DE ZIERIKZEESCHE COURANT GOEDE KANS OP WELSLAGEN FRANS-ALGERIJNSE VREDESBESPREKINGEN Doodstraf voor moordenaar van elfjarige jongen in België Drie doden bij autobotsing De luchtcorridors naar Berlijn Frans-Westduitse basis voor gemeenschappelijke politiek VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 118e jaargang No. 19127 ZIEMKZEESOTESENIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Bestand vrijwel zeker Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hel wisselvallig lot heeft U, zolang gij leeft, Niet één geluk beloofd, dat niet 1 een bijsmaak heeft. PARIJS, 15-2. De geheime Frans-Algerijnse vredesbesprekingen, die sinds zondag bjj de Frans-Zwitserse grens worden gevoerd, zouden waarschijnlijk vrijdagochtend besloten worden, aldus is in kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de Franse regering gisteren (donderdag) gezegd. Volgens de huidige plannen zal Louis Joxe, de Franse minister voor Algerië, vrijdag verslag uitbrengen aan president De Gaulle. De Algerijnse afgevaar digden zullen naar verwachting heden-vrijdag naar Tunis terugkeren om de „Algerijnse voorlopige regering" op de hoogte te stellen. Franse functionarissen in Parijs hebben zich voorzichtig optimistisch ge toond over de uitslag van de vredesbesprekingen. Hoewel zy de mogelijkheid van een mislukking op het laatste nippertje niet uitsluiten, achten zij de kansen op overeenstemming thans „vrij goed". In Parijs zijn donderdagmiddag tus sen 16.00 en 16.15 uur zeven aanslagen met kneedbommen gepleegd, die zwa re schade veroorzaakten maar geen slachtoffers eisten. Drie aanslagen werden gepleegd op de woningen van medewerkers van het blad Le Monde, onder wie de hoofdredakteur Jacques Fauvet. De overige aanslagen waren gericht tegen een medewerker van de communistische L'Humanité, André Wurmser, de secretaris van het chris telijk vakverbond, Albert Detraz, de Pa rij se hoogleraar Hayoux en tegen een woning aan de Avenue Montaigne Verscherpte maatregelen Later op de avond ontplofte een kneedbom in een gebouw, waar een bijkantoor van het communistische vakverbond, C.G.T., is gevestigd. Het kantoor ligt echter op een andere ver dieping dan waar de explosie plaats vond. Volgens de eerste berichten zouden bij deze aanslag een man en een kind zijn gewond. In een liftkoker brak brand uit. Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte donder dag bekend, dat met het oog op de aanslagen van donderdag verscherpte maatregelen zullen worden genomen. De politie van Nice maakte donder dag bekend, dat zij vijftien Algerijnen die volgens 'haar lid zijn van een on dergronds netwerk in Frankrijk van de Algerijnse opstandelingen-organi satie F.L.N., heeft gearresteerd. Een aantal Algerijnen beschoot een café in Montreuil, een voorstad van Parfjs. Hierbij werden vier personen ernstig gewond. Later op de avond ontploften nog twee kneedbommen in NASLEEP DEMONSTRATIE „VRIJE BOEREN" Velmvse boer veroordeeld tot tien dagen hechtenis ZWOLLE, 15-2. De politierechter te Zwolle, jhr. mr. H. H. G. Verspyck, heeft donderdag de 35-jarige land bouwer J. van E. te Uddel (gemeente Apeldoorn) veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf. Tijdens de demon stratie, die de „vrije boeren" op 25 september van het vorige jaar op de Zuiderzeestraatweg bij Nunspeet hiel den, had Van E. met zijn trekker de 14-jarige wachtmeester der rijkspoli tie, G. J. Geel, omver gereden. Verdachte ontkende iets te maken te hebben gehad met de demonstra ties. Hij zei toevallig voorbij gekomen te zijn. Op het ogenblik, dat hij na stil te hebben gestaan, gas gaf om door te rijden, zou de wachtmeester geheel onverwachts voor zijn trekker zijn gesprongen. Wachtmeester Geel zette uiteen, dat hij verdachte had gesommeerd links van de weg te stoppen en daar te blijven staan, tot hij het oprij teken zou geven. Getuige zei, dat hij met zijn rug naar de trekker had gestaan. Ongeveer een halve meter er voor. Zonder het oprij teken af te wachten was Van E. echter weggereden en ge tuige had zich, na te zijn aangereden, slechts door een sprong in veiligheid kunnen stellen. Collega's van wacht meester