wat is VERSER m MET mehk DE VERDWENEN KASSIER dan punt - uit! 10. i: EST klêm Tachtig hectare Schouwse boomgaard bestemd voor recreatiegebied ra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 15 februari 1962 no. 19126 Belangstelling voor bijeenkomsten tanende Presidente nam afscheid van afdeling Schouwen Ned. Plattelandsvrouwenbond ZIERIKZEE, 14-2. „Bij een afscheid worden altijd wel mooie woorden ge sproken, maar niettemin is het waar, dat ik blij ben dat ik het werk voor onze afdeling mocht doen op eigen manier en naar eigen inzicht. Ik dank hierbij de bestuursleden voor de on dervonden steun, de prettige samen werking en de manier waarop onder linge meningsverschillen werden op gelost. Verder wens ik U en de afde ling het allerbeste voor de toekomst". Dit waren onder meer de laatste woorden die mevrouw J. J. Goemans- Van Langeraad dinsdag j.l. sprak als presidente der afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen tijdens de bijzonder goed bezochte voorjaarsvergadering in de koffieka mer van het „Huis van Nassau". Na vier jaar de presidentshamer te hebben gehanteerd en, zoals de eerste secretaresse mevrouw L. van Lent- Aan het Rot in haar afscheidstoe spraak opmerkte, met inzet van alle krachten de afdeling leiding gaf, was mevrouw Goemans aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar. De schei dende presidente die wei een plaats blijft innemen in de handwerkcom- missie en het provinciale bestuur der bond, ontving als waardering voor het vele werk een fraaie N.C.V.B.-thee- doek. Uit het jaarverslag gegeven door mevrouw N. P. van Schelven-v. d. Zande, bleek dat het ledental van de afdeling in het afgelopen jaar daalde en van 119 op 114 kwam te staan. Nog meer betreurde de presidente het dat de belangstelling voor de bijeenkomsten ook steeds geringer wordt waardoor het telkens moei lijker is iets goeds te organiseren. Dikwijls wordt namelijk de eis gesteld dat een bepaald aantal da mes aanwezig moet zijn, In dit verband vroeg de presidente naar mogelijke suggesties voor dit jaar, terugkomend op de zelfwerk zaamheid der leden, waar ook het pro gramma op zal worden afgestemd. In 1961 werden tien goede en ook enkele minder goede bijeenkomsten gehou den. Een wandeltocht naar de Domei nen was zeer geslaagd en tijdens de jaarlijkse excursie werd de „Staten dam" te Rotterdam bezichtigd en een bezoek gebracht aan de Europoort. In samenwerking met de afdelingen Dui- veland en Noordgouwe werd met veel enthousiasme de cursus „Pech onder weg" gevolgd en ook de naaicursus en gymnastieklessen mochten zich weer in een goede belangstelling verheu gen. Even als vorig jaar is er weer een attentie gebracht aan de zieken van het hospitaalschip „Henri Du- nant", dat in de zomer met chronische zieken aan boord uit Bruinisse ver trok. Aan zieke leden, voor zover dit bij het bestuur bekend was, werd een bloemetje of fruit gezonden. Bij de ingekomen stukken was een mededeling omtrent de woningmiddag in het Landbouwcentrum te Goes, waar op 1 of 8 maart aanstaande een bespreking wordt gehouden over de materialen voor het inrichten van de woning. De Zeeuwse collecte De opbrengst der Zeeuwse collecte was in 1961 weer hoger dan in 1960 resp. f 24.450,97 en f 19.105,55. Te Zie- rikzee wer$ ruim f 452,bijeen ge collecteerd.' De cursus „Beter bewe gen" kan niet doorgaan daar de leraar zich heeft terug getrokken. In dit ver band werden de leden nog eens at- ten gemaakt op de reeds bestaande gymnastiekclub. Het financieel verslag over 1961 gaf een voordelingsaldo van f 135,64, ter wijl de begroting voor 1962 eveneens in het voordeel sluit. In de kascom- missie werd