...MEI Dl! BOEKJE KUNT U OVERAL TERECHT... Koud gezicht Jaarvergadering mosselvissersver. „Algemeen vissersbelang" 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! DE WRAAK VAN GRIJZE BEER Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 Nu. 19133 spOST SpA etoPMegli% J»S4) «fioc, Vergadering afdeling Zierikzee Chr. Historische Unie Kandidatenlijst raadsverkiezingen gereed Vrijdagavond kwam de afdeling Zierikzee van de Christelijk Historie sche Unie in vergadering bijeen in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, onder voorzitterschap van de heer L. Th. Fennema. Geopend werd met het zingen van Psalm 866, waarna de voorzitter voorging in gebed en las 1 Thess. 1 en 1 tot en met 11 en naar aanleiding van enkele gedeelten uit dit Schriftgedeelte, mede in verband met de komende verkiezingen, een openingswoord sprak. Spreker wierp ook een terugblik op het afgelopen jaar, dat voor de afde ling gunstig genoemd mag worden, onder andere door stijging van het le dental en het oprichten van een jon gerengroep. Hij herdacht het overle den lid mevr. J. van As-Kosten, die gedurende lange jaren veel voor de afdeling heeft gedaan. Voornaamste punt van de agenda was de vaststelling van de lijst van kandidaten voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen, waarbij de drie prot. chr. partijen met een ge zamenlijke lijst zullen uitkomen en waarop de C.H.U. met vijf kandidaten zal voorkomen. Op de groslijst waren zeven namen geplaatst. Na gehouden stemming bleken de volgende heren kandidaat te zijn gesteld: 1. L. Th. Fennema, 2. J. R. de Boer, 3. A. Jon ker, 4. D. Goudriaan, 5. H. Schot BWz. 6. J. P. Overbeeke, 7. A. Vermaat. De heer Fennema verklaarde zijn kandi datuur in beraad te willen houden. een vijftiental personen opgaven. Hij deelde verder nog mede, dat de jongerengroep een telegram van ge lukwens en aanhankelijkheid heeft gestuurd aan het Koninklijk Paar ter gelegenheid van hun 25-jarig huwe lijksfeest en dat de afdeling dit op 30 april a.s. ook zal doen. Met 'een opwekking aan alle leden er aan mede te werken om het aan tal leden uit «te breiden en voor de a.s. verkiezingen en een woord van dank tot de aanwezigen sloot de voorzitter vervolgens de vergadering, waarna ds. Bezemer met dankzegging eindigde. MOSKOU, 26-2. Duizenden Moskovieten hebben zondag op de oevers van de Moskwa staan rillen. Dat kwam dan niet zo zeer door de koude als wel door hetgeen ze in het ijs koude water van de rivier za gen gebeuren. Ondanks een temperatuur die rond 't vries punt lag waren namelijk ruim zestig leden van de winterj zwemclub uit de Russische hoofdstad in het water gedo ken. De dappere zwemmers legden enkele honderden me ters af. Twee oudste leden van het gezelschap waren respek- tievelijk 77 en 80 jaar oud... Zierikzee II-Dreischor I 1-7 Zierikzee moest ook in het veel sterkere Dreischor weer haar meer dere erkennen en met een fikse ne derlaag genoegen nemen. Na enig heen en weer-getrap namen de be zoekers na tien minuten de leiding door Klompe, die in buitenspelpositie scoorde (0-1), Na twintig minqten stormde linksbuiten Jan vap den Bos op doelman ,van Brakel af en het was raak (0-2). De rood-zwarten wis ten zich nu wat aan de druk te. ont worstelen en enige gevaarlijke aan vallen op te zetten. Na een half uur werd het harde werken van Heijboer met een treffer beloond. Hij kreeg van rechts de bal goed toegespeeld en doelmamBraal van Dreischor werd kansloos gepasseerd (1-2). De gasten namen nu echter het initiatief weer over en bij tijden was het alles Drei schor wat de klok sloeg. Doelpunten konden niet langer uitblijven en het was Smits die een door hem inge schoten bal van richting zag veran deren en buiten het bereik van de doelman in de netten verdween (1-3). Hiermede brak de rust aan Na de hervatting bleek bij Drei schor Lodewijk vervangen te zijn door Mol. Zierikzee oefende geduren de 10 minuten flinke druk uit op het Dreischorse doel, maar keeper Braai weerde zich kranig. Vooral linksbui ten Locker kwam steeds gevaarlijk voor het heiligdom van Braai, maar .hij faalde jammerlijk. Geleidelijk aan