...DE BASIS VAN UW Een1 /i jaar Berlijnse muur Geldelijke aanvoer: 9 procent kwam van Schouwen-Duiveland 1E11T STAD EN PROVINCIE Anker, Zierikzee ZIEKIKZEESCIIE NIEUWSBODE DINSDAG m febbvari ïaei No. 19129 c^pOSTSp^ Krijten HAAMSTEDE, 17-2. Op de jongste veilingsvergadering te Haamstede is nog het woord gevoerd door de di recteur van de veiling „De Zuidhol- landsche Eilanden", drs. J. Hogewo- ning, die een overzicht gaf van de toestand op de veiling in het afgelo pen jaar. Er is een meeropbrengst van twee en een half miljoen gulden of 22 procent. Een verhoging die veel meer is dan het landelijk gemiddelde. 9 procent van de geldelijke aanvoer kwam van het eiland Schouwen-Dui veland, n.l. 6l/> procent uit Schouwen en 2Z> procent uit Duiveland. De netto winst, die de veiling maakte, bedroeg f 93.500,-. Dit bedrag was veel hoger doch er werd een ton extra afgeschre ven. De winst wordt weer op dezelfde wijze verdeeld naar het ledenkapitaal De terugbetaling op de oude schuld is hierdoor gevorderd tot 70 Er is verder rijksgoedkeuring ver kregen op de bouw van de nieuwe aanvoerloods, die f 600.000,- gaat kos ten. Deze investering is voor 100 pro cent verantwoord. Door de stijgingen in de groente- en fruitaanvoer moet de kopers ook meer accomodatle aan geboden worden. Het afgelopen jaar werd door Albert Heijn, die 10 pro cent van alle aanvoer koopt, in 70 zelfbedieningswinkels appels verkocht In principe heeft deze n.v. besloten om dit seizoen in alle winkels fruit te gaan verkopen. De veiling is finan cieel gezond en de directeur zegt ver der, dat hij een tamelijk stabiel prijs peil over een zestal jaren de veiling aan de f 20.000.000,- zal zitten! De aanvoer van knolselderij neemt een grote vlucht (1.700.000 kg). 6 mil joen kg. appelen werden aangevoerd, totaal bedrag f 2000.000,- in I960. In 1961 iets minder, n.l. 5.923.000 kg, in geld f 2.500.000,-, middenprijs 44 cent. Wat de koelhuisruimte betreft was de directeur minder goed te spreken, om dat veel kwekers hun bestelde ruimte hebben genegeerd en direct veilden. Een mogelijke reserveringspost koel huisruimte zal ingevoerd moeten wor den. Er werden 3.600.000 kg peren aan gevoerd, in geld f 1.565.000,-. In to maten werd de omzetstijging van van f 300.000,- genoteerd, in de zui vere groente-afdeling f 700.000,-. Aan aardbeien een bedrag groot f 534.000,-. wat neerkomt op een middenprijs van 90 cent. Aan bloemkoql werd f 500.000 omgezet. De middenprijs voor natuui*- sla bedroeg 9.9 cent (7 cent in 1960). Er werd veel sla voor export verpakt. De rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Moeilijker naar de vorderingen met het éénmalig fust. De directeur zeide hierop, dat de exporteurs hun fruit grif kwijt konden op de West-Duitse markt, ondanks de smerige kisten. Het Produktschap overweegt voor sommige rassen invoering éénmalig fust. De voorzitter van de veiling, de heer Roskam, zeide in een toespraak, dat de Hollandse tomaten in het bui tenland een slechte beurt hebben ge maakt, omdat onderin de kisten min dere kwaliteit werd gestopt. Controle verscherping is hiervan het gevolg. De veiling maakt hierop een uitzondering omdat alles centraal gesorteerd wordt Waakzaam moet gebleven worden, vooral nu in E.E.G.