cafO 'éi DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frankrijk accoord met plaatselijke ordemacht in Algerië? HET LOONBELEID Overstromingen in zuid-Engeland Storm aan oostkust Verenigde Staten Nieuwe mijnramp in West-Duitsland In Hamburg 292 doden VRIJDAG 9 MAART 1962 118e jaargang No. 19139 ZIEMKZEEOTWNIEÜWSBOI® ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. DE ONDERHANDELINGEN IN EVIAN Uniek momentunieke prent TUNIS, 8-3. Het persbureau van de Algerijnse opstandelingen in Tunis heeft een verklaring gepubliceerd, dat als Frankrjjk na een svapenstilstand weigert de plaatselijke Algerijnse ordetroepen sterk genoeg te maken om „de fascisten te neutraliseren", de Algerijnen zullen weten, dat Frankrijk de oorlog verkiest te verlengen. Het blad van de Algerijnse opstan delingen, „El Moedjahid", zal vrijdag behalve deze verklaring een docu ment publiceren over de Frans-Al gerijnse overeenkomsten over de toe komst van Algerië, die tijdens de geheime onderhandelingen in Les Rousses vorige maand zijn bereikt. Volgens „El Moedjahid" zal de „plaatselijke politiemacht" hoofdza kelijk bestaan uit jonge Algerijnse dienstplichtigen en Algerijnse offi cieren. Het blad voegt er aan toe, dat het duidelijk is, dat voor de Al gerijnen de handhaving van de orde in Algerië in de overgangsperiode een hoofdeis is. Het blad schrijft ver volgens, dat in de Frans-Algerijnse overeenkomsten het beginsel van de terugtrekking van de Franse troepen uit Algerië wordt aanvaard en een tijdschema voor evacuatie is vast gesteld. Frankrijk zou zijn militaire installaties in Algerië vijf jaar kun nen gebruiken en de basis Mers El Kebir vijftien jaar. De overeenkom sten van Les Rousses zouden na drukkelijk stipuleren, dat deze bases en installaties onder geen beding ge bruikt kunnen worden tegen een Afrikaans of bevriend land. Evian Volgens conferentiekringen in Evian is ook de tweede dag van de onderhandelingen in Evian goed ver lopen. Het nieuws van de beschieting van een deel van de geëlektrificeerde barrière aan de Algerijnse grens door geschut van de Algerijnse op standelingen op Tunesisch gebied, kwam als een verrassing. Er zijn echter geen troepen van de opstan delingen door de barrière gebroken en het incident wordt in Parijs meer als een diplomatieke dan als een militaire zet beschouwd. In Franse regeringskringen is ge zegd, dat by de Franse onderhan delaars in Evian wel degelyk het voornemen bestaat om toe te stem men in een behoorlyke ordemacht in Algerije, die maximaal 50.000 man zou mogen bevatten, hoofdzakelijk bestaande uit Algerijnse mohamme danen, die tot dusver generlei mili taire dienst hebben verricht. Het is nog niet uitgemaakt, hoe de offi cieren voor deze ordemacht zullen worden gekozen en hoeveel ervaren militairen of speciale politie in de ordemacht opgenomen moeten wor den. Vooruitlopend op een slotovereen- komst binnen een week of wat, heeft de voorzitter van de Franse Natio nale Vergadering, J. Chaban Del- mas, donderdag bekendgemaakt, dat in de periode van 15 tot 22 maart een buitengewone zitting van de Na tionale Vergadering zal worden ge houden. De drie hoofdpunten waarmee de Frans-Algerijnse conferentie zich bezighoudt zijn: Stichting van (le Arbeid komt weer bije enop 22 maart DEN HAAG, 8-3. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft donderdagavond na afloop van zijn in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag gehouden vergadering een communiqué uitgegeven. waarin wordt medegedeeld, dat liet de al gemene situatie opnieuw in beschou wing zal nemen na de interpellatie die ten aanzien van het loonbeleid de volgende week zal worden ge houden. Het bestuur van de Stichting komt daartoe opnieuw byeen op 22 maart. Inmiddels zal de looncommissie van de stichting haar werkzaamhe den voortzetten, voor zover het voorstellen betreft, waarop de jong ste algemene wijziging geen betrek king heeft. De vergadering van het bestuur van de stichting begon donderdag avond om half acht; zij was om goed tien uur ten einde. Geen der be stuursleden van de stichting was genegen een woord over het in de vergadering gesprokene of beslote- ne los te laten. Algemeen verwees men naar het in de vergadering op gestelde communiqué dat even la ter werd voorgelezen door de secre taris dr. P. S. Pels. De vergadering stond onder lei ding van de werkgeversvoorzitter van het bestuur van de stichting, ir. W. H. Kruyff. Hij gaf, omdat de vergadering bijeen kwam op voor stel van het Christelijk Nationaal Vakverbond, het woord aan de afge vaardigde van dit verbond in het stichtingsbestuur. De werknemers-voorzitter van het stichtingsbestuur, drs. D. Roemers, die persoonlijk van oordeel was dat het bijeenroepen van het stichtings bestuur na de jongste algemene aanwijzing van de staatssecretaris inopportuun was, meende anderzijds dat de vergadering van gisteravond niet zonder zin is geweest. Anders waren we -toch geen twee-en-een- half uur bij elkaar gebleven, zo zei hij. PENZANCE, 8-3. De Zuidengelse kustplaatsen Penzance en Newlyn zijn woensdag tweemaal overstroomd door het tijdens een storm hoog op gedreven vloedwater. De spoorweg verbindingen in deze streek zijn ver broken en enkele honderden mensen dakloos geworden. Tijdens de vloed van donderdag stroomde het zeewa ter opnieuw door in de dijken ge slagen bressen het land binnen. Doordat de wind iets in kracht is afgenomen heeft het water in het overstroomde gebied niet zo'n hoge stand kunnen bereiken als woensdag het geval was. De reeds aangerichte schade wordt echter groot genoemd. -V Vft Deze week werd de Zierikicese brandweer gealarmeerd voor een brandje op dc bovenverdieping van het Leger des flril-gebown. Zoals steeds ver leende de nevelspuit goede diensten en het door een raam naar omlaag ge worpen smeulend materiaal, werd drastisch en succesvol betverkt. Juist doof snelle verwijdering van het brandend materiaal uit het bedreigde huis, liep het ook ditmaal weer goed af. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). "I Het tijdstip van de vrijlating van gevangenzittende opstandelin gen. O De samenstelling van de plaat- selijke politiemacht en haar taak bij de bestrijding van de terro risten van Salan. D De keuze van degenen, die deel zullen uitmaken van de tussen tijdse uitvoerende macht. Het totaal aantal Algerijnen in Franse gevangenissen is officieel niet bekendgemaakt. In persberich ten is hun aantal op 17.000 geschat. De Fransen willen deze mensen ge leidelijk aan vrijlaten, te beginnen met de lichtst gestraften. NEW YORK, 8-3. De Amerikaan se oostkust van New York tot Noord Carolina is donderdag tot rampge bied verklaard na twee dagen zwa re storm, waardoor 35 mensen zyn omgekomen, tientallen worden ver mist en ongeveer zesduizend zyn dakloos geworden. De schade wordt op meer dan honderd miljoen dol lar geschat. President Kennedy 'heeft een ge detailleerd onderzoek van het door storm en overstroming getroffen ge bied bevolen. Er worden kantoren geopend waarin men langlopende leningen voor herstel van vernielde gebouwen kan verkrijgen In New Yersey is de evacuatie van tweeduizend mensen uit ver scheidene