SUNIL moeder Strijd om de ambtenarensalarissen VOEDZAMER )net STO R EST I n.rl Wat is dan voedzaam o Punt - uit ra LANDSTEINER PENNINGEN (EN MAQUETTE) UITGEREIKT Bloedtransfusiedienst v oor Schouwen-Duiveland hield bijeenkomst ZIERIKZEE, 26-2. Deze week vond I in het Verenigingsgebouw een bijeen komst plaats van de Bloedtransfusie dienst voor Schouwen-Duiveland. De voorzitter van de afd. Zierikzee mr. F. Th. Dijckmeester, opende de bijeenkomst met een woord van wel kom aan de heer J. H. Motmans, de medisch-leider van de dienst en zijn assistenten de dames Jonker, Korsten en Olree en de bestuursleden van de diverse afdelingen op ons eiland: mej. A. C. Houtman van Renesse, lid van het Kringbestuur Zeeland, en de do nors, die in flinke getale waren op gekomen. Met het noemen van enkele cijfers wees de voorzitter op de belangrijke functie die de Bloedtransfusiedienst vervult en wekte op mede te werken aan de werving van nog meer donors. De medisch-leider de heer J. H. Motmans, onderstreepte de woorden van de voorzitter en ging over tot het uitreiken der onderscheidingstekens en wel aan: de heer W. Mudde te Brouwershaven; mej. J. Lagerwaard te Haamstede en de heer J. Mast te Zierikzee, die de Karl Landsteiner plaquette ontvingen .omdat ze reeds 15 keer bloed hadden afgestaan. De Landsteiner penning met oor konde voor het vijf maal afstaan van bloed werd uitgereikt aan: de heren B. van der Linde en A. M. de Rijke te Dreischor; W. H. Ooms, P. Over boek, M. Wessels en C. van IJsseldijk te Kerkwerve; mevr. G. Visser-Groe nendal en do heer R. J. Visser te Nieuwerkcrk; H. B. Lokerse te Noord- gouwe: W. C. van den Ende, J. H. Holsbrink en D. J. Kolstee te Ouwer- kerk. De dames: A. P. Doeleman-van der Valk, N. M. Brouwer-Steur, T. Berrevoets-Houmes, F. Quant-Dreyer, J. Ver burg-Visser en J. C. Schot en de heren: L. Berrevoets, M. J. Enzlin, A. I. Fluijt, J. Folmer, A. P. Geluk, T. C. Hekman, W. Huige, J. van der Hulle, R. A. Huneman, C. I. Jumelet, P. R. Kommer, L. P. Meerman, J. Quant, L. Quant, J. Quist, E. C. van de Sande, J. Schouls, W. Schraver, J. van Urk en M. Wieringa, allen te Zie rikzee. Hij dankte voor de spontane wijze waarop allen hun medewerking had den verleend en hoopte dat ook in de toekomst een beroep op hifn bloed nimmer tevergeefs zal worden ge daan. L.J.G. bracht toneelspel De L.J.G. kreeg nu gelegenheid tot het opvoeren van het toneelspel „On weer". Met grote belangstelling werd het spel gevolgd en de heer H. Uijl kon aan het eind dan ook een harte lijk dankwoord "richten aan alle spe lers en de regisseur, de heer D. Dok man. Hij hoopte dat de L.J.G. het niet Van hot vaderlands»* erf Ingezonden mededeling Sociale voorzieningen in de Verenigde Staten WASHINGTON, 27-2 - President Kennedy heeft in een boodschap aan het Amerikaanse Congres aangedron gen op goedkeuring van een nieuw programma, dat voorziet in medische zorg voor bejaarden. Een dergelijk plan is vorig jaar door het Congres verworpen. De president stelde thans opnieuw voor de financiering van me dische bejaardenhulp te bekostigen uit verhoging van de premies voor het huidige sociale-zekerheidssysteem. De president drong in zijn voorstel len verder aan op een nationaal vac cinatieprogramma ter bestrijding van sommige infectieziekten en op nieuwe maatregelen in de strijd tegen kanker en hartziekten. f 25.000,- voor slachtoffers stormramp DEN HAAG, 27-2. Het Nederlandse Rode Kruis heeft tot nu'toe op haar speciale girorekening (777) een totaal bedrag van 25.000 gulden ontvangen, bestemd voor de slachtoffers van dc stormramp in noord-Duitsland. bij deze ene keer zal laten en dat het Rode Kruis, in het algemeen, nog eens een keer van het frisse spel dat he denavond