CUBA blijft Amerika's zorgenkind DE VERDWENEN KASSIER Tanden.Uwspiegel zegt U: Wat biedt de BEELDBUIS? Feuilleton ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vbijdaq 9 febküabi 196» No. 19193 Ingezonden mededeling Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh kan winst halen uit ontmoeting met NVS Belangrijk treffen tussen Duiveland en Brouwershaven III Dreischor BI heeft kleine kans eerste winstpuntje te behalen Biljart- cntmoetingen in competitie viertallen district Schouwen-Duive- land VOETBAL K.N.V.B. In de 4e klas G maakt Burgh zondag voor eigen publiek een goede kans op de winst tegen NVS, waartegen in de uitwedstrijd reeds één puntje (3-3) werd bemachtigd. NSV, dat nog steeds tot de kanshebbers be hoort, gaat met de beste troeven in handen op bezoek bij Brouwers haven. Toch zullen de Brouwena- ren er zeker goed aan doen zich zeker niet bij voorbaat al geklopt te voelen. Zierikzee gaat op be zoek bij Halsteren waarbij het ze ker beter voor de dag zal moeten komen dan in de laatste wedstrijd tegen Burgh als hen tenminste niet met lege handen naar huis zal wil- tegen Burgh als men tenminste niet gemakkelijk krijgen bij het bezoek aan Vosmeer en het zou ons niet verwonderen als de leiders hier een steekje zouden laten vallen. Nw. Borgvliet zou hiervan kunnen profiteren door op eigen grond van Gastel te winnen. Kruisland is op eigen terrein niet bij voorbaat kansloos tegen De Schutters. ZATERDAGCOMPETITIE K.N. V.B. MEVO heeft deze week in de 4e klas vrijaf. Arnemuiden moet er in kunnen slagen het bezoek aan Nieuwdorp tot een goed einde te brengen. Chrislandia krijgt het bij Smerdiek heel wat lastiger en wij vrezen dat zij hier niet zonder kleerscheuren vandaan zullen ko men. Spul kan wellicht de helft van de Inzet in de wacht slepen tegen Dinteloord, terwijl AZVV te Axel de winst kan bemachtigen op VVN. AFDELING ZEELAND. In de le klas B van de zondag competitie gaan de Zierikzee-reserves het op het sportpark Bannink opnemen tegen Renesseè Hoewel Zierikzee II zelf reeds uitgeschakeld is voor de titel zullen zij zich tegen de duinbewoners wel tot het uiterste verzetten. Een overwining voor de bezoekers ligt wel het meest in de lijn der verwachtingen. Voor SV- OWK zien wij niet veel kans op succes weggelegd bij het bezoek aan Dreischor. In de 2e klas C heeft Brouwershaven II de beste papie ren te Ouwerkerk tegen SVOWK II. In de duinstreek gaat Renesse II het met goede winstkansen op nemen tegen Dreischor II. ZATERDAGCOMPETITIE. Bruse Boys gaan morgenmiddag, in de le klas, de strijd opnemen tegen Hoek waarvan in de le wedstrijd met maar liefst 10-0 werd verloren. In deze ontmoeting hebben de Boys, die zich in het verdere verloop van de competitie keurig wisten te her stellen, dus het een en ander goed te maken. Veere zou tegen AZVV II wel eens zijn eerste overwinning kunnen behalen, terwijl de opgaaf voor Yerseke lil te Koudekerke tegen VCK wel eens net te zwaar zou kunnen zijn. Middelburg V kan zich aan de leiding handhaven door thuis van Kapelle te winnen. Voor eigen publiek heeft Wolf aartsdijk een goede kans op de zege tegen SVD. In de 2e klas C staat de be langrijke wedstrijd tussen Duive lend en Brouwershaven III op het programma. Momenteel staat Dui velend met 2 punten voorsprong op Brouwershaven III aan de lei ding. Weten de Oosterlanders ook deze wedstrijd in hun