DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANKRIJK KOMT TOT EEN AKKOORD MET DE ALGERIJNSE OPSTANDELINGEN De Gaulle stelt Moskou kern-ontwapeningsconferentie voor Kerken deen iets tegen de honger in andere landen Overstromingen in Indonesië Proteststaking in Israël Volgens Franse ramingen in Algerije 250.000 doden Nederland doet Duitsland hulpaanbod Westelijken in Berlijnse over rechten luchtcorridor HAMBURG HOUDT REKENING MET 400 DODEN DOOR DE OVERSTROMINGSRAMP DINSDAG 20 FEBUARI 1962 118e jaargang Noi 1^129 ZIERIKZEESWWNIEIIVVSBODE A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Bereikte overeenkomst moet nog goedgekeurd PAKIJS, 19-2. Inzake het akkoord tussen Frankrijk en de Algerijnse op standelingen wordt vernomen, dat in de nacht van zondag op maandag over eenstemming werd bereikt over alle nog hangende geschilpunten. Er is ge durende een week onderhandeld op nabij de Zwitserse grens gelegen Frans gebied. Minister Joxe, die de leiding had van de Franse afvaardiging, zal direct na zijn aankomst te Parijs door president De Gaulle worden ontvangen. De bereikte overeenkomst moet enerzijds door de Franse regering en anderzijds door het „parlement" der Algerijnse opstandige beweging F.L.N. worden goedgekeurd. Eerst wanneer deze dubbele goedkeuring een feit is, zal er een overeenkomst tot staken van het vuren worden getekend, ter wijl dan tevens de tekst van hetgeen op politiek, economisch en militair gebied overeen is gekomen bekend zal worden gemaakt. Parijse waarnemers verwachten dat het nog zes tot tien dagen zal duren, voor tot deze publikatie kan worden overgegaan. Algereins overleg Men meent te Parijs dat het „par lement" der Algerijnse opstandelin gen, dat is samengesteld uit zestig tot tachtig afgevaardigden van de „strij ders te velde" in Algerië en van de opstandelingengroepen in Tunesië en Marokko, woensdag of donderdag a.s. te Triplli, in Libië, bijeen zal komen, om het akkoord te bespreken. In een maandagochtend te Parijs Reactie op Chroesjtsjef's „Plan van achttien' PARIJS, 19-2. President De Gaullc van Frankrijk heeft in een brief aan Sowjet-premier Chroesjtsjef voorge steld een kern-ontwapeningsconferen tie te beleggen tussen de vier kern- mogendheden: de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Unie. In zijn brief aan Chroesjtsjef schreef de Franse president, dat de conferen tie ten doel zou moeten hebben het bereiken van een overeenkomst over vernietiging, het verbieden en het on der controle stellen van alle voorraden kernwapens, alsmede van de middelen tot produktie ervan. De brief van De Gaulle is een ant woord op het pLan van president Chroesjtsjef, waarin deze voorstelde een topconf éren tie van de achttien landen, die deel uitmaken van de ont wapeningscommissie, te houden. Vernietiging voorraden Frankrijk is bereid deel te nemen aan besprekingen tussen de vier kern- mogendheden, met als doel de onmid dellijke vernietiging, een verbod en het onder controle stellen van alle be staande kernwapens, aldus het Franse staatshoofd. In zijn brief verklaarde De Gaulle voorts, dat de besprekingen niet be perkt zouden moeten worden tot kern proeven, maar ook de vernietiging van voorraden en een verbod van de pro duktie Yan^qiguwe kernwapens, bene vens één controlesysteem moeten om vatten. Volgens de president moeten ook landen, die binnenkort over kernwa pens zullen beschikken, voor de be sprekingen worden uitgenodigd. Steun aan anti-hongeractie F.A.O. DEN HAAG, 19-2. Np.dat in decem ber I960 de sccre'Tis-generaal van da Wereldraad ven Kerken, dr. W. A. V'sser 'i Hoofh een brief had gezon den aan alle aangesloten