lekker en DE VERDWENEN KASSIER De adem van de wereld strijkt over het water van de Rotterdamse havens Het zilveren huwelijksfeest van liet Koninklijk Paar Storm over Engeland ZIERIKZEESCIfE NIEUWSBODE din»dao is februari i%s No. 19125 Ladingeen veel zorg eisende zaak Iets over de mens achter het bonte havenbedrijf (Van onze redakteur) ROTTERDAM, februari. - De adem van de grote, wijde wereld strijkt over het immer woelige water van de Rotterdamse havens. Het fluïdium van verre, vreemde havens wordt aangevoerd door de schepen, die over zeeën en oceanen hun weg zoeken naar 's werelds tweede havenstadRotterdam, een reus onder de groten, waar de polsslag van het economische leven heftiger pulseert dan waar ook in Nederland. In een durende afwisseling stuurt de hemel zijn lichtsoorten over de bonte wirwar van de havencom plexen ,ove rde trotse rompen der schepen, over het woud van kranen en elevatoren, bunkers en tanks. Soms is het magistraal losbrekend licht, dat met geweldige effekten en brede banen strijkt over het warrig tafereel van alles in, op en rond de haven; soms verdoezelen de contouren in een palet van mauve en grijs, maar altijd is daar het kloppende hart van Europa's eerste haven, waar rust in de letterlijke be tekenis des woords een onbekend en met het karakter strijdig begrip is. Het geschakeeerde beeld van een haven als de Rotterdamse, moge een ogenblik een impressie geven van wanorde, vergeet het maar snel, want achter alle bedrijvigheid gaat de ordenende hand van de mens schuil. Het schip weet zijn ligplaats, de passagiers hebben hun bestemming, de vrachten krijgen hun plaatsje en op ieder niveau treft men de organiserende mens aan, die dit reusachtige bedrijf in de hand houdt en bestuurt. De en kele mens is daarbij maar een nie tig wezen, maar het „samen sterk" is één van de waarheden, die met het zakelijk succes van de Rotter damse haven voor ogen, zijn duide lijkste bewijs vindt. Eén dezer dagen organiseerde de Scheepvaartvereniging Zuid een persexcursie naar de Rotterdamse haven. Zo'n dag telt doorgaans enkele interessante hoogtepunten, die ook ditmaal weer vielen te noteren, in de vorm van een bezoek aan de Euromast - snel omhoog stijgen en heel ver kijken - de bezichtiging van enkele „liner" - In casu enkele schepen van de Holland-Amerika- Lijn - en een „varend etentje" per Spido, een scherp uitgerekende me thode om de eetlust te stimuleren, want het water maakt hongerig en daar was op gerekend. Scheepvaartvereniging-Zuid Lange tijd - of liever nog altijd - hebben wij gedacht dat 'n Scheep vaartvereniging als de onderhavige identiek wa9 met een scheepvaart maatschappij, maar dat is een gro ve vergissing, want in de S.V.Z. zijn mensen georganiseerd die geen passages „oversea" boeken, maar die wel alles met het reusachtige havenbedrijf hebben te maken, als agenten van de scheepvaartmaat schappijen, cargadoors, stuwadoors en partikuliere ondernemers. Zo'n scheepvaartvereniging staat in het teken van de dienstverlening ten aanzien van schip en lading, een dienstverlening die zich toespitst als de lading zich aandient, met andere woorden als het schip af meert langs de kade. De vereni ging exploiteert kerkgrote vemen en opslagbedrijven, waar het on voorstelbaar rijk gesorteerd sorti ment goederen uit alle delen der wereld voorlopig wordt opgeslagen om te wachten op de expediteurs, die het verder transporteren naar de uiteindelijke bestemmingen. LEEUWARDEN. Een felle, uit slaande brand heeft in enkele uren tijds de boerderij van de veehou der W. van Dijk te Jonkersvaart (gemeente Marum) volledig in de as gelegd. Bij de V.N.