NA BESTAND De „Blankenheim" wordt vervangen in Nederland Wekelijkse ivereldschouiv kritieke fase voor Frankrijk in Algerije De onderhandelaars van de Franse regering en van de F.L.N. zijn gereed gekomen met de overeenkomst, die Algerije de zelfstandigheid en Frank rijk, eigenlijk voor het eerst sinds 1940, de vrede moet brengen. Het ak koord behoeft nog de goedkeuring door het Franse kabinet en het parle ment van de F.L.N. In Parijs zal dat geen tijdrovende onderneming zijn: daar beslist alleen de Gaulle en het verdrag is geheel zijn werk en tegelijk ook zijn triomf. In Tripolis, in Libië, waar het „uit voerende comité van de Algerijnse voorlopige regering" bijeen is, zal wat langer worden geredekaveld. Maar ook aan de goedkeuring van Algerijn se zijde behoeft niet te worden ge twijfeld. Met een dag of tien zullen de hand tekeningen onder de documenten kun nen worden gezet en zal de wapenstil stand een feit zijn. Voor Frankrijk begin dan, vooral in Algerije, de kri tieke fase. Revolte? Wat zal de O.A.S. doen? Zij zou een opstand wagen en het is waarschijn lijk, dat een meerderheid der Euro peanen in Algerije dit wenst. Maar ex-generaal Salan heeft daartegen ge waarschuwd en gezegd, dat de Gaulle niets liever zou wensen. Dat laatste is zeer wel mogelijk - het Franse le ger in Algerije is bijeengetrokken in en om de grote steden, van waar het gevaar moet komen. En het is zeer wel in staat en ook bereid om, als het tot een revolte komt, de O.A.S. binnen enkele dagen te kraken. Dat laat Salan en zijn samenzweer ders eigenlijk geen andere keus dan voort te gaan met hun moordaansla gen. Die zullen dan vooral worden ge richt tegen de Europese leden van de gemengde overgangsregering, die het bewind van de Fransen over gaat ne men. Lukt het de O.A.S. immers niet te beletten, dat het nieuwe regiem functioneert, dan is haar rol spoedig uitgespeeld. Want de blanke kolonis ten, machteloos zonder steun van het leger en teleurgesteld in een falende O.A.S., zullen of naar het moederlad terugkeren, of trachten zich levens kansen in het Algerijnse Algerije te scheppen. Wat doen de Algerijnen? Uiteraard is de ontwikkeling voor een goed deel afhankelijk van de hou ding van de leiding der F.L.N. Een anti-Frans beleid van de Algerijnse machthebbers zou tot bloedige inci- Ingezonden mededeling BURGHSLUIS denten en tenslotte tot een massale uittocht van alle kolonisten moeten leiden. Anderzijds is het wel zeker, dat een verzoeningsgezinde houding talrijke Franse families, die hier al enige generaties lang wonen, zou doen besluiten in Algerije te blijven. Men mag hopen, dat dit laatste - voor beide landen van het grootste belang, vooral voor het economisch van Frankrijk zo zeer afhankelijke Algerije - het geval zal zijn. De werktijden in het Horeca-bedrijf DEN HAAG, 21-2. Met ingang van 1 maart treedt een wijziging van het werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotelpersoneel in werking. Deze wijzi ging houdt in een verlaging van het maximum aantal uren,, dat per week in het horecabedrijf mag worden ge werkt. Dit maximum was tot nu toe ge middeld 53 uren per week (106 uren per twee weken). Vanaf 1 maart is dit maximum teruggebracht tot ge middeld 50 Vz uur per wèek (101 uren per twee weken). Ook bedrijfsauto's goedkoper geworden DEN HAAG, 20-2. Een onderzoek van de algemene verladers