DE ZIERIKZEESCHE COURANT Typische Engelse landbouwvraagstukken moeten opgelost Militaire cadetten eisen afschaffing Nationale Vergadering V.S. willen geen ontwapeningsgesprek op topniveau Minister Toxopeus won hard gevecht over het salarisbeleid Nederland en de weersatellieten Oplossing voor stopzetting A- proeveni Brief van Chroesjtsjef VRIJDAG 23 FEBRUARI I9G2 118e jaargang No. 19131 Z1ERIKZEESCHE «NIEUWS BOM ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ENGELAND EN DE E.E.G. Londen wenst „aanloopperiode" van 12 a 15 jaar BRUSSEL, 22-2. In Brussel heeft donderdag een eerste gedachtenwisseling plaatsgehad lussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en Engeland over de landbouwvraagstukken, die moeten worden opgelost b(j het toetreden van Engeland tot de gemeenschappelijke markt. „Bevredigend, omdat het gehele terrein grondig werd verkend en de ambte lijke deskundigen thans aan het werk kunnen gaan", noemde de Nederlandse minister van landbouw, mr. Marijncn. het gesprek. De uit 23 leden bestaande Britse de legatie belichtte bij monde van de voorzitter, minister Heath, en de mi nister van landbouw, Soames, in het bijzonder een viertal punten waarop Engelse wensen bestaan: een overgangsperiode voor aanpas sing aan het per 1 juli a.s. in werking tredende gemeenschappelijke land bouwbeleid van de „zes"; de daarin vervatte gemeenschappe lijke financiële verantwoordelijkheid; de bescherming van de landbouwbe langen van de Gemenebestlanden en garanties voor het inkomen van de Britse boeren. Langere overgangsperiode Van Britse zijde werd door minister Soames gesteld, dat Engeland een lan gere overgangsperiode naar het uit eindelijke gemeenschappelijke land bouwbeleid nodig heeft dan de zes E.E.G.-landen, omdat het bij de op stelling daarvan niet is betrokken en bovendien de „zes" zich er vier jaar „mentaal" op hebben kunnen voorbe reiden. IIü noemde daarbjj een periode van twaalf tot vijftien jaar. Onder de zes E.E.G.-landen bleek echter twijfel te bestaan of een oplossing voor dat vraagstuk moet worden gezocht in een verlenging van termijnen. In de in het gemeenschappelijke landbouwbeleid gestelde termijnen zouden maatregelen kunnen worden getroffen, die de overgang voor Enge land kunnen vergemakkelijken. Minister Heath ontwikkelde verder bedenkingen tegen de gemeenschap pelijke financiële aspecten van het RUMOER IN TURKIJE ANKARA, 22-2. Regcrings- en mi- lifairp leiders in Turkije hebben don derdagavond via de raclio de bevol king opgeroepen tot kalmte, nadat ca- det'en van de mi'itaire academie in Ankara afschaffing van de Nationale Vergadering hadden geëist en bij een mars door de stad een radiostation hadden bezet. De betogers, die werden begeleid door enige pantsereenheden, werden later omsingeld door luchtmachttroe pen, die ook het hoofdgebouw van Ra dio-Ankara en het hoofdpostkantoor bezetten. Radio-Ankara verdween daarop uit de lucht. Leden van de luchtmacht betrokken de wacht bij het bureau van pre mier Inonu, die de eis van de studen ten inzake de Nationale Vergadering afwees. Ook op eisen voor de over plaatsing of pensionering van de di recteuren van de academies voor de opleiding van officieren van het leger en de militaire politie en van de mi litaire commandant van Ankara, wilde dc eerste-minister niet ingaan. Dit werd bekendgemaakt, nadat Inonu op het hoofdkwartier van de luchtmacht met zijn ministers had beraadslaagd. In Ankara deden zich geen geweld daden voor en ook uit de rest van het land werden geen berichten over on