DE ZIERIKZEESCHE COURANT Liberalisatie handelsverkeer V.S. en E.E.G. V.S. gaan met hoop naar Genève Onderhandelingen te Evian over akkoord Frankrijk-Algerije Storm aan oostkust Ver. Staten dwingt duizenden tot evakuatie Stroomgaten in Duitse (lijken reeds dicht Geslaagde satellietlancering Kannibalisme in Baloeba-kamp Nieuwe Engels-Amerikaanse voorstellen? DONDERDAG 8 MAART 1962 118e jaargang No. 19138 Z1ERIKZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Pri/J per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6c Ochtman. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De last, die men goed weet te dragen wordt licht. Belangrijke verlagingen van invoerrechten Deze wijzigingen zullen door lord Home en Dean Rusk aan Gromiko maandag in Genève voor de ope ning van de ontwapeningsvoorstel len worden meegedeeld. Vernomen wordt dat Londen en Washington bereid zouden zijn met minder controle voor 'het ontdekken Kennedy: WASHINGTON, 7-3. President Kennedy heeft woensdag op zijn persconferentie gezegd, er de voor keur aan te geven een overeenkomst met de Sowjet-Unie te bereiken over een verbod op kernwapenproeven dan de Amerikaanse kernproeven volgende maand te laten hervatten. Vader en zoontje gedood door kantelende tractor HEERENVEEN, 7-3. Woensdagmid dag is achter de boerderij van de veehouder S. Jongbloed te Beneden- Knijpe (bij Heerenveen) de 36-jarige heer Jongbloed met zijn 3V2-jarig zoontje verongelukt. De veehouder was op zijn land be zig met de tractor. Op de tractor zat zijn zoontje van 3Y2 jaar en twee buurjongens van 10 en 4 jaar. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak raakte de tractor op een gegeven moment in de zachte onder wal. Het voertuig kwam daarbij op zijn kant in de sloot terecht. De vee houder en zijn zoontje Bonne raak ten onder de tractor en verdronken. De 10-jarige buurjongen wist zich zelf en het 4-jarige knaapje in vei ligheid te brengen. GENEVE, 7-3. Woensdag hebben de Verenigde Staten en de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) een ver gaande overeenkomst voor liberalisatie van het handelsver keer ondertekend, waarin belang rijke verlagingen van invoerrechten door beide partijen zijn opgenomen. Tevens werden overeenkomsten tussen de Verenigde Staten en En geland en tussen de Verenigde Sta ten en Canada ondertekend. Functionarissen weigerden mede delingen te doen over de inhoud van de overeenkomsten in afwachting van, mededelingen in de betrokken landen. De overeenkomst tussen de Ver enigde Staten en de E.E.G. is tot stand gekomen tijdens een reeks tweezijdige onderhandelingen over invoerrechten van de organisatie der algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), die in mei j.l. begonnen. De regionale regering van Trento en Alto Adige is woensdag afgetre den na veertien maanden geregeerd te hebben. Tot het gebied van Tren to en Alto Adige behoort het district Bolzano, waar het vorig jaar tal rijke bomaanslagen zijn gepleegd. De Duitstalige bevolking daar wenst autonomie. Beduchtheid over aanslagen der O.A.S. Piloot Poivers in het openbaar EVIAN, (Franse Alpen), 7-3. Woens dag is te Evian van Franse zyde vernomen, dat men zich op de al daar voortgezette besprekingen tus sen de afgevaardigden van Frank rijk en de Algerijnse opstandeling gen heeft bezig gehouden met de nog hangende vraagstukken, name lijk het herstel van rust en orde in Algerië en de instelling van een tij delijk bestuursorgaan voor de over gangsperiode tussen het staken van de strijd en de zelfbeschikkings- stemming. Verklaard wordt dat de bespre kingen, die vijf uur hebben geduurd volgens het program zijn verlopen. De Franse dagbladen en politici menen algemeen dat te Evian over eenstemming zal worden bereikt. Nog geen t.v.