De gevolgen van de mechanisatie voor de bodemstruktuur Nieuwe Amerikaanse atoomproeven? Weer pokken in Lammersdorf ONZE PUZZEL-RUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag i6 februari 1962 No. 19127 „STRUKTUURDAG TE GOES" ZIERIKZEE, 14-2. Op de te Goes gehouden struktuurdag is verder het woord gevoerd door ir. H. Kuipers, die het onderwerp: „De gevolgen van de hedendaagse mechanisatie voor de bodemstruktuur" inleidde. Het onder staande is aan genoemde lezing ont leend. De mechanisatie heeft de mogelijk heden om de bodemstruktuur te be- invloeden sterk vergroot. Deze grote re mogelijkheden zijn er zowel voor struktuurverbeteringen als voor ver slechteringen. Daar men zich in de praktijk bij de huidige mechanisatie vooral over dit laatste zorgen maakt, zal hierbij in het bizonder worden stil gestaan. In hoofdzaak zijn er voor klei- en zavelgronden twee veranderingen te duchten die een verslechtering bete kenen, namelijk het natter worden van de grond en het toenemen van de dichtheid. Struktuurbederf door toename van het vochtgehalte Een hoog vochtgehalte kan optreden door een slechte ontwatering, een sto rende laag en een te fijne struktuur. Een slechte ontwatering is geen kwes tie van de mechanisatie. Dit valt dus buiten het onderwerp. Storende lagen kunnen wel degelijk door de mecha nisatie ontstaan. De minst doorlaten de laag bepaalt hoe snel het water door de grond kan stromen. Valt de regen sneller, dan zal het overschot boven deze laag geborgen moeten wor den. Op kleigronden treft men in het voorjaar vaak een dunne losse laag als zaaibed aan terwijl de grond er onder vaak maar enkele procenten 'lucht bevat. Hierin kan dus maar erg weinig water worden geborgen. Het regenwater zal dus al vrij gauw in de losse bovenlaag komen te staan en er zullen spoedig plassen op het land verschijnen. De oorzaak van een der gelijk euvel ligt vaak dicht bij het oppervlak. Het best wordt dit nog ge demonstreerd door de bodem van plassen die lang op het land staan. Veelal blijkt het water te staan op een dun laagje verslempte grond van enkele millimeters dikte. In de herfst ontbreekt de losse toplaag veelal, ter wijl ook dan veel kleigronden maar enkele procenten lucht bevatten. Na regen zal de bovenlaag dan dus gauw met water verzadigd zijn. Een tc fijne bodemstruktuur Gaat men uit van brokken grond van bijvoorbeeld enkele centimeters, die men geleidelijk aan in kleinere stukken breekt, dan blijkt dat de stuk ken, zodra ze ongeveer 1 mm groot worden, aanmerkelijk meer water kunnen vasthouden. Een grondbewer king waarbij nogal wat stof gemaakt wordt, zal dus na regen aanleiding zijn tot een hoger vochtgehalte en een slappere grond. Het ergst wordt dit, als de grond fijn in water verdeeld wordt. Dit gebeurt bijvoorbeeld bij •het bietenrooien nog al eens. De grond wordt dan kort na of tijdens regen met het water uit de verzadigde top laag tot bagger versmeerd. In deze toestand kan de grond onwaarschijn lijke hoeveelheden water vast houden en het is een helaas haast jaarlijks weerkerend probleem hoe men dit water er weer uit krijgt. Uit laboratoriumproeven is wel ge bleken, dat het snelle drogen en het bevriezen de struktuur weer ten dele herstelt. Langzaam drogen zal het waarschijnlijk nog beter doen. Het beste zou zijn de moeilijkheden te vermijden door met het rooien te wachten tot de grond weer een rede lijk vochtgehalte heeft, maar in 1960 was daar bijvoorbeeld geen wachten aan. Is er eenmaal een laag bagger gemaakt, dan is het beste er mee te handelen of het een pas droog geval len grond is. Met een ondiepe bewer king kunnen we proberen het water af te laten lopen naar de ondergrond zonder de bagger de kans te ontne men zoveel mogelijk in te drogen en te bevriezen. Struktuurbederf door verdichtingen Grondslagen. Verdichtingen kunnen optreden als er druk op de grond wordt uitgeoefend. Hoe dicht de grond wordt hangt af van verschillen de fak- toren: Het