Vergadering „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland" Onrustige Zenuwen? Betere situering van te bouwen gemeentehuis te Scharendijke Baby in taxi STAD EN PROVINCIE Groot aanpassingsvermogen gevraagd van de boer in de toekomst Jaar in het teken van uitbreiding der school ZIERIKZEE, 28-2. „Het vorige jaar i stond zeer in het teken van de uit- breiding onzer school en met veel kunst en vliegwerk hebben we het gedaan gekregen de noodzakelijke uit- breiding op te vangen in het voor- malige gebouw van de christelijke ulo- schooi, en na vele onderhandelingen met gemeente en departement is daar j een verbouwing tot stand gekomen", I aldus de voorzitter van de Vereniging „Ambachtsschool voor Schouwen-Dui- veland", mr. C. J. B. du Croo, in zyn j kort overzicht over het afgelopen jaar tjjdens de dinsdagavond in de be- stourskamer der school gehouden al- gemene ledenvergadering der verent- j ging. - In zijn openings-welkomstwoord richtte de voorzitter zich speciaal tot de heer G. van Weelden, van Smit- Bolnes N.V. en wethouder L. M. Moermond als vertegenwoordiger der gemeente Brouwershaven. Spreker wijdde vervolgens woorden van her denking aan de nagedachtenis van de, op zo tragische wijze om het leven gekomen, leden der vereniging de he ren S. P. Wijsman en C. A. Prince en betuigde zijn deelneming aan hun na bestaanden. In zijn jaaroverzicht memoreerde de vooz'zitter de aanvang van de bak kerscursus op 8 januari j.L en deelde hij mede dat in de hulpschooi nog én 'handvaardigheidslokaal en drie theorielokalen, in de loop van maart, gereed zullen komen, waarna, met enige plechtigheid, de officiële ope ning van de school zal geschieden. Dank bracht spreker aan het be stuurslid, de' heer P. A. Boot, voor zijn vele bemoeiingen en werkzaam heden tijdens de verbouwing van de hulpschooi. Voorts noemde spreker de vele aktiviteiten, contacten en excur sies, in het afgelopen jaar en mocht hij met dankbaarheid constateren dat de belangstelling van de eilandelijke bevolking voor de school nog steeds groeiende is, wat ook blijkt uit het aantal leerlingen (plm. 300 voor de technische school en plm. 100 voor de dagavondschool tegenover in 1912, zo als uit de Zierikzeesche Nieuwsbode „Voor 50 jaar" bleek: 59 en 105). De belangstelling van het bestuur blijft gericht op komende industrievestigin gen. Tenslotte bracht spreker dank aan direkteur, leraren, 'het admini stratief personeel en de concierges voor hun vele arbeid in het afgelopen jaar. Jaarverslag secretaris De secretaris, de heer M. de Regt, bracht hierna een uitvoerig jaarver slag uit, waaruit we het volgende aan stippen: Het ledental bedroeg per 31 december 1961: 141 (onveranderd). Het bestuur werd in het afgelopen jaar uitgebreid met één lid, de heer P. A. Boot. De heer Gast uit Brouwershaven bedankte als bestuurslid. De leerlin gen maakten tal van excursies. Op 25 november bezocht de direkteur met twee leerlingen het Delta2iekenhuis te j Schiedam op uitnodiging van 't Jeugd Rode Kruis te Zierikzee. Op 31 de cember bedroeg het aantal leerlingen van de L.T.S. 292 en van de Dag-J avondnijverheidsschool 82. Van de dagschool ontvingen 63 leerlingen en van de dagavondschool 16 leerlingen het eindgetuigschrift. Het vak lieha- I melijke oefening kon wegens gebrek aan lokaliteiten slechts gedeeltelijk I worden gegeven. Voor de „Aktie Kon- I go" werden 384 bussen met melk in- j geleverd, het sch ooispa ren leverde op f 1.835,54, de kinderpostzegel verkoop f 154,en de inzameling voor „Het 4e Prinsenkind" f 35,-. De secretaris bracht dank aan de direkteur en de heer Walkier