benoemd mevrouw De Vrieze die de benoeming als derde commissielid in de plaats van me vrouw Visser ook aannam. Bij de be stuursverkiezing werd gekozen me vrouw Berman-Steendijk te Dreischor. De verkiezing van de provinciale be stuursleden bracht geen verandering zodat ook dit jaar mevrouw Goemans en mevrouw Van Schelven resp. als lid en plaatsvervangend lid de afde ling zullen vertegenwoordigen. Een hartelijk applaus ontving me vrouw Boot voor het uitvoerig verslag van het 30-jarig jubileum te Goes op 13 oktober j.l. Als afgevaardigde naar de provinciale voorjaarsvergadering werd voorlopig benoemd mevrouw Barendregt, met als plaatsvervangster een bestuurslid. Na het verslag van de kerstavond 1961, ontstond enige discussie over het al of niet aantrek ken van een spreker of spreekster voor de kerstviering 1962. Het bestuur wilde graag de mening horen van de leden, om dit keer de avond eens te vullen met eigen krachten. Na wikken en wegen werd besloten de onderlinge samenwerking te stimuleren door zelf voor een programma te zorgen. Het zomerprogramma Het zomerprogramma voorziet voor maart (13) in een causerie van de Vereniging van Meisjesstudenten, die onder meer het studenten-leven nader zal belichten. Op 18 april komt mej. Van der Leeden een discussie-bijeen komst leiden onder de titel „De vijf daagse werkweek voor de huisvrouw" Voor mei zal gepoogd worden zonodig in samenwerking met andere vereni gingen een lezing te laten houden door het Katoeninstituut. Een dergelijke le zing eist namelijk de belangstelling van minimaal honderd dames. Mocht dit niet doorgaan, dan zullen waar schijnlijk de Deltawerken worden be zichtigd. De datum voor het zomer- reisje is vastgesteld op 14 juni, op welke dag aan de afdelingen schoe nen, kousen en rubber van de Bata- fabrieken te Best een bezoek wordt gebracht en het in de bedoeling ligt een poppenspel te Oosterwijk te be zichtigen. Het uitstapje zal dan wor den besloten met een gezamenlijke koffiemaaltijd. Bij de rondvraag deelde de presi dente naar aanleiding van een vraag mee, dat bij voldoende animo ook de komende zomer een uitstapje naar de Domeinen kan worden ingelast. Voor 40 jaar.... Z1ERIKZEE. De Zierikzeese Bur gerwacht maakt hekend dat iedere donderdagavond van 8-10 uur schiet oefeningen zullen worden gehouden van alle acht secties. BRUINISSE. Alhier werd ingebro ken in de pastorie van de Ger. Kerk. Een bedrag van 120 wordt vermist, zijnde de opbrengst van een tweetal collektes. ZIERIKZEE. Voor een goed gevul de Concertzaal trad op het Ned. Vau deville Gezelschap te Amsterdam, met het kluchtig familiespel: „De Kribbe bijter". DREISCHOR. Het gemengd koor Streven naar Beter" gaf een zeer ge slaagde eerste uitvoering. ZONNEMAIRE. Door de leerlingen van de o.l.-school alhier werd f 6,50 bijeengebracht voor de kinderen in de Drentse venen. ZIERIKZEE. Evenals vorig jaar werd alhier een ijsfeest georganiseerd voor één persoon uit elk behoeftig ge zin. De prijzen bestonden uit brood en spek. ZIERIKZEE. De Concertzaal alhier heeft een aantal nieuwe décors gekre gen, o.m. een huiskamer-, een kan toor-, een bos- en een straatdécor. DUIVENDIJKE. Blijkens opgave van de Burgerlijke Stand is in het af gelopen jaar 1921 in deze gemeente geen enkel huwelijk gesloten. Zulks is na 1905 niet meer voorgekomen. OOSTERLAND. Een halve maand vertraagd, in verband met de ernstige griepepidemie, vond alhier een uit voering plaats van de Chr. Zangver eniging V.Z.O.S. NIEUWERKERK. Enkele avonden heeft Nieuwerkerk het wonder van elektrische verlichting aanschouwd. De stroom werd opgewekt door een motor en dynamo van een firma al hier. Ingezonden