HET ZENUWSTELSEL Dijksluiters van Schouwen-Duiveland naar Duitse rampgebied BUISMAN d e u r I o o De watersnood in Duitsland Bondsregering accepteert hulpaanbod DEN HAAG, 21-2. Woensdagmiddag heeft de Nederlandse regering van de Duitse Bondsregering bericht ontvangen, dat gebruik zal worden gemaakt van het hulpaanbod, dat maandag j.l. werd gedaan. Zoals bekend, heeft de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, maandag j.l. de Duitse ambassadeur gevraagd op welke wüze nog hulp kan worden verleend. Hjj deelde mede, dat prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Delta-dienst, en twee van zün medewerkers gereed stonden om desgewenst onmiddellijk naar het rampgebied te vertrekken, teneinde ter plaatse de mogelijkheden van hulpverlening door Nederland met de auto riteiten te bespreken. Schelphoek (bij Serooskerke op Schou wen). Dit gat was 525 meter lang en 40 meter diep. Het werd afgesloten door middel van een dijk van 4 km, waarin een groot aantal caissons werd gebruikt. Ir. Klasema heeft een rol gespeeld bij het dichten van de dijkgaten bij Schelphoek en Ouwerkerk. Hij heeft jarenlang de leiding gehad van de bouw van dijken voor de nieuwe IJs- selmeerpolders. Prof. Jansen en zijn medewerkers hebben zich steeds gereed gehouden om naar het rampgebied te vertrek ken. Het is te verwachten, dat zij hun adviserende taak nu spoedig zullen gaan vervullen. Prof. Jansen heeft grote ervaring opgedaan bij het dichten van dijken. Hij had destijds - na de tweede we reldoorlog - de leiding van de dijk- dichting van Walcheren en voorts zijn voornamelijk onder zijn leiding na de overstromingsramp van februari 1953 de dijken van Schouwen-Duiveland gedicht. De medewerkers van prof. Jansen, die naar het Duitse rampgebied zullen gaan, zijn ir. P. A. van dèr Velde, hoofdingenieur-directeur van de Del tadienst Noord en ir. M. Klasema, hoofdingenieur-directeur van de Dienst Zuiderzeewerken. Schelphoek Onder leiding van ir. Van der Velde wordt gewerkt aan de afsluiting van het Haringvliet en het afdammen van het Volkerak. Hij heeft het grootste dijkgat gedicht, dat ooit in Nederland is voorgekomen, namelijk het gat van Ingezonden mededeling Jaarvergadering Landbouw vereniging „Aller Belang' te Ouwerkerk Bestuurslid M. C. Kuiper trad af OUWERKERK, 20-2. De Coöp. Land- bouwvereniging „Aller Belang" hield dinsdagavond jl. de jaarvergadering. Na opening door de voorzitter, de heer v. d. Stolpe, werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van het zo plotseling overleden be stuurslid de heer C. J. Kuijper. De ontvangsten over 1961 waren f 145.703,28 en de uitgaven f 144.661,91 dus een voordelig saldo van f 1.041,37. Het jaarverslag vermeldde een le dental van 56. Op 15 februari is het 75-jarig jubileum gevierd. In juni werd door 22 personen het proefbe drijf „Scheldemonden" bezocht. Afgenomen produkten Afgenomen produkten: 392.615 kg kunstmeststoffen; 22.939 kg kracht voer; 34792 kg zaaigranen; 1312 kg fijne zaden; 68.095 kg pootaardappelen 31.545 kg brandstoffen; 3.610 kg zaai- wikken. Dit kan nog met diverse ma terialen worden aangevuld. De omzet is iets toegenomen. Hierna werd een bestuursverkiezing gehouden. De heer A. J. Dalebout werd herkozen. De heer W. Kuijper werd gekozen in d eplaats van de heer M. C. Kuijper (niet herkiesbaar). In de vakature C. J. Kuijper werd ge kozen de heer W. Vijverberg. Als afgevaardigde voor de vergade ring van de C.A.V. werd gekozen de heer M. K. Romeijn. De heer M. C. Kuijper is plm. 28 jaar bestuurslid geweest en heeft steeds prettig samengewerkt. Hem zal als blijk van waardering hiervoor een brief worden gezonden, waarin hem dank wordt gebracht. Een goed boek zal ook worden aangeboden. Wilde eenden De heer M. J. van Damme atten deert op de door de wilde