voor het voetlicht werd ge bracht, zal mogen genieten. Aan de dames-medespelers werd door mej. Jonker, administratrice van de Bloedtransfusiedienst, bloemen aangeboden. Zij nog vermeld dat een woord van dank werd geuit aan het adres van telefoonbezitters, die bereid zijn de donors - niet telefoonbezitters - te waarschuwen en de autobezitters voor de diensten, die zij bewezen aan die donors, wier komst naar het zieken huis nodig was. De voorzitter bracht dank aan dr. A. J. Schilstra, die alle keuringen heeft verricht en sprak de hoop uit, dat zijn opvolger, de heer P. W. J. Vogelaar, het werk voor de dienst, met evenveel vreugde zal vervullen als zijn voorganger. Ingezonden mededeling Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Landbouw en Veeteelt KOPZIEKTEGEVAAR Als de koeien van stal komen - en dat is al weer gauw - leeft menige boer in angst en vrees. Het is dan ook zaak reeds nu alles te doen, wat het kopziektegevaar kan afwenden. En dit kan. Uit onderzoek is thans bekend, dat kopziekte een kwestie is van ge brek aan magnesium bij het vee. Nu is 'het geen wonder, dat dit magnesi umgebrek veel voorkomt: het mg-ge- halte van het weidegras is in het voorjaar bijna altijd te laag! Gelukkig is de laatste jaren geble ken, dat dit gehalte vrij goed ver hoogd kan worden door een mg-be- mesting .in de vorm van kieseriet Vooral op percelen die het eerst wor den geweid - en speciaal wanneer kopziekte er wel eens voorkwam - is zo'n bemesting zeer wenselijk. Er moet dan ongeveer 500 kg kieseriet per ha worden gestrooid, zo vroeg mogelijk; maart kan nog goed. Het spreekt vanzelf, dat men ook de andere voorzorgen niet mag ver geten: geleidelijke overgang van stal naar weide, bijvoeren van zetmeelrij- ke produkten enhet vermijden van het gebruik van gier. Met gier geeft men namelijk al gauw meer stikstof en kali dan men. denkt. Dit jaagt het vroege weidegras te veel op en dit heeft - ook al doordat gier zelf heel arm is aan magnesium - een zeer ongunstige invloed op de mg-voorzie- ning van het vee. Op percelen die straks direkt wor den geweid - en waar kopziektege vaar bestaat - voorzichtig dus. Geen gier, wel kieseriet. Houdt men zich voor elk overig perceel aan de beken de adviesnormen voor stikstof én voor kali - beide zijn onmisbaar voor een goede grasopbrengst - dan verdwijnen angst en vrees, dan wijkt het kop ziektegevaar! Principiële overeenstemming C.A.O. bouwbedrijf AMSTERDAM, 27-2. De werkge- versorganisaties in de raad van be stuur bouwbedrijf en de werknemers organisaties, samenwerkend in de cen trale commissie bouwnijverheid, zijn bijeen geweest ter bespreking van de geschilpunten, welke tot nu toe de sluiting van éen landelijk collectieve arbeidsovereenkomst in 'het bouwbe drijf in de weg stond. Over de inhoud van de C.A.O. is naar de Algemene Ned. Bouwbedrijfs- bond mededeelt, in principe overeen stemming verkregen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Katwijk aan Zee (wijkgemeente Noord-Oost): D. J. Cuperus, kand. te Waddinxveen. Beroepen te Hattem (3e pred.pl.): J. Ewoldt, Kampen; te Ulrum (toez.): C. Zwaan, Idsegahuizen (Fr.). Ger. Kerken Beroepbaar: kand. E. P. Bosma, Amstei'dam-Oost. Tweetal te Rotterdam (vac. F. Vroon): J. F. Colenbrander, Apeldoorn en Th. Ferwerda, Noordwijk aan Zee. Beroepen te Emmanuel (Alberta, Canada): L. T. Schalkwijk, Duncan (British Columbis), voorheen Krimpen a.d. Lek. Aangenomen naar Doorn (gecombi neerd met arbeid van deputaten voor evangelieverkondiging onder Israël): C. B. Bavinck, Watergraafsmeer; naar Idskenshuizen: N. Wijngaarden, Vol- lenhove. Bedankt voor Haarlemmermeer (Oostzijde): N. H. Heiner, Heinkens- zand. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Maastricht: kand. M. Bakker, Haren (Gron.). Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Huizen (N.H.): K. G. van Smeden, Utrecht-Noord; voor Zutphen: W. Steenbergen, Meppel. Minister Toxopeus iu de vuurlinie Robert Kennedy in Nederland Het verkeer wordt een ramp Met 72 tegen 59 stemmen heeft de Tweede Kamer minister Toxopeus uitgenodigd het overleg met de ambte- narenorganisaties over de te verho gen salarissen te heropenen, alvorens een definitieve beslissing wordt geno men. Tevoren had de minister reeds gezegd, dat hij een dergelijke motie naast zich neer zou leggen al zou hij best bereid zijn tot een gesprek, als de centrales daarom zouden vragen. Het slot over het hoogopgelopen de- bat over de salarisvoorstellen kreeg een curieus slot, toen mr. Burger hoofdelijke stemming vroeg over de begroting van binnenlandse zaken. De begroting werd echter aangenomen met 83 legen 45 stemmen. De minister stelde zich krachtig te weer. Hij vond, dat hij onmogelijk zelf het overleg kon heropenen, want hij achtte de grens bereikt met de in uitzicht gestelde 270 miljoen gulden, hij kon niets nieuws voorstellen en geloofde door heropening verwachtin gen te wekken. De minister meende dan onwaarachtig te zijn. En boven dien zou een nieuw gesprek over de trend-berekening mogelijk binnen kort kunnen worden gehouden. Als de loonformule van Oud-Wassenaar op de helling komt, verwacht de be windsman, dat men dan direct om de tafel zal gaan zitten. Nogmaals wees de minister er op, dat hij tot gesprek bereid ivas, maar hij kon weinig hoop geven, aangezien naar zijn mening de regering niet verder kan gaan dan de toezeggingen die werden gedaan. Robert Kennedy in Nederland Gedurende het korte bezoek van Robert Kennedy, broer van de Ame rikaanse president en minister van justitie der V.S., aan ons land waarbij hij besprekingen voerde met koningin Juliana, minister-president prof. de Quay en minister van buitenlandse zaken Luns, is overduidelijk gebleken dat ook deze jonge, taaie Amerikaan se politicus in Indonesië weinig of niets heeft kunnen bereiken, waar het ging om een oplossing te vinden voor de kwestie Nieuw-Guinea. Robert Kennedy heeft in Indonesië gesproken met de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken Soeban- drio en met de minister van defensie Nasoetion. De gesprekken met deze leidende Indonesische figuren hebben hem niet zo teleurgesteld als het on derhoud dat hij heeft gehad met pre sident Soekarno. In Haagse kringen is men van me ning, dat Kennedy na deze ontgooche ling zeker zal nalaten nog druk uit te oefenen voor een spoedige overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië. Ook h.et State-Department gelooft niet langer in de bereidheid van Soekarno om zonder prealabele voorwaarden tot een gesprek met Ne derland te komen. In de U.N.O. gaan thans stemmen op om het Indonesi sche falen openbaar te maken, om klaarheid in zaken te scheppen. Uiter aard zal het een en ander Nederlands positie aanmerkelijk verstevigen, ze ker ook bij de goedwillende Afro- Aziatische landen. Het verkeer gaat een ramp worden „Met het aanschaffen van steeds meer auto's zijn we bezig ons vast te werken", dat waren de woorden van ir. Jacobson tijdens de studiedag „Stad en Verkeer" te Rotterdam ge houden. Er is geen stad meer in Nederland, die een verdere groei van het verkeer kan opvangen. Een Amsterdamse ver- keersprognose van ir. M. P. Blaauw becijfert, dat in het jaar 1980 er om streeks 200.000 werkers in de Amster damse binnenstad zullen komen met ongeveer 40.000 auto's, die daar zo'n 6 a 8 uur per dag worden geparkeerd, met welk parkeren een oppervlakte van niet minder dan 125 ha is ge moeid, wat neerkomt op een opper vlakte die gelijk is aan een kwart van de oude binnenstad. De bevolking van Amsterdam groeit enorm en het gaat al heel aardig op naar de 1 miljoen. Men moet er dan Ingezonden mededeling MARKTBERICHTEN Uienveiling Steenbergen STEENBERGEN. 