mededeling Te Wageiiingen wordt 27ste Landbouwweek gehouden DEN HAAG, 13-2. De 27-ste land- bouwweek zal gehouden worden te Wageningen van 19 tot en met 22 juni. Het algemene onderwerp van deze landbouwweek zal zijn „Het veran derde platteland". De openingsdag zal gewijd zijn aan de economische vraagstukken. Woens dag 20 juni zullen de zuivel en de planologie behandeld worden, donder dag 21 juni de veeteelt en de pluim veeteelt. De laatste dag, vrijdag 22 juni, zullen enige inleidingen worden gehouden over het gebruik van mo derne communicatiemiddelen bij de voorlichting. Dreigende hongersnood in Roeanda-Oeroendi LEOPOLDSTAB, 13-2. - Ongeveer 60.000 inboorlingen, die voor de stam- menoorlogen in Roeanda-Oeroendi ge vlucht zijn naar het grensgebied nabij de grens met de Kongolese provincie Kivoe worden ernstig bedreigd door de honger. Een woordvoerder van de Verenigde Naties deelde in Leopold- stad mee, dat vliegtuigen van de Vol kerenorganisatie naar het noodgebied dagelijks voedsel vervoeren. Een hoge funktionaris van de Wereldgezond heidsorganisatie die vorige week het vluchtelingengebied bezocht, noemde de toestand zeer ernstig. Vele vluch telingen lijden nan malaria en andere ziekten en zijn ondervoed. Het werk aan de Hollandse Schouwburg te Amsterdam, het nationale mo- nument, gewijd aan de weggevoerde Jodenvordert goed: in grote lijnen is al duidelijk te zien, hoe het er in de toekomst uit zal zien. Achter de oude gevel, die geheel is opgeknapt, is een nieuwe buitenmuur gebouwd. Omgeven door brokstukken van de oude zaalmuur rijst een slanke pyloon omhoog van een sokkel in de vorm van een Davidsster. In de open ruimte zullen beplantingen worden aangebracht. Eigenaar en pachter profiteren van hogere grondwaarde ZIERIKZEE, 13-1. Vorig jaar werd de fruitteeelt in de „kop van Schou wen" - gelijk bekend - gedeeltelijk getroffen door een zware waterover last. Daar in het vorige jaar juist een abnormale droogte de boomwortels naar grotere diepten had getrokken, kwamen juist al die jonge tere wor teltjes gedurende de winter 1960-1961 onder water te staan 'en wel zo lang, dat afsterven het gevolg was. Hier door werd een 30 hectare fruit ,voor- namelijk appelen, ten dode opgeschre ven. Die bomen die het vol hielden, omdat ze wat dichter bij een afwa terende sloot stonden, maken geen economisch verantwoorde bedrijfsvoe ring meer mogelijk zodat rooien de oplossing is. Een twaalftal eigenaars werd hierdoor getroffen. Al deze boomgaarden liggen in een strook die langs de duinen ligt en aan de andere zijde begrensd wordt door de weg Renesse-Haamstede-Westen- schouwen. In diezelfde strook komen verder een vijftig hectare voor die in de na bije toekomst dezelfde verschijnselen zullen gaan vertonen en dus even eens als fruitteeltgebied afgeschreven moeten worden. Hierdoor zullen een twintigtal fruitkwekers worden ge troffen. Het is opvallend, dat juist al deze bedrijven bij een zware nachtvorst in de april- of meimaand ook vorst- schade oplopen. In drie van de vijf jaren deed de nachtvorst haar verder felijk werk, zodat de kwekers geen re serve hebben kunnen vormen. In totaal dus tachtig .hectare dat zijn ondergang tegemoet gaat, of reeds is gegaan. Dit betekent de helft van de fruitteelt in de Westhoek van Schouwen. Eén groot recreatiegebied Vele kwekers werken nu als arbei ders bij .collega's, of zoeken op een andere plaats naar een nieuw bedrijf. Een enkeling doet pogingen om een bedrijf in de N.O.P. te bemachtigen. Het staat in principe vast, dat die SPORT VOETBAL K.N.V.B. Burgh B I-Zierikzee B I 1-2 De belangrijke wedstrijd tussen de junioren van Burgh en Zierikzee is door