wisten de blauw-witten zich weer aan de druk te ontworstelen, wat enkele gevaarlijke aanvallen opleverde. Na goed voorbereidend werk van Klaasse liep Klompe goed door en de toe stormende van der Werve schoot kei hard in (1-4). Toen van der Werve kort hierna alleen voor doelman van Brakel verscheen redde de Zierikzee- doelman op fraaie wijze. Toch liet een vijfde treffer van Dreischor niet lang op zich wachten. De goed door gelopen Jan van den Bos verschalkte van Brakel opnieuw (1-5). Aan de andere kant brak Bram Locker goed door maar Braai ranselde het schot udt zijn doel. Een lange sprint met een achterspeler van Zierikzee besliste middenvoor Klompe van Dreischor in zijn voordeel en met doelman van Brakel had hij in laatste instantie weinig moeite (1-6). Dreischor bleef overwegend sterker en kort voor het einde brak van der Werve door, wat prompt een volgend doelpunt bete kende (1-7). Hiermede kwam het einde Bestuursverkiezing Bij de hierna volgende bestuursver kiezing werd de heer Fennema her kozen en i.p.v. de heer W. P. L. Bak ker, die wegens vertrek had bedankt, gekozen mej. A. H. Heinen. De heer Fennema verklaarde zijn herbenoe ming te aanvaarden; mej. Heinen hield haar verkiezing in beraad. De voorzitter wekte de aanwezigen op tot bezoek aan de Toogdag te Goes op zaterdag 24 februari, waarvoor zich SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Zaterdagcompetitie Het programma voor zaterdag 3 maart aanstaande luidt: 4e klasse A: Mevo-Terneuzense Boys (vier uur); AZVV-Smerdiek; Dinteloord-Nieuwdorp; Chrislandia- Spui. Ingezonden mededeling dikaat „eerste klasser" waard is. Een van deze verenigingen heeft dit des tijds al aan de SDKB kenbaar ge maakt. Wanneer de SDKB toch zal be sluiten om het oude stelsel te hand haven, zou dit wel eens kunnen be tekenen dat enkele twaalftallen zich vroegtijdig aan de competitie ontrek ken. Dat houtd dan tevens in dat men toch maar aan een totaal van 10 te spelen wedstrijden komt. Bovendien zal het ook in de komende zomer voor vele verenigingen wel weer een on- overkomenlijke moeilijkheid opleve ren om met hun twaalftallen op avon den „in de week" te spelen. Het is voor korfballend Schouwen- Duiveland te hopen, dat de destijds door de competitieleider gedane sug gestie tot het instellen van een „vier- klassen-indeling" bij 't bondsbestuur weerklank zal mogen vinden. Dan zal de krachtsverhouding ongetwijfeld geen probleem meer zijn en heeft men „door de week" geen eerste twaalf tallen op de been te brengen. Dit laatste doet men trouwens in geheel ons land niet, want behalve op zon dag worden alle overige wedstrijden op zaterdagmiddagen gespeeld en het zal zeker zo lang niet meer duren dat men daar ook op ons eiland aan zal moeten. Volgens het te Moskou verschij nend „Economisch Dagblad" werken Russische architekten aan een plan voor de bouw van een stad voor 10.000 inwoners in het Noordpoolgebied. Sneeuw en ijs in Engeland LONDEN, 26-2. Het merendeel van Groot-Brittannië heeft maandag te lijden gehad van sneeuwval en gladde wegen. In noord-Engeland moesten sneeuwploegen worden ingeschakeld om dorpen uit hun isolement te ver lossen. Het luchtverkeer ondervond vertraging. Door de gladheid van de wegen kwamen vele weggebruikersin het ziekenhuis terecht. Bmse kwekers tegen wijziging afleveringsregeling mosselen BRUINISSE, 26-2. In de vrijdag avond in „Het Veerhuis" gehouden jaarvergadering van de mossel vissers- vereniging „Algemeen VLssersbelang" zeide de voorzitter, de heer D. de Koning, dat het afgelopen seizoen 1961-1962 bekend zal blijven om de goed kwaliteit van de mosselen. Dit had een gunstige uitwerking op de export. Er werden nooit meer mos selen afgeleverd dan in dit seizoen, dat nog niet is afgelopen. De export gaat nog steeds door. De gemiddelde hoeveelheid die geleverd is, bedroeg 130 procent van het totale standaard- capaciteitscüfer. Enkele kwekers (met een standaard- capaciteitscijfer) leverden 200 procent, maar daar staan weer anderen tegen over, die niets leverden. Deze laatsten kan men eigenlijk geen mosselkwe kers noemen. Het gros van de kwe kers leverde