DE ZIERIKZEESCHE COURANT REGERING UNANIEM EENS OVER VOORBESPREKING MET INDONESIË De voorgestelde A.O.W.-wijziging en gemeentelijke ondersteuning Lesvliegtuig stortte neer bij Melissant De aanslagen in Alg ene Anti-0.A.S. staking De pokken in Engeland De verspreiding van kernwapens ers van Philips over 1961 Het wetsontwerp huurverhoging Ondertekening Frans-Algerijns bestand? Laatste boodschap van Eichmann? DINSDAG 13 MAART 118e jaargang No. 19141 ZIFRIK7J1SIME1ENIEI1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Géén versterkingen naar Nieuw-Guinea DEN HAAG, 1*2-3 - Naar eensgezinde opvatting van het kabinet dient Nederland deel te nemen aan voorbesprekingen over onderhandelingen over Nieuw-Gulnea zonder prealabele voorwaarden met Indonesië in aanwezig heid van een derde. Dit deelde minister-president De Quay maandagavond tijdens een- pers conferentie in de „Nieuwspoort" na een kabinetszitting, die van maandag morgen half elf tot maandagavond tien uur met enige onderbrekingen duur de. Deze besprekingen werden bijgewoond door de staatssecretarissen van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken en Defensie. In de loop van de middag werden de admiraals Pröpper en Brouwer geraadpleegd. De minister-president zeide, dat van Amerikaanse zijde de vraag is gesteld of Nederland bereid zou zijn tot geheime voorlopige besprekin gen zonder voorwaarden in bijzijn van een derde. Hiermede akkoord gaande zal thans bepaald moeten worden op welke tijd, in welke plaats en onder bijzijn van welke derde deze voorbesprekingen ter formulering van een agenda voor onderhandelingen zullen worden ge houden. Het is nog niet bekend wie van Nederlandse zijde aan die voor besprekingen zal deelnemen. Gezien het feit, dat aan Nederland en In donesië door de Ver .Staten dezelfde vragen zijn gesteld (namelijk tijd, plaats en welke derde) zeide prof. de Quay op een vraag of Indonesië een zelfde besluit als het kabinet heeft genomen: „Ik neem dus aan, dat dit wel gebeurd is". Tijdens de persconferentie zeide prof .de Quay, dat de kabinetsbe sprekingen zeer lan-g hebben ge duurd. „Maar, zo voegde hij hieraan toe, „wij bespraken wat ons allen in bijzondere mate bezig houdt". „Wij hebben een uitvoerig verslag van de reis van onze minister van buitenlandse zaken, de heer Luns gekregen, met name over besprekin gen met diens collega Dean Rusk, daarboven en daarnaast met presi dent Kennedy, alsmede met tal van persoonlijkheden van het State De partment Hoop op spoedig gesprek De Nederlandse minister-presi dent zeide voorts, dat het Ameri kaanse overleg zowel in Indonesië als in Nederlandse richting ging, waardoor er hoop is, dat het gesprek spoedig tot stand komt. „De Nederlandse regering is ech ter nog steeds bezorgd over rede voeringen van Indonesische zijde en de scherpe taal daarin ten aanzien van Nederland, gebezigd zoals in de laatste rede van de heer Soekarno. De regering is ook bezorgd over de militaire maatregelen, die tijdens Indonesië in het gebied rondom Nieuw-Guinea worden genomen en niet werden gestopt, aldus de pre mier. „In de hoop op een spoedig ge sprek verwacht de Nederlandse re gering dat de toespraken en maat regelen van Indonesië zullen ophou den. Deze zouden anders het tot stand komen van besprekingen niet vergemakkelijken", zo vervolgde hij. „Bejaarden gaan geen cent vooruit'1 DEN HAAG, 12-3. „Veel bejaarden gaan geen cent vooruit by de voor gestelde wijziging van de algemene wet op de ouderdomsvoorziening, zo lang elke gemeente eigen steunnor- men kan blyven gebruiken". Dit is de mening van de Neder landse Bond voor Ouden van Dagen, die spijtig constateert, dat het effect van de voorgestelde verhoging met vijftien percent van de A.O.W., ge heel teniet zal