geregeldheden ontvangen. Radio-Istanbul zond normaal uit, maar sprak in de nieuwsberichten niet over de binnenlandse toestand. President Gursel deed via dc radio een beroep op het leger om zich niet te laten verleiden tot een omwente ling. gemeenschappelijke landbouwbeleid, waarbij Engeland als importerend land - de agrarische behoeften worden voor de helft door invoer gedekt - door het heffingssysteem een groot deel van de lasten zou gaan dragen. Dit zou naar Britse opvatting neerkomen op een preferentie voor Franse produkten ten koste van de Gemenebestlanden. 4 Over clubliefde gesproken LISSABON, 22-2. F. C. Neu- renberg zal donderdagavond in Lissabon, wanneer de Duit se club in een wedstrijd voor de kwartfinales voor de strijd om de Europese beker tegen Benfica uitkomt, tenminste één vurige supporter hebben. George Ziegler, een 24-jarige distillateur uit de Duitse speel- goedstad, is namelijk donder dag per fiets in Lissabon aan gekomen, om de wedstrijd bij te wonen. Ziegler heeft de 2600 kilometer, die Neurenberg van de Portugese hoofdstad scheiden, afgelegd in 13 dagen De schaatsenrijder Henk van der Grift en zijn verloofde Reyka van Zijtveld waren woensdagavond het middelpunt van een grootse huldiging in Breukelen. De avond begon met een rijtoer in een open rijtuig naar het hotel, waar ge- \ecipieerd werdeen dichte drom sportvrienden omringde het rijtuig dat zich slechts langzaam een weg door Breukelen kon banen. Meisje verdronk in wasketel AMSTERDAM, 22-2. Donderdag- middag is de anderhalf jaar oude Cor nelia T. i nde Czaar Petei's traat te Amsetrdam, al spelende in een 70 cm hoge wasketel gevuld met bleekwater gevallen en verdronken. De moeder was op de overloop de was aan het ophangen en had de verbindingsdeur naar de keuken, waar de ketel stond, opengelaten. Zij meende zo een oogje in het zeil te kunnen houden. Wel een conferentie van ministers Sturen op een afstand AMSTERDAM, 22-2. Na dertig maan den moeizaam experimenteren in zijn vrije tijd is het, zo lezen toij in de Philipsknerierde Eindhovense Phi- lipsemployé J. F. van Oort op bevre digende wijze gelukt een combinatie van elektronische energieoverdracht en soepele besturing op afstand te verwezenlijken, waardoor een voor werp in één vloeiende beweging ge hoorzaamt aan de meest geringe im puls niet alleen in een plat vlak, doch ook verticaal. De heer van Oort heeft woordvoerder rijn uitvinding o.m. toegepast in een zal instemmen met het Brits-Ameri- autospel kaanse voorstel om de ontwapenings- WASHINGTON, 23-2. De Verenigde Staten hebben opnieuw het voorstel van premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie van de hand gewezen om Je aanstaande tien-Iandenconferentie over ontwapening te Genève op het hoogste plan tc laten beginnen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Ned Nordeness, heeft donder dagavond op een persconferentie ge zegd, dat de brief die president Ken nedy eerder op de dag van premier Chroesjtsjef had ontvangen, geen en kel nieuw argument toevoegt ter on dersteuning van het voorstel van Chroesjtsjef, in maart de ontwape ningsconferentie op topniveau te be ginnen. Volgens de Amerikaanse woord voerder, menen de V.S., dat hun eigen voorstel voor een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken ter opening van de ontwapeningsbespre kingen. het beste. De V.S. blijven hopen - aldus de dat de Sowjet-Unie conferentie te laten beginnen met een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken. EEN INDONESISCH TROEPENTRANSPORT X «T 2 IPB f" Z