Nieuw gewonnen land VELPO ROTARY' zeven en vijftig jaar De mijnramp te Völklingen De zelfbescherming Ingezonden medede'ing wacht op zijti bewoners Dc nieuwe polder oostelijk Fle voland ligt sinds 1957 droog. Jaren is er aan dit projekt gewerkt, knap pe koppen en noeste werkers heb ben het beste gegeven wat ze had den en nu is het wachten op de be kroning van het werk. Een land bouwgebied moet het worden waar voorspoed en welvaart heersen. Maar voor dat het zo ver is! Dui zend en één problemen moeten op gelost worden. Natuurlijk i9 er het voorbeeld van de Noordoostpolder. Daar hebben we kunnen zien hoe het moet en vooral hoe het niet moet. De grond moet rijpen Wat gebeurt er nu het allereerst met de grond na het droogleggen van een polder? Het is duidelijk dat er iets moet gebeuren als men dat slappe waterachtige „ongeaë- reerde sediment" ziet. Er moet cul tuurgrond ontstaan. Gelukkig be hoeft de mens hier niet alles te doen, direkt na het droogleggen treden er een aantal processen in de grond in werking en deze heb ben de „rijping" van de grond als resultaat. Men kan deze processen niet los van elkaar zien, maar men maakt toch een paar scheidingen, men spreekt van fysische, chemi sche en microbiologische rijping. De fysische rijping bestaat uit drie processen: a. het droger worden van de grond dus het afnemen van het water gehalte; b. de vorming van de macrostruc tuur door scheuring van grond; c. de inklinking. De chemische rijping zorgt voor een verandering in de gehalten aan chemische bestanddelen. De micro biologische rijping zorgt er voor, dat er de nodige veranderingen in de microbenflora tot stand komen. Zo wordt de grond dus geleidelijk aan geschikt voor het verbouwen van verschillende gewassen. Pas als ze cultuurrijp is, worden de be drijven uitgegeven. Tot zo lang zorgt de staat voor deze nieuw ver worven grond door er landbouwge wassen op te telen. Wie krijgen de hoeven? Onlangs zijn de eerste boerderij en in pacht of erfpacht aan een aantal landbouwers aangeboden. Wie komen er nu in aanmerking voor een bedrijf in de nieuwe pol der? Dat zijn in de eerste plaats dc boeren uit de gebieden waar de sa nering' van bedrijven volgens het rapport Hofstee plaats vindt. Er werkt ook een groep mensen in de Flcvo-polder (meest boerenzoons), die het land in cultuur brengen en tevens de voortrekkers zijn bij het opbouwen van het gemeenschaps leven. Natuurlijk dienen deze men sen ook een kans te krijgen bij de verpachting van de bedrijven. Dc kansen voor kandidaten uil de vrije sector worden hierdoor uiter aard kleiner. Er zullen ook bedrij ven uitgegeven worden in eigen dom, een van de redenen hiervoor is, dat degene die zijn grond moet inleveren ten behoeve van de ge meenschap, bijvoorbeeld voor aan leg van wegen enz., schadeloos ge steld kan worden door hem een stuk grond in eigendom terug te geven van de zelfde waarde, waar bij gerekend wordt naar de land bouwkundige waarde van deze grond. Grond wordt niet versnipperd De grond bestaat hoofdzakelijk uit zware klei en zavel die het best geschikt zal zijn voor de akker bouw. De meeste boerderijen zul len dan ook als akkerbouwbedrij ven uitgegeven worden. Wel zullen er een beperkt aantal gemengde bedrijven worden aangewezen en 2.500 ha voor de fruitteelt worden bestemd. Het geheel wordt verka veld volgens standaardmaten van 30 ha. Er kunnen dus bedrijven worden gesticht van 15 ha en veel vouden hiervan. Om nu te voorko men dat deze kavels later moeten worden versnipperd, dient