DE ZIERIKZEESCHE COURANT Glenn: „Hoegenaamd geen onaangename gevolgen van mijn vlucht" Jonge vrouw sterft aan pokken Amerikaans- Russische ruimtesamenwerking Soekarno wil slechts met Nederland praten op basis van overdracht Nederland heeft grote voorraden aardgas Chroestsjef zendt zijn gelukwensen aan president Kennedy en Amerikaanse volk DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 118e jaargang No. 19130 MRIUKEMMNIEUMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. DE RUIMTEVAART Kennedy: Bemoedigend voorstel van premier Chroesjtsjef Verdergaand overleg inzake Berlijn te Moskou WASHINGTON, 21-2. President Kennedy heeft woensdag op zün pers conferentie verklaard, dat Chroesjtsjef's voorstel voor samenwerking op het gebied van de ruimtevaart „zeer bemoedigend" is. H(j zou de Sowjet-premier direct laten weten, dat de V.S. voorstanders zyn van een vreedzaam onder zoek van de ruimte en dat zij deze kwestie gaarne in de V.N. of op andere wijze, zoals in tweezijdig Amerikaans-Russisch overleg, willen bespreken. Overigens gaf de president te ken nen, dat een akkoord voor Ameri kaans-Russische samenwerking ten aanzien van een reis naar de maan, niet in de naaste toekomst te ver wachten is. Hij zei dat het moeilijk is van verklaringen inzake samenwer king tot concrete overeenkomsten te komen. Zo had de Sowjet-Unie het af gelopen jaar niet laten blijken, dat zij bereid was op eerder gedane Ameri kaanse voorstellen voor samenwerking bij het ruimteonderzoek in te gaan. „We hebben nu echter meer fiches op tafel dan enige tijd geleden het geval was, zodat de vooruitzichten misschien zullen verbeteren", aldus Kennedy. Hy verklaarde dat de te Moskou ge voerde besprekingen over de kwestie- Berl(jn nog geen resultaat hebben op geleverd, maar dat het overleg moet voortgaan, zolang het onderwerp nog niet ife uitgeput. Gevraagd naar een bericht, als zou Bondskanselier Adenauer hebben 'voorgesteld „spoedig" een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken van de V.S., de Sowjet-Unie, En geland en Frankrijk bijeen te roepen, Gordel van sterk licht boven horizon EILAND GRAND TURK, 22-2. De Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn heeft woensdag tegenover jour nalisten gezegd, „hoegenaamd geen onaangename gevolgen" ondervonden te hebben van zijn ruimtevlucht. Hij verklaarde dit nadat hij een ochtend van medisch onderzoek en „ondervra gingen" achter de rug had. De ruim tevaarder maakte de indruk volko men ontspannen te zijn. Glenn onderhield zich slechts enige ogenblikken met de journalisten. Hij zei verder alleen nog, dat hij eerst grote steden op aarde kon herken nen. Verder had hij een gordel van sterk licht boven de horizon opge merkt bij het ondergaan van de zon. Wat hem vooral getroffen had waren op glimwormen" gelijkende geheim zinnige schijnsels voor zijn ruimte vaartuig, terwijl de zon opging. Voorsprong van V.S. Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Anfuso, die een van de leiders is van de commissie voor ruimtevaart van het Huis, heeft Woensdag gezegd, dat de Russische ruimtêvaarder Titov gek was gewor den na zijn 17 vluchten om de aarde en in het ziekenhuis opgenomen moest worden. Anfuso is van oordeel, dat de Verenigde Staten nu een grote voorsprong op de Sowjet-Unie hebben op het gebied van de ruimtevaart. Hij stelde voor Kaap Canaveral voortaan Kaap Glenn te noemen. De Amerikaanse democratische se nator Johnston heeft voorgesteld, dat John Glenn de „Medal of Honor", de hoogste Amerikaanse onderscheiding, krijgt. AKEN, 2l-ST In het ziekenhuis te Simmerath, in het district Monschau, is woensdag een 31-jarige vrouw aan pokken overleden. Dit is het eerste sterfgeval door pokken in dit gebied. Voor de acht andere patiënten, die met pokken in hetzelfde