-uitwisseling Amerika en Sowjet-Unie WASHINGTON, 8-3. Van gezag hebbende zijde te Washington is woensdagavond vernomen, dat een uitwisseling van televisieboodschap pen van president Kennedy en mi nister-president Chroesjtsjef op verzoek van Moskou is uitgesteld. Volgens de Russische autoriteiten is het met het ook op do jongste Rus- sisoh-Amerikaanse dialoog over ont wapening en kernproeven niet wen selijk de boodschappen op 25 maart uit te 2enden, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Actrice Marie Faassen negentig jaar AMSTERDAM, 7-3. De oud-actrice Marie Faassen, die in Amsterdam woont, heeft haar 90ste verjaardag gevierd. De jarige ontving tal van cadeau's bloemen en schriftelijke gelukwensen. Vele oudcollega's kwa men haar persoonlijk feliciteren, o.a. Karei Rijken (oud-hoofd van de hocrspelafdeling van de N.RU.), Rob de Vries (directeur „Theater"), Marie Hamel, Fred Sterneberg en Cor van der Lugt Melsert in wiens gezelschap mevr. Faassen voor de oorlog heeft gespeeld. Aanslagen in Algerië hebben woensdag veertien mensenlevens ge- eist, aldus wordt uit Algiers gemeld Negen van de doden waren Moham medanen. Vierentwintig mensen werden gewond. Reeds doden envoor miljoenen aan schade NEW YORK, 7-3. Een zware storm aan de Amerikaanse oostkust heeft tot dusver aan 23 mensen het leven gekost. Zeven mensen worden ver mist. Er zijn plannen om duizenden bewoners van voor de kust gelegen eilanden en uit kustplaatsen te eva cueren. De schade wordt op miljoe nen dollars geschat. Het bestuur van de plaats Ocean City in Maryland wil alle duizend bewoners naar elders overbrengen, daar het zeewater een meter hoog in de straten staat. Voorts is op ver scheidene plaatsen brand uitgebro ken. De bewoners van Fire Island bij de zuidkust van Long Island hebben om reddingboten gevraagd. Tengevolge van de hoge zeeën kon hieraan niet direct gehoor worden gegeven. Minstens 35 huizen zijn weggespoeld. De staf van de raketbasis van het bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) op het eiland Wallops voor de kust van Virginia is naar het vasteland overgebracht. Het gehele eiland staat onder water. Hierdoor wordt de lancering van kleine ra ketten voor onderzoekingen ver traagd. Alleen al in Atlantic City in New Jersey wordt de schade op vijf mil joen dollar geraamd. Voor de kust van Virginia bevon den zich twee schepen, de Ameri kaanse tankboot „A. H. Dumont" van 981 ton en het Chinese schip „Chung Lee", in moeilijkheden. Gevaar voor lichtschip Schepen van de Amerikaanse kust wacht en hefschroefvliegtuigen van de marine zijn woensdagavond op weg gegaan naar het lichtschip Che sapeake dat op ruim vijftig kilo meter ten oosten van Norfolk gevaar loopt te zinken. Het lichtschip heeft gewoonlijk een bemanning van zestien koppen. Eerder in de zware storm is een ankerkabel van het schip gebroken, maar het kon zijn plaats weer inne men. De toestand werd later gevaar lijk, toen een waterdicht schot ont zet raakte. De bemanning heeft voor bereidingen getroffen om het schip te verlaten, aldus een noodsein. De Oost-Duitsers hebben woens dag bij de doorlaatpost voor buiten landers aan de Friedrichtstrasse tussen Oost- en West-Berlijn twee douanegebouwen geopend waar pas poort- en bagagecontrole kan wor den uitgeoefend voor in- en uitgaand verkeer. Aan de West-Berlijnse kant is geen douane. Men vraagt zich echter wel af of de Franse autoriteiten in Algerië, met het oog op de terroristische aansla gen van de O.A.S., wel in staat zul len zijn de bestands voorwaarden te doen uitvoeren. Van Franse officiële zijde wordt er op gewezen, dat ook de F.L.N. zijn deel moet vervullen om het mo gelijk te maken een wapenstil standsovereenkomst te doen uitvoe ren, door ervoor te zorgen dat zijn volgelingen zich aan de bestandsbe palingen zullen houden. Frans optimisme De Franse delegatie is optimistisch gestemd en gehoopt wordt dat de conferentie over ongeveer een week tot ondertekening van de bestands overeenkomst zal leiden. Van Algerijnse zijde werd ver klaard: „Wij willen vrede bereiken en een zekere geheimhouding lijkt ons voor enige tijd noodzakelijk. Wij hebben dus geen enkele mededeling voor de pers.'