DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN A-PROEVEN IN DE ATMOSFEER VOOR BECIN ONTWAPENINGSOVERLEG Groot deel van Europa kampte met bar boos weer Prikkeldraad in Oost-Berlijn Brandend schip op sleeptouw Frans-Algerijns overleg duurt voort Het voorstel van Chroesjtsjef DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 118e jaargang No. 19126 ZIERIKZEESCHEBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15; per week 32 cent. Los<e nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Persconferentie president Kennedy China moet worden betrokken hij akkoord WASHINGTON. 14-2. - President Kennedy heeft woensdag op zyn pers conferentie meegedeeld, dat de V.S. geen kernproeven in de atmosfeer van af het eiland Christmas zullen nemen vóór de opening van het nieuwe ont- wapeningsoverleg in Gcnève op 14 maart. Hij verklaarde zich bereid aan deze conferentie deel te nemen, als zou blijken dat men vorderingen maakt in de richting van een verantwoorde en doeltreffende ontwapeningsover eenkomst onder waarborgen van een doeltreffende inspektie. Hij onderschreef de uitspraak van een regeringsambtenaar, die dinsdag voor een Congres-commissie verklaar de dat communistisch China tenslotte bij een ontwapeningsakkoord moet worden betrokken, wil dit akkoord waarde hebben. In antwoord op een vraag zei de president, dat tegen het eind van deze maand zal worden uitgemaakt of het al of niet in het belang van de V.S. is de kernproeven in de atmosfeer te hervatten. Piloot Potvers Hij verklaarde „dubbel verheugd" te zullen zijn over de invrijheidstel ling van de piloot Powers door de Russen en'de student Pryor door Oost- Duitsland, als dit een teken zou blij ken te zijn van een vermindering van de internationale spanningen. Kenne dy sprak slechts terloops over de vrij lating van de Russische spion Abel, zonder deze maatregelen rechtstreeks in verband te brengen met de thuis komst van Powers en Pryor. De president deelde mee, dat Po wers „belangrijke ondervragingen" door regeringsfunktionarissen onder gaat en dat hij vrijwillig aan dit on derzoek meewerkt. Schepen kwamen in moeilijkheden LONDEN, 14-2. Als gevolg van het slechte weer in een groot gedeelte van Europa, met stormen en sneeuw stormen, z(jn tal van schepen in moei lijkheden geraakt. Spaanse marinevaartuigen zoeken naar de zeven opvarenden van een Spaanse treiler, die ter hoogte van de noordkust van Spanje worden ver mist. Het schip, de Nuevo Vivi, k'wam dinsdagnacht in aanvaring met een andere Spaanse treiler, de Julio Vie- ra. De Franse Rivièra had aanzienlijk onder de storm te lijden. De schepen konden de havens niet verlaten. In de Franse Alpen worden twee skiërs vermist. Er woedden in dit gebied zware sneeuwstormen. In Frankrijk hebben zich in verscheidene streken kleine overstromingen voor gedaan. Door de zware storm zijn vele tele foonverbindingen verbroken. In België zijn door gladde wegen verscheidene dodelijke ongevallen ge beurd. In zuid-België zijn door over stromingen enkele honderden wonin gen onder water komen te staan. Sneeuwstormen Door zware sneeuwstormen zijn in Zwitserland de wintersportoorden Mürren en Kleine Scheidegg geïso leerd. Verscheidene wegen zijn door zware sneeuwval geblokkeerd. In Zuid-Slavie heeft de storm te lefoonlijnen .en hoogspanningskabels verhield. Te iVlillingen werd proefboerderij geopend voor het weidebedrijf Naar nieuwe bedrijfssystemen in melkveehouderij MILLINGEN AAN DE RIJN, 14-2. Woensdag is in Millingen aan de Rijn de proefboerderij voor het weidebe drijf „C.R. Waiboerhoeve" officieel ge opend. Zeven onderzoekingsinstituten werken hier samen om verschillende nieuwe bedrijfssystemen in de melk veehouderij met elkaar te vergelijken. Eerst zullen zij bezien hoe die sy stemen technisch voldoen en dan, na verloop van enige jaren, zullen de be drijfseconomische resultaten onder de loep worden genomen. Tot woensdag heette het nieuwe proefbedrijf, waar het werk in de loop van het vorige jaar al geleidelijk op gang is