V f i tr 'V «lijp On deze foto, gemaakt in de haven van Djakarta. zwn we een troepentrans port van de Indonesische strijdkrachten, eren mor het vertrek „naar West IrianDe onmiddellijke bestemming ren deze vrijwilligers werd officieel niet bekend gemaakt, doch IJPI vernam uit betrouwbare bron, dat de militairen naar Zuid-Celebes gingen, vanwaar een actie tegen Nederlands Nieuw Guinea ou kunnen worden begonnen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 22-2. Minister mr. E. H. Toxopeus heeft zijn harde gevecht met de Tweede Kamer over het salarisbeleid van het kabinet-De Quay ge wennen. Nadat de debatten twee keer waren geschorst „voor nader beraad" en tcrwyl er slechts een klein vonkje nodig was om een politieke ruïne te veroorzaken, werd de begroting van binnenlandse zaken donderdagmiddag met 83 tegen 45 stemmen aanvaard. De fractieleider van de socialisten, mr. J. A. W. Burger vroeg hoofdelijke fcemming, nadat de K.V.P.-er A. C. M. Weijters had gezegd tegen de hele begroting te zullen stemmen. De P.v. d.A., de P.S.P. en de C.P.N. deden dat óók. De motie van mr. H. K. J. Beernink (c.h.), aan het begin van de middag namens de meerderheid van de vaste commissie voor binnenlandse zaken ingediend, werd met 72 tegen 59 stem men aangenomen. (Men zie voor de tekst der motie elders in dit nummer). Hierin wordt de regering gevraagd het overleg over de ambtenarensala rissen te heropenen. De minister zal deze motie naast zich neerleggen, zo als hij nadrukkelijk heeft verklaard. Een positief punt is de toezegging van de bewindsman de Kamer op korte termijn een nota te sturen over de structuur en over een mogelijke verbetering van het Georganiseerd Overleg. DE TOEKOMST DER VAKBONDEN Naar principiële wijziging in bezitsverhoudingen Observatorium-satelliet omhoog Voor aanstaande week staat in de V.S. de lancering van een observato rium-satelliet tot 560 km boven de aarde op het programma voor het na gaan van het effect van de zonnestra ling op het weer, radioverbindingen en de stralingsgordels om de aarde. Deze kunstmaan, „Oso" genaamd, weegt 180 kilo en zal de eerste zijn van een serie die men in de loop van de komende elf jaar de ruimte in wil zenden. Emigrantenschip naar Australië ROTTERDAM, 22-2. Het vroegere emigrantenschip „Groote Beer", nu eigendom van de scheepvaartmaat schappij Trans-Oceaan, is uit de Rot terdamse haven vertrokken met o.a. vier emigrantengezinnen aan boord, die al eens eerder emigreerden, maar nu na een hernieuwde kennismaking met Nederland toch weer naar Aus tralië of Nieuw-Zeeland reizen om daar hun bestaan op te bouwen. Te leurgestelde spijt-emigranten dus Geval van gasvergiftiging Vader en zoon omgekomen STADSKANAAL. 21-2. In Stads kanaal is de 78-jarige gepensioneerde onderwijzer J. Boer en zijn zoon, de 40-jarige R. J. Boer, onderwijzer van beroep levenloos in bed aangetroffen. Een bezoeker, die op zijn bellen geen gehoor kreeg en een gaslueht door de deurkieren rook, waarschuw de de politie. Deze verschafte zich toegang tot de woning en vond de slachtoffers. Bij een nader onderzoek bleek, dat de gasleiding onder het huis lek was. Ir. M. D. A. Gleruin neemt afscheid DEN HAAG, 22-2. Op 28 februari zal in hotel „Dc Burg" in Middelburg de heer M. D. A. Glerum, hoofdinge nieur-directeur van de volkshuisves ting en bouwnijverheid in de provin cie Zeeland, die op genoemde datum de rijksdienst zal verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, officieel afscheid nemen. AMSTERDAM, 22-2. „De vakbon den zullen - als zij nog