UW KAMERPLANTEN AUTOMOBIELBEDRIJF FIRMA W. GILIJAMSE grammofoon? Oan ook een moderne auto... de volautomatische Daf! rV <~v rV i l LANGE REKE 2 - RENESSE - TELEFOON 01116-370 Uitgebreide bijbel verspreidingsacties „Big Sam" - bewogen maar ook komisch filmverhaal Plannen van V.S. en de Sow jet-Unie ingediend De „mammoetwet" en het gymnasiaal onderwijs DE STRANJUTTERS &SSS8SS!S)rt Vanzelfsprekend, dat is vooruitgang, het schakeltijdperk is voorbij Weet u nogdie oude trouwe slinger-grammofoon. Als curiositeit aardig maar nu kiest u moderne stereo-weergave. Even vanzelfsprekend is het, dat u een moderne volautomatische auto wenst: Daf Variomatic. H- Daf, volautomatisch, zonder extra kosten. Krachtige 750 cc - 30 pk luchtgekoelde motor. Niet koppelen, niet schakelen. De feilloze variomatic doet al het werk voor u. Uw beide handen blijven aan het stuur; al uw aandacht voor weg en verkeer. Dat is veilig, dat is prettig autorijden. DAF 750, maximaal rijgenoegen tegen minimale kosten. DAFfodil de wagen met karakter en prestige. Leverbaar met vouwdak tegen geringe meerprijs. FEL, SNEL... in een oogwenk boven de 100 VAN OOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. EINDHOVEN TEL 04900-62062 Dealer voor Schouwen - Duiveland Even aandacht voor: Denk aan licht, lucht, water en temperatuur Niet iedereen is in het gelukkige bezit van een tuin of tuintje. Buiten beschikken de meesten van ons wel over zo'n lapje grond, maar vooral in de stad zal men dit moeten mis sen en aangezien de mens, en wel in het bijzonder de huisvrouw die het grootste deel van haar tijd binnens huis doorbrengt, behoefte heeft aan groen en bloemen om zich heen, zien we vele vensterbanken omgetoverd in ware bloemkassen. Bloemen en planten in huis geven zoveel gezelligs, dat de meesten van ons die bekoring niet kunnen ontlo pen en zich een aantal planten aan schaffen, die op eèn paar geschikte plaatsen in huis worden neergezet. Soms zijn de resultaten ontmoedi gend, want het komt maar al te dik wijls voor, dat een plant in zijn volle kracht plotseling begint af te ster ven. De eigenaar of eigenaresse be grijpt er niets van. Het welzijn van onze kamerplan ten hangt voor een groot deel af van de verzorging die zij krijgen. Het is niet zo eenvoudig daar algemene re gels voor te geven, omdat er maar weinig planten zijn, die op dezelfde manier behandeld dienen te worden. De factoren waarmee ivij echter al tijd rekening dienen te houden zijn: licht, lucht, water en temperatuur. Licht Licht is voor de meeste planten een zeer voornaam ding. Dit is zeer begrijpelijk, aangezien ze normaal buiten volop over licht kunnen be schikken. Daarom dienen wij ook de meeste planten zodanig te plaatsen, dat ze volop van het licht kunnen genieten. Maar we moeten toch op passen, want volop licht wil nog niet zeggen volop zon! De planten die enigszins schaduw kunnen verdragen zijn: het kamer dennetje, de hortensia, de primula en de bladbegonia. De meeste plan ten staan echter het liefst in het volle licht. Tegen volle zon kunnen vrijwel alleen cactussen en sommige vetplanten. Water Wat de lucht betreft, ook een plant heeft lucht nodig, net als wij mensen, want het is ook een levend wezen. Is het benauwd in de kamer of hangt er veel rook, ventileer dan, of zet de planten tijdelijk op de gang, KERKNIEUWS HAARLEM, 12-3. „De gemeen- schappelUke actie van het Neder lands Bijbelgenootschap en de Ka tholieke Bijbelstichting heeft in de afgelopen weken in Rotterdam be vredigend resultaat opgeleverd. Ge werkt werd in Oud- en Nieuw- Krooswijk, waar Rooms-katholieken en protestanten gezamenlijk 27.000 adressen bezochten en waar 1.250 exemplaren van de bijbel of delen van de bijbel werden verkocht". Dit heeft de leider van de verkoop van het Nederlands Bijbelgenoot schap, de heer D. A. de Wilde uit Laren tijdens een persconferentie