worden gedaan als verscheidene gemeenten de steun die aan bepaalde groepen van bejaarden wordt verleend op grond van de Ar menwet, met eenzelfde bedrag zou verlagen. De voorzitter van de bond, de heer P. C. Trouwborst, stelt dat het be oogde doel, nl. meer koopkracht voor de bejaarden, hierdoor getorpedeerd wordt. Zoals bekend, moeten de be jaarden hun inkomsten opgeven aan sociale zaken. Die geeft deze gege vens door aan de betreffende ge meenten. Deze kunnen hiermee re kening houden bij de steunuitkerin gen. Als voorbeeld noemt de heer Trouwborst de gemeenten Rotterdam en Schiedam. De eerste vermindert de steunnorm wel bij verhoogde in komsten, Schiedam niet. Dit kan, omdat de gemeenten zelfstandig de ze steunnorm mogen bepalen. De re gering kan hierin geen, directe, in vloed op uitoefenen. Toch heeft de bond in een brief aan de raad van ministers en aan de Tweede Kamer gewezen op de situ atie die hierdoor kan ontstaan. Piloot kwam 0111 DEN HAAG, 12-3. Maandagmiddag omstreeks vier uur is een Tiger Moth in de omgeving van Melissant neer gestort. Het was een lesvliegtuig, af komstig van het vliegveld Zestienho ven. Het stoffelijk overschot van de piloot is geborgen. De landbouwer D. O. H. van Nieu- wenhuyzen en zijn knecht, de heer K. Lodder, beiden uit Dirksland, die op de Diederickse Gors te Melissant aan het heien waren, hoorden dat het toestel, een tweedekker, moei lijkheden had. Doordat echter juist een sneeuwbui overtrok, konden zij niets zien. Plotseling weerklonk een harde klap. Toen de bui voorbij was, zagen zij het toestel op de slik liggen. Het duurde een half uur voor ze ter plaatse waren. Daar bleek, dat de piloot uit het vliegtuig was geslin gerd. Hij was ernstig aan het hoofd gewond en reeds overleden. De he ren Van Nieuwenhuyzen en Lodder hebben het lichaam op een vleugel gelegd en zijn toen de hulp van de politie gaan inroepen. De piloot van het verongelukte vliegtuig is de 22-jarige heer B. ten Wolde uit Delft, student aan de tech nische hogeschool aldaar. Met drie mede-studenten en vijf niet-studen- ten nam hij deel aan een rally op gezet door de Delftse vliegtuigbouw- kundige studentenvereniging. ALGIERS, 12-3. Van de z(jde der politie is medegedeeld, dat maandag te 18.00 uur dertien personen te Al giers bjj aanslagen het leven had den verloren, terwijl er achttien waren gewond. Zes der doden en tien der gewonden waren Fransen. In het afgelopen weekeinde heeft zich in de nabij Oran gelegen kust plaats Arzew een botsing voorge daan, waarbij vijftien Algerijnen het leven verloren. Aan Franse zijde werd een soldaat gewond. De botsing ontstond doordat Al gerijnen vanaf daken van huizen een Franse patrouille beschoten. Om een mensenleven COCOS EILAND, 12-3. De ruim, 12.500 ton metende Ne derlandse tankboot Tamara van de Kon. Hollandsche Lloyd heelt zondag zijn koers gewij zigd om het leven te redden van eerste stuurman Marius van Wandelen. De 39-jarige stuurman, die een galblaasont steking zou hebben, werd in zware zee overgenomen door een reddingboot, die naar West-Island in de Indische oceaan voer, waar van Wan delen in het ziekenhuis werd opgenomen. Bij aankomst in het ziekenhuis zou de stuur man er nogal erg aan toe zijn geweest. Maandag zou de toe stand echter in zoverre ver beterd zijn dat hij zonder di rect levensgevaar kan wach ten op vervoer naar Australië. De premier verklaarde voorts, „dat er beslist geen versterkingen naar Nieuw-Guinea worden gezon den, maar de mogelijkheid daarvan blijft nog bestaan indien van an dere zijde aggressieve daden blijven bestaan. Hij zeide nogmaals, dat voor zover hij is ingelicht, ook In donesië het vooroverleg heeft aan vaard. Er is geen limiet gesteld aan de tijd, waarbinnen de besprekingen moeten