DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ministers gaan mogelijk praten over staking kernproeven Amerikaans vliegtuig neergestort na de start op Idlewild New York ontvangt Glenn Om vrede in Algerië Onafhankelijkheid moet leiden tot betere levensstandaard I Regering zal beslissen over loonakkoord Russisch-Chinese radiostrijd De pokken in Aken Bevolkingsaanwas in Zeeland sinds 1947: 23.000 personen (9 LAATSTE NIEUWS Voc f So cr. Weii. VRIJDAG 2 MA^R^,l9f2 118e jaargang h o. 19135 ZIERIKZEEStBEWNIEUWSBOIffi ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15.cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. .01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Voordat Geneefse ontwapeningsconferentie begint WASHINGTON. 1-3. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft donderdag op een persconferentie gezegd dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, Amerika en Engeland, als zij vóór de opening van de Ge neefse ontwapeningsconferentie by el kaar komen, misschien een inleidende gedachtenwisseling kunnen hebben over het staken van de kernproeven. President Kennedy is, evenals pre mier MacmiHan van Engeland, van mening dat de Geneefse conferentie 14 maart moet beginnen met de mi nisters van Buitenlandse Zaken als deelnemers. Als later blijkt dat een topconferentie nuttig zou kunnen zijn kan dit alsnog worden overwogen. Over westelijk Nieuw-Guinea zei de minister, dat er naar Amerikaanse mening een basis aanwezig is voor vreedzame onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. Uitlatingen van Home Rusk zei, in antwoord op een vraag over bepaalde uitlatingen, die de Brit se minister van Buitenlandse Zaken Lord Home in het afgelopen week einde met betrekking tot Berlijn zou hebben gedaan, dat een van de beste manieren, om de fundamentele rech ten van het westen in deze stad te waarborgen, zou zijn ze onder de hoe de te plaatsen van een internationaal gezagsorgaan. Hij bracht in 'herinne ring, dat de Verenigde Staten reeds Vijf en negentig inzittenden gedood NEW YORK, 1-3. Irving Rubine, maker van de film „Guns of nave- rone". Walton Jones, president van de oliemaatschappij „Cities Services", de gepensioneerde Amerikaanse admiraal Richard Conolly en de bekende New yorksc financier Arnold Kirekby, be hoorden tot de passagiers van het straalvliegtuig van de American Air lines, dat donderdag kort na het op stijgen van het Newyorkse vliegveld Idlewild is neergestort. Alle 87 pas sagiers en ook de bemanning van acht verloren het leven. Een volledige passagierslijst is nog niet uitgegeven. Voor zover bekend, waren alle inzittenden Amerikanen. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Het vliegtuig heeft niet aan de verkeerstoren ge meld dat er iets niet in orde was. Een lid van de reddingsploegen zei, dat het toestel ondersteboven lag en dat vleugels en staart afgebroken wa ren. De lijken van de inzittenden la gen over grote afstanden verspreid en het neergestorte vliegtuig had een spoor van wrakstukken achtergelaten, dat minstens vierhonderd meter lang was. Een passagier van een vliegtuig, dat kort na de Boeing was opgestegen, vertelde aan verslaggevers dat het straalvliegtuig snel hoogte verloor en plotseling met de neus in het water dook, waarop een waterzuil van zeker zestig meter omhoog spoot. NEW YORK. 1-3. New York heeft ruimtevaarder John Glenn donderdag een grootse ontvangst bereid. Over de straten waren geweldige spandoeken aangebracht, waarop „Welkom aan Glenn, onze held" stond. Van het vliegveld La Guardia reed Glenn, geëscorteerd door grote aan tallen motorpolitie naar de stad. Langs de route verdrongen zich duizenden mensen-, die de ruimtevaarder toe juichten. In de stad stonden honderd duizenden tien tot twintig rijen dik langs de straten om Glenn te verwel komen. De ruimtevaarder, die teza men met zijn vrouw en vice-president Johnson in een open auto zat wuifde en lachte naar de mensen die langs de route stonden of uit de ramen van kantoren een onophoudelijke stroom papiersnippers lieten neerdwarrelen. De handelsbesprekingen Benelux-Sow jet-U nie DEN HAAG, 2-3. De voorlopige be sprekingen tussen de Benelux en de Sowjet-Unie over de afsluiting van meest begunstigings en handelsak koorden bleken naar in het verslag over het vierde kwartaal van het cen traal orgaan voor de economische be trekkingen