te Haarlem meegedeeld. Deze persbij eenkomst werd gehouden naar aan leiding van de tweede gezamenlijke actie in dit jaar, welke van 19 maart tot 30 maart in Haarlem wordt ge houden. Sedert 1954 houdt het Ne derlands Bijbelgenootschap zich in ons land bezig met de colportage van de bijbel en toen in oktober 1960 een actie werd voorbereid in Laren, werd de Rooms katholieke geeste lijkheid hiervan in kennis gesteld. Het resultaat was, dat de protestan ten en Rooms-katholieken samen gingen werken. Na Laren volgde in 1961 het oos telijk deel van dc Betuwe en een deel van Den Haag. Voor dit jaar is samenwerking ontstaan in Rotter dam, Haarlem en Eindhoven en Den Haag in het voorjaar en Leeuwarden en Almelo in het najaar. ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend cofféï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dusdirectewerking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! TONEEL EN FILM Voorts in de Concertzaal: „Terugkeer naar het dorp der zonde" dan kunnen ze wat frisse lucht krij gen. Maar pas op voor tocht, want daar kunnen ze niet tegen. Lucht Water is een van de belangrijkste dingen voor een plant en daarom is het begieten een nauwkeurig werkje. Sommige mensen begieten de plan ten iedere dag, zonder er rekening mee te houden of het eigenlijk wel nodig is. Een plant op het zuiden zal meer water nodighebben dan een plant, die op het noorden staat. Wanneer de aarde in de pot vochtig aanvoelt, behoeft er nog niet te wor den begoten. Voorts is het belang rijk bij het begieten geen koud wa ter te gebruiken, daar de wortels dit meestal niet kunnen opnemen. Wa ter waar de kou van af is, is wel het beste. Er zijn planten die geen water op de aarde mogen hebben. Voor hen dient het in de sierpot ge goten te worden, zodat ze met hun voet van de bloempot in het water staan. De bladeren van de plant moeten ook nu en dan vochtig wor den gemaakt. Het beste kunt u dit bereiken, door met een verstuiver de plant tè besproeien. Het verwij dert het stof op de bladeren, dat an ders de huidmondjes verstopt. Wanneer u uw planten goed ver zorgt, zult u er lang en veel plezier van beleven. Dit is hun dank voor de goede zorgen waarmee u ze om ringt. SONJA. DEN HAAG. Prinses Beatrix heeft donderdagmorgen in de Juliana ka zerne in Den Haag een bezoek ge bracht aan de chef van de generale staf, luitenant-generaal -G. J. Ie Fè- vre de Montigny, van wie de prin ses een uiteenzetting kreeg over de taak en organisatie van de Konink lijke Landmacht. Ingezonden mededeling Het filmprogramma van de Con certzaal-bioscoop te Zierikzee wordt deze week geopend met de avontu renfilm „Big Sam", met o.a. John Wayne en Stewart Granger. Het be wogen maar komische verhaal speelt zich af in 1900, in het stadje Nome in Alaska, als daar door de ontdek king van goud algemene opwinding heerst. Sam is mede-eigenaar van een rijke goudmijn. Hij gaat scheep naar Seattle om machines voor de mijn te kopen en tevens om de ver- loofde van zijn vriend en mede-di recteur George naar Nome mee te nemen. In Seattle aangekomen ont dekt Sam dat Jenny inmiddels met een ander getrouwd is, maar omdat hij er tegenop ziet dit slechte nieuws aan George mee te delen neemt Sam een andere vrouw mee, de mooie Michelle, die tegen de tijd dat zij Alaska bereiken echter hopeloos op Sam verliefd is. In Nome terugge keerd begint de actie pas goed; span ning in het komische genre, met vechtpartijen compleet en een ge-i lukkige afloop tot slot waarin Samj (en Michelle!) de hoofdrollen speien.l De tweede film welke deze week! te zien is in de Zierikzeese Concert-| zaal is getiteld „Terugkeer naaf- het dorp der zonde", met o.a. Carol Lyn- De ontwapeningsconferentie GENEVE, 15-3. De Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie hebben don derdag op de ontwapeningsconfe rentie der 17 landen te Genève con currerende plannen voor algemene en algehele ontwapening ingediend. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromi- ko, bracht een ontwerpverdrag van 48 artikelen voor ontwapening bin nen vier jaar in drie stadia ter tafel Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, dien de vier nieuwe voorstellen in, die het Amerikaanse voorstel van 25 september aanvullen en vernieuwen Volgens diplomatieke waarnemers zijn er in het Sowjet-Russische plan vergeleken met 't ontwapeningsplan van juni 1960, op het eerste gezicht geep belangrijke nieuwe elementen te ontdekken. Vier nieuwe punten De vier nieuwe punten van Rusk waren: 1. Een besnoeiing van 30 procent op voertuigen die kernwapens ver voeren en op de voornaamste conventionele bewapening tijdens de eerste fase van het program ma. 2. Aan het -begin van do eerste fase moet de produktie van splijtstof voor kernwapens worden stopge zet. Daarna moeten de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie elk 50.000 kilo splijtbaar U-235 voor andere doeleinden bestemmen. 3. Het snel nemen van stappen om een oorlog door toeval te verhin deren. 4. Waarborgen op de naleving van de verplichting tot vermindering van de bewapening. De bijeenkomst van donderdag duurde 75 minuten. De volgende bij eenkomst is vrijdagmorgen 10 uur. Vereniging van kortegolf luisteraars AMSTERDAM, 15-3. Op initiatief van twee Hilversumse jongelui - de 16-jarige ulo-scholier Leo Hoekstra en .de 20-jarige gymnasiast Gerard club zijn al circa vijftig korte- golfluisteraars opgericht zoals er reeds enige honderden over de hele wereld verspreid bestaan. Zo' lezen wij in de Philips Koerier. Tot deze DE-club zijn al circa vijftig korte- golf-hobbyïsten toegetreden: meren deels omstreeks twintigjarigen doch ook boven de zestigers. Ingezonden mededeling Protest van studenten instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f1.- DEN HAAG, 15-3. Studenten In cïc letteren aan alle Nederlandse uni versiteiten hebben geprotesteerd te gen de voorstellen, zoals die verval zün in het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, voor zover deze voorstellen betrekking hebben op het gymnasiaal onderwijs „Deze voorstellen zullen een be treurenswaardige verarming van dit onderwijs, zoals het thans aan gym nasia cn lycea gegeven wordt, tot gevolg hebben", aldus het protest, dat is toegezonden aan dc leden van de Eerste en Tweede Kamer. In 'het protest wordt bepleit, dat dc gymnasiale opleiding buiten dc voorgestelde regeling blijft, daar - zo wordt gezegd - de aard van dit onderwijs in het wetsontwerp-wordt aangetast op oen wijze, strijdig met het belang van het land en zijn laak in de wereld. DEN HAAG. Donderdagmiddag heeft mr. J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, in de vergaderzaal van zijn departement de wetenschappe lijke raad voor de kernenergie ge ïnstalleerd. Een 17-jarige jongen in New port (New Hampshire) heeft zondag bij de politie bekend zijn ouders en twee broers le hebben vermoord. De politie heeft een geweer in zijn auto gevonden. ley en Jeff Chandler. Deze film is het vervolg op de ï'eeds eerder hier vertoonde film „Peyton Place, dorp der zonde". Dit is het verhaal over de debuterende schrijfster Allison MacKenzie, die haar eerste boek als een bestseller gepubliceerd ziet bij een New Yorkse uitgeverij. Het boek wordt een groot succes maar in Pey ton Place veroorzaakt het grote be roering, omdat de bewoners in het boek zichzelf herkennen. In het boek wordt hun schijnheiligheid en valse moraal aan de kaak gesteld, in het bijzonder t.o.v. Selena, die haar stiefvader doodde, nadat deze Jiaar onteerd had. Een „genadeloze"~film over mensen die het woord „respec tabel" reeds lang hebber, verbannen. In bioscoop hotel Bom te Haam stede is deze week te zien de film „Nieuwe avonturen van kapitein Blood". Kapitein Blood is aanvoer der van een even beroemde als be ruchte groep zeerovers! Körel II van Spanje geeft opdracht aan de mar- Ikies van Riconette de geruchte Blood gev^ngén te némdn. Op boeiende I wijze geeft de film een beeld* van de gevangenneming van de zeerovers die echter door kapitein Blood's moed'de vrijheid al weer vlug her krijgen. 