jfo Het mond- en klauwzeer BBQf Supralux VERF EN LAK DE GROENE SHAWL" Vóór dertig jaar verloor Schouwen-Duiveland zijn „Tot Nut en Ontspanning" *UE Goedkoop door de lucht naar de 'States' OVERDENKING DE WRAAK VAN GRIJZE BEER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vbudag 9 februari i9«a No. 19123 C.F.A. - Zierikzee Voor de C.F.A. Zierikzee draait zaterdagavond in het Herv. Ver enigingsgebouw de boeiende film „De groene shawl". De hoofdpersoon in dit filmver haal is een jonge, knappe man, Jacques Vauthier, die in de be klaagdenbank terecht staat op be- schudiging van moord. De zaak is voor de verdediging niet eenvou dig, want de verdachte is bij het lichaam van de overledene aange troffen, terwijl zijn handen met bloed bedekt waren. Er is echter ook nog een andere reden waarom verschillende advocaten van naam geweigerd hebben de verdediging op zich te nemen. Zij konden met de verdachte geen woord wisselen, zij konden hem zelfs geen bewijs stuk laten zien, omdat hij niet al leen doofstom maar ook blind was. De reeds wat- oudere jurist De- liot besluit tenslotte de zaak op zich te nemen. Hij zoekt Jacques in de gevangenis op en probeert hem te overtuigen van zijn goede wil. Als enig antwoord wordt hij op dolle wijze aangevallen en tegen de grond geslagen. Thuisgekomen leest hij eerst het boek dat Jacques Vauthier vóór de beschuldiging van de moord heeft geschreven, getiteld „De Eenzame". Hij begint daardoor iets te begrij pen van wat het betekent blind en doofstom te 2ijn. Dan gaat hij op stap. Hij onderzoekt het verleden van de Amerikaan die vermoord is geworden en ontdekt dat de man een jeugdvriend is van Jacques Vauthier's vrouw. Het lukt hem de vrouw op te sporen en weer in contact te brengen met haar man. Langzamerhand komt hem de hele toedracht steeds duidelijker voor de geest en als de openbare aanklager in zijn naar het schijnt waterdichte requisitoir de aanval opent, is Deliot voor zijn verdedi ging gereed. Zonder op de ontknoping van deze diep menselijke en spannende film vooruit te lopen, zij tenslotte alleen nog vermeld dat Deliot er in slaagt zijn cliënt vrij te krijgen en de werkelijke dader te ontmaske ren, waarbij de groene shawl van Jacques vrouw, die voor de ver dachte zo'n grote waarde had, een belangrijke rol heeft gespeeld. Borden met dit opschrift ziet men momenteel weer op vele plaatsen. B(Jna 400 bedreven wer den al door de ziekte getroffen en hoewel het er op lijkt dat de epi demie zo langzamerhand wel tot staan gebracht wordt, komen er toch steeds nog nieuwe gevallen bij. In de kranten staan steeds berichten met grote getallen, die het aantal afgeslachte dieren mee delen. Bqv. 16 januari: 15.077 var kens, 800 runderen, 253 schapen en een aantal geiten afgeslacht. Menigeen heeft zich al gealar meerd afgevraagd hoe groot de ramp is voor de boeren. Nu, ple zierig is het allesbehalve, maar als we de genoemde cijfers bekijken ten opzichte van de getallen die ons laten zien hoe groot onze to tale veestapel is, valt het allemaal nog al mee. Als we echter bedenken hoe be smettelijk deze ziekte is en hoe gemakkelijk andere bedrijven ook met deze ziekte te kampen kunnen krijgen, slaat de schrik ons toch wel om het hart. Mond- en klauw zeer valt „gelukkig" onder de be palingen van de veewet. Jammer genoeg zijn er altijd mensen die zich hier niets van aantrekken en rustig doorgaan met het vervoer van besmette dieren. Al een oude ziekte Ondanks het feit dat de schrij vers uit de oudheid over het alge meen niet veel over veeziekten schrijven, zijn we er toch achter gekomen dat de mond- en klauw zeer 20 eeuwen geleden ook al be kend moet zijn geweest. Maar veel vertellen ze niet omtrent deze ziekte. Pas veel later, nl. in de 17e en 18e eeuw begint men de ziekte meer gedetailleerd te beschrijven. Dat is niet zo vreemd, in die tijd worden de veestapels groter, de mensen beginnen meer te reizen zodat het gevaar voor besmetting steeds groter werd. Als een boer in de middeleeuwen vijf koeien, een koppel schapen en een