vochtgehalte. Een droge grond is moeilijk te verdichten. Naarmate SPORT VOETBAL K.N.V.B. Dreischor Bi-Brouwershaven BI 2-1 Na negen verloren wedstrijden heb ben de junioren van Dreischor zater dagmiddag na lange tijd weer eens het zoet van een overwinning kunnen proeven. In alle voorafgaande wed strijden werd zelfs niet één doelpunt gemaakt, terwijl doelman Wim Koo- man zes en tachtig maal vissen moest. Hoewel Brouwershaven vrijwel de gehele wedstrijd domineerde waren de blauw-witten af en toe gevaarlijk. Na tien minuten bracht Dreischor de bal 'goed naar voren en de achterspeler Leo van der Weijde schoot op fraaie wijze in, 1-0. Dreischor zag nu dat het toch doelpunten kon maken, maar kort hierop bewerkte Wim Schouwe- naar de bal met de hand. De scheids rechter kende aan Brouwershaven zeer terecht een penalty toe welke door Kees Duinhouwer werd inge schoten, 1-1. In de tweede helft werd hard ge streden om een doelpunt. Brouwers haven slaagde er in om te scoren doch dit werd geannuleerd. Adrie Wurth stond namelijk buitenspel. Vijf minu ten voor het einde kwam Dreischor weer flink opzetten. Karei van der Sande gaf een goede voorzet die doel man Van 't Hof onderschepte maar los liet. Bart Bolkenbaas was er als de kippen bij om de bal in de touwen tp werken en Dreischor leidde zowaar met 2-1. Door deze overwinning heb ben de Dreischor-junioren nu de laat ste plaats aan Brouwershaven kunnen over doen. Het doelgemiddelde is nu 2 vóór en 87 tegen geworden! het vochtgehalte stijgt gaat het ge makkelijker, tot er geen lucht meer uit de grond ontwijken kan. Het ver dichten van een met water verzadigde grond lukt alleen als er water uitge perst wordt. Hiervoor hoeft geen gro te druk uitgeoefend te worden, als hij maar lang genoeg aanhoudt. Het ge vaar de grond te versmeren is bij de ze hoge vochtgehalten groot, maar dat is dus geen kwestie van verdichten van de grond. De grondsoort. Lichte gronden hou den minder water vast dan zware gronden. Bij dezelfde dichtheid zit er daarom in lichte gronden meer lucht. Men kan ze daarom verder verdich ten voor er door luchtgebrek gevaar dreigt voor de plantengroei. Door het lage vochtgehalte gaat dit verdichten betrekkelijk moeilijk. Zware gronden bevatten vaak zoveel water dat er maar een kleine verdichting nodig is om praktisch alle lucht te verdrijven. Door het hoge vochtgehalte gaat dit ook nog betrekkelijk gemakkelijk. Zware gronden zijn dus veel gevoeli ger voor verdichting dan lichte. De druk. Bij een bepaald vochtge halte zal een losse grond door een kleine druk een bepaalde verdichting ondergaan. Naarmate de druk toe neemt zal de verdichting groter wor den tot praktisch alle lucht uit de grond verdwenen is. Stijgt de druk nog verder, dan zullen kort durende belastingen nauwelijks meer invloed uitoefenen. De duur. De duur van de druk is vooral van belang bij met water ver zadigde gronden. Over het algemeen geeft een langere duur een grotere dichtheid. Ingezonden mededeling VeebleM i BINNENVERINGBED het best* M ooit maakt 1 joinlwill SCHUIMRUBBERBED1 met versterkte middensector f $afut fabrieken Zevenbergen i STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE V.P.R.O.-jubileum- programma in Concertzaal Op woensdag 21 februari komt het V.P.R.O.-jubileumprogramma „Tussen olielamp en spijkerbroek" in de Con certzaal te Zierikzee. Zoals ieder jaar dus wordt door de V.P.R.O. ook nu weer, in het seizoen 1961-1962, een contactavond in Zierikzee gehouden. Juist in verband met het 35-jarig ju bileum meende het bestuur, dat er tijdens de contactavonden in het land iets nieuws ten tonele moet worden gebracht. Iets, dat oorspronkelijk van gedachte en fris van geest, de leden een avond aangenaam kan bezig hou den. Men wilde nu eens breken met de sinds jaren gebruikelijke cabaret sfeer. Zo ontstond het ensemble „Pando- rette", dat in samenstelling uniek ge noemd mag worden. Voor het vocale gedeelte wordt gezorgd door twee stemmen