voordeel te beslechten dan zijn zij er vrijwel zeker van in het bezit te komen van het kampioenschap. Brouwers haven, dat practisch voor zijn laat ste kans speelt, zal zeker zijn uiter ste best doen om het getij nog te doen keren, zodat een spannende strijd mag worden verwacht. WIK zal zeker tegen MEVO II alles in het werk stellen om de nederlaag welke het enige weken geleden te Zierikzee kreeg te slikken uit te wissen. Of het hier echter zo maar in zal slagen Valt nog te bezien, daar deze wedstrijd ook nu weer op het sportpark zal worden ge speeld. In de Westhoek zou Burgh III wel eens zijn tweede zege kun nen boeken nu de reserves van Duiveland op bezoek komen. In de 3e klas D zien wij Zwaluwen '61 de puntjes te Kerkwerve bemach tigen op WIK II. Nieuwerkerk zal de eer wel moeten laten aan het bezoekende Bruse Boys II, terwijl Zeemeeuwen wel niet veel moeite zal hebben beslag op de puntjes te léggen bij 't bezoek aan MEVO III. JUNIOREN. Op het sportpark Bannink komt Zierikzee A I, in groep A V, morgenmiddag in het veld tegen hekkesluiter Borssele. Afgaande op de tot nu toe behaal de resultaten zou Zierikzee wel erg teleur moeten stellen als het geen kans zag beslag op de zege te leggen. De stand in deze groep is momenteel: Kapelle AI 8 8 0 0 S3- T 16 Zierikzee Al 7 4 1 2 21-10 9 Wolf aartsdijk A I 5 4 0 1 15-12 8 Goes AI 9 4 0 5 20-22 8 Kloetinge Al 6 3 0 3 15- 9 6 Robur AI 6 0 1 5 6-19 1 Borssele AI 7 0 0 7 8-39 0 In groep B VII maakt Dreischor B I een kleine kans op zijn eerste winstpuntje nu Brouwershaven B I op bezoek komt. Zierikzee B I staat voor de zware opgaaf om Burgh B I in eigen huis te gaan kloppen. In de eerste ontmoeting in de Westhoek wist Burgh B I met 5-1 aan het langste eind te trekken, en ook deze maal zal het voor de rood-zwarten niet gemak kelijk vallen de groen-zioarten de puntjes te ontfutselen. Bij het tref fen tussen Renesse B I en Bruse Boys B I kon het terreinvoordeel wel eens de doorslag geven. In groep B VIII zijn wij benieuwd of WIK B I er in geslaagd is zich te herstellen van de onverwachte ne derlaag tegen Nieuwerkerk. Is dit niet het geval dan geven wij Zie rikzee B II te Kerkwerve een goe de kans op de winst. Nieuwerkerk B I gaat zonder veel moeite van Zierikzee B III winnen, evenals MEVO B I dit gaat doen van Bruse Boys B II. Zwaluwen '61 B I zal te Scharendijke geen fout maken tegen Burgh B II. BILJARTEN. Maandagavond gaat KVL het te Noordgouwe, in de competitie voor viertallen van het district Schouw en-Duiveland, op het groene laken opnemen te gen BVO. Te Dreischor gaan De drie schapen het opnemen tegen Witte van Haemstede. Dinsdag avond treden te Zierikzee VOG en OKK tegen elkaar aan, terwijl En- tre Nous, ook te Zierikzee, bezoek krijgt van Renesse. Woensdag avond is KOT te gast bij KVL II. In de Oostzee wordt door Pool se vliegtuigen gezocht naar de be manning van een onbekend schip, die volgens in Denemarken opge vangen noodseinen in de loop van dinsdagnacht in de boten is ge gaan. Voor zover bekend zijn woens dag in Algerië vijftig aanslagen gepleegd, die 18 mensen het leven hebben gekost en 34 gewonden hebben geëist. 