RAHG DE VERDWENEN KASSIER Moeder''XjiïK iBABYDERMW-aï „De Banjaard" bij Schouwen-Duiveland bedreigde Brits schip de zönnige dit is RANG (te ms/tapeunfr van ctemste lang. Olieraffinaderij in Europoortgebied ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 No. 19127 VER. CHR. SCHOOLONDERWIJS - ZIER1KZEE Prof. dr. G. P. ran Itterzon herinnerde aan strijd voor christelijke school Nederland onderscheidt zich gunstig van buitenland ZIERIKZEE, 11-2. „Het kind opvoe den zonder het Woord van God is niet mogelijk en met de rede en het ver stand van de „Verlichting" die slechts als summiere gelooïseisen stelde God, deugd en onsterfelijkheid 8aat het be slist niet". Zo stelde prof. dr. G. P. van Itterzon de zaak van de school- opvoeding en schooltype op de woens dagavond, onder grote belangstelling, gehouden jaarvergadering van de Ver. tot bevordering van Chr. Schoolon derwijs in de zaai van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, in zijn causerie „Wijde perspektieven". De noodzaak de „kinderen op te voeden in de vreze en vermaning des Heren" was een zaak, die de Refor matie zich heeft herinnerd. Het werd door de reformatoren geleid tot een „opvoeden bij de open bijbel" en de noodzaak daarvan in deze tijd wordt nog wel eens ontkend. Ook de na de Reformatie komende „Verlichting" („eerder kan men spreken van een „verduistering", aldus spreker) meen de dat Gods Woord bij de opvoeding kon worden gemist. Met name de 19e eeuw was geestelijk een moeilijke tijd waarin men uitging van de veronder stelling dat de bijbel wel van de school kon verdwijnen. Offers „Onze voorouders begrepen dat dit niet ging", aldus prof. Van Itterzon, die met nadruk wees op de grote of fers, die voor betrokkenen het chris telijk onderwijs met zich meebracht. Van de gemiddelde verdienste van f 7,per week, werd periodiek f 2,50 voor de zaak van 'hett christelijk on derwijs geofferd. Ook cle leerkrachten moesten offers brengen, want hij ver dienden minder dan op de staatsscho len. Spreker was bang dat velen in deze tijd dit hoofdstuk van zelfopof fering uit het verleden - durend tot de financiële gelijkstelling in 1920 - zullen vergeten. Een tweede hoofd stuk van strijd en zelfopoffering was die van de strijd tegen het nationaal socialisme. Onder leiding der voor mannen zetten de schoolbesturen zich schrap tegen de bezetter. Spreker benadrukte met klem, dat Nederland met het christelijk onder wijs een gelukkig land is. Een bezoek aan Engeland heeft hem geleerd dat men ginds jaloers is op de verhoudin gen hier. Ook in Canada moeten thans zware offers worden gebracht door de ouders om christelijk schoolonderwijs mogelijk te maken. Verder dan goed twintig christelijke scholen is men in dit reusachtig grote land nog niet ge komen. Ook in België, Italië (Wal denzen), Indonesië en Nieuw-Guinea is de begeerte groot naar christelijk schoolonder wij s. Bevoorrechte positie Daaruit blijkt wel de bevoorrechte positie te onzent, maar hetrk'on - naar mening van spreker - wel eens zijn „dat de kandelaar van ons wordt weg genomen", want niet overal en altijd is de aktiviteit even groot te voldoen aan de opdracht van de Heiland: „gaat dan heen en onderwijst alle volkeren" Spreker besloot met een relaas over een bezoek aan een christelijke school in Jordanië, waar het onderwijs onder uiterst primitieve omstandigheden aan vluchtelingenkinderen wordt gegeven. Kinderen, die spreker met Kerstmis een kaart zonden, met de in het ka der van zijn betoog veelzeggende tekst „De mens zal bij brood alleen niet leven. Huishoudelijke vergadering Aan de causerie van prof. Van It terzon was vooraf gegaan het huis houdelijk gedeelte van de vergadering die onder leiding stond van de voor zitter, de heer J. W. van den Doel, die een gedeelte las uit Ef. 34 en voorging in gebed. Na een korte meditatie