toekomst wil len hebben - niet alleen naar ver beteringen binnen het „kapitalisme" moeten streven, maar, nu een „bo dem' van sociale voorzieningen is ge legd, zich moeten concentreren op een principiële wijziging in de bezitsver houdingen, waarmee het verdelings vraagstuk bij de wortel wordt aange pakt". Dit schrijft de heer W. Lange veld, drs. pol. soc., uit Haarlem, in het don derdag verschen ennummer van „Eco- ncmische-statistische berichten" n.a. het geruchtmakende betoog van pater H. Hoefnagels S.J., dat het met de verdeling van het nationaal inko men in Nederland ondanks de ar- beidsvreden, niet geheel rechtvaardig toegaat. Pater Hoefnagels gelooft dat sociale strijd de gangmaker van de vooruitgang kan zijn. De heer Lange veld schrijft ,dat in de redenering van pater Hoefnagels een grote kern van waarheid zit. Het probleem is z.i. echter niet de verde ling. Het gaat er om of de bevolking een verdeling als juist ziet of niet. Alleen een goed opgezet sociologisch onderzoek kan uitwijzen in welke mate en waarom de werknemers ontevre den zijn. De sociologen zouden ook wegen naar verbetering moeten aan geven. Vliegt dood mens om de aarde? FORTWORTH (Texas), 23-2. De woordvoerder van het commando van de Noordamerikaanse luchtverdedi ging, kolonel Barney Oldfield, heeft verklaard, dat een Russische neuske- gel en een raket, die niet van elkaar losgekomen zijn, sinds mei 1960 om de aai'de cirkelen. Volgens hem zou de neuskegel bemand kunnen zijn ge weest. Als dat het geval was, zou er nu een stoffelijk overschot in zitten. DEN HAAG, 22-2. Op verzoek van het Bureau voor Ruimtevaart van de Verenigde Staten heeft Nederland medewerking verleend door waarne ming van en in de lucht boven het Nederlands grondgebied. Deze waar nemingen onder supervisie van het K.N.M.I. zijn verricht in De Bilt zelf, in de waarnemingsstations van het in stituut, met de buienradar op Schip hol en met vliegtuigen van de Kon, Luchtmacht. Zij hadden vooral be trekking op aard en omvang van wol kenformaties. Zij vielen samen met de onderzoekingen die de weersatel- liet Tiros 3" naar het basisstation in de V.S. seinde en dienden mede om degegevens die daardoor werden verkregen nauwkeurig tc bepalen, Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Iedereen is te benijden die iets bezit waarvoor hij offers kan brengen, Zeilschepen doen Rotterdam aan DEN HAAG. 22-2. Van omstreeks 16 tot en met 23 of 24 augustus zal de Rotterdamse haven ligplaats bie den aan een nogal ongewone interna tionale vloot. Op uitnodiging van de Nederlandse regering zullen de sche pen, die hebben deelgenomen aan de in die maand te houden grote inter nationale zee-zeilwedstrijd, enkele da gen in Rotterdam vertoeven. Aan deze iedere twee jaar plaats vindende lange-afstand-wedstrijden zullen de bij de marines- en koop- vaaryijopleidingen van de verschil lende landen in gebruik zijnde zeilen de schoolschepen meedoen. Gunstige economische perspectieven in Europa PARIJS, 22-2. Op een persconferen tie na afloop van een tweedaagse con ferentie van de organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwikke ling (O.E.S.O.) heeft Walter Heller, voorzitter van de raad van economi sche adviseurs van president Kenne dy, donderdag verklaard dat de voor-' uitzichten voor de economische groei van Europa voor het lopende jaar er zeer gunstig uitzien. Hij zei dat de vrees voor een vertraging van de groei zeker geen werkelijkheid is ge worden. „Een recessie in Europa schijnt niet in de sterren te staan. Voor 1962 zijn de