van het internationale po dium, de lieftallige Anja Godé, die met haar sopraan vijf octaven kan overkoepelen, en de Weense Hollan der Walter van Canoy. Anina Mar- giono en Rita Schiedon komen met vrolijke dansen, terwijl de Surinamer Marius Monkau zich onder meer als zanger van negro-spirituals en Franse chansons zal laten horen. Aan de vleugel wordt begeleid door Enrico Neckheim. Bij de samenstelling van het pro gramma is men vooral uitgegaan van wat de grootmeesters der lichte muze in vroeger tijd hun publiek hebben voorgezet, dus charme van vroeger gehuld in een modern kleedje. Er is dan ook veel werk gemaakt van fraaie kostuums. Gedeelten uit „De Zigeu nerbaron", „Les Contes d'Hoffmann" en „lm weissen Röss'l worden afge wisseld door zang, dans en mime. „Tussen olielamp en spijkerbroek", de naam zegt het al, »laat dus zowel de graag gehoorde aria's van vroeger als het ritme van vandaag horen maar ookzien. Monsters in de Soivjet-Unie? LONDEN, 15-2. Een monster als van Loch Ness in noord-Schotland is geen monopolie meer. Volgens radio-Mos kou zijn er in de Sowjet-zöne zelfs twee van dergelijke monsters waarge nomen. Een van die *monsters werd volgens de radio gezien door Russi sche geologen in een meer op een kale hoogvlakte in oost-Siberië. Het was donkergrijs, had een kop van twee meter groot met wijd uit elkaar staande ogen en een lijf van tien me ter lang met iets als een vin er op. Het kwam met „sprongen" naderbij, telkens onder- en weer opduikend, sloeg bij de oever gekomen veel schuim omhoog en dook toen weer weg. Een bijwonende visser zei dat hij door het monster achterna gezeten was. Van het andere monster werden niet veel bijzonderheden verteld. Dit wezen zou door een gezelschap aard rijkskundigen gezien zijn in een moer in het Tien-Sjan-gebergte op de grens met China. De aardrijkskundigen had den dit monster in een motorboot na gezet. Het scheen een staart te hebben en bewoog zich snel voort. Blik door het wereldvenster Chroesjtsjef wil of kan Kennedy's prijs niet betalen Het ziet er naar uit, dat de wereld binnenkort getuige zal zijn van een nieuwe serie proeven met atoombom men in de atmosfeer, ditmaal van Amerikaanse origine. Vorige week immers is deze door president Ken nedy aangekondigd. Tegelijk deden Washington en Londen een beroep op Moskou voor nieuwe onderhandelin gen van de grote drie over een verbod op het nemen van proeven met atoom wapens. Het doel van deze twee stappen was natuurlijk de openbare mening voor te bereiden op een hervatting van de proeven door het westen en daarnaast de wereld er van te over tuigen dat het westen alles wil doen om een einde te maken aan de atoom wedloop met het oosten. Met het probleem: proeven of geen proeven werd president Kennedy ge confronteerd in september van het vorige jaar, toen de Sowjets plotse ling, nadat beide partijen drie jaar lang een moratorium op het houden van atoomproeven hadden gerespec teerd, de ene bom na de andere in de atmosfeer lieten exploderen. Moeilijk te vermijden Wij moeten daarbij bedenken, dat Kennedy zijn verkiezing tot president niet in de laatste plaats te danken had aan zijn belofte, een veronder stelde Amerikaanse achterstand in de bewapening de zogenaamde „missile- gap", ongedaan te zullen maken. Waarschijnlijk bestond die achter stand niet en in ieder geval was hij aanzienlijk minder groot, dan de ver kiezingspropaganda der democratische partij in de V.S. hem had voorgesteld. Maar nadat door de Russische proe ven op Nova Zembla met de zware megatonbommen in Amerika de oude vrees aan nieuwe vrees was toege voegd, kon president Kennedy alleen al om redenen van binenlandse poli tiek moeilijk afzien van nieuwe atoomproeven aan Amerikaanse zijde, wat daarentegen, gezien de buiten landse reacties, die te verwachten zijn, ook moge pleiten. En misschien is het ook inderdaad wel zo - als leek kan men dat slecht beoordelen - dat de Amerikaanse deskundigen gelijk