PRESIDENT KENNEDY ZEER VERHEUGD OVER EERSTE AMERIKAANSE RUIMTEREIS r&aëREitSbK Mevrouw Glenn: „we zijn trots op de Mercury-ploeg" Experts achten Indonesië niet in staat tot een aanval Vreemde moorden in Londen Oostduits „welkom" voor R. Kennedy Anker-Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 No. 19130 De Glenn-story Achttienduizend mensen werkten mee aan succes WASHINGTON, 20-2. - President Kennedy heeft in een verklaring tegen over verslaggevers uiting gegeven aan de „grote blijdschap en voldoening" van alle Amerikanen over de geslaagde ruimtevaart van de luitenant-kolonel der Amerikaanse marine John Glenn. „De Verenigde Staten »Un laat aan de verovering der ruimte begonnen, doch zU behoeven daarin voor niemand onder te doen", aldus de president. Groot was de vreugde op de lan ceerbasis te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, toen het welslagen van John Glenn bekend werd. Aan de tienduizend technici die op de een of andere manier bij de lancering betrokken zijn geweest, werd een reusachtige koek in de vorm van een „Mercury"-ruimtecabine aan geboden. De Britse eerste minister heeft pre sident Kennedy een boodschap gezon den, waarin hij hem gelukwenst met de geslaagde ruimtevaart van luite nant-kolonel Glenn. CAPE CANAVERAL, 20-2. De Ame rikaanse astronaut luitenant-kolonel John Glenn heeft er dinsdag voor ge zorgd, dat de V.S. weer meetellen in de „ruimtewedloop" met de Russen. In een Mercury-cabine beschreef hU drie banen om de aarde en landde vUf uur en een kwartier, nadat h(j met een draagraket van het type At las van de basis Cape Canaveral in Florida was gelanceerd, op 210 mijl ten noordwesten van het eiland Porto Rico in de Atlantische Oceaan. Daar werd hij met cabine en al aan boord gehesen van de Ameri kaanse torpedojager „Noa", die zich op zes mijl afstand bevond toen de cabine in zee terechtkwam. Het kostte de ruimtevaarder enige moeite om het ruimtevaartuig te verlaten, doordat het openen van het bovenluik niet volgens plan verliep. Hij besloot toen gebruik te maken van een springlading die voor even tuele noodgevallen was aangebracht. Glenn begaf zich nog dinsdag naar een der Bahama-eilanden Grand Turk Glenn's cabine LONDEN, 21-2. Luitenant-ko lonel John Glenn had de ruim- tecabine waarmee hij rond de aorde cirkelde „Vriendschap Zeven" gedoopt. De Mercury cabine lijkt op een televisie- buis. Zij is 2,8 meter hoog en aan de onderkant 1,8 meter breed. Tijdens het lanceren' woog zij ongeveer 2005 kilo. Nadat de cabine in haar baan was gekomen werd de red dingsraket afgeworpen, waar na een gewicht van 1360 kilo overbleef. Een gewijzigde At las-raket, die een snelheid van 28.000 km per uur kan berei ken, werd voor het lanceren gebruikt. De raket met de ruimtecabine is 28 meter hoog. Meer dan twee miljoen Japanners lijden aan griep. Alleen al in Tokio zijn tot nog toe een kleine vijftig do delijke gevallen geregistreerd. Ingezonden, mededeling l^POTHEEK :rs). rogist. MEENK-S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^ife) hoofdpijn, kies pijn. hoest, gri', ^■arrhee, influenza, rheumatiek, koorts j^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 feeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MPfNK'^CËAERS^elDttLiJEr 2yn Mlyl EtcEe^lcfljfpifqMies- P'f^V'dS l'V»mn<Wza' rheumaueOToomigneiabij gevattekou, ui'ic<nArucci' Ontmoeting met Kennedy Na zijn verblijf op Grand Turk gaat Glenn met de Amerikaanse vice-pre sident Lyndon Johnson naar Cape Canaveral