vooruitzichten in Europa beter dan zes maanden gele den verwacht had kunnen worden". GENEVE, 22-2. De leider van de Sow jet-Russische delegatie bij de kernstopconferentie in Genève, Tsa- rapkin, heeft donderdag tegenover de pers verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van het stopzetten der kernproeven, in het kader van de ont wapeningsconferentie, die op 14 maart in Genève zal beginnen. Tsarapkin heeft de waarnemend lei der van de westelijke delegaties bij de kernstopconferentie, die voor onbe paalde tijd verdaagd is, in zijn villa van dit besluit op de hoogte gesteld. WASHINGTON, 22-2. Donderdag is in Washington een brief van de Rus sische premier Chroesjtsjef voor pre sident Kennedy overhandigd. Hij gaat over ontwapening en is het antwoord op Kennedy's brief van 14 februari. Daarin werd Chroesjtsjefs voorstel om de ontwapeningsconferentie in Ge nève als topconferentie te laten be ginnen, verworpen. Amerika stelde voor het confereren voorlopig aan de ministers van buitenlandse zaken over te laten. Als in de loop van de conferentie zou blijken dat er over eenstemming te bereiken viel, konden de regeringshoofden altijd nog naar Genève komen. Hulp voor slachtoffers van de watersnood AMSTERDAM. 22-2. De Volkswa gen-dealers in Nederland hebben be sloten 1 gulden per in 1961 geïmpor teerde Volkswagen af te dragen voor hulp aan de slachtoffers van de wa tersnood in Hamburg. De importeurs van de Volkswagen in Nederland, de heren Ben en Wijnand Pon, zullen het op deze wijze bijeengebracht bedrag verdubbelen. De Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel deelt mede, dat in het vorig jaar 30.750 Volkswagens werden geïmporteerd. Er zal derhalve een be drag van f 61.500 via het Volkswagen- werk aan het Duitse rampenfonds uit betaald worden. Franse verkiezingen april m PARIJS. 22-2. Het Franse avond blad Paris-Presse heeft donderdag voorspeld, dat waarschijnlijk op 29 april in Frankrijk algemene verkie zingen zullen worden gehouden. Pre sident de Gaulle zou dit hebben be sproken met de voorzitter van de Na tionale Vergadering, Chaban-Dolmas, die donderdag door het staatshoofd werd ontvangen. WAT UQT Dt bilt Aanhoudend koud Verwachting tot zaterdagavond: In de nacht lichte vorst, overdag temperatuur om het vriespunt. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Wisselend bewolkt, maar geen sneeuw van betekenis. 24 febr. Zon op 7.39. onder 18.09. Maan op 23.22. onder 9.43. febr. Zon op 7.36, onder 18.11. Maan op onder 10.06. 26 febr. Zon op 7.34. onder 18.15. Maan op 0.28, onder 10.32. Laatste kwartier: 27 febr. te 16.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 24 febr. 6.14 v.m. 18.43 n.m. 25 febr. 6.44 v.m. 19.14 n.m. 26 febr. 7.15 v.m. 19.47 n.m. BROUWERSHAVEN 24 febr. 5.45 v.m. 17.58 n.m. 25 febr. 26 febr. Doodtij 6.15 v.m. 6.49 v.m. 1 maart. 18.31 n.m. 19.09 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijwel geheel Europa is nu over spoeld door kontinentale lucht. In west Europa komt daarbij slechts lichte vorst voor, maar dc sterke oos telijke winden geven het weer een koud karakter. Het weertype wordt veroorzaakt door een bijzonder krach tig hogedrukgebied van ongeveer 1050 millibaar, dat zich nu al enkele dagen boven Scandinavië bevindt. Er zijn geen aanwijzingen dat het hogedruk gebied verplaatst of afneemt. Het huidige weer met matige tot krachti ge noordoostelijke winden, des nachts lichte vorst, overdag temperaturen om het vriespunt zal dan ook aanhouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1