27-2. Uien: middel f56,20; grof f58,18; drielingen f56,50; picklers f 57; stek f 30,70-27. Geveild werd plm. 53 ton. 1. 't helpt en't Is lekker RED BAND - ROOSENDAAL Nederland gebruikt meer wijn SCHIEDAM. 27-2, Sinds 1950 is hot wijnverbruik in Nederland snel ge stegen van 0.54 liter tot 2.34 liter in 1961, waarmee het verbruik weer op het peil van de tachtiger jaren is ge komen. Dit heeft drs. J. Eysink Smeets hoofd van de afdeling agrarische in dustrie, direktie handel en nijverheid van het ministerie van Landbouw en Visserij verklaard bij de opening van een pand van de uit 1828 daterende wijnkopersfirma Gebroeders Steur N.V. te Schiedam. De heer Eysink Smeets vertelde ook, dat in 1960, na do inwerkingtreding van het E.E.G.- verdrag dus, Italië Nederland's eerste importeur is geworden. rekening mee houden, dat deze 1 mil joen inwoners over ongeveer 300.000 auto's zullen beschikken. Voor dil aantal auto's is een parkeerruimte van niet minder dan 750 ha nodig, hetgeen neerkomt op een oppervlakte gelijk aan de gehele binnenstad. Maar daar bltf/t het tiiet b(j, want al die auto's gaan rijden en bevolken de we gen. Bij een dergelijke verkeersinten siteit moeten de wegen passend zijn en dat zijn ze niet. Men is er wel van overtuigd, dat hel niet lang meer zal duren of voor al de grote steden in Nederland ko men met de ernstigste verkeerspro blemen te tobben, die vooral toe te schrijven zullen zijn aan het op on rustbarende wijze groeiende aantal auto's. Men is van mening, dat hier een nationaal plan dient te worden geschapen om de komende verkeers chaos het hoofd te kunnen bieden. j Schonwen-Duivelandse Sport spie gel Burgh I zette wedstrijd tegen SC Gastel in winst om Zierikzee I stelde wederom teleur MEVO liet puntjes haar neus voorbij gaan Dreischor nam revanche tegen Zierikzee II Bruse Boys behaalde overwinning op AZVV Ingezonden mededeling af" SM* NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL VOETBAL K.N.VM. Na de uitste kende prestatie tegen NSV u>ist Burgh zondag in de 4e klas G voor eigen pu bliek met 2-0 van S.C. Gastel te win nen. Burgh, dat geen moment het spel peil van de vorige zondag wist te be naderen, had deze zege in hoofdzaak te danken aan het uitstekende werk van de verdediging. Zierikzee stelde voor de zoveelste maal in dit seizoen weer eens teleur. In een zeer matig gespeelde wedstrijd moest het te Nieuw Vosmeer met 4-2 zijn meerdere erkennen in NVS. De 5-1 nederlaag welke Brouwershaven bij Halsteren kreeg te slikken lag in de lijn der ver wachtingen. Doordat Cluzona niet in het veld kwam kon Nw. Borgvliet, dat in eigen huis tegen Vosmeer maar net met de hakken over de sloot kwam de leiding weer overnemen. Nw. Borgvliet 17 12 2 3 42-28 26 Cluzona 16 10 4 2 38-14 24 NSV 15 8 3 4 54-31 19 Halsieren 16 7 3 6 35-29 17 Kruisland 15 7 2 6 34-30 16 De Schutters 15 7 2 6 24-25 16 Vosmeer 17 7 2 8 48-34 16 Vosmeer 17 7 2 8 48-34 16 NVS 16 6 3 7 30-37 15 S.C. Gastel 16 7 0 9 31-31 14 Zierikzee 16 6 0 10 27-41 12 Burgh 16 4 3 9 28-38 11 Br.haven 14 1 0 13 14-67 ZATERDAGCOMPETITIE K.N.V.B. In de 4e klas A heeft MEVO de unie ke kans om op gelijke hoogte met haar tegenpartij Nieuwdorp haar neus voorbij laten gaan daar de oranje- witten met 3-1 aan het kortste eind TUINBOUW ZAL NAAR CONTRACTTEELT MOETEN Ir. J. J. van Hennik sprak voor Nieuwerkerk's landbouwvereniging NIEUWERKERK, 27-2. - De felle koude zal mede wel de oorzaak zijn geweest dat de jaarvergadering van de coöperatieve