terug, waar Glenn vrijdag president Kenndy zal ontmoeten. Maandag of dinsdag zal hij officieel op het Witte Huis door president Ken nedy worden ontvangen. DEN HAAG. De reacties van de ruimtevaarder in de cabine, tijdens het aftellen voor de start en tijdens de vlucht, zijn door een camera in de cabine opgenomen op een filmband van extra dun materiaal, zodat de camera met een film van 130 meter „geladen" kon worden. Tijdens het af tellen, het opstijgen en neerkomen werden zes opnamen per seconde ge maakt en tijdens de vlucht in de baan om de aarde een opname per twaalf seconden. NEW. YORK. De eerste secretaris van de Russische delegatie bij de V.N. L. A. Goeliev, heeft het Amerikaanse volk gelukgewenst met het welslagen van de ruimtevlucht van kolonel Glenn. 18000 mensen De leiding van de Nasa heeft me degedeeld, dat 18000 personen hebben bijgedragen tot het welslagen van Glenns ruimtevlucht. Burgemeester Robert Wagner van New York heeft namens New York John Glenn uitgenodigd voor een „Tiekertape parade" over Broad way. NEW YORK. Na de geslaagde ruim tevaart van Glenn stromen uit alle delen van de wereld gelukwenstele- grammen de Verenigde Staten binnen. Hoogtepunten van een ruimtereis CAPE CANAVERAL, 20-2. Hieron der volgen de tijdstippen van de ge beurtenissen tijdens de ruimtevaart van Glenn (in Ned. tijd). 15.47: Glenn wordt gelanceerd. 15.55: In zijn baan. Meldt: „het uit zicht as schitterend en ik voel me best". 16.07: Boven de Canarische Eilanden zei hij dat alles in orde was en dat de ruimtecabine „in grootse vorm" was. 16.15: Boven Zuidelijk Soedan. Bin nentreden van de op dat tijd stip duistere kant van de aarde boven de Indische Oceaan. Einde van zijn eerste „dag" in de ruimte. 16.20: Verlaat de Afrikaanse kust, contact met schip in Indische Oceaan. 16.43: Contact met station op de Aus tralische raketbasis Woomera. Glenn meldt „zeer heldere lich ten" waar te nemen, waar schijnlijk van de stad Perth. 17.09: Zonsopgang bij nadering Cali- fornische kust waargenomen. Contact met Mexicaans station. 17.15: Eerste ronde volbracht met het overvliegen van Cape Canaveral 18.10: Contact met het Australische station. 18.56: Tweede ronde voltooid. 19.26: Derde oversteek Indische Oce aan. 20.20: Remraketten ontbranden boven Atlantische Oceaan ongeveer 600 mijl ten westen van Los Angeles. Landing ingezet. 20.43: Ruimtecabine landt in de At lantische Oceaan, ongeveer 225 mijl ten noordwesten van San Juan, Portorico. 21.01: Cabine aan boord van de tor- pedobootjager Noa gehesen. „Ik voel me gelukkig" De echtgenote van ruimtevaarder Glenn .mevrouw Annie Glenn, zei na de vlucht: „Ik ben erg blij. Ik voel me gelukkig .Wij zijn allemaal trots op onze Mercury-ploeg die voor zo'n heerlijke dag heeft gezorgd". Zij en haar buren vierden de geslaagde vlucht in haar woning in een buiten wijk van Washington. Haar zoon en dochter vertelden de vlucht van hun vader met een topwatch, twee land kaarten en twee wereldbollen gevolgd te hebben. Mevrouw Glenn gaf toe enige zenuwachtige ogenblikken te hebben gehad. „Ik denk dat mijn mooiste ogenblik kwam op vijf mi nuten en vijf seconden na de lance-' ring, toen ik wist dat hij in zijn baan was gekomen". De kwestie-Nieuw-Guinea LONDEN, 20-2. Voor de tweede maal binnen 24 uur is in Londen een vermoorde onder precies gelijke om standigheden aangetroffen, namelijk naakt, gewurgd en met de handen op de rug gebonden, aldus heeft de po litie dinsdag in Londen bekend ge maakt. De 39-jarige ambtenaar van de admiraliteit werd maandagavond in zijn vrij gezel lenf lat in noord-Lon- den op deze wijze vermoord aange troffen. Dinsdagavond werd een 24- jarige man in zuid-Londen dood in bed gevonden. BERLIJN. 