DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sinds zaterdag: 91 doden bij aanslagen in Algerije Robert Kennedy verwacht nog geen Indonesische aanval Parade voor Glenn Rouwplechtiglieid in Hamburg voor slachtoffers overstromingsramp Uienprijs nog verder gestegen Sow jet-Unie wil met V.S. samenwerken bij ruimte-onderzoek DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 118e jaargang No. 19133 flFRIWMSCffiSNIEUWSBOftE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. De O.A.S. aan het iverk ALGIERS, 26-2. Maandag zyn alleen in Algiers twintig personen - vijftien Algerijnen en vijf Fransen - door aanslagen om het leven gekomen, terwijl zes en dertig - zes en twintig Algerijnen en tien Fransen - werden gewond. Hierdoor is het aantal personen, dat sinds zaterdag j.l. bij aanslagen het leven heeft gelaten, tot 91 gestegen. De hoefdstraten van Algiers waren maandagochtend vol mensen, toen halverwege de ochtend de eerste aanslagen werden gepleegd. Vier Algerijnen werden in de omgeving van een cafétaria door revolverschoten geveld. De petitie arresteerde hierop een Fransman, die een revolver in de hand had. pin een zijstraat werd vanuit een alito op de bezoekers van een Alge rijnse markt geschoten, hetgeen vier Algerijnen het leven kostte. Ook op de hoeken van verscheidene andere stra ten werd geschoten. De politie zette de Rue Michelet af, opdat ambulance auto's de doden konden vervoeren. Het leger Onmiddellijk na het vallen der scho ten rukten honderden Franse militai ren, die de beschikking hadden over op motorvoertuigen aangebrachte ma chinegeweren en pantserwagens, de hoofdstraat van Algiers binnen, waar na zij uitzwermden naar de plaatsen, waar de aanslagen waren gepleegd. Vrachtautos met soldaten reden in volle vaart naar de Rue Michelet, die door de militairen aan weerszijden, met een tiental meters tussen elke ge posteerde soldaat, werd afgezet. Ter wijl ook de pantserwagens in gereed heid werden gehouden vloog een hef- schroefvliegtuig over het toneel der aanslagen. Gemeld is, dat het Franse leger een week geleden versterkingen naar de omgeving van Algiers en Oran had overgebracht. Het was maandag, wat Algiers betreft, de eerste maal, dat deze militairen in de stad zelf werden gebruikt. Maandag is te Algiers van Franse officiële zijde verklaard dat de aan slagen kennelijk door het geheime le ger (O.A.S.) waren gepleegd ,met het cogmerk afbreuk te doen aan de wa penstilstandsovereenkomst, die moge lijk zeer binnenkort door de Franse autoriteiten en de „voorlopige Alge rijnse regering" zal worden gesloten. De aanslagen van maandag werden op dezelfde wijze uitgevoerd als die DEN HAAG, 26-2. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft maandag op zijn persconferentie in de Amerikaanse ambassade in Den Haag gezegd, sterk de indr'uk te heb ben dat de Indonesische regering in de naaste toekomst geen aanval op Nederlands Nieuw-Guinea beoogt. Indonesië is er weliswaar op uit Nieuw-Guinea onder zijn bestuur te krijgen, maar wenst dit door middel van vreedzame onderhandelingen met de Nederlanders. Kennedy wees er op dat de Verenigde Staten vriendschap pelijke betrekkingen met beide lan den onderhouden. Een vreedzame oplossing van dit probleem moet door redelijke mensen worden gevonden. Volgens Kennedy is het probleem in beide landen emotio neel geladen. Op de vraag wat de Verenigde Staten gaan doen als Indonesië wel mocht aanvallen, antwoordde hij te hopen dat dat niet zou gebeuren. In dien het echter wel zover zou komen, dan zullen de Verenigde Staten op dat ogenblik hun besluit nemen. Over zijn bespreking