-akties in september en december in Katanga zijn in to taal 25 Belgen omgekomen zo heeft het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. Ingezonden mededeling Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor «u.* I.IO] Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Geen uniforme zaak Als lading een werkwoord was, zou men mogen zeggen dat het van uur tot uur in de Rotterdamse ha ven wordt vervoegd. Met werken heeft het intussen alles te maken, want lading is een veel zorg ver gende zaak, omdat het geen uni forme zaak is. Zou er enkel koffie worden aangevoerd, dan was er niets aan de hand. Zouden het kis ten zijn van gelijke grootte, ook dan zou het punt lading verhou dingsgewijs maar weinig aandacht krijgen. Maa» lading is identiek met een onoverzichtelijke wirwar van volstrekt ongelijksoortige za ken, die qua vorm, qua verpakking en geur (geen uien bij zeep) de mensen in de haven voortdurend hoofdzorg opleveren. Alleen een subtiel samenspel van mens en techniek maakt het mogelijk om toch met die „lading af te rekenen" op een wijze, die verantwoord is. Overigens ondanks dat toch nog problemen genoeg, want de Rotter damse haven is een steeds groeien de. In 1950 noteerde men een aan voer van 30 miljoen ton, maar in I960 was dat al 89 miljoen ton. Speciaal de aanvoer In de sectoren olie en stukgoed is in tien jaar tüds vedrievoudigd. Op het kantoor van de S.V.Z. heeft men overtuigende grafieken, die de taal spreken van deze la ding. Om het allemaal nog wat be ter te begrijpen zijn we afgedaald in het ingewand van de „Katsdyk" een nieuw soepel H. A. L.-schip, waar de aanvoer van overzee in de reusachtige ruimen knap en ruimtebenuttend was gestouwd. Hoe dat allemaal gaat met zo'n scheepslading, hopen we in een volgend artikel nog eens nader te bezien. P.v.d.A.-bezoek aan West-Berlijn DEN HAAG, 12-2. - Een groep vooraanstaande leden van de Par tij van de Arbeid is maandag in Berlijn aangekomen voor een be zoek, op uitnodiging van de West- duitse regering, aan het westelijke stadsdeel. De groep bestaat uit de heren J. G. Suurhof, W. Wierda en J. Bom- mer (Tweede Kamerleden), mr. M. van der Stoel (Eerste Kamerlid) en dr. Th. van Veen (hoofdredakteur van het Vrije Volk). Naar verluidt heeft de Westduit- se regering ook andere Nederland se politieke partijen uitgenodigd een delegatie een bezoek aan West- Berlijn te laten brengen. Loopknecht verdwenen met 7900 gulden ROTTERDAM, 12-2. De Rotter- damse politie is op het ogenblik bijzonder nieuwsgierig naar de ver" blijf plaats van de 52-jarige loop knecht A. K. van een modemaga zijn in de Hoogstraat, die nu al een week op stap is mei een bedrag van 7.900 gulden. De man moest dit geld vorige week maandag weg brengen naar een bank, maar is sindsdien spoorloos. Robert Kennedy in Djakarta DJAKARTA, 12-2. De Ameri- kaanse minister van Justitie, Ro bert Kennedy, is maandag in Dja karta aangekomen voor een bezoek van zes dagen aan Indonesië. Indo nesische militairen, gewapend met machine-pistolen en geweren, wa ren op het vliegveld aanwezig ter beveiliging van de Amerikaanse minister. Deze vertrok direkt na zijn aankomst naar het presiden tiële paleis in Djakarta. JVIond- en klauwzeer in Noord-Brabant DEN HAAG, 12-2. Wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer op een bedrijf te Veldhoven nabij Eindhoven, heeft de veeartsenij - kundige dienst nog een deel van de provincie Noord-Brabant tot be smet moeten verklaren. In dit deel geldt derhalve de beperkte onthef fingsprocedure van het tijdelijke vervoersverbod voor varkens. •Het nieuwe besmet gebied omvat het deel ten oosten en ten zuiden van een lijn van de Oosterschelde tot Bergen op Zoom, de rijksweg volgend over Roosendaal, Breda, Tilburg, Vught, Den Bosch tot aan de Maasbrug bij Hedel. Kind