kerken, waar in hij hen uitnodigde de „Freedom from Hunger Cempaign" var. de voedsel- en landbouworganisatie van de V"reirgdc NaMcs fe steunen, is Ihans duidelijk geworden hoe gunstig deze kerken op d't vrrzoek hebben gereageerd, zo deelt het bureau voor Internat;on?.le technische hulp te Den Haag mede. In Australië, Canada, Frankrijk, Ja pan, Nederland, Nieuw Zeeland, Noor wegen, het Verenigd Koninkrijk en Zwitserland, werken deze kerken sa men mot de nationale canv- di- belast zijn met de landelijke inzame lingen in het kader vrn 6—^ actie. In de bondsrepubliek Duitsland is een evangelische campagne „Brol für die Welt", die dateert van 1959, uitgeroepen tot een permanente acti viteit voor de komende jaron. Ook in Oostenrijk is een soortgelijke actie in het leven geroepen. Ook op andere wijze verlenen dc aangesloten kerken via de „Inter- church Aid" en de „Service to Refu gees" hulp aan de achtergebleven lan den in Afrika, Azië en Latijns Ame rika, voornamelijk door het inzamelen van gelden (dlr 1.2 miljoen in 1960) en het beschikbaar stallen van goe deren .Vooral de „American Churches Church World Service" heeft hierin veel bijgedragen. In vijf jaar werden goederen ter waarde van dlr 195 mil joen naar 45 verschillende landen ge zonden. De gezamenlijke bijdragen van de Canadese, Duitse, Nederlandse Nieuw Zeelandse en Skandinavische kerken bedroeg in die periode dlr 51 miljoen. door het bureau van president de Gaulle uitgegeven bekendmaking is voor de eerste maal van Franse offi ciële zijde meegedeeld dat er met ver tegenwoordigers der Algerijnse op standelingen is onderhandeld. Er wordt slechts in gezegd dat het over leg van elf tot achttien februari heeft plaats gevonden en dat de resultaten ervan aan de regering zullen worden voorgelegd. DJAKARTA, 19-2. Volgens in Dja karta ontvangen berichten worden uitgestrekte gebieden in Indonesië nog steeds door overstromingen ge troffen. In zuid-Sumatra hebben autoriteiten verklaard, dat de rijst- produktie aldaar als gevolg van de overstromingen dit jaar met 40.000 ton zal teruglopen. TEL AVIV, 19-2. Duizenden Israëli sche arbeiders hebben maandag een waarschuwingsstaking van één uur gehouden uit protest tegen de nieuwe economische politiek der regering. Het parlement heeft inmiddels deze poli tiek ,die o.a. een devaluatie van het Israëlische pond en min of meer een loonstop inhoudt, met 67 tegen 45 stemmen goedgekeurd, nadat ver scheidene moties van afkeuringen van de zijde der oppositiepartijen waren verworpen. De staking, waardoor ongeveer 300 bedrijven werden getroffen, werd ge leid door linkse vakbonden. Het na tionale vakverbond Histradoeth had zich tegen, de aot.ie uitgesproken. Dit verbond wil tot midden-maart wach ten met eventuele eisen tot loonsver hoging. Drieling geboren te Dedemsvaart DEDEMSVAART. 19-2. In het gezin van de arts H. Grolman in Dedems vaart is in de nacht van zaterdag op zondag een drieling geboren. De ba- bies, twee meisjes en een jongen, wo gen bij de geboorte gemiddeld vijf pond. Moeder en kinderen maken het goed. Het gezin had reeds vijf kin deren. Dc radio en de politieke partijen DEN HAAG, 19-2. Desgevraagd deelt men van bevoegde zijde aan het A.N.P. mede, dat bij de a.s. verkiezin gen van de Provinciale Staten en de gemeenteraden geen extra zendtijd op radio en televisie zal worden gegeven aan de politieke partijen. Men wees erop, dat bij deze verkiezingen nooit extra zendtijd is gegeven, omdat ge westelijke en plaatselijke factoren daarbij een voorname rol spelen. TRIESTE OORLOGSBALANS PARIJS, 19-2. Dc verbeten strijd in Algerië, die volgens onofficiële Franse ramingen tussen 