hebben, wanneer zij beweren, dat de technologische voorsprong op het ge bied van kernwapens, die de V.S. had den, door de Russische proeven ver loren is gegaan. Toch zou president Kennedy nog steeds van een hervatting van de kernproeven willen afzien, indien de Russen daarvoor maar de door hem geëiste prijs betalen: een verbod op het nemen van atoomproeven onder internationale controle. Moskou ech ter ontwijkt hardnekkig elke moge lijkheid om tot een dergelijke over eenkomst te geraken. Schuilevinkje In dat opzicht is ook Chroesjtsjefs voorstel om de in maart beginnende ontwapeningsconferentie in Genève op het niveau der regeringsleiders te plaatsen, niets anders dan een ont- wijkings-manoeuvre. Zo'n topconfe rentie, die eindeloze propagandarede- voeringen, maar geen concrete resul taten zal leveren, is voor het westen onaanvaardbaar. Zo'n voorstel echter ontslaat Chroesjtsjef van de dwang om te erkennen, dat hij Kennedy's prijs niet wil of kan betalen. Waarom zijn de Russen zo doods benauwd voor internationale con trole? Daarvoor J$an eigenlijk maar één reden zijn: men heeft dingen te verbergen. Die behoeven niet eens te liggen in de centra der Russische ato maire industrie of op haar proefter- reinen. Maar men kan buitenlandse inspecteurs niet geblinddoekt leiden van de Russische grenzen naar de plaats van hun controlewerk. Rnder- weg zullen zij bepaalde zaken waar nemen, of zij willen of niet. Misschien heeft de Russische houding iets te maken met de crisis in de Sowjet- landbouw, of met het feit, dat in het Russische communisme de dingen duidelijk op drift zijn geraakt. Wie zal het zeggen. Maar men doet er waarschijnlijk niet verkeerd aan, een verklaring voor Chroesjtsjefs takt^ek binnen en niet buiten de grenzen van het communistische blok te zoeken. Een hervatting door de Amerikanen van hun atoomproeven behoeft daar om niet onvermijdelijk tot een ver scherping der internationale tegen stellingen te leiden. De uitkomsten van de landbouwtelling december 1961 DEN HAAG, 15-2. Door het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn de uitkomsten bekend gemaakt van de landbouwtelling december 1961. Hieraan kan het volgende worden ontleend: De rundveestapel (3.388.000 stuks) nam t.o.v. december 1960 met 5-°/o toe, terwijl het aantal bedrijven met rund vee met 1,6-% verminderde. Vooral het mestvee vertoont een sterke stij ging 11,5-%). Het aantal melk- en kalfkoeien nam met 3,8-% toe tot 1.652.000 stuks. Bij deze telling werd tevens opgenomen het aantal gevallen van kopziekte en melkziekte gedurende het jaar. Het aaptal gevallen van kopziekte bedroeg ruim 45.000, waarvan bijna 8.000 met dodelijke afloop, terwijl zich ruim 40.000 gevallen van melkziekte voor deden, waarvan bijna 3.000 met do delijke afloop. De varkensstapel (3.187.000 stuks) vertoont een uitbreiding van 8,6-% en een teruggang van het aantal be drijven met 5,5-%. De opbouw van de varkensstapel doet nog een belangrijke groei ver wachten. Terwijl het aantal mestvar- kens met slechts 4-% steeg, vertoont het aantal zeugen met biggen een stijging van 14,5-% en het aantal gé- dekte zeugen een stijging van 12-%. Alleen in de provincie Noord-Holland onderging de varkensstapel een klei ne inkrimping. Het aantal paarden (165.000 stuks) vertoont wederom een vermindering 6,7-%), terwijl het aantal bedrij ven met paarden eveneens daalde 5-%). De schapenstapcl De schapenstapel steeg met 7,9% tot 284.000 stuks, terwijl het aantal be drijven met schapen met 2,7-% terug liep. In de provincies Utrecht, Noord- Holland en Zuid-Holland nam het aantal bedrijven met schapen iets toe. De kippenstapel (37,2 min. stuks) nam belangrijk in omvang toe (4- 12,7-%). Het aantal bedrijven met kippen verminderde met 2,8-%. De toeneming van het aantal dieren be treft uitsluitend het aantal legkippen en kuikens bestemd voor de aanvul ling van de legkippenstapel. Wintergewassen en stoppelgewas De oppervlakte wintergranen