12 van de doden zijn mohammedanen en 24 van de gewonden eveneens. SPORT K.N.V.B. - afd. Zeeland Uitgesteld: 10 febr. 1962 Junioren Nieuwerkerk B I-Zlerikzee B 3. DEN HAAG. Wegens het uitbre ken van mond- en klauwzeer op een bedrijf te Everdingen heeft de Veeartsenijkundige Dienst nog een deel van Zuid-Holland tot besmet gebied moeten verklaren. In dit deel is hierdoor de beperkte ont heffingsprocedure voor het ver- voersverbod van kracht geworden. Voor de nabestaanden van de mijnramp in het Saargebied is een bedrag van 620.000 mark binnen gekomen, namelijk 300.000 mark van de E.G.K.S., 200.000 mark van de Saarlandse regering, 100.000 van het Westduitse Vakverbond en 20.000 van de stad Völklingen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZEIST. BIJ een autobotsing in Zeist ls de 81-jarige Th. L. van Hasselt, gepensioneerd KNIL-offi- cier uit Apeldoorn, om het leven gekomen. De heer van Hasselt ver leende op het kruispunt Valcken- boschlaan-Boulevard geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de 61-jarige verzekeringsex pert W. S. uit Amsterdam, die on gedeerd bleef bij de aanrijding. s-GRAVENHAGE. Op woensdag 31 januari is in de tuinzaal van de Haagse Dierentuin te Den Haag een bijeenkomst gehouden door het bestuur van de Stichting „Neder landse Organisatie voor Internati onale Bijstand" met provinciale medewerkers en vertegenwoordi gers van de ruim 800 plaatselijke aktie-komitees, AMSTERDAM. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zonder hoofde lijke stemming besloten tot de on derhandse aankoop van het gebou wencomplex van het voormalige burgerweeshuls aan de Kalver- straat voor drie miljoen gulden. UTRECHT. Het bestuur en de directie van de Coöperatieve Ver eniging Ingenieursbureau van Steenis W.A. in Utrecht, hebben in een brief aan de regering ge protesteerd tegen „haar voornemen de salarissen van hogere ambtena ren te verhogen en op te trekken naar in het algemeen in het be drijfsleven geldende maatstaven". 's-HERTOGENBOSCH. Wegens een geval van mond- en klauwzeer in Wernhout (gem. Zundert) is op nieuw uitbreiding van het z.g.n. besmet gebied noodzakelijk gewor den. HAARLEM. De rechtbank te Haarlem heeft de 26-Jarige bloe mist-knecht C. Stroombergen uit Hillegom, die betrokken is geweest bij een verkeersongeluk met dode lijke afloop, veroordeeld tot een hechtenisstraf van een week en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar. BRUMMEN. De weduwe D. uit Zutphen is bij het oversteken van de Zutphensestraat in Brummen door een personenauto aangereden, welke bestuurd werd door de heer V, uit Hengelo (O.). De vrouw werd i op slag gedood. Blik door het wereldvenster Nog een model uit de Katoenshow 1962. Mantel en jurk vormen door de wijze van stof ver werking één geheel. De hoed is van hetzelfde materiaal en dessin. De conferentie van de O.A.S. (niet de Franse, maar de Ameri kaanse - de letters zijn een afkor ting van Organisatie van Ameri kaanse Staten) in Punta del Este ïn Uruguay heeft voor Washington een zeer mager resultaat opgele verd. Met veertien stemmen voor, het minimum voor de vereiste meerderheid van tweederden, werd besloten het „leninistisch-marxis- tische" regiem van Cuba onver enigbaar te verklaren met de prin cipes van de interamerikaanse sa menwerking. In de praktijk betekent dit een soort theoretische uitsluiting van Cuba van het werk van de O.A.S. En zelfs deze weinig om het lijf hebbende maatregel kreeg niet de steun van de grote latijns-ameri- kaanse staten, waaronder Brazilië, Argentinië, Mexico en Chili. Dat blijft ver af van hetgeen de Noordamerikaanse