Geel sprongen op de trekker en draaiden het contactsleuteltje om. Ofschoon heel Nederland deze gebeur tenis op het televisie-journaal had kunnen volgen, bleef verdachte, die verklaarde geen lid te zijn van de vrije boeren, ontkennen. De politierechter herinnerde ver dachte eraan, dat hij twee jaar gele den geweigerd had zjjn verplichtingen wegens het Landbouwschap na te ko men. De officier van Justitie, mr. P. R. van Heynsbergen, zei, dat er niets op tegen is, als mensen of organisaties demonstreren, maar de manier waar op de vrjje boeren het hadden gedaan, noemde htf onverantwoordelijk en be neden de maat. Jongerenbijeenkomst P.v.cl.A. AMSTERDAM, 15-2. Op de eerste van de conferenties die de federatie van jongerengroepen van de P.v.d.A. de eerstvolgende vier zaterdagen - achtereenvolgens te Arnhem in het Provinciehuis, Den Haag, Meppel en 's-Hertogenbosch - wijdt aan het on derwerp „Bescherming Over -be volking" zullen de heren F. J. Goed hart, lid van de Tweede Kamer, en drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., een aantal stellingen toelich ten. Een der stellingen van de heer Goedhart luidt: het ligt op de weg van een politieke partij als de P.v.d.A., zich actief met het bevolkingspro bleem te gaan bezig houden. Daarbij dient de weerstand, die bij de con fessionele partijen bestaat om in het bevolkingsvraagstuk stelling te nemen overwonnen te worden. Er dient een complex van maatregelen in overwe gingen gegeven te worden, die nuttig kunnen zijn om het tempo van de be volkingstoeneming te vertragen. Parijs, waarmee het totale aantal aan slagen met deze projektielen gebracht werd op tien. Het bureau van de minister-presi dent gaf donderdagavond een verkla ring uit, waarin gezegd werd, dat zij, die verantwoordelijk zijn voor de aan slagen die op woningen van journa listen zijn gepleegd, hiermee laten zien hoe zij tegenover de persvrijheid staan. Echtpaar omgekomen bij autobotsing DOETINCHEM, 15-2. Donderdag- middag is bij een autobotsing te Beek (gem. Bergh) een bejaard echtpaar uit Nijmegen om het leven gekomen. Een personenauto, bestuurd door de heer H. Jr. zou door een stopbord zijn gereden, waarna hij tegen een vracht auto botste. Twee van de vier inzit tenden van de personenauto die uit de richting Arnhem kwam, werden op slag gedood. Het waren de vader van de bestuurder, de 72-jarige G. J. H. en diens 60-jarige echtgenote. De vrouw van de bestuurder werd met zware verwondingen naar het „Sint Josefziekenhuis" te Doetinchem over gebracht. De bestuurder werd licht gewond. De auto werd geheel ver nield. Het bejaarde echtpaar was des morgens in het huwelijk getreden. Vijfjarig meisje verdronken HEEMSTEDE, 15-2. Het vijfjarige meisje Johanna van Bakel uit Ben- nebroek, leerlinge van de op „Meer en Bosch" gevestigde school van de christelijke vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede is donderdagmorgen ver dronken in de Jachthaven aldaar, Toen het meisje vermist werd is men in de haven gaan dreggen. Na enkele uren vond men het stoffelijk over schot. Volgens een bericht uit Addis Abe ba van het Italiaanse persbureau An sa is keizerin Menen van Ethiopië na een langdurige ziekte overleden. Lawinehonden hebben de lijken gevonden van de vier jongens, hun leraar en een jonge vrouw, die woensdag in het Zwitserse kanton Waadt door een la wine werden bedolven. - De foto laat zien hoe in hevige sneeuwval een van de slachtoffers uit de sneeuw werd gegraven. Op de achtergrond een ziekenwa gen op rupsbanden. Toen tijdens de reddingspogingen een nieuwe lawine op trad werd een hond bedolven, het dier kon evenwel spoedig worden bevrijd. Andorra bewapent ANDORRA, 15-2. De republiek Andorra heeft de defensiebe- groting voor het jaar 1962 vastgesteld op 300 peseta's, of ongeveer achttien gulden. Dit is ongeveer drie gulden vijftig cent minder dan vorig jaar. De regering meent, dat het uitgetrokken bedrag in alle behoeften zal voorzien. De gelden zijn bestemd voor de aankoop van munitie, beno digd bij het afgeven van sa luutschoten. Jongen met fiets onder vrachtauto BARNEVELD, 15-2. De achtjarige Arend Kreeft uit Koot wij kerbroek is