sprak de voorzitter een welkomstwoord tot Ingezonden mededeling ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! de aanwezigen, inzonderheid tot de spreker, wethouder H. Koevoets en (later op de avond) burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester wer den goedgekeurd. Bij de bestuursver kiezing werden herkozen de heren T. C. Hekman, L. van Sluis on J. Schouls In dc vakature P. W. J. Vogelaar werd - na herstemming - gekozen de heer W. Goudswaard. De heer J. C. Spaans deed mededelingen over de Unie-col lecte, die f 1.012,30 opbracht. Ingezonden mededeling •fc instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1.- PREDIKBEURTEN voor zondag 18 februari Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. As sendorp. Gasthuiskerk: 10 uur (bed. H.D.) en 7 uur ds. Bezemer. Kcrk- wervè: 10 uur kand. G. Sonneveld, Oostvoorne, 11.30 uur zondagsschool. Scrcoskerke: 2.30 uur vie. Sonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Boer, 7 uur dhr. Malipaard. Renesse: zie elders in dit nummer. Ncordwelle: zie elders in dit nummer. Eikerzee (Scharendüke): 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 7 uur ds. Boer. Zonnemaire: 10 uur ds. Duve- kot. Noordgcuvve: 10 uur vic. Keiling. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ou- werkerk: 11 uur ds. Westerhof. Nieu- werkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oos- terland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Van Vliet. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Sar. Sint Philipsland: 9.30 uur ds. Van Dijk, 2.30 uur ds. Leenmans. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Mon- sees. Gercf. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemersma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Zelle, Leeuwarden. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuvverkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10.30 uur ds. Visscher, Zwijndrecht, 2.30 uur ds. H. van Munster, Gorkum. Bruinisse: 9 en 3 uur ds. Visscher. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Sint Philipsland; 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9:45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Ge braad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistie-vieringen op zondag te 7.15 en lo uur. In de week te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucha ristieviering te 9 uur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Provinciale Kerk vergadering van Utrecht te IJssel- stein (noodgemeente): J. Korpershoek, Anna Paulowna. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Soest (nood- gemeente): J. Fokkema, om. pred. te Ede. Ger. Kerken Beroepen te Drachten (vac. B. van Oeveren): J. W. Genuit, Woerdense Verlaat-Zevenhoven, die bedankte voor Vinkeveen; te Doorn: C. B. Ba vinck, Watergraafsmeer, die voor de helft van zijn tijd wordt afgestaan voor de arbeid van deputaten voor de zending onder Israël. Aangenomen naar Nijverdal (vac. 3e pred.pl.): D. H. Borgers, Hoogeveen, die bedankte voor Nijkerk (vac. W. Griffioen). Bedankt voor 's-Gravenhage-West (vac. Joh. Meynen) en voor Nijverdal (vac. G. Heijerman): G. Veeneman, Amersfoort; voor Hilversum (vac. 6e pred.pl.): B. G. Mees ten Oever, Wa- geningen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Harlingen: J. M. Vis ser, Dokkum. Bedankt voor Hillegom: D. Henstra, Delft. Ger. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: A. Vergunst Rotterdam-Centrum. Zeelslepers wonnen gevecht om «le ,,St. Merriel' ROTTERDAM, 15-2. De sleepboten j Banjaard" stond men zelfs voor de „Poolzee" en „Sealdis" hebben don- I beslissing of de trossen zouden moe derdagmorgen om kwart voor twaalf j ten worden losgegooid en de „St. Mer- de onfortuinlijke Britse vrachtvaarder riel", die in ballast was en machte- „St. Merriel" (7.106 b.r.t.) veilig bin- loos op de golven zwaaide, aan haar nen de pieren van Hoek van Holland lot moest worden overgelaten. Maar gebracht. Dat gebeurde zonder loods. gelukkig juist op tijd kwam toen de De loodsdiensten, die enige tyd ge- assistentie van de „Sealdis", die uit staakt zijn geweest, waren namelijk i Vlissingen was vertrokken, overbezet. De „St. Merriel" werd door de „Poolzee", de „Steenbank" en de De beide zeeslepers kregen op het „Schouwenbank' naar de werf van de laatste gedeelte van de reis assistentie Rotterdamsche Droogdok Maatschap van Leen Smit's Europoort-sleper pjj gebracht, waarheen het schip al „Steenbank", terwijl de „Schouwen- op weg was voor enkele reparaties, bank" voortdurend stand-by bleef tot op de rivier. Daar nam zij het werk over van de Belgische „Sealdis", die nu terugkeert naar Vlissingen. De berging van de „St. Merriel" is voor de mannen van L. Smit een hard nekkig gevecht geworden met de ele menten. Het Britse vrachtschip kwam woensdagmiddag omstreeks half vier ter hoogte van Hoek van Holland in moeilijkheden, doordat de motor uit viel. De situatie werd kort daarop zelfs kritiek omdat twee ankers ver loren gingen en het schip in de noord westerstorm - windkracht acht a ne gen - afdreef naar de gevreesde zand bank „De Banjaard" bij Schouwen- Duiveland. Ingezonden mededeling Tijdige assistentie De „Poolzee", die op de eerste alarmseinen vanuit Hoek van Holland was uitgevaren, kon het karwei al leen niet aan. Op één mijl van „De Een nationale onderwijs tentoonstelling HILVERSUM, 15-2. In de Hilver- sumse Expo-hal en op de aangren zende terreinen wordt van 24 tot en met 28 april de nationale onderwijs tentoonstelling gehouden. In de hal zullen een keukenklas van het huishoudonderwijs, een be- roepenvoorlichtingspaviljoen van het ministerie van sociale zaken, een „kantoor"-klas, een inzending over het handwerkonderwijs en een lokaal voor technisch onderwijs worden ge bouwd. Op het terrein naast de hal wordt een volledige modelschool gebouwd. De Paasweek (de week waarin de tentoonstelling wordt gehouden), is de „week van het onderwijs", lezingen en voordrachten voor architecten, schoolbesturen en leerkrachten com pleteren het programma van deze na tionale onderwijs manifestatie. OVERDENKING Here, tot wien zullen wij heen gaan? Gij hebt woorden van eeuwig leven. (Joh. 6 68). Met grote aandacht is er geluisterd naar de preek van Jezus. Tijdens de preek heeft Jezus het al gemerkt wat de reactie's zijn. Er zijn er die knik ken, en betuigen hun instemming, maar er zijn er ook die het hoofd schudden, ten teken dat ze het hele maal niet eens zijn met de geachte spreker. De dienst is afgelopen en er gaan een heleboel mensen weg, met de be doeling niet meer bij Hem te komen luisteren. De Here Jezus doorziet'dit, wanneer Hij dan met een klein getal overblijft, dan stelt Hij de vraag „Gij wilt toch ook niet weggaan?" Met andere woor den, je bent vrij in deze te gaan en te staan waar je maar wilt! Dan zegt Petrus „Here, tot wien zullen wij heengaan?" Vandaag zien wij datzelfde beeld in de kerk weer. Velen gaan heen om de een of an dere reden. Laat ieder maar eens te rade gaan bij zichzelf, waarom hij of zij heenging. Misschien wel, omdat die dominee de kerkdienst tien minuten te lang liet duren en u te laat aan de koffie kon beginnen. Mogelijk laat een andere dominee te veel psalmen of gezangen zingen, weer een ander vindt dat deze te vlug spreekt en de ander te langzaam, of mogelijk een woord, wat wij erg graag horen, net niet in de preek zegt. Gevolg is, uit de kerk wegblijven. Zo zijn er al wat heengegaan, zij zoe ken het in het horizontale vlak, het verticale gaat hen te hoog. In Jezus Christus is God uit de hoogte neergedaald, om ons uit het horizontale vlak der zonde te brengen in het verticale vlak der verzoening. Petrus heeft