Mannen roken DRUM! DRUM DE VERDWENEN KASSIER REKLAMES om van te smullen! Hamburgers nu slechts 18 cent Gehakte biefstuk 49 cent GELDERSE ROOKWORST GESLOTEN geniet van zo'n lekkere verse sigaret van Half zwaar-heel lekker! FIRMA J. W. GUDDE Administratieve samenvoeging van de gemeenten is vrijwel gereed gekomen Verzameling oude violen Italiaanse regering afgetreden Spreken de planeten? ZIERIK2EESCHE NIEUWSBODE maandag 5 februari \vsi No. imï# 500 gr Stoollappen 198 500 gr Vark. fricandeau 278 500 9»" Vark. filet 278 150 gr Pekelvlees 78 150 gr Corned beal 78 150 gr hamworst 78 Woensdag VLEESGEHAKT van een goede kwaliteit 500 c,ram 178 250 gram verse kookworst 78 SUCCESJES Te koop: Uittrektafels, stoelen, dres soirs en kasten. L. Kaashoek, Lange Nobelstraat 23, tel. 2167. Diversen: Hardnekkige hoest? Prikkel en kramphoest? Naoht- en ro- kershoest? Bronchium Elixir helpt snel en zeker. Flacon f 2,- bij elke drogist. „Vapo" onze natuurpermanent geeft voldoening; zit steeds patent! Kapsalon Murk, tel. 2767. BIJZONDERE AANBIEDING VAN Die pittige, sappige rookworst QO kost DEZE WEEK per stuk 07 '"P1"" 98 In deze tijd van het jaar hebben wij eigenlijk allemaal een stukje vlees extra nodig. Want vlees is zo gezond I Er zitten zo veel eiwitten en B-vitamin en in. En vlees is ook lekker I I U kunt nu lijn royaal zijn, want de keurslager heelt deze week een paar bijzondere aan biedingen voor U I wegens huwelijk, van maandag avond 6 uur tot woendagmiddag 1 uur Plastic DROGISTERIJ - OPTIEK BANDAGE Zierikzee Nieuwjaarsrede burgemeester A. H. Vermeulen Woningtoestand in Brouwershaven: „een bedroevende zaak" BROUWERSHAVEN. - BU de aanvang van de donderdag gehouden vergadering van de raad van Brouwershaven heeft burgemeester A. H. Vermeulen in een nieuwjaarstoespraak geconstateerd dat in het afge lopen jaar de administratieve samenvoeging van de gemeenten vrijwel gereed gekomen is. Bijna alle verordeningen zijn aangepast en de re keningen van de oude gemeenten zijn gereed. Burgemeester Vermeulen zei tot de raad dat in de begeleidingsbrief van de gemeentebegroting voor 1962 een urgentieschema van de toekomstige kapitaalswerken wordt aangeboden ter nadere bezinning en het maken van nieuwe plan nen. „Ik zou een en ander willen zien als een teken dat het oude is afgewerkt en dat wij ons nu kunnen gaan richten op de toekomst". Burgemeester Vermeulen moest tot zijn spijt vaststellen dat de loop van de bevolking over 1961 helaas geen gunstig beeld geeft. De totale vermindering bedroeg n.l. 196 te gen een vermeerdering van 130, zo dat de gemeente met 66 is achter uit gegaan en gekomen op 3.495. Als oorzaak van deze „bedenke lijke achteruitgang" noemde bur gemeester Vermeulen de voort gaande mechanisatie in de land bouw en de zuigkracht van de in dustrie in de randstad Holland. Gunstige havenbewegingen De invoer bedroeg in de haven van Brouwershaven in 1961 totaal 17.129 ton (vorig jaar 5.914 ton), de uitvoer totaal 42.521 ton. In 1960 was dit getal 60.923 ton, doch dit was abnormaal hoog door de enor me suikerbietenproduktie in dat jaar. Het aantal binnenkomende schepen bedroeg 279, het aantal uitvarende 281. In de haven van Zonnemaire was de totaal invoer 1.129 ton (vo rig jaar 989 ton), de uitvoer 6.445 ton (vorig jaar 9.360 ton). Het aan tal binnenkomende en uitvarende schepen bedroeg beide 69. Burge meester Vermeulen karakteriseer de deze haven bewegingen als gun stig. Geen industrie Als belangrijke andere voorval len uit 1961 herinnerde burgemees ter Vermeulen onder andere de trietste zaak van de vlaszwingel- turbineverkoop te Dreischor, de tijdelijke verplaatsing van de be stuurszetel naar Dreischor, de eer ste prijs behaald door het brand weerkorps van Noordgouwe en de installatie van de commissie van de nieuwe gemeentelijke instelling voor sociale zorg. Voorts herinnerde de voorzitter aan de verkoop van het voormalige ziekenhuis Noordgouwe aan een industriële onderneming te Rijs wijk. Burgemeester Vermeulen moest helaas konstateren dat deze industriële vestiging nog niet heeft plaats gehad en dat het er de schijn van heeft dat dit