er voor gezorgd te worden dat het wegen plan vooraf wordt vastgesteld en aansluit op wegen buiten de pol der. Dit laatste ook al omdat de nieuwe polder uiterst gunstig ligt in het centrum van het land en aan een groot vaarwater. Men zal dan ook rekening dienen te houden met de vestiging van middenstand, han del en industrie. Al met al is het een hele taak om te komen tot een harmonische samenleving. Hier voor zijn ook de nodige financiën onontbeerlijk, want alles moet nog worden opgebouwd: er zullen di verse aan- en verkoopsorganisaties moeten worden gesticht, misschien ook coöperaties voor de afzet van de diverse landbouwprodukten. Een vlotte kredietverlening kan hier een grote steun betekenen voor de ontplooiing van het maatschappe lijke en culturele leven in de nieu we polder. Indien iedereen meewerkt, kan het nieuwe gebied tot een onge kende bloei komen. Hier kunnen de moderne bedrijfsvoering en de nieuwste machines tot volledige ontplooiing komen. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt UTRECHT, 12-2. Op de Utrecht se paardenmarkt zijn maandag 194 dieren aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1100-1275; werkpaarden f 975- 1275; oude paarden f 800-1150; 3- jarige paarden f 800-1150; 2-jarige paarden f 720-900; veulens f 3tf0- 575; hitten f 600-785; slachtpaarden f 2,00-2,40 per kg. geslacht gewicht; jonge slachtpaarden f 2,40-2,75 per kg. gesl. gewicht. De handel was willig. Aardappelbeurs ROTTERDAM, 12-2. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje f 11-13; IJselster f 9-9,50; Bevelander f 12-13,50. Klei-aardappelen 38 mm op waarts: Furore f 11-12,50. Voeraardappelen f 1,50-3,50. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Graanbeurs ROTTERDAM, 12-2. Officieuze noteringen per 100 kg.: Tarwe - doorsneekwaliteit op basis 17 pet. vocht tot f 32,75 per schip, franko fabriek - tot f 32,50 per auto. Voedergranen: Maalgerst, vol gens monster f 25-27; Kippegerst, volgens monster f 26,75-27,75; Rog ge, volgens monster f 22,25-23,25; Haver, volgens monster f 22-25. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten, op monster f 25- 28; Schokkers, op monster f 26- 28,50; Capucijners, op monster tot f 32; Bruine bonen, boerenschoon volgens monster f 35-45. SAARBRUCKEN, 12-2. Vier van de tien mijnwerkers van de ramp mijn te Völklingen die tot dusver als vermist waren opgegeven, zijn nog in leven, aldus is maandag te Saarbrücken vernomen. Deze vier mijnwerkers blijken na de ont ploffing in paniek naar huis te zijn gevlucht zonder hun penning af te geven. Zierikzee heeït club simls 1953 Z1EKIKZEE. - De Amerikaanse stad Chicago beleefde in het begin van onze eeuw een stormachtige ontwikkeling. Van een dorpje met 70 inwoners in 1830 was het uitge groeid tot een miljoenenstad (nu ruim vijf miljoen). Er werd hard gewerkt en stevig gebruik gemaakt van de ellebogen om anderen voor te komen. Wie opgegroeid was in een gemoedelijk landeiyk plaatsje voelde zich soms eenzaam en on gelukkig in deze onstuimige kei harde wereld van geld verdienen, waarin men het met de christelyke moraal niet al te nauw nam. Een van die eenzamen was de vrijgezel Paul Harris, advokaat van beroep. Vijf jaren liep hij met de gedachte rond, tot hij eindelijk op 23 februari 1905 drie kennissen bij eenriep: een kolenhandelaar, een mijningenieur en een koopman in textiel, en hen overhaalde een club te stichten. Doel was vriendschap pelijke omgang met elkaar en een fatsoenlijke manier van zaken doen De leden moesten