de rood-zwarten verdiend ge wonnen. In het veld waren beide ploe gen aan elkaar gewaagd, doch de af werking en het plaatsen was bij Zie rikzee veel beter verzorgd. Bürgh kon haar vorm niet vinden en heeft veel betere wedstrijden gespeeld. Voor de wedstrijd werd één minuut stilte in acht genomen, ter herdenking van de omgekomen scheidsrechter C. Schaap. Burgh zit er direkt goed op, doch het vlot niet in de voorhoede. Boven dien is spil Heijboer voor Burgh een onoverkomelijk struikelblok. Toch ko men er kansen, doch slecht schieten brengt, geen doelpunten. Kort voor de rust missen Tuinman en Oostdijk bei den een goede kans. Vijf minuten na de rust kan Kees de Jonge een hoge voorzet van Moei lijker net van de doellijn wegtrappen. De bal blijft echter in het doelgebied en het is Kees Berrevoets die hard in schiet, 0-1. Dit doelpunt moeten de groen-?.warten eerst verwerken en van die gelegenheid maakt Ben Moeilijker gebruik om de stand op 0-2 te brengen dankzij een schuiver die juist onder de handen van de duikende Schoon- aard doorgaat. Dit doelpunt schudt Burgh wakker en een dieptepass vindt een dankbare Kees Oostdijk klaar staan, die snel doorloopt en inschiet, 1-2. Het geleek ons dat aan dit doel punt een buitenspel-luchtje zat. Vlak voor tijd krijgt Burgh een vrije trap tc nemen juist buiten het strafschop gebied. Marcel Padmos zet zich achter de bal en ondanks de muur van spe lers schiet hij oerhard via de onder kant van de lat de bal in het net. Om onbegrijpelijke redenen kan dit doel punt geen genade vinden in het oog van de scheidsrechter, zodai de eind stand een verdiende Zierikzee-over- winning te zien gaf. gehele fruitteelt-strook langs de dui nen één groot recreatiegebied gaat worden. In uitbreidingsplannen van de gemeente Westerschouwen is hiermee reeds rekening gehouden. Het pas ver schenen Streekplan van Schouwen- Duiveland heeft hier om onbekende redenen geen rekening mee gehouden. In de laatste raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen werd Ged. Staten van Zeeland dit kwalijk geno men. Eén der raadsleden, de heer C. A. van Oord (prot.-chr.) noemde het streekplan daarom een misbaksel, een misgeboorte, een onrijpe vrucht. De kwekers kunnen nu nog niet over schakelen naar de recreatie, eerst moet het streekplan hierin voorzien. De kwekers die naar de recreatie wil len overstappen, zijn meestal jonge ren. De ouderen wachten af of er mis schien op een andere plaats in de buurt nog wat te bereiken valt. Dóórdat de bedrijven waarschijn lijk binnen enige jaren een recrea tieve bestemming krijgen, wordt de grond duurder. Het Landbouwschap heeft het in de meeste gevallen zo kunnen regelen, dat niet alleen de eigenaar, doch ook de pachter van deze waardevermeerdering zal profi teren. BRUMMEN. Tijdens een sneeuwbui is de 41-jarige vertegenwoordiger J. W. W. uit Nijmegen op de Arnhem- schestraat bij Brummen met zijn auto geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder was op slag dood. De auto werd totaal vernield. LAND- EN TUINBOUW Ontwikkelingsdag kleinfruitteelt in Kapelle KAPELLE, 13-2. Op vrijdag 23 fe bruari zal er in Kapelle-Biezelinge een ontwikkelingsdag voor de klein- fruitteelt in Zeeland worden gehou den. Deze gaat uit van een aantal tuinbouworganisaties en de fruitvei ling in Kapelle-Biezelinge in samen werking met het Rijkstuinbouwcon- sulentschap te Goes en het proefsta tion voor de fruitteelt in de volle- grond te Wilhelminadorp. Om 9 uur 's morgens begint een ex positie van machines en andere be nodigdheden voor het tuinbouwbe drijf. Deze wordt evenals de bijeen komst met sprekers, gehouden in één van de veilinghallen in