21-2. Het Oostduitse pers bureau A.D.N. heeft woensdag een felle aanval gedaan op de Amerikaan se minister van justitie Robert Ken nedy, die donderdag voor een bezoek van drie dagen in Berlijn wordt ver wacht. Het persbureau kwalificeerde de broer van de Amerikaanse president als een „roekeloos, onmenselijk, cy nisch neo-fascistisch type" en „een ware onderdrukker, een vernietiger van de burgerlijke vrijheid in de Ver enigde Staten, en een gehate exponent van het kolonialisme". DJAKARTA, 20-2. Om westelijk Nieuw Guinea zal in de komende tien maanden geen oorlog worden gevoerd - geen wereldoorlog noch een op be perkte schaal in de zuidelijke pacific tussen Indonesië en Nederland. Al is het duel - met woorden - tus sen de Nederlanders en de Indonesiërs nog zo verbitterd, al is de massa der Indonesische bevolking nog zo opge zweept - Indonesië is voor het ógen- blik niet in staat, westelijk Nieuw- Guinea met kans op succes aan te vallen. Dit is het gevoelen van de meeste westelijke militaire deskundi gen. Velen hunner zijn zelfs van me ning, dat ook in leidende Indonesische kringen deze opvatting bestaat, in elk geval na het incident ter zee van 15 januari bij de Etna-baai. Anderzijds zijn ook alle waarne mers het er over eens, dat de Neder landse strijdkrachten, welke thans in west Nieuw Guinea aanwezig zijn, niet in staat zijn, een landing van In donesische troepen te verhinderen. Maar met een landing op beperkte schaal ergens op de rimboekust van het eiland, dat na Groenland het grootste ter wereld is, zou Indonesië niets winnen. De belangrijke plaatsen - Hollandia en andere - zijn in een goede staat van verdediging, daar hebben de Nederlanders hun militaire kracht die een krachtige luchtafweer omvat, gecentraliseerd. WAARSCHUWING TEGEN OECUMENE-GEDACHTE Wijlen ds. P. Zandt herdacht op partijvergadering S.G.P. UTRECHT, 21-2. De voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij, ds. H. G. Abma, Ned. Herv. predikant te Putten (Veluwe), heeft op de woens dag in „Tivoli" te Utrecht gehouden jaarvergadering van de partij de overleden voorzitter, ds. P. Zandt uit Delft, herdacht. Hij waarschuwde in zijn toespraak tegen de huidige oecumene-gedachte. Hij vreest dat de Rooms Katholieke Kerk het voor het zeggen krijgt. Ds. Abma hekelde het, uit het oogpunt van verdraagzaamheid en wegens de veranderde tijdsomstandigheden al lerlei kwaad oogluikend toe te staan of te legaliseren, zoals de zondagsont heiliging. Kritiek had hij op het werk der Verenigde Naties, „welker ingrij pen de chaos eerder groter maakt". Ds. Abma herinnerde nog eens aan het pleiten van de S.G.P. voor her invoering van de doodstraf om toe nemende criminaliteit te beteugelen. Hij bracht ook het Staphorster ge richt ter sprake. „Wij willen geenszins propageren dat het volk het recht in eigen hand moet nemen, maar het is wel ver drietig, dat ontelbare vrijheden op al lerlei terrein drastisch worden be knot, terwijl aan de vrijheid tot zon digen niet mag worden getornd". De S.G.P.