eenden Vader trouwt zoon AMSTERDAM, 21-2. De ge meenteraad van Amsterdam heeft woensdagmiddag de voormalige voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, oud-lid van de Am sterdamse gemeenteraad, be noemd tot onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. Hiermee is de mogelijkheid geschapen, dat deze oud-poli ticus persoonlijk op 28 april op het stadhuis het burgerlijk huwelijk voltrekt van zijn zoon, de medicus M. A. J. Romme met mejuffrouw E. F. Brambergen, studenten aan de universiteit van Amsterdam. aangerichte schade; de heer M. K. Romeijn wil de rattenbestrijding de polder ter hand nemen. Vooral dit iaatste is een groot kwaad. De voorzitter zegt nog, dat de 10.000 ton is gepasseerd. De financiële resul taten zijn gunstig geweest. Het is mo gelijk, dat er een tijd aanbreekt, dat er ook bij de C.A.V. gemechaniseerd moet worden. In verband hiermede gaan de gedachten uit naar een hef truck. Ries door E.E.G.-landcn Na de pauze beschreef de heer Landstra van de C.A.V. aan de hand van een serie dia's, een platteland- goodwill-reis, georganiseerd door het Centraal Bureau, in samenwerking met verschillende ambassades, door zes E.E.G.-landen. Deze reis voerde naar Brussel (stamboekveulen aange boden aan de burgemeester van Brus sel); Parijs (anjers bezorgd bij kinder ziekenhuis, oorspronkelijk bestemd voor mevr. de Gaulle); Lausanne; Mi laan (eerste Texelse lammeren naar Italië geëxporteerd, bezichtiging Sa- mé-fabrieken); Beieren (fruitmand aangeboden aan minister van land bouw); Straatsburg; Elzas; Luxem burg (2 lammeren aangeboden aan prinses Josephine Charlotte). VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! (ook als 't poederkoffie is) Het Witte Huis heeft woensdag be kend gemaakt, dat de „Distingguished Service Medal" van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) aan luitenant-kolonel Glenn is toegekend voor zijn ruimtevlucht. Deze hoogste onderscheiding van de NASA werd eerder verleend aan Alan Shepard, die een ballistische baan in de ruimte heeft beschreven. Causerie over „Christendom en cultuur" voor N.C.V.B.-afdeling Ingezonden mededeling Aan huis te ontbieden ELEGANT' kleding 01110-2890 b.g.g. 2946 Ook voor MAATWERK Herenkleding Havenplein 11 Zierikzee KIEL, 21-2. Bij Behrensdorf in Sleeswijk-Holstein is woensdag de dijk langs de Oostzee over een lengte van ongeveer 200 meter bezweken. Verscheidene boerderijen worden door het water bedreigd. Woensdagavond waren 278 doden geborgen, waarvan in Hamburg 259. De Westduitse Bondsregering heeft woensdag besloten een programma voor vergoeding van de ontstane schade op te stellen. Bijzonderheden hiervoor zijn nog niet vastgesteld om dat nog niet bekend is hoe hoog de schade precies is. Woensdagavond vergaderde de af deling Zierikzeevan de N.C.V.B. in het Herv. verenigingsgebouw. Nadat gezongen was Ps. 19 1 ging de presi dente, mevr. A. van Vloten-van Rijs wijk, voor in gebed, las en mediteerde over Psalm 19 onberijmd. Vervolgens sprak de presidente een hartelijk wei- komstwoord tot de leden, ook die voor het eerst aanwezig waren en in 't bij zonder tot de spreekster, mevr. E. Sin- nema-Geurink uit Breda. De notulen van de vorige vergade ring werden gelezen door mevr. N. v. d. Doel-Geleijnse. Namens de kascom- missie werd verslag uitgebracht door mevr. Bij de Vaate-van As, die mede deelde dat kas en boeken van de pen- ningmeesteresse in orde bevonden wa ren. Hierna volgden enkele medede lingen aangaande de Wereldvrouwen gebedsdag, die op 9 maart a.s. zal ge houden worden. Voor Zierikzee is de plaats van samenkomst de bovenzaal van het Geref. jeugdgebouw in de St. Domusstraat. De landelijke bondsdag der N.C.V.B. zal dit jaar op 16 mei in de Margriethal te Utrecht worden ge houden. Van elke afdeling wordt zeven