beginnen, maar het is wel de bedoeling, dat dit zo spoedig moge lijk gebeurt. De Nederlandse rege ring wil ook zonder herstel van de diplomatieke betrekkingen met In donesië praten. Nederland is echter niet bereid tot een bilateraal gesprek, wel tot een gesprek in aanwezigheid met een derde, zonder pré-conditis. PARIJS, 12-3. In Parijs is maan dag een staking van een half uur gehouden uit protest tegen de ont ploffing waardoor zaterdag in de voorstad Issy-les-Moulineaux drie mensen werden gedood en ongeveer vijftig gewond. De ondergrondse treinen en de bussen reden niet en in honderden fabrieken en kantoren lag het werk stil. Op sommige mi nisteries werd de telefoon niet opge nomen. Het Franse persbureau AFP onderbrak de nieuwsvoorziening. LONDEN, 12-3. De Britse minister van gezondheid Enoch Powell, heeft maandag, in het Lagerhuis gez^d, 'dat voortover békend1 dit' jaar 4 in Engeland vijf mensen 'aan pokken zijn geètórvén. 'Op hef ogenblik' zijto' er zevèn patiënten'bij wie inderdaad pokken zijn geeonstatëerd. Vijftien mensen zijn vermoedelijk ook pok- kengevallen. Twee pokkenpatiënten zijn ernstig ziek. MOSKOU, 12-3. De Sowjet-Unie is bereid te beloven geen kernwapens aan andere landen te verstrekken, mits Amerika, Engeland en Frank rijk hetzelfde beloven. Dit heetf de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, meegedeeld in een brief aan Oe Thant, de waarnemen de secretaris-generaal van de V.N. Er is geen reden, aldus Gromiko, om zulk een besluit uit te stellen. De Sowjet-Unie acht het ook belangrijk dat de niet-kern-mogendheden belo ven niet te zullen proberen kernwa pens te verwerven of te produceren. Kindje gedood door val uit bed VEENENDAAL, 12-3. Maandag- middag viel het anderhalf jaar oude dochtertje van de familie van Ma nen, Jan van Nassaulaan te Veenen- daal, uit haar bedje. Het kindje liep daardoor verwondingen op, waaraan zij op weg naar het ziekenhuis over leed. Z.K.H. prins Bernhard naar Schouwen-Duiveland Dit nummer bestaat uit G pagina's Liefde vindt in het geluk van anderen zelf geluk. De Japanse politie krijgt de beschikking over een klein apparaat waarmee verdachte personen op wapenen kunnen worden onderzocht, zonder dat zij formeel gefouilleerd behoeven te worden. De detector is 12 cm. hoog, 7 cm. breed en 2,5 cm. dik en werkt op trasistoren. Zelfs een speld of een munt stuk in een kledingstuk, kan met deze fijngevoelige detector worden opge spoord. FINANCIËN EN ECONOMIE EINDHOVEN, 12-3. Commissaris sen en raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken delen mede, dat in het boekjaar 1961 de omzet van de vennootschap en de United States Philips Trust f 4936 miljoen (v.j. f 4762 miljoen) be draagt. Het bedrijfsresultaat be draagt f 731 miljoen (f 862 miljoen). Na aftrek van de overige baten en lasten van per saldo f 78 miljoen, de belasting ten bedrage van f 313 miljoen en f 14 miljoen minder heidsbelasting derden, bedraagt de netto-winst f 326 miljoen (f 397 miljoen). Van deze netto winst wordt f 180 miljoen (f 257 miljoen) in het be drijf gehouden, terwijl de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 3 april a.s., zal worden voorgesteld over 'het boekjaar 1961 het dividend uit te keren van 816 procent (v.j. 16 procent) op de ge wone aandelen en 48 procent (8 procent) op de cumulatief preferente winstdelende aandelen. Daar op 5 januari 1962 reeds een interim divi dend f/ari 36 procent - op gewone en preferente aandelen betaalbaar werd gesteld, bedraagt het slotdivi- dend 510 procent - op de gewone aandelen en 12 procent op de pre ferente aandelen. Daarenboven zullen commissaris sen en raad van bestuur de alge mene vergadering van aandeelhou ders voorstellen over te gaan tot een uitkering in gewone aandelen ten laste van agio?