'n Vuventwintig dertig jaer ëlee, as der dan 's winters nie evaere wier, dan liepe de vissermans zo ma ëele daegen te lanterfanten over de koaie. Je begriept dat er dan nog al is gestranjut wier, oaltied mit den mond zo ma, want om 't echt te doen most er eest un schip zitte. En dat gebeurde toe a nie elleken dag mër daerom iewe ze de moet der mar in mit lolletjes in mekoare vo de gek aauwerietjes op 't oekje, vooroal as Kees erbie was, in die ontbrak nooit, 'k Ebbe dikkels ezeid, oe min der of um verdient, oe gekker of um doet. Me ebbe wat dikkels de mensen 's aevens uut der uusjes, zelf wë uut de kooi aelt. Me liepe dan aart dum de Molestraete of Zuuddiek op ons klompen. Dan ma is geroepe du zit en schip, in un ommezien was 't ootje vol volk, vooroal as 't mistig was, dan oorde den ëen blaeze en dan den anderen weer. Je oa gewoon geen tied om 't eeten. Da was as 't er niks te verdiénen was, dus as der wè wat te aelen was, nog veel gekker, wat 'k je dan ok is vertelle zal. Der zat un schip, der was be richt van den viertoren ukomme, un stoomboot op den Banjert. Un ben zinebrand kan zun eige nie gouwer voortplante as zoon bericht. Ieder vloog nër uus. Moeder, vrou we of zuster gooide gou un oaluf brood, un stik spek in wat butter in un zak, in as un sneltrein nae de koaie. Je sprong dan an boord as je vaste knecht was, waer der al vee losse op de kant stonge te vraegen an de schipper „kan 'k nog mee?" „Nee, ik der a genog, zes man in un jongen". Dan gooide je de touwen los in trapte eel de rommel overme- koare, dat komt strak wë terechte, dan douwe in mokke om buute te komme, dan zeile in prange of der un miljoen mee te verdienen was. Noe oa ik un schipper die nie voor de poes was in vaere kon as den besten, ma ons schip was nie van de vlugste, dus was 't oaltied un ge scharrel an de zwaerden in de zei len, want ieder wou de eesten bie 't schip weze. Afijn, men kwaeme dan toch oaelemaele bie 't schip dat op de zee-ondeplaete zat. 't Was un oltans bootje in out natuurlijk weer kolen in, die waere goed genoeg om ier te bluven. De reddingsboot van 't sluusje was ons voor, dus and die 't bergcontract a laete teekene. Piet, mun schipper, zag a zoo dat 't schip best vlot zou komme zonder te lossen ma Wullem, die directeur was van de bergklup zei, losse jongérs, want ie zit der zoo vaare op dat er geen sleepboot bie kan komme, dus gooit ze ma overboord, dat gedae mit un twintig jutters. Piet zei tun, brieng jie van achtere un anker voor zun weg, anders gaet ten zeker dwars. Tot noe toe was 't weer nog taemeluk goed. Men konne oalemaele nog op zie bluve, ok de twee reddingsboöten, die van achtere laege. Toen 't anker weg stong, den draed stiefezet, 't waeter kwam al op, in de loind gieng nie minder op, geen beetje. Dun eenen nae den an deren gieng van 't zie zoo dat Jantje alleen bleef om 't volk over te ne men as 't noodig was. Intussen was der un berg zeë zoodat Jantje lag te stooten in te vliegen bar gewoon. Deer komt un breeker anloope die dan van achtere op komt in alles blank zet tot voor de brugge, tevens oales mee neemt wat los in vast zit, in oales an gruus slaet. Toe begon nen de lossen der genog van te krie- gen oor, ze zeie men gae der of. Noe, kunne was ok wat, ivant Jantje lag zoo te tjompen dat un zun touwen niet stief kon aouwe, anders brakke ze. Ze iewe de dwarstouwen dan mit der anden vast en trokken den blae- zer du zooveel mogelijk bie, in elke keer as un naer bove kwam sprong der een van