voor hun verleende me dewerking. Het verslag werd onder dank aan de secretaris goedgekeurd. De financiën De rekening van de penningmeester ir. M. A. L. Beun, wees voor de L.T.S. een bedrag aan ontvangsten aan ad f 11.663,65 en aan uitgaven ad f 305.358,40, zodat de nettokosten heb ben bedragen f 293.694,75. De buiten gewone ontvangsten bedroegen f 30.994,Voor de Dagavondnijver heidsschool bedroegen de ontvangsten 499,56 en de uitgaven f 8.619,71 en de nettokosten f 8.120,15. In de kosten van beide scholen verleent het rijk zeventig procent en de gemeente der tig procent subsidie. Namens het be stuur was de rekening gecontroleerd Ingezonden mededeling Mljnhordv's Zenuwïabletten door de heren J. J. van Dijk en J. Kloote en namens de leden door de heren D. C. de Vreugd en L. J. van den Houten. Conform het advies van beide commissies werd de rekening goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd. Ook de penningmees ter bracht dank aan direkteur en ad ministrateur voor de ondervonden me dewerking. In de nieuwe kascontrolecommissie werden de heren de Vreugd en van den Houten herbenoemd. De begroting 1963 voor de L.T.S. werd vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten ad f 14.040,en aan uit gaven ad f 375.457,en voor de avondschool met een bedrag aan ont vangsten ad f 1.125,en aan uitgaven ad f 12.585,—. De drie aftredende be stuursleden, de heren M. de Regt, J. Roggeband en J. Steutel sr. werden bij acclamatie herkozen en namen alle hun herverkiezing aan. Bij de rondvraag dankte de heer L. J. van den Houten het bestuur voor het beschikbaar stellen van een loka liteit voor de controle Stichting Vak opleiding. Het bestuur stelde deze voor het volgend jaar wederom be schikbaar. Gesproken werd verder over het maken van een excursie naar de fabriek van Smit-Bolnes alhier en de noodzakelijkheid van aanschaffing van nieuw meubilair voor de be stuurskamer, waarna de voorzifter met een woord van dank voor de op komst en de besprekingen de verga dering sloot. EEN ONVERWACHTS BESLUIT D<- heer D. Goudriaan (C.H.U.) bedankt als lid van de Zierikzeese gemeenteraad Op de dinsdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dückmeester, heeft het raads lid de heer D. Goudriaan, deel uitma kend voor de C.H.U. van de Prot. Chr. Federatie een verklaring afgelegd, waarin hy mededeelde te bedanken als lid van de raad'. De heer Goudriaan motiveerde zijn besluit met de opmerking, dat de C. H.U. hem het vertrouwen heeft op gezegd, waarbij hij kennelijk doelde op de kansloze plaats, die hij inneemt op de groslijst van de C.H.U., opge steld voor de komende raadsverkie zingen. De heer Goudriaan meende dat de oorzaak hiervan is gelegen in een privézaak, die als een kerkelijke aangelegenheid kan worden aange merkt. De voorzitter zeide dat het besluit van de heer Goudriaan hem bijzonder rauw op het lijf viel. Het speet mr. Dijckmeester dit besluit te moeten vernemen, al zal hij het moeten res- pekteren. Reeds thans wilde de voor zitter het vertrekkende raadslid har telijk danken voor het vele werk in de afgelopen jaren in het belang van de gemeente verricht. „We zien U node vertrekken", zo besloot hij. De heer G. van Duin sloot zich aan bij de woorden van de voorzitter en bracht de heer Goudriaan dank voor de vele werkzaamheden, in de frak- lie en de raad verricht. Hij typeerde Hervormde mannenvereniging te Haamstede vierde dertigjarig bestaan HAAMSTEDE, 28-2. De viering van het 30-jarig bestaan der hervormde mannenvereniging „Onderzoekt de Schrfiten" te Haamstede, werd begon nen met een „koffietafel" voor de le den en