met het buitenland wordt medegedeeld, zoals te verwachten was een aantal geschilpunten op te leve ren. In Benelux-verband wordt thans nagegaan welke mogelijkheden voor definitieve onderhandelingen aanwe zig zijn. De vrijstelling van kijkgeld DEN HAAG, 1-3. Er is een aanzien lijke vertraging ontstaan in de afwik keling van de verzoeken om vrijstel ling van betaling van kijkgeld inge volge de regeling van 1 juli 1960. Om dat, naar men verwacht, 25 tot 30 procent van de ingediende verzoeken zal moeten worden afgewezen, voelt minister Korthals er niet voor over te gaan tot een algemene opschorting van de invordering van kijkgeld in afwachting van de beslissing op een verzoek om vrijstelling. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid de heer Borst (C.P.N.). Jubileum Jubel Top-hit van de week: AMSTERDAM. 1-3. Top-hit van de week is op het ogenblik de langspeel plaat „.Jubileum Jubel", waarvan in een week ruim 35.000 exemplaren zijn verkocht. Dit aantal is naar men ons verzekerde in de Nederlandse gram mofoonplatenindustrie een uitschieter. Van een plaat die door dezelfde gram mofoonplatenmaatschappij (Phono gram) wordt uitgegeven. ..O. was ik maar bij moeder thuis gebleven" wer den in de eerste week 15.000 stuks verkocht. PARIJS, 1-3. De definitieve vredes conferentie over Algerië zal in of onmiddellijk na het komende week einde beginnen ,zo wordt van ambte lijke zijde in Parijs vernomen. De voornaamste punten die nog geregeld moeten worden, zijn: 1. het bezetten van de posten in het voorlopige bestuur; 2. hergroepering van het leger der opstandelingen tussen het staken van het vuren en de volksstem ming; 3. een mogelijke opening van de Al gerijnse grenzen voor Algerijnse opstandelingen uit Tunesië en Ma rokko; 4. versnelde vrijlating van Algerijnse politieke gevangenen in Frankrijk, verscheidene duizenden. In Parijs twijfelt niemand er aan, of er zal overeenstemming worden be reikt. De enige wolk die nog boven de vrede hangt, is het optreden van de O.A.S. Sedert 1 januari zijn in Al gerië 411 leden van de O.A.S. aange houden. TWEEDE KAMER Naar het einde van prijsbeheersing landbouwgronden DEN HAAG, 1-3, Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Pachtwet ingediend. Minister Marijnen heeft onlangs reeds in de Memorie van Antwoord bij de landbouwbegroting 1962 aange kondigd, dat de regering niet voor nemens is een verdere verlenging van de 1 inpu'tri 1963 aflopende wet voor te stellen. De wijziging van de Pachtwet be- r gt de regeling van het voorkeurs recht van de pachter in deze wet on der te brengen en de bescherming van de pachter te versterken. De priisbeheersing v.in landbouw gronden beheert naar de mening van de regering te worden beëindigd. Nog geen verlenging leerolicht met één jaar DEN HAAG, 1-3. De minister van Onderwijs deelt in de memorie van antwoord op zyn begroting 1962 aan de Eerste Kamer mee, dat verlenging van de leerplicht met een jaar voors hands nog niet doenlijk is. Direktc invoering zou 46.000 leerlin gen omvatten. Daarvoor ontbreken de schoolruimten en leerkrachten. Het ruimteprobleem wordt op het ogen blik geaccentueerd door de omzetting van de tweejarige in de drie of vier jarige cursussen bij het lager tech nisch onderwijs ,mede onder dmk van de na-oorlogse geboortegolf. Het laat zich aanzien, dal op dit gebied echter het dieptepunt is bereikt. Wellicht is het mogelijk nog dit jaar een kabi netsbesluit ten aanzien van een ver lenging van de leerplicht te nemen. Indonesië en de Verenigde Staten hebben een overeenkomst gesloten be treffende de levering van Amerikaan se landbouwoverschotten aan Indone sië. eerder hebben voorgesteld een derge lijk orgaan in te stellen, dat zou moe ten waken over de westerse toegangs rechten tot West-Berlijn. Gemeld is, dat Lord Home onder meer zou heb ben gezegd dat er een „uitwisseling van waarborgen" met betrekking tot deze rechten zou kunnen plaats vin den. Van Britse zijde is ontkend, dat Lord Home de hem in de mond geleg de uitlatingen - die onder meer in hielden, dat te spreken zou zijn over de een of andere vorm van erkenning van de Duitse democratische repu bliek - heeft gedaan. DE ONTWIKKELING VAN AFRIKA NEW YDRK, 2-3. In een rapport van de Verenigde Naties over de eco nomische en maatschappelijke proble men van Afrika, wordt de waarschu wing geuit, dat tenzü politieke onaf hankelijkheid leidt tot wezenlijke ver betering van de levensstandaard der Afrikaanse volkeren, teleurstelling der terecht ongeduldig wordende massa in haar groeiende verwachtingen in vele delen van Afrika tot politieke oneven wichtigheid zou kunnen leiden. Het rapport, dat vrijdag werd ge publiceerd, bevat aanbevelingen tot snelle industrialisatie, spreiding van de exportprodukten om meer over zeese markten aan te trekken, ont wikkeling van de handel binnen Afri ka zelf, en samenwerking tussen de Afrikaanse landen om tot een net werk van wegen en andere verbindin gen te komen. Uit het rapport blijkt dat Afrika op het V.N.