DE VERDWENEN KASSIER -. 9 Schouwse boer zal zelf de grondproblemen moeten aanpakken Australië en Nieuw-Guinea Om liet biljartkampioenschap (kader 38-2) van Nederland 19 Druk bezochte verkeerseursus te Bruinisse vond ziju slot met examen In Bruinisse had vorige week de eindles plaats van de aldaar gehouden verkeerscursus. Gemiddeld veertig personen bezochten deze door de ad judant der rijkspolitie, de heer A. Pipping, georganiseerde cursus. Twee en dertig daarvan waagden zich aan het examen. De eerste prijs was voor de heer A. Petter met 10 fouten; de tweede prijs (eveneens 10 fouten) voor de heer Jac. de Jonge en de derde prijs (ook 10 fouten) voor de heer S. de Koning. (Deze volgorde werd na loting vastgesteld). De prijzen bestonden resp. uit een sigarettenstan- daard, een tweede kleinere sigaretten- standaard en een bonbonnière. De vierde prijs (11 fouten) was voor mevr. v. d. Wekken-Brouwer; de vijfde prijs (12 fouten voor de heer Jac. de Waal. De verdere candidaten hadden 12 tot 40 fouten. In totaal moesten 75 vragen worden beantwoord. Alle deelnemers kregen een troost prijs als herinnering aan de cursus; voor de vier vrouwelijke deelneem sters bestond die uit een doosje bon bons. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de heer S. J. P. Jumelet. Burgemeester Van de Linde, op deze slotavond aanwezig, zeide in zijn toe spraak trots te zijn dat de verkeers cursus te Bruinisse zoveel deelnemers Een dapper meisje WIJK BIJ DUURSTEDE, 26-2. De 10-jarige Maartje Merkens uit Wijk bij Duurstede heeft in de modderige ijskoude, Kromme Rijn gevochten voor het leven van haar 2-jarig zusje Ir ma. Zij slaagde er in haar zolang vast te houden, dat moeder Merkens bei den uit het water kon halen. De fa milie Merkens woont in een bocht van de Kromme Rijn nabij Wijk bij Duurstede gelegen boerderij. Toen me vrouw Merkens op een gegeven ogen blik de kleine Irma miste, vroeg zij aan Maartje eens buiten te gaan kij ken. Maartje liep het erf op doch kon aanvankelijk haar zusje niet vinden, totdat zij ineens, twee meter uit de kant een armpje uit het water zag steken. Zonder zich te bedenken sprong zij te water en greep haar zusje beet. Toen bemerkten ook an dere kinderen in de buurt het onge val. Zij begonnen te gillen, waarop mevrouw Merkens naar buiten kwam. Zij haalde haar dochtertjes op het droge. trok en een bijzonder woord van dank richtte hij tot de organisator, de heer A. Pipping, met het verdere bestuur van de afdeling Bruinisse van het Verbond voor Veilig Verkeer. SCHIPHOL. Kort na twee uur maan dagmiddag is Robert Kennedy, minis ter van Justitie der Verenigde Staten met zijn echtgenote van Schiphol naar Parijs vertrokken. Vandaar keert hij naar New York terug. OOSTERHOUT. Op de weg van Oosterhout naar Raamsdonkveer is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 19-jarige militair A. W. M. K. het leven heeft gekost. De voorzitter van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, de Amerikaan Stevenson, heeft meege deeld dat de raad dinsdag bijeenkomt voor de behandeling van nieuwe Cu baanse klachten over Amerikaanse dwang op en inmenging in Cuba. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 26-2. Officieuze no teringen per 100 kg: tarwe - doorsnee kwaliteit op basis 17 procent vocht tot f 32,70 per schip, franco fabriek - tot f 32,45 per auto. Voedergranen: prijshoudend - kalm. Maalgerst - volgens monster: f 25,00 f 27,00; kippegerst - volgens monster: f 26,75f 27,75; rogge - volgens mon ster: f 22,00f 22,75; haver - volgens monster: f 22,00f 24,75. Peulvruchten - franco Rotterdam: groene erwten - op monster: f 25,00 f 28,00; schokkers - op monster: f 26,00f 29,00; bruine bonen - boe- renschoon - volgens monster: f 35,00 f 47,50. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 26-2. Klei-aardappe- len 35 mm opwaarts voor het binnen land: Bintje f 12,50f 13,75; IJselster f 9,00—f 9,50; Bevelander f 12,00— f 13,50. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts: Furore f 11,50f 13,00. Voeraardap- pelen; f 1,75—f 4,00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Ingezonden mededeling ONTWIKKELINGSDAG KLEINFRUITTEEIT De teelt van kleinfruitprodukten in Nederland KAPELLE, 23-2. Dr. W. H. Rem mers van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is van mening,! dat het dieptepunt van de prijsdaling van diverse kleinfruitprodukten in ons land nog niet is bereikt, omdat de' produktie tengevolge van nieuwe aanplant in binnen- en buitenland nog zal toenemen en de vraag niet evenredig stijgt Met name geldt dit voor de bessen en voor de overige produkten welke geteeld worden voor pulperijen, zulks wegens het afnemen van de vraag naar jam. Daartegenover zag hij per- spektieven voor het betere produkt in deze sector omdat de vraag naar ingeblikt fruit en diepvriesfruit stijgt, evenals de vraag naar verse aardbeien Dr. Kemmers zei dit in een rede voor ruim 500 Zeeuwse kleinfruit- kwekers, uitgesproken ter gelegenheid van de vandaag in Kapelle-Biezelinge gehouden ontwikkelingsdag voor de Scheepvaartberichten Ampenan, 24-2 te Zamboanga. Kenia (t.), 23-2 Van Punta Cardon naar Mossamedes (Angola). Kelletia (t.), 23-2 van Freetown naar Port Harcourt. Koratia (t.), 23-2 van Bandar Mashur naar Turku. Willem Ruys, 23-2 van Panamakanaal naar Port Everglades. kleinfruitteelt in Zeeland. Dr. Kemmers zei ook, dat in Zee land de basis voor de teelt van ihet betere produkt aanwezig is, omdat hier reeds verscheidene jaren aan dacht wordt besteed aan kwaliteits verbetering. De heer J. Burger uit Wemeldinge, voorzitter van het organiserend co mité, zei in zijn openingsrede, dat over het algemeen de resultaten van de kleinfruitteelt in Zeeland in 1961 niet tegenvielen, al stelde met name de prijsontwikkeling van zwarte en rode bessen teleur. Een vinger Een Afrikaanse vrouw in Rodenbosch, Zuid-Afrïka, die door een straatrover aangeval len werd, beet van haar be lager een der vingers af. De rover nam de vlucht, doch de vrouw bracht de vinger naar de politie, die thans aan de hand van de afdruk ervan de misdadiger tracht op te sporen oogsttolde- ktieino dwerd RENKUM. De 64-jarigd heer J. H. V. uit Renkum is het slachtoffer ge worden van een bedrijfsongeval. Ingezonden mededeling Causerie over structuurprobleineu Greppels en voren kunnen wonderen doen BURGH, 24-2. Voor de in hotel Bakker te Burgh gehouden vergade ring van de landbouwvereniging, waarin de heer J. v. Nieuwenhuijze, assistent bij de R.L.V.D. een belang rijke inleiding hield over de „Struc tuurproblemen", bestond ook van fruittelerszijde belangstelling. De heer van Nieuwenhuize ,die de Schouwse grond nu 5 jaren kent, zei dat hier sprake is van een complex van factoren, dat de grond nadelig heeft beïnvloed. Over de zo noodza kelijke en nuttige groenbemesting zei spreker ,dat dit de enige methode is om verbetering in de grond te krij gen. Als stoppelgewassen noemde hij Westerwolds zaaigras,Alexandrijnse klaver (een subtropisch gewas, waar over de meningen nog verschillen) en wikken (voor slechte structuren ze ker te prefereren). De heer