DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. laten de deur open voor topgesprek vóór 1 juni Soekarno heeft algemene mobilisatie in Indonesië afgekondigd Pokken in opmars te Aken De Gaulle verwacht in de komende dagen „einde der beproeving" De toestand in Turkije John Glenn krijgt hoogste onderscheiding van president Kennedy Geslaagde Straviering te Noordwelle BIL T Robert Kennedy bezoekt Nederland MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 y 118e jaargang No. 19132 /IFRIk7HS(lllitNIFllVVSB()I>E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Antwoord van Kennedy aan Chroesjtsjef IIV A PU Pt*o LTii n^nl.1 n nn. unnnlr .1.. I Unf PALM BEACH, Florida, 25-2. Pre sJdent Kennedy heeft opnieuw het voorstel van premier Chroesjtsjef om het ontwapeningsoverleg in Genève op veertien maart op topniveau te la ten beginnen van de hand gewezen, maar hu laat de deur open voor een topbijeenkomst voor 1 juni. Dit blijkt uit het antwoord van de president aan Chroesjtsjef. dat zon dag in Moskou is overhandigd en op dezelfde dag nog officiëel werd be kendgemaakt in Palm Beach, Florida, waar de Amerikaanse president zijn weekeinde doorbrengt. De Amerikaanse president weer spreekt de bewering van Chroesjtsjef dat hij en premier MacMillan te kwa der trouw zijn wat de ontwapenings onderhandelingen betreft. „Het is niet waar, zoals U beweert, dat de V.S. volledige controle over de nationale bewaDening trachten in te stellen van het begin van het ont wapen ingsproces af" .aldus de presi dent. Hij verklaart voorts, dat het vreemd is dat de Sowjet-Unie, die het eerst de kernproeven hervatte .thans her vatting van de proeven door de V.S. als agressie bestempelt. Hervatting A-proeven De hervatting der proeven door de Sowjet-Unie deed de bewapenings wedloop herleven en dwong de V.S. die maatregelen voor te bereiden die nodig zijn om de veiligheid van dit land te verzekeren. Dergelijke maatregelen kunnen niet als agressieve daad worden bestem peld aldus Kennedy, die de Ameri kaanse politiek nodig oordeelt wegens het ontbreken van een doeltreffende overeenkomst over een gecontroleerde staking van de proeven, welke over eenkomst „wij zo ernstig hebben na gestreefd". Londen en Washington In gezaghebbende kringen in Was hington werd verklaard dat Engeland de brief van de president had goed- Officiële kringen in Den Haag verrast DJAKARTA, 24-2. President Soe karno van Indonesië heeft zaterdag voor geheel Indonesië de algemene mobilisatie afgekondigd. In een presidentiële verklaring werd gezegd dat „de president, na het ad vies van de Nationale Raad voor de verdediging, opdracht geeft tot alge mene mobilisatie, waarbü de burgers werden opgeroepen voor de veiligheid en de verdediging van het land". Volgens de verklaring kunnen alle personen tussen achttien en veertig jaar worden opgeroepen voor militaire opleiding of voor de bescherming be volking. Reeds in zijn rede op 18 december jongstleden had Soekarno de bevol king meegedeeld dat het zich paraat moest houden voor een mobilisatie. Begin januari werd voor het oosten van Indonesië de mobilisatie afgekon digd. Nederlands commentaar In officiële kringen in Den Haag heeft men zich zaterdag verrast ge toond over het bericht dat Soekarno een algemene mobilisatie voor geheel Indonesië heeft afgekondigd. Men was Edward Kennedy maakte wandeling door Oost-Berlijn nog niet van de maatregel op de hoogte, wat echter een gevolg zou kunnen zijn van het feit dat er thans geen diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië bestaan. Verder zei men in officiële kringen dat dit soort maatregelen niet bevor derlijk is voor het vinden van een vreedzame oplossing van het geschil om Nieuw-Guinea. BERLIJN, 23-2. De jongste broer van president Kennedy, de dertigjari ge Edward Kennedy, heeft een be zoek van twee uur en een kwartier aan Oost-Berlijn gebracht, waar hij gewandeld heeft en met mensen ge sproken heeft. Volgens het Oostduitse persbureau, A.D.N., heeft Edward Kennedy de ter ritoriale rechten van oost-Duitsland in elk opzicht geëerbiedigd. Hij reed in het