-verband. De mogelijkheid wordt verder over wogen om in het a.s. seizoen de fruit veilingen des morgens om 9 uur te doen beginnen. Dit zou nog meer ex- Blik door het wereldvenster De Berlijnse muur bestond vorige week een half jaar. Veel aandacht is aan dit feit niet besteed, niet in het oosten, niet in het westen en zelfs niet in Berlijn. De mens is in staat aan veel te gewennen, ook aan dit veertig kilometer lange communisti sche xoangedrocht. Natuurlijk, indivi dueel blijft de pijn voelbaar - zij is af te lezen op de gezichten van de verwanten, xoier enig contact xiit een over het staketsel geroepen groet be staat. Gebleven is ook de economische pijn, die werd veroorzaakt doordat aan honderdduizend Oostberlijnse ar beiders de weg naar hun werk in xoest-Berlijn werd afgesneden. De Westberlijnse fabrieken, brouwerijen en xoerkplaatsen hebben orders ge noeg, maar zij missen de arbeids krachten om ze tijdig uit te voeren. Burgemeester Willy Brandt voert een moedige campagne, om jonge Westdxiitse arbeiders naar west-Ber- lijn te trekken, maar zolang de toe stand in Berlijn ongewis en de vraag naar arbeiders in west-Duitsland groot blijft, kan deze activiteit moei lijk sxicces hebben. Een plakje worst Voor het overige is de feitelijke si tuatie in Berlijn sinds augxistxis 1961 niet veranderd. Uiteraard hebben de FLITSEN UIT HET BUITENLAND BEVERLEY HILLS, Californië. Dr. Bruno Walter, een van 's werelds be kendste dirigenten, is.in de ouderdom van 85 jaar in Beverly Hills in Cali fornië overleden. Volgens de dokters klaarblijkelijk aan de gevolgen van een hartaanval. BONN. De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Kroll, is maandag per vliegtuig naar zijn post in de Russi sche hoofdstad teruggekeerd. Dr. Kroll nam het antwoord mee van de West duitse regering op het Sowjet-memo- randum van 27 december aan haar over de Duitse en Berlijnse vraag stukken. BERLIJN. Oostberlijnse grenspolitie heeft maandag geschoten op een vrouw die met drie mannen over de grens de Franse sector wilde binnen gaan. De vrouw bleef gewond liggen en werd na een half uur door een Oostberlijnse ziekenauto weggehaald. De mannen werden gearresteerd. DJAKARTA. De eerste groep van 10.000 Indonesische vrijwilligers ter „bevrijding van West-Irian" die uit Djakarta waren vertrokken zijn in Makassar aangekomen. WASHINGTON. President Kennedy heeft koffie laten brengen aan hon derden studenten, die in een sneeuw storm bij het V/itte Huis voor vrede demonstreerden. Twee butlers zetten een grote koffieketel op een tafel op straat en schonk er de koffie in pa pieren bekers. DEN HAAG. Na de storm van de afgelopen dagen worden nog verschil lende schepen vermist. ZELL AM SEE. In het Oostenrijkse plaatsje Zeil am See is een Neder landse personenauto door een trein gegrepen en zeventig meter meege sleurd. Eén van de inzittenden van de auto, de 38-jarige mevrouw C. Beerens-Teurlings, moeder van zes kinderen, kwam bij dit ongeval om het leven. BONN-DEN HAAG. De regerings leiders van de zes landen der Euro pese Gemeenschap zullen in maart te Rome een topconferentie houden, zo heeft een officiële Duitse woordvoer der vrijdag in Bonn verklaard. Hij zei dit in antwoord op een vraag van een journalist op een persconferentie en voegde er aan toe, dat nog geen da tum voor deze topconferentie van de zes is vastgesteld. communisten, Russen en Oosldxiitsers wel getracht de xvestelijke posities in de stad nog verder te verzwakken. Jxiist deze week oordeelden de Rus sen het nodig Ixichtmanoeuvres in en bij de corridors naar west-Berlijn te gaan houden. Alsof daartoe elders in de communistische wereld geen mo gelijkheid is! De westelijke bevelheb bers xveigerden de civiele Ixichtvaart naar west-Berlijn ten gerieve van de Russen stop te zetten. Vooral een generaal Lucixis Clay kent de zogenaamde „salamis-taktiek" van Moskou te goed. De Rxissen vra gen om een enkel plakje worst, dan om een tweede plakje en een derde plakje en als er niet op wordt gelet, is de worst op voor men er erg in heeft. Maar wordt het geweigerd, dan zet dat, tenminste in deze periode van politiek dooiweer, geen kxoaad bloed. De Russen hebben hun manoeuvres gehouden, maar hun vliegtuigexi heb ben de Ixichtcorridors gemeden Niet lang? Geen dooi echter kan grof beton en rltvoe baksteen doen smelten. De muur staat nu al een half jaar, en hij zal misschien nog een half of een heel jaar staan. Maar hij zal zijn functie niet in alle eeuwigheid kunnen blij ven vervullen. Dat kon zelfs de mach tige Chinese muur niet. Eens zullen oost en west een over eenkomst over het slechten van de muur moeten sluiten. En de wijze, waarop dat zal geschieden, xnoet be slissend zijn voor een lang tijdperk in de historie van de mensheid. Ingezonden mededeling vrijetijdsverf kwaliteitsverf EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP SPORT VOETBAL K.N.V.B. Duiveland II-Mevo II 0-0 In deze wedstrijd overheersten, zo als uit de stand blijkt, de verdedigin gen met aan het hoofd de keepers. Voor de thuisclub was dat de uitste kend keepende T. Bije, voor Mevo Bij de Vaate. De voorhoede's leden aan sterke onproduktiviteit, want vele fraaie kansen lieten zij onbenut. Voor Duiveland was dat in de tiende mi nuut Schoof, toen hij alleen voor de Mevo-keeper kwam, na de bal op maat van Roks te hebben gekregen, nog in diens handen schoot. Aan de andere kant redde T. Beije enkele malen op schitterende wijze, o.a. bij enkele schoten van Schouls. In de 30e minuut heeft de Duiveland- midvoor bepaald pech, als hij de bal over Bij de Vaate plaatst en de bal nog net uit het doel waait. De Mevo- rechtsbuiten schiet voor een verlaten doel nog naast. Waren de partijen in de eerste helft tegen elkaar opgewas sen, in de tweede helft had Mevo een veldoverwicht, maar ook nu gaf de hechte D.-defensie geen krimp, mede omdat de keeper enkele malen prach tig redt. Ook een solo-rush van de Mevo-spil belandt in zijn handen. In de 40ste minuut komt er toch nog een goal, als de rechtsbuiten van de oron je-witten de bal laag voorzet en deze in het doel waait, maar spil Bij de Vaate verwacht zeker dat hij er niet in zal gaan en slaat hem er met z'n hand in. Ongelukkig voor hem staat de scheidsrechter er met zijn neus bovenop. In de resterende tijd weet de goed spelende defensie der Ooster- landers het doel schoon te houden en zodoende blaast de uitstekend leiden de scheidsrechter P. van Baaien, die in vele buitenspelgevallen uitstekend leidde, met een ongewijzigde stand het einde. porteurs trekken. Er zou dan door de kwekers iets vroeger aangevoerd moeten worden, wat bijv. bij perzik appel moeilijkheden veroorzaken kan. Dam en brug geven hierover binnen enkele jaren uitkomst. Namens de N.F.O. bood de heer J. C. de Feiter een grote combi-kleuren foto van de Schouwse corsowagen 1961 aan het bestuur van de veiling aan, als dank voor de financiële steun Het pas benoemde bestuurslid, de heer M. P. Moeilijker, heeft de taak van secretaris-penningmeester op zich genomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dendermonde (België): M. J. Beukenhorst te Ronse (België); te Elim (Dr.) toezChr. van der Leeden te Hazerswoude; te Hasselt (toez.): C. Treure te Hillegersberg; te Hedel: S. P. van Assenbergh, kand. te Lunteren. Aangenomen naar Noordbroek (toez.): A. G. Soeting, kand. te Geleen; naar Wierden (toez.): G. Wursten te Den