DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHROESJTSJEF WIL TOPCONFERENTIE HOUDEN OVER ONTWAPENING Woedende storm en regens teisteren zuid-Californië De ruimtetocht van Glenn „Zwijgende betoging" contra politie in de Franse hoofdstad Mijnwerkers in hongerstaking Storm hield huis in Appingedam Nederlands schip kwam in nood DINSDAG IS FEBRUARI 1962 118e jaargang No. 19125 ZIERIKZEESCHEMNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verenigde Staten gevoelen, er niet voor WASHINGTON, 12-2. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zei maandagavond in een radio-interview, dat hy niet geloofde, dat de door premier Chroesjtsjef voorgestelde topconfe rentie voor de ontwapeningsbesprekingen het meest geschikt zou zijn. HU zei, dat de mogelijkheden voor ontwapening op de eerste plaats via andere wegen onderzocht zouden moeten worden, „met de mogelijkheid dat de regeringshoofden daarna de resterende geschilpunten uit de weg zouden kunnen ruimen". Volgens Rusk zouden er grote gevaren en nadelen ontstaan Indien een topconferentie zou mislukken. Van officiële Amerikaanse zijde verklaarde men maandagavond, dat de Verenigde Staten in beginsel be sloten hebben het voorstel van pre mier Chroesjtsjef af te wijzen. Zij zeiden echter dat de Verenigde Sta ten, die op het ogenblik over het Sowjetrussische voorstel overleg plegen met zijn bondgenoten, be reid zouden zijn een bijeenkomst op topniveau op een later tijdstip in overweging te nemen. Belangrijk punt Volgens Rusk was bij de bespre kingen in september vorig jaar in New York tussen de Amerikaanse en de Russische delegatieleiders in de Verenigde Naties, Stevenson en Zorin, aanzienlijke overeenstem ming bereikt over een aantal pun ten die verband houden met de ontwapening. Er was echter ver schil van mening over één belang- Reeds 26 slachtoffers LOS ANGELES, 12-2. Een sinds zes dagen onafgebroken woedende storm boven zuid-Californië, ge paard met hevige regens, heeft tot dusver zes en twintig doden ge- eist. De slachtoffers kwamen om het leven door verdrinking en door verkeersongelukken als gevolg van de storm, terwijl twee kinderen ge dood werden toen twee huizen door een modderstroom werden ver nield. In Hollywood is sinds woensdag J.l. 200 mm water gevallen. In Los Angeles zijn meren tot twee meter diepte gevormd. Een deel van Hollywoods beroemde Sunset Boulevard staat onder wa ter en tot in de heuvels van Hol lywood beschadigde woningen be horen die van verscheidene film en televisiesterren. Een modder stroom, afgeknapte bomen, plan ken en stenen richtten beschadi gingen in het heuvelgebied aan, waarbij auto's werden meegesleurd. Op sommige plaatsen kwam de modder tot de ruiten van de auto's, Het zwembad van een filmster werd geheel met modder gevuld. Ook Idaho, Wyoming en Utah zijn door overstromingen getroffen, waardoor honderden mensen hun huizen moesten verlaten en vee om het leven kwam. De gouverneur van Idaho heeft in zes districten de noodtoestand afgekondigd. Rex- burg, een stad met 5.000 inwoners, zal waarschijnlijk geheel door het water worden ingesloten. 500 be woners van de stad Bancroft moe ten met boten worden geëvacueerd. CAPE CANAVERAL, 12-2. De af telling voor de lancering van de ruimtecabine met kolonel J. Glenn op woensdagochtend, zal dinsdag beginnen, zo heeft het Amerikaan se bureau voor de ruimtevaart mee gedeeld. Volgens weerkundigen zijn de vooruitzichten voor het weer op woensdag niet bijster gunstig. De voorbereidingen voor de lancering zullen echter normaal voortgang vinden. PARIJS, 12-2. Duizenden leden van de Partfse anti-oproerpolitie, uitgerust met gummistokken, traan gasgranaten en machinepistolen, hebben maandagavond de grote „Place de Ia Republique" afgezet in verband met de „zwijgende be toging", die Parijse socialisten en communisten hadden aangekon digd. De regering had de betoging, na de wanordelijkheden van donder dag j.l., verboden. Zij heeft hiertoe de bevoegdheid ingevolge de in Frankrijk bestaande noodtoestand. Van socialistische en communis tische zijde is evenwel verklaard dat de demonstratie toch doorgang zou vinden. De politie had de