gezelschap van en kele Amerikaanse ambtenaren oost- Berlijn per trein binnen en ging te voet terug naar west-Berlijn door de doorlaatpost bij de Friedrichstrasse, die bestemd is voor niet-Duitsers. Later zei Edward Kennedy tot ver slaggevers, dat hij oost-Berlijn een stad ..zonder leven en zonder actie" vond. Op de gezichten van de men sen staat wanhoop te lezen, zei hij. AKEN, 23-2. De Wereldgezondheids organisatie heeft de stad Aken tot door pokken besmet gebied verklaard. Dit betekent onder andere dat de 143.000 bewoners het land niet kun nen verlaten zonder geldig pokken briefje. Zoals gemeld was bij een arts in de afdeling besmettelijke ziekten van het stadsziekenhuis van Aken pokken ge constateerd. Hij had deze ziekte op gelopen in Simmerath, bij Aken, waar negen mensen aan pokken bleken te lijden. Eén van hen is overleden. In het begin van dit jaar is Düssel- dorf enige tijd besmet gebied geweest. AKEN, 24-2. In de tot besmet ge bied verklaarde Westduitse stad Aken waar reeds 63 mensen in quarantaine worden gehouden omdat men ver moedt dat zij pokken hebben, is za terdag een dertienjarige jongen met verschijnselen, die pokken doen ver moeden in het ziekenhuis opgeno men. Volgens het stadsbestuur van Aken heeft men nog niet besloten tot sluiting der scholen over te gaan. Ook in een ziekenhuis bij Monschau is een vermoedelijke pokkenpatiënt opgenomen. Het betreft een 41-jarige vrouw, die in het ziekenhuis werk- Dieren ouder de lioogtezon AMTSTERDAM, 23-2. Sinds enige tijd, experimenteert men in het reptielenhuis van Artis met hoogtezonnen, zo wordt in de 200ste jubileum-editie van „Artisnieuws" meegedeeld. Aanvankelijk werd een derge lijke apparatuur ïn de qua rantaine en het „ziekenzaal tje" van deze afdeling ge bruikt om niet volkomen ge zonde hagedissen en schild padden een extra dosis zon licht toe te dienen. De resul taten bleken lang niet slecht. Vooral moerasschildpadjes, die door het publiek als „hopeloze gevallen" aan Artis waren ge schonken, knapten na enkele hoogtezonnetjes zienderogen op. Ook enkele leguahensoor- ten, die gebrek aan eetlust vertoonden, ondergingen een soortgelijke behandeling. Ze reageerden vrijwel onmiddel lijk. Ze gingen niet allen uit gebreid in de straal liggen, maar werden bovendien actie ver en vielen als het ware op hun voedsel aan. Hun kleuren zijn daarenboven thans veel fraaier dan voorheen. gekeurd. Dit betekent Brits-Ameri kaanse overeenstemming over de wij ze waarop men tegenover een top conferentie zal moeten staan, maar niet over elk detail. Volgens Britse functionarissen is MacMillan iets optimistischer over het nut van topoverleg, maar men sprak tegen dat de Britse premier druk op Kennedy had uitgeoefend om zijn standpunt tegenover het Sowjet-voor- stel te verzachten. DE TOPCONFERENTIE Beroep van MacMillan op Kennedy? PALMBEACH (Florida), 24-2. Pre- sident Kennedy's antwoord op pre mier Chroesjtsjef's hernieuwde voor stel om de komende ontwapenings besprekingen in Genève met een top conferentie te laten beginnen, zou naar men meent te weten, zaterdag Moskou bereiken. In Washington gaan geruchten, dat de president een telefoongesprek ge had heeft met premier MacMillan van Engeland, die er bij Kennedy op zou hebben aangedrongen, soepel te blij ven tegen over het denkbeeld van een topconferentie in het voorjaar. Mac Millan zou zijn bezorgdheid geuit heb ben over de toon van verklaringen van functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, waarin het voorstel van de Russische premier werd afgewezen. De Britse premier zou president Ken nedy verzocht hebben een „krachtige houding" te vermijden. Spionagegeval in Italië ROME. 25-2. In zuidoost-Italië zijn drie Duitsers aangehouden, die ervan worden verdacht NAVO-raketbases in dat gebied te hebben willen fotogra feren. Zij zeiden naar het zuiden ge komen te zijn om in opdracht van het televisiestation München een do cumentaire te maken. De drie Duitsers werden aangehou den in het dorp Acquviva Delle Fonti bij Bari, waar vorige maand een Bul gaarse straaljagerpiloot een noodlan ding maakte. Ook hij