v. Nieu wenhuize noemde hier een aantal cultures, die onder dekvruchten kun nen worden gebruikt, zoals Italiaans en Westerwolds zaaigras onder erw ten. Ook Hopperups ,rode en witte klaver kunnen hiervoor gebruikt wor den. Op gronden waar slecht gewas verwacht wordt, moet geen klaver gebruikt worden. Ook rode klaver voor vlas zou een kwaliteitsverlies van de valsvezel tengevolge kunnen hebben, soms tot 3 cent per kg. Over 'de grondbewerking zei spreker dat er hier en daar in Schouwen nu al gronden zijn, die opgrijzen. Zulke gronden liggen er hier veel, en dat is wel de slechtste en moeilijkste grond die men zich denken kan. Zij heeft een zeer ongunstige profielopbouw. Vergelijkt men deze grond met Noord- Beveland (bouwput van Katse Veer) of St. Philipsland ,dan ligt het daar veel en veel gunstiger. Daar zou ook bij een slordige verkaveling niets be dorven zijn. Maar de Schouwse gron den zijn zo fijngevoelig t.a.v. te vroe ge of verkeerde bewerking, dat ze beter in grasland kunnen worden be legd. v De Herverkaveling Mogelijk heeft ook de Herverkave ling zich hierop verkeken. Er zijn wel grote en voordelig te bewerken ka vels gemaakt, maar in sommige plaat sen blijft de grond slecht. Misschien zou de Herverkaveling dit kunnen verhelpen, ware het niet dat de fi nanciën zijn uitgeput. Zo'n perceel met allerlei verschil lende grondsoorten is ook vervelend bij de verbouw (aardappels), juist nu wij een tijd tegemoet gaan, waar in steed9 hogere eisen aan de grond worden gesteld, wil een goede be drijfsvoering mogelijk zijn. „Daar 'de Herverkaveling hier niets meer aan kan doen ,moet en kan de boer twee dingen zelf doen: in één van de gaten in zijn land op een stoel gaan zitten en manifesteren, net zo lang tot hij geheel in dat gat is ver dwenen, of hij kan trachten zelf nog wat te verbeteren. Dit hoeft niet zo veel te kosten .Wacht allereerst bij Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. - De schoolbevolking der Ambachtsschool bestaat momen teel uit 59 leerlingen. Het aantal „on derwijzers" bedraagt vier. De avond vakschool telt 105 leerlingen. Elf le raren zijn aan deze inrichting ver bonden. HAAMSTEDE. - Alhier is een ker kelijke commissie benoemd, die de mogelijkheden zal onderzoeken tot de aanschaf van een orgel in de Ned. Hervormde Kerk. ZIERIKZEE. - De 57 leden tellende vereniging tot verkrijging van een bad- en zweminrichting hield een ver gadering. Besloten werd met de stich ting te wachten tot er waterleiding komt op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. - Aan het Luitje al hier heeft ligplaats gekozen het bios- cope-schip ,Alhambra Flottante'. Ver toond worden: „De toewijzing van cene zuster" en het pracht-drama: „Rigadin en de erftante". ZIERIKZEE. - De R.K. Toneelclub Vriendenkringvoerde het anti-al coholische, historische treurspel: „De wraak der twee broeders" op. NOORDGOUWE. - De rederijkers kamer gaf voor een eivolle zaal een opvoering van het stuk „Vrienden trouw". SCHOUWEN. Geheel Schouwen ligt toegepakt onder een dik sneeuwdek. Het verkeer over de landwegen is ge heel onmogelijk geworden. Een sner pende koude wind giert over de vlak ke velden. ZIERIKZEE. - Met een vaart van Middelburg werd het schroefstoom- schip „Schouwen" van de Provinciale Stoombootdienst officieel in gebruik gesteld. ZIERIKZEE. De afdeling van het Algem. Ned. Werkliedenverbond be sloot op een vergadering zich te wen den tot de patroons in de bouwvak ken om te komen tot een loonsverho ging. de grondbewerking uw tijd af. Nooit te vroeg beginnen, want