DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schouwen's toekomst (III) - Zie pagina 2 STRATEN IN ALGIERSE STEDEN VERLATEN TOEN VllREN WERD GESTAAKT Europeanen niet op één lijn stellen met extremisten De stormschade in de Ver. Staten Prinses Gracia weer filmen gaat Memorie van Antwoord op wetsontwerp kinderbijslagverzekering Argentijnse regering verklaart gehouden verkiezingen ongeldig Sjoukje Dijkstra kreeg telegram van H.M. de koningin Zelfbestuur voor Het ongeluk met de „Dara" De kosten van het D. u. Britse Rijnleger Rioe-Kioe-eilanden HnNN lfl_, „,/Ml De Geneefse conferentie Het overleg tussen Nederland en Indonesië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 20 MAART 1962 118e jaargang No. 19145 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. De O.A.S.: „onze oorlog duurt voort" De O.A.S. overheerste maandag ochtend, als gemeld, het straatbeeld van Oran. O.A.S.-leden in burger ALGIERS, 19-3. - Maandagmiddag twaalf uur Franse tijd, het uur waar op het vuren in Aigerië werd gestaakt, waren niet alleen in Algiers, doch ook in Oran en Constantine de straten verlaten. Allerwege werd het door de O.A.S. afgekondigde stakingsparool in acht genomen. In Algiers was geen winkel open, er reed geen enkele autobus en de kranten werden niet bezorgd. Al leen gas-, water- en telefoonbedrij ven functioneerden, terwijl in de loop van de ochtend ook de stroom voorziening werd hersteld. In de ha ven liggen de schepen stil door de staking van de loodsen. Ondanks de rust, werden in Al giers nog vijf aanslagen gepleegd, waarbij drie Europeanen en twee Algerijnen werden gewond. In Oran stond de gas- en stroomlevering stil De telefoon functioneerde alleen in de stad en met Algiers. De verbin dingen met het moederland waren verbroken. controleerden de gehele dag onge stoord de identiteitspapieren van voetgangers en automobilisten. Po litie en militairen hielden zich af zijdig ,doch zagen er wel op toe dat er geen incidenten voorvielen. Er is maandag tot nu toe nog geen enkele aanslag in Oran gepleegd BEN KHEDDA: InConstantine werd alle autover keer verboden. De voornaamste straten waren versperd. Tot dusver is in geen der genoemde steden van ernstige incidenten sprake geweest. ORAN, 19-3. In een pamflet, dat maandagavond door leden van het geheime leger in de straten van de West-Algerijnse stad Oran werd verspreid, wordt onder meer ver klaard: „onze oorlog duurt voort. De werkelijke tegenstand zal na afloop van de 24 uurs-staking beginnen. U zult orders ontvangen, die U op dis ciplinaire wijze zult moeten uitvoe ren". WASHINGTON, 19-3. President Kennedy heeft maandag aan het Congres een aanvullende som van 35 miljoen dollar verzocht om te voorzien in de nood in de onlangs door de storm geteisterde Ameri kaanse staten. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat 25 miljoen dollar hiervan in het betrokken noodfonds zullen worden gestort en dat de rest voor leningen beschikbaar wordt ge steld. MADRID, 19-3. Ben Joessef Ben Khedda, het hoofd van de voorlopige Algerijnse regering, die maandag, uit Tunis, in Madrid is aangekomen, om zjjn reis dinsdag voort te zetten naar de Marokkaanse hoofdstad Rabat, heeft op een persconferentie in de Spaanse hoofdstad verklaard: „Wij .-'eJ'en het gedrag van die Fransen in Aigerië aan de kaak, die voort zouden willen gaan met het bloed vergieten. Doch w\j stellen niet alle Europeanen in Aigerië op een lijn met deze handvol extremisten". MONTE CARLO, 19-3. Het kabinet van prins Rainier van Monaco heeft maandagmiddag bekend gemaakt dat prinses Gracia tijdens haar va kantie in de Verenigde Staten in het laatst van de zomer van dit jaar zal meewerken aan een film van Alfred Hitchcock. Prinses Gracia, de vroe gere Amerikaanse filmactrice Grace Kelly, zal de hoofdrol vervullen in de verfilming van een roman van de Engelsman Winston Graham. Als de film voltooid is, wat op zijn laatst in november het geval zal zijn, keert prinses Gracia naar Monaco terug. Voor haar huwelijk heeft zij in