gekomen, „De Millinger- waard". Het heeft nu de naam gekre gen van wijlen de heer C. R. Waiboer in leven hoofd van het „bureau ge meenschappelijke diensten" te Wage- ningen, dat voor exploitatie van deze boerderij zorgt. De heer Waiboer is op 10 september van het vorige jaar omgekomen bij een vliegramp in Shannon. Hij was toen op weg naar de Verenigde Staten, onder meer om de belangen van het nieuwe bedrijf te behartigen. De bedoeling was, dat minister Ma- rijnen de opening zou verrichten. De minister was echter verhinderd. Een eenvoudig gedenkteken, waarop de nieuwe naam van het bedrijf en een in memoriam voor de heer Waiboer zijn aangebracht, w°rd daarom nu onthuld door ir. H. T. Tjallema, voor zitter van het bestuur van het proef station voor de akker- en weidebouw te Wageningen. Dit proefstation co- ordineert het onderzoekingswerk op de „C.R. Waiboerhoeve". Nieuw type vrachtwagen op de R.A.I. EINDHOVEN, 14-2. DAF-Eindhoven brengt op de RAI-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen te Amsterdam een geheel nieuw ontworpen vracht wagen en trekker voor internationaal vervoer (2600 serie). Bij dit type heb ben de ontwerpers volgens een nieu we opzet achter de stoelen in de ca bine twee bedden boven elkaar aan gebracht van 55 centimeter bij 1.90 meter. Het bovenste bed kan tegen het cabinedak geklapt worden, terwijl van het onderste bed, door het in el kaar te schuiven, twee zitplaatsen met de ruggen tegen elkaar gemaakt kunnen worden, waardoor de cabine aan twee personen meer plaats kan bieden. DRAADLOZE HONDEN MUNCHEN, 14-2. In Noord- Beieren hoopt men binnenkort met „draadloze honden" op jacht te kunnen gaan. Een vereniging van hondenliefheb bers in Baunach bij Bamberg wil namelijk proeven nemen met draadloze dressuur waar toe de betrokken hond met een radio-ontvanger plus antenne wordt uitgerust zodat het dier ook op een afstand van hon derden meters bevelen van de baas kan ontvangen. Wanneer de hond zich te ver van de baas zou gaan verwijderen kan hij door middel van korte stroomstoten naderbij gediri geerd worden. Bij een verkeersongeval op de rijksweg Leeuwarden-Sneek ter hoogte van het dorpje Deersum. is een dertienjarige jongen om het leven gekomen. De jongen, die op de fiets reed, raakte bekneld tussen een NTM-bus en een boom. De juiste toedracht van het ongeval is de politie onbekend. Mogelijk werd de jongen door een rukwind verrast en heeft de chauffeur van de bus getracht hem te ontwijken. De bus bolste aan rle linkerkant van de weg tegen een boom. De chauffeur, conducteur en (wee passagier: liepen verwondingen op. De bus werd ernstig beschadigd. Praten in V.N.-verband over iNieuw-Guinea VER. NATIES, NEW VORK. Woens dag heeft de waarnemende secretaris generaal der V.N., Oe Thant, de In donesische gedelegeerde bij de V.N., Sukardjo Wirjopranoto, ontvangen voor verder overleg inzake Nieuw- Guinea. Over deze ontmoeting werd geen officiële mededeling verstrekt. Oe Thant had reeds eerder aan de gedelegeerden van Indonesië en Ne derland verzocht, over dergelijke ge sprekken geen mededelingen te deen in het openbaar. Oe Thant had niet het voornemen, woensdag ook de Ne derlandse gedelegeerde, mr. Schür- mann, te ontvangen. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., mr. J. H. van Iloyen, had woens dag een gesprek van eën uur met dé Amerikaanse minister van Buitenland se. Zaken, Dean Rusk. Polen vragen asyl in Denemarken KOPENHAGEN. Elf jeugdige Polen zijn woensdag van een Pools toeris tenschip, dat Kopenhagen aandeed, gestapt en hebben om politiek asiel verzocht. Het schip moest wegens de storm de haven van Kopenhagen bin nenlopen. Het was op thuisreis van een trip, waarbij het verscheidene landen, waax-onder Groot-Brittannië, heeft bezocht. Het is later zonder de elf passagiers vertrokken. Smaldeel V in Willemstad WILLEMSTAD (Curagao), 14-2. Tien duizenden mensen zijn woensdagmor gen op Curasao getuige geweest van de aankomst van het Nederlandse Smaldeel Vijf. De oorlogsbodems voe- ren zo dicht