200.000 en 250.000 doden zou hebben gekost (on geveer 180.000 Algerijnen en 20.000 Europeanen), doch waarbij volgens Achttien leerlingen van de luchtvaart-opleidingsschool van de vliegtuigfabriek English Electric te Ilitclvn in het Engelse graafschap Hertfordshire, kregen vorig jaar oktober de opdracht om bij wijze van praktische oefeningen een één-persoons Hovercraft te bouwen. Het apparaat, uitgerust met een twee- cilinder 500 cc kopklepmotor, zou een kwart mijl moeten zweven zonder tak ken en zonder de grond te raken. Afgelopen zaterdag werd de machine be proefd en werkelijk, het ging allemaal volgens dc plannen, tol groot enthou siasme van de bouivers. opstandelingenleiders zeker een mil joen Algerijnen zouden zijn gedood, is begonnen in de vroege ochtenduren 'ar 1 ncrpibcr 1954. toen door Al gerijnse opstandelingen over het ge hele land tussen zestig en zeventig aanslagen werden gepleegd. Tegen het einde van dat jaar had Frankrijk in Algerië een troepen macht van 75.000 man op de been en toen begon de oorlog in allo ernst. In het volgende jaar riep de Franse regering in het moederland dienst plichtigen op om de troepen in Alge rië te versterken. Een der zwartste dagen van dat jaar was de 20e augustus, toen in oos telijk Algerië honderd Europeanen door opstandelingen werden gedood. De nu ruim zeven jaren durende strijd werd door verschillende hoog tepunten gekenmerkt. Vrouw vermoord en verbrand LONDEN, 19-2. Een Londense jury is maandag tot de slotsom gekomen dat een ambulance-man zijn vrouw met een hamer moet hebben ver moord. het lijk in stukken heeft ge zaagd en in een fabrieksoven heeft verbrand. Enige dagen na zijn daad pleegde de moordenaar, de 35-jarige Ernest Elmes, zelfmoord door zijn hoofd in een gasoven te steken. De I man werkte bij de eerste hulp bij on- j gelukken en was in zijn vrije tijd sto- ker in een fabriek. Rode Kruis-funktioiiaris op Nieuw-Guinea Dit is de eerste foto, welke ons iiit Nieuw Guinea bereikte van het bezoek van de Zwitser André Durand, vertegenwoordiger van het internationaal comité van het Rode Kruis en gevestigd in Tokio, specialist op het gebied van re patriëring. - De foto toont tijdens een bespreking in Hollandia v.t.n.r. de heren: schout bij nacht Reeser, André Durand, de heer H. Sollewijn Gelpke, voor zitter van de Nieuw Guinea Raad, Broecker, vertegenwoordiger van de Shell en dr. P. J. Platteel, gouverneur van Nieuw Guinea. DE STORMRAMP DEN HAAG, 18-2. De staatssecreta ris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, heeft ambassadeur J. Löns van de Bondsrepubliek Duits land, ten departemente ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft de staats secretaris, de heer Löns medegedeeld, dat de Nederlandse regering zeer on der de indruk is van de gevolgen van d-j overstromingsramp in noord-west Duitsland. De staatssecretaris heeft gevraagd op welke wijze nog hulp kan worden verleend en heeft mede gedeeld, dat prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Delta-dienst en twee van zijn medewerkers gereed staan om desgewenst onmiddellijk naar het rampgebied te vertrekken, teneinde ter plaatse de mogelijkheden van hulpverlening door Nederland met de autoriteiten te bespreken. De Neder landse regering heeft voorts in tele grammen van minister-president prof. J. E. de Quajr aan Bondskanselier Adenauer en minister J. M. A. H. Luns aan de minister van buitenlandse za ken, dr. G. Schroder, van haar diep medeleven blijk gegeven. Twee radioverslaggevers van de N.C.R.V. boos op Koningin Wilhelmina Fonds HILVERSUM, 19-2. Twee medewer kers van de N.C.R.V., de heren Jo- han Bodegraven en Gerard