wordt verdacht van spionage. DE ALGERIJNSE KWESTIE ANKARA, 23-2. Het Turkse parle ment heeft het begrotingsdebat, dat door een stormachtige betoging werd onderbroken, hervat. Minister van staat Feyzioglu, zei in de Kamer, dat de leiders van alle partijen achter de regering stonden bij het onderdruk ken van de opstandige beweging. Vijfenzeventig officieren, onder wie zeker één generaal, zijn gearresteerd. Volgens een niet-officiële schatting hebben 500 officieren aan de actie tegen de regering deelgenomen. Hulpactie overstroming Duitsland DEN HAAG, 23-2. Op het gironum mer 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag, zijn inmiddels de eerste tien duizend gulden ontvangen, ten behoe ve van de slachtoffers van de storm ramp in Duitsland. Stortingen voor dit doel en op dit nummer zijn nog steeds mogelijk. Weer overstromingen in Sleeswijk-Holstein KIEL, 25-2. - Tengevolge van een noordoorster storm in de Oostzee zijn zaterdagavond in Sleeswijk-Holstein verscheidene wegen langs de kust on der water komen te staan. Er werd echter geen schade van betekenis aan gericht. De hoogste waterstand was 1.30 meter boven normaal. Het ver keer over de autoweg naar Denemar ken werd bij Flensburg enige tijd om geleid. (In Wenen werd het wegverkeer zaterdagavond ernstig bemoeilijkt door zware sneeuwval en ij zei; 120 mensen, voor het merendeel bejaar den, braken tengevolge van de glad heid ledematen). Februari-staking 1941 herdacht AMSTERDAM, 25-2. - Tijdens een sobere plechtigheid hebben vele Am sterdammers, de bijzonder koude en gure wind trotserend, zondagmiddag op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam, geschaard rondom het monument van „De Dokwerker", de februari-staking in 1941 herdacht. Op 25 februari van dat jaar, tien maanden na de bezetting in ons land, legden grote groepen Amsterdammers, Joden en niet-Joden, uit protest tegen de anti-semitische maatregelen van de Duitse bezetter, spontaan het werk Record bezoek aan R.A.I.-tentoonstelling AMSTERDAM, 25-2. - Bijna 40.000 personen hebben dit weekeinde de RAI-tentoonstelling van bedrijfsau to's bezocht, waarmee het totale be zoekcijfer is gestegen tot ongeveer 53.000. Vooral zaterdag met 21.000 per sonen zorgde voor een recordopkomst. Bij de vorige tentoonstelling in 1959 kwamen er op de eerste zaterdag 7.000 bezoekers. Het grote verschil wordt toegeschreven aan de invoering van de vrije zaterdag, die velen de gele genheid geeft om naar de RAI te ko men. De P.T.T.-tarieven Minister huiverig voor verlagingen DEN HAAG, 23-2. De minister van verkeer en waterstaat kan de ten aan zien van de bedrijfsresultaten van P.T.T. gemaakte conclusie in beginsel onderschrijven, dat bij aanhoudende stijging van de winst tariefsverlagin gen moeten volgen. Hij herinnert er aan, dat hij reeds enige tariefsverla gingen heeft ingevoerd* maar hij meent dat in dit opzicht een voorzich tig beleid geboden is. Niet uit het oog mag worden verloren, dat het in de begroting voor 1962 van het staatsbe drijf der P.T.T. opgenomen geraamde winstcijfer voor 1962 in het licht van hetgeen zich op het ogenblik aftekent reeds veel lager zou moeten worden geraamd. Ook de tijd van het mee vallen van de uitkomsten ten opzichte van de raming, een verschijnsel dat bij sterk aanhoudende conjunctuur al gemeen is, schijnt voorbij. Dit wordt gezegd in de memorie van antwoord op het voorlopige ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over de be groting van het genoemde staatsbe drijf. PARIJS, 25-2. President de Gaulle heeft zondag in een toespraak die hy hield ter gelegenheid van de opening van een cultureel centrum in zyn woonplaats te Colombey-Les-Deux- Eglises even de kwcstie-Algerië aan geroerd. Hy zei dat het mogelyk is dat „in de komende dagen" een einde komt aan de „beproeving die wy heb ben moeten doormaken" en wel op een wyze die Frankryk waardig is. Wy zyn er hier en overal bly over en gy kunt geloven dat degene die u thans toespreekt er het gelukkigst van allen mee zal zijn, aldus de pre sident Tot dusver hééft hij in toespelin gen op het Algerijnse vraagstuk