Bommel; te Haaksbergen: J. C. v. d. Berg, kand. te Terborg. Geref. Kerken Tweetal te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn): W. Bos te Benne- broek en H. J. van Duinen te Zwijn- drecht. Bedankt voor Capelle a. d. IJssel: W. Bos te Bennebroek. Benoemd tot hulpprediker te Hel- lendoorn, gedurende de afwezigheid van de predikant in militaire dienst: ds. H. M. Ploeger, emeritus predikant te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlaardingen: J. Brons te Bunschoten. Een dankstond in de gereformeerde kerken Naar wij vernemen hebben deputa- ten voor het uitschrijven van bid- en dankstonden van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken op ver zoek van het bestuur van de Stichting Steun Kerkbouw besloten, een dank stond uit te schrijven in verband met de grote zegen die God aan de ker ken heeft geschonken, dat zij niet minder dan 7 miljoen gulden bijeen brachten voor kerkbouw. Het is het grootste bedrag dat de Geref. Kerk ooit in éénmaal bijeengebracht heb ben. Deputaten hebben de kerkeraden verzocht de dankstond te houden op zondag 25 februari a.s. Geref. Kerken Bevestiging en intree kandidaat G. den Heeten te Bruinisse Kandidaat G .den Heeten uit Rot terdam zal zondagmiddag 18 maart a.s., na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. A. Nagelkerke uit Rotterdam-Overschie, intree doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Bruinisse in de classis Zie- rikzee, waar hij beroepen is in de va- kature van ds. C. A. Wielemaker, die op 20 november 1960 naar Nieuw Loosdrecht is vertrokken en die daar veertien dagen later intree heeft ge daan. Kandidaat den Heeten werd op 8 augustus 1932 te Veur (thans Leid- schendam) geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Leiden en studeerde daarna nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 6 oktober van het vorige jaar zijn kandidaatsexamen theologie aflegde. Ruim drie weken later werd de heer den Heeten door de classis Rotterdam na praeparatoirexamen beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Ker ken in Nederland en op 14 februari 1.1. werd hij door de classis Zierikzee pe remptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sakramenten in ge noemde kerken. VOETBAL 4e klasse K.N.V.B. Brouwershaven I-Vosmeer I 2—6 Met een sterk gewijzigd elftal heeft Brouwershaven zondagmiddag na een prima eerste helft, na de rust het on derspit moeten delven tegen Vosmeer. Bij de thuisclub ontbrak midvoor Kooman, terwijl v. d. Hoek en doel man de Jonge niet werden opgesteld. De spil C .van Ham stond nu onder de lat, terwijl G. v. d. Wielen en J. v. d. Weele na 5 maanden weer van de partij waren. Vosmeer trok al di rect ten aanval en in de 2e minuut scoorde Frans Hommel uit duidelijke buitenspelpositie nummer 1. Brouw beet fel terug en op het nippertje graaide de overigens zwak spelende doelman Timmermans de bal van de schoen van G ,v. d. Wielen. Brouw bleef aanvallen en in de 8e minuut liet Timmermans een schot van Kos ten door zijn vingers glippen (1-1). Spil van Ham werd in de verdediging wel erg gemist, want zes minuten la ter glipte de actieve Ko Hommel door de verdediging heen en plaatste de bal in de bovenhoek (1-2). Twee min. hierna was het opnieuw gelijk toen Timmermans zich op de bal wilde werpen waarbij G. v. d. Wielen hem de bal ontfutselde. Het schot van de meegekomen Wurth rolde tergend langzaam naar het verlaten doel, om vlak voor de doellijn te blijven liggen. Gelukkig had J. v. d. Weele dit beke ken en voor hem was het een klein