Ir. A. W. Liiitjens voor Kring Schouwen-Duiveland Z.L.M. Tuinman Zoop Laatste nieuws TAART Schouwse boeren ongerust (Vervolg van pagina I) Voorlichting Dankbaar zei de voorzitter te zijn voor het werk van de Bedrijfs- studiegroep, welke in nauwe sa menwerking met de rationalisatie kernen en vooral ook samen met de assistenten van de R.L.V.D. zeer waardevolle voorlichting ver strekt. De activiteit van deze groe peringen is zeker welkom nu als gevolg van de inkrimping bij de R.L.V.D. op Schouwen-Duiveland nog slechts twee assistenten be schikbaar zijn. De heer Geluk meende dat de boer van tegen woordig zich dient aan te passen aan de nieuwe wegen van voor lichting, want het gevaar is niet denkbeeldig, dat men zich afzij dig houdt en los komt te staan van nieuwe denkbeelden en mogelijk heden. Ook de boeren onderling moeten met respect voor eikaars standpunt meer en meer hun me ning aan elkaar toetsen en met meer vertrouwen ook het werk van de ander bezien en volgen en voor- ai er de positieve kanten uithalen inplaats van enkel maar de nega tieve, zoals meestal gebeurt, aldus de Kringvoorzitter, die voorts in ging op de grote veranderingen die zich momenteel rondom Schouwen -Duiveland voltrekken. Landbouw en recreatie In dit verband zei de heer Geluk „het gekrakeel om het verdelen van de buit is goed op gang geko men". Het probleem „landbouw- recreatie" dient als organisatie en individueel onderkend te worden De heer Geluk merkte op, dat landbouw en recreatie in vele ge vallen goed kunnen samengaan, maar dat men toch dient te over wegen dat recreatie even conjunc tuurgevoelig is als de landbouw zelf. Voor de landbouwvertegenwoor- digers is het een zeer moeilijke taak om de belangen van de land en tuinbouw in deze te behartigen. De een wil zijn agrarisch gebied immers agrarisch houden, de ander accepteert graag recreatiebestem ming. Over het streekplan zei de heer Geluk, dat dit tot nu toe agrarisch gezien niet ongunstig is uitgeval len. De voorzitter achtte het ech ter een onbillüke zaak door het trekken van een lijn op de kaart de grond aan de ene kant van dat lijntje tot het tienvoudige in waar de te verheffen* terwijl dc grond aan de andere kant van het lijntje misschien nooit in aanmerking mag komen als bouw- of rccrea- tiegrond. Over een ander gevolg van het Deltaplan, de verzoeting van het water, zei de heer Geluk, dat „zoet water agrarisch Schouwen-Duive land als muziek in de oren klinkt", hoewel het intussen wel vaststaat dat de landbouw zich niet al te veel van infiltratie moet voorstel len. Voor de zich meer en meer ontwikkelende tuinbouw zal zoet water echter een factor van beslis sende invloed zijn. De vele schokkende gebeurtenis sen die Schouwen-Duiveland gedu rende de laatste 25 jaar heeft on dergaan - crisis, oorlog en ramp - blijken een aansporing_te zijn ge weest om veel nieuwe vormen op sociaal, technisch en bestuurlijk vlak te accepteren. De voorzitter achtte het een gelukkige omstan digheid dat mensen wegtrokken, daar deze zich bewust waren dat het beter was te gaan waar geen of onvoldoende emplooi meer was. Het kon niet uitblijven, aldus de heer Geluk, dat op alle nieuwe dingen, op vele veranderingen waar ook schaduwzijden aan zit ten, ook wel critiek geuit wordt. We mogen niet uit het oog verlie zen dat niet de praters en de cri tici, maar slechts de bouwers aan Zeeland en aan Schouwen-Duive land een toekomst kunnen bieden. Zonder bouwen, zonder positieve medewerkers verzanden we in Koekoekgedoe en uw rol is in kor te tijd uitgespeeld, aldus de heer Geluk, die