DE ZIERIKZEESCHE COURANT Storm en hoog water eisten in Hamburg honderden doden Duitse noordwestkust heeft ernstig te lijden van het water Om de onafhankelijkheid van Kenya Rumoer in Brits Guyana Acht doden en vele gewonden door storm in noord-Engeland Schiermonnikoog en Ameland liregen de meeste schade Wat storm en water teweeg brachten De luchteorridors naar Berlijn Akkoord Frankrijk-Algerije vrijwel gereed LAATSTE NIEUWS MAANDAG 19 FEBRUARI 19G2 118e jaargang No. 19128 /IFI!lk7,FFMiHRwNIFIIVV\IU)l>F ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee,'tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Veertigduizend mensen dakloos HAMBURG, 19-2. Hoewel zondag avond door de Hamburgse politie of- rtciëet is bekendgemaakt, dat het aan tal slachtoffers in de stad tot 107 is gestegen, vreest men, dat dit getal verre van definitief zal zijn. In de wjjk Walterhofsgrund zouden ver moedelijk een honderdtal bewoners van een kamp voor onbehuisden om gekomen zijn. De bewoners van dit kamp werden door het water in volle slaap verrast en men vreest, dat ve len van hen geen tijd gehad hebben, zich in bomen or op daken in veilig heid te stellen. Twee andere wijken van Hamburg, namelijk Wilhelmsburg en Finken- werden, op de eilanden tussen de noordelijke en zuidelijke uitlopers van de Elbe, staan eveneens onder water. De machtige dijken zijn evenwel niet bezweken. De golven waren er over heen geslagen en hadden het land er achter overstroomd. In deze twee wij ken zijn minstens 5.000 mensen ge- evacueerd. Maar hoeveel mensen de dood gevonden hebben is nog niet be kend, daar in de eerste plaats de krachtsinspanningen geconcentreerd zijn op de evacuatie van de overle venden. Men spreekt van twee a drie honderd. Het aantal daklozen in Hamburg wordt geschat op 40.000. Enorme schade Hoewel de schade thans op geen stukken na te becijferen is, wordt reeds in Hamburg gesproken over een schade van anderhalf miljard mark. Aan de kusten van Neder-Saksen en van Sleeswijk-Holstein schijnt het verlies aan mensenlevens veel minder hoog te zijn dan in Hamburg en om geving, hoewel vijftien polders zijn ondergelopen. Bovendien had de be volking voorzorgsmaatregelen getrof fen. In vele gevallen was men er zelfs in geslaagd het vee bijtijds in veilig heid te brengen. Men zie voor de stormramp te Hamburg ook elders in dit nummer. De toestand in N.W.-Duitsland Het aantal doden als gevolg van de watersnood in noordwest Duitsland is thans officieel 124. Ongeveer 240 slachtoffers van de ramp liggen in een ziekenhuis. In Sleeswijk-Holstein en in Neder- Hamburg liep voor groot deel onder HAMBURG, 17-2. In de nacht van vrjjdag op zaterdag zijn de dijken ten noorden van Hamburg gebroken. Het water is de stad diep binnengedron gen en bereikte het stadhuis. De wijk Wilhelmsburg, aan de zuidelijke oever van de Elbe, stond zaterdag onder wa ter. Het water stond er twee meter hoog. Van de daken en uit de bomen werd hier om hulp geroepen door ge vluchte bewoners. Voor de eerste maal in de geschie denis van de stad is de Elbetunnel on der water komen te staan. De bewoners van de wijk Wilhelms burg werden in de nacht door het wa ter verrast en zijn voor het merendeel in nachtkleding de straat op gevlucht. Evakuatie In Sleeswijk-Holstein moesten in de nacht van vrijdag op zaterdag voor bereidingen getroffen worden voor de evakuatie van zesduizend mensen. Van het eiland Timmhover zijn tweehon derd mensen uit veertig huizen ge- evacueerd. De dijken langs de noord westkust van Duitsland zijn op ver scheidene plaatsen zwaar beschadigd, zodat het gevaar voor nieuwe over stromingen dreigt. Bij de herstelwerk zaamheden is hier groot gebrek aan zakken en zand. Soldaten opgeroepen voor hulpverlening Duizenden soldaten van het West- duitse leger en de grenswacht, speciale politie-eenheden, brandweer en het Rode Kruis zijn zaterdagmorgen op geroepen om hulp