eindelijk VREDE Kentucky's Albert Heijn Rü££ PU ROL best benint heden! Lekkere pittige zware shag Kennedy vraagt Chroejstsjef zaken te doen Thompson-Gromiko De loonpolitiek tussen Frankrijk en Algerije? HAAL NU UW KIENKAART duizenden fantastische prijzen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 MAART 1962 No. 19138 Altijd soepel en vers tót de laatste draad! HET ONTWAPENINGSOVERLEG WASHINGTON, 6-3. In zijn ant woord op de jongste boodschap van premier Chroesjtsjef over het ko mende ontwapeningsoverteg in Ge- nève, heelt president Kennedy zyn voldoening uitgesproken over het aanvaarden door de Sowjet-premier van het voorstel om de ontwape ningsconferentie te beginnen op het niveau van de ministers van buiten landse zaken. In zijn, uit slechts twee alinea's bestaande antwoord aan Chroesjt sjef, schreef Kennedy: „Ons doel moet nu zijn wezenlijke vooruitgang te boeken in de richting van ontwa pening en niet ons bezig te houden met een steriele uitwisseling van propaganda". De Amerikaanse president voegde hieraan toe, dat hij, in deze geest, niet zou ingaan op de „vele senti- mentaliteiten" in Chroesjtsjef's brief waarmede de Amerikaanse regering het niet eens is. „Laten wij ons daarentegen aan eensluiten en onze krachtige per soonlijke steun en leiding geven aan het werk van onze vertegenwoor digers en laten wij ons aaneenslui ten in ons werk voor hun succes". MOSKOU, 6-3. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, heeft dinsdag wederom een gesprek gehad met de Sowjet-Russische mi nister van buitenlandse zaken Gro- miko. Het onderhoud geschiedde op verzoek van de ambassadeur en is waarschijnlijk het laatste in een se rie van zogenaamde „polsingen". Gromiko zal namelijk volgende week voor de achttien-landenconfe- rentie over ontwapening naar Ge neve reizen. Deze conferentie wordt op 14 maart geopend. Ook ambas sadeur Thompson zal de ontwape ningsbesprekingen bijwonen. 10 grootbeeld-tv's, 15 wascombinaties, 17 afwasmachines, 86 mixmasters, 89 kooktoestcllen, enz., enz. Haal meteen de nieuwe GRATIS kien- kaarten. Bewaar ze goed. Speel ze tetcen het AH-Klenspcl 2e serie no. 1, volgende week In deze krant. 75 jaar... en aktiever dan ooitf Miljoenenschadc voor verzekeringsman Ischappijcn BERLIJN, 6-3. De West-Duitse verzekeringsmaatschappijen hebben berekend, dat de vergoeding van de schade .ontstaan bij de overstro mingsramp van 17 februari, in totaal pon bedrag van ongeveer honderd miljoen mark zal vergen. Volgens een grove schatting zul len de uitkeringen voor storm-, transport- en autoschade elk 25 mil joen mark bedragen. De overige 25 miljoen markschade ontstond in de levens-, ongevallen-, ziekte-, ma chine- en glasverzekering. Prins Bernhani jaagt in Afrika KAMPALA (Oeganda), 6-3. Prins Bernhard is dinsdag aan boord ge gaan van het motorschip „Murchi- son" voor een tocht over de Nijl van af Murchison Falls tijdens welke hij olifanten, nijlpaarden en ander groot wild gadesloeg. Woensdag zette de prins zijn tocht voort over het Albert-meer, waar hij op nijlbaars heeft gevist, die soms meer dan 45 kilo weegt. De prins bezoekt op het ogenblik de wildgebieden van Oeganda, op uitnodiging van een nieuwe toeristi sche ontwikkelingsorganisatie, in zijn hoedanigheid van president van de „World Wild Life Fund". Enorm graan- op en overslagbedrijf, te Rotterdam ROTTERDAM, 5-3. Rotterdam zal anderhalf, twee jaar over een ultra modern graan op- en overslagbedrijf met een uurcapaciteit van 1600 ton beschikken - als tenminste de rijks goedkeuring niet al te lang meer op zich laat wachten. Het project komt in het Botlekge- bied tussen Verolme en de Esso, pre cies op de grens van de gemeente Rozenburg, Geervliet en Spijkenisse Het nieuwe bedrijf .eigendom van de Graan- en