donderdagmorgen op de Kootwijker- broekerweg bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jongen fietste achter een landbouwtrekker met dorskast en bij de ouderlijke wo ning gekomen, stak hij plotseling de weg over. Doordat hij vlak achter de dorskast reed zag hij een uit tegen overgestelde richting komende vracht wagen niet. De jongen werd aangere den en was op slag dood. H.K.H. Prinses Marijke, die op 18 februari a.s. haar 15e verjaardag hoopt te vieren. (Foto: J. Hamelberg). BRUSSEL, 15-2. - Een Brusselse rechtbank heeft donderdag een 25- jarige man, die in oktober 1960 de 11- jarige Roland de Coster op een afge legen plaats om het leven bracht, tot de doodstraf veroordeeld. De jury had ruim twee uur nodig om tot een be vestigend antwoord te komen op de uit acht punten bestaande aanklacht. Lucien van Dam, winkelier in een van de Brusselse randgemeenten, had de jongen onder valse voorwendselen naar een nabijgelegen bos gelokt. Toen Katangaanse bankbiljetten in Haarlem gedrukt ELISABETHSTAD, 15-2. In de Ka- tangaanse hoofdstad Elisabethstad zijn anderhalf miljard nieuwe biljetten van 1000 Katangaanse francs aange komen. De bankbiljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschedé in Haarlem. Deze biljetten, die spoedig in omloop zul len worden gebracht, moeten de be staande bankbiljetten vervangen, daar deze niet voldoen aan geldende nor men, zo is in goedingelichte kringen vernomen. De nieuwe biljetten ver tonen niet meer de beeltenis van pre sident Tsjombe. de jongen trachtte te ontvluchten los te Van Dam een revolverschot. Het trof Roland de Coster in de nek en verwondde hem dodelijk. De dader verborg het lijk in een waterput. De doodstraf wordt in België slechts bij uitzondering uit gesproken en wordt nooit ten uitvoer gelegd. Van Dam, die getrouwd is en vader van een kind, verklaarde, voordat de jury zich terugtrok, zijn daad ten zeerste te betreuren. De advokaat-generaal had de zwaarste straf gevraagd „om dat geen enkele verzachtende omstan digheid kan worden ingeroepen voor degene, die een onschuldig kind aan randt". ACTIE „BIJSTAND 4" UTRECHT, 15-2. Vanaf zaterdag 17 februari zal een actie beginnen die tot doel heeft bijstand te verlenen aan gezinszorg, gebrekkigenzorg, jeugd zorg en wijk- en buurtwerk: de actie is genaamd „Bijstand 4". Aan deze loterijactie zijn prijzen verbonden voor een bedrag van f 225.000. Daaronder zijn vijf woon huizen van f 25.000 per stuk. De actie wordt gevoerd ten bate van het Ko ningin Julianafonds. RAALTE, 15-2. Donderdagavond om ongeveer half zes is op de Rondweg Deventer-Zwolle, ter hoogte van de splitsing Oude Deventerweg te Raalte. een vrachtauto in botsing gekomen met een uit de richting Raalte ko mende personenauto, waarin vijf brui loftsgasten waren gezeten. Bij dit on geval werden drie mensen gedood. Het ongeval zou veroorzaakt zijn, doordat de bestuurder van de perso nenauto geen voorrang verleende aan de vrachtauto. De slachtoffers zijn: het echtpaar Dieperink uit Wezep en mevr. Groo- tentraast-Rechterschot uit Diepenveen. Zwaar gewond werden: mevr. Lende rink uit Diepenveen, die werd opge nomen in een ziekenhuis te Zwolle en de heer H. J. Grootentraast. Deze laat ste kreeg een shock. Hij is in het zie kenhuis te Raalte opgenomen. Belgische „taalgrens" vastgelegd BRUSSEL, 15-2. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft donderdagavond met grote meerder heid de eerste van de drie nieuwe taalwetten en daarmee dc definitieve vastlegging van de „taalgrens" aan vaard. Het ontwerp van de Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken, Gil- son, werd na een vierdaagse bespre king in de Kamer goedgekeurd met 135 tegen 18 stemmen en 23 onthou dingen. Het wetsontwerp moet nu nog ter goedkeuring naar de Belgische Se naat. De nieuwe taalwetgeving in België bestaat behalve uit de vastlegging van de „taalgrens" uit een wetsontwerp, waarbij speciale regelingen worden getroffen voor het gebruik van het Frans en het Nederlands in Brussel en de centrale overheidsdiensten en een derde wet, waarbij speciale voor zieningen worden getroffen voor het onderwijs. Deze laatste twee