-voorzitter wees verder op het belang van de komende staten- en gemeenteraadsverkiezingen. Hij hoop te dat de ^etel van de S.G.P. in de Eerste Kamer zou worden herwonnen. Over Nieuw-Guinea zei ds. Abma, dat het hoogst eigenaardig is dat ter wille van de handelsbelangen gepleit wordt dit gebied zo spoedig mogelijk over te dragen. Naar contigenterings- regeling voor bieten DEN HAAG, 21-2. Het bestuur van het landbouwschap heeft de hoofdaf deling akkerbouw gevraagd, zich te beraden, over de mogelijkheden om nog voor het oogstjaar 1962 een con tingenteringsregeling voor de teelt van suikerbieten in het leven te roepen. In de op 21 maart te houden bestuurs vergadering zal de hoofdafdeling haar bevindingen meedelen. Het verzoek van de hoofdafdeling werd gedaan op voorstel van de heer van der Ploeg. De hoofdafdeling had zelf voorgesteld, geen regeling te tref fen, maar op de telers een beroep te doen om het suikerbietenareaal niet verder uit te breiden, omdat anders de garantieregeling verder zou wor den uitgehold. DEN HAAG. Het bestuur van het landbouwschap zal aan de landbouw- en landarbeidersorganisaties in west- Duitsland schriftelijk zijn deelneming met de door de watersnoodramp in noordwest-Duitsland getroffenen be tuigen. In de bestuursvergadering is hiertoe besloten. De watersnood in Duitsland Bovenstaande foto geeft een goed beeld van hetgeen het Duitse rampgebied door de stormvloed kreeg te doorstaan. Duitse militairen zochten het getrof fen gebied af naar mensen, die moesten worden gered. Ingezonden mededeling Dealer STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Orgelconcert in Ger. Kerk De cantor-organist van de Wester- kerk te Amsterdam, de 50-jarige Si mon Jansen zal dinsdagavond 6 maart aanstaande een concert geven op het Van Vulpeb-orgel in de gereformeer de kerk aan de St. Domusstraat te Zierikzee. Hij voert dan een program ma uit met werken van Dubois, Albert de Clerq en voornamelijk van Joh. S. Bach. Simon Jansen was achtereenvolgens organist van de Wilhelminakerk te Utrecht, de Eusebiuskerk te Arnhem en de Amsterdamse Westerkerk. Niet alleen als '^dirigent: Van verschillende bekende koren, maar ook als uitvoe rend musicus verwierf hij veel be kendheid, ook in het buitenland. Hij gaf veel concerten in Engeland, Zwit serland, Duitsland, België, Zweden, Denemarken en Frankrijk. Sinds 1944 is hij leraar aan het Amsterdamse Conservatorium. Daarnaast geeft hij les aan een aantal privé-leerlingen, onder wie de heer H. G. van den Doel uit Zierikzee. Simon C. Jansen, één van Neder lands meest vooraanstaande kerkmu sici, genoot zijn eerste opleiding aan het conservatorium te Utrecht, waar hij in 1932 zijn einddiploma voor pia no behaalde. Daarna studeerde hij op rijksbeurs aan het conservatorium te Amsterdam met als hoofdvak 1 orgel. Zijn leermeesters waren Cornelis de Wolff en Anton van der Horst. Twee jaar later behaalde hij zijn einddiplo ma met als onderscheiding de Pauw- prijs. In 1936 verwierf Simon Jansen zijn solistendiploma (de tegenwoordige prix d'excellence). Jaarvergadering Gew. Afdeling Zeeuwse C.B.T.B. In combinatie met de Coöp. Aan koopvereniging van de gewestelijke afdeling „Schouwen-Duiveland" van de Zeeuwse C.B.T.B. houdt deze Zeeuwse C.B.T.B.