Hoek, heb ben een brief gericht aan het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding, naar aan leiding van het besluit van dit bestuur om gebruik te gaan maken van de zender „Veronica". Zij delen daarin onder meer mede, dat zij het dragen van het gouden ereteken van het fonds, dat zij ont vingen naar aanleiding van de radio actie ,.Haak-In" in 1952 nauwelijks meer als een eer beschouwen. „Het was ons een vreugde, dat het Nederlandse volk bij die gelegenheid spontaan een bedrag van ruim drie miljoen gulden bijeenbracht voor technische hulpmiddelen en verdere steun in de strijd tegen deze ziekte en dat het dit deed zonder kans op gewin. Ook uw verdere activiteiten hebben wij met belangstelling gevolgd en waar mogelijk gesteund. Met te meer verbazing hebben wij kennis genomen van het feit dat u thans voor het bereiken van uw doel einden is overgegaan tot het inscha kelen van een onwettige piratenzen der, die het leven van hen, die afhan kelijk zijn van wettelijk geregelde radio-communicatie in gevaar brengt", zo schrijven zij in hun brief. De heren Bodegraven on Hoek ver klaren in deze brief verder dat zij er van uitgaan, dat het fonds niet op de hoogte is geweest van het onwettige en gevaarlijke karakter van de zen der. Wij kunnen niet aannemen dat u mensenlevens onnodig in gevaar wilt brengen om andere mensenlevens te redden. „Het zou ons daarom zeer verheugen nader te vernemen, dat deze activiteiten worden beëindigd", aldus deze brief. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vele mensen danken hun goede geweten aan hun slechte geheu- gen. I Prins Bernhard naar Afrika vertrokken DEN HAAG, 19-2. Prin9 Bernhard is maandag met zijn adjudant, lu^t.- kolonel C. C. Geertsema, met de re- gerings Friendship van Soesterberg naar Oeganda vertrokken. De prins zal in zijn functie van president van het World Wildlife Fund een reis door dat land maken, zulks op uitnodiging van de Wildlife Development Com pany, een lichaam dat deel uitmaakt van het departement van „Natural Resources" in Oeganda. De prins zal in Oeganda blijven tot 15 maart. Hij zal er onder meer de opening van een ijzermijn bijwonen. Aan de constructie van deze mijn hebben Nederlandse constructeurs een belangrijke bijdrage geleverd. Daar na zal hij Liberia bezoeken. Van om streeks 18 tot 24 maart zal de prins voorts een officiéél bezoek brengen aan Libyë. Rusthuis voor paarden Stichting „De Paardenkamp" SOEST, 20-2. Bij de stichting „De Paardenkamp", het onlangs in Soest opgerichte rusthuis voor paarden, zijn thans twee oude ponney's aangemeld, waarvan het ene 33 jaar oud is De stichting -heeft de akker, waarop een bescheiden stal staat, sinds en kele dagen met een echte grasakker kunnen uitbreiden. Naar het Engelse - en Zwitserse voorbeeld - wil „De Paardenkamp" oude afgewerkte paarden, die anders afgemaakt zouden moeten worden, „een rustige levensavond" bezorgen. Hierbij wordt geen verschil gemaakt tussen woonwagen-, schillen-, rijpaar den, dravers en racepaarden. Op het ogenblik heeft men ruimte voor vier paarden. Het stichtingsbe stuur hoopt echter, dat sympathise- renden het rusthuis zo goed willen bedenken, dat men spoedig in staat zal zijn om een veel groter aantal die ren te kunnen huisvesten. ROTTERDAM. Op de werk van Verolme in Alblasserdam is zaterdag middag een waagstuk met succes vol bracht. Daar liep namelijk om kwart voor vijf de 10.350 ton metende vrachtvaarder „Amstelland" van de helling bij windkracht 7, die juist op dat moment nog iets werd aangewak kerd door een striemende slagregen. BERLIJN, 19-2. Woordvoerders van de Amerikaanse, de Britse en de Franse regering