paar varkens had, was het een grote boer. Pas nadat grote rampen, zo als de veepest, in Europa de He en 18e-eeuwse veehouders troffen, begon men zich meer voor veeziek ten te interesseren. Toen zijn ook voor het eerst op grotere schaal maatregelen genomen tegen epide misch optredende veeziekten. Men had het vervoer van levend vee al verboden en zieke dieren werden geslacht. Bijgeloof woekert Tot in het midden van de 18de eeuw had men er geen idee van, dat mond- en klauwzeer een be smettelijke ziekte was. In 1764 was het Sagar de eerste die op moge lijkheid van rechtstreekse besmet ting van het ene dier op het andere wees. Maar vooralsnog trok men zich daar niet veel van aan. Men weet haar liever aan allerlei bo vennatuurlijke oorzaken. Omdat de mond- en klauwzeer zich met een bepaalde regelmaat herhaalt, bracht men het met de maanstand, zonnevlekken, of een ongunstige constellatie van de pla neten in verband. Om de koeien te genezen nam men ook allerlei vreemde middelen te baat. Men kon bijv. de plaggen uit de wei halen waarin de koeien het laatst gestaan hadden en droogde deze dan bij de schouw. Zodra de plaggen droog waren, zou de koe genezen zijn. Een an der „onfeilbaar" middel teas het bestrijken van de koe met een donderkeil en daarbij bepaalde spreuken opzeggen. Verschillend© typen mond- en klauwzeer Uiteindelijk kwam men er toch achter, dat de ziekte zich door con tact verspreidde doordat -men kon nagaan hoe de ziekte van plaats naar plaats werd gebracht. In het midden van de 19e eeuw, toen men alle ziekten veroorzaakt dacht door bacteriën, ging men naar de bacterie zoeken die de mond- en klauwzeer veroorzaakte. Deze werd niet gevonden, tot men in ongeveer 1900 ontdekte dat de verwekker van deze ziekte de ge wone bacteriefilters passeerde. Hij moest dus kleiner zijn dan een bacterie. Dit is ook inderdaad zo, de verwekker van de mond- en klauwzeer is een virus en een van de kleinste. In 1922 stelden Vallé en Carré vast, dat er verschillende typen mond- en klauwzeer voorkwamen. Zij vonden twee typen, later werd er nog een derde type bij gevonden. Men noemde ze A, O, en C. Mo menteel komt in het westen van ons land het type C voor en in het oosten het type O. Hoe uit zich de mond- en klauwzeer Het is een met koorts verlopende ziekte, uiteraard zeer besmettelijk waarbij zich op de slijmvliezen en de huid blaren vormen. Daarna of te gelijkertijd worden de hoeven en organen aangetast. Bij de ver schillende diersoorten verloopt de ziekte ook verschillend maar in hoofdzaak toch gelijk. Bij varkens slaat de ziekte het ergst toe. Daar wordt vaak het hart aangetast, waardoor het dier sterft. Paarden hebben geen last van deze ziekte. Onze landgenoot Frenkel wist enkele verbeteringen in de entstof aan te brengen zodat dit nu over de gehele wereld wordt gebruikt. Na een injectie is het dier ongeveer negen maanden im muun voor de ziekte. Er is dus, in dien men alle krachten inspant, wel iets tegen de ziekte te doen, maar de kleinste onachtzaamheid kan weer veel verknoeien. We moeten er daarom steeds voor blij ven waken dat deze ziekte niet weer de kop kan opsteken. De status van de Papoea-student HOLLANDIA, 8-2. Het gouver nement van Nederlands Nieuw- Guinea zal zich niet verzetten te gen de terugkeer van de Papoea student Frits Kirihio, die een be zoek aan Indonesië heeft gebracht en op het ogenblik in Nederland is, naar Nieuw Guinea. Dit ver klaarde donderdagmorgen een woordvoerder van het gouverne ment. „Kirihio is een Papoea. Het staat hem dus vrij zich ongehin derd in zijn land te bewegen", zo zei hij. y VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDIHG Het O] van levensmiddelen Het is verstandig om altijd een voorraadje levensmiddelen in huis te hebben, niet alleen in onrustige tijden ,maar ook in normale om standigheden. D© omvang en de aard van de voorraad zal men laten afhangen van de grootte en de geschiktheid van de bewaarplaats (is deze droog of vochtig, koel of in de buurt van een schoorsteen of verwarmings buizen). Uiteraard