DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTERS DER VIER TE GENEVE BEGINNEN AAN ONTWAPENINCSBESPREKINCEN Frans-Algerijnse besprekingen in Evian vorderen snel Indonesische gevangenen aangekomen in Djakarta De pokken in Zuid-Wales Brits koningspaar naar Nederland Vijftien procent meer A.O.W.-uitkering voorgesteld Incident in Berlijn De strijd in Zuid-Vietnam MAANDAG 12 MAART 118e jaargang No. 19140 zifrikzfen(iiï: mnieuws bode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Op 14 maart aanstaande begint het officiële overleg GENEVE, 11-3. De ministers van buitenlandse zaken van de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland, resp. Dean Rusk, Andrei Gromiko en lord Home, zyn zondagavond hun voor besprekingen met het oog op het komende ontwapeningsoverleg in Genève begonnen. Zy ontmoetten el kaar aan een diner ,dat door minis ter Rusk werd aangeboden. De ministers zullen elkaar nog en kele malen spreken, voordat op 14 maart de zeventien-mogendheden- conferentie over ontwapening begint. Zoals gemeld zal Frankrijk, het achttiende land, niet aan de confe rentietafel zijn vertegenwoordigd. Het vooroverleg, dat op initiatief van de V.S. en Engeland wordt ge houden, is bedoeld om de weg te ef fenen voor een vlot verloop van het ontwapeningsgesprek, maar ook de kwestie-Berlijn en problemen be treffende zuidoost-Azië, zoals de toe stand in Laos, komen aan de orde. Wat het kernontwapeningsvraag- stuk betreft zijn de drie landen het er, sinds de mislukking van de con ferentie over een verbod van proe ven met kernwapens, over eens dat deze kwestie in het raam van een algemene en volledige ontwapening moet worden behandeld. Zoals ge meld heeft president Kennedy laten weten, dat de V.S. de kernproeven in de dampkring zullen hervatten, als de Russen niet tegen eind april een akkoord zullen hebben getekend, waarbij het nemen van dergelijke proeven onder doeltreffende inter nationale controle wordt verboden. Het diner waaraan de drie minis ters aanzaten, was voorafgegaan aan een gedachtenwisseling tussen Dean Rusk en lord Home, waarbij zowel over de ontwapening als over de kwestie-Berlijn werd gesproken. Westclyke concessie? Volgens diplomatieke kringen te Washington overwegen de V.S. en Engeland aan de Sowjet-Unie enkele belangrijke concessies te doen op het gebied van een verbod op het nemen van kernproeven. Zo zouden zij bereid zijn er mee in te stem men ,dateeen dergelijk verbod ook zal gelden voor proeven van betrek- Frankrijk verandert in een vesting PARIJS, 11-3. De Frans-Algerijn se vredesbesprekingen in Evian vor deren snel in de richting van een slotakkoord, zo hebben leden van de staf van de afvaardiging van de voorlopige Algerijnse regering zon dag verklaard. Ook in Franse regeringskringen verwacht men niet, dat zich nog bij zondere moeilijkheden zullen voor doen. Van Algerijnse zijde werd ge zegd, dat het overleg waarschijnlijk binnen de komende drie dagen zal worden afgesloten. In het Elysee, de Parijse residen tie van president de Gaulle, werden zaterdag technische voorbereidingen getroffen voor een mogelijke televi sie-uitzending op maandagavond. Intussen worden de veiligheids maatregelen zowel in Parijs als ron dom het buitenverblijf van de Gaulle te Colombey-les-deux-Eglises, op 275 km. ten oosten van de hoofdstad, nog steeds uitgebreid. In Colombey kwamen zaterdagavond nog 300 mi litairen aan, terwijl rondom de wo ning van het staatshoofd luchtdoel mitrailleurs werden opgesteld. Kort voor het weekeinde kregen de 30 duizend militairen en politiemannen, die in Parijs paraat worden gehou den, verdere versterkingen. DJAKARTA, 11-3. De 52 Indone siërs die by het treffen in de wate ren by Nieuw-Guinea gevangen wa ren genomen, zyn zondag in Djakar ta aangekomen. Toen zij uit het vliegtuig stapten dat hen van Singapore naar Indone sië bracht, werden zij door een grote menigte begroet. Toen zij per bus naar het versierde marinehoofdkwar tier reden riepen de talrijke aanwe zigen anti-Nederlandse leuzen. De staf-chef, admiraal