-|,ese«vë^eh3 w< 5 procent' aan 1$e Koüders^ va ZIERIKZEE, 13-3. Wy vernemen dat het in het voornemen van Z.K.H. Prins Bernhard ligt, op dinsdag 10 april a.s. een bezoek te brengen aan Schouwen-Duiveland. Prins Bern hard hoopt in de morgenuren per hefschroefvliegtuig te Zierikzee te arriveren. Na aankomst zal de Prins een be zoek brengen aan de fabriek van Smit Bolnes N.V. op het industrie terrein. Een rondwandeling door het bedryf zal worden gemaakt, waarna de Prins zal aanzitten aan een intiem diner ten stadhuize. Na afloop hiervan wordt de reis voortgezet naar Renesse, waar Prins Bernhard de Outward Bound-school gevestigd in het slot „Moermond" officiëel in gebruik zal stellen. Van daar zal Prins Bernhard weer de terugreis aanvaarden. De leider van de expeditie naar de Carstensz-pyramide, de Oosten rijker Harrer en zijn tochtgenoot, de Nieuwzeelander Temple, zijn na een succesvolle beklimming van de (4800 meter hoge) hoogste top van het Idenburg-gebergte, teruggekeerd in de Ilaga-vallei op Nieuw-Guinea. Het was de eerste keer, dat deze hoogste top werd beklommen. Geen verbaal wel vragen UTRECHT, 12-3. De automobilis ten die tijdens de maandagavond bij het verkeersplein „Oudenrijn" in Utrecht gehouden verlichtingscon trole werden aangehouden, kregen weliswaar geen verbaal als hun lich ten niet deugden, maar zij hadden wel een respektabél aantal vragen te beantwoorden. „Mijnheer (mevrouw)", zo introdu ceerde zich een enquêteur van het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie, „wilt u misschien een paar vragen beantwoorden in het be lang van de verkeersveiligheid?" En dan volgde een lange reeks, be ginnende met de vraag: „Waar komt u vandaan en waar gaat u naar toe?" Deze vraag viel uiteen in twee delen, waarbij ook nog het aantal afgelegde en af te leggen kilometers moest worden vermeld. Voorts ging het over het bouwjaar van de auto, de controlebeurten, of men al of niet naar de verlichting had gekeken toen men wegreed, over de aanwe zige reservelampen en schroeven draaiers, over het bezit van een waarschuwingsdriehoek of rode lam pen, om het adres van de garage houders, servicebeurten, kortom: een twintigtal vragen met ruim honderd invulmogelijklieden „De tijd. die ik nu kwijt ben met dat gevraag, kost me meer dan een proces verbaal", zei een bepaald in zijn wiek geschoten vrachtautochauf feur tegen een politieman ?Lvajw ge wone aandelen en van 1 procent aan de 'houders van cumulatief preferen te winstdelende aandelen, vrij van Nederlandse inkomstenbelasting. De nieuwe aandelen zullen delen in de resultaten van 1962 en volgen de boekjaren. Plotseling oversteken: dode en ernstig gewonde AMSTERDAM, 12-3. Zondagavond half twaalf is op de Burgemeester van Sonvveg by de Middenweg in de gemeente Nieuwer-Amstel een ern stig verkeersongeluk gebeurd dat aan een persoon het leven heeft gekost en waarbij een ander ernstig werd gewond. Op genoemd tijdstip stonden de 68-jarige heer P. J. V. en de 78-ja- rige J. C. van R. aan de kant van de weg, vermoedelijk op de bus te wachten. Plotseling stak de heer V. de rijbaan over maar werd daarbij door een aankomende auto gegrepen en tegen de grond gesmakt. De 78-jarige heer Van R. wilde naar de aangeredene toekomen, stak daartoe eveneens de weg over, maar werd op zijn beurt door een bestel auto gegrepen. Beide uit Amsterdam afkomstige mannen werden met zeer ernstige verwondingen, onder meer een schedelbasisfraktuur, in hetWil- helminagasthuis opgenomen, waarde heer Van R. in de loop van maandag aan zijn verwondingen is bezweken. DEN HAAG, 12-3. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, is zeer binnenkort de verschijning van het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over het wetsontwerp der huurverhoging te verwachten. Zoals men zich zal herinneren, werd het wetsontwerp op 17 oktober van het afgelopen jaar ingediend. Aanhoudend koud Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden, maar ook hier en daar een sneeuwbui. Vanavond, vannacht en in de vroege ochtend lichte tot matige vorst, middagtem- peraturen even boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. 15 maart Zon op 6.56, onder 18,43. Maan op 12.52, onder 4.10. Eerste kwartier: 13 maart te 5.39. Hoog wa Iers tanden ZIERIKZEE 15 maart 10.42 v.m. 23.24 n.m. BROUWERSHAVEN 15 maart 10.25 v.m. 23.17 n.m. Doodtij: 15 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling komt op het ogenblik maar weinig verandering. Een hogedrukgebied met een uitloper naar de Britse eilanden en een lagedrukgebied bo ven oost Europa handhaven zich beide. Aan de periode met koud 4 weer komt de eerstkomende dagen dan5 ook'nég geen" elnHé.'* tfê'afgelo- ^pen .nacht-kwam in ons land slechte sneeuwval, die samen hing met een kleine storing, die vannacht juist over ons land trok. Het ziet er naar uit dat er de komende nacht minder bewolking zal zijn, waardoor er plaatselijk matige vorst zal optreden,. Overdag komt de temperatuur ten gevolge van zonneschijn, weer iets boven het vriespunt. Enkele sneeuw buien blijven vooral in de kustpro vincies mogelijk. EVIAN, 12-3. „A.F.P." meldt uit Evian, dat het „bijna zeker" is, dat er vandaag (dinsdag) een Frans-Al- gerynse wapenstilstandsovereen komst zal worden ondertekend. JERUZALEM, 12-3. Indien het over Adolf Eichmann gevelde doodvon nis wordt gehandhaafd, zal hij door een staatsbeul terecht worden ge steld. Zoals gemeld begint de behan deling in hoger beroep van de zaak- Eichmann op 22 maart. Tot dusver werden doodvonnissen in Israël uitgevoerd door gevange nisfunctionarissen. Een andere wij ziging in de bepalingen betreffende gevangenen - Eichmann is op het ogenblik de enige ter dood veroor deelde - houdt in dat de gevangenis autoriteiten de bevoegdheid krijgen om alle brieven, manuscripten of aantekeningen, welke een gevangene voor of na zijn schuldigverklaring heeft geschreven, in beslag te nemen. Zoals bekend heeft Eichmann een stuk van 500 bladzijden geschreven, dat zjjn „laatste boodschap" zou zijn. De Amerikaanse leiders schijnen „zeer optimistisch" te zijn over de mogelijkheid een formule te vinden die het Indonesië mogelijk zou ma ken onderhandelingen met Neder land te beginnen over de kwestie- Nieuw-Guinea, zo heeft minister Soebandrio volgens „Antara" ver klaard. Eens per maand legt een kip van een inwoonster van Piaggione in Toscane een ei van 150 gram en tien centimeter lengte. Iedere dag legt zij een ei en om de veertien dagen een ei met twee dooiers. Premier Fidel Castro van Cuba heeft maandagavond voor de Cu baanse televisie bekend gemaakt, dat een aantal voedingsartikelen in een groot gebied in en rond Havana gerantsoeneerd worden. AMSTERDAM. Een felle en hard nekkige brand heeft een vijftal klas selokalen van de Frederik van Eeden-school in Amsterdam-West verwoest. AMSTERDAM. Bij een brand aan boord van de Noorse tanker „Greta" die voor reparatiewerkzaamheden bij de N.D.S.M. te Amsterdam lag, is de 41-jarige classificeerder B. Majoor om het leven gekomen. DEN HAAG. In de loop van deze maand zal een deel van het perso neel van de eerste groep geleide wa pens van de Koninklijke Luchtmacht in de Verenigide Staten deelnemen aan lanceeroefeningen. In een ziekenhuis in Bingham- pton in de staat New York zijn ze ven baby's gestorven en tien ziek geworden nadat zij voedsel hadden gekregen dat naar men gelooft te veel zout bevatte, doordat dit met suiker was verwisseld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1