Elevator Maatschappij en de Graan Silo Maatschappij, wordt een der grootste van Europa. De totale kosten worden begroot op 30 miljoen gulden. Het kan jaar lijks een aanvoer verwerken van 7 8 miljoen tón .zwaar graan, het geen overeenkomt met 10 a 12 pro cent van het huidige inkomend zee- goederenverkeer in de Maasstad. De waarde van een dergelijke hoeveel heid graan is circa 2 miljard gulden. Girorekening geopend „Nationaal Comité" BLOEMENDAAL, 6-3. De schrij- ver Godfried Bomans heeft in het postkantoor te Bloemendaal met een eerste storting officieel de giroreke ning voor een nationaal huldeblijk ter gelegenheid van het zilveren hu welijksfeest van het koninklijk paar geopend. Zoals bekend zullen alle rekening houders binnenkort een accept-gii"o- kaart ontvangen. Hierop kan even tueel een geschenkbij drage gestort worden op gironummer 25 of op de gemeentegiro Amsterdam Z 25 ten name van het „Nationaal Comité". P.T.T. overweegt wervingsniaatrcrelen i.v.m. personeelstekort DEN HAAG, 6-3. De minister van verkeer en waterstaat heeft aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, die aan deze be windvoerder een gezamenlijk adres hadden gericht, geantwoord, dat de personeelstekorten - in het bijzonder in het westen deslands - bij de hui dige situatie op de arbeidsmarkt zeer moeilijk zijn op te heffen. Er is een groot verloop en de wer ving loopt slecht, mede doordat een diensten verlenend bedrijf als P.T.T. werktijden kent, die voor velen on aantrekkelijk zijn. Omdat gebleken is, dat het in schakelen van hulpkrachten van el ders en het toeDassen van andere werkmethoden geen afdoende ver betering in de situatie kunnen bren gen. worden thans andere maatrege len overwogen. Over de aard van deze maatregelen heeft de minister geen nadere mededelingen gedaan. Alles moet worden gedaan, om te voorkomen, dat bepaalde P.T.T.- diensten, die voor de samenleving onmisbaar zijn, zouden moeten wor den afgestoten, aldus de minister. De overstromingsramp in Duitsland Ingezonden mededeling Kon. harmonie „Witte van Haemstede" Wekelijkse ivereldschouiv C.N.V. blijft akkoord van Wassenaar trouw UTRECHT, 6-3. De Verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft zich in zyn vanmid dag gehouden vergadering beraden over de moeilijkheden op loonpoli tiek gebied. Zij is van mening, aan de juiste toepassing van het akkoord van Wassenaar medewerking te moeten blijven verlenen. De Verbondsraad betreurt het, dat de regering door het versohil van mening in de Stichting van de Ar beid een algemene wijziging moest geven. Zij neemt aan, dat deze al gemene aanwijzing betrekking heeft op het matigingsbeleid gedurende het jaar 1962 en dat indien eind van dit jaar regering en bedrijfsleven van oordeel zijn, dat het matigings beleid niet behoeft te worden voort gezet, de grond van deze algemene aanwijzing is vervallen. In dat ge val zullen de collectieve arbeids overeenkomsten per 1 januari 1963 herzien moeten kunnen worden. De Verbondsraad van het C.N.V. is van oordeel, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid op kor te termijn bijeen moet komen ten einde de ontstane situatie te bespre ken. Zij heeft daartoe reeds stappen ondernomen. 30 april in Hollandia HOLLANDIA, 6-3. Op 30 april, wanneer behalve de verjaardag van Koningin Juliana ook het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prin9 zal worden gevierd, zal in Hollandia een parade worden ge houden. Aan deze parade, waaraan de verschillende onderdelen van de strijdkrachten deelnemen, zullen voor het eerst honderd man van het Papoea-vrijwilligerscorps deelnemen Een bijzonderheid is nog, dat op die dag de wacht bij het paleis van gouverneur Platteel zal worden be trokken door soldaten van het Pa poea-vrijwilligerscorps in plaats