was in december 212.134 ha tegen 166.537 ha in mei 1961. Een belangrijke stij ging- waarbij echter rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid dat een gedeeltelijke uitwinte- ring de verhouding nog kan wijzigen. De oppervlakte koolzaad (4.685 ha) is bijna 20-% groter dan in mei 1961, terwijl de oppervlakte karwijzaad (3,905 ha) met 6% daalde. De oppervlakte stoppelgewassen (89.897 ha) vertoont in vergelijking met december 1960 een daling van 10,9-%. KERKNIEUWS Het Hervormd-Gereformeerd synodale gesprek DEN HAAG, 15-2. Het moderamen vbn de generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft aan de synode verslag uitgebracht over de besprekingen, die dit moderamen ge had heeft met het moderamen van de generale synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. De besprekingen zijn voortgekomen uit een voorstel van de generale sy node van de Hervormde Kerk aan de generale synode van de Gereformeer de Kerken, nadat de commissie voor het Hervormd-Gereformeerd gesprek haar eindrapport ter kennis van beide synoden had gebracht. In 1960 en in 1961 hebben twee ge sprekken tussen de beide moderamina plaats gevonden. De besprekingen droegen steeds een broederlijk karak ter. In de eerste besprekingen werden gezamenlijk de belangen bij de nieu we psalmberijming en de totstandko ming van een nieuw gezangenboek besproken. De psalmberijming is in middels gereed gekomen en wordt in beide kerken beproefd. De gezangen Wat de gezangen betreft is men ook tot overeenstemming gekomen. De generale synode van de Gereformeerde Kerken zal een aantal gezangen, al dan niet in overleg met de hervorm de commissie, gereviseerd in het kerkboek opnemen en daar dan een aantal nieuwe liederen, waarvan de tekst eveneens in samenwerking met de N.H. Kerk werd vastgesteld, aan toevoegen. In de eerste bijeenkomst word voorts gesproken pver de herdenking van de Nederlandse Geloofsbelijde nis en het vraagstuk van de voetbal prijsvragen. Naar aanleiding van een nota over de werkzaamheden van de generale synode van de Herv. Kerk werd van gereformeerde zijde grote belangstelling getoond voor het her derlijk schrijven over de Pinkster- groepen. In de tweede bespreking werd een begin gemaakt met overleg over de mogelijkheid van deelneming van de Gereformeerde Kerken aan de arbeid van de oecumenische stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen. Dit heeft tot gevolg gehad dat enige tijd later drs. van Klinken door de gereformeerde deputaten werd aan gewezen als waarnemer bij de oecu menische stichting. Zeer uitvoerig is voorts gesproken over de oecumeni sche avondmaalsvieringen. AKEN, 15-2. In de Duits-Belgische grensgemeente Lammersdorf in het district Monschau is een nieuw geval van pokken geconstateerd namelijk bij een buurvrouw van de familie Breuer bij wie zich enkele weken ge leden voor hét eerst in deze plaats de pokken voordeden. Zoals gemeld was de monteur Breuer kortgeleden van een verblijf in India teruggekeerd. De thans ziek geworden buurvrouw is in het ziekenhuis afgezonderd. Ook bij twee andere contactperso nen van de familie Breuer hebben zich op pokken gelijkende symptomen voorgedaan namelijk bij de chauffeur van de ziekenauto waarmede Breuers negenjarige dochtertje Waltraut op 31 januari naar het ziekenhuis gebracht werd en bij de dokter die het meisje behandeld had. Ingezonden mededeling STEUN AAN JOIIANNITER ORDE Oproep van Prins Bernhard in radioprogramma DEN HAAG, 15-2. Prins Bernhard zal zondagavond, in het IKOR-radio- programma over de zender Hilversum I een oproep richten tot de prote stants-christelijke jeugd om zich te laten inschakelen voor het werk van de Johanniter Orde in Nederland. Het tien-jarig bestaan van de werk- commissie van de Johanniter-orde is aanleiding geweest tot het werven van Johanniter zusters en helpsters, die zich vanuit een interkerkelijkege- meenschap willen inzetten voor de hulp aan chronische zieken, invaliden en bejaarden. Dit streven wordt on dersteund door de oproep van prins Bernhard, die vooral gericht wordt tot de gediplomeerde verpleegsters en tot de protestants christelijke jeugd in het algemeen. Prins Bernhard zal spreken in zijn kwaliteit als land commandeur van de Johanniter-orde in Nederland. Zijn oproep wordt uit gezonden in het programma „De kerk aan het werk". 