verscheidene films van Hitchcock een rol vervuld. Het Eurovisie Songfestival Het Franse liedje „Un premier amour" heeft zondagavond in Luxemburg de eerste prijs behaald in het Eurovisie songfestival. Het liedje werd ge bracht door de zangeres Isabelle Anbretde muziek was van Claude Henri Vic en de tekst van Roland Valade. Op de foto zien we zangeres Isabelle Aubret met de zojuist verworven medaille van het festival, en Jean Claude Pascal. Abonnementsprijs Met ingang van 1 april aanstaande wordt de abonnementsprijs van de Zierikzeesche Nieuwsbode f 4,55 per kwartaal of 35 cent per week (Zierikzee) De abonné's van buiten het eiland kunnen zich incassokosten be sparen door het abonnementsgeld te storten vóór de aanvang van het kwartaal op giro 137677 DE DIREKTEUR Dit nummer bestaat uit 8 pagina's EERSTE KAMER In antwoord op een vraag van de journalisten of de Algerijnse rege ringdiplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie zou aanknopen, ant woordde Ben Khedda: „Ik ben niet volledig op de hoogte met deze zaak. Ik kan echter wel zeggen dat vele landen ons in verband met het vesti gen van diplomatieke betrekkingen hebben benaderd". Ben Khedda verklaarde verder dat het vraagstuk van de Fransen in Ai gerië „is opgelost op menselijke en democratische wijze, waarbij de Eu ropeanen waarborgen hebben gekre gen dat wij hun godsdienst, 'cultuur en taal zullen eerbiedigen". Bruidschat voor Griekse prinses ATHENE, 20-3. Het Griekse 'f\ parlement heeft maandag een voorstel van de regering aan vaard om een bruidsschat van negen miljoen drachme (ruim één miljoen gulden) te geven aan prinses Sophia, de oudste dochter van koning Paul die op 14 mei in Athene in het huwelijk zal treden met prins don Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpretendent. De Partij van de Unie van het Centrum en de pro-communis tische Verenigde Democrati sche Partij onthielden zich van stemming. In het debat dat drie dagen heeft geduurd, had den woordvoerders van deze partijen zich tegen het geven van de bruidschat verzet. Het koninklijk geschenk voor Nederlandse jeugd ARNEMUIDEN, 16-2. Gelijk be kend, hebben koningin en prins aan een commissie onder voorzitterschap van mr. M. B. van de Werk advies gëvraagd omtrent de wijze waarop een geschenk ten behoeve van de Nederlandse jeugd verwerkelijking zal kunnen vinden. In verband hier mede heeft de commissie een bezoek gebracht aan de gemeente Arnemui- den op het eiland Walcheren. Bij die gemeente is één der twee terreinen gelegen waaruit het koninklijk ge schenk tezamen met een kapitaal bestaat. De commissie heeft het ter rein in ogenschouw genomen en zich ter plaatse omtrent de mogelijkhe den nader georiënteerd. Daarna heeft ten gemeentehuize van Arne- muiden een' vergadering plaats ge vonden. H.K.H. Prinses Beatrix heeft als lid der commissie aan het bezoek en de bespreking deelgenomen. Vergadering partij van vrije burgers DEN HAAG, 19-3. Maandagavond heeft de partij van vrije burgers een openbare vergadering gehouden in Pulchri Studio in Den Haag. Spre kers waren de heren J. Fabius, hoofdredacteur van de Nieuwsbrief, L. van Sterkenburg, hoteleigenaar te Noordwijk en P. Kroes, landbou wer te Waddinxveen. De heren van Sterkenburg en Kroes hebben zich in Zuid-Holland kandidaat gesteld voor de Provinciale Statenverkie zing. De voorzitter van het hoofd bestuur van de partij van vrije bur gers is mr. J. N. D. Udink ten Ca te uit Enschede. De partij van vrije burgers wil: onder meer vrijheid in het staatsbe stel, herziening van het kiesstelsel met invoering van een volksreferen dum decentralisatie van het over heidsbestuur met verbetering der autonomie voor gemeente, provincie en waterschap. Voorts stelt de partij zich ten doel de bezitsvorming te verbeteren door o.a. herziening van het belastingstelsel. DEN HAAG, 19-3. In de memorie van antwoord op het voorlopig ver slag der Eerste Kamer over het wetsontwerp algemene kinderbij slagverzekering, die minister Veld kamp (sociale zaken en volksgezond