met minister Luns, die hij vóór de persconferentie had gehad, zei Kennedy, dat de ge dachtewisseling erg nuttig was ge weest'en dat een groot aantal onder werpen was besproken. WASHINGTON, 26-2. In Washing ton is maandag een parade gehouden ter ere v^n ruimtevaarder John Glenn Ondanks de regen waren er tiendui zenden belangstellenden. De school kinderen hadden een vrije dag. In een toespraak tot het Congres zei Glenn dat men nu al kan zeggen, dat de ruimtevaart zeer veel voor da mensheid zal gaan betekenen. Hij kon digde aan, dat de verkregen gegevens na verificatie zullen worden vrijgege ven. Passagiersvervoer op Noordatlantische luchtroute met bijna dertien procent toegenomen MONTREAL, 27-2. Op de Noord atlantische luchtroute z yn in 1961 2.175.912 passagiers vervoerd, een toe neming met 12.8 procent in vergely- king met 1960, zo blykt uit vandaag (dinsdag) door de International Air Transport Association (I.A.T.A.) gepu bliceerde cyfers. In 1957 bedroeg het aantal op de zelfde route vervoerde passagiers 1.018.784, zodat het aantal in 1961 in vergelijking met 1957 meer dan ver dubbeld is. Het aantal eerste-klaspas- sagiers daalde in vergelijking met '60 met twintig procent, maar het aantal economyclasspassagiers nam met 15,9 procent toe. Het passagiersvervoer met gecharterde vliegtuigen steeg met 52,5 procent. Het luchtvrachtvervoer op de Noord atlantische route is tussen 1957 en 31 december 1961 meer dan verdrievou digd aldus de IATA. Jongemannen overvielen bejaarde winkelierster ZUTFEN, 26-2. - De ongeveer 70- jarige sigarenwinkelierster mevrouw de weduwe Beukenhorst, wonende aan het Rijkenhage te Zutfen, is maandag middag in haar woning overvallen door twee jongemannen. Een hunner begaf zich naar de winkel, terwijl de ander, naar men aanneemt een poging deed haar te wurgen. Bij een hierbij ontstane worsteling kwam mevrouw Beukenhorst ten val en geraakte zij buiten bewustzijn. De daders namen een bedrag van 75 gulden uit de win- kella en maakten vervolgens dat zij wegkwamen. Volgens de politie is een van de overvallers, de 21-jarige H. J. G. een bekende van mevrouw Beukenhorst, wiens laatste woonplaats Utrecht was. Mevrouw Kennedy (links), gefotografeerd tijdens haar bezoek aan het Kos tuummuseum in Den Haag, maandagochtend, waar zij rondgeleid werd door Cruys Voorbergh. - Minister Kennedy (rechts), heeft maandagochtend een bezoek gebracht aan de minister van buitenlandse zaken, Z. Exc. mr. J. M. L. Th. Luns. van zaterdag j.l. in de wijk van Bab El Oued - waar Franse arbeiders wo nen - waar tenminste twintig Algerij nen door Fransen werden doodgescho ten. De politie heeft maandag, als ge meld, in verband met deze aanslagen twee Fransen te Algiers gearresteerd. Ieder der arrestanten wordt er van verdacht zaterdag minstens zes aan slagen te hebben gepleegd. Zeevarenden zeggen Koopvaardij-C.A.O. op ROTTERDAM, 26-2. De Centrale van Zeevarenden der Koopvaardij en Visserij (C.K.V.) heeft, als gevolg van de afwijzende houding van de raad /an bestuur vcor de zeevaart, tegen over de voorstellen van de C.K.V., ter verbetering van de arbeidsvoorwaar den voor de- Nederlandse zeevarenden, de collectieve arbeidsovereenkomst voor de koopvaardij opgezegd. Het besluit werd maandag genomen op een bestuursvergadering in Rotter dam, nadat vorige week in verschil- 'ende plaatsen van het land regionale bijeenkomsten voor de leden waren gehouden." Bij de C.A.O. zijn .betrokken offi cieren en het lager personeel van de grote handelsvaart, de kustvaart en de zeesleepvaart. De consequentie van de opzegging is, dat er voor de koop vaardij. op 