ook niet door zal gaan. De voorzitter deelde mee ver- nomen te hebben dat het gebouw opnieuw te koop is. Burgemeester Vermeulen herin nerde in zijn overzicht verder nog aan de instelling van een vaste raadscommissie voor de recreatie, belangrijke voorvallen op het ge bied van het onderwijs, scholen bouw in Zonnemaire en soortgelij ke bouwplannen te Brouwersha ven. Wat betreft de restauratie van monumenten verwachtte burge meester Vermeulen dat de kerk te Brouwershaven dit jaar wel klaar zal komen. De overige objekten, dat wil zeggen de kerk- en toren restauratie te Dreischor kunnen wellicht in 1964 gereed zijn. Intergemeentelijke samenwerking Wat de intergemeentelijke sa menwerking op het eiland aangaat merkte burgemeester Vermeulen op van mening te zijn dat deze door de gemeentelijke herindeling aanmerkelijk vlotter is geworden. Daarnaast achtte de voorzitter een federatie van samenwerking op het gebied van het verenigingsleven in de gemeente Brouwershaven ge wenst. Met behoud van de zelf standigheid van elke vereniging zou een samengaan van een aantal hunner vruchtdragend kunnen zijn aldus de heer Vermeulen. Burgemeester Vermeulen achtte het een bedroevende zaak dat de huidige regelingen geen verbete ring brengen in de ontstellend slechte woningtoestand in de ge meente. Het afgelopen jaar kwa men te Brouwershaven slechts 2 woningwetwoningen gereed, 2 in Noordgouwe terwijl nog in uitvoe ring zijn 2 woningen in Zonnemai re en 3 bejaardenwoningen in Dreischor. In 1961 werd geen en kele woning aan de gemeente toe gewezen. Van de woningvoorraad van on geveer 1.200 zijn er echter nog tien procent geregistreerde krotten, btf het hanteren van een strengere maatstaf is dit aantal wel op on geveer 300 te stellen. Burgemeester Vermeulen stelde vast dat het te genwoordige woningbeleid leidt tot het terugdringen van de woning bouw ten gunste van de partikulie- re bouw, waardoor er niet wordt gebouwd voor de inwoners met ge ringe financiële draagkracht. Tenslotte wees burgemeester nog op een punt dat voor de toekom stige ontwikkeling van de gemeen te van groot belang kan zijn, na melijk de nieuwe perspektieven die worden geopend door het ontstaan van het recreatiegebied dat ont staat na afsluiting van het Brou- wershavense Gat. De gemeenten rondom dit bekken zijn te klein en daarom ook te weinig kapitaal krachtig om de gewenste plannen voor de aanpak van de nodige voorzieningen daarvan alleen te be kostigen. Een gesprek hierover met deze gemeenten gezamenlijk leek bur gemeester Vermeulen thans drin gend nodig. Burgemeester Vermeu len hoopte hierop terug te kunnen komen als deze aangelegenheid in de recreatiecommissie nader is be sproken. PEMBROKE, 2-2. Een verzame ling van 109 violen die in de wo ning van een overleden kluizenaar bij Pembroke (zuid-Wales) waren aangetroffen, is geveild. Zeven van de violen waar de naam Stradiva rius op stond maar die niet au thentiek bleken, werden door ver wanten van de overledene terugge nomen. De rest bracht nog geen tweeduizend gulden op. ROME, 2-2. De Italiaanse rege ring van Fanfani heeft besloten af te treden. Premier Fanfani heeft zivh vrij dag na de jongste vergadering van de ministerraad naar de president, Gronchi, begeven om het ontslag van de regering in te dienen. PARIJS, 2-2. - Naar aanleiding van de aankondiging in India van een catastrofe op 5 februari omdat dan acht planeten van het zonne stelsel zich in conjunctie zouden be vinden, heeft het observatorium te Meudon meegedeeld, dat deze con junctie slechts voor de volgende vijf planeten geldt, n.l. Mercurius, Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. De sterrenkundigen van Meudon hechten overigens geen enkele be tekenis aan dit komische verschijn sel, dat zij louter toevallig achten. Feuilleton 52 „Ik was toen pas op de Ulo, een bakvis van een jaar of dertien, veertien. We zaten naast elkaar in de klas. We gingen samen naar huis. Ze woonde bij ons in de buurt. Toen nodigde ze me uit eens bij haar thuis te komen. Ik ging na schooltijd met haar mee. De eerste keer had ik er geen erg in. Ik mocht Elsje ook mee nemen