tot verschillende beroepen behoren. Zij zouden elke week afwisselend bij elkaar op kantoor bijeenkomen. Vandaar de naam .rotary' (van roteren wen telen). Het symbool hiervan is het tandwiel met zes spaken, dat elke rotariër in zijn knoopsgat draagt. Duidelijke groei Het duurde tot 1908 tot er een tweede club werd opgericht in San Francisco, maar in 1910 waren er al zestien clubs in de Verenigde Staten en begon men ook in het buitenland clubs op te richten in Canada, Engeland en Ierland. Thans telt Rotary International, zo als de organisatie sinds 1922 heet, meer dan 11.000 clubs (waarvan 5.000 in de Verenigde Staten) met meer dan een half miljoen leden. Men vindt ze overal in de vrije wereld. Achter het IJzeren Gordijn is de beweging verboden en ook in Spanje en in Indonesië (sinds 1961) In Nederland zijn meer dan 4.500 leden verdeeld over ruim 125 clubs De oudste Nederlandse club is die van Amsterdam (1922). In grote steden bestaan meerdere clubs, bijvoorbeeld naast de moe derclub Amsterdam nog die van Amsterdam-noord, -zuid, -west en -oost. Te Zierikzee is een club sinds 1953 met momenteel 26 leden, die elke maandag samenkomen in res taurant Mondragon. Tegenwoordig wordt de meeste nadruk gelegd op hot dienstideaal. Dienst aan de leden onderling maar ook aan de gemeenschap daarbui ten. Vooral voor gehandicapte kin deren wordt veel gedaan. Heel be langrijk is de Rotaz-y Foundation die zorgt voor de internationale uitwisseling van studenten. Daar aan is sinds 1947 al vier miljoen dollar besteed. Volop in ontwikkeling Verreweg de meeste clubs komen eens per week bijeen voor een ge- Brieven uit Amsterdam naar Palestina JERUZALEM, 9-2. De 72-jarige professor J. Y. Rivlin in Jeruzalem heeft de pers meegedeeld dat hij sedert een jaar een verzameling met de hand geschreven kopieën bezit van alle brieven die tussen 1800 en 1850 uit Amsterdam naar Joden in Palestina zijn gezonden. De inhoud van deze brieven werpt een duidelijk licht op een van de belangrijkste maar minst bekende perioden van de Joodse geschiede nis, aldus de professor. Aanvanke lijk had men aangenomen dat de kopieboeken op bevel van Hitier vernietigd waren. Destijds was Amsterdam het centrum van behandeling van Pa lestijnse Joodse aangelegenheden en alle brieven werden door per soneel %an rabbijn Lehren, het hoofd van een organisatie voor postverzending van overal uit Europa naar Palestina, in kopie boeken overgeschreven. Onder de in het Hebreeuws ge schreven brieven is er een waar in om hulp van de Nederlandse en Britse koninklijke families wordt gevraagd om Joodse jongens, die door de tsaar voor legerdienst wa ren geronseld, te redden. Verder worden de meest onderscheidene zaken in de brieven behandeld. De vijftien kopieboeken, elk on geveer 500 bladzijden tellend, zijn door T. Levy uit Nederland ont dekt. Een zestiende boek zou in Nederland verloren zijn gegaan. zamenlijke lunch. Daar zijn ook andere rotariërs, die toevallig in de stad zijn, welkom. In de grote steden ontvangt men op die manier elke week tientallen buitenlandse en binnenlandse gasten. Eens per jaar is er een landdag voor alle Nederlandse rotariërs met hun echtgenotes. Ook is er elk jaar een wereldconventie, verleden jaar in Tokio, dit jaar in Los Angeles, die door vele duizenden rotariërs be zocht wordt. Gemiddeld elke dag wordt een nieuwe club gesticht. De beweging, die 23 februari a.s. haar 57e verjaardag viert, is dus nog volop in ontwikkeling. Zij is een van de vele organisaties die proberen de onderlinge verhoudin- gen der mensen te verbeteren. B.B.