de verschansing over. die ze dan greepe, want dat moest precies gae. Je kon dat nie mit un schaertje knippe dat begriep je, dat gieng zoo deur tot Marien en Kees nog over bleef. Kees dust nie te spriengen, ma Marientje gieng ach ter zum stae en gaf um op 't juuste moment een zetje, ie viel plat op zum buuk op de plicht, mar ie was ter. Noe kon Jantje ok los gooie, de reddingsboöten bleven nog vast in voor der anker leggen, voor as der wat mit t schip opdee. Wullum in Nelis bleven ok an boord om um naer diep waeter te loozen. Der ziet die kaptein dat zun schip vlot begint te ooren, in zonder wat te zeggen gaet tun volle kracht achteruut slae. Geen mens oa 't lef om achterop die ankerdraed dum te gae droaie, ie tornt dan ok direct dien draed plus de twee trossen van de reddings boot en in zun schroeve. Die wind ten op zoo dat de booten onder het achterschip raeke, meteen un ge schreeuw, in alle vier der masten breke as kacheloutjes. Ok de roe ren kwiet. Toen sneeën ze der tros sen in weg dreef 't eele zootje, ge lukkig ma want anders aeder dooie evoale. Sind dat oalus gebeurde wae re wullie ant prangen in peilen, wat men dan mit vlaggen seinden oe vee vaem waeter of men adde. Op eens riep Piet „ie gaet der af jongers, Jan kom is mit de kruuke". We naeme der oalemaele eene, mar ie was nog nie leeg of ie zat weer an de grond, in Piet gromme, geen beetje. Nog wat gewurmd, in der gieng un aweer, in noe voo goed. Toet ten in 't Westgat was zei Piet, Jan geef ter ons nog is eentje, want Piet oa der nie om egeven al oe den vuuf keer bluve zitte, want ie luste ze nog a as zen ze mar oa. Afijn, 't ëele zaek- je zwom zoowat naer binne, de boot op de reë in wullie in 't aeventje van Burghsluus. Toe oales wat ge- gete ae en wat verwaermd was, toe was 't leed weer gouw vergete (dat is 't wonderlukste van vaerenslui, dat bae je zoo weer kwiet). Piet, die in zukke diengen un vooruutzienden blik oa zei, das ter eene van vuuftig gulden op deel jongers. Die Piet nie kende maekte zun eige blie mit un dood veugeltje, mar wullie kenden um betermen giene er tenminste nog mar niks op aele. Toen mit 't ëele krootje ner Sine, deer wier nog erg druk ge stranjut, want toen 't elluf ure was gieng ieder nër zen eigen blaezer. Toen zei der eene tegen un witte meerpaele goeien aevend in die zei niks trug, toen begreep un ma nie dat ze oalemaele zoo lachten. Intussen was 't knapjes gaen vrie- ze, noe bin der ma voor vier man kooien an boord. De rest kruupt dan ma in 't waeterzeil of de klufokke. Je begriept, dat je dan zoan nacht meer lacht 'as slaept. Den anderen ochent wullie nër buute, want bie ons was de dukélaer an boord. We moste die trosse uut de schroeve zien te kriegen. Den Bel annekleed, die most weer is de piet weze natuurluk, ie gieng nie van de ladder, ma sprong zoo van de boeie overboord. Oewel ie wel un groote klapbek was, was un toch een van de beste dukelaers. Ie stieng mit zen eenen and an de schroeve en mit zen andere kapte ie de trossen ka pot om de schroeve vrie te kriegen. 't Laege waeter waeren we klaer. Van Zurriksee was 't er un loos ge- komme, die 't schip naer buute brocht. Wullie mit zun o alen bin nendeur, onder 't ies van 't buus- waeter, waeren toe net voor den donker thuus. 't Schip was eborrege in Piet kreeg gliek. Men krege lae- ter vuuftig gulden op deel, dus wae re men der oalemaele goed mee. Uut ivak ier neer eschreve zie je we dat stranjutters niet oaltied re- neweëre in Steele in roave ma dat je voor ën beetje centen of soms vor niks dikkels mit je leven om gaet, of zovee kauwc opdoet dat cr verschcic un ziekte opdoe, in dan toch bie de kapteins anneschreve stae as den bonten ond. Toch gieng ut lollig, vooroal as Kees bie je an boord was. Ma van dien zak je laetcr nog ivel is wat vertelle. j. v.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7