vrachtauto, waarin zij naar de „Place de la Republique" was gereden, dwars over de straten gezet, die naar dit plein leiden. Daarop begon zij alle DECAZEVILLE. - De mijnwer kers di, sinds medio december 1961, een zitstaking houden in de mijn in de omgeving van Decaze- ville, in zuid-Frankrijk, zijn een week geleden tot een hongersta king overgegaan. Dokters, die de stakers hebben onderzocht, hebben de overbrenging van zes hunner naar een ziekenhuis gelast. Zij ver klaarden dat verscheidene andere hongerstakers de grens van hun uithoudingsvermogen hebben be reikt. De mijnwerkers staken uit pro test tegen de voorgenomen sluiting van de mijn. auto's en voetgangers van het plein te verwijderen. Ongeveer vijftienhonderd beto gers waren naar de Place de la Re publique getrokken, waar zij, zwij gend, tegenover de politie kwamen te staan. Deze begon hen daarop langs de boulevard terug te duwen. Spanje en de E.E.G. BRUSSEL, 12-2. Het internatio nale 'verbond van vrije vakvereni gingen uit de zes landen van de Europese gemeenschappen heeft ge- eist, dat geen gevolg zal worden gegeven aan het verzoek van Span je voor aansluiting bij de E.E.G. In een communiqué wordt ge zegd, dat „volgens de letter van het verdrag van Rome de zes lan den door het oprichten van de Eu ropese gemeenschap de bescher ming van de vrede en de vrijheid hebben willen beschermen". APPINGEDAM, 12-2. De storm, die over heel Nederland woedde, heeft in Appingedam zeer veel schade aangericht aan grote ge bouwen, winkels en huizen. Veel ruiten moesten het ontgelden en televisie-antennes en dakpannen werden afgerukt. Des middags om ongeveer drie uur was de storm op zijn hevigst, toen sneuvelden veel grote winkel ruiten in het centrum van Appin gedam. Door de zware rukwinden waaide het dak van een barak in het Fivelingo-kamp, waarin de luchtdoelartillerie van 928e lichte LUA is gelegerd. Een burger-sto ker liep hierbij verwondingen aan zijn hoofd op. rijk punt, namelijk of strijdkrach ten die tijdens de ontwapening ge handhaafd, wel of niet onder de controle zullen vallen. Wij zijn van oordeel, dat het zeer belangrijk is. dat gedurende de ontwapening voortdurend controle wordt uitge oefend, zodat niemand het slacht offer zou kunnen worden, aldus Rusk. Piloot Powers terug in de V.S. Rumoer in Algiers bij begrafenis O.A.S.-lid Menigte klom over kerkhofmuur ALGIERS, 12-2. Maandag is in Algiers een lid van de ondergrondse organisatie O.A.S., die vorige week door een politieman werd doodge schoten, toen hij ti*achtte door een controlepost te rijden, begraven. Een menigte van naar schattin? vijftienduizend mensen zong op de begraafplaats de Marseillaise. Al leen de familieleden van de dode. een gedeserteerde kapitein van he' Vreemdelingenlegioen, Philippe le Pivin, was op het kerkhof toege laten, doch de politie stond mach teloos tegenover het grote aantal mensen, dat over de muren van dc begraafplaats klom. De O.A.S. had een lijst gepubli ceerd met de namen van de politie mannen. die bij de controlepost dr wacht hielden, toen Pivin werd doodgeschoten. De organisatie had bij deze lijst de mededeling ge voegd, dat de politiemannen „ge- executeerd" zouden worden. Enkele dagen later werd een -van hen op j straat vermoord. Lichtschip sloeg los van ankers. MAASSLUIS, 12-2. - De storm heeft het lichtschip „Terschellin- gerbank" van zijn ankers losge rukt. De bemanning slaagde er in, nadat het schip ongeveer een kilo meter was afgedreven, nieuwe an kers uit te brengen. Het doet weer normaal dienst. De „Terschellin- gerbank" ligt in de geveegde geul in het mijnengebied bij Terschel ling de zogenaamde E.T.