-afdeling een jaar vergadering op dinsdag 27 februari .s. in het „Huis van Nassau". De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, alsmede het rapport van de financiële commissie komen in behandeling. Voor de gewestelijke af deling is een bestuursverkiezing no dig in verband met -het aftreden van de heren J. Boot Pzn., L. Hanse M.Oz. en L. M. Leeuwe. Alleen de heer L. Hanse M.Oz. is niet herkiesbaar. In zijn plaats heeft het bestuur als kan didaten gesteld de heren M. O. Hanse Az. te Haamstede en J. Hanse te Se- rooskerke. Als spreker hoopt op te ti*eden de heer F .de Ronde, hoofd assistent bij de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, die zal spreken over het onderwerp: „Toekomstverwach tingen voor het gemengde landbouw bedrijf". NOORDWELLE SliSfeest op 24 februari Te Noordwelle zal op zaterdag 24 februari a.s. het traditionele Strêfeest woi'den gevierd. Het comité van voor bereiding is x'eeds enige tijd met de organisatie van het feest bezig. In middels heeft zich reeds een vijftien tal ruiters opgegeven voor deelne ming. Evenals vorige jaren worden ringsteekwedstrijden te paard gehou den. Voor de vex-siering der paax-den zijn prachtige prijzen beschikbaar ge steld, trouwens ook voor het ringste ken. Zo heeft de plaatselijke gax'eel- en zadelmaker de heer J. de Blonde een fraaie paax'dentoom met versiex*- selen geschonken, zulks als waarde ring voor de geste van de -burgerij, die hem onlangs gewerd. De muzikale medewerking zal weer. worden ver leend door de Kon. Hax'monie „Witte van Haemstede", die met drumband present zal zijn. t)e vertrektijd dei- paarden is vastgesteld op 1 uur. De muzikale inkomst vindt plaats om 2.30 uur, waarna het ringsteken be gint. OOSTERLAND De collecte voor de Stichting Neerbosch heeft in Oosterland in het jaar 1961 opgebracht de mooie som van f 204,90. Het werd opgehaald door een viertal collectantjes onder leiding van mevr. Bouwman-van der Reest. NOORDGOUWE Jaarvergadering Ver. voor Ziekenhuisverpleging Noordgouwe-Schuddebeurs De Vereniging voor Ziekenhuisver pleging Noordgouwe-Schuddebeurs hield de jaarvergadering in het hotel café-restaurant van de heer C. den Hollander. Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging per 1 januari 1962 127 leden telde. Het financieel verslag toonde een batig saldo van f 527,65, welk be drag gevoegd werd bij de reserve. In het afgelopen jaar werden 124 ligda gen genoteerd terwijl zeven leden werden opgenomen in het ziekenhuis. Het gemiddelde aantal ligdagen per verpleegde lag iets boven het gemid delde van vorige jaren. Van de kascommissie was aan de beurt van aftreden en niet herkies baar de heer A. P. Kort, in wiens plaats gekozen werd de heer C. Quist. Het aftredende bestuurslid de heer J. J. de Boer werd herkozen. In bespreking kwam de verhoging der tarieven van de ziekenhuizen, welke weer omhoog gingen in 1961. Teneinde het bijbetalen door de leden te voorkomen, werd besloten dat in 1962 voor de ligdagen zal worden be taald volgens het huidige tarief van de derde klasse, wat neerkomt op bij na f 20 per dag. In het eerste half jaar van 1962 zullen deze voor de ver eniging hogere kosten uit de kas wor den bestreden. Vanaf 1 juli worden de kosten dan bestreden door middel van een kleine verhoging van de con tributie. De te verwachten meerdere kosten worden begroot op plm. f 250 per jaar. Vervolgens besprak de voor zitter de gang van zaken vanaf de pe riode van de „reorganisatie" tot he den en concludeerde dat het de ver eniging mocht gelukken in stand te blijven, en altijd aan de verplichtin gen heeft voldaan. Aanbiedingen die al eens eerder werden gedaan, om de vereniging in groter verband op te nemen werden tot nu toe niet aange nomen. De voorzitter zei te hopen en te vertrouwen dat de zelfstandigheid bewaard mag blijven, al beseft het bestuur, dat de heel langzame terug gang van het ledental, dit uitsluitend door overlijden, in de toekomst en kele maatregelen zal