-voorliehtin{{ op huishoudbeurs AMSTERDAM, 12-2. - Dc dienst Beschez-ming Bevolking zal op de 17e internationale huishoudbeurs, die van 5 tot en met 15 april aan staande in het nieuwe R.A.I.-ge bouw te Amsterdam wordt gehou den, het publiek op zeer natuurge- trouwe wijze voorlichten over de voorzieningen die men moet tref fen in geval van een moderne oor log. In de inzending van de B.B. zal bovendien een volledig over zicht van deze organisatie worden gegeven. Ook de organisatie „Een op vijf" (door vrouwen aan vrouwen) zal met een informatie-centrum verte genwoordigd zijn. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Duiveland I-Brouwershaven III 5-1 In een sportieve, en in een hoog tempo gespeelde wedstrijd behaal de Duiveland een ruime overwin- ning op 'n met drie invallers (voor R. de Boer, J. Bolkenbaas en L. v. d. Wielen) uitkomend Brouwersha- ven III. De Oosterlander9 hadden gedurende de gehele wedstrijd een groot veldoverwicht en Brouw had het voornamelijk aan spil Slager en keeper v. d. Schelde te danken dat de stand tot 5-1 beperkt bleef. De Duiveland-ploeg toonde zich een prachtig geheel, vooral de mid denlinie en verdediging liet geen gaatje vallen, zodat keeper Hage alleen bij enkele scherpe corners zijn talenten kan tonen. De geel zwarten beginnen met een zwaar offensief, dat tot gevolg heeft dat vele schoten over en naast gaan. Toch zijn de uitvallen van Brouw niet van gevaar ontbloot, dat in de tiende minuut blijkt, als v. d. Wee- Ie de bal na een klein misver standje in de Duiveland-achterhoe- de te pakken krijgt en in het net jaagt, 0-1. Duiveland Iaat zich ech ter niet intimideren en gaat nog sneller spelen. Keeper v. d.' Schel de heeft alle moeite om z'n doel schoon te houden. Hij riskeert er alles voor en dat komt hem op een trap in de borst van zijn spil te staan als hij zich op de bal stort. De Brouw-verdediging kan het ho ge tempo niet meer volgen en aar zelt regelmatig. Roskam weet er in de veertigste minuut van te pro fiteren en priemt de bal in de uiter ste hoek, 1-1. Als Dorst in de vol gende minuut voor open doel mist komt de weggeschoten bal bij Zwa ger en hij jaagt de bal van vijfen dertig meter afstand onhoudbaar in het net, 2-1. Na de rust opnieuw een fel aan vallend Duiveland. In de vijfde minuut schiet de sterk terugge trokken spelende Van Dijke tegen v. d. Schelde en Geertse heeft geen moeite om de terugspringende bal in het net te plaatsen, 3-1. V. d._ Werf heeft pech met een schot on-' der de keeper door tegen de paal maar Dorst weet in dc volgende minuut de stand toch op 4-1 te brengen, als hij doorbreekt en we liswaar door vier zwart-witten sterk gehinderd de bal toch in hel doel werkt. Brouw gelooft er zelf niet meer in en strandt bij elke uitval op de hechte Duiveland-ver- dediging. De thuisclub bouwt de aanvallen vanuit de verdediging op maar verder dan een doelpunt van Dorst uit een voorzet van rechts en een vrije trap van J. v. Dijke die v. d. Schelde met moeite houdt, komen ze niet meer. Brouw kan ook niets meer uitrichten mede doordat Wurth uitgeschakeld wordt door Dc Jonge. De uitstekend lei dende scheidsrechter Sies blaast hiermee dan ook voor een uitgeput Brouw en een tevreden Duiveland het einde. Ingezonden mededeling Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever (Ingezonden) In tijden van nood moeten de ziekenhuizen zoveel mogelijk ruim te maken om een stroom slacht offers ter behandeling op te