-progi-amma voor technische bijstand de eerste plaats inneemt en dertig procent van de totale buiten landse hulp ontvangt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wanneer het geld spreekt zwijgt f de waarheid. DEN HAAG, 2-3. De ministerraad zal vandaag (vrijdag) beslissen over hel conflict dat in dc Stichting van de Arbeid is ontstaan over de toepassing van het lccrakkoord. dat in november van het vorig jaar op Oud-Wassenaar werd gesloten, teneinde te kemen tot een matiging van de loonsverhogingen in de nieuwe C.A.O.'s. Het overleg, dal donderdag op het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid plaatshad tussen een re geringsdelegatie en het bestuur van de Stichting van de Arbeid, heeft niet tot overeenstemming geleid. Vanmiddag om half vijf zal de re gering haar beslissing meedelen aan de looncommissie van de Stichting. De kans bestaat dat de regering zal besluiten tot het uitvaardigen van een algemene aanwijzing aan het College van ryksbemiddelaars, waarin haar uitleg van het loonakkoord bindend wordt opgelegd. Een Nederlandse N.V. lanceert op de a.s. voorjaarsbeurs te Utrecht een zg. zelf wringer, een spons op een as ge schoven. Door aan een haak te trek ken wordt het overtollig water ver wijderd. Na de spons kan een zeem op het apparaat worden bevestigd. Het aantal vastgestelde pokk.enge- vallen in het gebied van het Rhond- da-dal in Zuid-Wales bedraagt thans zes. Eén van de nieuwe gevallen be treft een vrouwenarts, het andere een vierjarige jongen. LONDEN, 1-3. Moskou en Peking zijn begonnen hun ideologische ge schillen per radio uit te vechten. Pe king begon jongstleden maandag met een uitzending in het Russisch. Nog dezelfde dag kwam radio-Moskou in lucht met een programma^ in het .Chinees, waarin kritiek werd geuit op de Albanese communistische lei ders, die in hun geschil met de Rus sen door. communistisch China wor den gesteund. AKEN, 1-3. In Aken en Monschau, waar 20 mensen aan pokken lijden, hebben zich donderdag geen nieuwe gevallen voorgedaan. Met inbegrip van artsen en verpleegsters zijn in Aken 140 mensen in quarantaine. Tot don derdagavond hadden zich in beide ge noemde steden ongeveer 90.000 perso nen, laten inenten. Voor reizigers naar België, is op «het hoofdstation in Aken gelegenheid zich té laten Vaccineren. De internationale treinen blijven er wachten tot aHe reizigers hun pok kenbriefje hebben. Aantal bejaarden toegenomen met 24.000 DEN HAAG, 1-3. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft, op grond van de voorlopige uitkomsten van de volkstelling van 31 mei 1960, een over zicht gegeven van de samenstelling van de bevolking van Zeeland (101 ge meenten) op die datum. De cijfers van de laatste volkstelling worden ver geleken met die van 31 mei 1947. De bevolking in de provincie Zee land is in die periode toegenomen met bijna 23.000 personen (van 260.800 tot 283.465), d.w.z. met bijna negen pro cent en met gemiddeld bijna 1.750 per sonen per jaar. De inbegrepen bevol king in gestichten instellingen en te huizen bedroeg in 1960: 5.625 en was meer dan dubbel zo groot als in 1947 (2.536). Een gedeeltelijke verklaring hier voor ligt in het feit, dat de Ambo nezen-woonoorden (met een bezetting van 1.244 personen) in 1947 nog niet voorkwamen, terwijl ook de veroude ring van de bevolking in aanmerking dient te worden genomen. Voor wat de leeftijd betreft valt op te merken dat de groepen tot en met 19 jaar in absolute zin in 1960 zwaar der zijn bezet dan in 1947. Hetzelfde geldt voor de groepen van 50 jaar en ouder. Het aantal personen van 65 iaar en oiyier nam zelfs toe van ruim 24.000 tot bijna 32.000 ofwel met ruim 30 procent. De leeftijden van 20 t/m 39 jaar tellen een geringer aantal per