spelen ook de gezinsgrootte en de financiën een :oL Wat dit laatste betreft kan men, indien men een voorraad wil vormen, dit het beste heel geleide lijk doen. De beste plaats voor het bewa ren van levensmiddelen is een koe- e, maar vorstvrije, droge, frisse, uchtige ruimte. Dit kan zijn een celder of zolder of een kast in een |ang of onverwarmde kamer. Ook ndien men niet beschikt over een loede bergruimte, die aan deze risen voldoet, kan men een voor raad maken, maar dan alleen van artikelen die lang bewaard kunnen worden. Wat houdbaarheid betreft maakt het geen verschil of levens middelen in blik of glas geconser veerd zijn; met het oog op breuk zal blik de voorkeur verdienen bo ven glas voor die levensmiddelen die men voor een noodtoestand op slaat. Wie noodbiscuits wil inslaan kan het beste die fabrikaten kopen, waarvan een houdbaarheid van enkele jaren gegarandeerd is en die luchtdicht (niet in karton!) ver pakt zijn. Tot de artikelen die men langer dan een jaar kan bewaren, omdat zij vrijwel niet aan bederf onder hevig zijn behoren: in blik of glas geconserveerde: volledige maaitijden (plat du jour, stamppot); rijst-, macaroni-, spaghetti-, mie gerechten, al of niet met vlees, vis, een saus, e.d.; soepen, al of niet geconcentreerd; peulvruchten, naturel of in 'n saus; groente, paddestoelen, gesterili seerde tafelzuren; vruchten, vruchtesap; vlees (lapjes, gehaktballen, haché, e.d.), vleeswaren (lunchvlees, bo terhamworst, rolpens, lunchtong, comed beaf, leverpastei) FLITSEN UIT HET BUITENLAND JERUZALEM. De Israëlische po litie heeft meegedeeld dat Jordaan se schildwachten in het niemands land in Jeruzalem een Britse zen delinge hebben doodgeschoten. LONDEN. De Anglicaanse Kerk heeft de instelling van een com missie bekend gemaakt, die zal onderzoeken of het niet wenselijk is de benoeming van bisschoppen te wijzigen. Deze worden thans door de monarch benoemd, op ad vies van de premier. TOKIO. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Zentaro Kosaka, heeft tot een commissie uit het parlement gezegd, dat Ja pan Nederland te verstaan heeft gegeven dat Japan politiek gezien in een moeilijke positie zou gera ken wanneer Nederland militairen via Japans grondgebied naar een betwist gebied zou vervoeren. BERLIJN. Het Oostduitse com munistische blad „Neues Deutsch- land" heeft gemeld dat oost-Duits- land meer levensmiddelen moet invoeren dan het van plan was we gens de tekortkomingen van zijn collectieve boerderijen in het afge lopen jaar. INNSBRUCK. Een Nederlander, de 46-jarige Hendrik van Over- beek, is na een val tijdens een ski tocht naar Serfaus in de provincie Tyrol, overleden, zo meldde de po litie daar. OSLO. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange heeft donderdag in het parlement kritiek geuit op leidende politici in enkele westelijke landen, die twijfelen aan de geschiktheid van de organisatie der Ver. Naties als voornaamste werktuig in de inter nationale politiek. Merkwaardig gezelschap verdween ZIERIKZEE, februari. Alle geest drift van de 19e eeuw om het nut tige met het aangename te vereni gen, ligt besloten in de naam: „Tot Nut en Uitspanning", één der be roemdste leesgezelschappen, die Schouwen-Duiveland heeft gehad, maar die precies dertig Jaar gele den ophield te bestaan. „Tot Nut en Uitspanning" was eenmaal een zeer bloeiend gezelschap, dat werd opgericht in 1845, maar - zjj het stellig niet roemloos - ten onder ging in het begin van 1932, dertig jaar geleden dus. De bakermat van het gezelschap was Noordwelle. De opperste funktie in het gezel schap was direkteur, die in 1854 toeviel aan zekere heer K. J. Dhuy, geassisteerd door de heer D. Kwaak als secretaris-penning meester. Reeds onmiddellijk waren in portefeuille de tijdschriften „De stads- en dorpsbibliotheek" en „Het nieuwe Nederlandsche Maga zijn", later aangevuld met de „Om nibus", maar ook boeken circuleer den, die den leden in zakken ge bonden kregen toegestuurd. Het „elck-wat-wils-princlpe" ging zo ver, dat men even later naast