1 mei a.s. een contractloos tijdperk intreedt, hetgeen naar de me ning van de C.K.V. ernstige gevolgen kan hebben voor de arbeidsvrede in deze bedrijfstak. Mevrouw Ethel Kennedy zag Nederlands kostuummuseum DEN HAAG, 26-2. Mevrouw Ethel Kennedy, echtgenote van de Ameri kaanse minister van justitie heeft in Den Haag in de Amerikaanse ambas sade een ontmoeting gehad met vrou welijke leden van de staf. Een groot deel van het Amerikaan se en Nederlandse personeel werd aan mevrouw Kennedy voorgesteld. On gedwongen onderhield zij zich met hen. Uitvoerig liet zij zich inlichten over de werkzaamheden van het personeel. Tot slot zei zij ervan over tuigd te zijn, dat het ambassadeper soneel een grote steun betekent voor de ambassadeur. Hierna stond een bezoek aan het Nederlands Kostuummuseum aan de Lange Vijverweg op het programma. Hier werd mevrouw Kennedy ont vangen door mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van de gemeentelijke dienst voor schone kunsten en door de heer E. P. C. Vrijberghe de Koningh (be ter bekend onder zijn acteursnaam Cruys Voorbergh), de oprichter van het museum. Belangstellend toehoorster De heer Cruijs Voorberg ,die over zijn vroeger bezit uiteraard veel kon vertellen, vond in mevrouw Kennedy een zeer belangstellend toehoorster. Menigmaal werd zijn betoog onder broken door haar „just adorable" en „how beautiful". Vooral een com pleet ingericht poppenhuis uit het einde van de zeventiende eeuw ge noot haar belangstelling, doch ook de kostuums en accessoires van vroeger, zo'n groot contrast met de huidige mode, hadden haar bewondering. Lang toefde zij in de uit de 18e eeuw daterende keuken, compleet met schouw, waarboven twaalf Delfts blauwe borden hangen met voorstel lingen betreffende de haringvisserij. Ter herinnering aan haar bezoek werd haar namens de gemeente het boek „Kabinet van mode en smaak" en het fotoboek van Den Haag aan geboden. Bij het Colosseum in Rome werd het startschot gegeven voor de ronde van Sardinië. De eerste étappe leidde naar Civitaveccia. HAMBURG, 26-2. Maandagmiddag is te Hamburg een rouwplechtiglieid gehouden voor de slachtoffers van de overstromingsramp, die West-Duits- land heeft geteisterd. Er waren hon derdduizend belangstellenden. De vlag gen hingen halfstok. Op de plechtigheid werd het woord gevoerd door Bondspresident Lübke, die er onder meer op wees dat het ge rief, dat de moderne samenleving de mensen biedt, het gevoel voor de ge varen, die de natuur kan opleveren, heeft verzwakt. De president richtte woorden van dank tot allen die aan het reddingswerk hadden deelgeno men, waarbij hij speciaal met waar- clbring gewag maakte van de door buitenlanders en uit het buitenland SUooden hulp. President Lübke zei ook nog dat een aantal slachtoffers zonder noodzaak het leven had verloren. „Er zijn men- Ambonezen naar Indonesië DELFZIJL, 26-2. De 146 Ambonezen uit Delfzijl en de gezinnen uit Arn hem mogen terug naar Indonesië. Dja karta heeft officieel toestemming ge geven voor hun inreis. De gezinnen vertrekken woensdagmorgen per trein uit Delfzijl 'en gaan via Amsterdam naar de Italiaanse haven Messina, waar ze aan boord van de „Fair Sea" zullen gaan. Lieve mevrouw met lollies AMSTERDAM, 26-2. Mevrouw Kennedy, die maandagmiddag kort voor haar vertrek van Schiphol nog een bezoek aan het. Burgerweeshuis in Am sterdam bracht, zal in de her innering van de jeugdige be volking van dit tehuis blijven voortleven als de „lieve me vrouw met de „lollies". Gedu rende haar verblijf van drie kwartier in dit ultra-moderne gebouwencomplex kregen veel kinderen van haar een