landbouwvereniging „Eendracht Bindt", welke gehouden werd in „Ons Dorpshuis" alhier, maar matig was bezocht. Door de voorzitter, de heer J. van de Zande, werden er woorden van welkom gesproken tot ir. J. J. van Hennik, rykslandbouw- consulent, en tot de aanwezigen. Al lereerst gaf de voorzitter een terug blik over 1961. De opbrengst van de gewassen was tamelijk goed, de prijzen daarvan min der goed. Een uitzondering daarop waren de uien. De kwaliteit daarvan was zeer goed. Dit geldt voor Duive- land, want midden Schouwen en de kop van Schouwen was ver beneden normaal. Men hoopt dat de regering aldaar ter zijner tijd de helpende hand zal bieden. Goede hoop is er dat door dé herverkaveling de wateroverlast 'spoedig zal verdwijnen. Gememoreerd werd het 25-jarig jubileupi van de heer Joh. Hanse en het enorme werk dat deze heeft verricht in het belang van de landbouw en voor de tentoon stelling. De mechanisatie in de land bouw moet nog verder worden door gevoerd, doch werkgevers en werk nemers moeten nog veel leren om het machinepark naar behoren te kunnen onderhouden en machines te kunnen bedienen. De land- en tuinbouw Hierna was het woord aan ir. Van Hennik, die een inleiding gaf over de mogelijkheden in de land- en tuin bouw en de voor- en nadelen in deze bedrijven. Generaties lang bleef men bij de akkerbouw en noodgedwongen werd mechanisatie ingevoerd. Nu zoekt men het verder onder andere in de tuinbouw ingevolge de vraag naar tuinbouwpi'odukten. Tuinbouw is evenwel overgeleverd aan vraag en aanbod en het is de kunst om mede te 'gaan met de vraag. Voor fruitteelt is onze provincie buitengewoon ge schikt. Het klimaat aan de kust is milder dan ergens anders en heeft derhalve grote voordelen. In de fruit teelt heeft men weinig slechte oogsten en het fruit hier is van prima kwali teit. In de tuinbouw zal men op den duur naar contract-teelt moeten. Steeds worden meer conserven-groen- ten gevraagd. Ook de grote inmake- rijen streven steeds meer naar groen ten op contract. Door het invoeren van groente- en fruitteelt zal men de bevolking eerder aan- dan afvoeren. Deze uitgebreide inleiding werd nog toegelicht met mooie dia's uit de fruit teelt. Hierna werden nog enige vragen gesteld en beantwoord. De voorzitter dankte ir. Van Hennik voor zijn leer zame causerie op deze avond. Het ledental Bij het agendapunt: mededelingen zeide de voorzitter dat in het afgelo pen jaar twee leden zijn overleden en drie nieuwe leden zijn ingeschreven. Het aantal leden bedraagt thans 133. Door de penningmeester, de heer A. Boogert, werd daarna rekening en ver antwoording gedaan over 1961. De in komsten bedragén: f 327.591,01, de uit gaven daarentegen; f 327.756,45; alzo een verlies van f 165,44. Dit nadelig slot is een gevolg van een bijdrage van f 1.000,welke werd geschonken aan het Noodfonds. De balans gaf aan een bedrag van f 5.330,85. De finan ciële commissie adviseerde tot goed keuring van de rekening waarna dank werd gebracht aan de penningmeester voor diens akkuraat beheer. Met gro te meerderheid van stemmen werden de heren H. de Valk en C. J. van Westen herkozen tot bestuursleden. Aan het einde van de vergadering dankte de voorzitter het stembureau voor zijn werkzaamheden en verder de leden voor hun opkomst en de aangename manier waarop de be sprekingen zijn gehouden. Hij wenste hen een zeer goed 1962 toe, waarin goede vruchten mogen worden ver bouwd en dat de prijzen tot tevreden heid mogen stemmen. trokken. Nodig is deze nederlaag zeer zeker niet geweest. Als er met wat meer bezieling en geestdrift was ge speeld had de zege binnen 'l bereik van de Zierikzeeënaars gelegen. Ar- nemuiden kwam een behoorlijke stap nader bij het kampioenschap door zelf