en eigen vervoerders organisatie heeft uitge wezen dat de prijzen van de bedrijfs auto's vergeleken bij- de situatie in februari 1961 zijn gedaald, zij het niet zo duidelijk als bij de personenauto's. De E.V.O. heeft de prijzen van 1961 en van 1962 voor vergelijkbare typen auto's in de klassen combinatiewa gens, bestelwagens, benzine- en die selvrachtwagens, naast elkaar gezet. Bij 20 vergeleken combi's was de kleinste verlaging f 5, de grootste f 1.310. De gemiddelde verlaging in deze klasse bedroeg f 473,50. MARKTBERICHTEN Uienveiling Steenbergen Uien: middel f 43,40; grof f 42,51; drielingen f 48,80; picklers f 54,86; stek f 17-18,30. Geveild plm. 55 ton. Breekpeen f 18,90. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Toegelaten tot de Evangeliebedie ning de heren J. G. van den Berg te Terborg, J. Broekhuis te Barneveld en J. Voordouw te Bodegraven. Beroepbaar: A. M. A. Hellendoorn, Utrecht. Beroepen te Sint Annaland en te Schoonrewoerd: kand. R. J. van de Hoef, Lunteren; te Sint Philipsland: kand. L. van Nieuwpoort, Linschoten. Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkvergadering van Noord- Holland naar Huizen (N.H.) (noodge- meente): V. E. Schaefer, Hemmen. Bedankt voor Hasselt: L. van Dop- penberg, Wilsum. ROTTERDAM, 20-2. De Koninklijke Zuidhollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen ,die waakt langs de kusten van Zuid-Hol land, zal op korte termijn zijn vier grote reddingsboten vervangen door nieuwe. Als eerste komt daarvoor in aanmerking de „Blankenheim", die in Burghsluis bij Haamstede ligt. Dat zal begin volgend jaar gebeuren. Daarna gaan ook de „President Wiersma" (Breskens), de „President Jan Leis (Hoek van Holland) en de „Koningin Wilhelmina" (Stellendam) uit de vaart, indien althans de maatschappij daarvoor tijdig de nodige, financiële middelen krijgt. Voor het gehele ver nieuwingsproject, dat over drie jaar voltooid moet zijn, is een bedrag van bijna twee miljoen gulden nodig. De maatschappij wordt al sinds 1824 in stand gehouden met vrijwillige bijdragen. Ger. Kerken Beroepen te Scharendijke: kand. J. Jurjens, Gramsbergen; te Willem stad: kand. J. van Eijk, Emmen; te Dokkum (vac. H. Hogenhuis): D. van Keulen, Oldenhove. Aangenomen naar Zijldijk (Gron.): kand. J. Slomp, Baarn, die bedankte voor Colijnsplaat. Bedankt voor Campen (Duitsland): A. Segger, Zoutkamp. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Brampton (Ontario, Ca nada) (Can. Ref. Church): C. Bakker, Twijzel; te Bilthoven: C. van Leeu wen, IJsselmuiden,Grafhorst; te Bun schoten-Spakenburg (vac. D. Nieu- wenhuis) en te Zuidhorn: H. J. Nijen- huis, Overschie. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Oud-Beijerland: C. den Hertog, 's-Gravenhage-West en M. W. Nieuwenhuijze, Amsterdam-West. Bedankt voor Amsterdam-Zuid: J. M. Visser, Dokkum. 43. Vol afgrijzen staart de Indiaan een moment naar de berin, die, zacht grommend, schuddend met haar reusachtige kop op hem toekomt. Achter het dier, in een hol in de rotswand, staan twee jonge beren, die de indringer verbaasd en nieuwsgierig opnemen. Haastig krabbelt Grijze Beer overeind en met een bevende hand rukt hij de tomahawk uit zijn gordel. Maar dan, geprikkeld door de wilde bewegingen van de Indiaan, verheft de berin zich blik semsnel op de achterpoten en stort zich brullend op de Indiaan. Aram en