procent van de leden op| deze samen komst verwacht. Mevr. Sinnema behandelde vervol gens hetonderwerp: „Christendom en cultuur". Allereerst ging zij na wat men onder het begrip „cultuur" dient te verstaan. Een juiste definitie hier van is moeilijk te geven. Heel het men selijk leven hoort er onder. Cultuur ontstaat zodra de mens ergens zorgend zich mee bezig houdt. Ieder volk heeft cultuur, niet te verwarren met be schaving. De cultuur kan vreugde en schoonheid verschaffen, maar ook mis daad en angst. Hoe komt de mens aan cultuur? God gaf aan Adam bij de schepping een cultuuropdracht: het bebouwen van de aarde. Door de zon deval werd de relatie met God ver broken, maar ondanks dat blijft de cultuuropdracht, daar God de relatie met de mens niet verbroken heeft. In alle tijden zijn godsdienst en cul tuur zeer nauw verbonden geweest. De kunst is een der belangrijkste cultuur uitingen. De cultuur maakte zich in de loop der tijden steeds meer van het christendom los. Het Calvinisme is ten onrechte vaak beschuldigd als cul tuur-vijandig. De spanning ten aan zien van de cultuur mag niet leiden tot cultuurmijding, tvèl moet er een christelijke reserve zijn, een toets naar de waarde. De christen dient op zijn hoede te zijn en cultuurontaarding te gen te gaan, maar ook moet de chris ten strijden voor betere en gefun deerde kunst. Op dit terrein heeft het protestantisme grote achterstand in te halen. Een winstpunt Een winstpunt is dat de huidige ge neratie zich gaat bezinnen; dat van wege de middelbare scholen voorlich ting gegeven wordt op dit gebied. Ook de lectuur speelt een belangrijke rol. In de moderne literatuur is de neiging tot bespotten van wat ons christenen heilig is. Te betreuren is dat door christelijke schrijvers weinig werk van goed gehalte is voortgebracht. Te lang is in onze kringen de cul tuur als iets zondigs, iets gevaarlijks beschouwd. Aan onze kinderen moet de gelegenheid gegeven worden hun persoonlijkheid, hun gaven te ontwik- lovige moet niet de ogen sluiten voor de omringende gevaren, maar dient te zien op God. De kunst van de wereld kan ver vuld zijn van hoge idealen, die ook de christenen van nu kunnen boeien, maar de christenen kan deze kunst niet ge heel bevredigen. Het is moeilijk, een zuiver christelijke stijl te vinden. In de cultuurwereld is een zuig kracht, die van God kan aftrekken. Onze Heiland heeft deze machten be streden en overwonnen. Cultuur is op zichzelf niet iets verkeerds; we heb ben alleen te waken voor verkeerde uitingen, maar mogen genieten van de gaven Gods. Spreekster eindigde met het voordragen van een gedicht van Muus Jacobse: „Het nieuwe gezang". De presidente sprak woorden van dank tot mevr. Sinnema, die na de pauze nog enige vragen beantwoordde. Zij deelde mede dat weer drie nieuwe leden zich hadden opgegeven en dat op de volgende vergadering (21 maart) zr. Van Vooren uit Middelburg zal spreken over: „Geestelijke volksge zondheid". Na gemeenschappelijk zin gen van Gez. 291 1 en 9, werd met dankzegging geëindigd. SPORT MICRO-KORFBAL Nieuwerkerk kreeg van Brouwershaven nederlaag toegediend (3—5) Nadat de reserves van Burgh reeds beslag hadden waten te leggen op het kampioenschap van groep II in de micro-korfbalcompetitie van de S.D.K. B-, werd deze week het eerste twaalf tal kampioen van groep I, door een tweetal verrassende nederlagen van Nieuwerkerk. Laatstgenoemde, die vorig jaar ongeslagen beslag op de ti tel wist te leggen, kreeg van Brou wershaven zijn eerste nederlaag te in casseren (3-5). In de tweede ontmoe ting die Nieuwerkerk tegen WIK moest spelen, toonde de club uit Kerk- werve zich bijzonder produktief en tot veler verrassing trokken de blauw- witten voor de tweedemaal in de com petitie aan het kortste eind (8-13). Daar Burgh zijn ontmoeting