handje en allemaal een lolly. Er heer ste daardoor een uitbundige vreugde in het Burgerwees huis, want het nieuws dat er een mevrouw met lollies was verspreidde zich als een lo pend vuurtje door het gebouw, waardoor veel kinderen reik halzend stonden uit te zien naar de komst van de echt genote van minister Robert Kennedy. sen geweest in het kustgebied, die geen acht hebben geslagen op de ge geven waarschuwingen voor het ge vaar van een springvloed, omdat zij zich veilig gevoelden achter hun dij ken. Zij konden zich eenvoudig de verschrikkelijke omvang van het ge vaar niet voorstellen", zei hij. De schepen, die zich maandagmid dag in de haven van Hamburg bevon den, hadden gedurende de rouwplech- tigheid de vlaggen halfstok gehesen. Geen belastingadviezen van S.E.R DEN HAAG, 26-2. - De minister van Financiën acht het vragen van S.E.R- adviezen over belastingaangelegenhe den, bepaalde uitzonderingen daarge laten .onjuist. De taak van de S.E.R. is in het bijzonder verbonden met de belangen van het bedrijfsleven, wiens oordeel hij bij zijn adviserende funk- tie doet horen. De beide Kamers van de Staten-generaal kennen de in alle geledingen van de maatschappij le vende fiscale wensen en zijn daarom in alle opzichten tot beoordeling van het te voeren fiscale beleid in staat. Dit deelt minister Zijlstra mede in de memorie van antwoord op de be groting 1962 van financiën aan de Eerste Kamer. DEN HAAG, 26-2. Nadat er reeds geruime tyd hoge prijzen werden be taald voor de export geschikte Neder landse uien is als gevolg van het kou de weer en de daardoor toegenomen vraagr op de meeste buitenlandse markten, de pry's verder opgelopen en voor middel en grove uien werd eind vorige week een prys betaald van 45 tot 50 cent per kg. Het is lang geleden dat er dergelijke by zonder hoge pry zen voor de uien betaald zy'n. De uitvoer is weliswaar wat terug gelopen maar blijft toch nog vrij groot voor 'de tijd van het jaar. Volgens ge gevens van het uitvoer controle bu reau voor tuinbouwprodukten werden er in de week van 11-17 februari j.l. nog 3.943 ton Nederlandse uien geëx porteerd. Daarvan was West-Duits- land met 1.683 ton de voornaamste af nemer. Engeland nam in 'deze periode 976 ton Nederlandse uien af en België en Luxemburg 425 ton. Verder gingen er 472 ton uien naar Frankrijk; 132 ton naar West-Indië en 120 ton naar Denemarken. Verder gingen er in die week kleinere zendingen naar Zwe den, Finland, Oostenrijk en Afrika. De voorraden bij de Nederlandse uientelers beginnen nu snel te minde ren en ook de meeste handelaren heb ben niet veel uien meer in voorraad. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wanneer men kritiek wil ver- mijden moet men yiiets doen, niets zeggen en niets zijn. V/AT UQT pi bil t Minder wind Verwachting tot woensdagavond: Overdrijvende wolkenvelden met af en toe wat sneeuw. Overwegend -ma tige wind tussen oost en noordoost. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 28 febr. Zon op 7.30, onder 18.16. Maan op 2.42, onder 11.40. 1 maart Zon op 7.28, onder 18.18. Maan op 3.46, onder 12.27. Laatste kwartier: 27 febr. te 16.