DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dodental mijnramp te Völklingen steeg tot 284 Parij se oproerpolitie slaags met anti-O.A.S.-demonstranten Directe overdracht soevereiniteit geen gespreksvoorwaarde V.S. en Engeland vragen Moskou om een ministersconferentie Telegram Kring Schouwen-Duiveiand Z.L.M. aan minister VRUDAG 9 FEBRUARI 1962 118e jaargang No. 19123 ZIERlKZEESCHEffiNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zondag begrafenis der slachtoffers VÖLKLINGEN, 8-2. Donderdag avond laat hebben de münbouvv- autoriteiten te Völklingen bekend gemaakt, dat de ramp te Völklin gen tot op dat ogenblik aan 284 mensen het leven heeft gekost en dat er nog acht mijnwerkers wor den vermist. Er waren tachtig ge wonden. Do hele dag door was het een komen en gaan van huilende vrou wen, die door familieleden werden ondersteund, bij de mijnkantoren, waar zij meestal de onontkoom bare bevestiging moesten krijgen van het omkomen van echtgenoot of zoon. Fotografen, die, op een vrachtauto staande, telkens weer deze droeve mensengroepen onder de len9 namen, werden op een ge geven ogenblik door verontwaar digde mijnwerkers bedreigd. De persmensen zochten daarop snel een heenkomen. Aan een verhoor van de geredde mijnwerkers over de toedracht van de ramp kwam men donderdag nog niet goed toe, daar de mannen in nog te geschokte toestand ver keerden. Rouw in het Saarland Bondspresident Lübke zal reeds vrijdag, eerder dan het plan was, van zijn bezoek aan Berlijn terug keren om zaterdag hi Völklingen bij de rouwdienst een rede te kun nen houden. Waarschijnlijk zondag zullen de slachtoffers in hun woonplaatsen worden begraven. Tot dan toe blijft geheel Saarland officieel in de rouw. Drie ernstig gewonde mijnwer kers zijn per vliegtuig overge bracht naar Ludwigshaven, waar zij in een speciale kliniek zullen worden behandeld door de specia- Honilerd en veertig politiemannen gewond PARIJS, 8-2. Donderdagavond is de oproerpolitie in Parys slaags ge raakt met duizenden betogers, on der wie studenten en vakbondsle den, die protesteerden tegen de ac tiviteit van de rechts-extremistl- sche organisatie het geheime leger (O.A.S.). Er werden 140 politieman nen gewond, van wie een tiental in een ziekenhuis is opgenomen. On der de betogers vielen acht doden. onder wie een districts-secretaris van de communistische party, en naar schatting honderd gewonden van wie de meesten na behande ling naar huis konden. De politie verrichtte 83 arrestaties. De betogingen waren georgani seerd door het algemeen vakver bond, waarin de communisten de meerderheid hebben, het vakver bond van christelijke arbeiders (katholiek), de communistische partij, dissidente socialisten en studentenorganisaties. Deze orga nisaties hebben een algemene sta king uitgeroepen, die gehouden zal worden tijdens de begrafenis van de slachtoffers. Officieel is meegedeeld, dat geen der omgekomenen door kogels is gedood. Kneedbommen Op het Voltaire-plein, en in de Boulevard Voltaire waren de be togingen het hevigst. Ook bij de Bastille en in andere wijken werd betoogd. Tegen negen uur ontplof ten acht kneedbommen, waarvan één in het kantoor van het Sowjet- persbureaü Tass. Sléchts enkele personen werden licht gewond. De schade was aanzienlijk. De rege ring heeft een onderzoek gelast „naar de omstandigheden waaron der een verboden demonstratie is georganiseerd". In de Italiaanse plaats Canelli bij Asti is een schilderij ontdekt dat door een expert "aan Goya toe geschreven wordt. De eigenaar heeft het schilderij, dat een bis schop voorstelt, dertig jaar geleden in ruil voor een paard gekregen. Indonesië en Nieuw-Guinea DJAKARTA, 9-2. Onmiddellyke overdracht van de soevereiniteit over westelyk Nieuw-Guinea is door Indonesië nooit als voor waarde voor wederzydse bespre kingen met Nederland gesteld, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, vrydag tegen buitenlandse corres pondenten in Djakarta gezegd. De minister zei dit op het vlieg veld van Djakarta, waar hij presi- list voor verbrandingen van het Westduitse leger, dr. Ahnefeld. Een zeventienjarige mijnwerker, die van vroege dienst in een an dere mijn boven was gekomen en zich terstond voor reddingswerk in de rampmijn ging melden, zag tot zijn grote blijdschap uit de liftkooi waarin hij naar beneden wilde gaan, zijn reeds doodgewaande ne gentienjarige broer te voorschijn komen. dent Soekarno begroette bij