Kapelle. Om half twee begint de middagbijeen komst. Dan begint de heer G. van Opstelten (centraal bureau van vei lingen) over „De betekenis van de E.E.G. voor de tuinbouw" en de heer M. J. Noordhoek (Rijksluinbouwcon- sulentschap Goes) over „Financie ringsmogelijkheden in de tuinbouw". Verder zal dr. W. H. Kemmers (centraal bureau van veilingen) „De concurrentiepositie van de Neder landse kleinfruitteelt" behandelen en geeft de Zeeuwse Rijkstuinbouwcon- sulent ir. J. J. van Hennik een nabe schouwing. Gezien de sterke toename van de kleinfruitteelt in Zeeland, wordt voor deze ontwikkelingsdag een grote belangstelling verwacht. Tentoonstelling bedrijfsautomobielen te Amsterdam Wegvervoer krygt 41 procent van transport AMSTERDAM, 13-2. Het wegver voer verzorgt in Nederland 41 percent van het totale transport van goederen, daarna komt het vervoer per binnen schip (34 percent) en dat per spoor (25 percent). Jaarlijks wordt 345 mil joen gulden uitgegeven voor het aan schaffen van bedrijfsauto's en auto bussen. 1300 miljoen is ieder jaar no dig om dit autopark rijdende te hou den. Met deze cijfers illustreerde de voorzitter van de afdeling bedrijfs automobielen van de R.A.I., de heer W. Smit, de betekenis van het weg vervoer in Nederland, op een pers conferentie ter gelegenheid van de 45e R.A.I.-tentoonstelling van be drijfsautomobielen, die van 22 febru ari tot en met 4 maart in Amsterdam zal worden gehouden. De heer W. Smit voegde hieraan toe, dat in Nederland jaarlijks 4 mil- Nederlandse staat wint kort geding DEN HAAG, 14-2. De Nederlandse staat kan militairen in burger naar Nieuw-Guinea laten reizen en ook de vermelding „rijksambtenaar" in hun pas is geoorloofd. Dit heeft de recht bank in Den Haag verklaard, uit spraak doende in een kort geding, dat door de vader van een dienstplichtige tegen de Nederlandse staat was aan gespannen. Veel arrestanten op Java DJAKARTA, 13-2. Op Java zijn 700 mensen in arrest in verband met de poging van vorige maand om presi dent Soekarno te vermoorden. Vol gens gewoonlijk betrouwbare kringen bevinden zich 40 belangrijke politici in Tjipajoeng, 70 km. van Djakarta, in arrest. Tot hen behoort oud-pre mier Soetan Sjahrir en een aantal oud-ministers. jard gulden voor het vervoer op de weg en voor het automobielverkeer wordt uitgegeven; dit zijn de totale kosten van investering en onderhoud van bedrijfsauto's en personenauto's. Ingezonden mededeling Met STO 't helpt en RED BANC *t is lekker 5- ROOSENDAAL SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Zaterdagcompetitie Het programma voor zaterdag 17 februari a.s. luidt: 4e klasse A: Smerdiek-MEVO; Chr islandia-DinteloordNieu wdorp- Terneuzense Boys.^ ROTTERDAM. Van 19 februari tot en met 9 maart voert het Nederlands Bijbelgenootschap samen met de R.K. Bijbelstichting „St. Willibrord" een bijbel-colportage-actie in een groot deel van Rotterdam. Ingezonden mededeling Feuilleton 57 „Dat is waar ook. Mooi, neem voor de rest vandaag maar vrij. En slaap lekker uit. Heb je morgen alle tijd voor je verbaaltje". Gert ging naar huis, nam een dou che en kroop in bed. Laat in de avond werd hij wakker en keek op zijn hor loge. Niet de moeite waard om nog op te staan. Dus draaide hij zich om en sliep even later weer. De volgende morgen was hij voor dag en dauw al op. Hij schoor zich zorgvuldig en ging zich toen op zijn gemak wassen. Daarna ontbeet hij en stapte op de fiets. Op het bureau ge komen, zette hij zich achter een schrijfmachine en begon te typen. Hij was die morgen al* een heel eind met zijn taak gevorderd, toen het beken de belletje ging en Hoolwerf bij de inspecteur werd ontboden. „Ik