boven de 100 procent. Het standaardcapaciteitscijfer is de hoeveelheid mosselen, die iedere kwe ker mag leveren en waarop zijn be drijf gebaseerd is. Dat naast de omzet in België en Frankrijk de verkoop in Nederland vooruitging en dat de inleggerijen meer afnamen, waren twee feiten, die de voorzitter als zeer belangrijk naar voren bracht. Direct met het standaardcapaciteits cijfer in verband en daarmede ook met de gehele export is het vraagstuk van de visserij percelen. Zonder goede kweekgrond kan geen enkel bedrijf goede mosselen kweken en toch wordt geëist dat de kweker de hoeveelheid mosselen zal leveren, die hij bij toe kenning van het standaardcapaciteite- cijfer heeft toegewezen gekregen. De garnalenvissers De belangen van de mosselvissers en die van de garnalenvisserij lopen op de Waddenzee niet parallel .althans niet in de ogen van de autoriteiten die de toewijzing van mosselpercelen in de Waddenzee regelen. De garna lenvissers verlangen schadeloosstel ling wanneer men een gedeelte van de Waddenzee als nieuwe teeltgrond voor mosselen adnwijst. Dit heeft weer tot gevolg, dat deze toewijzing van nieuwe kweekgrond zeer stroef verloopt. Dit is een punt dat voor de mossel vissers de voortdurende aandacht blijft vragen. Dat aan de handel thans ook de verplichting is opgelegd minimum exportprijzen te berekenen, noemde spreker verheugend. Door deze mini mum prijzen kan de handel op de goede weg komen, de weg die zij door extra scherpe concurrentie zelf ver laten heeft. Dat de minimum kwe- kersprijzen gehandhaafd konden blij ven stemde spreker tot dankbaarheid. Minder reden tot dankbaarheid heeft men, als men ziet wat van be paalde zijde wordt gedaan, om de be staande huidige regeling waaronder de kwekers hun mosselen aan de han del afleveren, gewijzigd te krijgen. Een regeling die 30 jaar lang, ondanks de daarin aanwezige fouten toch goed heeft voldaan, wil men wijzigen, om dat de handelaars elkaar het leven zuur maken, door een ongebreidelde concurrentie. Spreker hoopte dat ook voor het nieuwe seizoen een bevre digende oplossing zou worden gevon den, zodat de tegenstelling tussen handel en kweker op dit gebied uit de weg zou zijn geruimd. tief toen het er om ging de bestaande mosselverordening dit jaar ongewij zigd te handhaven en dit is gelukt. De voorzitter, de heer Lockefeer, die voor al zijn werk geen bezoldiging ontvangt, komt zeker een woord van lof toe. Tenslotte vroeg spreker het oordeel van de leden over een door „Zevibel" op te richten economisch en juridisch adviesbureau. Dit adviesbureau wil men financieren door de retributie die men als „Zevibel" -leden terug krijgt, uit een bepaalde, door het be drijfschap uit de bijdragen der kwe kers gevormde pot. Dit werd goedge keurd. De door „Zevibel" gevormde „Com missie van 8', kon enkele malen con tact opnemen met de door de regering gevormde commissie ex artikel 8. „Zevibel" wil te zijner tijd komen tot het stichten van een inkoopcom- binatie van visserij benodigdheden voor geheel Zeeland. In het afgelopen jaar traden 24 nieuwe leden tot „Zevibel" toe. Sommige leden zouden gaarne zien dat men tot het lidmaatschap van „Zevibel" kon worden gedwongen. Nu is het zo, dat niet-leden wel pro fiteren van het werk van „Zevibel", maar er niet voor te vinden zijn mee te betalen aan de kosten van het lid maatschap. De vergadering noemde deze lieden parasieten. De voorzitter bracht vervolgens hulde aan het werk van oud-burge meester Michaëlis, die thans niet meer in Zeeland woont, zodat hij geen deel meer uitmaakt van het bestuur van „Zevibel". Al9 zijn opvolger is thans benoemd burgemeester C. H. van dei- Linde, die hij toewenste een waardig opvolger van de. heer Michaëlis te zullen zijn. Burgemeester Van der Linde werd daarna bij acclamatie be noemd tot ere-voorzitter der vereni ging. Ingekomen is nu het officiële be richt dat de Waddenzee voor de mos selzaadvisserij zal worden opengesteld op woensdag 2 mei. Hoe lang en in welke gedeelten van de Waddenzee naar mosselzaad zal mogen worden gevist, zal nader worden bekend ge maakt. De rekening van de penningmeester de heer