-route. On danks de golven, die tot vier meter hoogte werden opgezweept, liep het schip geen direkt gevaar. In Maassluis werden de vloedplanken geplaatst MAASSLUIS, 12-2. Opgezweept door de storm heeft het hoge water hele gedeelten van de kade van de Maassluisse haven doen onderlo pen. Op sommige plaatsen stond het water 30 tot 40 centimeter hoog. De aan de kade grenzende woon huizen, fabrieken en pakhuizen waren reeds vooraf door de bewo ners en eigenaars van vloedplanken voorzien. Om half acht maandagavond hebben de mannen van de dienst gemeentewerken vloedplanken ge plaatst, welke het aangrenzende stadsdeel van Maassluis voor wa terschade moeten behoeden. Verscheidene kelders zijn vol water gelopen. Overlast van hoog water op deze wijze, doet zich één- at tweemaal per jaar voor in Maas sluis. Wildschade in Gelderland ARNHEM, 12-2. Gelderland blijft de provincie waar de landbouwers de meeste schade ondervinden van het houtwild. Dit staat in het jaar verslag van de Gelderse Christelij ke Boeren- en Tuindersbond, (de C.B.T.B.). In het verslag wordt voorts ge zegd, dat de direktie fauna-beheer van het ministerie van Landbouw en Visserij het standpunt hand haaft dat de schade door dit wild veroorzaakt, uit 't jachtfonds dient te worden vergoed, tenzij duidelijk blijkt, dat de jachthouder in gebre ke is gebleven. Kampwagen uitgebrand ARNHEM, 12-2. Een brand, aan gewakkerd door 'n felle wind heeft een kampwagen in het woonwa genkamp in Arnhem in as gelegd. De gehele inventaris, waaronder le vensmiddelen en kleding van de kampbevolking, ging verloren. En kele in de nabijheid van de kamp wagen staande woonwagens liepen brandschade op. De totale schade wordt geraamd op ruim f 20.000, Deze foto van de Amerikaanse U-2-piloot Francis Gary Powers - als eerste vrijgegeven door het Witte Huis in Washington - toont de vrijge laten Amerikaan minder dan drie uur, nadat hij in zijn vaderland was teruggekeerd, na door de Russen te zijn vrijgelaten in ruil voor de Russische spion kolonel Rudolph Abel. Powers heeft zondagavond een ontmoeting gehad met zijn ouders en zijn vrouw, op een plaats, die zij pas vernamen toen zij op weg waren. Twee mannen kwamen om Het Nederlandse schip „Walche ren" is maandag in de buurt van het Duitse Noordzee-eiland Nor- derney in zwaar weer in nood ko men te verkeren. Zowel het Duitse reddïngsvaartuig „Norderney" als het Nederlandse bergingsvaartuig „Atlas" is ter assistentie uitgeva ren. De „Walcheren" seinde dat koers houden niet meer mogelijk was, maar dat de machines in orde waren. Daarom was alleen hulp van een sleepboot nodig. Het 1.197 ton metende Britse vrachtschip „Fountains Abbey" van de Associated Humber Lines Ltd., meldde maandag, dat het op 120 mijl ten noordwesten van IJmui- den in brand staat. Er woedde een storm met wind kracht 9 tot 10. Op twee na waren de bemanningsleden in de redding- Personeelstekort bij de Staatsmijnen DEN HAAG, 12-2. In z(jn memo rie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer, be treffende de wetsontwerpen tot de vaststelling van de begroting van het Staatsgasbedryf en de Staats mijnen, doet minister De Pous me dedelingen over het personeelste kort bij de mijnen. Ondanks de inspanning dié men zich heeft gegeven om werkkrach ten aan te trekken, heeft men het verloop niet kunnen opvangen al dus de minister. In 1961 heeft de Limburgse mijnindustrie, met in begrip van de chemische bedrijven van de Staatsmijnen, 3.350 nieuwe personeelsleden in dienst kunnen nemen. Tegen het einde van dat jaar bestond er desalniettemin nog een tekort van 2.300 man. Om deze reden zien de Limburgse mijnen zich genoodzaakt over te gaan tot het opnieuw aanwerven van bui tenlandse, met name Italiaanse, ar beidskrachten. boot gegaan. Later berichtte de Britse treiler „John O'Heugh", dat de bemanningsleden uit de red dingboot aan boord van de treiler waren overgenomen. Er zouden twee doden zijn. Men zou ook pro beren de twee aan boord gebleven bemanningsleden van de „Foun tains Abbey" over te nemen. Een Shackleton-vliegtuig gooide licht- fakkels uit boven de plaats van de scheepsramp. Nederland heeft ruim 11.720.000 inwoners DEN HAAG, 12-2. Bltfkens door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gepubliceerde voorlopige ge gevens vermeerderde de bevolking van ons land in het afgelopen jaar tot ruim 11.720.000 per 1 januari 1962. Het aantal levend-geborenen bedroeg byna 247.000 (in 1960 bijna 239.000) en het aantal overledenen bjjna 88.000 (in 1960 ruim 87.000). De toenemirrÜ door geboorteover schot heeft derhalve ruim 159.000 (in I960 ruim 151.000) bedragen. De buitenlandse migratie heeft over 1961 een vestigingsoverschot