te verlenen, o.m. bij het beschermen van de dijken. De gevolgen van de overstromingen aan de Duitse noordwestkust waren zaterdag nog niet te overzien. Duizen den mensen zijn in de nacht geëva cueerd. De elektriciteitsvoorziening in Hamburg werd gedeeltelijk ge stoord; de gasvoorziening was bijna geheel uitgevallen omdat de gasfa briek in de nacht moest werden stil gelegd. De bevolking is aangeraden weinig water te gebruiken en dit voor consumptie te koken. In de Oostenrijkse plaats Ober- tauern, op 80 km ten zuidoosten van Salzburg, zijn ongeveer duizend toe risten tengevolge van zware sneeuw val en lawines van de buitenwereld afgesneden. De wegen in het betrok ken gebied zijn onbegaanbaar Het slechte weer houdt aan. n ili k a'JgjgSZ/ Spoorwegen Wegen Blanke nederzettingen Op de conferentie, welke vorige week te Londen werd geopend, wordt de politieke toekomst van Kenya be sproken, In de kringen van de blanken doet zich een zekere ongerustheid gevoe len daar in Kenya waar slechts het aantal telt, de blanken een kleine minderheid vertegenwoordigen. On derstaande tabel geeft de indeling naar het ras aan van de bevolking van Kenya, die in totaal ongeveer 6.6 miljoen zielen telt: Zwarten 6.300.000 Indiërs en Pakistani 175.000 Europeanen 65.000 Arabieren 36.000 Het kernprobleem van de moeilijk heden in Kenya is steeds het vraag stuk van de eigendom van de grond geweest. De blanken bezetten de bes te gronden, welke de zwarten als hun eigendom beschouwen, maar die zij overigens reeds hadden verlaten voor dat de blanke kolonisten zich daar in het einde van de 19e eeuw vestigden. Verder mag men niet uit het oog verliezen, dat die gronden zo goed zijn omdat de blanken die zo goed ge maakt hebben. De strijd om de goede landbouwgronden lag ook ten grond slag aan de opstand van de Mau-Mau welke in 1956 werd onderdrukt. Saksen, waar ongeveer 10.000 mensen zaterdag uit hun huizen zijn gevlucht, zijn de meesten inmiddels terugge keerd. Vele huizen zijn echter bescha digd. DE ANTI-HONGER-ACTIE DEN HAAG, 19-2. Zondag jl. ver trokken de professoren ir. G. J. A. Terra, uitvoerend directeur van de stichting „Nederf", en dr. H. A. P. C. Oomen, verbond enaan het Koninklijk Instituut vopr de Tropen, naar west- Afrika om voorbereidingen te treffen tot het uitvoeren van het „erfgewas- sen-project", dat door de Nederlandse organisatie voor internationale bij stand (Novib) met gelden uit de anti- honger-actie zal worden gefinancierd. Het „erfgewassen-project" omvat het bevorderen van de teelt van groen ten, vruchtbomen en struiken op de erven bij de woningen, als middel om in de naaste toekomst de vijvoeding en daardoor het gehele menu - van een belangrijk deel van de Afrikaan se bevolking, te verbeteren. Prof. P. J. Oud over kabinet-De Quay Bestedingsbeperking werd voorkomen ENSCHEDÉ, 16-2. Tijdens een in de Twentse Schouwburg te Enschedé ge houden verkiezingsvergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie heeft prof. P. J. Oud, fractie voorzitter van de V.V.D., het beleid van het kabinet-De Quay onder de loep genomen. Ten aanzien van de loonpolitiek zei hij onder meer, dat dit kabinet erin geslaagd was uit de vicieuze cirkel te komen. „Al stijgen de prijzen en de lonen ,toch heeft men een nieuwe be stedingsbeperking kunnen voorko men", aldus spreker. De belastingen dienden echter naar zijn mening nog verder verlaagd te worden. Wij dienen ernaar te streven, dat de stijging van de staatsuitgaven achterblijft bij de stijging van het na tionale inkomen. Op deze wijze zal er ruimte geschapen worden voor een verdere belastingverlaging, zo meende hij. Ook drong hij aan op verminde ring van de progressie van de inkom sten- en loonbelasting. Enige kritiek uitte prof. Oud ten aanzien van het woningbeleid van de regering. Naar zijn mening wordt de woningbouw in de vrije sector te veel door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid beperkt. Verrassende ontdekking in Australische boomgaarden Deskundigen van de Scientific and Industrial Research Organization heb ben de mogelijkheid ontdekt, appels voort te kunnen brengen zonder ge bruik te maken van de diensten der bijen. De appels hebben geen zaden. Men maakt gebruik van een speciaal soort zuur, dat de cellen tot deling doet overgaan. Deze methode, die men op diverse appelsoorten wil toepassen, heeft grote voordelen. Zo is het bijvoorbeeld nu mogelijk de vruchten te kweken in koude jaargetijden, wanneer de bijen zich schuil houden. Robert Kennedy optimistisch over Nieuw-Guinea DJAKARTA, 18-2. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kenne dy, is zondag met zijn echtgenote na een rondreis van een week door Indo nesië, per vliegtuig uit Djakarta naar Bangkok vertrokken. Kort voor zijn vertrek verklaarde de minister tegenover een aantal In donesische jeugdleiders, dat hij „elke dag optimistischer" werd over de kan sen, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland over westelijk Nieuw Guinea vreedzaam kan worden gere geld. LONDEN, 18-2. Het Britse ministe rie van koloniën heeft zondag be kendgemaakt, dat de toestand in het door stakingen getroffen Brits-Guy- ana nog gespannen is, maar dat er volgens de laatste berichten, die uit Georgetown in Londen zijn ontvan gen, toch een verbetering schijnt te zijn ingetreden. Volgens genoemde be richten, die afkomstig zijn van de gouverneur van het gebied, sir Ralph Grey, 'hebben zich zaterdag slechts enkele onbeduidende ongerègeldhe- den voorgedaan. Militairen en politie mannen zijn ingezet om de situatie in de hand te houden, aldus het Britse ministerie van koloniën. DEN HAAG, 17-2. De zware west noordwester storm, die vrjjdag ons land heeft geteisterd, is er oorzaak van geweest dat men vooral in het noorden van ons land de situatie met de nodige zorg heeft gadegeslagen. De combinatie van zeer zware storm en vloed heeft op Schiermonnikoog en Ameland de meeste schade aangericht. Qp het eerstgenoemde Waddeneiland liep het zeewater over de zuidelijke dijk die, nabij de* nieuwe aanlegstei ger, zelfs voor een groot deel werd weggeslagen. Met alle beschikbare ma teriaal en mankracht trachtte men de dijk weer onder controle te krijgen. Ten noorden van Nes, op het eiland Ameland, sloeg het woedende water in de loop van vrijdagavond over een Onweer en sneeuwval in Berlijn LONDEN, 17-2. Tijdens de storm, die boven Noord-Engeland woedde, zijn acht mensen gedood en velen ge wond. Winden, die een snelheid van 160 km per uur bereikten, rukten da ken van huizen, wierpen kranen om ver en stuurden weg-, zee- en lucht verkeer in de war. Volgens een gemeent-ambtenaar in Sheffield zijn 70.000 van de 163.000 huizen in deze stad door de storm be schadigd .Ongeveer honderd wonin gen zijn volkomen verwoest. Bijna de helft van alle scholen in Sheffield hebben door de storm schade opgelo pen. Een groot aantal telefoonverbin- dignen is verbroken- In Kopenhagen werd een arbeider gedood en een ander zwaar gewond, toen een muur, die het onder de storm begaf, op hen neerstortte. Door vallende bomen zijn in West- Duitsland drie mensen om het leven gekomen. Een jonge vrachtrijder werd gedood, toen een krachtige windstoot zijn auto tegen een boom wierp. Dijkbreuken Bij Wilhelmshaven is de Maadedijk die in 1954 al eens is bezweken, door gebroken. Grote stadsdelen van het achter de dijk gelegen land en een ge deelte van een stadswijk van Wil helmshaven staan onder water. In Christianskoog, aan de kust van Sleeswijk-Holstein, is een dijk over een lengte van tweehonderd meter op verscheidene plaatsen bezweken. In Catterick (Groot-Brittannië) waar ondanks de storm, paarderennen met hindernissen werden gehouden, kwa men vijf renpaarden door valpartijen om. Gedeelten van de betonnen grens- muur in Oost-Berlijn stortten in toen het dak van