Joh. de Koning, sloot met een voordelig saldo. De aftredende bestuursleden, de he ren Joh. de Koning, Jac. de Waal-van Engelen en L. van den Berge, werden bij acclamatie herkozen. Afleveringsregeling in het geding Tenslotte bracht de voorzitter in bespreking de plannen die bestaan om een andere regeling te treffen, voor de aflevering van de consump tiemosselen aan de handel. De handel wil zelf bepalen van wie zij mosse len wil betrekken, maar de kwekers achtten dit de doodsteek voor hun thans bloeiende bedrijf en geven de voorkeur aan levering op toerbeurt volgens de afroep van het bedrijf schap. De voorzitter stelde voor adhesie te betuigen aan het voorstel dat dezer dagen in de Mosseladviescommissie ter tafel komt om de nieuwe regeling te laten gelden voor de mosselen te betrekken door de inleggerijen en voor de soorten super en B extra. De oude regeling zou dan gelden voor de kwaliteiten B I, B en eventueel lagere kwaliteiten. De voorzitter zei zelf geen voorstander van het voorstel te zijn, maar volgens de voorzitter van het produktschap drs. D. J. van Dijk, moet er «toch wat gebeuren, om de aandrang voor een nieuwe regeling tevreden te stellen. De mosselkwe kers van Bruinlsse willen echter ook van .dit compromis niets weten. De handel zelf komt meer en meer tot inzicht, dat de nieuwe regeling op een chaos zal uitlopen en de oude re geling heeft 30 jaar lang goed gewerkt Van kwekerszijde heeft men de min ste behoefte aan verandering. De heer de Koning (de voorzitter) werd opgedragen dit standpunt van de kwekers naar voren <te brengen. Bij de rondvraag zei de heer Joh. de Koning, dat het wenselijk zou zijn, de aandacht van de autoriteiten er op te vestigen dat sommige kwekers leeg staande percelen goed onderhou den. Een gevolg is, dat percelen die wel incultuur gebracht zijn, last heb ben van zeesterren en ander schade lijke fauna. Besloten wérd een en ander met de Visserijpolitie te bespreken en op ver pachting van braak liggende gronden aan te dringen. ZAL OP 1 MAART DE BESLISSING VALLEN Schouwen-Duivelandse korfbalverenigingen wachten op nieuwe klasse-indeling ZIERIKZEE. Nu de micro-korfbal- competitie - welke te Nieuwerkerk wordt gespeeld - op een oor na ge vild is en deze week reeds de laatste restanten worden opgeruimd, is bij de vele korfbalverenigingen op het eiland de volle aandacht weer al op het veldkorfbal gericht. Zo hebben de verenigingen als klein voorteken van de naderende compe titie dezer dagen van de Schouwen- Duivelandse Korfbal Bond een schrij ven ontvangen, dat de jaarlijkse alge mene vergadering van de bond vrij dagavond 23 maart a.s. in het „Huis van Nassau" te Zierikzee zal worden gehouden. Ook de secretaris, de heer A. H. Hoogerheijde, zag in zijn jaarverslag terug op een jaar dat voor de kwe kers financiëel gunstig was. De zaadvisserij De mosselzaadvisserij was bevredi gend. In de Waddenzee werd veel groot zaad gevist, in de Zeeuwse Stro men werd klein zaad bemachtigd. De kwaliteit van de Zeeuwse mosselen was goed, maar de kwaliteit van de Waddenzeemosselen was zeer goed en aanmerkelijk beter, zodat de verkoop uit de Zeeuwse Stromen teleur stelde. Alleen tijdens een korte vorstperiode kregen de eigenaars van percelen met Zeeuwse mosselen hun kans om deze naar behoren af te leveren. Het bedrijf werd opgeschrikt door het ongeluk overkomen aan de plaats genoot en lid van de vereniging Rinus van Stee in juni en in november door het ongeluk overkomen aan de Har- linger vissers ,die op de Waddenzee verdronken. Tv/ee oud-mosselkwekers overleden in 1961. In de Grevelingen vielen de eerste slachtoffers tengevolge van de Delta werken .omdat verschillende pachters van percelen op de Oude Tongse bank deze moesten ontruimen. De voorzit ter sprak de wens uit, dat de schade loosstelling aan deze kwekers reden tot tevredenheid zou geven. De Delta werken blijven echter de grote scha duw die over de thans zo bloeiende mosselbedrijven hangt. „Zevibel" Over de aktiviteiten van „Zevibel" vertelde tenslotte nog de heer Joh. de Waal-Otte. „Zevibel" was zeer ak- Ingezonden mededeling Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebied is„synergismus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! 