Bejaarden en Ziekenfonds Voor 25 jaar. De zelfbescherming HOGE WATERSTANDEN EN ZWARE STORMEN KNAAGDEN WEER AAN VUURTORENSTRAND DE WRAAK VAN GRIJZE BEER Uit de vele brieven welke wij zo dagelijks ontvangen, zijn er altijd bij die handelen over de (verplichte) vrij willige ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Uit deze brieven blijkt ons dan dat velen een verkeerde mening hebben over de premiebetaling. Premie afhankelijk van het inkomen Krachtens de wet op de Zieken fondsverzekering voor bejaarden zijn de ziekenfondsen verplicht de volgen de personen van 65 jaar en ouder, die in Nederland wonen en die niet ver plicht verzekerd mogen zijn, tot de vrijwillige verzekering toe te laten, zonder daaraan voorwaarden te ver binden, mits hun inkomen niet meer bedraagt dan 3.800 per jaar (ver hoogd met 225 voor elk kind, dat aan de voorwaarden voor mede-ver zekering voldoet). a. mannen; b. ongehuwde vrouwen; c. gehuwde vrouwen, die niet voor indirecte verzekering in aanmer king komen; d. gehuwde vrouwen, die kostwinster zijn van haar nog geen 65 jaar oud zijnde echtgenoot. Deze verzekering omvat ook de ge zinsleden van. de vrijwillige verzeker de onder de zelfde voorwaarden als voor de verplichte verzekering gelden. Uitgezonderd zijn echter de gezinsle den, niet zijnde de echtgenoot of echt genote, met een eigen inkomen van meer dan 18,60 per week. De hierboven bedoelde bejaarden zijn vanzelfsprekend premie verschul digd. Nu zijn de meeste onzer lezers de mening toegedaan dat er voor zo ver de premieberekening betreft., wordt uitgegaan van 't standpunt: ge huwd zijn of niet gehuwd zijn. De verschuldigde premie ligt van, 2 januari 1962 af op f 1,01 of f 2,02, maar het is niet zo, dat de alleen staande f 1,01 betaalt, omdat hij dan alleen is en de gehuwden f 2,02 om dat ze met hun beiden zijn. Dat heeft er niets mee te maken. Naar inkomen Deze premie is een gezinspremie. Voor de 65-jarigen en ouderen, die onder de Wet op de Ziekenfondsver zekering voor bejaarden vallen, be draagt de premie f 1,01 per week bij een inkomen van ten hoogste f 2.790 per jaar en f 2,02 per week bij een inkomen tussen f 2.790 en f 3.800 per jaar. Een gehuwde met een „berekend" inkomen van laten we zeggen f 3.000 per jaar betaalt dus f 2,02 per week voor zich en zijn echtgenote. Ligt dit berekende inkomen op bv. f 2.000 dan is hij f 1,01 verschuldigd. Of deze persoon nu gehuwd is of niet, doet niet terzakeHet inkomen is van belang. Hoe wordt dit berekend? De berekening van dit inkomen is niet altijd even eenvoudig, want het is niet zo, dat alleen rekening wordt gehouden met bv. de uitkering A.O. W. en mogelijk een klein pensioentje of rente, maar onder het inkomen worden bv. gerekend arbeidsloon, in komens uit vermogen, pensioenen e.d. Eventuele ouder domsinv aliditeits- en ouderdomsrente tellen ook mee. De inkomsten uit vermogen worden geschat, niet naar de rente die ver kregen wordt van een bankinstelling, maar 6 pet. voor gehuwden en 8 pet. voor ongehuwden. Hiervan kan aftrek Ingezonden mededeling SCHOUWEN-DUIVELAND. In een vijftal gemeenten op Schouwen-Dui- veland vertoonde een bio-onderne- ming de film van het prinselijk hu welijk op 7 januari jl. ZONNEMAIRE. Niet minder dan 15 belangstellenden hebben zich opgege ven voor een naai- en verstelcursus, uitgaande van de Huishoudschool te Zierikzee. OOSTERLAND. Gedurende het jaar 1936 werd een totaal van 392.179 kg. goederen gewogen aan de fairbank „Station Oosterland". NIEUWERKERK. Met het oog op het komend Oranjefeest op 30 april a.s. is in deze gemeente