benadrukte, dat met constructief bouwen, met positief geloven, hopen en werken Zeeland en dus ook Schouwen-Duiveland een eigen plaats in Europees ver band kan veroveren. De vergadering koo9 als lid van de financiële commissie, wegens periodieke aftreding van de heer C. D. Gast te Ellemeet, de heer J. M. Dalebout te Serooskerke. De heer H. J. v. d. Zande te Nieuwer- kerk werd bij acclamatie herkozen als hoofdbestuurslid. Als plaatsver vanger van de heer v. d. Zande was aftredend en niet herkiesbaar de heer J. Romeijn Cozn. te Ou- werkerk. In de plaats van de heer Romeijn koos de vergadering als pl.v. hoofdbestuurslid de heer A. Doeleman te Nieuwerkerk. In zijn openingswoord memo reerde de heer Geluk voorts het onlangs in kleine kring gevierde jubileum van kringsecretaris F. C. Hanse, die deze functie 25 jaar on der soms moeilijke omstandigheden met veel ijver en toewijding heeft, uitgeoefend. HENG STENK EUKING TE UTRECHT Nieuwerkerkse fokker behaalde succesvol resultaat De hengstenfokker de heer A. J. v. d. Graaf te Nieuwerkerk, heeft op de deze week te Utrecht gehou den keuringen van vyf- en zes jarige hengsten, een succesvol re sultaat behaald met de hengst „Winson", die een I A-premie zich zag toebedeeld. Aan de keuringen werd deelge nomen door dieren uit zeven pro vincies. Reeds bij de voorselectie - uitkomend in een groep van 14 15 dieren - doorstond „Winson" de kritische blikken van de keur meesters. Later weer voorgebracht in catalogusvolgorde bleek de Nieuwerkerkse hengst goed voor een gooi naar de eerste plaats. Deze werd hem echter op het nippertje afgesnoept door een ander dier, dat evenwel eenzelfde IA-premie kreeg toegewezen. Zo kwam „Winson" op de twee de plaats, maar het succes is gul genoeg voor de eigenaar om voort te gaan op de ingeslagen weg. Ingezonden mededeling /POTTER'SgM ..UNIA M«NTMOLI»m«TS Teden hoest en Keelpijn Uilwerking frappan»-*" „Garantiebeleid op ilood spoor" ZIER1KZEE, 9-2. Tijdens de don derdagmiddag in het „Huis van Nassau" alhier gehouden jaarver gadering van de Kring Schouwen- Duiveland van de Z.L.M., heeft ir. A. W. Luitjens te Goes gesproken over het onderwerp „Akkerbouw en afzetproblemen" en hierbij ge steld dat men met het garantiebe leid op een dood spoor is gekomen. Tot voor enige jaren was het ga rantiebeleid op basis van kostprij zen nog een aanvaardbare oplos sing, maar de laatste tijd zit de ak kerbouw in de slechte hoek en is de rentabiliteit sterk teruggelopen. Als oorzaken voor het naar zijn mening falende garantiebeleid wer den door ir. Luitjens o.a. genoemd: de onmogelijkheid om de z.g. „vrije produkten" rendabel te kunnen te len, de uitholling van de suiker bietengarantie door de beperking van het kwantum en het feil dat de vrije uitloop van de voedergra- ncn slechts een theoretische moge lijkheid is. Hierbij dient bok reke ning te worden gehouden met de snel stijgende kosten. Ir. Luteijn wees er op dat voor al in het noorden van het land op positie tegen het akkerbouwbeleid wordt gevoerd omdat men juist in die streek met zeer slechte uitkom sten te maken heeft. De spreker achtte overigens de onrust in de akkerbouwsector wel verklaarbaar omdat men niet weet waar men aan toe is en omdat er een ongun stig klimaat heerst voor investe ringen. Ir. Luitjens betoogde dat naar zijn mening het garantiebe leid voor verbetering vatbaar is. De weg hiertoe ligt z.i. in het ver breden van het garantievlak en het in verband brengen van het ga rantiebeleid mét de rentabiliteit van het gehele bedrijf. De heer Luitjens achtte voorts meer aandacht; nodig voor