tegen Unitas in een overwinning wist om te zetten, werd Burgh micro-kampioen van de S.D.K.B. Unitas wist na span nende strijd met 4-3 van Brouwers haven te winnen, waardoor de club uit Brouw in het bezit kwam van de rode lantaarn. Burgh 7 6 1 0 48-23 13 Nieuwerkerk 7 4 1 2 41-36 9 WIK 7 2 1 4 38-45 5 Unitas 8 2 1 5 31-44 5 Brouwershaven 7 2 0 5 21-31 4 In groep II slaagde NOAD er in be slag te leggen op zijn eerste puntje door tegen Stormvogels met 4-4 gelijk te spelen. Door WIK II met 4-3 te kloppen kon Nieuwerkerk II zich ste vig op de tweede plaats van de rang lijst nestelen. Burgh II 6 6 0 0 41-14 12 Nieuwerkerk II 7 4 1 2 30-25 9 Stormvogels 6 1 2 3 25-35 4 WIK II5 1 0 4 18-26 2 NOAD 4 0 1 3 13-27 1 In groep III hebben nog vier van de vijf achttallen kans op het kampioen schap. Unitas II, dat met 4-1 van WIK III wist te winnen, staat er relatief het beste voor. Nieuwerkerk III kon zich bij de koplopers handhaven door WIK III met 8-4 te verslaan. Unitas II 6 4 0 2 30-24 8 Nieuwerkerk III.. 7 4 0 3 34-32 8 Velocitas 6 3 1 2 30-21 7 SVOWK 6 3 1 2 24-18 7 WIK III 7 1 0 6 19-43 2 Het programma voor het komende weekend Dit weekend staan er in groep III een tweetal belangrijke wedstrijden op het programma. Als Nieuwerkerk III zijn aanspraken op de titel zal wil len behouden, zal het zijn laatste wed strijd tegen Unitas II in winst moeten omzetten. Velocitas en SVOWK gaan tegen elkaar uitmaken wie er nog tot de kanshebbers behoort. In groep II gaat Stormvogels eerst de strijd aanbinden met NOAD, waar na de groen-witten het gaan opnemen tegen Nieuwerkerk II. Maandagavond komt WIK II in het veld tegen NOAD en Burgh II in groep II. Voor groep I staan de ontmoetingen tussen Nieuwerkerk en Burg en WIK- Brouwershaven op het programma. een ingeivikkeld mechanisme Toen de Amerikaanse ruimtevaar der Glenn op 20 februari om 15.47 uur de aarde verliet stond de controle kamer van de lanceerbasis te Cape Canaveral niet alleen in recchtstreeks radio-contact met de capsule, maar „Mercury-control" kon ook spreken met waarnemingsstations rondom de aarde en met de tientallen oorlogs schepen en andere beschikbare steun punten die al maanden tevoren wa ren uitgezet langs de drie banen die de astronaut zou volgen op zijn we reldschokkende reis. Van Cape Cana veral voerden tenslotte weer ontel bare verbindingen naar radio- en te levisiezenders die de belevenissen op en buiten de aarde op 't zelfde ogen blik hoorbaar maakten voor miljoe nenk ijkers en luisteraars in alle lan den ter wereld. Een prestatie van de techniek die zijn weerga niet vindt. En toch doet het zenuwstelsel van de mens dage lijks niets anders enzelfs meer. Hoofdkwartier Het zenuwstelsel bestaat uit twee gedeelten. Allereerst dient het cen trale zenuwstelsl te worden genoemd, dat bestaat uit hersenen en rugge- merg. Daarnaast onderscheidt men het perifere zenuwstelsel, dat omvat de zenuwen, die van het centrale zenuw stelsel naar de organen leiden en die welke van de verschillende lichaams delen weer naar het centrale zenuw stelsel toegaan. De funktie van het centrale zenuw stelsel is te vergelijken met die van de controle-kamer op een lanceerba sis van ruimteraketten of met het al gemeen hoofdkwartier van een strijd macht. Hier komen alle radioverbin dingen en telefoonlijnen samen, waar langs berichten van het gehele front centraal kunnen worden overzien. Dit hoofdkwartier is op deze wijze steeds op de hoogte van alles wat er aan ht front - de buitenkant van het lichaame - gebeurt. Deze berichten worden in de commandokamr, de her senen, verwerkt. Geref. kerkgebouw en jeugdgebouw te Haamstede in andere handen overgegaan Nog geen zekerheid over nieuwe bestemming HAAMSTEDE, 21-2. Zoals in ande re plaatsen vinden de laatste tijd ook in Haamstede grote