regering, die sterk onder druk staat van de fel anti-Castro gezinde bevolking, had gewenst. Het zal ook wel zijn om de kiezers te bewijzen, dat in ieder geval Washington tot iedere sanctie tegen Castro, behalve die van oor log, bereid is, dat president Ken nedy een embargo heeft bevolen op alle importen uit Cuba. De gevolgen Veel invloed op het leven in Cuba zal dit niet hebben - het ver bod betreft vooral de invoer van tabak en die raakt Cuba toch wel kwijt - maar de Noordamerikanen zullen er iets van hun teleurstel ling door kunnen vergeten. Van veel meer importantie, ook voor de Verenigde Staten zijn ove rigens de gevolgen van de confe rentie in Punta del Este in Argen tinië. Vele regeringen weigeren aan een effectief optreden tegen Castro deel te nemen omdat zij vrezen, dat dit wind in de zeilen van de in hun landen aanwezige linkse oppositie moet blazen. Maar er is ook een rechtse oppo sitie en in Argentinië hebben de hoge militairen gedreigd, de rege- ring-Frondizi aan de kant te zet ten, wanneer zij niet bereid is alle banden met Castro door te snijden. Was het wel verstandig? Zelfs in Washington kan men daarover niet verheugd zijn. Want het is ook voor de Verenigde Sta ten belangrijker, dat de gematigde Frondizi aan het bewind blijft, dan dat Castro werkelijk uit de O.A.S. wordt gebannen. Bovendien dreigt het Argentijnse voorbeeld ook kwade gevolgen te hebben in Bra zilië, waar een zwakke regering van het midden zich met moeite tussen links en rechts staande houdt. Men moet daarom de vraag stel len, of het van Washington nu zo verstandig was om te Punta del Este met zoveel nadruk maatrege len tegen Cuba te eisen. Juist op een ogenblik, dat de invloed van de V.S. in latijns-Amerika stijgen de, die van Castro dalende is, scheen dit toch niet bijzonder no dig. Tot degenen, die de door de Noordamerikanen gevolgde taktiek hebben gekritiseerd, behoort ook Kennedy's gast, Chroesjtsjefs schoonzoon Adzjoebei. Niet ten on rechte misschien vreest hij, dat de Amerikaanse politiek Castro in de armen van China zal drijven. En één Albanië is de Russen genoeg. Daarom ook heeft Chroesjtsjef zich gehaast, Castro van Ruslands sympathie te verzekeren, hoewel dit slecht past in Moskou's huidige politiek van toenadering tot de V.S. Een goede vorm van televisie cabaret heeft o.i. Rudi Carell ge vonden, die voor de vrijdagavond weer op het Vara-programma is gezet. Hij weet oorspronkelijke ideeën te paren aan speciale tele visie-vormen. Hij stemt zijn tek sten en zelfs het optreden van zijn gasten waar dit mogelijk is, op de mogelijkheden van de camera's en de regie-kamer af. Het is natuurlijk heel moeilijk om geregeld cabaret op de buis te brengen en dan toch telkenmale oorspronkelijk en vermakelijk te zijn. Er zijn figuren die zich daar niet zo erg om bekommeren en die het aan de regie overlaten om voor boeiende poses te zorgen, of die met een nieuw decor en wat zet- stukjes eens een heel andere sfeer creeëren, zoals Teddy en Henk Scholten die nu eenmaal meer pastheer en gastvrouw in een show willen zjjn dan cabaretiers alhoe wel de grens altijd maar vaag blijft. Er zijn ook artiesten die be slist origineel van de bovenste plank willen komen, doch dan blij ven steken in diepte en humor, ge lijk met een der laatst besproken studentencabarets het geval bleek te zijn. Als publiek zullen wij vooral verstrooiing