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 28 febr. 8.45 v.m. 21.25 n.m. 1 maart 9.58 v.m. 22.34 n.m. BROUWERSHAVEN 28 febr. 8.21 v.m. 20.58 n.m. 1 maart 9.28 v.m. 22.18 n.m. Doodtij: 1 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De oostelijke luchtstroming die in Rusland ontspringt heeft zich tot over de Atlantische Oceaan naar de Canadese, kust voortgezet. De stro ming wordt geflankeerd door 'n hoge- drukgebied tussen, IJsland en Groen land en een gebied van lage druk rond de Middellandse Zee. Het hogedruk- gebied trekt in westelijke richting weg. In het gebied met lage druk neemt de aktiviteit van storingen ge leidelijk toe. De belangrijkste storing heeft Portugal bereikt en gaat van een regenzone gepaard, maar het is niet waarschijnlijk dat de storing het weer bij ons gaat beinvloeden omdat hij in zuid-Frankrijk of noord-Italië terecht komt en dan nog te ver van ons land verwijderd is. Het winterse weer handhaaft zich ook het komende etmaal. De wind neemt wat in kracht af. De temperaturen zijn in sterke ma te afhankelijk van de bewolking; op plaatsen met veel wolken is de dage lijkse gang gering met temperaturen even onder nul, op plaatsen waar de bewolking ontbreekt is de dagelijkse gang groot met drie tot vijf graden vorst en overdag maximumwaarden van enkele graden boven nul. SAIGON. - Twee vliegtuigen heb ben een aanval gedaan op het presi dentieel paleis in Saigon, waarbij zy behalve bombardementen, ook aanval len met mitrailleurs en raketten op het paleis uitvoerden. President Diem bleef ongedeerd. Arrestaties in Frankrijk PARIJS, 26-2. - Aan de Rivièra zijn maandag zes leden van de O.A.S. ge arresteerd, nadat hun huizen, in Nice en Cannes, waren doorzocht. In Pa rijs zijn vier jongelui aangehouden. Twee gearresteerden zijn volgens de politie leiders van een groep, die de aanslag op het huis van André Mal- raux, de minister van Culturele Za ken, heeft gepleegd. Het dochtertje van de minister werd daarbij gewond. VERKLARING VAN ZORIN NFW YORK, 26-2. De leider der Sowjetrussische afvaardiging naar de Verenigde Naties, onder-minister van buitenlandse zaken Zorin, heeft maan dag te New York op een persconferentie verklaard dat de Sow jet-Unie met de Verenigde Staten en de Verenigde Naties wil samenwerken by het onder- zeek van het heelal. Hij zei te hopen, dat aan de commis sie der V.N. voor het onderzoek van de ruimte, die 19 maart a.s. bijeen komt, voorstellen zullen worden voor gelegd, die tot een vruchtbare samen werking zouden leiden. In deze com missie zijn 28 V.N.-leden vertegen woordigd. Zorin zei dit in antwoord op vragen van verslaggevers en nadat hij een verklaring had afgelegd over het werk dat de Algefnene Vergadering der V.N. in de vrijdag j.l. verdaagde zitting had verricht. Hij verzekerde dat de Sow- jet-Unie reeds met de Verenigde Sta ten en met de andere leden der V.N.- commissie voor het onderzoek van de ruimte had samengewerkt en dat zij voornemens is hiermede door te gaan „tot wederzijds" voordeel. Zorin noemde het gelukwenstele- gram, dat premier Chroesjtsjef presi dent Kennedy had gezonden ter gele genheid van de geslaagde ruimtevlucht van Glenn, een „bewijs van het feit dat de Sowjet-Unie ten volle bereid is tot samenwerking met. de Verenigde Staten bij het vreedzame onderzoek van het heelal". „Voorzichtig" Zorin uitte de waarschuwing, dat de Verenigde Staten „heel voorzichtig" moeten zijn met hun optreden in Zuid- oost-Azië. „De Amerikanen zouden in Zuid-Vietnam in een zeer onvoordelige en politiek ongerechtvaardigde oorlog verwikkeld kunnen worden, die bij zonder onprettige gevolgen voor hen zou hebben", aldus Zorin. Hij voegde hieraan toe: „De Ver enigde Staten verdedigen in Zuid- Vietnam een onrechtvaardige zaak, daar het dictatoriale bewind van Ngo Dinh Diem niet door het Zuidvietna- mese volk wordt gesteund. Indien de Verenigde Staten b.v. bedreigingen zouden uiten aan het adres van Noord- Vietnam en de Chinese Volksrepu bliek, zouden zij in politiek en prak tisch opzicht terrein verliezen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1