het as pect van de risico's en noemde het niveau van het arbeidsinkomen van de boer onvoldoende om fi nancieringsmoeilijkheden bij te genslag te kunnen opvangen. Drie factoren geven bij het arbeidsin komen van de boer volgens ir. Luitjens de doorslag, namelijk de gezinsuitgaven, ruimte voor het ge deeltelijk opvangen van risico's en speling voor het reserveren voor investeringen. Overigens meende ir. Luitjens wel dat de kostprijzen en het arbeidsinkomen voor het garantiebeleid als peilers gehand haafd dienen te blijven. Ir. Luit jens besloot zijp met aandacht ge volgde causerie met de mededeling in zijn praatje een constructieve bijdrage te hebben willen leveren aan het gesprek over het land bouwbeleid, waarop hij nog enige opmerkingen maakte over afzet problemen en marktonderzoek. Ingezonden mededeling Aanstaande bruidsparen WIST U dat wy als verlengstuk van onze zaak ook met U naar de meubel- toonzalen aan de fabrieken gaan? Vraagt nadere inlichtingen omtrent de vele voordelen bij woninginrichters Mol 19 Zierikzce Koninklijke Harmonie „Witte van Haemstede" presenteerde zich Nieuwe instrumenten vergden tienduizend gulden HAAMSTEDE, 7-2. Voor een bij na volle zaal hield de Kon .Har monie „Witte van Haemstede" woensdagavond in hotel Bom haar jaarlijkse uitvoering. Het is een goed uitvoering geworden, doch het moet ons van het hart, dat het toneeltje in de „Tavenu"-zaal voor een dei'gelijke muzikale explosie toch te klein is. Misschien was dat de oorzaak van het niet geheel tot zijn recht komen van enkele nummers. Voor al in „Der Bettelstudent" trad een jammerlijke storing op. Ook in het laatste nummer, „Mars der Medi ci" waren enige zwakke momenten De andere nummers echter wer den goed uitgevoerd. Zo kwam het gezelschap in de Kleine Blasor- chestersuite van Eugin Fulling tot een hoogtepunt, waarvan de Ga votte een bewijs leverde van lange studie en grote aandacht. Een da verend arrangement van Harold Walters van „When the Saints" be wees dat de Kon .Harmonie zich ook in het lichtere genre uitste kend thuis voelt. Na-de muzikale uitvoering dank te de voorzitter, de heer H. P. Ver ton, de musici voor hun muzikale notenregen. Omdat zelfs een be langrijke gebeurtenis snel wordt vergeten herinnerde hij de aanwe zigen er aan dat dit de eerste ken nismaking was met de nieuwe in strumenten, die een waarde verte genwoordigen van boven de f 10.000 Hij kon verder de leden verblij den met de toezegging van de bur gemeester een nieuw instrument te schenken. Welkomstwoorden Bij de aanvang van de avond heette de voorzitter in het bijzon der welkom burgemeester en mevr. Röell, de ere-voorzittei', de heer C. A. Hartog en enkele deputaties van zusterverenigingen uit de omge ving. In de allereerste plaats dank te hij de burgemeester voor de door hem bij zijn 30-jarig ambts jubileum toegezegde kroontjes op de uniformen. Deze zijn inmiddels heel kunstig op de mouwen van de uniformen aangebracht. Spi\ her dacht het overleden erelid, wijlen de heer C. Moeilijker. De voorzit ter stelde het op prijs dat er nu na de herindeling twee gezelschap pen in één dorp zijn en hij sprak de wens uit dat de vriendschaps banden met de fanfare „Luctor et Emei'go" uit Renesse nog wat strakker worden aangetrokken. De nieuwe instrumenten zijn zo goed als betaald uit de oud-papier-actie en enkele bijdragen uit de burgerij. Spr .haalde nog het fruitcorso in Goes aan, waar ook de Kon. Har monie voor de tweede maal een uitstekende indi'uk achter liet. Door verti'ek en treurige omstan digheden is het aantal donateurs iets afgenomen. De vooi'zitter zag dan ook gaarne deze achterstand weer spoedig ingehaald. Uit de wgoi'den van de voorzitter mogen we gerust constateren, dat het de Kon. Harmonie goed gaat. Dodental te Völklingen gestegen tot 305 Het Westduitse Rode Kruis heeft vrijdagochtend meegedeeld dat het aantal doden van de mijnramp ie Völklingen tot 305 is gestegen. De nieuwe Amerikaanse weer- satelliet, de Tiros IV, heeft uitste kende beelden uitgezonden van wolkenformaties boven de aarde. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 1 febi\Elizabeth Cornelia, d. van Johan van Beve- x-en en Teuntje Struijk; 3 febr.: Mai'ia Johanna, d. van Johannès Cornelis Bolier en Maria Johanna Borremans; 5 febi\: Willem, z. van Hubertus Berrevoets en Pieternella Johanna de Looze; 5 febr.: Mai'inus Coi-nelis, z. van Jan Adriaan Fondse en Maria Elisabeth van Dijke (te Westerschouwen); 6 febr.: Jacob Marinus, z. van Dingenis Welleman en Catharina Polderdijk (te Wes- terschouwen)7 febr.: Cornelis, z. van Leonai'dus Juf f ex-mans en Cor- nelia Pieternella Dekker; 7 febr.: Annemarie Heieen, d. van Willem George Fi-ederik Blokpoel en Lecn- tje Pieternella Janse; 8 febr.: Jan Cornelis, z. van Johannes van den Bos en Wilhelmina de Bruine (te Bruinisse). Overleden. 3 febr.Lena van Gilst, 88 j„ gehuwd geweest met Jacob Cornelis Kik (te Bruinisse) 5 febr.: Johannes Stephanus Nico- laas Cramer, 65 j., gehuwd met Albertha Mai'ia Schuelcr (te Amersfoort). STAD EN PROVINCIE ZIEiUKZEE Studiereisje naar Keulen Deze week bracht de firma Steu- tel te Zierikzee met een aantal landbouwers een bezoek aan de Deutzfabrieken te Keulen, j Bezichtigd werd het vervaardi gen van scheeps-, auto- en trek- kermotoren en nog zeer veel an- i dere stationaire diesels. Men zag dc tractoren bouwen van het cer- j ste tot het laaste onderdeel. Iedere 6 min. loopt er een tractor van de band, momenteel worden er 32.000 per jaar geproduceerd en dit zal i nog worden opgevoerd tot 48.000. Allen hebben hier een goede in- fdruk kunnen.krijgen van het ver vaardigen van dieselmotoren en tractoren. Velen waren dan ook onder de indruk van de machtige vol-automatische machines waar mee dit gebeurt. Al met al kunnen de landbou wers terug zien op een prettige en zeer interessante dag. De reis werd gemaakt met een touringcar van de firma van Oeve- ren, met als chauffeurs de heren van Aken en Willemse. Bijeenkomst „Fryske Krite" In een zaal van het Ned. Herv. verenigingsgebouw werd vorige week een bijeenkomst gehouden van de Fryske Kiite". Een cause rie werd gehouden door rnr. K. A. Keuning over het onderwerp: „De rechtspraak in Friesland in vroe ger eeuwen". De heer de Jong toonde een serie kleui'endia's over Oostenrijk. Enkele liederen werden gezongen. Na een dankwoord van de vooi'zitter volgde sluiting der geslaagde bijeenkomst. OO STERLAND Bejaarden kregen bezoek Op de bejaai'denbijeenkomst, die donderdagmiddag onder leiding van mej. A. Boot werd gehouden kwamen op bezoek de heer en me vrouw Kosten-Hartogh, vroeger te Oostexiand. Mevr. Kosten was één van de eersten die de bejaarden soos heeft helpen oplichten en ge zien het kleine begin stond ze ver baasd over de groei die dit insti tuut heeft genomen. Vooral in de laatste tijd zijn er vele trouwe be zoekers bijgekomen. De bejaarden werden door de bezoekers getrac- teerd terwijl menige herinnering uit de eerste tijden de revue pas seerde. Mevr. Kosten heeft de be jaarden nog vergast op een humo ristisch verhaal dat de lachspiex-en in beweging bracht. De heer C Bolle sprak een dankwoord dat door de heer Kosten werd