R. E. Martadina7 ta, sprak de bemanning van de ge zonken motortorpedoboot „Matjan Toetoel" toe. Enkele bemanningsle den hadden tranen in de ogen toen de staf-chef een minuut stilte ver zocht om degenen te herdenken die tijdens de aktie zijn omgekomen. RHONDA VALLEY, Zuid-Wales, 11-3. In Zuid-Wales zijn twee men sen aan pokken overleden. Er zijn 23 contactpersonen in het ziekenhuis opgenomen, van wie er zes met de ziekte besmet blijken te zijn. Het zoeken naar mogelijke verdachte ge vallen in dit gebied duurt voort. Wegbereiders voor de zomer 1 i hl li :5" V-- - - y J •-ssssss 1 Si H| h- - --f AjWPëj Foto boven: ondanks koude en sneeuw worden in Zandvoort en alle andere badplaatsen aan de Nederlandse kust reeds de terrasjes opgebouwd om straks de badgasten te kunnen ontvangen. - Foto onder: af en toe treft men aan het strand van Zandvoort een man, die met een zeef de bovenlaag van het strand controleert op eventueel door badgasten vergeten of verloren eigendommen, die onder het zand zijn geraakt. De foto toont de man in actie, aan kijkers, bij dit werk vol verrassingen, geen gebrek. kelijk geringe omvang, die onder gronds genomen kunnen worden. Tot dusver waren de Amerikanen en de Britten van mening, dat men met de bestaande methoden dergelijke proeven moeilijk kon onderscheiden van lichte aardbevingen en dat men nog meer geringe kernexplosies te weeg zou moeten brengen om de ontdekkingsmethoden op dit punt te vervolmaken. Amerikaanse hulp aan Latijns-Ainerika WASHINGTON, 11-3. Het Ameri- kaanse bureau voor internationale ontwikkeling heeft zondag in Was hington bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten in het kader van het bijstandsprogram voor ontwik keling van Latijns-Amerikaanse lan den sedert maart 1961 meer dan één en een kwart miljard dollar hebben toegewezen. De V.S. hadden vorig jaar toegezegd een miljard dollar beschikbaar te zullen stellen voor het eerste jaar van dit tienjaren program. Duitse keizer mocht naar Engeland LONDEN, 10-3. Sir Winston Chur chill heeft er in mei 1940 over ge dacht om, na de Duitse aanval op het westelijke front, ex-keizer Wil helm II uit Doorn naar Engeland te laten komen, aldus staat in de nieuwste aflevering van de officiële beschrijving der Britse buitenlandse politiek in de tweede wereldoorlog. Koning George VI had hierin toege stemd. De ex-keizer wees de uitno diging echter van de hand. V.N.-tarweconferentie be-eindigd GENEVE, 10-3. De tarweconferen- tie van de Verenigde Naties is zater dag in Genève geëindigd. Afgevaar digden hebben aan Reuter verteld dat men is overeengekomen de tar- weprijs met twaalf en een halve dol larcent per bushel te verhogen. De tegenwoordige minimumprijs van 150 cents per bushel wordt 162% cents en de maximum prijs van 190 cents wordt verhoogd tot 202 Vz cents per bushel. De ontwerpovereenkomst zal nu worden voorgelegd aan de regerin gen van de ongeveer 60 landen die aan de conferentie hebben deelgeno men. Verontreiniging van de zee door stookolie DEN HAAG, 9-3. De Algemene Ned. Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (A.N.V.V.) heeft zich tot de colleges van burgemeester en wethouders en tot de V.V.V's van de Noordzeebadplaatsen gericht met het verzoek om door het opsturen van zoveel mogelijk sprekend fei tenmateriaal nog eens de aandacht van onze overheidsinstanties te ves tigen op het grote euvel van de ver ontreiniging van strand en zee door stookolie. Deze gegevens kunnen mede van belang zijn met het oog op de van 26 maart tot 13 april in Londen gehouden intergouverne mentele conferentie over dit pro bleem. Het tekort aan verpleegsters DEN HAAG, 9-2. De minister van sociale zaken en volksgezondheid zegt in zij nmemorie van antwoord op de begroting voor 1962 aan de Eerste Kamer, dat het hem niet raadzaam voorkomt de minimum leeftijd voor leerling-verpleegsters die op 18 jaar is gesteld, te verlagen De ulo-school kan reeds op 16-jarige leeftijd zijn doorlopen. Het komt hem minder gewenst voor zo jeug dige personen reeds met de zieken huiswereld en met patiënten in aan raking te brengen. Opgemerkt wordt dat inmiddels overbruggende voor opleidingen, zoals de inrichtingsas sistenten-opleiding bij het nijver heidsonderwijs tot stand zijn ge bracht. LONDEN, 10-3. Koningin Elisa beth van Engeland en prins Philip zullen naar Den Haag komen bij ge legenheid van de viering van de zil veren bruiloft van koningin Juliana en prins Bernhard op 1 en 2 mei aanstaande. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Alleen als het donker schijnen de sterren. In Weesp heeft de heer J. Muilenberg, directeur van de nationale sporttoto, een cheque van 50.000 gulden overhandigd aan de tweelingzusters Greet en Marijke den Besten uit Weesperkarspel. Marijke is pool-lid bij de Weesper sportvereniging „Alles Door Eendracht". Greet (links) en Marijke hielden aan de voetbalpool de hoofdprijs over, dhr. Muilenberg een flinke pakkerd. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 9-3. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend, dat een nadere wijziging van de Algemene Ouderdomswet en de Wet op de Ziekenfondsverzekering beoogt. Voorgesteld is, de pensioen- bedragen krachtens de A.O.W. op korte termijn, n.l. per 1 juli 1962, incidenteel te verhogen met vyftien percent. Voorgesteld wordt ook, de inkomensgrenzen van de zieken fondsverzekering voor bejaarden te verhogen met het bedrag waarmee de pensioenbedragen worden ver hoogd. In zijn memorie van toelichting op het wetsontwerp herinnert de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid er aan, dat een meerder heid van de sociaal-economische raad onlangs als zijn mening heeft uitgesproken, dat geen principieel geestelijk-zedelijk beginsel zich er tegen verzet de Algemene Ouder- domsverzekering meer te doen zijn dan een bodemvoorziening, zij het dat een eventuele uitbreiding van de A.O.W. toch nimmer verder zal kun nen gaan, dan te voorzien in een z.g.n. sociaal minimum. De regering heeft, in afwachting van een defini tieve keuzebepaling voor het te voe ren pensioenbeleid op langere ter mijn, thans een incidentele verho ging voorgesteld. Financiële gevolgen De aan de voorgestelde verhoging van de ouderdomspensioenen ge paard gaande kostenverhoging kan voor 1962 op globaal 100 mil joen gulden worden geraamd. Om dit te kunnen financieren zal een verhoging van het premiepercentage krachtens de A.O.W., dat thans van 1 januari af f 5,75 bedraagt, nood zakelijk zijn. Deze verhoging zal - naar de minister reeds eerder be kend maakte, tijdens de behande ling van de begroting van zijn de partement in de Tweede Kamer - met ingang van 1 januari 1963 wor den verwacht en naar voorlopige schatting circa één percent bedra gen. Politieke partijen tegen het zenden van troepen naar Nieuw-Guinea HOOGEVEEN, 9-3. Op een te Hoogeveen gehouden verkiezingsbij eenkomst van de Party van de Ar beid, heeft de voorzitter van deze party, de heer J. G. Suurhoff, met klem geprotesteerd „tegen het feit, dat het kabinet beraadslaagd heeft over het sturen van militaire ver sterkingen naar Nieuw-Guinea". „Juist in een periode, waarin de kansen op onderhandelingen steeds dichterbij komen en waarin de V.S. zich steeds meer met het probleem de regering met dit heilloze voorne- Nieuw-Guinea gaan bemoeien, komt men. Het lijkt er op, dat men de ko mende onderhandelingen bij voor baat reeds wil torpederen, aldus de heer Suurhoff. DEN HAAG,9-3. „Het zou op dit ogenblik niet verantwoord zijn om militaire versterkingen naar Nieuw- Guinea te zenden. Het is verheugend dat het nu gaat in de richting van een gesprek met Indonesië.. Het BERLIJN, 11-3. De Oostduitse po litie heeft zaterdagavond tegen mid dernacht op een Engelse militaire auto geschoten en de chauffeur ver wond. De wagen zou na een waar schuwing zijn doorgereden. Een En gelse officier, die ook in de wagen zat. werd niet gewond. Hij werd aan het Sowjetrussische leger overgedra gen. Later keerde hij naar west-Ber- lijn terug. De Russen zouden hun spijt over het incident betuigd heb ben. zenden van troepen naar