steeds gesproken over een oplossing „binnenkort" of een andere minder omschreven tijdsaanduiding. Radio-Tunis meldt onder aanhaling van haar correspondent in Tripoli, dat de werkzaamheden van het Algerijn se parlement in deze Libische stad vandaag (maandag) zullen eindigen en dat de leden van de voorlopige re gering kort daarop naar Tunis zullen terugkeren. Het parlement bespreekt de Frans-Algerijnse akkoorden. In kringen die in nauw contact staan -met de Algerijnse opstandelin genbeweging in Tunis, wordt 7 maart genoemd als 'de datum waarop de of ficiële Frans-Algerijnse vredesconfe rentie zal worden gehouden. Op deze datum loopt de Mohammedaanse Ramadan-vasten af. Gewichtloosheid „een zeer prettig gevoel" CAPE CANAVERAL, 23-2. Presi dent Kennedy heeft vrydagmorgen ko lonel Glenn onderscheiden met de „Distinguished Service Medal", de me daille voor bijzondere verdiensten, de hoogste onderscheiding van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart. De ceremonie vond plaats voor de hangar „S" op Canaveral, waar Glenn de dagen voorafgaande aan zijn lan cering heeft doorgebracht. De direk- teur van het projekt-Mercury, Robert Gilruth, ontving uit handen van Ken nedy dezelfde onderscheiding. Glenn had Kennedy op een rondrit over de basis begeleid, nadat hij per vliegtuig van het eiland Grand Turk, een van de Bahama-eilanden, was angekomen en voor het eerst sinds zijn ruimtevaart zijn gezinsleden had weergezien. De gewichtloosheid CAPE CANAVERAL, 23-2. De ruim tevaarder John Glenn heeft op een persconferentie gezegd dat hij niet alleen geen nadelige gevolgen van de gewichtloosheid tijdens zijn tocht rond de aarde heeft ondervonden, maar dat het een „buitengewoon prettige erva ring, een wonderlijk gevoel" was. De Atlas-raket, waarmee hij in zijn baan werd gebracht, had perfect ge werkt en hem op enige km per uur na de berekende snelheid had ver leend. „Ik ben helemaal niet misselijk geweest en heb geen onprettige ge volgen ondervonden". Tijdens de periode van gewicht loosheid is er slechts een ding weg gedreven, een filmspoel. Hij greep er naar, want toen hij de film verwis selde raakte hij de spoel aan waar door deze weg dreef. Hij heeft het ding niet weergezien. Prof. Duynstee bedankt als K.V.P.-lid DEN HAAG, 25-2. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee heeft in een brief aan het dagelijks béstuur van de Katholie ke Volkspartij meegedeeld, dat hij be dankt als lid van de partij. Aanlei ding hiertoe, zo deelde prof. Duynstee het A.N.P. mede, is de redevoering die de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, op de statendag van de K.V.P. heeft gehouden. Prof. Duynstee verklaart in zijn brief onder andere het vertrouwen in de dagelijkse partijleiding te heb ben verloren. Fraai versierde ruiterstoet NOORDWELLE, 26-2. Het koude weer van zaterdag j.I. heeft slechts weinig afbreuk gedaan aan het stra- feest in Noordwelle. De belangstelling was weliswaar iets minder groot dan in vorige jaren, maar het feest als zodanig was er met minder om. De twaalf deelnemende ruiters verza melden zich om 1 uur in de kom van het dorp. De paarden waren als gold het een officiële keuring, prachtig versierd en de dames-jury stond dan ook voor een moeilijke tóak de pryzen toe te kennen. De uit geldprijzen bestaande prijzen werden als volgt vastgesteld: le prijs: L. Hart, 2e prijs W. Lokker, 3e prijs B. v. d. Vate, 4e prijs J. Steur, 5e prijs G. Plantsoen. Ter opluistering van het feest wer den de ruiters na hun bezoek aan Renesse en omgeving ter hoogte van de Stoofweg ingehaald door de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" met de drumband. Bijzonder spijtig van deze Straviering is wel dat het traditionele strandbezoek ditmaal achterwege is gelaten, hoewel dit toch bijv. bij de Haard wel mogelijk ge weest zou zijn. Overigens was het een prachtig gezicht het muziekcorps met de kleurige ruiterstoet het dorp te zien binnentrekken. De muziek blies era lustig op los en de echter paar denliefhebbers beleefden vooral veel genoegen aan het jonge en lichte paard, dat uitstekend