. Donderdagmorgen werden de be sprekingen voortgezet. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij veel bewolking maar geen neer slag van betekenis; krachtige tot matige zuidoostelijke wind; van nacht temperatmen om het vries punt, morgen hogere temperaturen dan vandaag. 9 maart. Zon op 7.10, onder 18.32. Maan op 8.56, onder 22.45. Eerste kwartier: 13 maart te 5.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 9 maart 5.17 v.m. 17.59 n.m. BROUWERSHAVEN 9 maart 4.59 v.m. 17.19 n.m. Spi'ingtij: 8 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-3. Het K.N.M.I. deelt mee: de zuidoostelijke stroming tus sen een 'hogedrukgebied in midden Europa en een omvangrijk depres- siegebied op de oceaan ten zuidwes ten van de Britse eilanden heeft zich verder in oostelijke ricchting uitgebreid. Hierdoor nam bij ons de wind toe en werd koude lucht uit Duitsland aangevoerd, waar in het brongebied nog sneeuw ligt. De be grenzing van de koude lucht bevond zich donderdagmorgen ten zuiden van Parijs. Het verder opdringen van de be grenzing naar het noorden brengt met zich mee, dat de temperaturen zichc in een stijgende lijn begeven, ook voor de grenslijn al, omdat de verschillen ter weerszijde van deze lijn minder groot worden. De ko mende nacht vriest het nog slechts een paar graden, terwijl morgen overdag de temperaturen hogere waarden bereiken dan vandaag. Overigens zijn voor morgen de neer slagkansen klein. In centraal Europa heeft het vannacht hard gevroren, in Duitsland plaatselijk meer dan 15 graden. In Portugal en aan de En gelse kust viel veel regen Ramp vergelijkbaar met Nederlandse in 1825 Maar als er geen overeenkomst zou komen, zouden de Amerikaanse proeven doorgaan. Als de Verenigde Staten met hun proeven zouden voortgaan, zouden anderen vermoedelijk dit voorbeeld volgen. Kernwapenproeven waren een langlopend risico voor de mens heid, maar het was ook een risico als de Verenigde Staten met de proe ven ophielden en anderen ermee za gen doorgaan. De Amerikaanse president zei voorts, dat de V.S. met hoöp naar de Geneefse ontwapeningsconferentie zouden gaan. Twee beelden van de bedenkelijke situatie in de stad Algiers, waar de span ning tot eer grote hoogte is gestegen. Daar de laatste weken vele postbe- stellers door de O.A.S. zijn vermoord, wordt in Algiers geen post meer besteld. De bewoners van de stad kunnen hun post ophalen in geïmprovi seerde distributieposten, die zijn ingericht in bioscopen c.d. Na lang wachten in de rij (foto boven) kan men tegen vertoon ran een identiteitsbewijs binnen lijn post in ontvangst nemen. In Cornwall, het uiterste zuid westen van Engeland, zijn ongeveer 200 gezinnen in de plaatsen Penzan ce en Newlyn door een overstroming getroffen. Dc zeewering, die eerder op de dag was bezweken en tijdens de eb grotendeels werd hersteld, is woensdagavond bij vloed opnieuw vernield. HILVERSUM. Onder enorme be langstelling is op de Noorderbe graafplaats in Hilversum het stoffe lijk overschot van de heer D. Repko bij zijn leven directeur van de A.V.R.O., ter aarde besteld. DEN HAAG, 7-3. De stormramp, die Noord-Duitsland vorige maand heeft getroffen, valt te vergelijken met de watersnood die in 1825 in ons land voorkwam. De Duitsers hadden ook geleerd uit de stormramp van 1953. Zij waren reeds bezig met de verbetering van de djjken toen, nu twee en een halve w.eek geleden de storm toesloeg en er ongeveer vijf tig gaten in de dijken