beant woord. Onder orgelbegeleiding van mevr. Capelle-van den Berg wer den enige toepasselijke liederen gezongen. Het was een prettige middag voor onze bejaarden. BRUINISSE BRUINISSE. Mej. Nellie Beek man Sd., te Bruinisse, behaalde deze week op een te Zierikzee ge houden examen haar 'diploma kraamverzoi-ging. Jaarvergadering Afdeling Alg. Ned. Agrarische Bond De afdeling Bruinisse van de Al gemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond hield deze week zijn jaarvergadering in „Het Centrum" onder leiding van de heer W. van den Ouden. Deze sprak een openingswoord, waarbij hij constateerde dat de landarbeid in 1961 onder betere weersomstandigheden kon worden verricht dan een jaar tevoren. Toch heeft deze landarbeid over het al gemeen niet de waardering die zij verdient en velen kei'en deze land arbeid de rug toe, om op fabrieken te gaan werken of in de Rotter damse havens. Verheugend is het daarom te constatei'en, dat alles wordt ge daan om de landarbeid die positie te geven, waarop zij recht heeft en een der symptomen, dat aandacht wordt besteed om ook de landar beider gelijkwaardig te doen wor den aan de fabrieksarbeider noem de spreker het toekennen van vrije zaterdagen. Hij hoopte dat het aan tal vrije zaterdagen in het nieuwe contract zou vermeerderen. De jaarvei'slagen van secx-etaris en penningmeester werden goed gekeurd. De heer W. van dén Ouden werd als voorzitter en de heer M. D. Bal als penningmeester herkozen. In de kascontrolecom missie werd benoemd de heer H. Dorst, het secretariaat wordt thans verzorgd door de heer van Strien. Bij de rondvraag kwam over verschillende kwesties een geani meerde bespreking los, maar het bestuur beantwoordde alle vragen en opmerkingen op bevredigende wijze, zodat van een bevredigende vei'gadering kon worden gespi'oken in het door de voorzitter uitge sproken slotwoord. Gemeente verliest proces De heer J. Griep, betonwarénfa- brikant te Bruinisse heeft - zo ver nemen wij - een door hem tegen de gemeente begonnen proces ge wonnen. Destijds protesteerde be trokkene tegen de gemeente inzake betaling van rioolbelasting, een protest dat hij liet uitgroeien lot een pi-oces. De rechtbank te Mid- delburg stelde de heer Griep deze week in het gelijk. Feest op huwelijksdag vorstenpaar Het feestcomité besloot deze weck in zijn gehouden vergadering dat ook te Bruinisse feestelijkheden zullen worden georganiseerd, als het zilvèferi huwelijksfeest van het koninklijk paar zal worden her dacht.. Als hoogtepunt van deze feestelijkheden is gedacht aan een Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), pass 8-2 Azox*en naar Aruba. Koratia (t.), 8-2 te Port Said. Speciaal toestel naar Anchorage SCHIPHOL, 8-2. Donderdag avond is een speciaal K.L.M.-toe stel - een D.C. 7 C - naar Ancho rage in Alaska vertrokken om de lijnvlucht te voltooien via Tokio naar Biak', ten behoeve van de in Anchorage bevindende passagiers van het D.C.-8-vliegtuig, dat aan vankelijk cp deze lijndienst was in gezet. Het ligt in de bedoeling dat on geveer vijftig van het tachtigtal passagiers de reis per D.C.-7 C van Anchorage uit zullen voortzetten. De overige passagiers, voor wie in de kleinere D.C.