ontwer pen zijn nog niet bij het parlement ingediend. BERLIJN, 15-2. - Russische jagers zijn donderdag in de luchtcorridor tus sen Berlün en Frankfort op diverse hoogten weer in de nabijheid van ge- allileerde civiele en militaire vliegtui gen gekomen. Het westen heeft zich niet gestoord aan een Russisch ver zoek om donderdag gedurende enkele uren de corridor tot een bepaalde hoogte alleen te mogen gebruiken. De drie westelijke ambassadeurs in Moskou hebben bij het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken ge protesteerd tegen het optreden der Russische vliegers. Urho Kekkonen is als president van de Finse republiek herkozen. Gemeenschappelijk communiqué van Adenauer en De Gaulle B ADEN-B ADEN (West-Duitsland), 15-2. Na de besprekingen, die president De Gaulle van Frankrijk en de Westduitse Bondskanselier Adenauer te Baden- Baden, in West-Duitsland, hebben gehouden, is het volgende communiqué uitgegeven: „President De Gaulle en Bondskanselier Adenauer hebben heden, donder dag, te Baden-Baden een van hun gebruikelijke samenkomsten gehouden, die mede werd bijgewoond door de wederzijdse ministers van buitenlandse zaken. Zy hebben van gedachten gewisseld over de betrekkingen tussen Oost en West, dc kwestic-Bcrljjn, het Duitse vraagstuk cn het ontwapcningsproblcem. Er heeft voorts een diepgaande bespreking plaats gevonden van het vraag stuk der Europese politieke eenwording. De twee staatslieden hebben de be slissing bevestigd, die 18 juli 1961 door en door dc regeringsleiders van Italië, Nederland, België en Luxemburg te Bonn werd genomen en waarin werd besloten de politieke eenheid van Europa te organiseren. De president en dc Bondskanselier waren het er over eens dat het, met het oog op het gevaar dat voor het vrije gedeelte der wereld dreigt, noodzakelijk is de totstand koming van deze eenheid te bespoedigen", aldus het gemeenschappelijke, te Baden-Badcn uitgegeven Frans-Westduitse communiqué. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later te kennen gegeven dat het door president De Gaulle in genomen standpunt redelijkerwijs ge sproken de conclusie wettigt, dat de twee staatslieden een gemeenschappe lijke basis hebben gevonden voor hun verdere politieke werkzaamheden'. Politieke eenheid De zogenaamde commissie-Fouchet, waarin vertegenwoordigers der zes samenwerkende Europese staten zit ting hebben, zal volgens plan maan dag aanstaande te Parijs bijeen ko men, aldus nog de Westduitse rege ringswoordvoerder. Deze commissie had tot taak een gemeenschappelijk plan op te stellen, om tol politieke eenheid tussen de zes landen te ko men. De beraadslagingen in deze com missie zijn echter vrijwel tot stilstand gekomen, nadat president De Gaulle in een verleden week voor de Franse televisie gehouden toespraak had blijk gegeven nog steeds voorstander te zijn van het zogenaamde „Europa der va derlanden" (L'Europe des Patries"), hetgeen een afzwakking betekent van het streven naar een zo ver mogelijk gaande Europese politiek en economi sche eenwording, welke de totstand koming van een Europese statenbond als uiteindelijk doel heeft. Waarnemers te Baden-Baden zijn van mening dat uit de beraadslagin gen in de commissie-Fouchet zal moe ten blijken in hoeverre Adenauer don derdag succes heeft gehad in zijn stre ven lot versterking der Europese po litieke eenheid. NAVO „Reuter" heeft te Baden-Baden van gewoonlijk welingelichte zijde verno men dat dr. Adenauer een dringend beroep op het Franse staatshoofd ge daan heeft om medewerking te verle nen bij de bespoediging van de Euro pese eenwording en wel volgens de richtlijnen, waarover de zes landen het tevoren eens waren geworden. Adenauer zou ook hebben aangedron gen op meer samenwerking in NAVO- verband. Van dezelfde zjjdc wordt vernomen dat de twee staatslieden het Sowjct- Russischc pogen tot verstoring van het luchtverkeer tussen West-Berlyn en West-Duitsland zeer ernstig heb ben opgenomen. De Russen hebben, als gemeld, enige malen het recht op geëist om in twee luchtwegen mili taire oefeningen beneden een hoogte van 2.500 meter te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1