Schouwen is een koude polder. Doet men dit toch dan kweekt men een ongunstig bo demklimaat, waarbij in de eerste de beste natte periode alles weer in el kaar drijft. Zorg vooral dat overtol lig water weg kan. Greppels of voren kunnen hier wonderen doen. Het is wel de tijd 50 jaar terug zetten, maar wie het wel deed voer er goed bij. Verder kan niet genoeg gewezen wor den op het bewerken van droge grond. Het moet toch niet voorkomen dat hier na 1 januari nog 50 procent van de bodem ongeploegd ligt", aldus de heer van Nieuwenhuize. In dit ver band is spreker geen bewonderaar van de z.g. kleinere bedrijven, waar vooral in het najaar alles tegelijk ge beuren moet en op één man komt te rusten. Nodig is een andere, aan de tijdsomstandigheden aangepaste be drijfsvoering (geen bietenblad meer inkuilen - dit is extra werk en geeft ook nog structuurbederf door het wegrijden - beter onderploegen en gras ensileren, wat in een gunstiger tijd kan gebeuren) waarbij ook ge dacht moet worden aan uitbreiding van de (melk)veeteelt .Nogmaals zegt spreker, dat we met lijdelijk verzet tegen de Herverkaveling niet verder komen. Discussie Hierna volgde een levendige dis- SYDNEY, 26-2. In een hoofdartikel in de „Sydney Morning Herald" wordt geschreven, dat de Australische rege ring met spoed dient te overwegen welke voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen na het bevel van president Soekarno tot algemene mo bilisatie in Indonesië. Gezegd wordt, dat nauwelijks valt aan te nemen dat de Indonesische pre sident alles op alles zet en zich reus achtige uitgaven gaat getroosten om de republiek in volledige staat van oorlog te brengen, als hij niet van plan zou zijn tegen de Nederlanders oorlog te gaan voeren over westelijk Nieuw-Guinea. „Bovendien maakt een dergelijke beslissende stap het hem moeilijk, te houden zonder zijn gezicht te ver liezen", aldus het blad. Volgens het blad moet men zorgen, dat „dit laat ste vertoon van onverantwoordelijke strijdlust" tot gevolg zal hebben dat enkele landen, die het Indonesische optreden tot dusver hebben geduld, hun mening zullen herzien. Het voegt hieraan toe: „Het is nu bepaald wel zeer duidelijk dat het hier niet gaat om nationalisme of ko lonialisme, maar om de vraag of men mag dulden dat een aanvalsoorlog ge bruikt wordt om kracht bij te zetten aan een betwiste aanspraak". Als Indonesië zonder tegenwerpin gen de Nederlanders in Nieuw-Guinea mag aanvallen, dan zal het internatio nale recht opnieuw een zeer schade lijke erosie hebben ondergaan. De mobilisatie voor oorlog van een land met bijna honderd miljoen in woners aan onze noordelijke grenzen, is een zaak waarbij wij evengoed be trokken zijn als de Nederlanders", al dus de „Sydney Morning Herald". cussie. De heer W. J. Steur zei, dat het opmerkelijk is, dat de gronden die in de zomer werden verkaveld, geen fouten vertonen. Hij meende dat de fout bij de Wet op de Herverkave ling zit, die bepaalde dat het gehele jaar door moest worden gewerkt, dus ook in slechte periodes. De heer Friderichs vertelde van zijn gunstige ervaringen met het on derploegen van stro. Namens „Pomona" dankte de heer J. R. Boot voor de uitnodiging, na mens de N.F.O. ,de -heer J. P. C. Boot. De voorzitter ,de heer P. L. Vis, zei dat de toestand nog verre van rooskleurig is. Zelf de hand aan de ploeg 9laan is een eerste vereiste. .Grote moeilijkheden liggen nog voor ons om overwonnen te worden en het zou erg aangenaam zijn, als ook de drogere jaren ons daarbij te hulp kwamen", aldus de heer Vis. Aan het