hun dames. Na een kort openingswoord van de voorzitter, speciaal tot de dames, werd deze, door enige leerlingen van de Chr. Landbouwhuishoudschool uitne mend verzorgde tafel, alle eer aan ge daan, waarbij de vrolijke noot de spijsvertering zeker bevorderde. Ongeveer half acht werd de bijeen komst heropend, nu in aanwezigheid van talrijke genodigden, met het sa men zingen van Psalm 105 1 en 2, waarna de voorzitter, de heer P. Sla ger, na bijbellezing met gebed deze vergadering opende. In zijn openings woord vergeleek de voorzitter de tijd van 30 jaar terug met de tijd van nu. Wat er echter ook veranderd is, één belangrijke zaak was niet veranderd, nl. de grondslag en het doel van de vereniging. De naam „Onderzoekt de Schriften" geeft aan dat de vereni ging zich een taak gesteld heeft, die nooit als beëindigd zal beschouwd kunnen worden. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester wezen uit dat in de afgelopen twee jaar verschillen de moeilijkheden moesten worden op gelost, maar dat er nu weer met veel animo vergaderd wordt. Het kleine batig slot van de penningmeester kon deze animo niet verminderen. Nadat de aanwezigen geluisterd hadden naar de bijbelinleiding van Marcus 12 41-44, werd een korte pauze gehouden, waarin ook weer door de leerlingen der Chr. Huishoud school koffie werd aangeboden. De samenzang werd op deze avond druk beoefend. Met grote aandacht werd geluisterd naar de secretaris, de heer W. v. d. Berge, die op boeiende wijze de voorbije 30 jaar de revue liet pas seren. Bijna 500 onderwerpen zijn er in die tijd behandeld. De overleden leden werden herdacht. De ups en downs werden weergegeven, maar het bleek toch wel dat er telkens voldoen de levenskracht was om de vereni ging in stand te houden. Met een op wekking dat nieuwe leden zich zou den aanmelden werd dit boeiend ver slag beëindigd. Gelukwensen De gasten, daarna het woord ver krijgend, maakten daarvan druk ge bruik. Als eerste was het burgemees ter Röell die de jubilerende vereni ging toesprak. Hij merkte op dat er vele verenigingen in de gemeente wa- ren met allerlei doelstellingen, maar dat hij het doel dat de mannenvereni ging zich gesteld heeft ook. zeker voor deze tijd zeer belangrijk vond. Hij sprak de hoop uit dat op deze wijze voortgaande het kerkelijk leven in de gemeente er de stimulans van zou er varen. Afgevaardigden van diverse her vormde verenigingen voerden daarna het woord, terwijl de vrouwenvereni ging haar gelukwens vergezeld deed gaan van een enveloppe met inhoud. In de wedstrijd „Wie weet meer, de vrouwen of de mannen", bleken de vrouwen met tien punten meer de mannen verslagen te hebben. Ds. L. Boer wees in zijn slotwoord nog eens op het belang van de man nenvereniging en zag gaarne dat nog meerdere mannen er aan deel zouden nemen. Na het dankgebed werd deze ver gadering gesloten met het zingen van Gezang 259 1, 3, 5. hem als een goed raadslid, die vooral ook in de verschillende commissies goed werk heeft verricht. Spr. be treurt het heengaan van zijn fraktie- genoot de heer Goudriaan, maar zal dc beslissing moeten eerbiedigen. Ingezonden mededeling het meest verkocht! DEALER: ANKER - ZIERIKZEE KRIJGT KERKWERVE EEN IJSBAAN? De Weel krijgt funktie voor blus watervoorziening SCHARENDIJKE, 27-2. De raad der gemeente Middeaschouwen kwam dinsdagmiddag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. Afwezig met kennisgeving was de heer D. van der Vakken. ALKMAAR, 28-2. Taxichauf feur R. van der Hoff - die wel wat gewend is - keek toch even ontsteld toen onder luid gekrijs in zijn taxi een baby ter wereld kwam. Taxichauf feurs moeten zich vaak haas- ten om vrouwen die in ver wachting zijn tijdig in een zie kenhuis te doen zijn. Hoe snel hp ook reed, gisteren lukte het de heer van der Hoff niet het echtpaar de Groot uit West-Graftdijk, dat hij naar een ziekenhuis in Alkmaar had moeten brengen, verzocht hem op de grens van de stad te stoppen. Geruime tijd later kon hij pas verder rijden, nu echter met een derde passa gier, nl. een huilende kleine Elizabeth de Groot, in zijn wagen. DEN HAAG. Ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van ko ningin en prins zal de postadministra tie van Nederlands Nieuw-Guinea een herdenkingspostzegel (zonder bijslag) van 55 cent uitgeven. Reportage Stra-feest Voor de VARA-microfoon zal za terdag 3 maart aanstaande van half zes tot. zes uur in de rubriek „De week draait voorbij" een reportage worden .uitgezonden van het Strafeest te Re- nesse, ZIERIKZEE Bij het vorige week te Utrecht gehouden examen slaagde voor het meester-diploma herenkapper p.a,,oiy, ze oud-stadgenoot de heer J. J. Hage- steijn te Berkel-Rodenrijs. Tentoonstelling Huishoudschool Op 8 maart a.s. wordt in de land bouwhuishoudschool „Prinses Juliana" een openbare les en tentoonstelling gehouden, die voor het publiek toe gankelijk zal zijn. U.V.V. zag toneelspel ,,Het dievennest" Ondanks de koude had dinsdag avond een groot aantal bejaarden de zaal van Concordia bezet, om op aan bieding van K.A.B. en K.V.P. van het hier reeds eerder genoemde toneel stuk „Het dievennest" te genieten. Dankbaar toonde de presidente mè- vrouw L. E. Heering-Middelberg zich in haar openingswoord jegens voor noemde organisaties en de regisseur de heer A. C. J. Wisse, die tot de uit voering van het plan had bijgedragen. Na afloop van het blijspel onder streepte de presidente haar dankbaar heid met aardige geschenkjes voor re gisseur, speelsters en spelers. Ook dit keer verzorgde de heer A. Biesen de grime. Een verloting waarbij veel prijzen waren beschikbaar gesteld, werd in de pauze aangewend om de onkosten te bestrijden. Tijdens de ontspanningsavond trad mevr, L.^jfS. Heering-Middelberg voor het eerst op als presidente van de U.V.V., na op maandag 26 februari tijdens de ledenvergadering in die funktie te zijn benoemd in de vaka- ture mevr. Lugt-van Heioma. Het dagelijks bestuur is nu verder als volgt vastgesteld: mevr- A. C. Volmer-Brêas, secretaresse; mevr. Chr. Deley-Peeters, penningmeester- esse, terwijl de leiding van het zie kenbezoek berust bij mevr. M. Zap- peij-van der Blom. Aanbesteding gymnastieklokaal Ten stadhuize van Zierikzee is aan besteed het bouwen van 'een gymnas tieklokaal. De hoogste inschrijver bleek te zijn het aannemersbedrijf J. P. van Tiggel'hoven voor f 157.510, Laagste inschrijver was 'het aanne mersbedrijf L. Tieleman te Nieuwer- kerk voor f 125.800,Aan laatstge noemd bedrijf werd het werk gegund. De andere inschrijvers waren: C. J. Schot f 125.875,firma Roggeband f 130.200,—; C. W. van Velthoven f 130.000,—; fa. D. Quant f 157.479,—; Bouwbedrijf C. A. Prince, Haamstede f 129.686,R. Th. Louwerse, Scha rendijke f 132.780,F. J. van Aken f 157.500,— W. G. Verjaal, Scharen- dijkef 132.000,J. A. Poldermans f 157.000,—; Gebrs. Holm f 135.450,—; J. Kloote f 129.280,—; S. de Vlieger f 133.529,Gebrs. Slager, Brouwers haven f 126.650,Schilperoort, Brou wershaven f 128.500; en L. W. Boo- gert, Oosterland f 131.500, RENESSE N.C.L.B.