een Oost-Berlijns spoor wegstation door de storm werd afge rukt en op de muur terecht kwam. Berlijn werd vrijdagavond onthaald op een kort doch hevig onweer met zware sneeuwval. De orkaan heeft op Helgoland zwa re schade veroorzaakt. Laaggelegen straten staan hier onder water. DE JONGSTE STORM Te Harlingen verhoging van 2.65 meter lengte van enkele honderden meters meer dan tien meter van het duin af. Uitgebreide bewaking In Harlingen en Delfzijl, waar in de vooravond de beperkte dijkbewaking, die reeds gold voor alle districten in ons land (zuid, Den Helder, Harlingen en Delfzijl) moest worden vervangen voor de uitgebreide bewaking, leek de toestand ook kritiek. In Delfzijl werd het water opgestuwd tot een peil van 4.30 meter en zette het de kademuren blank. In Harlingen bereikte het water een hoogte van 3.45 m plus N.A.P., het geen een verhoging betekende van 2.65 meter. Dat was een stand die 27 cm lag beneden de stand van het water in het rampjaar 1953. DELFZIJL. In Delfzijl bereikte het water een stand van 4.48 meter; dus ruimschoots boven de stand van 3.80 meter die gemiddeld eens in de tien jaar voorkomt en zelfs maar dertig centimeter onder de hoogste stand die daar ooit werd gemeten, aldus ge gevens van Rijkswaterstaat. Het wa ter werd er opgezweept door de zeer zware stor met windkracht elf. MAASSLUIS. Eén tot driekwart meter hoog stond tussen 24 en 3 uur zaterdagnacht het water op de kade van de haven van Maassluis en in de aangrenzende straten. Het water reikte tot aan de vensterbanken en menige kelder liep vol. De bewoners van de kade hadden veel kostbaar meubilair naar hoger gelegen verdie pingen gebracht. DEN HAAG. De werf van Verolme in Alblasserdam stond als gevolg van het stormweer een meter onder water. LOCHEM. In Lochem werd een personenauto, bestuurd door mr. J. Tromp Meesters uit Zutphen, op de rijksweg Zutphen-Lochem getroffen door een vallende boom. Het slacht offer werd ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis in Lochem, waar hij in de loop van vrijdagavond is overleden. SPIJK. In Spijk, ten noorden van Lobith, is tengevolge van de zware golfslag het motorschip „Arbeco" ge zonken. De opvarenden, de kapitein, zijn vrouw en kind, alsmede een ma troos, werden door in de nabijheid liggende schepen uit het water ge haald en aan boord genomen. DORDRECHT. In Dordrecht heeft Mevrouw Chroesjtsjef over de vrede LONDEN, 19-2. Mevrouw Nina Chroesjtsjef, de echtgenote van pre mier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft zondagavond in een radiorede in het Engels, bestemd voor Noord- Amerika gezegd, dat de Sowjet-Unie niet wil vechten maar bevriend met de V.S. wil zijn. Mevrouw Chroesjtsjef zegt verder, brieven ontvangen te hebben van vrouwen uit verscheidene staten in de V.S. Zij vroegen hoe oorlog voor komen en de vrede bewaard moest blijven. Volgens mevrouw Chroesjtsjef bestaat het gevaar van oorlog en mag er geen oorlog uitbreken. „Wij zouden een vriendschappelijke verstandhouding willen, evenals in de tijd van Roosevelt", aldus mevrouw Chroesjtsjef. men voor de derde maal in enkele weken tijds overlast van het water ondervonden. In het oude havenge bied van Dordrecht stonden kaden blank. TILBURG. Geen last van het wa ter, maar wel van vallend gesteente ondervond men in Tilburg. Om onge veer half twee vrijdagmiddag gaf een zes meter hoge schoorsteen de strijd tegen de storm op en stortte met don derend geweld op het dak van het klooster van de paters van het Heilig Hart. De steenmassa richtte grote ver woestingen aan op de slaapzaal van 50 jonge studenten. ODOORN. In Tweede Exloërmond (gemeente Odoorn) is het dak van de christelijke kleuterschool gewaaid. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Niets wordt zo duur betaald als de moed hardop te zeggen wat ieder in stilte denkt. Kekkonen, die bij de jongste verkiezingen werd herkozen tot president van Finland. BERLIJN, 18-2. De Sowjet-verte- genwoordigers in de luchtveiligheids- centrale in Berlijn hebben een ver zoek ingediend om de luchtcorridor van Berlijn naar Hamburg maandag, gedurende drie uren op een hoogte van 7.500 voet te reserveren voor de Russische militaire transportvliegtui gen. Het verzoek is door de westelijke autoriteiten afgewezen, evenals de zes voorgaande verzoeken van dezelfde strekking. DE JAARDAG VAN PRINSES MARIJKE UTRECHT, 17-2. Prinses Marijke heeft zaterdag op paleis Soestdijk of ficieel bezoek ontvangen ter gelegen heid van haar vijftiende verjaardag, die zij zondag in huiselijke kring ge vierd heeft. Om half drie ontving zij samen met haar moeder een deputatie van het wapen der verbindingsdienst der Ko ninklijke Landmacht, bestaande uit een luitenant-kolonel, een kapitein, een sergeant-majoor, een dienstplich tig korporaal en een dienstplichtig soldaat, alsmede een inspecteur van de verbindingsdienst. Zij brachten als verjaarscadeau een rotan ameuble ment mee, dat door de prinses en thousiast werd bewonderd. Heel blij ook was prinses Marijke met een schemerlampje van de stich ting „Het vierde Prinsenkind". Met dit lampje, gemaakt van witte steen en ruwe Italiaanse zijde, ging een van de wensen op haar verlanglijstje in vervulling. Het werd aangeboden door de vijftienjarige Nelleke van der Berg uit Wassenaar, bijgenaamd Pluisje, die een spierverlamming heeft, en de eveneens vijftienjarige Aaltje van der Veen uit Sneek, die lijdt aan een ziekte in het beendergestel. GENEVE, 16-2. Naar in welinge lichte kringen te Genève verluidt zijn de geheime vredesonderhandelingen tussen leiders van het Algerijnse ver zet en een Franse regeringsdelegatie thans zover gevorderd, dat alleen nog de laatste hand behoeft te worden ge- legd aan een ontwerp-akkoord dat over ongeveer tien dagen op een plechtigheid in het gebied van Parijs zal kunnen worden ondertekend. Ben Bella en andere Algerijnse verzetsleiders, die in het kasteel van Aunoy bij Parijs gevangen worden Het vliegersoverschot bij de K.L.M. SCHIPHOL, 17-2. In gezamenlijk overleg is de directie van de K.L.M. met het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers overeengekomen dat - nu het voor het bedrijf nood zakelijk is geworden dat het vliegers korps wordt ingekrompen - de maat schappij er in de eerste plaats naar zal streven om vliegers bij andere luchtvaartmaatschappijen onder te brengen. Voorts is de maatschappij bereid vliegers op vrijwillige basis op wacht geld te stellen. Daarnaast krijgen de vliegers de mogelijkheid op eigen ver zoek te worden ontslagen, maar dan op individueel overeen te komen, en uiteraard voor de vliegers niet ongun stige, voorwaarden. Indien de maatschappij meent dat de beoogde inkrimping op deze wijze nog niet is bereikt, zal zij zich moge lijk genoodzaakt zien tot gedwongen ontslag over te gaan. gehouden, hebben tien dagen geleden in beginsel hun instemming met het beoogde akkoord betuigd. Volgens ge noemde kringen mag aan het eind van de volgende week een staken van het vuren worden verwacht. De buitengewone vergadering van de Nieuw-Guinea-Raad heeft in een ontwerp-advies zijn inzichten kenbaar gemaakt over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht van de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea ware te effectueren. Drie jongens van acht tot twaalf jaar hebben bekend zaterdag nabij Gifhorn, in de buurt van Hannover. stenen op^de rails te hebben gelegd, waardoor een trein ontspoorde, met het gevolg dat twee mensen werden gedood en zesentwintig gewond. Overeenstemming tussen Frankrijk en <le Algerijnse opstandelingen PARIJS, 19-2. Maandag is Ie Parijs van welingelichte zyde vernomen, dat de onderhandelaars van Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen overeen stemming over een akkoord hebben bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1