sonen dan in 1947. Ten opzichte van de totale bevol king vormen de 0-19 jarigen thans 36 procent (tegen 34 procent in 1947), de 20-64 jarigen 53 procent (tegen 57 pro cent) en de personen van 65 en ouder 11 procent (tegen 9 procent). De „echte" Zeeuwen Van de in 1960 in de provincie Zee land wonende bevolking blijkt ruim 86 procent ook in Zeeland te zijn ge boren, tegen ruim 90 procent in 1947. Bijna 64 procent van deze in Zeeland geborenen woonde in de geboortege meente, tegen bijna 86 procent in 1947. Rumoer rond valse Rembrandt STUTTGART, 1-3. De sociaal-de- mocraten in het parlement van Ba- den-Württemberg hebben donderdag een interpellatie gedaan over de aan koop vorig jaar van het „zelfportret van Rembrandt met de rode muts" voor het staatsmuseum van Stuttgart. Zoals gemeld is van bepaalde des kundige zijde gezegd dat dit schilder stuk een vervalsing is. De oppositie wil van de landsregering weten of het waar is dat, zoals bericht werd, het ministerie van Cultuur reeds voor de aankoop door bekende deskundigen is gewaarschuwd, en, zo ja. waarom hier van destijds geen mededeling aan het parlement is gedaan. Vrijwel al deze personen hebben ook altijd in de geboortegemeente ge woond. De indeling naar kerkelijke gezindte laat zien, datvoor alle groeperingen het absolute aantal is toegenomen. In relatieve zin is slechts sprake van een toeneming voor rooms-katholieken (van 26 tot 27 procent) en voor per sonen zonder kerkelijke gezindte (van 7 tot 8 procent). Daartegenover is het percentage nederlands-hervormden te ruggelopen (van 45 tot 43 procent). Dat voor de gereformeerden (20) en voer de groep overige kerkelijke ge zindte (2) bleef ongewijzigd. Onder gereformeerden zijn begre pen: gereformeerde kerken (vrijgem.), christelijke gereformeerde kerken, ge ïnformeerde gemeenten en oud-gere formeerde gemeenten. De beroepsbevolking Blijkens verdeling van de. beroeps bevolking over afzonderlijke bedrijf s- categorieën heeft de landbouw (inclu sief visserij) absoluut en ook relatief sterk aan betekenis verloren. Het to taal voor deze bedrijfstak verminderde tussen 1947 en 1960 van 38.205 (incl. 1.400 visserij) tot 23.461 (incl. 1.200 vis serij), d.w.z. van 35 tot 23 procent van de totale beroepsbevolking. Terug naar Indonesië Van het Amsterdamse Centraal Station vertrokken donderdagmiddag met de „Rivièra-express" 146 Ambonezen, die naar Indonesië zullen terugkeren. - Op de foto zien we het definitieve afscheid tussen de vertrekkenden en de achterblijvers, van wie er menigeen de tranen niet kon bedwingen. Staatsgreep in Birma RANGOON, 2-3. In de afgelopen nacht is in Birma een staatsgreep gepleegd. Generaal Ne Win, de opperbevel hebber van het Birmaanse leger, heeft over de radio bekend gemaakt, dat het leger zich van de macht heeft meester gemaakt. Aanhoudend koud Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk sneeuw; matige, aan de kust wel licht tijdelijk krachtige wind draaiend naar noordelijke richtingen; van nacht overwegend lichte vorst, mor genmiddag temperaturen om hel vries punt. 3 maart. Zon op 7.23, onder 18.22. Maan op 5.38, onder 14.33. 4 maart. Zon op 7.21, onder 13.24. Maan op 6.23, onder 15.50. 5 maart. Zon op 7.19, onder 18.25. Maan op 7.01, onder 17.13. Nieuwe maan: 6 maart (te 11.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 3 maart 4 maart 5 maart 12.49 v.m. 1.08 v.m. 2.11 v.m. n.m. 14.01 n.m. 14.59 n.m. BROUWERSHAVEN 3 maart 12.18 v.m. n.m. 4 maart 0.59 v.m. 13.23 n.m. 5 maart 1.55 v.m. 14.14 n.m. Springtij: 8 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen zuid-Noorwegen en Schotland ontwikkelde zich een de pressie, waarin de luchtdruk tot 995 mb. is gedaald. Het betreft een polaire storing waarin sneeuwbuien voorko men die soms intensief zijn. Achter de storing staat een krachtige noor delijke stroming die zich op de wes telijke helft van de Noordzee voort zet. Het komende etmaal zal het cen trum van de depressie vermoedelijk voor onze kust langs naar het Kanaal trekken. Dit betekent, dat de wind weer aflandig wordt met opnieuw vorst gedurende de nacht en overdag temperaturen even boven nul. Zolang de depressie nog dicht bij ons land vertoeft zullen nog talrijke sneert'- buien van de Noordzee kunnen bin nendrijven, omdat in de hogere ni veaus de wind noordwestelijk is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1