kustplaatsen als voor zorgsmaatregel tegen ziekten bevo len. In de plaatsen is gebrek aan drinkwater en brandstof en kan het vuilnis niet meer worden opgehaald. De storm heeft zich nu naar de Atlantische Oceaan verplaatst. Nieuwe Commissaris der Koningin in Groningen DEN HAAG, 8-3. Bij Koninklijk Besluit van donderdag 8 maart, is met ingang van 1 april benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. C. L. W. Fock te 's-Gravenhage. Jongetje gestikt BERGUM, 8-3. Het bijna éénjarig zoontje van de familie W. van der Wal te Bergum is donderdagmiddag gestikt toen hij met het koordje van zijn truitje bleef zitten tussen een scharnier van het looprek. Oude boerderij afgebrand GOUDA, 8-3. Donderdagmorgen is een oude boerderij aan de Reewal in Gouda, bestaande uit twee woon huizen, geheel in de as gelegd. De brand is vermoedelijk ontstaan door een mankement aan de schoorsteen. De boerderij werd bewoond door twee bejaarde echtparen. Omwonenden en voorbijgangers wisten een gedeelte van het huisraad te redden. De eigenaar van beide woningen was slechts voor een laag bedrag verzekerd. Door het ijs gezakt en verdronken GORREDIJK, 8-3. In Gorredijk is donderdagmiddag de 12-jarige Wie- ger Boonstra door het ijs gezakt en verdronken. De knaap was met een vriendje naar het zwembad gegaan en had zich op het ijs van het diepe bassin begeven. Hij zakte erdoor en verdween in de diepte. Zijn vriendje probeerde hem nog te redden, maar toen dat niet .lukte, liep hij naar een nabijgelegen garage en waarschuw de daar het personeel. Eén der monteurs stapte in een auto, reed naar het zwembad en sprong direct in het watpr. Het ge lukte hem de jongen op het droge te brengen, maar de door een in middels gearriveerde arts toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Daling aantal broodbakkerijen DEN HAAG, 8-3. Gedurende de laatste tien jaren is het aantal brood bakkerijen in Nederland met in to taal 3.469 of bijna 25 procent ver minderd. Waren er op eind 1951 nog 14.258 broodbakkerijen, einde van het vorig jaar was dit aantal terug gelopen tot 10.789. De daling van het aantal broodbakkerijen per provin cie in dit tijdvak was als volgt: (eer ste cijfer aantal broodbakkerijen op 31 december 1951 en tweede cijfer het aantal broodbakkerijen op 31 december 1961). Gi'oningen: 913 en 570; Friesland: 1.239 en 755; Drente: 559 en 384; Overijssel: 1.130 en 854; Gelderland: 2.186 en 739; Limburg: 1.122 en 1.007; Noord-Brabant: 2.154 en 1.731; Zee land: 654 en 537; Zuid-Holland: 1.824 en 1.453; Utrecht: 700 en 527; Noord- Holland: 1.777 en 1.232. De eenzame wandelaar in het nog wat winterse domaniale duingebied van de Westhoek heeft de kans - zij het een kleine - een ontmoeting te heb ben met een reebokje of -geitje, dat argeloos één der brede zandbanen over steekt. Een uniek moment is nodig voor zo'n ontmoeting, maar is men foto grafisch „gewapend", dan heeft men ook kans op een unieke prent. RUIM 7.700 TON MÉÉR Aflevering inlandse tarwe hoger dan verwacht DEN HAAG, 8-3. De totale pro- duktie aan inlandse tarwe van de oogst 1961 (482.130 ton) is ruim 7.700 ton hoger dan de voorlopig geschatte hoeveelheid. Van deze oogst zal in totaal ongeveer 462.000 inlandse tarwe door de telers worden af gezet. Tot en met januari 1962 was 372 duizend ton inlandse tarwe afgele verd. Deze hoeveelheid komt over een met ongeveer 81 procent van de totaal te verwachten levering. Het vorig jaar was omstreeks hetzelfde tijdstip ongeveer 73 procent door de telers afgeleverd. Dit is meegedeeld op de bestuursvergadering