begin van de vergadering maakte de secretaris nog bekend, dat de excursie naar Delta Chemie door gaat. Het belooft een zeer interessan te dag te worden. AMSTERDAM. Met een concert on der leiding van dr. Anton van der Horst is het gerestaureerde orgel van het Concertgebouw in Amsterdam feestelijk in gebruik genomen. Vijf tien jaar geleden werden de eerste plannen gemaakt voor de restauratie van het uit 1891 daterende instrument. In Bulgarije hebben zondag ruim vijf miljoen stemgerechtigden de ge legenheid gehad om de 321 leden van de Nationale Vergadering, de ruim 50.000 leden van de plaatselijke be stuursorganen, 223 rechters en 11.150 juryleden te kiezen. Spijker uit het hart Een Litouwse chirurg heeft een spijker uil het hart van een man verwijderd, die twin tig jaar geleden in Duitse ge vangenschap had getracht zich van het leven te beroven. Met een spijker uit zijn bed pro beerde hij toen zijn hart te treffen, maar de spijker bleek te kort te zijn en kwam niet verder dan de buitenkant van het hart, aldus Tass. 06a na ar-afiijE SPORT ZIERIKZEE, 25-2. - Hieronder volgen de uitslagen van de in „Concordia" te Zierikzee gehouden wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, kader 38-2. Vrijdag werden de volgende partijen gespeeld: H. Verstappen 250 15 72 16.66 W. de Smit 250 20 53 12.50 W. de Smit 233 15 64 15.53 C. Hoogardie 176 20 66 8.80 M. A. de Groot 250 19 60 13.15 M. A. de Groot 250 22 41 11.36 C. Hoogardie 135 19 73 7.10 H. Verstappen 199 22 51 9.04 G. Karman 250 20 56 12.50 G. Karmap 250 23 67 10.86 'L. Wijting 232 20 78 11.60 W. Roodhuijzen 170 23 31 7.39 A. G. Meere 250 23 38, 10.86 Wijting 250 29 47' 8.62 W. Roodhuijzen 221 23 69 9.60 A. G. Meere 250 29 41 8.62 Zaterdag werden,,de volgende partijen gespeeld: G. Karman 250 19 57 13.15 W. Roodhuijzen 250 12 63 20.83 W. de Smit 105 29 5-52 C. Hoogardie 105 12 23 8.75 W. Roodhuijzen 250 19 72 13.15 M. A. de Groot 250 24 45 10.41 L. Wijting 201 19 45 10.57 W. de Smit 106 24 22 4.41 M. A. de Groot 250 33 36 7.57 H. Verstappen 250 25 45 10.00 A. G. Meere 230 33 33 6.96 L. Wijting 215 25 33 8.60 H. Verstappen 250 22 38 11.36 A. G. Meere 250 19 62 13.15 C. Hoogardie 162 22 32 7.36 G. Karman 235 19 19 12.36 Zondagmiddag waren de uitslagen van de slotpartijen: L. Wijting 250 15 56 16.66 W. Roodhuijzen 250 17 64 14.71 C. Hoogardie 146 15 31 9.73 H. Verstappen 216 17 65 12.71 M. A. de Groot 250 21 80 11.90 W. de Smit 250 31 54 8.06 G. Karman 151 21 43 7.19 A. G. Meere 203 31 38 6.54 De eindstand werd als volgt: M. A. de Groot, Ons Genoegen Warmenhuizen G. Karman, Suisse Haarlem A. G. Meere. R.C.C. Scheveningen W. de Smit, Rappel Eindhoven H. Verstappen, M.U.L.O. Helmond W. Roodhuijzen, Het Noorden Rotterdam L. Wijting, De Voorstad Deventer C. Hoogardie, H.G.L. Tilburg Naar de tweede promoveren: M. A. de Groot, G. Karman, H. Verstappen en W. Roodhuijzen. Het tournooigemiddelde bedroeg 10.09 (vorig jaar was dit 8.80). In totaal werden er in dit tournooi dertig series boven de 50 caramboles gemaakt, te weten door: W. Roodhuijzen zeven, G. Karman zes, W. de Smit vijf, H. Verstappen en M. A. de Groot drie en door C. Hoogardie, L. Wijting en A. G. Meere twee. 14 1750 164 80 13.15 10.67 10 1636 131 82 22.72 12.49 9 1683 171 65 16.66 9.78 8 1444 162 64 12.50 8.91 6 1444 127 72 16.66 11.37 6 1543 145 72 20.83 10.64 3 1481 155 78 16.66 9.55 0 949 127 73 7.47 Feuilleton Het meisje knikte. „Ik ga iedere dag zwemmen in het bad aan de Elbe. Dat is hier vlak bij". „Dan zal ik dat ook eens moeten proberen. Apropos, is