kunstje om de stand op 2-2 te bren gen. Bijna nam Brouw een voorsprong toen Wurth de keeper reeds had ge- CURSISTEN BEHANDELDEN DIVERSE ONDERWERPEN Cursus „Spreken in het openbaar" afgesloten ZIERIKZEE, 19-2. „Compenseer het gevoel van minderwaardigheid, zit niet in de put omdat anderen vol maakt schynen, maar gooi de remmen los, want juist een angstcomplex is de oorzaak dat een betoog zou mis lukken. Grijp elke gelegenheid om Uw kennis van het spreken in het openbaar in de praktijk te brengen, immers oefening is noodzakelijk. Pro beer daarbij contact te krijgen met de toehoorders door Uw rede een pak kende inhoud te geven en durf Uw gevoelens tot uitdrukking te brengen. Zorg ervoor dat U steeds het doel, dat U door een uiteenzetting wilt berei ken, voor ogen houdt". Dit zijn samengevat de laatste in structies die de juryleden gaven aan de deelnemers aan de cursus „Spre ken in het openbaar", tijdens de eind- les in het „Huis van Nassau". Voor een groot aantal belangstellenden dat vanwege de examens maandagavond acte de presence gaf, toonde een twaalftal cursisten werkelijk door te durven zetten, door zelf de avond te leiden en over diverse onderwerpen geruime tijd het woord te voeren. Voor deze gelegenheid benoemd tot algemeen voorzitter, sprak de heer A. Jumelet namens de cursisten in het bijzonder een welkomstwoord tot de juryleden de heren J. Rietbergen en K. W. Stoker te Rotterdam, die als deskundigen hun kritiek zouden le veren. De heer Jumelet herinnerde aan het stuntelig optreden bij de eer ste les en roemde de wijze waarop de docent de heer A. Deurloo, eveneens te Rotterdam, te werk was gegaan om het Nederlands dat voor een dialect sprekende plattelander verschillende moeilijkheden vormt, bij te schaven. Spr. bevestigde dat men door de les sen een vrijere omgang heeft verkre gen. Volmaakt zijn, is na één cursus onmogelijk, goede resultaten werden echter geboekt. Sprekers op het toneel Om dit te bewijzen verschenen de cursisten om de beurt op het podium om met een speech over een zelfge kozen onderwerp de aanwezigen be zig te houden. Bij de uitslag van de jury bleek dat het niveau ongeveer gelijk lag, zonder sukkelaars of uit blinkers, waarbij een enkeling door gebaar of optreden het predikaat uit stekend verdiende. De jury verklaar de een goede indruk te hebben ver kregen en spoorde de cursisten aan, het bij deze éne cursus niet te laten, maar voort te gaan op de ingeslagen weg. Voor de verdere avond vroeg een forum, gevormd door cursisten, de aandacht. Het forum nam diverse onderwerpen in behandeling, die uit de zaal naar voren kwamen. Eveneens hielden enkele cursisten een praatje over een willekeurig onderwerp, welk gedeelte werd afgesloten door een voordracht van de docent. Als niet- cursist vertelde de heer v. d. Wekken op aangename wijze over de gevolgen van een schaatstocht. De heer Holm sprak als laatste woorden van dank. Hieronder volgen de namen der ge slaagde cursisten met bij vermelding van het onderwerp van hun toespraak: mevr. Steutel „Het radioschip Veroni ca"; de heer Verspoor „Rome"; de héér van Westen „De R Al-ten toonstelling"; de heer Geluk „Afzet van groente en fruit"; de heer Braam „Keutjesdag"; de heer Holm „Voortplanting van bloem en plant"; de heer Flikweert „Bijen en hun volk"; de heer Deurloo sr. „De oude schipper"; de heer Deur loo jr. „De Fransman en zijn auto"; de heer Jumelet „Uitbreiding der elektriciteit"; de heer Regoort „Afle vering kunstmest vroeger en nu" en de heer Schouls over „De betekenis van het spreken