Nieuw- Guinea zou het streven naar een vreedzame regeling doorkruisen", dit zei vanavond het Tweede Kamerlid mr. B. W. Biesheuvel in een bijeen komst van de Anti-Revolutionaire Kiescentrale in Den Haag. Mr. Biesheuvel sprak daar over enige actuele politieke vraagstukken SAIGON, 10-3. By de strijdkrach ten van de regering en by die van de communisten zyn in Zuid-Viet- nam de afgelopen week by elkaar meer dan duizend man gesneuveld, gewond of vermist, zo wordt van militaire zyde in Saigon verklaard. De regeringstroepen verloren 140 man aan doden, 150 gewonden en 170 vermisten. De communistische guerillastrijders verloren 330 doden, 150 gewonden en 300 man die ge vangen zijn genomen. De regeringstroepen zijn vrijdag in de Mekongdelta, 100 km. ten zui den van Saigon, een nieuwe groot scheepse operatie begonnen. Rode Kruis Kringvergadering te Goes Op zatei'dag 7 april a.s. wordt in hotel „Centraal" te Goes de Kring vergadering van Rode Kruis-afde- lingsbesturen in Zeeland gehouden. WAT 1EQT 01 BILT Opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen maar ook enkle lokale sneeuwbuien. Overwegend matige wind tussen noord en noordwest. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. 13 maart Zon op 7.01, onder 18.40. Maan op 11.12, onder 2.21. 14 maart Zon op 6.59, onder 18.41. Maan op 11.59, onder 3.20. Eerste kwartier: 13 maart te 5.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 13 maart 8.13 v.m. 20.39 n.m. 14 maart 9.15 v.m. 21.49 n.m. BROUWERSHAVEN 13 maart 7.54 v.m. 20.27 n.m. 14 maart 8.59 v.m. 21.41 n.m. Doodtij: 15 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde breidde een uitloper van een zeer groot gebied met hoge barometer standen boven het Noordpoolgebied zich over IJsland naar Schotland en Ierland uit. Zwakke storingsge- bieden verplaatsten zich van Noord- Frankrijk langzaam over België en het zuiden van ons land naar Duits land. Tegelijkertijd steeg ook boven de Golf van Biscaye de luchtdruk aanzienlijk na het wegtrekken van een storingsgebied naar het weste lijk deel van de Middellandse Zee. Als gevolg van de ontwikkeling in de luchtdrukverdeling stroomt nu koudere uit noordelijke streken af komstige lucht over West Europa naar het Zuiden. De aanvoer van koude lucht zal de eerste paar da gen 'blijven aanhouden waarbij in ons land nu weer flinke opklaringen zullen voorkomen, maar ook lokale sneeuwbuien. In de nacht zal het overwegend licht vriezen, maar overdag lopen de temperaturen op tot enkele graden boven nul. Trouwe duif VENRAIJ, 9-3. Dat ook post duiven gehecht kunnen zijn aan hun hok, bleek vorige week, toen bij de duivenlief- hebber de heer P. Jansse te Venraij na acht jaar een duif op het hok werd teruggevon den. Het dier was destijds in gezet op de nationale vlucht naar Saint Vincent in Frank rijk - een vlucht van 1033 km. - maar het was nooit meer te ruggekeerd. Men vermoedt, dat het dier al die jaren is vastgehouden en van een kans om te ontvluchten heeft ge bruik gemaakt. DODELIJKE ONGELUKKEN OP DE WEG HEEMSTEDE. De 25-jarige brom fietser G. W. Dolvers uit Vogelen zang is bij het oversteken van de met knipperlichten beveilige spoor wegovergang aan de Manpadslaan te Heemstede door een trein, komende uit de richting Leiden, gegrepen. Hy was op slag dood. BUNNIK. De 15-jarige R. Visscher uit Bunnik is door een vrachtwagen dodelijk aangereden. ROTTERDAM. In een bouwput nabij het Kralingseveer is de 21-ja- rige duiker C. M. P. Kraus uit Oudenbosch verdronken. WEERT. Op de Eindhovense weg bij Weert zijn twee Duitse auto's, een personenauto en een bestelauto, met elkaar in botsing gekomen. De 35- jarige bestuurder van de personen auto, die uit Bremen afkomstig was, werd hierbij op slag gedood; de be stuurder Van de bestelauto overleed in het ziekenhuis. WOUDENBERG. De 59-jarige ca féhouder-veehandelaar S. van Laar uit Maarsbergen is, toen hij op zijn bromfiets de Stationsweg in Wou denberg overstak, door een bestel auto gegrepen. Hij werd op slag ge dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1