van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Met betrekking tot de aankoop van inlandse tarwe door het Voed selvoorziening In- en Verkoopbureau (VIB) is meegedeeld, dat de verkoop mogelijkheid van inlandse tarwe aan het VIB voor de periode van 19 tot en met 23 februari kwam te verval len. In de week van 12 tot en met 16 maart kan opnieuw inlandse tarwe ten verkoop worden aangeboden. De gelegenheid tot verkoop in de peri ode van 24 tot en met 27 april blijft, onder bepaalde voorwaarden, ge handhaafd. Deze aankoopregeling is in het leven geroepen om te vermij den dat eind april de gehele han delsvoorraad bij het VIB zou wor den ingeleverd met als waarschijn lijk gevolg dat na 1 mei een hoeveel heid van wellicht 60.000 ton inlandse tarwe door het VIB voor veevoeder verkocht zou moeten worden. Het wordt dubieus geacht of dit moge lijk zou zijn in de periode die dan nog resteert tot het nieuwe oogst jaar. Hoewel van de zijde van han del en coöperaties bezwaren beston den tegen deze wijzigingen van de inleveringsmogelijkheden bij het VIB zijn deze aanvaard. De voorgestelde wijzigingen werden onder de gege ven omstandigheden beschouwd als het best mogelijke compromis. Reeds Twintig doden DUSSELDORF, 9-3. Vrijdagmor gen zijn twintig mensen gedood als gevolg van een ontploffing van mijn- gas in de mijn „Sachsen", in de buurt van Hamm, Noordrijn-West- falen. Volgens een mededeling van het ministerie van economische zaken van Noordrijn-Westfalen werd de ontploffing veroorzaakt door spring- werkzaamheden. Het aantal vermisten en gewonden is nog niet bekend. De ontploffing gebeurde om kwart over zes, plaatselijke tijd. 2 fabrieken in Diemen door brand verwoest AMSTERDAM, 8-3. Een felle brand heeft donderdagmiddag twee fabrieken in Diemen totaal ver woest. De brand ontstond by een autoslopery en sloeg daarna via een met olie bedekte sloot over naar de fabriek van Indische en Chinese in grediënten van de firma Post en Teekman en naar de meubelfabriek van de firma Heesink. De beide laatste bedryven werden door de vlammen totaal in de as gelegd. Donkere rookwolken bedekten de lucht omstreeks twee uur in de mid dag boven Diemen en een groot deel van Amsterdam-Oost. De enorme 'rookontwikkeling was afkomstig van het brandje 'bij de autosloperij, dat waarschijnlijk is ontstaan bij het verbranden van rubberbanden. Al spoedig geraakte ook een langs de autosloperij lopende sloot, die met olie was bedekt, in de brand. Enige tijd geleden zou volgens de politie een onder de grond gelegen tank van de in de nabijheid gevestigde N.V. Schroevenfabriek Nettlefolds lekgeslagen zijn, waardoor de grond ter plaatse doordrenkt geraakt was met enige duizenden liters olie. Terwijl de brand op het terrein van de autosloperij beperkt bleef, stonden de vier gebouwen van de meubelfabriek en de ingrediënten- afbriek reeds spoedig in lichter WAT UQT 01 BILT Y' Vrij veel bewolking Verwachting van zaterdagavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist; over hel algemeen iets zachter; zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuidoost en zuid. 10 maart. Zon op 7.08. onder 18.34. Maan op 9.25, onder 11 maart. Zon op 7.05. onder 18.36. Maan op 9.56, onder 0.02. 12 maart. Zon op 7.03. onder 18.38. Maan op 10.32, onder 1.15. Eerste kwartier: 13 maart te 5.