met 7-1 van Spui re winnen, ter wijl -4ZVV voor een verrassing zorg de door Chrislandia in eigen huis met 3-1 te verslaan. Het niet spelende Ter- neuzense Boys is nu nog als enige concurrent overgebleven. Zoals ivij reeds verwachtten had Dinteloord al le moeite om over het bezoekende Smerdiek de baas te blijven (2-1). Arnemuiden Chrislandia Dinteloord Tem. Boys AZVV Spui Smerdiek VVN Nieuwdorp MEVO 14 10 3 1 54-14 23 13 13 11 12 12 11 11 11 11 7 3 3 31-25 17 6 4 3 29-26 16 7 1 3 30-25 15 5 2 5 32-31 12 3 3 6 17-30 9 4 3 4 31-39 11 3 1 7 24-26 7 2 3 6 13-24 7 1 1 9 17-53 3 AFD. ZEELAND. Op de wedstrijd tussen Zierikzee 11 en Dreischor na, in de le klas B, werden alle wedstrij den voor de zondagcompetitie afge last. Op overtuigende wijze slaagde Dreischor er in revanche te nemen voor de eerder te Zierikzee geleden 4-1 nederlaag door nu de rood-zwar- ten met 7-1 in het zand te laten bij len. SVOWK I en Burgh II zullen nu uit moeten maken wie van deze twee naar de 2e klas degradeert. Renesse Dreischor Zierikzee II Burgh II SVOWK 11 10 0 1 66-12 20 13 8 1 4 53-26 17 12 4 2 6 24-51 10 11 4 1 6 28-33 9 11 1 0 10 19-68 2 Middelburg V 15 10 4 1 49-24 24 Kapelle 15 10 1 4 57-29 21 Hoek 15 9 3 3 50-26 21 VCK 14 7 4 3 51-40 18 Bruse Boys 16 6 3 7 33-49 15 Yerseke III 15 5 3 7 41-45 13 Wolf aartsdijk 15 4 3 8 41-51 11 AZVV 11 13 4 l 8 29-40 9 SVD 16 4 1 11 40-70 9 Veere 14 1 5 7 17-40 7 ,Eén van de middelen om Neder land in westelijk Nieuw-Guinea te be strijden is dit gebied met Indonesi sche vrijwilligers te doen overstro men', zo heeft kolonel Soekowati, in specteur van het Indonesische leger en van het volksverzet volgens „An- tara" verklaard. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas kwam Bruse Boys weer knap voor de dag door met 2-1 van AZVV II te Axel te minnen. Door deze over winning zijn de Boys er nu reeds ze ker van hun plaats in de le klas te behouden waarbij zij tevens hebben getoond goed in deze nieuwe omge ving mee te kunnen. Nu Veere er in zijn 14e wedstrijd in slaagde zijn eer ste overwinning te boeken, door SVD in Driewegen met 4-1 te kloppen, be looft de strijd in de onderste regionen om de degradatie te ontlopen nog spannend te worden. Middelburg V kwam op rozen te zitten door zelf de lastige uitwedstrijd tegen Yerseke III tot een goed einde te brengen (0-2), terwijl Hoek bij het bezoek aan Ka- pelle met 3-0 de kous op de kop kreeg. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Wijzigingen in het voetbalprogram ma voor zaterdag 3 maart aanstaande: 2e klas C: WIK-Duiveland, aanvang 16.00 uur, scheidsrechter J. v. d. Lin de. 3e klas D: Bruse Boys li-Zwaluwen '61 uitgesteld. SCHAKEN Van de op dinsdagavond gehouden wedstrijden van de Zierikzeesche Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt: groep I: ir. J. J. Elzerman-J. v. d. Ende VztVzM. J. Enzlin-dr. J. J. Westendorp Boerma 0-1. groep II: R. P. Hogerheijde-C. Nolet 0-1; C. F. Overbeke-R. Huneman 0-1; O. E. Vleeshouwer-A. J Scheele 0-1; H. E. S. Sinck-M .de Raat 1-0. groep III: E. Statema-J. V. Huijs- man 1-0. FEUILLETON door Maartje Zeldenrijk kalendertje, dat aan het voeteneind aan de muur hing. Gisteravond, vóór ze in bed gestapt was, had ze het blaadje er al afgescheurd. En nu prijkte het grote cijfer 21 er op en het leek, alsof het een triomfantelijk cijfer was. Nu was ze jarig Aal. Ge rard, haar zwager, zou dat vandaag wel weer teg énhaar zeggen. Dat was zo z'n gewoonte. Ja, de hele familie zou vanmiddag of vanavond wel komen. Het was im mers beloofd? Had Ploon van het vodrjaar, op moeders verjaardag niet gezegd: „Meid, Aaltje, als je 21 wordt, komen we, hoor? Dat is vast".. Ja, dat zou wel een hele, drukte worden vandaag. Alleen al de