onder de kust dat men de aangetreden bemanning duidelijk kon onderscheiden. De schepen kwa men echter de haven niet binnen. Zij zullen eerst twee dagen in de wate ren rond Curasao oefenen en pas vrij dagmorgen de Sint Annabaai binnen- vai"en, waarmee het vlootbezoek dan officieel is begonnen. Nu auto's voor iedereen LONDEN, 15-2. Een rechter in de Britse stad Swindon heeft een man, die achterstallig was met de betaling van zijn op afbetaling gekochte auto, 214 jaar tijd gegeven om zijn ver plichtingen na te komen. Zijn achterstand bedroeg 357 pond 5 shilling en 5 pence (bijna 3.600 gul den) en de rechter stelde de maan delijkse afbetalingstermijn vast op twee shilling, hetgeen betekent dat de laatste termijn in het jaar 2176 zal vervallen. Een andere autoliefhebber zonder geld kwam er minder gemakkelijk af. Hem werden slechts 167 jaren toege staan om zijn achterstand in te lopen. Bij zijn uitspraak overwoog de rech ter, dat de financieringsmaatschappij en de rechters blijkbaar als hun dienstboden beschouwen om de ach terstallige betalingen op mensen, die voor geen cent goed zijn, te innen. „Het spijt me voor u, maar uw geld is u kwijt", aldus de rechter tot de geldschieters. Limburgse Maas buiten haar oevers ROERMOND, 14-2. De Maas in Lim burg is op verschillende plaatsen in Limburg builen haar oevers getreden door de zware regenval van de laat ste dagen. De stuw te Luth werd ge streken, waarmee alle stuwen zijn uitgenomen. Ook de pontveren op Maas zijn in dc loop van gisteren en vandaag alle uit de vaart genomen. De scheepvaart ondervindt hinder van het water, waardoor onder an dere de grolo rivierschepen niet on der de spoorbrug lc Venlo door kun nen varen. Valentijn-dag in Nederland Woensdag, op Valentijndag, is in Naarden de bekende journalist Martin - „Wij komen" - Reckman namens het Valentijncomitè gehuldigd omdat hij zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor zijn medemensen. Op deze foto v.l.n.r.: de heer L. J. van Bentum, lid van het comité; mevrouw Reckman, die in de hulde deelde en de heer Reckman, verzameld om het huldeblijk. Wild West-tonelen in voorstad van Algiers ALGIERS, 14-2. In Belcourt, een voorstad van Algiers, waar zowel Al gerijnen als Europeanen wonen, is het woensdag tot ernstige ongeregeldhe den gekomen. Europeanen trokken door de straten en vielen Algerijnen aan. In sommige sti'aten werden Algerijnen vanuit hui zen van Europeanen onder vuur ge nomen. Bij deze ongeregeldheden vie len vijf zwaar gewonden, allen Al gerijnen; de politie voerde later ver- stei-kingen aan. Aan de gebeurtenissen gingen ware wild-west-tonelen vooraf. Een auto joeg door de hoofdstraten links en rechts vurend uit machinepistolen. De j'orbiigangers zochten ijlings dekking terwijl 'zij het vuur met pistoolschoten beantwoordden. De auto werd tot stil stand gebracht, doch de inzittenden wisten in zijstraten te ontsnappen. Het is niet bekend of het Europeanen of Algerijnen waren. Tijdens deze schiet partij werden twee personen gedood en drie gewond. BERLIJN, 14-2. Volgens de West- bei'lijnse politie hebben Oostduitse ar beiders een di-aadversperring van on geveer twee kilometer aangelegd te genover de Britse sector van Berlijn, die onder stroom gezet kan worden. De nieuwe versperring bevindt zich achter de bestaande drie evenwijdig met elkaar lopende prikkeldraadver sperringen. Westberlijnse waarnemers zeggen, dat de laatste tijd meer mensen uit Oost-Berlijn naar West-Berlijn zijn gevlucht over het prikkeldraad dan over de betonnen muur tussen Oost en West-Berlijn. IJMUIDEN, 15-2. Nadat het 1.147 ton metende Britse vrachtschip .Foun tains Abbey' ruim vijfenvijftig uur bi'andend op de Noordzee had rond gedreven en daai'bij in -het stormweer tachtig mijl in zuidelijke richting was gedreven, zijn de drie IJmuidense zeesleepboten „Titan", „Simson" en „Stentor" van N.V. Bureau Wijsmul ler vanmorgen om tien minuten over zeven er in geslaagd vijf man aan boord van het schip te plaatsen. Het waren drie man van de „Stentor" en twee van de „Titan" die op het ach terschip van de „Fountains Abbey" overspi-ongen en er in het nog steeds slechte weer in slaagden de stalen sleepkabels aan boord te trekken en vast te zetten. Spaanse meisjes naar Nederland ALMELO, 14-2. Aanstaande zater dag arrivei'en dertien Spaanse meisjes in Almelo. Zij worden te werk gesteld in de confectie-industrie. De modinet- tes vormen de eerste groep van in totaal circa 50 Spaanse meisjes die naar Almelo komen. De meisjes zullen worden ondei'gebi-acht in een door drie grote Almelose confectiefabrie ken gehuurde villa. De leiding in dit tehuis zal berusten bij drie nonnen van de Spaanse orde van de „Weiic- sters van het kruis". Deze orde be heert onder andere een bejaardencen trum te Boxtel. Koe wierp kalver-drieling BREDA, 14-2. De zesjarige koe „Fokje IV" van de landbouwer TI. van Hooydonk in Breda heeft het leven geschonken aan een kalver-drieling. Volgens deskundigen is het een zeld zaamheid, dat een koe drie kalveren tegelijk werpt.. Dc drieling bestaat uit een stier en twee vaars-kalveren. PARIJS, 14-2. Woensdag is te Pa rijs van een zegsman uit Franse re geringskringen vernomen dat bij het geheime overleg, dat Franse en Alge rijnse vertegenwoordigers op een plaats nabij de Zwitserse grens heb ben gevoerd, goede vorderingen zijn geboekt. Beide partijen hebben daar om besloten hun besprekingen voort te zetten, teneinde te pogen nog deze week een oplossing te vinden voor alle nog niet opgeloste vraagstukken. In Franse ï-egerings- en politieke kringen neemt elke dag de hoop, dat het mogelijk zal zijn binnen de ko mende twee of drie weken een staken van het vui-en in Algerië bekend te maken, weer wat to,c. s - Jlelktransport onder de grond DEN HAAG, 13-2. Het Friese plaatsje St. Nicolaasga bezit een primeur voor Nederland: een ondergrondse melkleiding tussen het producerende be drijf en de fabriek. Na een proef van enkele maanden zal thans een definitieve leiding worden aangebracht, alsmede een tweede leiding voor re- tourprodukten zoals wei en ondermelk. De leiding heeft een lengte van 1600 meter en een uitwendige dikte van 32 mm. Als materiaal is zwart polytheen gebruikt. De pro- duktie van het bewuste be drijf, van de heer P. Jaarsma, is gemiddeld 800 liter per dag. De melk wordt in de leiding gepompt en daarna via een compressie-systeem door zui vere lucht naar de bestem ming geblazen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND MELBOURNE. In middep-Australië is de dr-ankzucht onder de inboorlin gen ondanks het verbod sterk toege nomen. Volgens missionarissen komt het steeds meer voor, dat dronken inbooi'lingen hun have en goed ver- branden en hun vrouwen verkopen. BRUSSEL. Een honderdtal automo bilisten is gestrand op wegen in de Belgische Ardennen, waar op sommi ge plaatsen de sneeuw een halve me ter hoog ligt. BRUSSEL. In de Luikse kolenmij nen, waar maandagochtend een sta king is begonnen tegen de oproep van de centrale vakbonden van mijnwer kers in, is het werk gedeeltelijk her vat. HAMBURG. De storm die in noord- west Europa woedde, heeft in west- Duitsland elf mensenlevens geëist. Talrijke personen werden gewond. DJAKARTA. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Dja karta heeft meegedeeld dat tijdens de bespi-ekingen van Robert Kennedy met de Indonesische politfeke leiders het geschil tussen Nedei'land en In donesië over Nieuw-Guinea een van de onderwerpen was die de Ameri kaanse minister ter spi'ake heeft ge- bi-acht. BANGKOK. Dc legering van Thai land heeft bekend gemaakt, dat Thai- landse troepen strategische punten aan de grens met Laos hebben bezet „voor het behoud van vi'ede en vei ligheid". De troepenverplaatsingen zijn dinsdagmorgen begonnen. DECAZEVILLE (Zuid-Frankrijk). Vijf der hongerstakende mijnwerkers in de mijn te Decazeville, in zuid- Frankrijk, zijn na negen dagen geen voedsel tot zich te hebben genomen, naar een ziekenhuis overgebracht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Geloof is niet alleen