-voorlichtingsavond Vrijdag 2 maart aanstaande wordt in het cvangelisatiegebouw alhier voor de N.C.L.B. een voorlichtingsavond gehouden van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Een inleiding wordt gehouden over: „De gevaren van dp bestrijdingsmiddelen en ihoe deze te voorkomen". Onder de ingekomen stukken be vindt zich een mededeling van Gede puteerde Staten van Zeeland, dat goedkeuring onthouden is aan het be sluit van burgemeester en wethouders ex artikel 20 der Wederopbouwwet voor het bouwen van een nieuw ge meentehuis op een terrein aan de Platteweg te Scharendijke. De situ ering op het terrein, met welker keus het college van G.S. zich overigens wel kan verenigen, wordt nl. niet juist geacht. De voorzitter deelt mede, dat inmid dels bij de stedebouwkundige is aan gedrongen om een beoogde wijziging van het wederopbouwplan, waarvoor tevoren reeds opdracht was gegeven, spoedig gereed te maken. Ook met de architect de heer L. Beije is contact opgenomen om het nieuwe gemeente huis op het betreffende bouwterrein duidelijker te markeren. Van de directeur van de Centrale Dienst Noord Zeeland is een plan met kostenraming ontvangen voor het maken van een ijsbaan te Kerkwerve. De kosten vallen enigszins tegen. Ge tracht zal worden om in de begro ting voor 1962 de nodige ruimte voor uitvoering van het plan te vinden. De heer de Vrieze informeert in hoever de prijs van de uitkomende grond in de prijs van de te verkopen bouwgrond, welke ermee opgehoogd wordt, kan worden gecalculeerd. De voorzitter verwacht hiervan niet veel effect, daar de bouwgrond moet kun nen worden verkocht. De raad besluit naar aanleiding van een aanvraag van de heer N. M. van der Schelde om in het te ontwerpen uitbreidingsplan een. terrein achter diens agrarische gebouwen aan de Slikweg, aan te wijzen als kampeer terrein. Haven- en kadegeld De verordening op de heffing van haven-, kade-, weeg-, kraan-, over slag- en liggelden in de gemeente Middenscho.uwen wordt vastgesteld overeenkomstig het door b. en w. aangeboden concept. Een aantal wen sen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilan den en van de Koninklijke Schippers vereniging „Schuttevaer" worden niet van voldoende importantie geacht om hiervoor wijziging aan te brengen in het aan de raad overgelegde ontwerp. Een aanslag in de reinigingsrechten over 1961 van H. van Tent wordt door de raad niet-invorderbaar ver klaard. Burgemeester en wethouders heb ben aan de raad een voorstel gedaan om in de Weel te Scharendijke een biuswatervoorziening te maken en de te Ellemeet vrijkomende grond bij het maken van een brandput aldaar, ZIERIKZEE Algemene vergadering V.V.V. Op woensdag 7 maart aanstaande wordt in de kleine zaal van „Concor dia" een algemene vergadering gehou den van V.V.V.-Zierikzee, Uit 'het inmiddels verschenen jaar verslag blijkt, dat 1961 een goed jaar is geweest voor V.V.V. De afdeling ds opnieuw naar buiten getreden en dat was een goed 'ding. Een groot bedrag aan contributies werd bijeengebracht. De gemeente verleende een subsidie van f 1.000,De ledenwerf aktie en het aanpassen van de contributies aan redelijke normen zijn echter nog niet gereed. Herinnerd wordt aan de inge bruikstelling van het V.V.V.-kantoor aan de Oude Haven. Tot 9 september werden 1.104 inlichtingen verstrekt, aangevuld met inlichtingen, die ten stadhuize door de heer Van Beveren aan belangstellenden werden gegeven. Onder de vreemdelingen bleek de wens te leven van een op zaterdagen geopend wisselkantoor voor vreemde valuta, terwijl ook de belangstelling uitging naar specifiek Zeeuwse lek kernijen. In de seizoenmaanden be staat nog grote vraag naar logiesruim- te. De belangstelling voor het kam peerterrein was in 1961 groeiende. In totaal werd een 7.000-tal vouwbladen verzonden. De