heid) heeft ingediend, wijst de mi nister er op dat de belangrijkste doelstelling van het wetsontwerp was kinderbijslag te introduceren voor de zelfstandigen en dat ver werping van de onderhavige rege ling tot gevolg zou hebben gehad dat een kinderbijslagregeling voor de zelfstandigen weer geruime tijd op een zijspoor gekomen zou zijn. Ten aanzien van de financiering, zo zegt de minister verder, is hij van oordeel dat men in de sociale ver zekering - uit sociaal-politieke en financieel-politieke overwegingen - zuinig moet zijn met het gebruik van de algemene middelen. Velq leden hebben, gezien de be handeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, als hun mening te kennen gegeven, dat de kinder bijslagverzekering op een andere en een betere wijze tot stand had kun nen worden gebracht dan door mid del van hetgeen thans op tafel ligt. Met name indien men de consequen tie van een mogelijk uiteenvallen van de in het kabinet samenwerken de regeringspartijen had aangedurfd. Door aan te sturen op een „haal bare zaak" in politieke zin, dat be tekent „het haalbare" met behoud van het kabinet, moet de Eerste Ka mer nu oordelen over een complex wetsontwerpen, welke met een zwa re hypotheek zijn belast. Peronisme stak weer duchtig de kop op BUENOS AIRES, 20-3. De Argen tijnse regering heeft besloten de zon dag gehouden verkiezingen wat de provincies Buenos Aires, Chaco, Santiago del Estero, Tucunan en Rio Negro betreft ongeldig te verklaren. Tevoren had president Frondizi on der druk van de militaire leiders de betrokken provincies ,waar aanhan gers van de verdreven dictator Pe- ron de overwinning hadden behaald rechtstreeks onder het federale ge zag gesteld. Het staatshoofd heeft het ontslag aanvaard van de minister van bin nenlandse zaken Alfredo Vitolo en diens onderminister Victor Hugo Fleitas. Vitolo was de man die had doorgezet, dat de Peronisten aan de verkiezingen mochten deelnemen. Zijn verwachting dat president Fron dizi een grote overwinning zou be halen, werd echter niet bewaarheid. De minister van defensie, dr. Justo Villar, zal voorlopig de portefeuille van binnenlandse zaken beheren. Intussen is niet alleen van de zijde van het invloedrijke Peronistische vakverbond protest gerezen tegen wat genoemd wordt „de ontkenning van de verkiezingsuitslagen". Ook de voorzitter van Frondizi's partij, senator Alfredo Garcia, heeft be toogd dat de wil van de kiezers moet worden geëerbiedigd. Een stroom van kleine geschenken AMSTERDAM, 19-3. Onder de bijna 100 telegrammen ,die nu al sinds de televisie-uitzending van het wereldkampioenschap kunstrijden in de woning van de familie Dijkstra in Amstelveen zijn binnengekomen, bevindt zich één van H.M. de Ko ningin aan de nieuwe wereldkam pioene. De inhoud van deze felicita tie luidt: „hartelijk geluk gewenst met het schitterend succes", w.g. Juliana. mers teweeg heeft gebracht. Zo heeft een 90-jarige grijsaard een zelfgeknoopte boodschappennet ge stuurd en een 84-jarige dame een zelf gemaakte Spaanse pop. Van dit alles is Sjoukje, die na zaterdag avond nog geen telefonisch contact met „thuis" heeft gehad, onwetend. Voorts zijn er telegrammen geko men van de zeilbroers Bart en Henk Kraan, voetbalverenigingen, de Schlittschuh Club „Davos", een be jaardencentrum in Emmen, een psychiatrische inrichting in Voor burg, kortom 'het gehele Nederland se volk en ook vele buitenlanders geven blijk van hun vreugde over het succes van Sjoukje. Behalve telegrammen en honder den telefonische gelukwensen is maandag ook een stroom van klei ne geschenken begonnen. Daaronder zijn treffende staaltjes van de vreugde ,die dit kampioenschap van Sjou'kje in de Nederlandse huiska- LONDEN, 19-3. De Britse procu reur-generaal, sir John Hobson, heeft maandag in Londen voor een commissie van onderzoek verklaard, dat het vergaan van het Britse vracht- en passagiersschip „Dara" - vorig jaar in de Perzische Golf - on getwijfeld veroorzaakt is door een tijdbom. De ramp heeft aan 236 mensen het leven gekost. De „Dara" mat 5.030 ton. Volgens Hobson moet de bom geplaatst zijn door opstan delingen uit Oman. WASHINGTON, 19-3. President Kennedy heeft maandag Okinawa, waar zich een grote Amerikaanse basis bevindt en andere eilanden van de ten zuiden van Japan gele gen groep der Rioe-Kioe eilanden een grotere mate van zelfbestuur verleend. Hij deelde ook mede het Congres machtiging te zullen verzoeken om ,het programma voor economische hulpverlening aan de Rioe-Kioe eilanden uit te breiden. Het is beter dat men be treurt iets niet te hebben ge zegd dan het omgekeerde. Vannacht minder koud Verwachting tot dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of natte sneeuw daarna gevolgd door opkla ringen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit westelijke rich tingen later draaiend naar noord tot noordoost. Minder koude nacht. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 21 maart: Zon op 6.42, onder 18.54. Maan op 19.04, onder 7.07. 22 maart: Zon op 6.40, onder 18.55. Maan op 20.09, onder 7.28. vVolle maan: 21 maart te 8.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 21 maart 3.50 v.m. 16.29 n.m. 22 maart 4.21 v.m. 16.56 n.m. BONN, 19-3. Het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft maandag bekend gemaakt dat west- Duitsland de komende twee jaar voor 600 miljoen mark (ongeveer 540 miljoen gulden) in Engeland zal besteden om tegemoet te komen in de kosten van het Britse Rijnleger. Engeland had bij besprekingen tussen ministers in het begin van deze maand om 700 miljoen mark per jaar verzocht, west-Duitsland had 500 miljoen mark per jaar aan geboden. BROUWERSHAVEN 21 maart 3.18 v.m. 15.31 n.m. 22 maart 3.50 v.m. 16.01 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling ko men over het algemeen geen grote veranderingen voor. Er handhaaft zich boven de Noordzee een tame lijk zwakke noordwestelijke stro ming. Van de storingen die met deze stroming worden meegevoerd is er nu één die wat actiever is dan zijn voorgangers. De storing bevindt zich in het Skagerak en verplaatst zich zuidwaarts. In verband hiermee zal er tijdelijk veel bewolking binnen drijven waaruit wat regen of natte sneeuw kan vallen. Door de bewol king zullen de temperaturen de ko mende nacht slechts tot het vries punt dalen met uitzondering mis schien van de zuidelijke provincies, waar nog opklaringen mogelijk zijn. In de algemene temperatuurverde- ling komt echter nog weinig ver andering. De wind neemt toe uit westelijke richtingen en draait later naar noord tot noordoost. GENEVE, 19-3. De Sowjet-Russi- sche minister van buitenlandse za ken, Andrei Gromiko, heeft maan dagavond de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken ,Dean Rusk, voor een bespreking op zün villa in Genève uitgenodigd. Het onderhoud duurde een half uur. Volgens gezag hebbende kringen zouden zij als per manente voorzitters zijn bijeengeko men. De Sowjet-Unie heeft er maandag in toegestemd deel te nemen aan een subcommissie ter hervatting van de kernstopbesprekingen. Dit werd door de Rus Zorin op een perscon ferentie bekendgemaakt. De sub commissie zou gevormd worden door de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, maar wan neer Frankrijk weigert „zijn wij be reid deze onderhandelingen tussen de drie landen te voeren". WASHINGTON, 20-3. Ergens aan de 'Amerikaanse Oostkust begint vandaag (dinsdag) het geheime, in formele voor-overleg tussen Neder land en Indonesië om te komen tot een basis voor officiële onderhande lingen over het geschil inzake Wes telijk Nieuw-Guinea. Van Indonesische zijde wordt het overleg geleid door Adam Malik, de ambassadeur in Moskou .terwijl Ne derland vertegenwoordigd zal zijn door dr. J. H. van Royen, de ambas sadeur in Washington. Het gesprek zal, naar men verwacht, worden bij gewoond door de voormalige Ame rikaanse ambassadeur in India Ells- vvort Bunker. In diplomatieke kringen in Was hington meent men dat het overleg ongeveer een week zal duren. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1