van door mariniers, zoals gebruikelijk is Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling hield drukbezochte jaarvergadering (met rode opdruk) 2" serie (Niet van onze correspondent). BURGII, 5-3. In hotel „Het wapen van Burgh" werd onder leiding van de voorzitter, de heer H. P. Verton, de jaarvergadering van de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" gehouden, die zeer goed bezocht was Na een algemeen welkom totde aan wezigen, verwelkomde hy in het bij zonder de ere-voorzitter, de heer C. A. Hartog en het lid van verdienste, de heer J. D. Lindhout, alsmeed de heren K. J. Dambruin en W. D. Dykman, die deze avond als verte genwoordigers der donateurs bij woonden. De voorzitter deelde mee, dat de beschermheer, jhr. R. Röell en de ere-voorzitter ,de heer P. L. Vis bericht van verhindering had den gezonden. Vervolgens gaf hij een summier overzicht van de verschillende acti viteiten en bijzondere gebeurtenis sen uit het verenigingsjaar, waarvan het belangrijkste was de aanschaf fing van nieuwe instrumenten met het oog op de lage stemming, waar op men overging. Dit laatste is mo gelijk geweest door de medewerking van verschillende, leden, .die zich vooral bij de oud-papieractie ver dienstelijk hebben gemaakt en die een belangrijk bedrag heeft opge biecht, waaruit de nieuwe instru menten gedeeltelijk konden worden betaald. In dit verband deed de voor zitter een beroep op alle leden ook in de toekomst hun medewerking te verlenen, want alleen dan zal de har monie nog meer kunnen presteren. De harmonie is namelijk een vereni ging „die aan de weg timmert" en dus vaak kritiek ondervindt, doch wanneer allen zich wat voor deze mooie vereniging willen getroosten, zal ook de waardering niet achter wege blijven. Met de wens, dat deze vergadering prettig zou verlopen, verklaarde hij deze avond voor ge opend. Ingekomen was een schrijven van het Stra-comité Noordwelle, waarin dank werd gebracht aan de harmo nie voor de verleende medewerking aan het Strafeest. Ook was een ver zoek ingekomen van de harmonie „Crescendo" te Dreischor, waarin verzocht werd deze zomer een uit wisselingsconcert te geven, wat na der zal worden bezien. Verder was een uitnodiging ontvangen van V.J. V. voor een bespreking van het as. zomerpragramma. De penningmeester, de heer J. Vredenbregt, deed hierna rekening en verantwoording, waaruit blees, dat er door de aanschaffing van je nieuwe instrumenten een nadelig slot was over 1961 van f 2525,(5, welk slot, dank zij de reserve, die ii- dertijd was gevormd en de verstrek te renteloze voorschotten opgeval- gen kon worden. Nadat de finantj- ele commissie, bij monde van heer W. Zoomer, een gunstig rap port had uitgebracht, werd deze &- kening goedgekeurd en de pennirj meester dank gebracht voor zijn Ip- heer. Hierna las de secretaris een uit e- breid en nauwkeurig jaarveraag voor, waaruit bleek, dat de haróo- nie in 1961 bij tien min of meer >e- langrijke gebeurtenissen zijn mrie- werking verleende. Zo verleend< de harmonie medewerking aan jhet fruitcorso te Goes; een sereiade werd gebracht ter gelegenheid tan het 30-jarig ambtsjubileum van ur- gemeester Jhr. R. Röell, twee ait- voeringen werden gegeven en slchts an ger ing, Het r 42 ian- ;eur, twee concerten konden worden geboden. Ook de boerenkapel leende vier keer zijn medewei o.a. aan de Emmabloemcollecte aantal leden was op 31 decemb en het aantal donateurs 216. In u sluiting hierop deelde de dire de heer J. A. v. d. Weel, mee, dt het in de bedoeling ligt in verbanj met de toezegging van de burgemester een trombone aan te schaffen ji dat binnenkort twee nieuwe leda het korps komen versterken, ter\jl in de loop van het jaar reeds eel jong adspirant lid is toegetreden. ]e af tredende bestuursleden: de