visserijdag was een groot toeristisch evenement. Een ge heel andersoortig evenement was het optreden van Rotte's Mannenkoor. Behoefte werd gevoeld aan een goed gedokumenteerde adressenlijst. Een dringend beroep zal in de toekomst worden gedaan, om medewerking te verlenen aan het versohaffen van lo- giesruimte. Vergadering Algemene Bond van Bejaarden De afdeling Zierikzee van de Alge mene Bond van Bejaarden hield dins dagmiddag haar jaarvergadering in het Ned. Hervormd Verenigingsge bouw. Ondanks de strenge kou waren er nog zeventig leden aanwezig waar over de voorzitter, de heer P. Klein, zijn openingswoord zijn grote vreugde uitsprak. De achttien leden die in 'het afgelopen jaar zijn over leden, werden in eerbiedige stilte her dacht. Het financiële jaarverslag en de notulen werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werd de voorzitter met algemene stemmen herkozen. In de vakature ontstaan door het overlijden van de heer L. J. d. Linde werd gekozen de heer J. C. de Looze. Na de pauze vertoonde de 'heer P. Verhage enige aardige filmpjes over plaatselijke gebeurtenissen, afgewis seld met enige humoristische filmpjes. De voorzitter bracht de heer Verhage na afloop dank voor zijn medewer king aan deze middag. Tot slot deelde de voorzitter nog mee dat twee boden van de afdeling in verband met ziekte ontslag hadden moeten nemen. Dit werk zal voorlopig worden waargeno men door het lid de heer S. Rodoc. op het terrein te Scharendijke te ver werken. De mogelijkheid bestaat nu om het werk op korte termijn in A.C. W.-verband aan te vatten. De raadsle den zijn er allen van overtuigd, dat de situatie in de Weel dringend ver betering behoeft. Besloten wordt de uitvoering van de werkzaamheden op te dragen aan de N.VGrontmij. De ten laste van de gemeente blijvende kosten worden geraamd op plm. f 4.000. De raad gaat er in principe mee akkoord om een deel van het bouw terrein aan de Vloedstraat naast het wijkgebouw van het Groene Kruis te Kerkwerve. te bestemmen voor het bouwen van een diepvrieskluis. Voor de gehele gemeente Midden- schouwen wordt vastgesteld een nieu we verordening op het bouwen en de bewoning volgens het model van de afdeling Zeeland der Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Op verzoek van het dagelijks be stuur van de Beatrixschool te Zierik zee wordt besloten tot nieuwe vast stelling van de tweede wijziging van de gemeenschappelijke regeling voor deze school. Het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs, be doeld in artikel 55 bis der L.O.-wet 1920, wordt voor 1962 vastgesteld op f 66,52. Het voorschot op de exploitatiever goeding voor 1962 wordt vastgesteld: voor de bijzondere school te Scharen dijke op 88% f 66,52 f 5.898,11 en voor die te Kerkwerve op 80% f 66,52 f 5.365,95. Voorziening bijzondere school De raad besluit in principe gunstig te beschikken op een aanvraag van de schoolvereniging „Samuel" tot stichting en instandhouding van een School m.d. Bijbel te Kerkwerve om ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een olietank met toebehoren. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bezwaar gemaakt tegen het toekennen van een vaste autotoelage aan de gemeente-ontvanger. Over eenkomstig het voorstel van b. en w. besluit de raad het raadsbesluit van 28 december 1961, te rekenen van af 1 januari 1962, in te trekken. Aan de gemeente-ontvanger zal thans voor het gebruik van een eigen auto een vergoeding per gereden km. worden toegekend. Door Gedeputeerde Staten is even eens bezwaar gemaakt tegen verho ging van de bromfietstoelage voor de gemeentebode, daar aan de bereke ning van deze toelage slechts een vergoeding van 3% cl. in plaats van 4% et. per km. mag ten grondslag liggen. Een voorstel van b. en w. om ook het besluit tot verhoging der bromfietstoelage in te trekken onder vindt bestrijding van de heer W. J. de Vrieze. Spreker wijst er op, dat door de gemeentebode veel moet wor den gereden, ook bij ongunstig weer, Gezien de reacties van de raad is wethouder Padmos eveneens voor handhaving van het raadsbesluit. Met algemene stemmen wordt door de raad besloten niet over te gaan tot intrekking van het eerder genomen raadsbesluit. Met de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten zal een geldlening groot 1 75.000, looptijd 30 jaar, rentende 4y4 en een koers van 100 wor den aangegaan. De rondvraag In de rondvraag deelt de heer W. J. de Vrieze mede, dat in de vorige vergadering door de voorzitter is me- uegedeeld, dat voor de verkiezingen slechts twee stem districten zijn inge- stelu, zodat de inwoners van Ellemeet te Scharendijke zullen moeten stem men. Spreker vraagt of het mogelijk is om ten gerieve van de bewoners een autobus te laten rijden. De voorzitter wijst er op, dat de afstand Moriaanshoofd-Kerkwerve 4 km. is en die van Ellemeet-Scharen- dijke slechts 2% km. De heer der Weduwen verklaart zich tegen het voorstel van de heel de Vrieze. De heer J. N. Viergever is van mening, dat de politieke partijen het vervoer dienen te* regelen. Geen der overige raadsleden ondersteunt het voorstel van de heer de Vrieze. Bejaardensociëteit Sirjansland vierde eerste lustrum SIRJANSLAND, 28-2. De bejaarden bijeenkomst van dinsdag j.l. had wel een bijzonder karakter. Het was die dag namelijk vijf jaar geleden dat de bejaardenbyeenkomsten op Sirjans land begonnen en tot op de huidige dag kan nog altijd de volle belang stelling van de ouderen van het dorp hiervoor worden vastgesteld. Dinsdag was de belangstelling zelfs bijzonder groot. De herdenking van het eerste lustrum'vond nl. plaats in aanwezigheid van alle serveersters die sinds de oprichting bij toerbeurt de helpende hand hebben geboden. De lustrumbijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze begonnen met het gezamenlijk zingen van een psalm vers, waarna mevrouw de Ronde- Bolijn na een welkomstwoord een overzicht gaf van de afgelopen vijf jaar. De toenmalige predikant, de heer Sijthoff nam indertijd het initia tief tot de instelling van een bejaar dencommissie die een. begin maakte met de samenkomsten, die later re gelmatig gehouden zouden worden. De leiding berustte aanvankelijk bij mevrouw Sijthoff en enige bestuurs leden. Al spoedig bleek dat de samen komsten in een behoefte voldeden, al stond men aanvankelijk wel wat on wennig tegenover de middagen. Aller lei attracties zorgden er echter voor dat al spoedig niemand zich meer be hoefde te vervelen. Uit de regelma tige belangstelling gedurende de af gelopen vijf jaar is wel gebleken dat de samenkomsten door de bejaarden zeer worden gewaardeerd. Het aantal bezoekers bedroeg gemiddeld 20 per sonen, een voor Sirjansland zeer groot aantal. Ds. Westerhof uit Nieuwer- kerk bood hierna een rijk gevarieerd dia-programma aan over Nieuwer- kerk. waaruit men een beeld kreeg van het dorp sinds 1500. Mevrouw de Ronde was de tolk van alle aanwezi gen toen zij ds. Westerhof aan het slot hartelijk dank bracht voor zijn prach tige aanvulling op deze middag. Na het gebruikelijke slotwoord kre gen de bejaarden elk een zakje fruit aangeboden als herinnering aan deze geslaagde herdenkingsmiddag. .jaarvergadering C.B.T.B.