in kanaal gewaaid TWEEDE EXLO-ERMOND, 12- In Tweede Exloërmond is maan dagmorgen omstreeks acht uur het negenjarig zoontje Albert van de familie Pathuis door de hevige storm met zijn fietsje in het kanaal gewaaid en verdronken. DEN HAAG, 12-2. De secretaria ten van H.M. de koningin en van Z.K.II. de prins delen mede, dat de dertigste april aanstaande zal gel den als de officiële herdenkingsdag van het feit, dat 25 jaar geleden het huwelijk van koningin en prins werd gesloten. Die middag vindt te Amsterdam een officiële rijtoer plaats. Des avonds bieden H.M. de koningin en Z.K.H. de prins op het paleis op de Dam aan Nederlandse autoriteiten, waaronder alle minis ters, staatssecretarissen en minis ters van staat, een diner aan. Die dag zal het andere jaren gebruike lijke défilé ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de koningin niet plaats vinden. Zoals bekend, hebben koningin en prins het voornemen de dag te voren in Amsterdam 'n kerkdienst bij te wonen, terwijl zij op 1 en 2 mei een aantal familieleden, vrien den en persoonlijke kennissen zul len uitnodigen het 25-jarig huwe lijksfeest met hen te vieren. Het programma houdt daarbij onder meer in, naast een ontvangst ten paleize de Dam een bezoek aan de daartoe voor hen beschikbaar ge stelde Keukenhof te Lisse, terwijl op 2 mei ook op de daartoe door de Stoomvaart Maatschappij Neder land aan het koninklijk paar aan geboden „Oranje" een vaartocht zal worden gemaakt. Tocht langs provinciale hoofdsteden Op 5, 7, 8 en 9 mei zal het ko ninklijk gezin dan een tocht langs de provinciale hoofdsteden maken. Daarbij zal te Groningen, Arnhem, 's-Hertogenbosch en 's-Gravenhage de Nederlandse jeugd in een vier tal manifestaties antwoord geven op de door het koninklijk paar in haar midden gelegde vraag, hoe de jeugd haar taak ziet in de wereld van vandaag en morgen. Aldus zal tevens dank worden gebracht voor het geschenk dat koningin en prins ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft aan de gehele Nederlandse jeugd hebben gegeven. Gelijk be kend, bestaat dit geschenk in de eerste plaats uit een tweetal ter reinen die het koninklijk paar ter beschikking heeft gesteld. Daaren boven hebben koningin en prins een aanvangskapitaal geschonken tot het op die terreinen stichten van jeugdcentra. voetbal k.n.v.b. Brouwershaven I—NSV I 0—10 Ingezonden mededeling AMSTERDAM. In het Centraal Israëlitisch ziekenhuis te Amster dam is vorige week op 81-jarige leeftijd overleden de heervTEduard Polak. De overledene is jarenlang strijder geweest in de socialistische beweging. Hij was een van de eer ste redakteuren van „Het Volk". De goede verwachtingen dat zon dagmiddag Brouwershaven revan che zou nemen op het bezoekende N.S.V., waarvan in de uitwedstrijd met 8-0 werd verloren werden jam merlijk de bodem ingeslagen. Brou wershaven speelde met invallers voor Wurth en Platteschorre, N.S. V. was volledig. De debacle begon reeds in de tweede minuut toen Rommers handig langs spil Van Ham glipte en De Jonge het nakij ken gaf, 0-1. Een vrije trap van Kosten belandde tegen de lat, het geen de zeer produktieve Helle- coms hem nadeed. Goed samenspel tussen Rommers en Uitdenhaag le verde door laatstgenoemde in de vijftiende minuut nummer twee op 0-2, (buitenspel?). Brouw zette hier na enige mooie aanvallen op, maar de snelheid in de voorhoede ont brak. Kooman miste 'n fraaie kans toen hij een scherpe voorzet maar voor het inschuiven had. Uit een inworp plaatste Rommers op maat naar Hellecoms, die met een strak schot nummer drie in de touwen joeg, 0-3. Twee minuten later ving Hellecoms een slechte uittrap van W. van Ham op en linea recta ar riveerde de harde kogel in het net, 0-4. Kooman