-7 C geen plaats is en voorzover deze niet met een an dere maatschappij hun bestemming hebben bereikt, zullen nu hun reis kunnen vervolgen met het DC-7 C lijnvliegtuig dat volgens dienstre geling vrijdagavond (vandaag) van Schiphol via Anchorage en Tokio naar Biak zal vertrekken. Ingezonden mededeling PREDIKBEURTEN (Vei'betei'de lijst) Ncd. Herv. Kerk Kerkwcrvc: 2.30 uur (cn dus niet 10 uur) dhr. Malipaard. Rcnessc: 9.30 uur dhr. Malipaard. Noord- wcllc: 11 uur dhr. Malipaard. sprookjesoptocht, waarnaast na tuurlijk nog de gebruikelijke kin derspelen en andere wedstrijden zullen worden georganiseerd. De juiste datum is nog niet bekend. j ZON NEM AIRE Geslaagde cabaretavond voetbalvereniging De voetbalvereniging „Zonne- j maii'e" heeft woensdagavond ruim 100 leden, donateurs en belangstel- lenden een onvergetelijke ontspan ningsavond bezorgd, welke werd verzorgd door het cabaretgezel schap Wim de Graaf uit Middel burg. Nadat de heer St. van den Berge als voorzitter een kort wel komstwoord had gesproken tot de aanwezigen startte de cabaretgroep met een zeer gevarieerd en veelbe lovend programma. Enige zeer ge slaagde onderdelen van deze avond waren de schetsen „Een katterig geval" en „Het vrouwtje van Sta voren", waarbij vooral opviel het spel van de heer de Graaf. Lang durig applaus bewees wel dat men het gebodene zeer wist te waarde ren. In de pauze was er gelegen heid loten te kopen voor een ge animeerde verloting. De nummers „Muzikaal intermezzo" en „Muziek populair" werden op vaardige wij ze gebi'acht door de bekende pia nist Baby den Toonder, die reeds enige malen voor de radio optrad. Deze bijzonder geslaagde avond werd besloten met „Vanachter het ijzeren gox-dijn", waarna er voor de liefhebbers gelegenheid bestond deel te nemen aan het bal, waar voor de muziek werd verzorgd door Baby den Toonder. HAAMSTEDE Toneelstuk op uitvoering „Witte van Haemstede" HAAMSTEDE, 8-2. Op de uit voering van de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" is het to neelstuk: „Het leven gaat verdei'", een spel in drie bedrijven van Martin van Spaandonk, ten tonele gevoerd. Het stuk behandelt de trieste gevolgen van een geval van ..joy-riding", waarbij een 17-jax-ige de eigenaar van een grote floi'e- rende zaak doodrijdt. De weduwe zet de zaak voort met behulp van haar zoon. Later doet een reiziger zijn intrede, een bekwame kracht, die echter dezelfde blijkt te zijn als degene, die zeven jaar eerder de vader doodreed. De problema tiek van het gegeven spitst zich toe als de jongeman verliefd wordt op de dochter dés huizes. De schx'ijver vond een oplossing door de jongen eerst te laten boe ten in de gevangenis, waarna een mogelijkheid voor een nieuw begin zou kunnen worden geschapen. Spelers en speelsters hebben veel eer ingelegd met dit stuk, dat rijk is aan dramatische hoogtepunten. Medespelenden waren: mevr. J. J. v. d. Weel-Schoonaard, mej. G. Bolijn, mej. T. Flohil, mej. G. Bol kenbaas en de heren J. L. Hanse, A. P. Visser, Th. v. d. Weel en J. Vi'edenbregt. In vei'schillende scènes wisten de tonelisten het publiek zeer te ont- x'oeren. Aan het slot dankte de vooi'zit ter de tonelisten waarbij hij ook de schminker, souffleur en regis- seui-, de heer M. Vissei', niet vergat Een verloting- werd gehouden tot bestrijding der uitgaven, terwijl men nog geruime tijd aanwezig bleef onder de vrolijke tonen van het dansorkestje uit Burgh. Veel bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen; matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en west; minder koude nacht; morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 10 febi'. Zon op 8.06. onder 17.43. Maan op 10.57, onder 11 febr. Zon op 8.04, onder 17.45. Maan op 11.25, onder 1.06. 12 febr. Zon op 8.03. onder 17.47. Maan op 11.57, onder 2.18. Eerste kwartier: 11 febr. te 16.43. Hoop; wa t ers t a nden ZIERIKZEE: 10 febi". 7.00 v.m. 19.46 n.m. 11 febx*. 7.46 v.m. 20.29 n.m. 12 febr. 8.35 v.m. 21.