ziekenhuis zijn opgenomen, bestaat geen onmid dellijk levensgevaar, aldus werd me degedeeld. H<?t Amerikaanse Huis van Afge vaardigden; heeft woensdag het plan van president Kennedy tot instelling van een departement voor stedelijke aangelegenheden van de hand gewe zen. Dinsdag is het voorstel van de Amerikaanse president reeds door de Senaat afgewezen. i" t 1 Twee beelden van het bezoek van Smaldeel V van de Nederlandse Konink lijke Marine aan de Nederlandse Antillen. - Foto boven: de „Karei Doorman" loopt de haven van Willemstad binnen. - Foto onder: de opvarenden van het in de wateren van de Antillen opererende Nederlandse fregat „Van Amstel" hebben een zg. steelband gevormd. Zij stonden op de kade om de afmerende Karei Doorman" te verwelkomen. zei Kennedy dat de V.S. de indruk hebben gekregen, dat de Westduitse regeringsleider dit niet wil. Boven dien was president De Gaulle tegen een dergelijke conferentie gekant, ten zij men over bewijzen zou beschikken dat deze een gunstig resultaat kan op leveren. De Amerikaanse president zei deze mening te delen. WASHINGTON, 22-2. President Ken nedy heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie woensdagavond mee gedeeld, dat hij last heeft gegeven tot het voorbereiden van „nieuwe con crete voorstellen" voor onmiddellijke projecten van gemeenschappelijke ac tie. De Amerikaanse president zegt te hopen, dat zeer spoedig vertegenwoor digers van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie bijeen zullen komen komen om de denkbeelden van de Russische premier en van de 'Ameri kaanse president te bespreken in een geest van practische samenwerking. De Amerikaanse president dankte in zijn boodschap de Russische pre mier voor zijn gelukwensen niet het succes van kolonel Glenn. Kennedy stemt in met de verklaring van Chroesjtsjef, dat de V.S. en de Sow jet-Unie dienen samen te werken bij de verkenning van de ruimte. Glenn trekt zijn pakje uit Avontuur in Perzië Prachtig werk van twee Nederlandse piloten SCHIPHOL, 21-2. Onbaatzuchtig en spontaan hebben twee Nederlandse helikopterpiloten van Schreiner Aero- contractors N.V.' uit Den Haag, de 28- jarige Charlie Heyjer en de 31-jarige Jan Joore, de hoofdrol gespeeld in een even dramatische als gevaarlijke red dingsactie waaraan een kolonel en een specialist van het Amerikaanse leger hun leven hebben te danken. In lucht zo ijl, dat zelfs de voor het vliegen op grote hoogte gebouwde „Alouette" helikopters er nauwelijks houvast in hebben, vlogen onze landgenoten deze maand 7 dagen lang in Perzië op en neer naar een 4200 meter hoge bergkom waarin tijdens een sneeuw storm een Amerikaans legervliegtuig met vijf Amerikaanse militairen aan boord was neergestort. Alle vijf waren levend uit het wrak gekropen. Drie van hen, die poogden zich in een kuil warm te houden sneeuwden in en kwamen om, maar de twee ande ren, een kolonel en een specialist, zijn tenslotte na enkele dagen gered en werden door de Nederlandse helikop ters naar beneden gebracht. ix '-V Aan boord van de Amerikaanse torpedobootjager „Noa", welke de capsule uit de Atlantische oceaan oppikte, wordt Glenn uit zijn ruimtepak geholpen. Op zijn lichaam zijn nog de elektroden van de meetapparatuur bevestigd. DE KWESTIE-NIEUW-GUINEA DJAKARTA, 21-2. „Ik herhaal het voor de honderdste maal: wy zullen slechts met Nederland over de kwes tie Nieuw-Guinea onderhandelen op basis van de overdracht van het be stuur over het gebied aan de repu bliek Indonesië,, ,zo verklaarde pre sident Soekarno woensdag in zijn Merdeka-paleis te Djakarta. Hij zei EERSTE KAMER Reserve van 150 miljard kubieke nieter DEN HAAG, 21-2. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous heeft woensdagmiddag in de Eerste Kamer mededelingen gedaan over de aardgasreserves in de Nederlandse bodem. Met name' wees hy daarbij op de grote betekenis van de jongste gasvondsten in Groningen. De aangetoonde aardgasreserves in de Nederlandse bodem bedroegen vóór de vondsten in Groningen rond tien miljard kubieke meter. De aan vankelijke raming van de omvang van het nieuwe aardgasvoorkomen bedroeg ruim zestig miljard kubieke meter, een cijfer dat hij noemde in de herfst van 1960. Dit betekende, dat toen reeds als het ware van de ene maand op de andere de aardgasvoor raden in onze bodem verzevenvoudig- den. Het Groninger veld De grootte van het gasvoorkomen in het Groninger veld is nog steeds niet volledig bekend. Op grond van de thans beschikbare resultaten van de boringen bij Slochteren, Delfzijl en Ten Boer, wordt het als redelijker wijs bewezen beschouwd, dat 150 mil jard kubieke meter produceerbare gasreserves aanwezig zijn. Het ligt in de bedoeling na afloop van de boring, die thans bij Annerveen in Drenthe wordt gedaan, weer enige putten te slaan naar het Groninger gasvoorko men. Indien deze het beeld dat men zich heeft gevormd, in hoofdzaak be vestigen en ook de overige factoren in de betreffende ondergrondse lagen overeenkomstig de verwachtingen zijn dan zou dit cijfer 150 miljard kubieke meter nog aanmerkelijk hoger wor den. Grote betekenis De betekenis van een dergelijk voorkomen wordt duidelijk wan neer men beseft, dat bij een exploi tatie van 150 miljard kubieke meter aardgas op 20-jarige basis, zoals tot dusverre gebruikelijk, jaarlijks 7.5 miljard kubieke meter voor binnen lands verbruik en export ter beschik king komt. Dit komt overeen met circa 7.5 miljoen ton steenkool of on geveer 25 procent van het totale hui dige jaarlijkse energieverbruik van ons land dit op een plechtigheid die in het te ken stond van de „Ramadan" (de vas tenmaand van de Mohammedanen). Zyn toespraak werd door de Indone sische radio uitgezonden. President Soekarno deed voorts een beroep op de Nederlandse regering om tot onderhandelingen met Indonesië over te gaan zonder enige voorwaar de te stellen. 90 miljoen Indonesiërs, zo zei hij, willen dit deel van het moe derland, „dat bezet is door de Neder landse imperialisten" bevrijden. Soe karno verklaarde, dat West-Irian al lang aan ons zou hebben toebehoord", als hij de Indonesiërs er niet van had weerhouden, hun leven in die strijd te offeren. Zich richtend tot Nederland zei de Indonesische president: „Als U ons West-Irian geeft, zullen wij U dank zeggen en dat zal veel ongelukken voorkomen. De wereld kan niet ont kennen, dat West-Irian aan Indonesië behoort. Wij verkeren nu in een pe riode van de Ramadan. Ik hoop dat de Nederlanders aan ons beroep ge hoor zullen geven en zich voor het einde van deze heilige maand bereid zullen verklaren tot onderhandelin gen op de grondslagen die wij hebben vastgesteld. Na Glenn's vlucht MOSKOU, 21-2. Sowjet-premier Chroesjtsjef heeft president Kennedy en het Amerikaanse volk ztfn geluk wensen doen toekomen met het sla gen van de bemande ruimtevlucht, aldus meldt het persbureau Tass. Chroesjtsjef verklaarde in zijn boodschap o.m., dat een nieuwe stap is ondernomen in de verkenning van de ruimte en dat de familie der kos monauten ditmaal is uitgebreid met een onderdaan van de V.S. De Sow jet-premier sprak de hoop uit, dat het genie van de mens, die in de diepte van het universum is doorgedrongen, in staat zal zijn een weg te vinden naar een duurzame vrede en naar waarborging van de welvaart voor alle volkeren op onze aarde, die, in dit ruimte-tijdperk, niet zo groot lijkt te zijn doch alle bewoners ervan nog steeds dierbaar is. Tot slot verzocht Chroesjtsjef pre sident Kennedy aan John Glenn zijn hartelijke gelukwensen en beste wen sen over te brengen. Perscentrum voor Landbouwschap DEN HAAG, 