ging nu op de spil spelen en Van Ham naar voren, wat het spelpeil niet beïnvloede. Toen tien minuten voor rust Duin houwer de doorgebroken Rommers goed afstopte schoot de bal via de toestormende Kooman in eigen doel 0-5. Drie minuten voor de thee liet doelman De Jonge de bal los en Hellecoms was er razendsnel bij om het halve dozijn vol te maken, 0-6. Na de rust speelde N.S.V. voor de wind, zodat de Brouwse verde diging het zwaar te verduren kreeg Goed spel zagen we onder andere van Nuijens en Duinhouwer maar ook zij konden de vele aanvalsgol ven niet keren. N.S.V. schoot ech ter onbesuisd, zodat het tot de drie ëntwintigste minuut duurde voor dat opnieuw Hellecoms me een tam schot de stand op 0-7 bracht. Brouw miste opnieuw enige mooie kansen en zag een schot van Koster tegen de verkeerde kant van de staander afketsen. Een doelpunt van l.b. Mens werd wegens buitenspel af gekeurd. Het verhaal wordt eenzij dig maar het was weer Hellecoms die in de vijfentwintigste minuut hard inschoot, 0-8, wat hij in de drieënveertigste minuut herhaalde uit een scherpe pass van Mens, 0-9. Het tien-tien-geroep door de N.S.V.-supporters werd bewaar heid, een halve minuut voor het einde met een goal door Uitden haag, 0-10. LAND- EN TUINBOUW Uitvoer van land- en tuinbouwprodukten 1961 DEN HAAG. Volgens mededelin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek had in het vierde kwartaal van 1961 de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten een waarde van f 1.249,3 miljoen, dat is f 44,3 miljoen (3,4 procent) min der dan in het vierde kwartaal '60. De uitvoer van produkten van Nederlandse herkomst (f 1.022,7 miljoen) was f 28,2 miljoen of 2,7 procent lager, voornamelijk als ge volg van de teruggang in de export van veehouderijprodukten van f 67 miljoen (10,6 procent). Aan Neder landse tuinbouwprodukten werd opnieuw belangrijk meer uitge voerd dan in het vierde kwartaal 1960, namelijk f 26,5 miljoen (12,6 procent). De agrarische uitvoer over het jaar 1961 had een totale waarde van f 4.624,7 miljoen, waarvan f 3.791,9 miljoen van Nederlandse oorsprong. Beide bedragen waren lager dan in 1960 en wel respektie- velijk f 173,3 miljoen (3,6 procent) en f 68,5 miljoen (1/8 procent). LONDEN, 12-2. Maandagmorgen heeft een storm met uitschieters van 200 km. per uur in Engeland drie slachtoffers geëist. Op veel plaatsen werd schade aangericht aan daken, schoorstenen, vensters en bomen. In Yorkshire zijn acht vrachtwagens en zes autobussen omgewaaid. In sommige streken is het weg- en spoorwegverkeer tot stilstand gekomen, onder meer in Lanarkshire, waar de storm het hevigst was. Feuilleton 56 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: drs. J. Broekhuis,, Barneveld. Beroepen te Wemeldinge: N. Kooreman, Rhenen. Aangenomen naar Zaltbommel: Th. Rinkema, Hilvarenbeek. Ger. Kerken Tweetal te Rhoon: H. J. Koffrie, Leimuiden en A. G. Kornet, Oude en Nieuwe Wetering. Beroepen te Klazienaveen (vac. M. N. de Wolf): G. de Zeeuw, Ezin- ge (Gr.). Aangenomen naar Giessendam- Neder-Hardinxveld: W. Horlings, Elim (Dr.); naar Hijum-Finkum: kand. F. Dijkstra, Leeuwarden, die bedankte voor Goënga (Fr.). Bedankt voor Rotterdam-Lom- bardijen: A. Reen, Alkmaar. Ger. Gemeenten Tweetal te Barneveld: W. C. La- main, Grand-Rapids en L. Rijksen, Rotterdam-W. Oud Ger. Gemeenten Beroepen te Stavenisse: W. Sla ger, lerend ouderling aldaar, die dit beroep ook aannam. „Het geval met Cobie is min of meer de oorzaak geweest. Van die tijd af aan, geloof ik, dat ze alle mannen haatte. Later, toen ze geld erfde van haar vader, verweet ze mij, dat ik niet genoeg verdiende. Het was niet zoveel, die erfenis, maar ze dacht er wonderen mee te kunnen doen. Toen dat