naar ons. Ze kwam af en toe een uurtje bij mij en ik bij haar. Na een poosje zei ze - het was een vreselijke flapuit - zeg, die vader van je heeft ook niet veel te ver tellen thuis, niet? Ik weet nog, dat ik haar met grote ogen aankeek. En ik begreep er aanvankelijk niets van. Maar ik ging er over na denken en lette toen thuis wat meer op. En omdat ik ook meneer en mevrouw de Groot dikwijls zag, ging ik vergelijkingen maken en toen zag ik, dat het bij Elsje thuis heel anders toeging dan bij ons. Mevr. de Groot was altijd vrien delijk en lief en lachte altijd. Me neer de Groot was ook een grap penmaker, die wel eens stoeide met zijn vrouw en met ons. Maar bij ons thuis was het altijd vader, die alles deed, terwijl moeder in haar stoel zat en commandeerde. Op een avond was ik boven in bed en hoorde ik, dat er beneden ruzie was. Moeder mopperde tegen va der en vader zei niet veel terug. Bij Elsje merkte ik nooit iets van ruzie. Daar zat meneer de Groot altijd te lezen of speelde een spel letje met ons. Maar bij ons was door Frank van Falckenoort vader altijd bezig. Ik stelde vader eens voor een spelletje te doen, maar toen zei moeder, dat ik vader niet lastig mocht vallen, omdat hij nog zoveel te doen had. Vader was met de afwas bezig. Toen zei ik: dan zal ik vader wel helpen af drogen. Maar dat leverde mij een tik op van moeder. Dat ben ik nooit vergeten. Ik ging huilen en zei, dat het bij Elsje thuis veel ge zelliger was. Had ik mijn mond maar gehouden, want van toen af mocht ik er niet meer heen en Elsje mocht niet meer bij ons ko men. Dat was de enige vriendin, die ik ooit gehad heb. Later kwam dat nare geval met Cobie - ik was al ouder en werkte - en sindsdien had vader geen leven meer. Moe der vertelde in allerlei toonaarden, dat alle mannen zo waren, niet één uitgezonderd. En dan te weten, dat vader zo'n goedzak was, die alles maar over zijn kant liet lo pen. Toen Cobie langzamerhand beter werd, ben ik in de verple ging gegaan. En later ging ik voor dag en nacht in het ziekenhuis. Ik leerde nog voor m'n eerste examen, toen ik op een avond thuis kwam en vader met een verband om zijn hoofd zat. Ik schrok en vroeg, wat er aan de hand was, maar vader lachte even en zei, dat het niets te betekenen had. Hij was gevallen. Enkele weken later had hij zijn hand in verband. Dat was in de tijd, dat Gerarda verkering had. Hij was toen tegen de kachel te recht gekomen. En nog steeds had ik het niet door. Dat was een jaar of vijf geleden, toen ik op een mor gen even thuis kwam. Ik liep de trap op omdat ik wat van de zol der moest halen. Ik had daar een kist staan met mijn spullen er in. Halverwege de trap struikelde ik en als ik me niet aan de leuning had vastgegrepen, zou ik gevallen zijn. Verschillende traproeden la gen los. Ik probeerde ze vast te maken, maar ook de oogjes zaten los. Ik zocht een schroevendraaier op en draaide ze allemaal vast. Be neden zei ik er wat van. Toen viel Cobie tegen me uit en zei: „Wat doe je dan ook op de trap? Je hebt er niks te maken". Ze zei het zo eigenaardig, maar ik dacht er niet verder over na. Een paar dagen la ter bracht vader me op een avond terug naar het ziekenhuis, nadat ik een paar uurtjes thuis was ge weest. Hij liep wat mank en ik merkte het. Ik keek naar zijn knie en zag dat er een donkere plek door zijn broek heen kwam. Ik schrok en dwong hem mee te gaan naar het ziekenhuis. Daar bleek, dat hij een grote wond had aan zijn knie en zijn scheenbeen ook hele maal geschaafd was. Ik verbond het en vroeg, hoe dat kwam. Hij zei, dat hij van de trap gevallen was. Ik hoorde hem uit en toen bleek, dat verschillende traproeden loszaten, de oogjes incluis. En die avond pas ging me een licht op. Ik had nachtdienst en heb er de hele nacht aan zitten denken. En pas tegen de ochtend drong de werke lijkheid tot me door, het feit, dat dit beide keren opzettelijk gebeurd was. De volgende middag ging ik naar Enschedé en haalde vader af van de Bank. Aanvankelijk wilde hij niets zeggen, maar tenslotte gaf hij toe, dat dit niet de eerste keer was". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5