vergen. BRUINISSE Verbetering Zijpse veerhaven Waarschijnlijk nog in 1962 zal aan de tramhaven te Zijpe, de haven waar de veerpont van de dienst Anna Ja- cobapolder doorlopend gebruik van maakt, een betere ingang worden ge geven, waardoor het voor genoemde veerponten veel eenvoudiger zal wor den deze haven binnen te vax-en. De ingang zal worden verbx'eed en verlegd, zuidelijk van het thans be staande rijkssteiger. Dit steiger is ge doemd te verdwijnen maar ook een deel van het zg. slikje van Zoeter en een deel van de veerdam die naar het steiger loopt zullen worden wegge- baggerd. Gemeenteraadsvergadering op vrijdag 2 maart De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 2 maart deze avond 19.30 Uur in openbare zitting bijeenkomen. B. en w. stellen in deze vergadering de zaak J. Griep aan de ox-de. Bij von nis van 5 februari 1962 heeft het ge- x"echtshof te 's-Gravenhage in enkel voudige belastingkamer, de uitspraak van de gemeenteraad tot afwijzing van het bezwaarschrift van J. Griep inzake een aanslag in de rioolbelas ting over 1961 vernietigd. Omdat vol gens b. en w. een uitspraak van de Hoge Raad bestaat waarin een soort gelijk geval de gemeente (niet de ge meente Bruinisse) in het gelijk werd gesteld, bevx-eemdt de uitspraak van het gerechtshof het college van b. en w. Er is daarom advies gevraagd aan de Vereniging van Nedex-landsche Ge meenten wat men in deze zaak moet doen, in het vonnis berusten of in be roep gaan. Verder staan onder meer op de agenda voorstellen tot vaststelling van een begi'otingswijziging, tot wij ziging van het algemeen ambtenaren reglement en tot wijziging van de ge meenschappelijke x-egeling Beati'ix- school. De dames-volleybal-wedstrijden Plattelandsvrouwen sloegen Nieuwerkerk met 2-0 In de vorige week gehouden dames- .volleybal-wedstrijden leverden de Plattelandsvrouwen de opmerkelijke prestatie het aan de kop gaande Nieuwerkerk te slaan en daarmee 2 punten in de wacht te slepen. Nieu werkerk wist echter op zijn beurt MEVO en Kwiekste overvleugelen zo dat deze club toch vier punten aan zijn toch al hoge score toe kon voegen. Het wordt voor het Bruse Kwiek nu wel heel moeilijk nog op deze club in te lopen, vooral omdat «deze club zoals we reeds een vorige keer schreven, te weinig leden heeft om een behoorlijke reserve voor haar zestal te kweken. Kunnen enkele spe lers niet, dan moet men zoals ook vo rige week het geval was direct met vijf pei'sonen gaan spelen, een handi cap die meewerkt om de weg naar de top te versperren. Ook MEVO wist twee maal te win nen, en zodoende vier punten aan haar totaal toe te voegen. De uitslag van de gespeelde wed strijden was als volgt: Nieuwei'kerk-Kwiek 2-0 (15-3, 15-5). Kwiek-Plattelandsvrouwen 2-0 (12-15, 15-8, 15-4). MEVO-Nieuwerkerk 0-2 (13-15, 9-15). Plattelandsvrouwen-MEVO 0-2 (12- 15, 6-15). Nieuwerkerk-Plattelandsvrouwen 0-2 (3-15, 15-1, 4-15). MEVO-Kwiek 2-0 (15-2, 15-6). De stand is nu Nieuwei'kerk 24 pun ten, Kwiek 18 punten, MEVO 12 pun ten en Plattelandsvrouwen 4 punten. Schatting grondwaarde In de polders Bruinisse en Ooster land zijn thans deskundigen bezig met het schatten van de waax"devan de grond in verband met de herverka veling. De thans aan de gang zijnde schatting is de laatste waardebepaling van de grond, die in verband met de Wet op de Herverkaveling gebeuren moet, alvorens deze waarde definitief zal worden vastgesteld. Ingezonden mededeling MET GRATIS CHOCOLADE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9