7ig$n pi|fi «n 8f'8P- GochiU voor een gevoelig* mnj, jnnt die wordt beschermd door het bestanddeel Chefiroi. SO tabletten 10.80,40 Ublettin 11.60,1Q0 ublettin 13.60. Tevens werd de aangesloten ver enigingen medegedeeld, dat men ver plicht is om minstens evenveel perso nen van of namens de vereniging aan de te houden scheidsrechterscursus te laten deelnemen, als zij vorig jaar met senicrentwaalftallen aan de compe titie heeft deelgenomen. Deze scheids rechterscursus wordt op 16, 23 en 30 maart en op 6 en 13 april gehouden. Het is echter spijtig dat het bondsbe stuur nog geen beslissing heeft kun nen nemen 'inzake de komende klasse indeling. Zoals bekend waren de se niorentwaalftallen in voorgaande ja ren steeds in 3 klassen ingedeeld, te weten in een le, 2e en 3e klasse. Het is echter nog zeer de vraag of de S.D.K.B. deze 'tot dusver gevolgde lijn ook voor de nü komende competitie zal kunnen handhaven. Tijdens de op 23 januari j.l. gehouden bondsraad werden de vertegenwoordigers van de verenigingen in de gelegenheid ge steld hierover met het bondsbestuur van gedachten te wisselen en de sug gesties liepen toen nogal uiteen. Het laatste woord is echter in deze be langrijke kwestie aan het bondsbe stuur zelf. Een klein aantal vereni gingen wacht intussen in een zekere spanning af wat er eerstdaags uit de bus zal komen. Naar wij vernemen vergadert het bondsbestuur op 1 maart opnieuw en dan zal ongetwijfeld een beslissing moeten worden genomen, want men kan de verenigingen toch niet in het onzekere laten. Wanneer men zal be sluiten op de oude voet voort te gaan betekent dit dat de le klasse in het nieuwe seizoen zal bestaan uit de vol gende twaalftallen, t.w. Brouwersha ven I, Burgh I, NOAD I, SVOWK I, Unitas I, WIK I, Zeemeeuwen I en eventueel daaraan toegevoegd Burgh II of DOSKO I. Op papier zou men hieraan zelfs nog wel een twaalftal kunnen toevoegen. Dan rijst echter onmiddellijk de vraag: „Hoe zal de krachtsverhouding tussen de twaalf tallen zijn?" Dit is een actuele vraag, welke men niet mag onderschatten. Een treffend voorbeeld van krachts verschil was b.v. „Brouwershaven". In 1960 brachten de Brouwenaren er bijzonder weinig van terecht en ein digden ook prompt op de onderste plaats. Vorig seizoen was „Brouwers haven" echter een openbaring, wat vele eerste klassers ondervonden heb ben en de nazaten van Vader Cats zijn toen op een eervolle plaats geëin digd. Momenteel is nog niet bekend welke clubs dit jaar een leidende rol zullen gaan spelen en welke een on dergeschikte of middelmatige. Zeker is echter, dat de onderlinge krachts verhouding een niet te verwaarlozen factor is welke men niet uit het oog mag verliezen. Bij informatie is n.l. gebleken dat verenigingen als DOS KO en NOAD in het komende seizoen zeker niet in staat zijn een twaalftal op de been te brengen dat het pre- 46. Op de avond van die veelbewogen dag, nadat Grijze Beer ln een eenvoudig graf zijn laatste rustplaats gevonden heeft, sluiten de Shoshonen en Osagen in het Shoshonen-dorp de vrede. Onder plechtige stilte roken de leiders der Shoshonen met Wanata, die nu opperhoofd der Osagen is geworden, de vredespijp. Daarna worden onder veel ritueel de strijdbijl van Menawa, de aanvoerder der Shoshonen en de strijdbijl van Wanata in de grond van het dorpsplein begraven. „Wij keren morgen terug naar onze jachtgebieden", zegt Wanata dan ernstig. Zolang ik, Wanata, het leiderschap der Osagen in handen heb, zal er wede zijn in deze gebieden". Vroeg in de ochtend varen Aram en zijn vrienden met de Osagen terug naar het Osagen-dorp. Samen met zijn zuster Rode Bloem en Aram gaat Wanata onmiddellijk na hun aankomst naar die plek aan de rivier, waar zij de riviei'geesten hun offers brachten en waar Wanata's vader door de pijl van Grijze Beer gedood is. „De riviergeesten hebben Biakese, onze vader, tot zich genomen", zegt Wanata na een lange stilte. „Hij was een van de grote leiders van ons volkHij ruste in vrede EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5