Wanata, die er geen vermoeden van hebben, wat zich boven hen op de rotsen afspeelt, horen plotseling een luid gebrul. Dan zien zij do vluchteling met een wijde boog ruggelings over de rand van het plateau storten, nagestaard door de luid brullende berin. Sprakeloos zien Aram en Wanata hun vijand langs de steile rotswand de diepte insuizen een foto van het gat, dat de jongste storm sloeg in de dijk van Schier monnikoog. Ook hier baanden wilde watermassa's zich een weg naar het eiland. Verschillende polders liepen vol, maar persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Glennbabies - en taart NEW YORK, 21-2. Verschei- dene jonggeborenen zijn reeds naar de Amerikaanse ruimte vaarder genoemd. In Freeport, New York, ontving een woens dag gebofen jongetje de voor namen Glenn John Ashley. Een baby, die een minuut voor dat de capsule met John Glenn in zee terechtkwam, in Dowa- glac, in de staat Michigan werd geboren, kreeg de voor namen John Glenn. De kok van een hotel in de nabij Cape Canaveral gelegen plaats Cocoa Beach heeft een taart van ongeveer 450 kg. vervaardigd, die bestemd is voor de duizenden arbeiders en technici, die Glenns vlucht tot een succes hebben gemaakt DEN HAAG. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan zijn ambt genoot van de Westduitse Bondsdag een telegram van deelneming gezon den in verband met de overstromings ramp in het noordwest-Duitse gebied. FLITSEN UIT HET BUITENLAND CAPE CANAVERAL. Het Ameri- kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (Nasa) heeft te Cape Canaveral bekend gemaakt, dat de V.S. nog drie proeven zullen nemen met een be mande ruimtevlucht van drie banen om de aarde. LONDEN. In het jaarlijkse rapport van de Britse regering over de de fensie staat, dat er maatregelen zijn genomen om de sterkte van het Britse Rijnleger op peil te houden, ook als de toestand in Berlijn slechter zou wor den. Binnen enkele dagen kunnen zo nodig voldoende reservisten onder dé wapenen worden geroepen. BRUSSEL. De Belgische televisie gaat op 1 oktober van dit jaar begin nen met het regelmatig uitzenden van schoolprogramma's. De bedoeling is voorlopig twee keer per week een programma van ongeveer een half uur te verzorgen. BRUSSEL. Juwelen ter waarde van 1.100.000 Belgische frank en 700.000 frank in bankbiljetten vormen de buit bij een inbraak, die is gepleegd in het casino van de Belgische plaats Spa. AKEN. Het aantal pokkengevallen in het district Monschau aan de Duits- Belgische grens is tot negen gestegen doordat twee reeds ter observatie in het ziekenhuis van Simmerath opge nomen personen inderdaad aan pok ken bleken te lijden. Eenendertig con tactpersonen van de twee nieuwe ge vallen zijn in Monschau en Eschwei- ler in quarantaine gesteld. DJAKARTA. De Verenigde Staten en Indonesië hebben te Djakarta een „voedsel voor de vredesovereenkomst getekend. PARIJS. Afgevaardigden van tien Europese landen zijn in Parijs bijeen gekomen om de plannen voor het lan ceren van een Europese kunstmaan achter gesloten deuren te bespreken. De bedoeling is, in de zomer van 1965 op de basis Woomera in Australië de ze raket te lanceren. DE WRAAK Het spook van het vrijgezellenbe staan zweeft vele jonge mannen voor ogen. Op elke 1000 mannen vindt men in Nederland nu 997 vrouwen en in 1980 zul dat vermoedelijk 981 zijn. Een aantal jongens zal dan de weg