21-2. Het Landbouw- schap zal een bijdrage van f 2000 ge ven voor de verbouwing van het pand, waarin het „Perscentrum Nieuws poort" in Den Haag wordt gevestigd. Het bestuur heeft hiertoe in zijn van daag gehouden vergadering besloten. Het Landbouwschap zal verder de twee centrale boerenleenbanken vra gen, ook ieder f 2000 beschikbaar te stellen, zodat de totale bijdrage van het agrarisch bedrijfsleven op f 10.000 komt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Conversatie is de kunst om met veel woorden niets te zeggen of zwijgend alles te zeggen. Gelukwens van Belgische koningin voor mevr. Glenn BRUSSEL, 21-2. Koningin Fablola van België heeft woensdag een tele gram gezonden aan de echtgenote van John Glenn, waarin z(j haar geluk wenst met „de bedrage", welk U door Uw zelfverlochening tot het succes van Uw man hebt geleverd". De Belgische vorstin zegt voorts in het telegram „van ganser harte in Uw vreugde te delen". Koning Boudewijn zond een bood schap aan president Kennedy, waarin hij het Amerikaanse staatshoofd ge lukwenst met de prestatie van kolonel Glenn. „Dit schitterende succes, re sultaat van wetenschap en van moed, strekt Uw land tot eer. Ik richt mijn persoonlijke wensen tot kolonel Glenn en ik betrek hierin al degenen, die tot het welslagen van deze buitengewone onderneming hebben bijgedragen". Ook minister-president Lefèvre zond namens de Belgische regering en het Belgische volk een gelukwens naar president Kennedy TWEEDE KAMER Vragen over wateroverlast in Biesbosch DEN HAAG, 21-2. De Tweede Ka- merleden, de heren den Hartog (vvd) en van Meel (kvp) hebben de minis ter-president en de ministers van fi nanciën, verkeer -en waterstaat en landbouw en visserij gevraagd of de regering niet van mening is dat snelle maatregelen nodig zijn om de op ver scheidene plaatsen, met name in de Biesbosch en op Schiermonnikoog, bij de recente zware storm ontstane scha de te herstellen en de betrokkenen fi nanciële hulp te verlenen. Zij willen ook weten of sinds de ramp van 1953. dijken en kaden van bepaalde polders in de Biesbosch zijn verzwaard en verhoogd en zo ja, of dit met toestemming van de bevoegde instanties is geschied en of deze ver hogingen overeenstemmen met het door de regering bij de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer gehuldigde standpunt dat in de Bies bosch geen dijkverhogingen konden worden toegelaten in verband met de functie van dit gebied als vloedkom. Prins Bernhard is dinsdag met zijn particuliere vliegtuig op het vliegveld van Entebbe anagekomen, waar hy werd begroet door de goeverneur van Oeganda, sir Walter Coutts. De prins heeft darana de Kabaka van Oeganda bezocht. Vannacht lichte vorst Verwachting tot vrijdagavond: Matige tot krachtige oostelijke wind met in de nacht lichte vorst en over dag temperatuur om het vriespunt; vanuit het oosten binnendrijvende be wolking met mogelijk wat lichte sneeuw. 23 febr. Zon op 7.41, onder 18.07. Maan op 22.17, onder 9.22. Laatste kwartier: 27 febr. te 16.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 23 febr. 5.45 v.m. 18.13 n.m. BROUWERSHAVEN 23 febr. 5.15 v.m. 17.27 n.m. Doodtij: 1 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Scandi navië is verder in betekenis toegeno men. De luchtdruk in het centrum bedraagt nu ruim 1050 millibar. Aan de zuidflank ervan zal de eerstko mende dagen met matige tot krachtige oostelijke winden koude continentale lucht naar onze omgeving blijven stromen. Hierin komt des nachts lichte vorst voor, terwijl de tempe ratuur overdag om het vriespunt zal zijn. In een groot deel van Duitsland komt een uitgestrekt wolkendek voor. De mogelijkheid is aanwezig dat het weer morgen ook in Nederland min der zonnig zal worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1