in het openbaar". Als groepsvoorzitters traden enkele cursisten op. In het vorstendom Liechtenstein zal volgens bestaande plannen een christelijke radiozender worden ge bouwd. Het projekt is reeds door het Liechtensteinse parlement behandeld. passeerd, maar op de doellijn wist spil Verhees te redden. Schoten van G. v. d. Wielen en Ko Hommel we ten beide doelverdedigers onschade lijk te maken. Na de rust trok Vosmeer met de wind mee ten aanval en reeds na een halve minuut werd het 2-3 toen Ver- rijen uit een vrije trap net buiten het strafschopgebied oerhard inschoot. De aanvallen waren niet van de lucht en de Brouwse verdediging kreeg het hard te verduren. In de 14e minuut gaf Frans Hommel een scherpe voor zet, die zijn broer Ko hard langs van Ham plaatste (2-4). De thuisclubaan- vallen waren sporadisch en beland den meestal in niemandsland, daar de voorhiede praktisch in de verde diging opereerde. Een hard schot van linksbuiten Istha stopte van Ham goed, terwijl hij diverse kogels goed corner werkte. Toch wist de hard zwoegende verdediging stand te hou den tot de 40e minuut, toen W. de Leeuw de ver voor zijn doel staande van Ham passeerde (2-5). In de 43e minuut, toen van Ham in de verkeer de hoek stond opgesteld, wist Frans Hommel de eindstand op 2-6 te bren gen. ZIERIKZEE Vereniging „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland" In het gebouw van de technische school vindt op 27 februari a.s. een algemene ledenvergadering plaats van de vereniging „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland". Verkiezing van bestuursleden is nodig in verband met periodieke aftreding van de heren M. de Regt, J. Roggeband en J. Steutel. ZONNEMAIRE Jaarfeest Herv. Jeugdverenigingen Donderdag- en vrijdagavond, resp. 15 en 16 februari j.l., hebben de her vormde jeugdverenginigen in het Herv. Verenigingsgebouw hun jaar feest gevierd. Door de intense voorbereidingen van de verenigingen slaagden deze avonden, die redelijk bezocht werden, uitstekend. De gezamenlijke jeugdclubs hadden drie toneelstukjes, de meisjes- en jongensverenigingen een groter to neelstuk ingestudeerd, „Mascotte", „Tien paar klompjes", „De neef uit Amerika" en „De zeldzame vaas' wer den met veel élan opgevoerd. Deze schetsjes werden afgewisseld door 't optreden van een eigen bancije, be staande uit Wim Hanse, Rita van Ast en Elsje Stoel. Ook dit optreden on dervond veel bijval. Ds. Duvekot be sloot dit bijzonder geslaagde jaar feest. NOORDGOUWE Geslaagde uitvoering „Con Amore" Het plaatselijk muziekgezelschap „Con Amore" heeft zaterdagavond in de cantine aan de Oostweg een zeer geslaagde uitvoering gegeven. Behal ve met een pittig muzikaal program ma werd de avond gevuld met de op voering van het blijspel: „Het hoedje van Marius", onder regie van de heer Dokman te Zierikzee. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de kas. Het gezellig samenzijn werd verzorgd door „De Jantjes". Een openings- en dankwoord werd ge sproken door de voorzitter de heer D. Viergever. Ingezonden mededeling De fokker de heer A. J. v. d. Graaf te Nieuwerkerk behaalde op dc onlangs te Utrecht gehoxiden keuringen met de hengst „Winston" een tweede prijs. De puntenwaardering van de jury was gelijk aan die voor de eerste prijs winnaar. Een goed succes voor de Nieuwerkerkse fokker, die heel sterk aan het paard gelooftondanks de toenemende landbouwmechanisatie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Veiling „De Zuidhollandsche Eilanden" Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5