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 10 maart 6.07 v.m. 18.42 n.m. 11 maart 6.50 v.m. 19.23 n.m. 12 maart 7.31 v.m. 19.56 n.m. BROUWERSHAVEN 10 maart 5.44 v.m. 18.03 n.m. 11 maart 12 maart 6.26 v.m. 7.08 v.m. 18.50 n.m. 19.33 n.m. Doodtij: 15 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-3. Het K.N.M.I. deelt mee: Aan de late vorstperiode die twee weken geduurd heeft is een einde gekomen, doordat zachte lucht uit Frankrijk verder terrein heeft gewonnen in noordelijke richting. De vrij brede overgangszone lussen de uiterst droge continentale lucht en de zachtere lucht begon vrijdag ochtend met enige neerslag Neder land binnen te dringen. De zuidoos telijke wind nam hierbij in kracht af. Morgen komt het weer onder in vloed van een lagedrukgebied dat zich nog op de oceaan ten zuidwes ten van Engeland bevindt en ook onder invloed van randstoringen die via het Rhonedal een weg zoeken naar onze streken. Verder verplaatst zich een nieuwe depressie bij de Azoren in de richting van de Golf van Biscaje. Een en ander heeft tot gevolg dat we bij het zachtere weer ook de regenkansen groter zien wor den. HAMBURG, 8-3. Na de overstro mingsramp in Hamburg van 17 fe bruari werden tot dusver 292 doden geborgen. Alle slachtoffers konden worden geïdentificeerd. Er worden nog enige mensen ver mist. zodat het dodencijfer vermoe delijk nog enigszins zal stijgen. Papoealeider zendt telegram aan minister De Quay laaie. De brandweer, die het vuur met een tiental stralen bestreed, kon niet meer voorkomen dat beide be drijven geheel uitbrandden. Beide firma's zijn verzekerd. Bouwactiviteit in 1961 DEN HAAG, 8-3. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt, dat in 1961 aan wonin gen en andere gebouwen (zonder normaal onderhoud en werken van minder dan f 2.000,-) voor een be drag van f 2.798 miljoen werd ge produceerd. Dit is f 29 miljoen of 1 procent meer dan in 1960. In de sector woningbouw bedroeg de produktie f 1.440 miljoen (stij ging f 38 miljoen of 3 procent). DJAKARTA. Volgens Radio-Dja karta heeft president Soekarno ge zegd: „bepaalde aanwijzingen doen geloven, dat de houding van Neder land soepeler is geworden, wat on derhandelingen over een vreedzame regeling van de kwestie-West Irian betreft". NIEUWE NIEDORP. 8-3. Donder dagavond is op de provinciale weg naar Alkmaar de 66-jarige mevrouw B. Kors door een bus aangereden en gedood. De vrouw is plotseling de weg overgestoken. HOLLANDIA, 9-3. De voorzitter van de Partai Papoea Merdeka, Mo- zes Rumainum, heeft een telegram gezonden aan de minister-president, prof. de Quay. Hij zei daarin: „Wij Papoea's verzoeken tegen de discri- minerendq en partijdige uitlatingen van Robert Kennedy te protesteren. Wij verzoeken geen bemiddelings pogingen zijnerzijds meer te accep teren daar deze een inbreuk zijn op de rechten van de mens en geba seerd zijn op een politiek van sla venhandel. Wij verzoeken de Neder landse regering handhaving van de belofte van het zelfbeschikkings recht". ROTTERDAM. Drie arbeiders zijn donderdagmiddag vrij ernstig ge wond geraakt, toen om even voor drieën bij Albatros superfosfaatfa- brieken in Pernis het dak van een in aanbouw zijnde loods gedeeltelijk instortte en hen bedolf. PARIJS. Frankrijks eerste atoom onderzeeboot zal een installatie krij gen voor het lanceren van raketten, aldus is van de kant van het minis terie van marine vernomen. Met de bouw van de onderzeeboot zal be gonnen worden nadat later in dit jaar de reactor ervoor, die in Zuid- Frankrijk wordt gemaakt, gereed zal zijn gekomen. Donderdagavond laat is een Ita liaans chartervliegtuig, dat van Karthoem op weg was naar Rome, tegen één der toppen van het Abruz- zengebergte, in Middcn-Italië, ge vlogen. De uit vijf leden bestaande bemanning is om het leven gekomen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1