braken. Al deze gaten zjjn nu dicht, zo heeft prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst, die een week lang met drie andere Nederlandse des kundigen in het rampgebied is ge weest om Duitsland van advies te dienen in een persconferentie mede gedeeld. De gaten in de dijken konden zo snel gedicht worden, aldus prof. Jansen, omdat het land achter de dijken betrekkelijk hoog lag, zodat het water na de storm snel weg kon stromen. In 1953 moesten wij zeer moeilijke dichtingen verrichten, om dat bij ons het land achter de dij ken zeer laag lag, waardoor vier keer per dag tengevolge van het ge tij de gaten uitsohuurden. Wij hebben in Duitsland weinig kunnen doen. Wij hebben een pret tig contact gevonden met de Duitse deskundigen. Uit dit contact hebben beide partijen kunnen leren. Wel hebben wij pompaggregaten kunnen leveren voor het snelle droogpom- pen van enige laag gelegen gebie den. Professor Jansen zeide bewon dering te hebben voor het snelle herstel der dijkdoorbraken in Noord Hogere temperaturen Duitsland. Hij zeide voorts dat men in Duitsland nu plannen heeft om de dijklijn te verkorten, waardoor een sterkere verdedigingslinie tegen het water kan worden verkregen. Daarvoor zullen stroomgaten wor den afgesloten. Meer gegevens over de zon CAPE CANAVERAL, 7-3. De Ver enigde Staten zijn er woensdag in geslaagd, een satelliet in een baan om de aarde te brengen voor het doen van waarnemingen betreffende de zon. De kunstmaan, die met behulp van de drietrapsraket van het type Delta van de basis Cape Canaveral in Florida werd gelanceerd, be schrijft met een snelheid van 27.360 km. per uur een baan op 560 km. van het aardoppervlak. Het zilver en purperkleurige apparaat weegt 200 kg. en heeft een middellijn van een meter. Het bevat instrumenten voor het verrichten van dertien ver schillende waarnemingen. Sowjet-Unie werd neergehaald, is voor de eerste maal in het openbaar ver schenen om zijn verhaal te doen. Ongeveer 143 verslaggevers waren aan wezig tijdens de openbare zitting van de Senaatscommissie voor de strijd krachten in Washington. - Foto: tijdens de officiële verklaring door de com missie had Gary Poivers een model van het U-2 vliegtuig in de hand. KATANGA LONDEN, 8-3. De conservatief sir William Teeling heeft woensdag avond in het Britse Lagerhuis ge zegd .dat in een kamp.nab\j Elisa- bethstad in Katanga Baloeba's el kaar opeten met een daggemiddelde van twee of drie. HET STAKEN DER KERNPROEVEN LONDEN, 7-3. Welingelichte krin- Engeland en de Verenigde Staten gen in Londen hebben gezegd, dat rjjke wijzigingen van hun voorstel aan de Sowjet-Unie nieuwe belang- tot staken der kernproeven zullen voorleggen. van 'kernexplosies genoegen te ne men en voornamedlijk van nieuwe zeer geperfectioneerde opsporings apparaten zullen gebruik maken. Wanneer de Sowjet-Unie dit aan neemt zouden Engeland en de V.S. bereid zijn het aantal controles van 12 tot vijf of zes per jaar terug te brengen. Duizenden Baloeba's zijn .volgens Teeling, door de Verenigde Naties samengedreven in iets wat op een concentratiekamp lijkt. Gemiddeld veertig inwoners van het 'kamp ster ven wekelijks. Hij voegde er aan toe dat de Verenigde Naties niet de lei ding van het kamp in handen schij nen te hebben. Hij bracht deze kwestie ter sprake bij de behandeling van de vraag of Britse onderdanen die te lijden had den gehad van plunderingen door ontsnapte Baloeba's, schadeloos die nen te worden gesteld. De Britse regering verklaarde zich bij monde van de onderminister van buitenlandse zaken Thomas bereid gemotiveerde eisen tot schadever goeding aan de Verenigde Naties te steunen. Onderminister Thomas zei dat in •het kamp ongeveer 45.000 Baloeba's wonen onder ontstellend vuile om standigheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1