niet het ge val bleek te zijn, dacht ze aan mo gelijkheden, om meer geld te kun nen krijgen. Vandaar die levens verzekering". „Dus dan klopte mijn theorie wel ten dele. Gerarda en uw vrouw hebben diverse pogingen in het werk gesteld om u te doen veron gelukken. De ideeën werden gebo ren in het brein van zuster Jo. Terwijl de zogenaamde getikte Cobie alles in het werk stelde om u te beschermen. Dan is de uit drukking: „Als vader iets ernstigs overkomt, zal ik de eerste zijn om het de politie te vertellen" van Cobie afkomstig". Van der Haas knikte. „Maar mijn vrouw lachte er om en zei: „Wat jij te vertellen hebt, daar over halen de mensen in het dorp toch hun schouders op". „Terwijl Jo het liet voorkomen, alsof Gerarda dat gezegd had. Het spijt me, dat ik het moet consta teren, meneer van der Haas, maar het zijn wel een paar prachtexem plaren, die twee dochters van u". „Ik kan er ook niets aan doen. Ik had flinker moeten zijn, vanaf door Frank van Falckenoort het begin van mijn huwelijk. Maar al gauw verweet mijn vrouw mij, dat ik niet genoeg verdiende en dat zij eigenlijk beneden haar stand getrouwd was. In het begin ging ik er wel eens tegenin, maar als ze voortdurend met dat bijltje hakken, dan ga je het op het laatst zelf geloven en krijg je een soort minderwaardigheidscomplex. En voor ik er dus feitelijk erg in had, had ik thuis niets meer te ver tellen". „Ja, ja, dat gaat zo". Gert stond op. „Kom, ik zal zien, dat ik op de een of andere manier in Ham burg kom". Van der Haas keek op de grote klok in het vertrek. „Om kwart over twee gaat er een tram naar de stad". Gert fronste zijn wenkbrauwen. „Rijden er hier zo laat nog trams?" „De hele nacht door. Dat is wat anders dan in Nederland. Vergeet niet, dat in Hamburg ook de hele nacht treinen vertrekken en aan komen". 22. „Zo, meneer, en dat is alles zo ongeveer", zei Gert, die tegenover zijn chef zat in het politiebureau. „En ik veronderstel, dat hiermee mijn taak ten einde is". „Tjade inspecteur keek eens naar buiten en streek werk tuigelijk een paar haren over zijn hoofd heen. „Of we er van af kun nen komen zonder arrestaties, staat te bezien. Het beste is, dat je het hele onderzoek en de resultaten er van op papier zet. En dan zal ik het doorsturen aan de officier. Die moet dan maar beslissen, of er al dan niet een vervolging zal moe ten worden ingesteld. Mij dunkt. het is toch wel een beetje te gek. Diverse pogingen tot moord, in het zachtste geval pogingen tot mis handeling. En de daders maar vrij laten rondlopen. Vandaag of mor gen krijgen ze het in hun hoofd een ander slachtoffer te kiezen en als deze niet zo gelukkig is als van der Haas, legt die het loodje. En wat dan? Dan zal na de aanhou dingen uitkomen, dat wij van die afwijkingen bij de betrokken vrou wen geweten hebben en niets ge daan hebben om te voorkomen, dat er meerdere slachtoffers gemaakt zouden worden. Beste jongen, dan krijgen wij het op onze boterham. Dan kost het mij en jou ons baan tje. Hoe denk jij daarover? We kunnen menselijk zijn en zeggen: we willen de familie de schande besparen. We willen geen opschud ding in Dorringen. Maar hoe moet ik dit verantwoorden? Ik zal in ieder geval de burgemeester van een en ander op de hoogte stellen. Hij is tenslotte het hoofd van de politie en als hij zegt: die drie vrouwen moeten gearresteerd wor den, dan moet ik dat doen". „En wat moet er dan gebeuren met Cobie van der Haas?" „Ja, die kunnen we ook niet aan haar lot overlaten. Nu ja, we zul len wel zien. Maak eerst maar eens je proces-verbaal klaar. Daar ben je vandaag en morgen wel zoet mee". „Apropos, meneer, ik ben van nacht niet naar bed geweest (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5