DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor diverse uitvoeringen: zie binnenpagina's FRANSEN EN ALGERIJNEN SLUITEN WAPENSTILSTAND IN EVIAN Auto botste op mestwagen: één dode en drie zwaar gewonden Geen kernwapens in Oost-Duitsland? Drie kinderen bij brand omgekomen Reacties op akkoord van Evian Soekarno over Nieuw-Guinea Nieuwe Russische raket Salan roept op tot verzet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 19 MAAKT 1962 118e jaargang No. 19144 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Na zeven jaar oorlog Witte maartverrassing Dit nummer bestaat uit 4 pagina's EVIAN, 18-3. - De Franse en Algerijnse onderhandelaars hebben zondag in Evlan een wapenstilstand gesloten, waardoor er een einde is gekomen aan dc oorlog in Algerië, die zeven jaar heeft geduurd, aldus is van de zijde van de Franse delegatie meegedeeld. Op de twaalfde dag van het overleg in het hotel Du Pare te Evian is men het eens geworden over het bestand. De besprekingen, die deze maand zijn gevoerd, gingen over details waarover beide partijen het tot nu toe niet eens waren geworden. Volgens het Franse ministerie van defensie (heeft de oorlog in Algerië tot eind 1961 aan 17.250 Franse mi litairen en naar schatting 141.000 le den van de Algerijnse gevechtsgroe pen het leven gekost. Het aantal burgers, dat om het leven is geko men, is dus niet in deze cijfers be grepen. In de Algerijnse steden zou den elke maand zo'n 500 burgers ge dood zijn. De leiders van de Alge rijnse verzetsstrijders hebben echter verklaard, dat er vanaf het begin der vijandelijkheden ruim 1 miljoen Mohammedanen in Algerië om het leven zijn gekomen. Het bestand betekent dat 175.000 Algerijnse vluchtelingen in Tunesië naar Algerië zullen kunnen terug keren. De Fransen zouden er ak koord mee zyn gegaan dat deze vluchtelingen deelnemen aan de volksstemming in Algerië ,die naar men verwacht zal leiden tot de on afhankelijkheid van het land. Vroeg of laat zullen ook de rond 20.000 man van het Algerijnse rebel lenleger, die vanuit Tunesië in het grensgebied tussen Tunesië en Alge rië opereerden, naar Algerië terug keren. Zoal9 bekend hebben de Tu nesische leiders er nooit een geheim van gemaakt dat zij de Algerijnse verzetsstrijders steunen. Dit leidde tot spanning tussen de-Fransen en Tunesiërs. In februari 1958 bombar deerden de Fransen het Tunesische grensdorp Sakiet Sidi Joessef. De spanning tussen beide landen bereikte toen snel een climax. Na tussenkomst van Engeland en de V.S. gingen de Fransen akkoord met ontruiming van hun kampen in Tu nesië. Zij behielden echter 'de lucht macht- en marinebasis in Bizerta. Het vorige jaar kwam het tot openlijke strijd tussen Frankrijk en Tunesië met Bizerta als inzet. Vier dagen werd er gevochten. Van Tu nesische zijde werd toen meegedeeld dat er bij de gevechten 5.000 Tune siërs gesneuveld waren. Tunesië ging er later mee akkoord, het over leg met Frankrijk over een tijd schema voor de ontruiming van Bizerta tto juli uit te stellen, dit om de oplossing van het Algerijnse vraagstuk te vergemakkelijken. De Gaulle PARIJS, 18-3. President de Gaulle heeft zondagavond in een toespraak voor radio en televisie de tot stand- koming van een bestand voor Alge rije bekend gemaakt. Hij verklaar- MARKELO, 17-3. Zaterdagmorgen omstreeks half elf heeft zich op de rijksweg Markelo-Goor een ernstig verkeersongeval voorgedaan, dat aan de 19-jarige L. \V. Leeftink uit Markelo het leven heeft gekost. Drie andere personen werden ge wond. Een uit de richting Goor komende stationcar kwam door tot nu toe on bekende oorzaak in botsing met een met stalmest geladen wagen. De voerman van deze wagen, de heer Leeftink, werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Henge lo overgebracht ,waar 'hij overleed. De drie inzittenden van de auto, de 20-jarige bestuurder J. H. G. Mengerink, de 17-jarige H. Brinks en de 19-jarige A. Jansen, allen uit BERLIJN, 17-3. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft zaterdag gemeld, dat Oost-Duitsland bereid is af ie zien van vervaardiging en opslag van kernwapens op zijn grondgebied, wanneer West-Duits- land dit ook doet. De Oost-Duitse minister van bui- tenlandse zaken, dr. Lothar Bolz, heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, een schrijven gezonden waarin hij ver klaart, dat zijn land 'hiertoe bereid is en onmiddellijk wil onderhande len over instelling van een atoom- vrije zóne in Midden-Europa ,met inbegrip van Oost- en West-Duits- land. DELFT, 17-3. Bij een brand .die zaterdagmiddag in een huisje aan de Buitenwatersloot te Delft heeft ge woed, zijn drie kleine kinderen om. gekomen. Het huisje werd bewoond door de familie L. Jansen. Van de vier kinderen waren er drie - twee jongens en een meisje - alleen thuis. Het oudste kind, een jongen, was aan het fietsen. De moeder was op bezoek bij kennissen en ook de va der vertoefde elders. De vuurzee in het huisje was zo hevig, dat men machteloos stond. Buren waarschuwden in allerijl de brandweer. M enverschafte zich toe gang door deuren in te trappen. Een van de jongetjes wist zich strompe lende en met brandwonden overdekt naar buiten te begeven. Hij bezweek kort daarop aan zijn verwondingen. De twee andere kinderen kwamen in de vlammen om. Goor, werden uit de auto geslingerd en met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Hengelo opgenomen. Hoe het ongeluk zich heeft toege dragen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Een ooggetuige verklaarde, dat de auto, die met grote snelheid naderde begon te slingeren en toen pardoes op paard en wagen inreed, de auto werd zwaar beschadigd, het paard licht gewond. WASHINGTON, 18-3. Het Witte Huis heeft verklaard, dat de be standsovereenkomst voor Algerië een feit van historische betekenis is, dat mogelijk is geworden door de visie, 'het staatsmanschap en de zelfbeheersing van alle betrokkenen TUNIS. President Bourguiba van Tunesië heeft het bestand het einde genoemd van „een heldhaftige strijd van het Algerijnse volk tegen „tiran nie en despotisme". Uit alle delen van de wereld ko men instemmende reacties op het akkoord binnen. DEN HAAG, 18-3. De Neder landse regering heeft met bevredi ging kennis genomen van het eiilde van de langdurige burgerkrijg in Algerije, zo heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns zondagavond verklaard op vra gen om commentaar over het van- daak in Evian tot stand gekomen be stand tussen Frankrijk en de voor lopige Algerijnse regering. Hij voegde eraan toe dat de Ne derlandse regering van harte hoopt dat de zondag bereikte wapenstil standsovereenkomst „een eerste stap zal betekenen voor een vruchtbare en gelukkige samenwerking" tussen Frankrijk en Algerije. DJAKARTA, 18-3. „Indien de Ne derlanders weigeren officieel met ons te onderhandelen over de over dracht van westelijk Nieuw-Guinea zullen wij dit gebied in de loop van dit jaar bevrijden", aldus president Soekarno zondag in een via radio- Djakarta uitgezonden toespraak. Soekarno zette nader uiteen dat Indonesië heeft besloten „westelijk Nieuw-Guinea met alle middelen, diplomatieke inbegrepen, te bevrij den", dit. laatste echter onder voor waarde dat Nederland zich in begin sel bereid verklaart het omstreden gebied aan Indonesië over te dragen. de het volk te zullen vragen duide lijk zijn goedkeuring over het ak koord uit te spreken. Hij noemde de in Evian bereikte overeenkomst een overwinning van het gezonde verstand. „Algerië moet onafhankelijk kun nen zijn als het dat wenst", zei hij, daaraan toevoegend dat er in de 132 jaar van samengaan onverbreekbare banden zijn gegroeid. De president was kennelijk diep bewogen. Toen hij eindigde met de woorden „leve Frankrijk, leve de re publiek" begaf zijn stem het bijna. Maandagmiddag komt 'het kabinet bijeen en dinsdag de nationale ver gadering. Het Nederlands-Indonesisch overleg DEN HAAG, 16-3. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen en de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de V.N., dr. C. W. A. Schürmann, zullen Nederland vertegenwoordigen bij het komende geheime voorover leg tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vrijdag desge vraagd verklaard. Veertienjarige jongen door twaalfjarige neergestoken HENGELO, 16-3. De veertienjarige jongen H. M. L. uit Hengelo is vrij dagmiddag door de twaalfjarige B. J. ten V. met een dolkmes in de rug gestoken. De jongen werd gewond aan een der Iongen. Hij is overge bracht naar het R.K. ziekenhuis in Hengelo. De twaalfjarige is in de loop van de dag aangehouden. De steekpartij was de nasleep van een ruzie welke twee jongetjes van negen jaar 's morgens op school met elkaar gekregen hebben. De ruzie was zo hoog opgelopen, dat ze be sloten 's middags „versterking" te laten aanrukken. Een van de jon gens bracht zijn veertienjarige broer mee, de ander twee vrienden van elf en twaalf jaar. Vlak bij het po litiebureau op de Marskant raakten de jongens aan het vechten. De twaalfjarige ten V. haalde plotseling een dolkmes tevoorschijn, waarmee hij de veertienjarige in de rug stak. De jongen wist het politiebureau te bereiken, waar men hem ijlings naar het ziekenhuis liet vervoeren. Tocht naar planeet Mars BERKELEY, California, 16-3. Ame rikaanse natuurkundigen en ruimte vaartingenieurs zijn reeds begonnen met voorbereidend werk voor een reis van 15 man naar Mars en terug, een reis van 160 miljoen km. in door kernkrachten voortgestuwde raket ten. Deze reis zou in 1980 moeten worden ondernomen. Een functionaris van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA), dr. Stuhlinger, heeft dit plan in een brief aan de Ameri kaanse raketvereniging ontvouwd. Voor de reis zijn vijf ruimteschepen van 360 ton nodig, die binnen twee jaar vervaardigd kunnen worden. De regering moet de plannen nog goed keuren. De ruimtecabines zullen met nor male raketten van de aarde worden gelanceerd. Wanneer zij in hun baan gekomen zijn schakelen zij op door kernkrachten aangedreven machines over, die lang achtereen de betrek kelijk geringe stuw druk leveren die nodig is om in de wrijvingloze kos mische ruimte hoge snelheden te be reiken. Door de zwaartekrachten in het zonnestelsel duurt het 156 dagen voordat het ruimteschip ver genoeg buiten de aantrekkingskracht van de aarde is, waarna Mars in 148 dagen bereikt wordt. Om in een baan om deze planeet te komen is nog eens 21 dagen nodig. Een van de vijf ruimteschepen zal deze baan dan verlaten en op Mars landen. Wan neer dit lukt zal een tweede ook landen. De derde blijft met de ove rige „tankers" in zijn baan om Mars. Wanneer het onderzoek op Mars voltooid is wordt de terugreis aan vaard, wat om te beginnen een spi raalvormige baan om Mars betekent. Het duurt 18 dagen om uit deze spi raal te geraken, 268 dagen om in een baan om de aarde te komen en on geveer 32 dagen om met een lan dingsvaartuig in aanraking te komen om tenslotte te landen. Er is veel verstand voor no dig om sommige dingen onbe grijpelijk te vinden. Een aardig laagje sneeuw en dat medio maart. Het zal niet zo vaak voorkomen, maar vorige week was het dan toch zo. Op de hoek van de Touwbaan-Jannewekkendam waren enkele jongelui bezig een heuse sneeuwpop te maken. De romp was spoedig bijeengerold. Natuurbeschermers protesteren tegen afsluiting Brielse Gat AMSTERDAM, 17-3. In haar jaar- verslag, dat zaterdagmiddag tijdens de algemene ledenvergadering in Krasnapolsky te Amsterdam is uit gebracht, heeft de „Vereeniging 'tot behoud van natuurmonumenten in Nederland" een krachtig protest la ten horen tegen de onlangs gepubli ceerde plannen van Rotterdam voor het Europoortgebied, waarbij o.m. het Brielse Gat zou worden afgeslo ten doorheen dam naar de kust van Voorne. Dit is naar