zoeken en geen hoog dravende culturele uitingen. Een enkel pikant liedje mag dan eens door de beugel kunnen, toch mo gen wij de diepzinnige en dubbel zinnige frasen van Sieto Hoving en Conny Stuart geen vrije toegang verlenen tot huiskamers, waar ook minder ruim denken in grote ge tale plezier inplaats van ergernis zoeken. WIE „TRILT' ERMEE? Over humoristen en cabaretiers gesproken, hoe bevallen u de po litieke plaatjes- en praatjesma kers? En over publiek gesproken, wie kijkt er het meest bij u? De vrouw of de man? Juist, dat klopt, van de vrouwen tussen de 40 en 60 jaar is 78 pet. geregelde kijkster. Van de mannen kijkt gemiddeld 65 pet. der toestelbezitters elke avond De „thrillers" doen opgeld. Be halve de reeds aangekondigde de tective-series komt ook de K.R.O. met een spannend feuilleton. Dat wordt een reeks avonturen van de Nederlandse contra-spion overste Oreste Pinto. In 26 afleveringen van drie kwartier krijgen we de ware avonturen van deze grote spionnenjager te zien. Het enige dat veranderd wordt, zijn de na men van enkele Nederlandse fa milies, die een verradersrol speel den in de laatste wereldoorlog. Frits Butzelaar zal de hoofdrol vertolken van de grote Pinto. UIT OF THUIS? Wat staat ons nu weer te wach ten? Met de drie letters K.R.O. is voor de zaterdag al alles gezegd. Iedereen kent het vaste program ma. Duitsland il biedt slechts een paar eenaktertjes, België Vlaams het songfestival in San Remo van de Italiaanse t.v. Operaliefhebbers kunnen zondagavond bij D 1 te recht voor Don Pasquale, anderen kunnen gevoegelijk uitgaan. Maan dag biedt de Vara de „Vrije nieuwsgaring" (een der kostelijkste bijdragen van de commerciële te levisie aan de anti-commerciële omroepWoensdag moogt u de verdere verhalen van Churchill niet vergeten, donderdag kijken we naar het toneelspel Nora. Voor de sportliefhebbers komen nu en dan de skiwedstrijden in Chamonix op onze buis, te beginnen zondag 13 uur en dan dinsdag, woensdag en vrijdag d.a.v. Woensdagavond kiest Keulen prins Carnaval (naar we hopen in prettiger stemming dan te Aken de orde van de dier lijke ernst werd uitgereikt E. Eeckhoff. Ingezonden mededeling 55 Gert knikte. „Inderdaad, dat was ik al van plan. Ik ben van avond met uw dochter uit geweest. In Hamburg. Er is een toneelspeel ster aan haar verloren gegaan, me neer van der Haas". De ander zuchtte, maar ant woordde niet. En daarom vervolg de Gert: „U had, toen u eenmaal een werkvergunning voor Duits land in uw bezit had, niet hier moeten blijven. Er is volop werk. U hebt een paar centen. Wat be lette u om bijvoorbeeld naar Zuid- duitsland te gaan? München bij voorbeeld? Daar had Jo u vast niet gevonden". De nachtwaker haalde z'n schou ders op. „Ik word oud, meneer HoolwerfU moet niet vergeten vier en een half jaar heb ik moe ten vechtenu weet het immers ik dacht hier rustig te zitten maar Gert knikte. „Ik weet het inder daad, meneer van der Haas. Ik weet nu wel zo ongeveer alles. Dat is me vanavond duidelijk gewor den. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik aanvankelijk er ook keihard in getrapt ben in dat fabeltje over uw oudste dochter. Ik begrijp ny ook, waarom ze zo is geworden, ais ze nu is. Want uw dochter Cobie was uw enige beschermster in huis. Niet Jo trok u die nieuwjaarsdag weg.in de keuken, pal onder die omvallende pan hete melk vandaan maar dat deed Cobie. Uw dochter Jo was op dat moment wijselijk niet eens in de keuken". De ander zuchtte gelaten. „Dus dat weet u ook al". Gert knikte. „Ja, meneer van der door Frank van Falckenoort Haas. Ook dat weet ik. Ik heb me tot gisteren te veel laten beïnvloe den door de leugentjes, die uw dochters me op de mouw gespeld hebben. Misschien komt dat ook, doordat ik een vreemdeling ben in Dorringen en dus niet zo goed op de hoogte was van de plaatselijke toestanden. De nare ervaring, die Cobie enkele jaren geleden heeft gehad met een man, was voor moe der en de beide andere dochters een welkome gelegenheid om Co bie te laten doorgaan als een sim pele. Als iemand, waaraan een steekje los zat. En als Cobie dan zo'n enkele keer haar opgekropte gemoed luchtte aan de inwoners van Dorringen en vertelde van de aanslagen op haar vader, dan knikte men vriendelijk en zei, dat het een schande was, maar voor de rest ging men weer over tot de orde van de dag. Want wie zou zo'n halve getikte serieus nemen? Dat kind was immers niet hele maal normaal? En wat ze allemaal vertelde van die aanslagen op haar vadernu jawaanvoorstel lingen in een verward brein, an ders niet. Zagen ze ooit wat aan die vriendelijke meneer van der Haas? Die was een rustige man, nooit aan de weg timmerend, die zijn werk plichtsgetrouw deed op de Bank in Enschedé en 's avonds in z'n vrije tijd pionierde in zijn tuin. En mevrouw van der Haas was een stil, teruggetrokken mens je, die misschien nog geen vlieg kwaad zou kunnen doen. En dan zuster Jozo'n flinke verpleeg sterEn Gerarda, die zowat alleen dat hele huishouden be stuurdeJa, het was wel een stakker, die Cobie van der Haas. Het was heel erg als je zo'n half van lotje getikte dochter had Zo ongeveer praatten de mensen in Dorringen, nietwaar? Dat hoor de ik tenminste uit de gesprekken die ik gevoerd heb. En aanvanke lijk dacht ik er net zo over. Want de eerste indrukken, die ik kreeg tijdens mijn bezoeken aan uw wo ning, bevestigden wel een beetje, wat men zei van uw oudste doch ter. Mijn eerste reactie was: die is niet helemaal honderd procent. Ze deed zelfs vijandig tegen me. Maar pas vanavond heb ik al die show doorzien. Uw dochter Jo praatte teveel. En mensen, die zo ver schrikkelijk veel te vertellen heb ben, proberen iets, wat ze niet wil len weten, door de stroom van woorden te verdoezelen. Dat is me vroeger al geleerd en in de prak tijk komt dat ook uit. Zo, meneer van der Haas, en nu spijkers met koppen. Voor hoeveel heeft uw lie ve dochter, de verpleegster, u al gechanteerd?" De man aan de andere kant van de tafel werd rood en kneep zijn sigaret uit. „Ze heeft zowat de helft van mijn spaarcenten". „En hoeveel hebt u haar van avond gegeven?" „Honderd gulden wilde ze heb ben". „En die hebt u haar gegeven. In ruil voor uw vrijheid. Want als u niet had willen betalen, had uw vrouw binnen vier en twintig uur uw adres geweten met al de ge volgen van dien. Ik heb zelden zo iets geraffineerds meegemaakt. U had met haar nooit over dat spaar bankboekje moeten praten. U had haar zelfs uw adres nooit moeten vertellen. Begreep u dan niet, toen u die zevende januari naar Duits land vertrok, dat zij van plan was u te chanteren?" Van der Haas schudde zijn hoofd. „Nee, integendeel. Ik heb haar al tijd aangezien als mijn bescherm ster. Samen met Cobie". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9