hier in de buurt een beetje behoorlijk hotel?" Maar daar willen de beide anderen niet over horen. Hoe lang heeft me neer Hoolwerf vakantie? Negen da gen? Nou, dan is hij negen dagen de gast van de familie van der Haas. Daar komt hij niet onderuit. Een kleine vergoeding voor alles, wat hij gedaan heeft. We zullen daar even een paar leuke dagen van maken. Reken maar! Het werden leuke dagen, 's Mor gens, als van der Haas uit zijn nacht dienst kwam, ontbeet men gedrieën. Daarna ging hij slapen en hielp Gert het meisje met de afwas, om vervol gens naar de Elbe te gaan om te zwemmen, 's Middags gingen ze er gens wat eten en laat in de middag gebruikten ze de warme maaltijd weer gezamenlijk thuis. Des avonds gingen ze, als van der Haas weer naar zijn werk was, doorgaans een paar uurtjes naar Hamburg. Op de laatste dag van zijn vakantie maakten Gert en Cobie een wande ling langs de Elbe. Ze liepen hand in hand als twee verliefden, hoewel bei den met nog geen woord daarover gesproken hadden. door Frank van Falckcnoort Opeens zei het meisje: „Gert,ik Hij keek haar aan. „Ja, zeg het maar". Ze keerde zich naar hem toe en even bleef ze staan. Toen gingen ze weer verder en het meisje keek voor zich, op de grond. „Gert, ik ben graag bij vader en ik vind het hier heerlijk. Maar tochmisschien vind je het gekikheb heimwee naar Holland. Naar Dorringen". „Zo? Dat is ook wat. Wil je weer terug?" _e knikte. „Alleenik vind het zo ellendig voor vader, zie je? Hij is hier zo gelukkig. Het werk vindt hij prettig en hij verdient goed. We heb ben samen niet veel nodigMaar ik kan hier niet wennenhet is hier zo heel andersEn al die puinhopen van de oorloghet werkt soms zo deprimerendIk kan Dorringen niet vergeten". Gert bleef staan en draaide het meisje naar zich toe. „Wat zou je er van zeggen, Cobie, als je met mij mee terug ging naar Dorringen?" Ze keek verrast naar hem op. „Meen je dat?" Hij knikte. „Ja Cobie. Ik heb je een hele poos niet gezien. Ik heb je ge mist. Nu heb ik je weer en nu wil ik je niet meer mi?sen, zie je? Zou je mijn vrouw willen worden? Ik kan wel op korte termijn een huisje krij gen in Dorringen, niet zo ver van het politiebureau. Een van de nieuwe huisjes, die nu gebouwd worden". Hij had haar handen gevat en streelde die. Ze keek even naar zijn gezicht en Gert zag, dat ze dieprood was geworden. „Houd je van me, Gert?" Hij knikte. „Heel veel, Cobie. Voor al nu, na deze heerlijke vakantieda gen. ben ik gek op je geworden. En jij?" Ze buigt langzaam haar hoofd. „Ja" fluisterde ze. ..Ik houd ook heel veel van jou, Gert". Voorzichtig neemt hij het meisje in zijn armen en drukt een zoen op haar lippen. Dan strengelt ze haar armen om zijn hals en slaakt een zucht van verlichting. „Gert, wil je me nooit meer alleen laten? Ik wil altijd bij jou zijn". „Goed, lieveling. We zullen samen gelukkig zijn en als we geïnstalleerd zijn, kunnen we je vader misschien overhalen bij ons te komen. En anders gaan we met de vakantie en met de Kerstdagen hierheen". Ze drukt zich tegen hem aan en Gert ziet een traan over haar wang glijden. „Lieveling", zegt hij zacht, „als we het betalen kunnen, mag je ook tussentijds wel eens naar Blan- kenese gaan". Ze trekt zijn hoofd naar zich toe en geeft hem een lange zoen. „Je bent een schat, Gert. Goed. dat doen we. En nu gaan we naar huis, vader het heugelijke nieuws vertellen". Met de armen om elkaar heen lo pen twee gelukkige jonge mensen te rug naar het kleine voorstadje aan de grote rivier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6