een buurt vereniging opgericht. NOORDWELLE. Alhier werd een geslaagde jaarlijkse jeugddag van de Vrijz. Prot. Jeugdbeweging gehouden. ZIERIKZEE. Een stadgenoot pro moveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift: „Het wezen der kunst". BURGH. De zangvereniging „Nu met hope" hield voor een geheel be zette zaal de jaarlijkse uitvoering. HAAMSTEDE. Aan het Str&feest - dat onder gunstige weersomstandighe den werd gevierd - nam een twintig tal ruiters deel. ZIERIKZEE. De toneelvereniging „De Trekvogels" voerde het blijspel „Geen dubbeltje in zijn zak" op in het Huis van Nassau". Griep bleek invloed ie hebben op de opkomst van het publiek. SIRJANSLAND. Voor de vaceren de betrekking van hoofd der o.l.- school alhier hebben zich twaalf sol licitanten aangemeld. plaats hebben voor eventuele hypo theekrente, rente voor rentedragende schulden en premie voor levensver- ekering van betrokkene of diens echtgenote. De basis van de 6 of 8 pet. is gelegen in het feit, dat dit per centage ongeveer het rendement is van een kapitaal, waarmede lijfrente is gekocht. Als vermogen worden aangemerkt: spaargelden als deze niet meer be dragen dan f 500; sieraden tot een bedrag van f 2.000. Natuurlijk weet men bij een zie kenfonds bij aanmelding van een nieuwe kandidaat niet direct zijn juis te inkomen, zodht in afwachting van het te houden onderzoek (door de dienst van sociale zaken) de hoogste premie (f 2,02) wordt gevraagd. Blijkt na het gehouden onderzoek dat het inkomen inderdaad niet hoger ligt dan f 2.790, dan wordt de premie vast gesteld op f 1,01 en het te veel be taalde wordt terug gegeven. J. Holtslag. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Naar vernomen wordt zijn er bij Bakker's Effectenkantoor Nederland te Den Haag onregelmatig heden geconstateerd. De beide com missionairs in effecten, die het kan toor drijven, zijn in voorlopige hech tenis genomen. ROTTERDAM. - In de wekelijkse nieuwsbrief van de Nederlands-Cana dese Kamer van Koophandel wordt medegedeeld, dat de derde „Nether- lans Exhibition" in Hamilton niet zo als eerder gemeld van 23 tot en met 28 april, doch van 7 tot en met 12 mei zal worden gehouden. LOCHEM. Opnieuw heeft een hoe veelheid watei- uit Duitsland het wa terschap „De Berkel" bereikt, waar door bij Rekken 1.200 ha landbouw grond i9 overstroomd. RAALTE. - Een vertegenwoordiger van de N.V. Van den Bergh en Jur- gen9 i9 met zijn auto op een onbe waakte overweg in Raalte gegrepen door een trein. De bestuurder werd op slag gedood. DRACHTEN. Op de Folgerenlaan bij Drachten is de 28-jarige M. N. uit Beetsterzwaag met zijn personenauto tegen een boom gereden en omgeko men. GELEEN. In het ziekenhuis te Sit- tard is overleden de 60-jarige heer J. H. K. uit Sohinnen. Deze was eerder in Geleen in botsing gekomen met een autobus, bestuurd door J- C. uit Elsloo. De heer K., die een bromfiets bereed, liep daarbij een schedelbasisfraktuur op. DEN HAAG. De minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns is van Ypenburg vertrokken voor een bëzoek aan West-Berlijn waar hij bur gemeester Brandt, de speciale verte genwoordiger van president Kennedy, Clay, en de westelijke stadscomman- danten zal ontmoeten. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet dat voorziet in verlaging van de tabaks accijns. Deze verlaging houdt verband met de verhoging van het invoerrecht op ruwe tabak als gevolg van de eer ste aanpassing aan het gemeenschap pelijk douanetarief van de E.E.G. Ingezonden mededeling Toekomst hopeloos Bij een bestudering van het oor logstuig zien we hoe ook de bestrij ding en de beveiliging vorderingen maakt. Ik ben het hartgrondig eens met diegenen, die de oorlogen willen afschaffen, ook al zou daarbij de hele bescherming opgeheven worden. Niets liever dan dat. Maardat zou he laas struisvogelpolitiek zijn. We moe ten helaas de harde, nuchtere feiten onder ogen kunnen, durven en willen zien. Toegegeven, alle mogelijkheden voor bescherming zijn nog niet bekend alle problemen en vragen nog niet opgelost. Via mijn voorgaande stukjes heb ik niet alle punten uitputtend kunnen behandelen. U en ik zullen verder moeten gaan met het zoeken naar oplossingen, we zullen elkaar moeten helpen en beschermen. Het zal moeten gaan ten koste van een paar vrije uurtjes. In Kollum (Fries land) is een huis ingericht tegen fall out, kosten plm. f 300. Nu verlang ik niet, dat u daar morgen direct aan begint, maar zo af en toe iets is toch wel mogelijk. „Amateuristisch kinderwerk, die hele B.B.!" Och, die zo denken bele digen de kinderen en amateurs. Ieder een kan een taak hebben als de nood aan de man komt. Maar dat kan al leen gunstig effect hebben, als men er eerder iets van gehoord en geleerd heeft. Informatiebronnen zijn de blok- wachters. De adressen nu al geven? Nee, nog niet. Heeft u nu vragen, schrijf naar de B.B. blokpost, Man huisstraat Zierikzee t.a.v. H.Z.B. De blokwachters hebben nu hun dage lijks werk, en komen 1 maal per maand bijeen om zich verder in de theorie en praktijk te verdiepen. We stellen het zeer op prijs, wanneer u zich vrijwillig zou willen melden voor blokwachter, en niet alleen in Zierik zee. Mijnheer de redakteur, ik waar deerde het zeer, dat u ruimte in uw blad beschikbaar heeft willen stellen ter voorlichting. Ik hoop, dat uw le zers en lezeressen er iets aan gehad hebben. Wanneer men er iets van heeft vastgehouden, en wanneer er een blokwachters team op voldoende sterkte gekomen is, dan zie ik de toe komst niet somber en hopeloos in. 1-Iet II.Z.B. te Zierikzee, G. G. KOPPIES. Er gebeurt iets met de omtrek van Schouwen Betonchaos op strand te Westenschouwen en Westbout worden aangepakt. Van het afkomende puin zullen puindepöts worden ingericht. Verder staat op het programma verbreding van de duinenrij aan de Punt door het leggen van een dijk met asfaltglooiing. Het daar gele gen altijd zo druk bezochte stukje strand zal dan echter over een lengte van 200 meter moeten ver dwijnen, totdat het zand van het dijklichaam door beplanting zal zijn vastgelegd. verlies aan duinen WESTERSCHOUWEN, 15-2. Zware stormen hebben de laatste dagen het water van de Noordzee weer hoog de Zeeuwse zee-armen ingestuurd. Een winderige week werd zondag jl. reeds aangekondigd te Burghsluis, toen daar het stormsein 0 werd gehesen om te waarschuwen voor harde wind. Deze waarschuwing werd echter al spoedig vervangen door storm sein I, als aanduiding voor zuidwester storm. Maandagmorgen om 3 uur was havenmeester C. Overbeke te Burghsluis echter alweer bezig, toen om stormsein II in de seinmast te hijsen. Voor schippers en vissers is dit stormsein II het begrip voor storm uit noordwestelijke richting. Als de noordwester aan het spoken gaat hangt de stormbal met de punt van de driehoek omlaag en toont dan twee rode lichten. Bij het hoog water van maandagavond werd te Burghsluis een stand gemeten van plus 2.74 me ter N.A.P., hetgeen een verhoging betekent van precies anderhalve meter. Deze waterstand kwam overeen met^ de peiling die de waterbouwkundig opzichter de heer Mol verrichtte aan de Westbout. Deze verhoging van an derhalve meter bracht