iets voor I de zondag, het is ook van groot i belang en nut voor het dagelijks i leven. Trein greep vrachtauto APELDOORN, 14-2. Op de onbe waakte overweg in de Broekstraat, gelegen in de spoorlijn Zutphen-Apel- doorn, onder de gemeente Voorst, is een vrachtauto van de firma J. Klein Hekkelder uit Klarenbeek, door een uit de richting Zutphen komende trein gegrepen. De bestuurder van de auto, de 27-jarige H. Hurenkamp uit Kla renbeek werd daarbij op slag gedood. Plannen voor een eiland gemeenschap NEW YORK, 15-2. De secretaris-ge neraal der V.N., Oe Thant, heeft uit Londen van een zakenman, de 32-ja- rige Bernard Stanbury, een merk waardig verzoek ontvangen: toewij zing van een eiland, al dan niet be woond, voor vestiging van een ge meenschap die zich „internationale groep van een honderdtal volwasse- nen en hun kinderen" noemt. Wij zijn van plan uit onze respec tieve landen te emigreren naar een eiland waar wij onze eigen gemeen schap op coöperatieve grondslag, waarin allen gelijk zijn, kunnen stich ten. Wij hopen er landbouw te be oefenen, een visserij-industrie te ves tigen en ons geheel zelf te kunnen verzorgen. Met de opbrengst van ons werk willen wij een onderwijsinstel- ling stichten waar verdienstelijke stu denten van alle landen zich ver van de wisselvalligheden van de huidige' beschaving, kunnen wijden aan de landbouw, sociologie, de schone kun sten, wijsbegeerte enz., aldus het ver zoek dat woensdag als V.N.-document werd gepubliceerd. La Courtine nodigt Koninklijk Paar uit PARIJS, 14-2. De bux-gemeester van La Courtine, A. Besse, heeft koningin Juliana en prins Bernhard voor een bezoek aan zijn gemeente uitgenodigd. Deze zomer zullen Nederlandse Re servisten op de oefenterreinen rono- om La Courtine herhalingsoefeningen houden. MONTREAL, 15-2. - De Canadese premier, John Diefenbaker, heeft aan een diner in Montreal verklaard dat het westen moet instemmen met een topconferentie over ontwapening in Genève indien er een aanwijzing van de zijde van het Sowjet-blok is dat een dergelijke bijeenkomst vorderin gen zou maken. De ministers van Bui tenlandse Zaken zouden in elk geval „leiding" moeten geven in de eerste fasen van de conferentie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEEUWARDEN. Bij een verkeers ongeval op de rijksweg Leeuwai-den- Sneek ter hoogte van het dorpje Deer sum is de 13-jarige J. R. uit Swichum (Friesland) om het leven gekomen. GELEEN. De 67-jarige mevrouw C. S.-O. uit Geleen is bij een auto-onge val nabij Battice (België) om het le ven gekomen. MAARSSEN. Nabij Maarssen is een personenauto met twee inzittenden op het gladde wegdek geslipt en de Vecht ingereden. Een der inzittenden, de 74- jarige weduwe J. M. H.-K. uil Breu- kelen is vei-dronken. ALKMAAR. Een busje met acht ar beiders is frontaal in botsing gekomen met een auto, waarin drie matrozen zaten, die op weg waren naar Den Helder. Een van de arbeiders, de 61- jarige heer A. B. uit Heerhugowaard werd bij het ongeval zo ernstig ge wond dat hij kort hierna in het Cen- ti"aal-ziekenhuis te Alkmaar is over leden. APELDOORN. De meningsverschil len, die enige tijd geleden gerezen zijn tussen het gemeentebestuur van Apel- dooi'n en het bestuur van de A.V.R.O., zijn thans volledig opgelost. Dit bete kent, dat de landdag van de A.V.R.O. ook dit jaar op Hemelvaartsdag weer in „Berg en Bos" in Apeldoorn zat worden 'gehouden. ROTTERDAM. Op een zebrapad op het Weena in Rotterdam is de 63-ja- rige mevrouw R. van W.-S. door een auto aangereden. Zij is in het zieken huis Dijkzigt aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. NUMANSDORP. De kapitale land- bouwschuur van de heer T. V. onder Numansdorp in de Hoekse Waard is door brand vernield. Het woonhuis kon worden behouden. Over de oor zaak is tot dusver niets komen vast te staan. HOOG EZ AND. Op de Groninger weg nabij Westerbroek is een verkeerson geval gebeurd, waarbij dc 42-jarige mevrouw A. J. R.-W. uit Finsterwoldc werd gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1