veranderingen plaats, waarvan sommige de gemeen te een ander aanzien geven. Vond onlangs de verkoping plaats van het Deltahotel, thans is ook het Geref. kerkgebouw met het daaraan verbonden jeugdgebouw in andere handen overgegaan. Het was al geruime tijd bekend dat er plannen bestonden ter plaatse een nieuw (groter) kerkgebouw te laten bouwen, daar het bestaande, vooral in de zomermaanden te klein is om het aantal kerkgangers te kunnen be vatten. Het kerkbestuur had toen het oog op een gedeelte van de terreinen van de firma van Waveren aan de Moolweg, doch de plannen zijn veran derd en thans zal het nieuwe kerkge bouw verrijzen op een stuk grond, ge legen tussen het R.T.M.-hotel „Haam stede" en de Kloosterweg. Wat de toegangsweg betreft komt er een soort „lus", waarover de kerk gangers de kerk kunnen bereiken, doch waarover ook de R.T.M. bussen zullen rijden om te keren voordat zij de halte (R.T.M.-hotel) aandoen. Het zal evenwel vermoedelijk zomer 1963 worden voordat de plan nen gerealiseerd worden en zolang zal nog gebruik moeten worden gemaakt van het bestaande kerkgebouw aan de Noordstraat. Het nieuwe kerkgebouw In het nieuw te bouwen kerkge bouw komt een gedeelte, dat als apart gebouw tegen het hoofdgebouw komt te staan, dat zowel dienst kan doen als jeugdgebouw, en als kerkgebouw. Gedurende het winterseizoen, als het kerkbezoek normaal is kan dit gedeel- kelcn, ook op cultureel terrein. De ge- tc worden afgesloten en kan het dienst doen- als jeugdgebouw voor vergade ringen, samenkomsten e.d. Zoals ook nu zullen dan zeker behalve vele jon geren ook ouderen in dat gebouw sa menkomen. Zijn er in het thans bestaande kerkgebouw 300 zitplaatsen, in het nieuwe zal dit aantal aanzienlijk kun nen worden uitgebreid, daar het nieu we hoofdgebouw 300 plaatsen zal be vatten, wat in het zomerseizoen door bijvoeging van het jeugdgebouw, uit gebreid kan worden tot 550. Voorts ligt het in de bedoeling dat in de buurt van de kerk een ruim parkeer terrein wordt aangelegd. Het bestaande kerkgebouw is aan gekocht door de heer A. Gilijamse, aannemer te Haamstede, die echter nog niet kon zeggen welke bestem ming hij er aan zal geven. Het jeugd gebouw gaat in handen over van de heer C. J. Jonker, die in de Zuidstraat te Haamstede een groentenhandel uit oefent en voornemens is zijn bedrijf te verplaatsen naar het jeugdgebouw. Bij het jeugdgebouw behoort ook het grote woonhuis, dat het laatst be woond is geweest door opperwacht meester Poortman. AMSTERDAM. In tegenwoordig heid avn vele autoriteiten heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, vanochtend de 45ste tentoonstelling van bedrijfsauto- mobielen in het R.A.I.-gebouw in Am sterdam geopend. Observeren en combineren De verschillende bevelen, die langs de verbindingslijnen naar het front worden overgebracht, zijn het resul taat van dit verwerken: beoordelen en combineren van de ontvangen be richten. De lijnen waarlangs de berichten het hoofdkwartier bereiken, de centri petale zenuwbanen, zijn afkomstig van gezichts-, gehoor-, evenwichts-, reuk- en smaak-zintuig, zo ook van de zintuigcellen die zich in huid, spie ren en diverse organen bevinden om tast-, pijn- en temperatuur gewaar wordingen te kunnen opnemen. De leidingen waarlangs de opdrach ten naar de uitvoerende organen, de spieren, worden geleid zijn de bewe gingszenuwen of motorische zenuwen: deze worden in centrifugale richting door de prikkels doorlopen. Zogenaamde reflexbeweging Lang niet alle berichten bereiken echter het hoofdschakelbord, al van zaken worden bij lagere staven afge daan, zonder dat daarvan op het cen trale punt iets wordt bemerkt: d.w.z. zonder dat deze tot het bewustzijn doordringen. Deze lagere stafbureaus liggen in het ruggemerg. Strijkt er bijvoorbeld een vlieg op uw blot