het water voor- bü de laatste rij palen tegen de dijken. De twee havenplateaus te Burghsluis liepen onder. De verhoogde waterstand, opge zweept door de zware storm tot hoge golven, heeft weer enorm veel zand en duin weggeslagen aan het Vuo,r- torenstrand. De duinhelling ia daar steil en kaal geworden, met velé gril lige onderbrekingen. De teruggang van de duinen is zó groot dat de boei, die ongeveer 400 meter van de trap in noordelijke richting in zee ligt, in te genstelling tot vroeger nu reeds bij het afdalen van de trap te zien is. Geen gevaar Een prikkeldraadversperring die vo rig jaar nog ongeveer 15 meter van de duinglooiïng verwijderd was, be vindt zich nu nog op 30 centimeter van de randOverigens is de situatie op het Vuurtorenstrand van ieder gevaar ontbloot. De duinen op deze plaats zijn breed genoeg. Dit neemt niet weg dat het te betreuren valt dat juist hier, waar de duinen van Schouwen het hoogst zijn, deze op een dergelijke wijze worden aan getast. De bunkers, die in de oorlog door de Duitsers op en in de duinen werden gebouwd, liggen nu als uitgebluste vulkaankraters op het strand. Mensen die indertijd bij de bunkerbouw be trokken waren beweren dat de bouw toen geschiedde op ongeveer 40 me ter van het strand. Nu liggen de bun kers op, enige zelfs midden op, het strand. De afname van het Vuurtoren- strand is het grootst op de plaats waar in de zomer de trap wordt geplaatst t.b.v. de toeristen. In noordelijke rich ting heeft men minder met dit euvel te kampen, bij de Verklikker vindt zelfs duinvorming plaats. Ook meer zuidelijk naar het Suikergat vermin dert de afslag. Intussen staat het wel vast dat er iets aan het gebeuren is met de omtrek van Schouwen-Duive-- land. Betonchaos Op het strand te Westenschouwen is door de storm than9 een betonchaos te aanschouwen zoals nog niet eerder is voorgekomen. De brokstukken be ton waarmee het strand voorbij de bunker a.h.w. geplaveid is, zijn af komstig van de grote muur die de be zetters in de oorlog over een lengte van circa 300 meter bouwden tussen de trap en Toledo's gat. Deze muur is na de oorlog in stukken geslagen en onder het zand verdwenen, maar door de storm van maandag en dinsdag zijn de brokstukken over een breedte van ongeveer 20 meter weer zichtbaar ge worden. De hoge vloed heeft ook bij de Punt te Westenschouwen wat van de dui nen weggenomen al is dit zeer gering in vergelijking met de toestand op het Vuurtorenstrand. Toch is op' deze plaats juist waakzaamheid geboden omdat deze plaats kwetsbaar is door de duinen in de zeedijk en de duinen hier nogal smal zijn. Na de storm bood de zeedijk bij de Punt een merkwaardig gedicht omdat het dijklichaam over een grote lengte geheel was onderge- stoven door duinzand. Door het zand is de dijk tot aan de zoge naamde „Kupe" geheel wit ge worden. Het staat overigens wel vast dat het gras door het zoute zand ten dode i9 opgeschreven. Waakzaam oog In verband met de hierboven in het kort aangehaalde gevolgen van de re cente stormen vernemen wij van de zijde van het Waterschap Schouwen dat het bestuur over het gesignaleerde een waakzaam oog laat gaan en po gingen in het werk stelt de toestand van het strand, zover als dit uiteraard mogelijk zal zijn, weer zo goed moge lijk voor-oorlogs te krijgen. Verder vernemen wij dat het de bedoeling is vandaag (vrijdag 16 februari) een be spreking te houden om te komen tot opruiming van de bunkers. De aanbe steding hiervan zou dan over twee maanden mogelijk zijn. Er moet echter wel op gerekend worden dat deze zomer op het strapd geen