diens terugkeer uit Bali, waarheen hij prins Akihito van Japan had bege leid. Soebandrio zei dat de Indone sische regering slechts vasthoudt aan het standpunt dat het doel van onderhandelingen de overdracht van de soevereiniteit moet zijn. „Wanneer dit niet het geval is, zouden onderhandelingen geen be tekenis hebben", zo zei hij. Maandag is in Amman het Jordaanse prinsje Ahdoellah, de Jordaanse troonopvolger, gedoopt, dat vorige week dinsdag is geboren uit het hu welijk van koning Hoessein en zijn tweede vrouw, Moena al Hoessein, vroeger Toni April Gardiner uit Ipswich in Engeland. - Foto: na de plechtigheid stopt de trotse moeder de kleine toe, terwijl koning Hoes sein glimlachend toekijkt. Geen diskussies in Warschau WARSCHAU, 8-2. Een Warschause debatclub, die een vooraanstaande rol heeft gespeeld bij het levend houden van de discussie over al gemene vrijheden in een socialisti sche gemeenschap - in het bijzon der de vrijheid van academisch onderzoek - heeft onder krachtige druk van buitenaf besloten haar activiteit voorlopig te staken. Dit is in betrouwbare kringen in de Poolse hoofdstad meegedeeld. Een academicus, die voor het re gime is, zou hebben gezegd dat de clubleden een oppositiegroep vorm den. De V.S. en Zuid-Vietnam WASHINGTON, 8-2. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft donderdag bekend gemaakt, dat er te Saigon een „commando voor de militaire bijstand van de V.S. aan (Zuid)-Vietnam" is inge steld. Dit commando zal het de V.S. mogelijk maken, hun militaire steun aan Zuid-Vietnam te vergro ten, aldus de bekendmaking. Uitbreiding loonconflict in West-Duitsland FRANKFORT, 8-2. Het in de af gelopen weken steeds meer naar voren getreden loonconflict West-Duitsland betreft reeds meer dan 1.700.000 werknemers. De Westduitse spoorwegvakbond heeft nu besloten de tarieven voor de 480.000 arbeiders en employé's van de Westduitse spoorwegen op te zeggen. Medio volgende week zullen de eisen worden omschreven. Een dag tevoren had de West duitse vakbond van kantoorbedien den voor de ongeveer 750.000 em ployé's van de Bondsstaat, de deel staten en de gemeenten de tarieven opgezegd en hogere lonen geëist. In de metaalindustrie in zuid- west-Duitsland dreigt een staking van 500.000 arbeiders om tien pro cent loonsverhoging en zes dagen meer betaalde vakantie. Medisch succes te Boxtel BOXTEL, 8-2. Op 10 oktober 1961 werd op de burgerlijke stand te Boxtel ingeschreven Johannes zoon van V. A. Koopmans en A. Hagenbeek. Dit aandeel in de be volkingsgroei van Boxtel scheen aanvankelijk vrij labiel. Toen het wicht in het St. Ludwinazieken- huis werd opgenomen woog het slechts duizend en zestig gram. De baby viel nog 260 gram af, maar daarna is het gewicht vanaf acht honderd gram geleidelijk in stij gende lijn gaan bewegen en een de zer dagen hebben vader en moeder Koopmans deze jongste van hun vier spruiten als een brokje Hol lands welvaren van zes pond en driehonderd gram thuis gekregen. In het ziekenhuis heeft men deze bijzondere gast uiteraard met ge mengde gevoelens zien vertrekken, na zoveel dagen van spanning, zorg en koesterende belangstelling. In medische kringen wordt herstel vanaf zulk een minimaal gewichts niveau als een uitzonderlijk succes beschouwd. In de Poolse stad Lodz zijn twee r.k. priesters tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het overtypen van een westelijk boek, waarin „de politiek-economische toestand in de Sowjet-Unie, Polen en andere socialistische landen aan kritiek werd onderworpen". Het Belgische persbureau „In- bel" meldt dat de voormalige Kon golese vice-premier Gizenga, die door de regering te Leopoldstad gevangen is gezet, is overgebracht naar Boelabemba, een nagenoeg verlaten eiland in de monding van de rivier de Kongo. Dit is mede gedeeld door Gizenga's neef en aan hanger senator Antoine Kiwewa. Nieuwe poging om kernproefverbod WASHINGTON, 8-2. De presi dent der Verenigde Staten en de minister-president van Groot-Brit- annië hebben - aldus een te Wash ington uitgegeven verklaring - be goten de Sowjetrussische eerste minister gezamenlijk het voorstel te doen voor een bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken vóór het begin van het Geneefse cntwapeningsoverleg. Zij hebben ook voorgesteld da' de drie regeringsleiders zich, op daartoe geschikte tijdstippen en wanneer er vorderingen zyn ge maakt, persoonlijk met de voorge stelde onderhandelingen