arm neer, dan geft dit een gevoelsindruk aan een gevoelszenuw. Deze indruk wordt langs die zenuw naar het ruggemerg geleid. Deze indruk wordt van het rugge merg uit onmiddellijk beantwoord met een prikkel, die langs de motorische zenuw naar de armspieren wordt ge leid en de opdracht bevat de arm te bewegen. Als regel is men zich hier van niet bewust. Het komt echter ook wel voor, dat zulk een gevoelsgewaafwording toch nog van het ruggemerg uit verder wordt geleid naar de hersenen en daar als „kriebel" tot bewustzijn komt, maar de zoenaamde reflexbeweging heeft dan al plaats gehad. Vangen van de vlieg Ook de hersenen kunnen een reac tie op de bewust geworden indruk nodig vinden, bijvoorbeeld een poging tot het vangen van de vlieg. Deze im puls wordt dan langs motorische ze nuwbundels, die door het ruggemerg lopen, geleid naar de plaats waar de bewegingszenuwen van het rugge merg naar de betrokken spieren be ginnen. Niet alle centripale zenuwen lopen naar het ruggemerg: die van het ge zicht, het gehoor, de reuk en de smaak gaan direkt naar de hersenen evenals de gevoelszenuwen van het hoofd. Ook zijn er een aantal centrifugale zenuwen, zoals die welke de aange zichtsspieren, de tongspieren en de spieren van de keel (slikken) beheer sen, die direkt uit de hersenen ont springen. Dr. H. W. Scalongne. (Ongecorrigeerd) ZIERIKZEE Stijlvolle V.P.R.O.-avoiid in Concertzaal Binnen het kader van een jubi- leumtoernee, in verband met het 35- jarig bestaan, bracht het ensemble „Pandoreite" woensdagavond een voortreffelijk zang-, muziek- en dans- progromma op de planken van de Con certzaal. Deze V.P.R.O.-avond onder scheidde zich weer door een stijlvolle presentatie. De dames- en herenleden van „Pan- dorette" wisten onder het motto „Van olielamp tot spijkerbroek" de vrij tal rijke aanwezigen op beschaafde wijze te boeien, waarbij vooral de Italiaanse pianist Enrico Neckheim excelleerde met voortreffelijk begeleidend spel en enkele solonummers op de vleugel. Een fenomenale prestatie was zijn be werking van het lied: „O was ik maar....", op snit van de componis ten Beethoven, Ravel, Mozart, Vivaldi en Bach. Ook enkele eigen composities van deze voortreffelijke pianist „spron gen er uit". Voor het vokale gedeelte zorgden de zangeres Anja Godé en Walter van Ca- noy, die het vooral in het opex-ette- genre zochten. Zodoende kregen in het programma voor de pauze Benatzki: („lm weissen RössT') en Johann Strauss („Der Zi geunerbaron") vokale verklankingen, die er zijn mochten en een welluiden de maatstaf vormden voor het stem- menmateriaal. De danseresjes Anina Margiono en Rita Schiedori leverden pittig aanvullend balletwerk en Ma- rius Monkou bleek een geïnspireerd kleinkunstenaar in verschillende nummers, o.m. in „De Clown". Ook als zanger van negro spirituals wist hij vooral door zijn recitatief vermo gen te overtuigen. Het programma na de pauze kreeg nog een wat lichtere toets, omdat de voorstelling toen evo- lueei'de naar „de spijkerbroek", zoals de originele naam van het geheel reeds aanduidde. Tevoren werd een bezielende toe spraak gehouden door de heer C. Ga lis van de V.P.R.O., die zijn publiek het: „U moet mee helpen doen in de V.P.R.O." met klem voorhield. De V.P.R.O. zou een twaalfde deel van de bevolking onder haar beslag kun nen krijgen ,maar vele vrijzinnigen zijn nog niet bij de thans jubilerende omroepvereniging aangesloten. Hij maande de aanwezigen trots te zijn op de eigen omroep, die eigen religie, eigen ideaal en principe in de ether brengt. De geslaagde avond werd geopend en gesloten door ds. J. B. Assendorp. Het Amerikaanse leger heeft 2260 Duitse herdershonden nodig voor de bewaking van militaire terreinen in de Verenigde Staten. Woensdag is meegedeeld dat het leger op korte termijn 560 honden wil aanschaffen en voorts 1700 in de loop van dit jaar. De honden moeten raszuiver zijn en voldoen aan bepaalde eisen van leef tijd, gewicht en grootte. Oostduitse grenswachten hebben woensdag aan de sectorgrens in Ber lijn zes waarschuwingsschoten gelost om ongeveer honderd Westberlijnse autobestuurders, die door een aan houdend getoeter een Oostduitse luid spreker overstemden, schrik aan te jagen. Niemand werd getroffen. N.C.R.V.