het oordeel van de vereniging èn uit natuurbescher mingsoogpunt èn meer planologisch gezien een onaanvaardbare zaak, waartegen zij zich met- hand en tand zal verzetten. Aan onze vereniging, zo motiveert de vereniging haar pro- Jongetje verdronken MAASSLUIS, 18-3. Zaterdagavond omstreeks zes uur werd de zesjarige K. Boonstra uit Maassluis vermist. Hij was met zijn vierjarig vriendje gaan spelen in de buurt van de.Bo- nevliet, een uitwateringsboezem. Bij navraag vertelde het vriendje, dat het vermiste jongetje in het water was gevallen, doch later sprak hij dat tegen. Politie en burgers stelden niettemin een onderzoek in. Er werd gedregd en een speurhond ingescha keld. Tot vannacht drie uur bleven alle nasporingen zonder resultaat. Zondagmorgen om negen uur is het stoffelijk overschot van het kind bij een steigertje in de Bonevliet ge vonden. Het jongetje had de verf- bus, waarmee het kennelijk had ge speeld, nog in de hand. MOSKOU, 16-3. Premier Chroesj- tsjef heeft in een verkiezingstoe spraak in Moskou meegedeeld, dat Russische geleerden er in geslaagd zijn een raket te fabriceren, die on aantastbaar is voor afweerraketten. Alle afweerinstallaties in Amerika zijn nu waardeloos geworden, aldus de premier. Het Amerikaanse grond gebied kan op elk gewenst punt aan gevallen worden. De nieuwe Russi sche faket is ook niet te ontdekken. Het enige middel om oorlog te voor komen, aldus Chroesjtsjef, is ontwa pening. ORAN, 18-3. Generaal Salan, de leider van de O.A.S., heeft via de radio zijn mensen opdracht gegeven de strijd tegen „de vijand" aan te binden. Spoedig na de bekendmaking van het bestand hebben in Algiers drie mannen in een auto met machine pistolen op het publiek geschoten. Volgens de eerste berichten zijn er verscheidene doden en gewonden. De televisie-uitzending van de re de van de Gaulle is korte tijd ge stoord geweest, volgens de omroe per door het uitvallen van de stroom. Kort daarna werd op de telefoon centrale in Algiers meegedeeld, dat de verbinding met Parijs was uitge vallen. test, en aan het Zuidhollands land schap is de zorg toevertrouwd voor enkele van de belangrijkste delen van de duinen van Voorne en daar om acht zij het haar plicht te pro testeren tegen de Rotterdamse plan nen, „die het voortbestaan bedrei gen van een duingebied, dat in we tenschappelijk opzicht onvervang baar is, omdat het nergens aan de kust van west-Europa zijn gelijke vindt. Een duingebied ook, dat voor de Rotterdammers zelf een van de weinige mogelijkheden vormt tot ontspanning in de vrije natuur. Als de monding van de Brielse Maas niet open blijft, zal er geen barrière meer zijn, die de opmars van de industrie naar Voorne op den duur kan tegen houden. Een smal zoetwatermeer, zoals Rotterdam dat nog wel zou willen openlaten, is daarvoor zeker niet voldoende. Deze plannen mogen niet uitgevoerd worden". Gevaarlijk spel DEN HAAG, 16-3. Drie mortier granaten heeft de Haagse politie uit handen van kleine jongens weten te krijgen. Een negenjarig kind toonde op school een 25 cm. lange granaat aan "andere kinderen uit zijn klas. De onderwijzer kwam hier iets van te weten en hij waarschuwde onmid dellijk de politie. Het bleek, dat het jongetje de granaat op het militaire schietterrein op de Waalsdorper- vlakte had gevonden en eerst thuis nog met een hamer had bewerkt. Gelukkig is het projectiel hierbij niet ontploft. Een dertienjarige jon gen liet aan zijn oom twee granaten zien, die hij van een vriendje had gekregen. De oom was zo verstan dig het kind meteen naar de politie te sturen. Verkeersopvoeding voor voetgangertjes DEN HAAG, 16-3. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers heeft in een rekwest aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, aandacht gevraagd voor het verkeersonderwijs op kleu terscholen en de laagste klassen van lagere scholen. Sedert 1957 is verkeersonderwijs wettelijk verplicht op scholen voor lager onderwijs (het behoort bij het vak aardrijkskunde). Dit is niet het geval voor de kleuterscholen, terwijl aardrijkskunde op het rooster van de eerste klassen van de lagere scho len gewoonlijk niet voorkomt. De leerlingen van de eerste klassen van scholen voor lager onderwijs blijven zo veelal verstoken van verkeersop voeding, aldus dit rekwest. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 18-3. 637.808 goklus tigen zorgden voor een inleg van f 815.987 in de sporttoto van deze week. Zondagavond om negen uur hadden zich reeds twee gegadigden gemeld voor de eerste prijs die f 148.100 bedraagt. Voor de tweede prijs, f 80.785 waren 20 meldingen binnengekomen, Aangezien er slechts vier gelijke spelen waren, wordt de extra prijs, zijnde f 81.070, gevoegd bij die van de volgende week. Weinig wind Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen maar ook nu en dan wolkenvelden en hier en daar een buitje. Weinig wind. Weinig veran dering in temperatuur. 20 maart: Zon op 6.45, onder 18.52. Maan op 18.00, onder 6.46. Volle maan: 21 maaz"t te 8.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 20 maart 3.17 v.m. 15.55 n.m. BROUWERSHAVEN 20 maart 2.47 v.m. 14.59 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een 'hogedrukgebied dat zich zaterdag op het zuidelijk deel van de Noordzee bevond heeft zich lang zaam verder in noordwestelijke rich ting verplaatst en lag maandagmor gen tussen Schotland en IJsland. Aan de oostflank ervan blijven noordelijke winden koude lucht uit •Scandinavië aanvoeren waarbij zich zwakke storingsgebieden langs de Noorse kust naar het zuiden ver plaatsen. Deze zullen ook in ons land meer bewolking veroorzaken, waarbij de kans op buitjes weer gro ter wordt. De invloed van oceaan depressies strekt zich niet verder uit dan tot over Spanje, Portugel en het westelijk deel van de Middellandse Zee. Jaarvergadering van de Algemene, Schippersvereniging ROTTERDAM, 17-3. In Rotterdam is •de jaarvergadering gehouden van de Algemene Schippersvereniging. De voorzitter, de heer P. Aarnoudse, re leveerde in zijn jaarrede een aantal problemen waarvoor de binnenschip- perij zich ziet geplaatst. Zo is daar het probleem, dat pieken in het ver voer, bijvoorbeeld tijdens de bieten campagne of na een periode van droogte waarin een aantal waterwe gen niet of weinig bevaarbaar was, het aanhouden van een reserve aan scheepsruimte noodzakelijk maken. Het aanhouden van deze economisch noodzakelijke reserve wordt echter niet gehonoreerd, zo zei de heer Aar noudse. Intussen mogen de resultaten van de afgelopen campagne bevredigend worden genoemd. Maar men dient niet uit het oog te verliezen, dat die resultaten niet anders kunnen wor den bereikt dan door enorme krachtsinspanningen van de particu liere schipper en diens gezinsleden. Zomerzegels 1962 DEN HAAG, 16-3. Op 27 april zul len de zomerzegels 1962, met toeslag ten bate van Nederlandse instellin gen, werkzaam op het terrein van de volksgezondheid, het maatschap pelijk werk en ten bate van cultu rele fondsen, worden uitgegeven. Het thema van deze serie is geïn spireerd op het internationale con gres van museumdeskundigen, dat van 4 juli t.m. 11 juli 1962 onder auspiciën van de ICOM (Internatio- 1 nal Council of Museums) in Neder land wordt gehouden. De zegels zijn vervaardigd naar foto's van Cor van Weele te Amster dam, die ook het woord „Nederland" en de waarde-aanduidingen op de zegels tekende. Op de zegels zijn voorwerpen uit Nederlands museumbezit afgebeeld. De waarden, voorstellingen en kleu ren van de zegels zijn als volgt: 4+4 ct., Romaans beeld, groen; 6+4 ct., Fossiel ammoniet, grijs; 8+4 ct., Slingerklok naar Chr. Huygens, donkerviolet; 12+8 ct., Schegbeeld, brons; 30 10 ct.. Fragment van Schut tersstuk van Frans Hals „Maal tijd officieren van dc Sint Joris- doelen", indigo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1