heb de burgemeester op de hoogte gesteld van het resultaat van je onderzoek", begon de inspecteur, toen Gert binnen was, „en het lijkt ons het beste, dat je zelf naar de Hoeverstraat gaat om mevrouw van der Haas op de hoogte te stellen van de verblijfplaats van haar man. En dan mag je ook heel voorzichtig laten doorschemeren, dat je op de hoogte bent van de werkelijke feiten, zoals die zich afgespeeld hebben in de laat ste jaren. Let dus vooral scherp op hun reakties en op die van haar doch ters, voorzover die thuis zullen zijn". „Jawel, meneer". „Voorlopig worden er onzerzijds nog geen maatregelen genomen. Maar je bevindingen in de Hoeverstraat door Frank van Falckenoort zou ik maar aan je verbaal toevoe gen. Ben je er al aan begonnen?" Gert lachte. „Ik zat om zeven uur al achter de schrijfmachine". Een kwartiertje later zette Gert zijn fiets tegen het hek. Hij liep naar de woning van mevrouw van der Haas en belde aan. Als altijd deed Cobie weer open en keek hem zuur aan. Maar Gert lachte haar vriende lijk toe, boog zich naar haar gezicht en fluisterde: „U hebt het altijd bij het rechte eind gehad. Waarom bent u niet eerder bij mij gekomen en hebt het mij verteld? Ik zou u terstond ge loofd hebben. U lijkt^ me een ver standige vrouw". Het starre gezicht van het meisje veranderde als bij toverslag. Ze keek hem enige ogenblikken met grote ogen aan. Nog was het wantrouwen niet geheel verdwenen, toen ze vroeg: Gelooft u dan niet, dat ik gek ben?" „Kom nuu bent veel te intelli gent. Kom, we gaan naar binnen. We praten straks nog wel". Mevrouw van der Haas zat als ge woonlijk in haar stoel bij de haard. Ze stond even op, toen Gert binnen kwam, maar omdat hij geen hand uit stak zakte ze weer in haar stoel en keek hem vragend aan. „Mevrouw", begon Gert, toen hij ook gezeten was, „mijn taak is ge ëindigd. Ik heb uw man gevonden en met hem gesproken". Hij wachtte even en keek naar de vrouw om te zien, welk effect deze woorden sor teerden. Maar ze verblikte noch ver bloosde. Op dit moment kwam Gerarda de kamer binnen. „Ha, daar hebben we onze rechercheur. Dag, meneer Hool werf. Wat brengt u voor nieuws aan drie eenzame vrouwen?" „Ik was juist aan uw moeder aan het vertellen, dat ik uw vader ge vonden heb". „Dat is interessant. Waar is zijn harem? Ergens in de binnenlanden van Drente? Of zit hij in Amster dam?" „Uw vader woont sedert half janu ari in Blankenese, dat is een voor stadje van Hamburg. In Duitsland dus. Het adres is: Winzelstrasse 89. Hij is daar nachtwaker op een fabriek en hij maakt het uitstekend. Ik moet u evenwel namens hem mededelen, dat hij niet van plan is naar Neder land terug te keren". Gert keek eens van de een naar de ander. Gerarda was bij haar moeder gaan zitten en stak een sigaret op. Terwijl ze rookte, keek ze hem min of meer verwonderd aan. Cobie zat op haar oude plaatsje bij het raam en keek met een nietszeggende blik. Hij gaf haar ongemerkt een knip oogje. Alleen mevrouw van der Haas zat onbeweeglijk in haar stoel bij de haard. Na enige tijd zei ze: „Ik neem aan, dat de Nederlandse justitie maatre gelen zal nemen om mijn man te dwingen naar zijn huis en haard te rug te keren?" „Die maatregelen zal de Nederland se justitie nu juist niet kunnen ne men, mevrouw. Het zal u bekend zijn, dat uw man geen enkele strafbare handeling heeft gepleegd. Het enige, wat niet helemaal in de haak was, is het wegblijven bij zijn vorige werk gever, de Bank in Enschedé, zonder een behoorlijke opzegtermijn. Maar onder de gegeven omstandigheden is dat te begrijpen. Hoewel, strafbaar is dat ook niet". (Wordt, vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7