opruimingswerkzaam heden zullen kunnen worden ver richt. Mogelijk zullen tijdens de zo mer wél de bunkers in de dijken, zoals die te Koudekerke, Burghsluis FINANCIËN EN ECONOMIE Centraal economisch plan 1962 DEN HAAG, 16-2. In het centraal economisch plan 1962 wijst het Plan bureau op het opmerkelijke verloop van de produktie in 1961. Nadat in het begin van het jaar een situatie van volle bezetting van het produk- tie-apparaat was bereikt, bleef een verdere stijging van de produktie ach terwege. In het midden van het jaar trad er zelf9 een daling op. Als be langrijkste faktoren hierbij noemt het Planbureau de arbeidstijdverkorting, die over 1961 voor het gehele be drijfsleven begroot wordt op drie pro cent t.o.v. 1960. Deze miste zijn uit werking niet al was het produktie- verlie9 daaraan niet evenredig. Daar naast was ook de conjunkturele si tuatie in enkele industrieën iets min der gunstig. Voorts had de revaluatie - op de gevolgen waarvan in een af zonderlijke paragraaf van het plan nader wordt ingegaan - enige invloed: deze leidde tot een minder gunstige concurrentiepositie, en voor een en kele bedrijfstak tot een terugslag op de .uitvoer ende produktie. Door al deze faktoren tezamen steeg de totale produktie nog geen drie procent t.o.v. 1960. In de industrie was de produk- tiestijging nog geringer. De produkti- viteit per manjaar wa9 één procent groter dan 1960. De werkloosheid bleef op een uiterst laag peil. De spanningen op de arbeidsmarkt waren mede oorzaak dat de loonsom per werknemer met vijf procent steeg. In deze loonstijging hadden zg. inci dentele loonsverhogingen een belang rijk aandeel. Mede door de geringe toeneming van de arbeidsproduktivi- teit resulteerde daaruit hogere ar beidskosten, met als gevolg een sterk opwaartse druk op het prijspeil. Deze werd evenwel door het prijsbeleid en de revaluatie in zijn uitwerking ver zwakt. Door de kostenstijgingen en ook door de geringe produktietoene- ming bleef het óverige inkomen (met name winsten) op het peil van 1960. Het werknemersaandeel in het natio nale inkomen liep dientengevolge op tot 69,9 tegen 68,3 procent in 1960. Voor 1962 wordt dit aandeel geraamd op 70,5 procent. Onder direkte invloed van de loonsverhogingen steeg de consumptie in volume met 4,5 procent Zwitserland-Nederland op 31 maart 1963 DEN HAAG, 15-2. De tweede wed strijd die het Nederlandse voetbal elftal in de eerste ronde van het toer nooi om de Europese beker voor lan den teams tegen Zwitserland zal spe len, is thans definitief voor zondag 31 maart 1963 vastgesteld. De ontmoe ting zal in Zwitserland plaatsvinden. Zoals bekend staat de wedstrijd Ne derland-Zwitserland, het eerste tref fen tussen beide ploegen in dit toer nooi, voor zondag 11 november a.s. op het programma. FLITSEN UIT HET BUITENLAND TOKIO. Volgens welingelichte krin gen in Tokio zal de Japanse regering Nederland haar verontschuldigingen aanbieden voor de ongeregeldheden tijdens de demonstratie van Indonesi sche studenten voor de Nederlandse ambassade. MOSKOU. De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk hebben op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou nota's overhandigd, waarin wordt geprotes teerd tegen het verstoren van het vliegverkeer in de luchtcorridors tus sen West-Duitsland en West-Berlijn door Russische vliegtuigen. TOKIO. Het Japanse ministerie van Vervoer heeft meegedeeld dat Japan se funktionarissen de K.L.M.