zullen in laten. In de verklaring wordt nog ge zegd dat de regeringen van Enge land en de Verenigde Staten van mening zijn, dat het bij de huidige ontwikkelingen op het gebied der kernenergie, waarbij de kortgele den door de Sowjet-Unie genomen proeven met zeer zware kernwa pens als een belangrijke factor moeten worden beschouwd, ge rechtvaardigd zou zijn dat het Westen d i e kernwapenproeven neemt, welke om louter militaire overwegingen noodzakelijk kunnen worden geacht. Hierna komt dan de zinsnede over het beschikbaar stellen van Christmas-eiland door Engeland en van Nevada voor een ondergrondse Britse kernwapenproef. Bezorgdheid In het vervolg spreken de Britse en de Amerikaanse regering hun ernstige bezorgdheid uit over de gevolgen voor de toekomst van hei mensdom van een eventueel voort duren van de wedloop in de ver vaardiging en beproeving van kern wapens. waarna zij hun hiervoor vermeld voorstel voor een minis tersconferentie, „met persoonlijke betrokkenheid van de regeringslei ders", doen. Amerikaanse toeristen naar Curasao WILLEMSTAD, 8-2. Nu het winterseizoen is aangebroken, zijn de toeristenreizen van Amerika naar het Caribische gebied weer begonnen, waarbij in vele gevallen Curagao en Aruba in het vaarpro- gramma zijn opgenomen. De des kundigen op dit gebied op Cura- gao zijn van oordeel, dat dit toe ristenseizoen beter zal worden dan het vorige. Deden in het gehele vorige sei zoen slechts enkele Amerikaanse passagiersschepen havens in het Caribische gebied aan, dit jaar heeft de haven van Curasao reeds verschillende Amerikaanse sche pen, zoals de „Independence" en de „United States", kunnen be groeten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wanneer de mensen zullen f inzien dat haat tot niets leidt J dan zullen zij terugkeren tot f de liefde, welke is de grond- J slag, het middel en het doel. J Jayiie Mansfield terecht De Amerikaanse filmster Jayne Mansfield en haar echtgenoot, als mede een vriend, wier vermissing donderdag werd gemeld, zijn terug gevonden op een klein eiland van de Bahama-groep. Hun boot bleek te zijn omgesla gen, toen zij zwemmende zich poog den veilig te stellen voor haaien. Zij brachten de nacht in badpak door op een eilandje. De filmster werd na haar red ding naar een ziekenhuis overge bracht. De Tsjechoslowaakse vice-pre mier Rudolf Barak, is „wegens te gen de party gerichte en onwettige activiiteit" gearresteerd, zo heeft radio-Praag donderdag bekendge maakt. Barak is minister van bin nenlandse zaken geweest. Hy was lid van het politieke partybureau. Engeland heeft ermee ingestemd dat het eiland Jamaica, dat 300 jaar met dit land verbonden is ge weest, op zes augustus a.s. onaf hankelijk wordt. Het treedt dan uit de Westindische Federatie. Boeren ongerust over uitblijven tegemoetkoming oogstdepressie „We vragen begrip voor rechtvaardige verlangens" ZIERIKZEE, 8-2. „Onbegrijpelijk is het dat nog steeds geen uit sluitsel is gegeven over de tegemoetkoming oogstdepressie 1961. Bewezen is dat het natriumgehalte van de grond te hoog is en dat dit samenhangt met de overstroming en het vele diepe werken in de grond. We willen hier beslist geen verwijten maken jegens de Herver kaveling, maar we willen begrip voor rechtvaardige verlangens en een steunend beleid om een voor vele bedrijven catastrofale ontwik keling te voorkomen". Deze woorden werden donder dagmiddag gesproken door de heer A. M. Geluk, voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveiand van de Zeeuwse Landbouw Maatschappy, tydens de jaarvergadering van de Kring in het „Huis van Nassau". Het betoog van de heer Geluk mondde uit in een door de alge mene vergadering by acclamatie genomen besluit de minister van landbouw telegrafisch op de hoog te te stellen van de onder agrarisch Schouwen-Duiveiand heersende ongerustheid over het uitblyven van een uitspraak over een tege moetkoming in verband met de in 1961 geleden oogstdepressie. De geheel gevulde bovenzaal van het „Huis van Nassau" onder streepte met applaus de inhoud van het telegram, dat luidt als volgt: „De Kring Schouwen-Duive iand van de Z.L.M., in algemene vergadering by een, spreekt zijn ernstige ongerustheid uit over uit blyven gunstige beslissing inzake oogstdepressie 1961". Dit besluit vormde de afsluiting van een gedeelte van de openings toespraak van de voorzitter, waar in deze het structuurprobleem had aangesneden en tot de conclusie' was gekomen, dat de situatie van de grond nergens zo slecht is als op Sch.