he n M. Hogenstein, A. Zijta, H. P. Venn en J. D. v. Nieuwenhuizc werde her kozen. De penningmeester ga hier na een resumé van de kort dieden gehouden uitvoeringen, uiaruit bleek, dat deze ook financicl zijn geslaagd. Naar aanleiding ervan inheemse bevolking, neemt van dag tot dag toe. Het is daarom begrijpe lijk, dat de Algerijnse leiders water dichte garanties eisen voor de be scherming van het leven en het bezit van de moslems en voor de veilig heid van de autoriteit, die in Alge rije, na het ingaan van het bestand voorlopig het bewind zal uitoefenen. De politietaak Het bevel van de Franse premier, Michel Debré, aan de Franse troe pen om actiever op te treden tegen de terroristen, heeft op de Algerij nen weliswaar een gunstige indruk gemaakt, maar men wil het lot van de landgenoten toch niet geheel af hankelijk maken van de veronder stelde goede wil van de Franse mi litairen. Waar het om gaat, is het uitoefenen van de politiële macht gedurende de overgangsperiode. Uiteraard wensen de nationalisti sche voormannen, dat het aantal le den van het Algerijnse Bevrijdings leger (A.F.L.), dat toestemming krijgt om zich van de bases in Tunis en Marokko naar Algerije te begeven, om daar politietaken op zich te ne men, groot is. Het liefst zouden zij zelfs zien, dat de onder elektrische stroom staande prikkeldraadversper ringen, die de guerillastrijders bui ten Algerije houden, onmiddellijk worden geslecht. Tijdens de eerste serie besprekingen hebben de Fran se onderhandelaars zich daartegen verzet. De gruwelijke terreur van de O.A.S. tegen de Algerijnse bevolking zal het hun echter moeilijk maken, star op dit standpunt te blijven staan. Aan de andere kant zijn er nog enige meningsverschillen over de ga ranties voor de Europeanen tijdens de overgangstijd. De kat in de boom Komt het voor de moslems vooral op hun veiligheid aan, de 1.200.000 blanken in Algerije zijn beducht voor hun politieke en economische rech ten gedurende de zogenaamde inte rim-periode van waarschijnlijk drie jaar. Zij wensen in die tijd hun Franse staatsburgerschap te behou den, om voldoende gelegenheid te hebben de kat uit de boom te kijken, maar tegelijk alle burgerlijke en po litieke rechten, die de nieuwe Alge rijnse staat zijn burgers zal schen ken, te bezitten. Pas aan het einde van de drie jaar willen zij dan een keuze doen tusseji de Franse en de Algerijnse nationaliteit. Waar noch de verlangens van de moslems, noch die van de Europese bewoners van Algerije de grenzen van het redelijke overschrijden, mag men verwachten, dat de laatste hin der nissen op de weg naar de wa penstilstand betrekkelijk snel over wonnen kunnen worden. Het aller belangrijkste is, een einde te maken aan de terreur van de O.A.S. En niets is meer in staat om dit doel te bereiken, dan het schenken van een gevoel van vertrouwen in de toe komst zowel aan de Algerijnen, die een vrijheid in veiligheid willen, als aan de Franse kolonisten, die eigen lijk slechts willen bewaren wat zij in het verleden hebben opgebouwd. Ingezonden mededeling SPORT SCHAKEN Van de op dinsdagavond gehouden wedstrijden van de Zierikzeesche Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt. Groep I: J. J. v. d. Ende-M. J. Enzlin 1-0. Groep II: H. E. S. Sinck-R. P. Ho- gerheijde 1-0. Groep III: J. V. Huijsman-F. Nau- ta Vz-Vz', D. Kleinendorst-E. State- ma 0-1. ontspon zich een discussie over het aantal donateurs der vereniging, dat de laatste jaren enigszins is gedaald door overlijden en vertrek. Daarom zal getracht worden het aantal op te voeren. De voorzitter riep de mede werking van de leden hiervoor in. Hij deelde verder mee, dat de gift, die de plaatselijke afdeling van de middenstand destijds toezegde, bij de aanschaffing van de nieuwe instru menten, binnenkort