-televisie-team maakt wereldreis HILVERSUM, 22-2. - Morgen (vrij- dag)-avond verti'ekken vanaf Schiphol Dick van Bommel en cameraman Di- dier van Koekenbei'g voor een we reldreis, die dit N.C.R.V.-team zal voeren naar Japan, Pakistan, India en Nepal. Het ligt in het voornemen reisfilms te maken en daarbij ook Nederlanders in den vreemde te intervieuwen. De reis zal ongeveer zes weken in beslag nemen. Men hoopt terug te keren met voldoende materiaal voor drie televi sie-uitzendingen. De resultaten zullen eerst in het najaar in het t.v.-pro- gramma van de N.C.R.V. verwerkt worden. Prins Bernhard in Oeganda KAMPALA, 21-2. Prins Bernhard is woensdag van Entebbe naar de plaats Sorot in Noordoost-Oeganda gevlogen, waar hij een safari (jaccht op groot wild) zal openen. Voor zijn vertrek uit Entebbe zei prins Bern hard dat 'het World Wildlife Fund (waarvan hij voorzitter is) aan Oegan da 20.000 pond (f 200.000,-) heeft ge schonken om de zeldzame witte neus hoorn tegen uitroeiing te beschermen. Functionarissen van het fonds drin gen er bij Oeganda op aan geen wild neer te schieten ter bestrijding van de Tse-Tse-vlieg en in plaats daarvan nieuwere methoden, zoals insectiden, te gebruiken. Het eerste kamp van prins Bern- hai'd wordt opgeslagen bij ij Karamo- ja, in een onontgonnen gebied in Noordoost Oeganda, waar een nieuw nationaal park zal worden geopend. KERKNIEUWS Generale synode der Gereformeerde Kerken De regering van de Philippijnen zal zich wellicht eerlang verstaan mot de Engelse regering over het eigendom van Brits Noord Borneo. Dit werd heden uit gewoonlijk be- zullen bezig houden. Dit laatste houdt trouwbare bron alhier vernomen. 'verband met con desbetreffend ver synode der gex*eformeerde kerken in Nederland heeft in haar woensdag te Apeldoorn gehouden zitting besloten een kerkelijke informatiedienst in Het leven te roepen. Deze zal zowel naar binnen als naar buiten uitgebreide in formatie over het werk van de kerk hebben te verzorgen. Er werd een deputaatschap ingesteld, dat de voor bereidende maatregelen zal treffen om deze dienst van de grond af op te bouwen en daarvoor een ge schikte functionaris te zoeken. Deze functionaris zal worden benoemd door het moderamen van de synode. Voor het te stichten bureau werd een kre diet toegestaan voor 1962 en 1963 van f 35.000 per jaar, zo nodig te verho gen tot f 40.000. Het deputaatschap zal de mogelijkheid onderzoeken om te komen tot een federatieve samen werking met andere kerken, die zich met de informatie bezig houden of zoek van het moderamen van de ge- nei-ale synode der Nederlandse Her vormde kerk. Psalmberijmingen In de avondzitting heeft de synode zich onder meer bezig gehouden met de psalmberijmingen van drs. J. Luij- kenaar Francken en van ds. W. L. Muns. In verband hiermede waren de deputaten prof. dr. G. Kuiper, Neer landicus aan de Vrije Universiteit en ds. B. Smilde van Grootegast ter sy node, Na discussie verenigde de sy node zich met het interimrapport van deputaten voor de psalmberijming, dat deze beide berijmingen afwees en be sloot zij deze berijmingen weer in handen 'te stellen van deputaten met het oog op een eventueel gebruik daarvan, in verband met de kritiek, die uitgebracht is of nog uitgebracht wordt op de proeven van interkerke lijke psalmberijming.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2