opgeleverd van ruim 6.000 personen (in 1960 een vertrek overschot van bijna 13.000). De totale bevolkings toeneming over 1961 (ruim 164.000) ligt derhalve ruim 25.000 hoger dan die over 1960 (bijna 139.000). In relatieve zin ligt het geboor tecijfer over het afgelopen jaar iets boven dat voor 1960 (21,2 tegen 20.8 per 1.000 inwoners), terwijl dat voor sterfte gelijk is gebleven (7,6 procent). Het aantal huwelijkssluitingen heeft ruim 92.000 bedragen (in 1960 ruim 89.000) d.i. 8,0 per 1.000 inwo ners (in 1960 7,8 per 1.000 inwo ners). De zuigelingensterfte is we derom gedaald (15,5 per 1.000 le vendgeborenen tegen 16,5 over '60). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f De jacht op de echtgenoot is f waarschijnlijk de enige jacht, f waarbij het gevangen object f de kosten van de jacht moet betalen. Het „zelfportret" van Rembrandt STUTTGART, 13-2, Het staats- museum van Stuttgart zal het in stituut Coremans in Brussel vragen de echtheid na te gaan van het „zelfportret" van Rembrandt dat eerder 'n vervalsing was genoemd. Volgens het museum was bij de diepgaande onderzoekingen in de Duitse laboratoria gebleken dat het schilderij echt is maar de nieuwe expertise zal worden gevraagd om slke mogelijkheid van vergissing uit te sluiten. Blok huizen verloor dak KRIMPEN a.d. IJSSEL, 12-2. Door de hevige druk is het dak vveggerukt van een uit drie huizen bestaand blok aan de Burgemees ter Aalberslaan in Krimpen a.d. IJssel. Een baby van een jaar die op een kamer op de bovenverdie ping van één der huizen lag te sla pen, bleef ongedeerd. Het huizen blok is er één van een serie van drie, die eerst kortgeleden gereed is gekomen. De Drandweer heeft de huizen afgedekt en de daken van de twee andere blokken ver sterkt. Graangesprek op hoog niveau GENEVE, 13-2. Vertegenwoordi gers van vijf belangrijke graan- handelslanden - Argentinië, Aus tralië, Groot-Brittannië, Canada en de Verenigde Staten - en de E.E.G. zijn gisteren te Genève onder aus piciën van de G.A.T.T. besprekin gen begonnen over de problemen met betrekking tot de wereldhan del in granen. De besprekingen blijven beperkt tot granen, maar zijn bedoeld als eerste stap naar het grotere pro bleem van de toegankelijkheid van de markt voor landbouwprodukten in het algemeen. PARAGNOST OP REIS Op zoek naar primitieve magie DEN HAAG, 13-2 De Haagse pa ragnost Jack F. Chandu vertrekt op 21 februari voor een reis naar Amerika. Het doel van deze reis is het maken van een studie van verschillende vormen van primi tieve magie, zoals deze bijvoorbeeld bij verschillende Indianenstammen in het Braziliaanse Amazonegebied en in Ecuador voorkomen. Voorts wil de de heer Chandu kennis ne men van de gebruiken van som mige Noord-Amerikaanse India nenstammen, zoals van de Navajo's en van het Voodooisme, gelijk dit nog op Haiti voorkomt. Op zijn programma staan ook het leggen van contacten met vakgenoten en het houden van lezingen voor vak verenigingen. Voorts zal hij optre den voor Nederlandse verenigingen in Noord-, Midden- en Zuid-Ame rika. De Koninklijke Shell op Cu rasao zorgde voor een aantal voor stellingen op de Antillen en de heer Chandu heeft met een thea terdirecteur in Paramaribo een contract afgesloten voor een optre den in deze stad. Tijdens zijn reis zal onze landgenoot ook een aan tal Caraïbische eilanden bezoeken, alsmede de Niagara-watervallen, de Angelfalls in Venezuela, die de hoogste ter wereld zijn en de Igu- assuwatervallen, die van alle de grootste breedte hebben en gelegen zijn op de grens van Brazilië, Ar gentinië en Paraguay. LAATSTE NIEUWS De staking in Parijs PARIJS, 13-2. - Vanmorgen is in Parijs een staking begonnen, die vier uur zou duren. Zij wordt ge houden als teken van rouw over de verleden donderdag bij de de monstratie tegen de O.A.S. geval len acht slachtoffers. De Parijse ochtendbladen werden niet bezorgd. Even na acht uur werd 't elektriciteitsnet uitgescha keld. Het spoorwegverkeer raakte spoedig ernstig vertraagd. De me tro echter zal pa9 om tien uur sta ken om de Parijzenaars in de gele genheid te stellen de begrafenis bij te wonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1