tegemoet kan worden gezien. Ook deelde hij nog mee, dat door het bestuur een nieu we tamboer-maitre is aangewezen, nl. het lid van de drumband H. Wan del, die momenteel nog in militaire dienst is en daar zich zal bekwamen, wat mogelijk is, omdat hij reeds tamboer is. Deze mededeling werd vooral door de drumbandleden met instemming ontvangen. Bij de rondvraag stelde één der leden voor de jaarvergadering in het vervolg vroeger te houden, bv. de 2e of 3e vrijdag in januari, met welk voorstel de vergadering akkoord 'ging. Hierna schetste de voorzitter de, volgens, hem, prettig verlopen, ver gadering, waarna de leden nog én kele uren gezellig doorbrachten. KORTE BERICHTEN UIT HET BUITENLAND ALGIERS. Op last van de directie van zijn blad heeft N. Carraciolo, de enige Italiaanse journalist die nog in Algiers was overgebleven, de stad verlaten. Hij vertrok per vliegtuig naar Parijs. CARDIFF. In Zuid-Wales hebben de pokken een tweedeslachtoffer geëist. In dit geval was het de arts, die een lijkschouwing had verricht op een vrouw, die de vorige week aan pokken was overleden. PARIJS. De Franse regering heeft bekend gemaakt, dat zij schadever goeding zal betalen voor de materi ele schade als gevolg van kneedbom- aanslagen en andere terroristische acties in Frankrijk. Volgens het de creet geldt deze maatregel niet voor mensen, die zelf gewelddaden plegen. PARIJS. In de Parijse voorstad Bois Colombes heeft de politie dins dag in een schuilplaats van de O.A. S. 200 kg. explosieven, een bazoeka en documenten in beslag genomen. Maandagavond ontplofte op de markt van deze plaats een vracht auto met wapens, explosieven, uni formen en pamfletten van de O.A.S. De twee inzittenden wisten te ont komen. Op een plaats die geheim wordt gehouden, zijn Franse en Algerijnse ministers opnieuw aan het confere ren, om „enige belangrijke kwes ties", waarover tijdens de eerste se rie besprekingen geen oplossing was gevonden, te regelen. Gaat alles goed dan zullen aan het einde van deze conferentie het wapenstilstandsak koord en de rest van de lange, ge- détailleerde vredesprotocollen wor den getekend. Wanneer dat precies zal zijn, is niet te voorspellen: de moeilijkhe den die er nog zijn, zijn bepaald niet onoverkomelijk, maar het zal zonder twijfel wel een week kosten, om de laatste plooien in het Frans-Alge rijnse vergelijk glad te strijken. Het kan niet anders, of een van deze „belangrijke kwesties", waar schijnlijk zelfs de belangrijkste, hoiidtverband met de activiteit van de O.A.S. Het aantal bomaanslagen en moorden, vooral gericht tegen de ALGIERS. In enige steden in Al- gerië, met name in het gebied van Orleans ville, zijn geldstukken en bankbiljetten in omloop die het te ken van de O.A.S. dragen. De gou verneur van Orleansville heeft de bevolking gewaarschuwd dat dit geld niet als betaalmiddel kan wor den. geaccepteerd. WASHINGTON. In een te Was hington door de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gepubli ceerd rapport wordt verklaard dat Francis Gary Powers, de bestuui-der van het indertijd boven de Sowjet- Unie omlaag gehaalde „U-2"-vlieg- tuig, die onlangs werd uitgewisseld tegen de in de Verenigde Staten tot dertig jaar gevangenisstraf veroor deelde Russische spion kolonel Abel, „zijn verplichtingen als Amerikaan is nagekomen". De Indonesische ambassadeur in Australië, brigade-generaal Soeadi, heeft gezegd niet te geloven dat zijn land oorlog zou gaan voeren om westelijk Nieuw-Guinea. In officiële kringen te Washing ton is vernomen dat de besprekin gen te Moskou over Berlijn tussen de Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko, en de Ame rikaanse ambassadeur in de Sowjet- Unie, Thompson volkomen zijn vast gelopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5