kun nen vangen. Dit heeft- tot logisch gevolg dat er zieken naar huis ko men die nog verpleging behoeven. Van de slachtoffers, als gevolg van oorlogshandelingen zullen er ook velen thuis verpleegd moeten wor den, na eventueel in een zieken huis behandeld te zijn. Als regel krijgt de huisvrouw deze taak van huisverpleging op haar schouders. Is zij voor deze be lasting berekend? Kan zij even veel als een verpleegster? Er is wel enige kennis voor nodig om deze taak te vervullen. Voor de in gewikkelde techniek komt de wijk verpleegster één of twee maal per week. Bij de verpleging is het eerste vereist een psychische rust, door met hart en ziel de patiënt te ver plegen, en hem of haar alle aan dacht te geven, schept U de juiste sfeer voor een geheel herstel of genezen. Nemen we in normale omstan digheden al hygiënische maatrege len, in oorlogstijd en in het bijzon der bij verpleging van zieken en/of gewonden moeten die maatregelen pijnlijk nauwkeurig gevolgd wor den. Drinkwater 10 mill, koken, af koelen en dan pas mag de patiënt het drinken. Afval, verband e.d. zo spoedig mogelijk begraven of verbranden. Etensresten direct grondig verwijderen (denk aan de ratten en muizen!). Ondersteken, verbandbakjes e.d. bij patiënt ver wijderen - kunnen levensgevaar lijke infektie-bronnen zijn. Na hulp aan de patiënt altijd uw handen wassen. Heeft U weieens een bed moeten verschonen terwijl de patiënt in bed moet blijven? Heeft U zich wel eens gereali seerd wat U moet doen om het zo genaamde doorliggen te voorko men? Welke improvisaties kunt U ge bruiken voor een patiënt die half moet blijven zitten, of vanwege de verwondingen geen gewicht van lakens en dekens kan velen? Vragen waarop de blokwachter U kan antwoorden. Ook vragen ter beantwoording waarvan we graag nog een paar vrouwelijke blok- wachters zouden willen hebben. Hoewel de waterbedrijven er naar streven te allen tijde be trouwbaar water te leveren, moe ten we er op voorbereid zijn maat regelen te kunnen treffen enige tijd in onze behoefte te kunnen voorzien. Zolang de werking normaal is, zullen we toch spaarzaam moeten zijn, en een voorraadje moeten vormen zo mogelijk voor een week, met een minimum van 5 liter per persoon per etmaal. Laat deze buf fervoorraad mee rouleren in het dagelijks gebruik, en laat het niet ouder worden dan één week. Tap tijdens en na een luchtaanval al léén water om brand te blussen. Gebruik nooit onbetrouwbaar water. Wanneer U water tapt uit putten minder dan 10 m. diep is dit veelal in bacteriologisch opzicht onbe trouwbaar. Met behulp van chloor - preparaten kan zulk water nog wel behandeld worden. Voor ont smetting kunt U bijv. gebruiken: Halamid, Sterinobel, Vamporit enz. De organieke indeling der B.B. heeft kortelings een wijziging ge had, en om U een klein beetje te oriënteren noem ik U de kringen in Zeeland: Kring Zeeland A omvat Walcheren (A-kring). Kring Zeeland B omvat Noord- en Zuid-Beveland (B-kring). Kring Zeeland C omvat Zeeuws Vlaanderen (A-kring). Kring Zeeland D omvat Schouwcn- Duiveland, Tholen, St. Philips- land (B-kring). Goeree-Overflakkee behoort bij Kring Zuid-Holland G (B-kring). Het H.Z.B. i G. KOPPIES. Vliegtuigen van de Amerikaan se en de Britse luchtmacht hebben maandagochtend zonder incidenten door de noordelijke en de middel ste luchtcorridor tussen west- Duitsland en west-Berlijn gevlo gen, aldus is van een Amerikaanse en een Britse woordvoerder in west-Duitsland vernomen. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6