daar iets van leren ver staan, en daarom zegt hij: „Here, tot wien zullen wij heengaan?" Hier zwijgt alle kritiek, hier is het geloof aan het woord. Petrus, en velen, met hem, zijn tot de zekerheid gekomen, dat alle mid delen te baat genomen worden om van het leven te maken wat er van te maken is. Een ieder zet zich in om zich te kunnen voeden met brood en vlees. Jezus heeft het in Zijn preek duidelijk gezegd, .dat de vaderen in de woestijn het manna hebben gegeten en zijn gestorven. U hebt het nodig, laat geen tijd on benut om tot het dagelijks brood te geraken, maar het kan u maar voor een bepaalde tijd van nut zijn. Jezus Christus zegt: „Ik ben het levende brood, wie daarvan eet zal in eeuwig heid leven!" Waar zullen wij dat vinden? Bij Jezus allen! Probeert u zo eens te luisteren; in elke preek wordt u het levende brood voorgehouden, Jezus Christus. Eet u daar al van,of gaat u elke keer schouderophalend weer heen? Wanneer u in het geloof daar wel deel aan hebt, staat het goed voor tijd en eeuwigheid. Wij zijn nog in het heden der nade. Jezus Christus wil ook ons, wie wij ook zijn, voeden met levend brood en met levend water, nu en tot in eeuwigheid. Waar u ook heengaat, buiten Jezus om is het niet te verkrijgen. H.stede. M. C. MALIPAARD. Wat biedt de BEELDBUIS? Voor deze zaterdag via Intervisie de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats (3 uur n.m.), Rikkel Nikker, Armand en Michaela Denis, een muzikaal Zuidamerikaans gezin de beide quizzes en M'n zuster Eileen Zondagmiddag het vervolg van de schaatswedstrijden, Carnaval in Via- reggio, een cabaretprogrammaatje van Kees Brusse, Conny Stuart, Mieke Verstraete en Cor Lemaireeen amu sementsprogramma uit het Londen van omstreeks 1900 gepresenteerd door Wim lbo en de toer-is-mee-quiz van de VPRO. Duitsland 1 presenteert zaterdag avond de finale van de Deutsche Schlagerfestspiele 1962 met de lange rij sterren die ons anderhalf uur in spanning zullen houden, en zondag avond een vermakelijke klucht „Tratsch im Treppenhaus", het plat- Duits zal evenwel wat moeilijker te volgen zijn. In het verdere program ma tippen wij: de hoofdfilm ,Gervaise' (naar het boek De Kroeg van Emile Zola) op dinsdag en op dezelfde dag het gezellige toneelstuk „Walzer der Torerosvan Jean Anouilh via D 1; „Goochelen over de zee", een inter nationaal televisie-concours tussen vier Engelse en vier Nederlandse goo chelaars op woensdag; het kijkspel „De rode pullover" op donderdag met o.m. Cruys Voorbergh, Martie Verde- nius, Jeanne Verstraete op telerecor- ding. Het is de thriller die in novem ber moest worden uitgesteld door de stakingIn Avro's club Domino zingt vrijdagavond de Franse cabaretier Georges Ulmer. België Vlaams brengt die dag „Gelukkige dagen", een stuk over teen-agers. PI PO GING HEEN Deze week is Pipo dan officeel voor het laatst op het scherm verschenen. Dat is tenminste zo aangekondigd, maar als we de kinderen horen, moet Pipo terugkomen. Mét mamma hoe, zijn dochtertje en Felicio. Want deze \(jrie_ heeft wel zoveel succes gehad, 'dat heel veel kleintjes de Vara wil len vragen om verdere avonturen. Cor Witschge, Christel Adelaar en Jan Pruis hebben het er samen wel heel goed afgebracht. Voor het uiterst kritische publiek van oplettende kin deroogjes hebben ze vijf jaar lang hun rol gespeeld. Voor heel wat jonge toeschouwertjes was dit de beste kin derserie en er zijn heel wat ouders, die alleen naar Pipo meekeken als het tijd werd voor het kinderuurtje. We hebben er zo'n vermoeden van, dat Wim Meulendijk spoedig weer aan het schrijven zal worden gezet van nieuwe feuilletons met deze hoofdpersonen. E. Eeckhoff. ngezonden mededeling TONEEL EN FILM Deze week in de Concertzaal: DE PERZISCHE MAAGDENROOF „Operatie vuurgordel" - wedloop tussen techniek en natuur De Zierikzeese Concertzaal brengt „De Perzische Maagdenroof" als de hoofdmoot van het filmprogramma voor deze week. De hoofdrollen in de ze film over de koning der Perzen, die alle jonge maagden uit het land liet verzamelen en de mooiste onder hen tot koningin kroonde, worden ge speeld door Joan Collins en Richard <Egan. Als er in het Perzië van 400 jaar voor Christus een nieuwe koningin moet komen bevindt zich onder de mooiste meisjes die naar het paleis worden gevoerd ook Esther, het Jood se meisje dat verloofd is met Simon, een vermetel "soldaat. Simon" verzet zich tegen de wegvoering van Esther en doodt hierbij bijna de comman dant van het paardenvolk. Vanaf dit ogenblik is hij een opgejaagde vluch teling. Esther wordt echter tot konin gin gekroond, maar uit verdriet om het verlies van Simon weigert zij aan vankelijk iedere toenadering. Echter, als zij de vuurproef moet doorstaan en Simon in het paleis doordringt be seft Esther koning Ahasveros te heb ben liefgekregen. Als de koning later meent door de Joden verraden te zijn breekt hij echter met Esther, die te ruggekeerd in haar dorp haar liefde voor Ahasveros probeert te vergeten. Toch vindt dit verhaal hiermee nog geen slot, want op de dag na het Pu rimfeest komt de koning naar haar dorp en bekent hij haar zijn ongelijk. Onnodig nog te zeggen dat Esther met Ahasveros naar het paleis tei'ug- keert „Operatie Vuurgordel", met o.a. Walter Pidgeon en Joan Fontaine, is de tweede film in het Concertzaal programma van deze week. Het is het verhaal van 's werelds grootste atoomduikboot, de Amerikaanse „Sea- view", die onder het poolijs de laat ste proeven ondergaat. Bij de terug keer naar New York neemt het fan tastische schip een geleerde aan boord die verontrustende verklaringen af legt over een stralingsgordel die de aarde omgeeft, waardoor de hele we reld gevaar loopt te verbranden. Via tal van zeer spannende episoden lukt het de kapitein van de „Seaview" met een atoomprojectiel de vuurgordel te doen exploderen, waardoor het ver zengende hellevuur wordt gedoofd. Een film die zijn spanning vooral ont leent aan de in beeld gebrachte zeer fascinerende wedloop tussen techniek en natuur. Te Haamstede draait deze week in hotel bioscoop Bom „Legioen van de Nijl", met o.a. Linda Cristal en George Marchal. Een avonturenfilm over wilde krijgers, die een enorme schrik weten te zaaien met als enige inzet de schoonheid van één vrouw! ROTTERDAM, 14-2. In Rotterdam i9 het contract getekend tussen de vertegenwoordigers van Gulf Oil en het aannemingsbedrijf Kellogg Inter national Corporation voor de bouw van een olieraffinaderij in het Euro poortgebied van Rotterdam, welke on der de naam Gulf Oil Nederland N.V. in óe tweede helft van 1963 zal gaan opereren. Deze raffinaderij zal de tweede in Europa zijn van Gulf Oil, een der grote Amerikaanse olieindustrieën. Feuilleton 58 „Voorts heeft uw man in Duitsland een werkvergunning, hij leeft daar onder zijn eigen naam en staat inge schreven als vreemdeling. Ik ben zo vrij geweest even te informeren bij mijn Duitse collega's, in Hamburg. Om precies te zijn: bij de vreemde lingenpolitie. Maar daar is niets on gunstigs over hem bekend. Hij doet zijn overigens eenvoudige, doch des ondanks verantwoordelijke werk met nauwgezette plichtsbetrachting, het geen te verwachten was van een man als meneer van der Haas, en hij is in de kost bij een vrouw op leeftijd. U hebt zelf verklaard, dat u niet in kommervolle omstandigheden ver keert. U hebt flinke dochters, die als het moet de kost voor zichzelf en u kunnen verdienen. Zoals gezegd, in deze is mijn taak thans ten einde. Of een en ander nog een nasleep zal heb ben. hangt af van de beslissing van het hoofd van de politie, te weten on ze burgemeester". De vrouw fronste haar wenkbrau wen. „Dez elaatste insinuatie zal ik maar voor uw rekening laten. Die in teresseert me hoegenaamd niet. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ik dan zelf genoodzaakt zal zijn mijn man te dwingen terug te keren naar Dor ringen". „Mevrouw, u kunt zich die moeite besparen. Uw man denkt er niet aan terug te keren. Dit heeft hij mij uit drukkelijk verzekerd. De reden daar voor zal u ongetwijfeld bekend zijn. Het lijkt me niet bepaald prettig voor u om daarover in bijzonderheden te treden .Maar ik wil u alleen waar schuwen: Mocht u desondanks het plan te hebben om naar Duitsland te door Frank van Falckenoort reizen, dan zal ik u door de Neder landse maréchaussée uit de trein la ten halen. Dit zal ook het geval zijn, als u met een auto of met een bus gaat. Weest u dus verstandig en be rust in de huidige toestand. Dit lijkt me voor beide partijen de beste op lossing". Mevrouw van der Haas werd rood en kwam overeind. Ze keek Gert drei gend aan en siste: ,.U zult het durven mij te laten arresteren? Udorps- politiemannetje „Ja, mevrouw, ik het dorpspolitie- mannetje, zoals u dat noemt. En dat ik u op ditzelfde ogenblik nog niet arresteer, hebt u te danken aan één van uw dochters, waarvoor ik een diep respect heb gekregen. U mag zelf uitpuzzelen, welke dochter ik be doel. Ik heb in mijn korte politiële loopbaan zelden een onaangenamere taak gehad als nu. Ik ben blij, dat hij ten einde is. Ik wens u verder een goede morgen". Gert stond op, maar voor hij een stap naar de deur had kunnen doen, was mevrouw van der Haas met een vlugge sprong voor hem gaan staan, Ze was wit van woede en keek hem minachtend van het hoofd tot de voe ten aan. „U mij arrejsteren? Op grond waarvan? Mijn man smeert 'm en laat zijn vrouw en kinderen onver zorgd achter. De politie krijgt tot taak hem op te sporen en als hij gevonden is, is hét resultaat, dat hij blijft, waar hij is en ik bedreigd wordt met ar restatie? U had mijn man moeten ar resteren, niet mij". Gert bleef rustig. Hij had zoiets al vaker meegemaakt en wist, dat onder zulke omstandigheden een ijzige kalmte het beste was. „Mevrouw, er is nog niemand gearresteerd en ik zei u al: wij hebberi geen enkele be voegdheid uw man aan te houden, omdat hij niets strafbaars gepleegd heeft. En wat de gronden zijn, waar op wij u, en wellicht ook een tweetal uwer dochters gearresteerd kunnen wordenkom kom, mevrouw, fris daarover uw geheugen maar eens op. Ik heb u al eerder gezegd: als ik een onderzoek instel in een mij opgedra gen zaak, dan doe ik dat grondig en zonder aanzien des persoons. Tijdens dit onderzoek ben ik ontstellende din gen te weten gekomen. Zo ontstellend dat uw aanhouding ten volle gerecht vaardigd zou zijn. Maar de burge meester wil voorlopig afwachten. En veel zal nu van uw verdere houding afhangen, mevrouw. Ik meen, dat ik duidelijk genoeg gesproken heb". Ze keek hem laatdunkend aan en scheen in het geheel niet bang. „Al lemaal dreigementen, waar we niets aan hebben. Als ik gearresteerd moet worden, doet u het dan, maar zeg mij dan tenminste waarvoor". Gert zuchtte en haalde zijn schou ders op. „Goed mevrouw, u hebt het gewild, ik zal u antwoorden. U en twee uwer dochters staan momenteel onder verdenking van poging tot moord, meerdere malen gepleegd, subsidiair poging tot mishandeling, subsidiair medeplichtigheid daaraan. Is dit duidelijk genoeg?" Mevrouw van der Haas lachte spot tend. „Ik neem aan, dat u daarvoor voldoende bewijzen zult hebben?" „Vergist u zich niet, mevrouw. U denkt sterk te staan, maar u staat uiterst zwak. Er zijn tientallen getui gen, als u dat wilt. Wat dacht u nu, dat men hier in het dorp achterlijk is?" De vrouw haalde haar schouders op en keek naar Cobie, die als een schuw vogeltje bij het raam zat. „Praatjes van een halve gare", zei ze spottend. „Geen verstandig mens zal die serieus nemen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5