hebben maandag in de respectieve hoofdsteden verklaard, dat het Westen zijn „wettige rechten in de luchtwegen naar Berlijn zal blij ven uitoefenen, overeenkomstig de regels welke reeds lang geleden met de Sowjet-Unie zjjn overeengekomen". Zij zeiden dit naar aanleiding van de Russische afwijzing van de weste lijke protesten tegen het optreden van Russische straaljagers in de drie cor ridors, die westelijke vliegtuigen tot op korte afstand naderden. De protes ten hadden ook betrekking op her haalde Sowjeteisen, dat bepaalde ge deelten van de corridors zouden wor den gereserveerd voor Russische mi litaire vliegtuigen. Het westen heeft zich niet aan deze eisen gestoord. O.a. was dit het geval op maandagochtend, toen de Russen gedurende drie uur het luchtruim tot 7.500 voet „reserveer den". Zilveren broodmaiwl voor N.O.V.I.B. ROTTERDAM, 20-2. De Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten heeft besloten de zilveren broodmand 1961 uit te reiken aan de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand Een en ander zal geschieden op 27 maart in -hotel „De Witte Brug" in Den Haag. Z.K.H. Prins Bernhard, die algemeen voorzittex- is van de N.O.V. I.B., zal namens deze organisatie de onderscheiding in ontvangst nemen. De Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten reikt sinds 1956 jaar lijks een zilveren broodmand uit aan personen en organisaties die bijzon dere verdiensten hebben voor de voedselvoorziening. Voor 1961 erkent de vereniging al dus de grote verdiensten van de N.O. V.I.B. terzake hulp aan onderontwik kelde gebieden in het bijzonder op het gebied van de voedseltoestand. Westduitse kabinet gaat toestand bespreken HAMBURG, 19-2. In Hamburg heeft men thans 118 lüken van slachtoffers van de overstromingsramp gevonden. Dit deelde de perschef van de Ham- 'ourgsc senaat maandagmiddag mede. In officiële kringen houdt men rekening met dc mogelijkheid dat het totale aantal doden tussen de vierhonderd en vijfhonderd zal liggen. De minister van economische zaken, Ludwig Erhard, kondigde maandag aan, dat er een actiecomité 'van rege ringsvertegenwoordigers en zakenlie den zal worden gevormd, dat de we deropbouw in het getroffen gebied zal bevorderen. Het Westduitse kabinet komt woens dag bijeen om de ramp te bespreken. Volgens het ministerie van defensie zijn vijf Westduitse militairen, die bij de reddingswerkzaamheden waren in geschakeld, om het leven gekomen. Het. leger heeft meer dan honderd hefschroefvliegtuigen voor de hulp verlening beschikbaar gesteld. De persdienst van de staat Ham burg maakte later bekend, dat tot aan maandagavond in Hamburg 208 doden zijn geborgen en dat dit aantal elk moment stijgt. Nog grote delen blank Van de Hamburgse wijk Wilhelms burg stonden maandag nog grote 'ge deelten blank, evenals de wijk Fran- cop waarvan de bewoners geleidelijk aan door hefschroefvliegtuigen - er waren er een zestigtal bovén de stad in de weer - werden geëvacueerd. In het district Stade (ten noorden van Hamburg) stonden nog 140 vier kante kilometer land onder water. Men schat dat verscheidene duizen den stuks vee verdronken zijn. Er wordt hard gewerkt aan -het opruimen van de kadavers. De Nedersaksisohe minister voor de vluchtelingen, Schellhaus, heeft be volen de vluchtelingenkampen even tueel voor het onderbrengen van dak-, lozen te gebruiken. Het in orde brengen van de zwaar beschadigde zeedijken in het district Eiderstedt in Sleeswijk-Holstein zal nog minstens een week duren. Talrijke boeren zijn inmiddels op eigen risico naar hun velden achter beschadigde dijken teruggekeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1