naar kerk en stadhuis versperd worden en willen we beletten dat buitenlandse toeristen een vrouw bij ons wegka pen, dan zullen onze uitvoerrechten drastisch verhoogd moeten ivorden Ook onze economie zal door dit vrouwentekort worden aangetast. Want het aantal gehuwde werkende vrouwen is in ons land nog steeds ge ring en we moeten nog maar afwach ten of de soepeler fiscale regeling, welke 1 januari is ingegaan, wel vol- doende effect zal sorteren. Naar ruwe schatting is de koop kracht van de Nederlandse belasting betaler sinds 1945 met plm. 30 pet. vooruitgegaan. Nochtans is Nederland wat de toeneming van de welvaart betreft, bij verschillende landen ach ter gebleven. Per hoofd van de be volking in ons land op 100 stellen, dan is dit voor west-Duitsland 110, voor België 106, voor Engeland 109 en al leen Italië ligt met 92 duidelijk lager. Toch werken wij in Nederland niet langzamer dan in de ons omringende landen. En we werken zelfs langer! Drie en een half miljoen werkers De Nederlandse arbeider werkt meer dan 100 uur per jaar langer dan bijvoorbeeld de Westduitse arbeider. Hoe komt het dan, dat ons nationaal inkomen zoveel lager ligt? Wel, slechts 3Vi miljoen Nederlanders moeten de kost voor onze bevolking verdienen. Door hoge geboortecijfers is het aan tal zuigelingen in ons land zeer groot en door lage sterftecijfers het aantal bejaarden eveneens. En dan doet een groot deel van onze vrouwelijke be volking niets. Althans niets wat het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking omhoog zal kunnen bren gen. Onder de druk van de krappe arbeidsmarkt stijgt het aantal vaca tures, dat door vrouwelijke werk krachten vervuld zou kunnen worden, voortdurend. De officiële cijfers zeg- gen hierqmtrent nog niets. In decem ber 1961 registreerden de arbeidsbu- reaus slechts 45.000 aanvragen voor vrouwelijk personeel, maar deze cij fers geven slechts een bescheiden beeld van het werkelijke tekort. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het aantal werkende vrouwen in Nederland veel te laag is en we wil len dit nog eens illustreren met en kele cijfers, welke onlangs in het Fi nancieel Dagblad iverden gepubli ceerd. Het verschil in ontwikkeling in ons land vergeleken met het bui tenland blijkens de in het Finan cieel Dagblad vermelde gegevens rechtvaardigen de conclusie, dat ons land een enorme achterstand heeft op het buitenland. Leeftijdsopbouw werkende vrouwen Het is in de toekomst waarschijn lijk, dat het aanbod aan jongere vrou welijke arbeidskrachten zal afnemen, doordat men meer dan voorheen na de leerplichtige leeftijd een speciale opleiding volgt. Dientengevolge zal dt vraag naar oudere vrouwelijke werk krachten dus nog gestadig toenemen. De leeftijdsopbouw van de werken de vrouwen in Nederland ziet er op het ogenblik zó uit: 14 t.m. 19 jaar 32 pet. 20 t.m. 24 jaar 24 pet. 25 t.m. 49 jaar 30 pet. 50 t.m. 64 jaar 12 pet. G5 jaar en ouder 2 pet. Vermoedelijk zal over een jaar of tien de leeftijdsopbouw van de wer kende vrouwen in ons land een ge heel andere figuur laten zien. Het aantal werkende vrouwen tussen de 40 en 65 jaar zal waarschijnlijk aan zienlijk toenemen, het aantal werken de vrouwen in de leeftijdscategorie 19 t.m. 24 zal daarentegen gestadig afnemen. DEN HAAG. Prof. de Quay heeft een telegram aan president Kennedy ge zonden met gelukwensen van de Ne derlandse regering met het succes van de Amerikaanse astronaut John Glenn. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Bruse Boys wist revanche te nemen tegen S.V.D. Reserves van Duiveland en Mevo deelden puntjes na spannende strijd Zwalu wen '61 wordt gevaarlijkste concurrent voor Zeemeeuwen. ZATERDAGCOMPETITIE. Bruse Boys zorgde in de le klas voor een fraaie prestatie door te Driewegen op SVD revanche te nemen (2-4) voor de op eigen grond geleden 4-3 nederlaag. Middelburg V kon de leiding weer van Hoek overnemen door Veere in eigen omgeving geen kans te geven (0-6). Kapelle trok met 5-2 aan het langste eind tegen Wolf aartsdijk, ter wijl VCK het klaar speelde om AZVV II met 4-2 in Axel te kloppen. Middelburg V Hoek Kapelle VCK Yerseke III Bruse Boys Wolf aartsdijk AZVV II SVD Veere 14 9 4 14 9 3 14 9 1 14 7 4 14 5 3 15 5 3 15-4 3 12 4 1 1 47-24 22 2 50-22 21 4 54-29 19 3 51-40 18 6 41-43 13 7 31-48 13 41-51 11 7 28-38 9 15 4 1 10 39-61 9 13 0 5 8 13-39 5 Daar de terreinen van Brouwers haven en Burgh werden afgekeurd vond in de 2e klas C maar één wed strijd doorgang. Te Oosterland namen de reserves van Duiveland en MEVO het tegen elkaar op. Na een spannen de strijd eindigde deze wedstrijd pre cies eender als men was begonnen (0-0). Duiveland Br.haven 111 WIK MEVO II Duiveland II Burgh UI 12 11 0 1 82-21 22 12 9 0 3 53-27 18 5 0 5 34-37 10 4 1 7 39-46 9 3 1 8 20-67 7 10 9 16-51 2 In de 3e klas D is Zwaluwen '61 er na zware strijd in geslaagd Bruse Boys II op eigen terrein met 3-2 te ver slaan. Met de rust had de club uit Scharendijke met 1-0 de leiding wel ke het in de 2e helft wist op te voe ren tot 3-0. Deze schijnbaar veilige voorsprong kwam hierna nog danig in gevaar daar de Boys deze achter stand wisten terug te brengen tot 3-2. Het viel te betreuren dat de scheids rechter zich in deze wedstrijd nog ge noodzaakt zag een speler van het veld te verwijderen. Zeemeeuwen Zwaluwen '61 Bruse Boys II Nieuwerkerk WIK II MEVO 111 14 12 0 13 10 1 14 8 2 11 3 3 10 1 0 2 87-33 24 2 84-23 21 4 72-32 18 5 29-35 9 9 11-69 2 2 verl.pnt. w.n.o. JUNIOREN. In groep B VII wer den alle wedstrijden afgelast maar in groep B VIII daarentegen konden alle wedstrijden doorgang vinden. MEVO B I had zoals verwacht mocht worden niet de minste moeite met Zierikzee B III dat met niet minder dan 15-0 aan het kortste eind trok. WIK B I, dat altijd nog een gevaar lijke concurrent voor MEVO is, zag kans om Zierikzee B II in eigen om geving met 4-2 te verslaan. Zwaluwen '61 B I, dat ook nog tot de kansheb bers behoort, won met 7-1 van Bruse Boys B II. Zonnemaire B I had meer moeite met Burgh B II, dat zich kra niger verweerde, dan verwacht mocht worden (2-1). MEVO B 1 Zwaluwen '61 B i WIK B I Nieuwerkerk B I Zonnemaire B I Zierikzee B II Burgh B 11 Zierikzee B 111 Bruse Boys B II 12 9 1 11 8 0 9 6 1 10 6 0 10 6 0 12 6 0 10 4 0 12 1 1 10 8-92 10 0 1 9 14-64 2 70-25 19 3 54-23 16 2 53-19 13 4 74-21 12 4 56-26 12 6 42-38 12 6 14-46 8 3 2 VAN GRIJZE BEER Sclieepvaartberichten Alphacca, 22-2 te Rangoon verwacht. Attis, 20-2 van Mobile naar Houston. Kenia, 20-2 te Curagao. Koratia, 21-2 te Bandar Mashur. Lemsterkerk, 21-2 te Massawa verw. Pendrecht, 17-2 van New York naar El Palito. Esso Nederland, 18-2 te Cartagena. Willem Ruys, 19-2 te Callao verwacht. Zeeland, 18-2 te Chittagong. SPORT MICRO-KORFBAL