bereden werd door de heer Goense. Ringsteken Een felle strijd werd geleverd bij het nummer ringsteken, waarbij de volgende prijswinnaars uit de bus kwamen: 1. J. Zorge, 2. G. Plantsoen, 3. J. Steur, 4. L. Hart en 5. A. Verse- put. De prijzen waren een paarden- hoofdstel (hoofdprijs) ,een taart, mixer huishoudelijke artikelen en brand stoffen. Het fraaie paardehoofdstel, dat 's middags veel belangstelling trok, is dus gewonnen door de heer Zorge, een goede bekende bij het ring steken en in vorige jaren altijd een van de hoogst genoteerden. In de zaal Lokker-v. d. Zande heer ste 's middags een gezellige sfeer waaraan „Witte van Haemstede" met pittige nummertjes een gewaardeerde bijijdrage leverde. Onder de belang- Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Bekwamer te zijn dan anderen r 1 is geoorloofd, maar hel slechts te 5 schijnen is gevaarlijk. f WAT mr pe Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat lichte sneeuw; matige tot krachtige, langs de Wadden tijde lijk harde oostelijke wind; overwegend lichte vorst. 27 febr. Zon op 7.32, onder 18.15. Maan op 1.35, onder 11.05. Laatste kwartier: 27 febr. te 16.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 27 febr. 7.53 v.m. 20.31 n.m. BROUWERSHAVEN 27 febr. 7.29 v.m. 19.57 n.m. Doodtij: 1 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde ver plaatste het zwaartepunt van een om vangrijk hogedrukgebied zich van IJs land. Het blijft echter een uitloper ver tonen over midden-Noorwegen en Zweden tot in Rusland. Een lagedruk gebied, waarin enkele zwakke kernen voorkomen, bevintd zich bij Portugal, Spanje en het westelijk deel van de Middellandse Zee. Bij deze luchtdrukverdeling staan over een groot deel van Europa ooste lijke winden. Deze hebben de laatste dagen geleidelijk koudere lucht naar west-Europa gevoerd, waarin zondag de maximumtemperaturen in ons land bijna overal één a twee graden onder het vriespunt bleven en het de daar opvolgende nacht vier tot zes graden vroor. Over Polen is nu echter weer iets minder koude lucht in aantocht, zodat de temperaturen een kleine stijging zullen ondergaan, maar het zal toch overwegend licht blijven vriezen. Ook voeren de oostelijke 'winden nog veel wolkenvelden mee, waaruit af en toe wat lichte sneeuw kan vallen. Op het Venezolaanse eiland Mar garita is een tweemotorig vliegtuig van de plaatselijke luchtvaartmaat schappij Avesa bij een landing ver ongelukt, waardoor 22 mensen - ne gentien passagiers en drie leden van de bemanning - om het leven kwa men. Ontvangst in Huis ten Bosch DEN HAAG, 25-2. Het programma van het bezoek van minister Kennedy aan Nederland is vlot verlopen. Het door de minister-president aangebo den diner in hotel De Wittebrug in Den Haag werd reeds vroegtijdig be ëindigd, aangezien de heer Kennedy aan het einde van zijn vierweekse reis zeer vermoeid was. De politieke besprekingen met mi nister Kennedy over diens indrukken ten aanzien van de Indonesische hou ding tegenover de mogelijkheid van een gesprek met Nederland over Nieuw-Guinea zouden eerst heden- (maandag)-ochtend worden gevoerd. In de omgeving van minister Kenne dy viel evenwel reeds zondagavond te beluisteren, dat diens vier gesprekken met president Soekarno blijkbaar wei nig perpectief hebben kunnen openen in de richting van het door Nederland gewenste gesprek met de secretaris generaal der V.N., de heer Thant. H.M. koningin Juliana heeft zon dagmiddag op het paleis Huis. ten Bosch de Amerikaanse minister van Justitie en mevrouw Robert Kennedy ontvangen. Het bezoek duurde van half vier tot kwart voor vijf, aldus is officieel meegedeeld. n, stellenden voor deze weer uitermate geslaagde Straviering bevonden zich ook burgemeester jhr. R. Röell en de beide wethouders met hun dames. Een woord van waardering voor het Stracomité, de ruiters en de harmonie voor de manier waarop men gezamen lijk in Noordwelle het aloude feest wist te laten herleven is zeker op zijn plaats. Onder leiding van „De Wilco's werd de dag 's avonds besloten met I een gezellig bal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1