-Duiveland. De heer Geluk wees er op, dat de grond van het eiland als gevolg van inundatie ('44-45 en '53-54) en als gevolg van herverkaveling (afgravingen en ophogen) heel weinig kan verdra gen. De overmatige neerslag van de laatste 2 jaar is dan ook funest gebleken. In dit verband herin nerde de heer Geluk aan de vele gehouden besprekingen en de ver richte onderzoekingen. Een van de belangrijkste feiten die naar vo ren zijn gekomen is wel het hoge natriumgehalte van de grond op die plaatsen, waar de structuur slecht is. Na moeizaam overleg kwam men overigens wel tot een aantal resultaten. De voorzitter noemde o.a. het ex tra beschikbaar stellen van een crediet door de Cultuur Techni sche Dienst (chelpendrainage, ge wone drainage), beschikbaar stel len van 4500 ton Franse gips tegen een prijs van pl.m. f 4,- per ton, beschikbaar stellen van 17.600 ton schuimaarde tegen vrachtkosten, de instelling van een Zeeuws agra risch noodfonds en het verrichten van oogsttaxaties De voorzitter meende dat velen de resultaten pover zullen noemen, maar dat niet vergeten mag wor den welk een moeite en inspanning het heeft gekost om deze resultaten te bereiken. „Dankbaar zijn we je gens hen die via het noodfonds en via het verstrekken van schuim aarde geholpen hebben". Overigens meende de heer Geluk dat nu „het één gezegd was ook het andere gezegd diende te wor den', namely k dat de boer In deze moeilijke omstandigheden zelf de belangrykste taak heeft. In de eer ste plaats, aldus de heer Geluk, dient hij te zorgen voor het op peil houden van de stemming. Men mag geen zondebok zoeken die al- tyd een ander is dan de betrok kene zelf en we dienen ook niet te overdrijven. Wanneer men de eer ste vroege globale schatting van de te verwachten oogstdepressie 1961 vergelykt met de definitieve dan blijkt achteraf dat het ook nog wel eens kan meevallen". De heer Geluk gaf voorts de raad de uiterste zorg aan de grond te besteden. Hij wees er op dat velen zich met hem niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat men bij ploegen, slippen en moren vergeet dat men „op klompen in de por seleinkast loopt". Het goede voor beeld door velen gegeven om door juiste en tijdige bewerking (schel pendrainage, groenbemesting, op pervlakte begreppeling) resultaten te behalen, zal nog door vele an deren gevolgd dienen te worden", aldus de voorzitter. De heer Geluk onderstreepte in dit verband niet te vroeg te beginnen en voorzichtig te zijn met de z.g. precisiezaai- machines. (Zie vervolg op pagina 2) Heetgebakerde vrouw LONDEN, 8-2. Mevrouw Winifred Gambler had on langs in een Chinees res taurant in Leicester naar haar overtuiging zo lang op de laatste gang van haar uit zes gangen bestaande maaltijd moeten wachten, dat zij besloot handelend op te treden. Zij was de keu ken ingestormd en had daar tachtig borden en zes tig eieren stuk gesmeten. Daarna had zij in het res taurant alle tafels en stoe len omver geworpen en de Chinese lantaarns vernield. De rechter veroordeelde haar tot honderd gulden boete wegens opzettelijke vernieling. Ook Zandvoort krijgt een pier a la Scheveningen Kosten: twaalf miljoen gulden SCHIPHOL, 8-2. „Ik vertrek met een opgelucht gemoed ten aanzien van de Zandvoortse pier, want ik ben nu overtuigd dat de bouw daarvan door niemand meer zal worden verhinderd. Nederland wil die pier". Deze uitlating heeft de architect van de Zandvoortse pier, de 76-ja- rige heer H. Th. Wijdeveld, zich op Schiphol laten ontvallen, toen hij met een lijntoestel van Pan Ame rican World Airways voor een toernee van twee maanden door de Verenigde Staten via Londen naar New York vertrok. „De pier zal tussen de negen twaalf miljoen gulden kosten", vulde de burgemeester van Zand voort, mr. H. M. van Fenema, aan. Hij zal niet zoals de pier in Sche veningen op palen, doch op brede betonpijlers rusten. Deze week heeft de burgemeester een bespre king gevoerd met de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij van Havenwerken te Amsterdam, die de pier zal gaan bouwen wanneer de gemeenteraad van Zandvoort daartoe besloten heeft en het ge meentebestuur de vereiste rijks vergunning zal hebben ontvangen. Op 22 februari a.s. wordt het plan in een vergadering van b. en w. en op 27 februari in de gemeenteraad van Zandvoort besproken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1