Nieuwerkerk-Brouwershaven 3-5 De eerste wedstrijd welke deze week in de microcompetitie van de SDKB werd gespeeld leverde meteen een daverende verrassing op. Brou wershaven, dat vorige week tegen Burgh ook uitstekend spel liet zien, haalde het stoute stukje uit om Nieu werkerk in het zand te laten bijten. Reeds direct ontwikkelde zich een snel op en neer golvend spel waarbij beide teams elkaar weinig toegaven. Toen Nieuwerkerk een kans kreeg wist L. v. Popering de score voor de blauw-zwarten te openen (1-0). De Brouwenaren lieten zich door deze achterstand geenszins imponeren en met snel aanvalsspel wisten zij tel kenmale de Nieuwerkerkse verdedi ging voor problemen te stellen. Het was dan ook G. de Meulmeester die de stand weer in evenwicht wist te brengen (1-1). In de volgende opstel ling bleken de zwart-witten het ge vaarlijkst waardoor met een treffer van Chris Slager de le helft kon wor den afgesloten met een 2-1 voorsprong. In de 2e helft voerde Kees de Moor deze voorsprong nog op tot 3-1, waar na Leen Stoutjesdijk voor Nieuwer kerk wist tegen te scoren (2-3). Brou wershaven voelde haar voorsprong weer in gevaar komen en met een grote dosis enthousiasme slaagde men er weer in de Nieuwerkerkse korf in gevaar te brengen. Nadat C. de Meul meester de korf had weten te door boren deed mej. Corrie Malipaard hem dit even later na (2-5). Verder dan een tegenpunt van D. Verboom wisten de Nieuwerkerkers het hierna niet meer te brengen (3-5). Unitas-Burgh 4-7 Hoewel de Zierikzeeënaars de groen- witten uitstekend partij boden kon den zij toch niet voorkomen dat beide puntjes mee naar de Westhoek gingen. De grotere productiviteit deed ook nu weer de balans in het voordeel van Burgh overslaan. Reeds in de le speelhelft wist Burgh een beslissende voorsprong te nemen. Na goed aan- valswerk gaf Rinus Kloet Burgh de leiding (0-1). Uit een strafworp scoor de Huitema kort hierna de gelijkma ker (1-1). Nadat er gedraaid was zorg de Tonny Flohil weer voor een Burgh voorsprong (1-2) welke door mevr. J. Krijnse Lokker-v. d. Weele werd op gevoerd tot 1-3. In de Unitas-aanval wilde het intussen in het geheel niet vlotten. Deels door pech, maar ook door onnauwkeurig schieten gingen enige kansen verloren. Aan de andere kant liepen de Burgh-aanvallen daar- entegen als gesmeerd. Met twee tref- i fers bracht Joop Hanse de stand op 1-5, waarna Tonny Flohil de rust liet ingaan met 1-6.- Toen mevr. Krijnse Lokker-v. d. Weele al spoedig, na de hervatting er 1-7 van maakte leek Unitas een zware nederlaag tegemoet te gaan. De oranje-witten waren ech ter geenszins van plan hun tegenstand op te geven. Plotseling wilde het bij Unitas weer lukken en nadat Nico de Jong de korf had weten te doorboren maakte Huitema er met een bijzonder fraai schot 3-7 van. Ten slotte gelukte het Peter Wansink nog de eindstand op 4-7 te brengen. SCHAKEN Van de op dinsdagavond gehouden wedstrijden van de Zierikzeesche Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt. Groep I: dr. J. J. Westendorp Boer- ma-M. J. Enzlin 1-0; J. J. v. d. Ende- dr. J. J. Westendorp Boerma 1-0; ir. J. J. Elzerman-dr. J. J. Westendorp Boerma 0-1. Groep II: R. P. Hogerheijde-A. J. Scheele 0-1; R. Huneman-M. M. de Raat 0-1. Groep III: F. Nauta-J. V. Huijsman 1-0; E. Statema-J. Bevelander Vz-Vz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8