-D.C. 7 hebben doorzocht die op weg naar Nieuw-Guinea in Tokio landde, maar dat zij geen wapens gevonden hebben. LEYSIN. De lijken van vier jongens hun leraar en een jonge vrouw, die in het Zwitserse kanton Waadt onder een lawine werden bedolven, zijn gevon den. Zij werden ontdekt door een der lawine-honden, die bij de vergeefse reddingsaktie waren ingezet. LAGOS. De zeesleper „Oostzee" van L. Smit en Co heeft een verbinding tot stand gebracht met het Liberiaan se schip „Zermatt", dat op vijftien mijl ten oosten van Lagos aan de grond is geraakt. De „Zermatt" zit daar dwars op het strand. BADEN-BADEN. - De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer en de Franse president generaal De paulle zijn hun besprekingen in hotel „Bren ner" in Baden-Baden begonnen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Afscheid, bevestiging en intree ds. A. C. W. ten Cate (Van 1946-1949 te Noordgouwe) Ds. A. C. W. ten Cate zal zondag middag 18 februari a.s. om half drie afscheid nemen van de hervormde gemeente van Cadzand in de classis IJzendijke en de week daarop, nl. zon dagmiddag 25 februari a.s., na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. P. de Hoop uit Gramsbergen, intree doen als predikant van de her vormde gemeente van De Krim in de classis Zwolle, waar hij de opvolger wordt van ds. W. C. Huurling met wie hij van gemeente zal ruilen en die op 18 februari a.s. afscheid zal nemen van de hervormde gemeente van De Krim en die op 25 februari a.s. intree te Cadzand zal doen. Ds. Ten Cate werd op 13 april 1912 uit een predikantsgezin te Wagenin- gen geboren en studeerde aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer Ten Cate in 1944 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en hij als hulpprediker werkzaam was ge weest van november 1943 tot juni 1945 eerst ruim anderhalf jaar te Vlaar- dingen en daarna tot juni 1946 nog een jaar te Varsseveld werd hij op 16 juni 1946 door ds. J. B. Groenewegen, toen nog predikant te Utrecht en thans emigratie-predikant te Sydney bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Noordgouwe in de classis Zierikzee. Op 24 juli 1949 verwisselde ds. Ten Cate deze ge meente met die van Cadzand in de classis IJzendijke, waar hij werd be vestigd door dr. P. A. Elderenbosch uit Amersfoort, toen nog predikant te Voorburg. BOXTEL. In Boxtel is een vier we ken oude baby, een dochtertje van de familie van den Berg-Groen, door verstikking om het leven gekomen. De moeder wilde het kind uit de wieg halen, maar deed daarbij de ontstel lende ontdekking, dat het kind zich had omgedraaid en daardoor was ge stikt. 40. „Het spel is uit. Grijze Beer!" bijt Wanata dc ander loc. „De riviergeesten hebben je vader, Biakese, evenals je zuster Rode Bloem tol zich genomen en mij tol opperhoofd der Osagcn aangesteld!" schreeuwt Grijze Beer terug. „Je liegt!" sist Wanata. „Kijk, hier staal Rode Bloem! .lij hebt haar ontvoerd, samen met Chatn. die nu dood is! En mijn vader, wat heb je met hem gedaan, jij hond?" Grijze Beer antwoordt niet. Lijkbleek staart hij naar het meisje, dat achter Wanata is verschenen. Rondom hem klinkt een dreigend gemompel op van dc Osagen-krijgcrs. Dan springt Grijze Beer bliksemsnel lussen zijn mannen door en snelt de poort uit. „Hem na!" schreeuwt Wanata naar de Osagcn en de Shoshonen zijn zo verrast door deze plotselinge wending in dc situatie, dal Aram en Wanata allang dc poort uit zijn voor zij tot bezinning komen. Slechts één Indiaan snelt voor hen uit achter dc vluchteling aan. Grijze Beer vlucht in de richting van de bergen achter het dorp en begint als een razende de steile bergrug te be klimmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6