broers en zussen. Misschien tante Gré, maar dat was niet zeker, want van tante Gi'é kon je nooit ergens opaan. Die kwam zo te hooi en te gras binnen vallen, net zoals het haar uitkwam. Laten we eens even optellen, dan weten we straks, waar we aan toe zijn. Even keek ze op het wekkertje naast zich op het nachtkastje: kwart over zeven. Nog vroeg, gelukkig. Ze rekte zich nog eens uit en kwam met haar handen onder het dek van daan. Ze pakte haar duim en begon: Natuurlijk Dirk en Catrien, en mis schien een paar van de neefjes en nichtjes. Fien zou wel thuis moeten oppassen. En dan natuurlijk Ploon en Piet. „Hier is de firma. P. en P.", zei hij altijd. Eigenlijk heette Ploon an ders: Appolonia, maar zelf vond ze i het een vreselijke naam en daarom Hoofdstuk 1 De zon rees langzaam en het leek alsof de stralenbundels zochten naar een doel, waar ze uiteindelijk hun koesterende gloed op konden richten. Opeens waren ze hoog genoeg om door een open raam naar binnen te dringen. Ze gleden over het kozijn door naar het ledikant in het kleine vertrek, dansten over de hobbelige deken en vestigden zich uiteindelijk op het gezicht van de slapende in het bed. Aaltje Dinkla knipperde een paar keer met haar oogleden en na een paar minuten werden ze definitief ge opend. „Zo, zon", prevelde ze, en er kwam een vage glimlach op haar gezicht, „ben jij daar ook weer? En zet je ons huisje in feestverlichting. Dank je wel, hoor, dat je me vandaag niet in de steek laat. Nou, je weet het hé? Ik heb het je de afgelopen ochtenden al vaker verteld; nog tien dagen, nog zeven, en gisteren nog één. Nu is het dan zover: vandaag ben ik één en twintig jaar. Juist op de dag, dat jij het langst schijnt, hé? Vader zei al tijd, dat ik een zonnekind was, omdat ik op de een en twintigste juni gebo ren ben. En omdat het toen, op mijn geboortedag, ook zulk mooi weer, zo zonnig was. Dank je wel, zon, voor je feliciatie, en dank je wel voor je geschenk' vandaag. Blijf je de hele dag bij me?" Ze rekte zich behaaglijk uit en ging op haar rug liggen. Ze keek naar haar werd het afgekort tot Ploon. Alleen als Piet haar plag enwilde, noemde hij haar voluit bij haar voornaam. Dan fronse Ploon haar wenkbrauwen en kee khem veelbetekenend aan en ging Piet maar gau wover wat anders praten. Ploon was een schat, maar thuis niet gemakkelijk. Toch was het een best span, die twee. Piet was stapel op zijn vrouw en dat kon Aaltje zich best indenken, want Ploon had een figuurtje als een mannequin, zoals Piet wel eens zei. Dan bloosde Ploon, want ze vond het wel prettig, als haar Piet dat zei. Der tig was ze, maar je zoudt het haar heel niet geven. Vast niet. Dus Ploon en Piet. En dan natuur lijk zes Bep met haar man. Gek eigen lijk.... Z enoemde haar zwager zel den bij zijn naam. Het was altijd: Bep en haar man. Van de anderen zei je; Ploon en Piet en Dirk en Catrien, maar met Bep was dat anders. Wel een beetje vreemd eigenlijk. Ze hield van al haar broers en zussen, zwa gers en schoonzusters, maar Gerard, de man van BepHij had iets in zijn ogen, waar ze bang voor was. En ze zou vast niet alleen met hhem wil len zijn. Indertijd al, toen hij pas over huis kwam en met Bep verkeerde. Bep, die pas negentien was en Gerard al over de dertig. Daar was toen heel wat over te doen geweest. Dirk had als gewoonlij kzn' bezwaren gehad, maar Bep had een kopje en of moder nu al zei, dat ze nog veel te jong was en Dirk het geen pas vond, dat moe der toestond, dat hij hier overhuis kwam, Bep zette ondanks alles haar zin door en trouwde op negentienja rige leeftijd met Gerard Knaap, om mete ente verhuizen naar Alkmaar, want daar had Gerard een garagebe drijf. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8