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 febr 6.51 v.m. 19.14 n.m. 11 febx'. 7.36 v.m. 20.04 n.m. 12 febx'. 8.26 v.m. 21.01 n.m. Doodtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een in betekenis toenemen de rug van hoge luchtdruk is van de Britse eilanden over het Noord- zeegebied naar het oosten en zuid oosten getx'okken, hetgeen in ons land vergezeld ging van een hel- dex-e nacht tijdens welke het in het binnenland op de meeste plaatsen enkele graden vroor. Inmiddels is een uitgebx'eid en gecompliceerd depressiegebled be zig langs IJsland naar het noord oosten te ti'ekken. Aan de zuidzij de hiervan voeren zuidwestelijke tot westelijke winden zachtere en vochtiger lucht over Ierland en Schotland aan. Deze lucht zal ons land in de loop van de nacht berei ken, hetgeen vergezeld zal gaan van veel bewolking en plaatselijk wat x-egen of motregen. De mini mumtemperaturen zullen de ko mende nacht weer hoger zijn. De Schouw en-Duivelandse ver lotingen blijven fopnieuws opleve ren, ook al is het positieve element waar het om gaat, altijd het „spek ken der kas", een aan de varkens- mesterij ontleend begrip dat was sen en toenemen betekent. Inzet van de verloting was ditmaal een taart, een groot, rond en schuimig geval, dat de uitstaltafel domi neerde. De taart stond er overwel digendwelig en begeertewekkend tussen stukjes zeep, pakjes was- poeder, blikjes vruchten en zakjes appelen, allemaal troostertjes uiteraard, vergeleken bij het zoete klapstuk van de veiling, dat voor deze keer een taai verlotingsleven bleek te hebben. Meestal is zo'n taart al direct terecht gekomen bij degene, die ook reeds met een blik appelmoes of een kilo rundvlees op schoot zit. De uitzondering be vestigde echter ook deze keer de regel en de taart bleef met een triomfantelijke laaiheid het deel nemende publiek boeien, vooral de ene mevrouw, die al dikwijls met steelse blikken de realistische hoe danigheden van de taart had ge monsterd en daar ook het aantal gekochte lootjes op had afgestemd. Helemaal zonder succes bleef deze koopactie niet, want een busje vruchten en een fietsbel waren haar achtereenvolgens reeds deel achtig geworden. Twee zeer uit eenlopende zaken, wier frappante ongelijksoortigheid overigens de aandacht voor de taart niet deed verslappen. Intussen gingen vlotte dametjes de zaal rond om ook de laatste lootjesrestanten te slijten aati het publiek en hun „wie moet er nog lootjes?" hield de spanning er in. Een verkoopstertje hield de res tanten omhoog en mevrouw schoot onmiddellijk toe. „Ierzó aollemaele", sprak ze in vloeiend Schouws en pa was goed voor een zeer royaal voorschot, want er bleken er toch nog heel wat meer te zijn dan de taartlus- tige bij het zien had gemeend. De loterij was opgezet volgens het tijdsparende systeem van: „lootje openvouwen en weten waar je aan toe bent". Mevrouw had het er druk mee. Er kwam nog een doosje sigaretten uit de bus en een map schrijfpapier, maar toen was het ook echt gebeurd. De taart stond er nog en juist toen mevrouw - de schoot vol papier - haar uiterste verbazing publiek wilde maken, riep een der lootjesmeisjes achter in dc zaal: „wie nog lootjes, de allerlaatste". Er is immers een verschil tussen de laatsten en dc allerlaatsten, zijn hel slechts een subtiel. Juist dit uiterst kleine verschil werd echter mevrouw noodlottig. Ze kocht geen lootjes meer en de taart ging roemloos haar neus voorbij. Een onbekende liep er triomfantelijk mee naar „zijn hoek". Mevrouiv had het na kijken! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2