-afdeling ZIERIKZEE, 27-2. „Van de boer zal in de komende tijd een groot aanpas singsvermogen worden gevraagd ir verband met de snelle veranderingen van de produktiefaktoren". Dit ver klaarde de heer F. de Ronde, hoofd assistent by de Rykslandbouwvoor- lichtingsdienst tydens de dinsdagavond gehouden gekombineerde jaarvergade ring van de gewestelijke afdeling van de Coöperatieve Aankoopvereniging Schouwen-Duiveland van dc Zeeuwse C.B.T.B. in het Huis van Nassau te Zierikzee. In deze bijeenkomst sprak de heer De Ronde over: „Toekomstverande ringen voor 'het gemengde landbouw bedrijf" voor een goed bezette verga dering van de C.B.T.B. In het begin van deze jaarvergadering werden o.a. de jaarverslagen en de financiële overzichten van beide verenigingen vastgesteld, waaruit bleek dat 1961 voor beide verenigingen een goed jaar was. De gewestelijke afdeling is in ledental flink vooruitgegaan en het jaar 1961 was voor de Coöperatieve Aankoopvereniging wat de omzet be treft een rekordjaar. Voorts maakt het verslag melding van vele aktivi teiten van de afdeling. Bij de gehou den bestuursverkiezing zijn de heren J. Boot Pzn. te Duivendijke en L. M. Leeuwe te Haamstede herkozen. In de vakature L. Hanse M.O.zn, te Haam stede werd met meerderheid van stemmen gekozen de 'heer M. O. Hanse A.zn. te Haamstede. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer A. Padmos te Eikerzee. Gewijzigd tijdsbeeld Na de pauze bepaalde de heer De Ronde zijn aandachtig gehoor bij de snelle veranderingen die de mens in de .hedendaagse wereld meemaakt. Spreker ging daartoe terug in de ge schiedenis en maakte daarbij verge lijkingen tussen de tijd uit het begin van de jaartelling - de geschiedenis sen uit de bijbel - en vervolgens via 'het tijdperk van het paard naar het hedendaagse tijdperk van mechanisa tie en rationalisatie. Hij behandelde daarbij de produktiefaktoren arbeid, kapitaal en grond. I In tien jaar tijds is het arbeids- loon met 'honderd procent geste gen, terwijl de landbouw in het algemeen vier maal zoveel aan produkten nodig 'heeft om deze arbeid te kunnen betalen. Om de onkosten per teeitprodukt zoveel mogelijk te kunnen drukken is voor de boer een goed bedrijfs economisch inzicht noodzakelijk. Het organisatietalent speelt en zal straks een nog grotere rol gaan spe len in het leven van de boer. Spreker pleitte vervolgens voor meer samen werking tussen de landbouwers on derling bij het in combinatie aanko pen van landbouwmachines en zag de oplossing in een gemeenschappelijke exploitatie daarvan. Tevens was de heer De Ronde van mening, dat de investering in de landbouw nog ster ker doorgevoerd zal moeten worden. Om van een goed arbeidsinkomen ver zekerd te zijn moet de boer tijdig durven investeren. Verschillende aan wezigen wisselden hierna van gedach ten met de spreker. Deze zeer ge slaagde jaarvergadering werd geleid door de 'heer J. A. van der Bijl te Zonnemaire, voorzitter van de C.B.T. B.-afdeling. SPORT TAFELTENNIS Tafeltenniscompetitic lyceum De uitslagen van de tweede ronde zijn: Hoofdgroep I. W. Keuning-R. Tangeman 2-0; K, v. d. Heuvel-E. Francke 0-2; K. v. d. Heuvel-W. de Vos 1-2. II. J. Goedegebuure-J. Rosink 2-1; H. Hage-J. Goedegebuure 2-1; J. Rosink-P. v. d. Hulle 2-0. III. C. Hogerheide-H. Meier 0-2; H. Verschuur-J. Elzerman 2-0; R. dc Rijke-W. Doornenbal 2-0. Bijgroep A Rectificatie van vorige ronde: H. v. d. Zande-M. Schilp moet zijn 2-0. H. v. d. Zande-M. Berman 2-0; M. Schilp-C. Dogger 2-0; M. Berman- H. Simons 2-0. B K. Jansen-F. Vis 1-2; A. Franke- W, v. Hemert 2-0; C. Heijboer-T. Visser 2-1. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2