el kaar in de portefeuilles aantroi „Het bijbels dagschrift" en „De geschiedenis van Jut", een wal profane combinatie, waarover onze 19e eeuwse voorouders blijkbaai nimmer zijn gestruikeld. Combinatie met Renesse In 1855 kreeg „Tot Nut en Uit spanning" er heel wat lezers bij, want het gezelschap werd gecom bineerd met dat te Renesse en de heer Dhuy bleef gehandhaafd tot de fusie en diende het gezelschap niet minder dan 34 jaar. Een besluit van verstrekkende betekenis viel op 25 januari 1856. Men kwam toen overeen dat de gelezen boeken en tijdschriften in de wintervergaderingen voortaan zouden worden verkocht aan de leden. Deze boekverkoping besloot men te combineren met het pot verteren, hetgeen een onuitputte lijke bron van vermaak voor onze voorouders bleek. Reeds in de na jaarsvergadering werd de stand van de maan gepleegd - ver lichting was er toen niet in noord westelijk Schouwen - en stelde men de „leutige" avond vast. Men besloot - om een voorbeeld van een enkel jaar te nemen - in te slaan voor het festijn: 17 pond vlees, 20 pond brood (wittebrood en krentebrood) en per man een fles wijn (ook per man een pond vlees trouwens), meegerekend de thuisblijvers. Tot het hanekraaien Reeds om drie uur in de middag begon zo'n wintervergadering. Bij de aanvang mocht bier of thee worden besteld, maar de penning meesters waren „die-hards" en zorgden dat de kas er geen verlies door leed. Ze hanteerden een ge raffineerd stel boetes, een lange waslijst is er van bekend: een vlek op een boek ct. boete; een grote vlek 5 ct. boete; een scheur 5 tot 10 ct. boete; entree nadat de ver gadering was begonnen 2Vz ct. boe te. Wie binnenkwam tijdens het lezen der notulen 3 ct. boete, een tarief dat opliep tot 10 ct. naar mate men nog later ter vergade ring kwam. Ook het verzenden en het invullen der boekjes gaf alle gelegenheid met een boetesysteem te werken. Hoe dat ook zat met al die boe tes, het potverteren loog er niet om. Om 6 uur kwam er „koffie met brood" en nadien kwamen de gla zen op tafel en werd er duchtig pret gemaakt, met biljarten, kaar ten, boetes uitrekenen totdat ein delijk de boekverkoping plaats vond. De gemeenschappelijke maal tijd begon om 's nachts 12 uur en daarbij werd lustig ge schranst. De kroniekschrijver meldt: „verzadigd ging men na een blijgeestig gebed eerst bij het hanekraaien naar huis". Na 1860 echter werd de boekver koping opgeluisterd met voordrach ten en lezingen. Het verzenden dei ooeken - een heel karwei - werd gehonoreerd met f 1 tot f 2,50 pei jaar. De dames Bij het 50-jarig bestaan besloot het bestuur ook de dames toe te laten tot wintervergaderingen, maar later is men daar weer op teruggekomen. Het 75-jarig bestaan - hoe was toen de glorie van „Nut en Uitspanning" reeds getoond - werd in alle stilte gevierd en ieder een voelde het naderende einde. Als gezegd viel begin 1932 de ge nadeslag. Eén der merkwaardigste eilandelijke verenigingen verdween /an het toneel en daarmede een tuk 19e eeuwse gezelligheid, die nimmer terugkeren kan en zal. Ingezonden mededeling is beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product von BRINK, Qroot-Ammors Retoertje Canada: 1000 gulden DEN HAAG, 8-2. De luchtvaart maatschappijen, aangesloten bü de I.A.T.A., waaronder de K.L.M., hebben besloten om op de Noord- atlantische route speciale tarieven In te voeren voor het vervoer van 25 of meer personen, zo meldt de K.L.M. Deze tarieven, die, mits de rege ringen ze goedkeuren, reeds 10 Ingezonden stukken „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De plaatselijke commissie van het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de Volksgezond heid „Draagt Elkanders Lasten" hoopt van 12 tot en met 17 febr. 1962 een huis aan huis-kollekte te houden. De opbrengst van deze kollekte is bestemd voor leden van de christelijke vakbeweging, die ten gevolge van langdurige ziekte, in validiteit e.d. steun in velerlei vorm behoeven. Uw bijdrage stelt het fonds mede in staat de zo noodzakelijke hulp, waarvoor veel geld nodig is, te verlenen. Wij bevelen deze kollekte van harte bij onze stadgenoten aan. De plaatselijke commissie van het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de Volks gezondheid „Draagt Elkanders Lasten". KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Nijverdal (vac. G. Heijerman): G. Veeneman, Amers foort en (vac. 3e pred.pl.): D. J. Borgers, Hoogeveen. Bedankt voor IJmuiden (4e pred. pl.): D. W. Dondorp, Antwerpen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid: J. M. Visser, Dokkum. Aangenomen naar Utrecht-C: W. van 't Spijker, Drogeham. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid wij k :L. Rijksen, Rotterdam-West. Ingezonden mededeling /?tuxxe/b dm, J. W. KOOMAN ^=5= Ellemeet Tel.01117-281 maart zullen ingaan, hebben be trekking op reizen lussen de Ver enigde Staten, Canada en Mexico enerzijds en Europa, Afrika en het Nabije Oosten anderzijds. Tussen Amsterdam en New York resp. Montreal ,komt deze reduc tie, afhankelijk van de keuze van 't vliegtuig (straalvliegtuig of zui germotorvliegtuig) neer op een be drag van 650 730 gld. per groeps- lid, zodat bijv. de reis heen en te rug naar de Verenigde Staten in een vliegtuig met zuigermotorec voor 1110 gulden kan worden ge maakt en naar Canada voor 1033 gulden. Uit de jeugd van Jezus is ons zo goed als niets bekend. De evan gelieschrijvers waren geen verslag gevers, die er op uit waren de nieuwsgierigheid van hun lezers te bevredigen met het opdelven van „interessante" bijzonderheden uit iemands leven. Slechts één episode is ons overgeleverd, nl. die van de twaalfjarige Jezus in de tempel, Lucas 2 40-52. Dit verhaal is er ons des te kostbaarder om. Het laat ons Jezus zien als een jongen, die merkwaardig zelfstan dig is voor zijn leeftijd, tot verba zing van zijn ouders, die zoiets niet van hem gewend zijn. Maar aan de andere kant ook weer geen eigenwijs en over het paard getild wonderkind; temidden van de schriftgeleerden in de tempel is het Jezus, die luistert en vragen stelt, en niet andersom. Hij is nog bezig te leren, zich voor te berei den; Hij is nog niet zelf de leraar. Toch geeft Hij aan Jozef en Maria een les - een harde les: Wist gij niet, dat ik bezig moest zijn met de dingen Mijns Vaders? Dit bezig-zijn met de dingen van God betekent: zich los maken van alle menselijke bindingen, te beginnen met de binding aan Zijn ouders (Joh. 2:4: Vrouw, wat heb ik met U van node?), totdat Hij volkomen vereenzaamd, van alle mensen ver vreemd, aan het kruis hangt. Zijn roeping is die van een steeds groter wordende eenzaamheid, van niet-begrepen en uitgestoten wor den door de mensen. Maar juist in die eenzaamheid laat Hij de mensen niet los: zij laten Hem los, maar niet omgekeerd; het is juist zijn solidair-zijn met de mensen, waardoor Hij van allen vervreemdt Zo baant Hij echter de weg tot een nieuwe gemeenschap tussen God en mens. Hij sterft, van God en van de mensen verlaten - om God en mens weer bij elkander te brengen en met elkander te ver zoenen. Dit is de weg, die zich nu reeds, op zijn twaalfde jaar, duidelijk af tekent. Maria zal veel moeten lijden: Haar Zoon is voor hóór verloren - om, als Gods Zoon, van en voor ons allen te zijn. F. A. v. L. 36. Agua, Presto en Tim komen behoedzaam hun tent uit. Ach ter de tent staat Grijze Beer, die een vurige toespraak houdt tot de Osage-krijgers. „Volk der Osagen!" klinkt zijn felle stem, „de geesten der rivier, toornig over de eerloze houding van uw opper hoofd, hebben Biakese deze avond in de rivier doen ondergaan. Ik, Grijze Beer, die in betere tijden u aanvoerde in de roemvolle strijd tegen de Shoshonen, ik ben door de riviergeesten uitverkoren om als uw opperhoofd de eer der stam te herstellen 1" „Vlug", fluistert Agua tot de anderen, „zolang hij daar staat te brallen, kunnen wij ongezien ontsnappen!" Sluipend van tent tot tent, lukt het het drietal inderdaad het dorp uit te komen en even later zitten zij al in een kano en paddelen snel stroomopwaarts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5