200 Indonesische studenten hebben vandaag (donderdag) voor de Neder landse ambassade in Tokio gedemon streerd. Zij gooiden met stenen enkele ruiten van het ambassadegebouw in. De Amerikaanse assistent-militai re attaché in Leopoldstad, luitenant kolonel H. D. Stogner, is woensdag avond dood geschoten. CHARTOEM. President Tito van Zuid-Slavië is donderdag uit Egypt^ in Chartoem aangekomen voor een niet-officieel bezoek van drie dagen aan Soedan. Misschien is de storm oorzaak ge weest voor een wat mindere belang stelling voor de puzzel van de vorige week. Maar het kan ook een andere oorzaak hebben. Daar is het nu een<- maal een „puzzel" voor. Intussen zijn de prijzen er weer uitgekomen. De eerste prijs is bestemd voor: de heer M. J. GOUDZWAARD, Kadeweg 14, Zierikzee De tweede prijs gaat naar: de heer C. J. OOSSE, Slikweg 4, post Kerkwerve De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. gas; 4. kapel; 8. oslo; 11. panter; 13. leiden; 15. o.l.; 16. orakel; 18. uit; 20. rail; 22. s.r.i.; 23. lengte; 25. dans; 27. neo; 29. eg; 30. une; 32. oef; 34. striem; 36. geert; 38. rept; 40. grof; 42. a.g.; 43. aas; 45. ore; 47. nr; 48. lens; 50.-lama; 53. ane- ta; 55. rottum; 56. aga; 58. ren; 60. oe; 61. i.p.v.; 63. eton; 65. terras; 68. aan; 70. daar; 72. eed; 73. manege; 75. zij; 76. eerder; 79. vrolijk; 81. tong; 82. geste; 83. non. Verticaal: 1. gala; 2. an; 3. sto la; 4. krasse; 5. plein; 6. eel; 7. li; 8. oe; 9. snugger; 10. otter; 11. portugal; 12. er; 14. die; 17. kr; 19. it; 21. idee; 23. lotto; 24. neigen; 26. nota; 28. esp; 31. neger; 33. fr; 35. monte; 37. raster; 39. eem; 41. frankrijk; 44. sluis; 46. raat; 49, noorden; 51. amp; 52. aa; 54. erna; 57. genève; 59. stelt; 62. vaars; 64. odeon; 66. ee; 67. aar; 69. an; 71. azijn; 73. mee; 74. gr; 77. eg; 78. dg; 80. l.o. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. groot stuk steen, 4. zoogdier, 8. insekteneter, 12. bid (Lat.) 13. smalle weg, 14. familielid, 16. tijd perk, 17. netto (afk.), 19. ik (Lat.), 21. Duitse badplaats, 23. palmmerg, 25. wintervoertuig, 27. Indische dakbe dekking, 29. operafiguur, 31. meer naar beneden, 33. pers. voornaamw., 34. uitgeoefende druk, 37. pers. voor naamw., 39. schrijfgerei, 40. godin, 41. verhoogde toon, 43. vreemde munt, 44. verwijderd, 45. lichaamsvocht, 46. dun, 47. omroepvereniging, 49. aanwijzend voornaamw., 51. deel v.h. hoofd, 53. ambtshalve (Lat. afk.), 55. zonder ouders, 58. als eerder (afk.), 59. aard- nootje, 61. glad, 63. uiteinde, 64. zang slem, 67. fris, 69. schaakterm, 71, stremsel, 72. soort bij, 73. Frans lid woord, 75. thee (Eng.), 77. meisjes naam, 79. metaal, 81. Indisch vlees gerecht, 82. erwtensoep, 83. deel v. e. bijenkorf. Verticaal1. bloem, 2. goud (Fr.), 3. soort dans, 4. familielid, 5. stand, 6. kleur, 7. zangnoot, 9. gebaar, 10. bijwoord, 11. verlichtingsmiddel, 13. rivier in Italië, 15. pers. voornaamw., 18. praalgraf, 20. ziel, 22. aroma, 24. vaartuig, 25. zangnoot, 26. bijbelse naam, 28. boos, 30. simpelheid, 32. overeenkomstig, 33. kostbare stof, 35. hemellichaam, 36. platte steen, 38. Ne derlands vliegveld, 39. teer, 42. En gelse titel, 48. bolvormige, 50. meisjes naam, 52. plaats in Japan, 54. familie lid, 56. aanw. voornaamw., 57. ijzer houdende aarde, 58. Engels bier, 60. dat wat ingezet wordt, 62. slagader, 63. groot persoon, 65. geestdrift, 66. kcllncr, 68. smalle strook, 70. bekende motorraces (afk.), 72. titel (afk.), 74. voorzetsel, 76. verlaagde toon. 78. rang i.h. leger (afk.), 80. dierengeluid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9