DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dertig militairen via Tokio naar Nieuw-Guinea gevlogen Frankrijk wacht met spanning op rede van president De Gaulle Over Berlijn met Moskou nog ernstige meningsverschillen De veerdienst A.J. Polder Moskou wil van West-Berlijn „stad-staat" maken MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 118e jaargang No. 19120 ZIERIKZEESMEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 GEEN BOM IN VLIEGTUIG Toestel werd in Japan doorzocht SCHIPHOL, 3-2. Zoals op Schip hol werd verwacht, is bjj het mi nutieuze onderzoek, ingesteld door rijkspolitie, de dienst Orde en vei ligheid en K.L.M.-personeel, geen spoor van een bom gevonden in de DC-7C machine, die vrijdagavond via Tokio naar Biak zou vertrek ken. Met ruim 40 passagiers, onder wie een dertigtal militairen in bur ger, aan boord, vertrok dit toestel om negen uur van het platform. Op hetzelfde moment ontving de in lichtingendienst van de K.L.M. een anonieme mededeling per telefoon, dat zich in het vrachtruim van dit vliegtuig een bom zou bevinden. Het resultaat was, dat de machine nog juist voor zij zou opstijgen, van de startbaan werd teruggeroepen. TOKIO, 4-2. Het toestel van de K.L.M. met de dertig in burger ge klede Nederlandse militairen aan boord, bestemd voor Nederlands Nieuw-Guinea, is zondag op het vliegveld Haneda, de internationale vlieghaven van Tokio, geland. De militairen en de overige passagiers van het vliegtuig brachten ander half uur op het vliegveld door, ter wijl het toestel brandstof bijlaadde. Onderzoek De reizigers werden op Haneda opgewacht door een groot aantal Japanse journalisten, doch wensten geen commentaar te leveren op het door de Japanse regering ingestelde verbod voor charter-vliegtuigen met voor Nieuw-Guinea bestemde Ne derlandse militairen aan boord om in Tokio een tussenlanding te ma ken. De autoriteiten doorzochten het toestel. Na het oponthoud vertrok het K.L.M.-toestel naar Nieuw-Guinea. Voorzorgsmaatregelen tegen actie van O.A.S. PARIJS, 5-2. Het Franse moe derland en Algerië wachten op de radio- en televisietoespraak die president De Gaulle heden (maan dag) avond zal houden. Er z\jn zo wel in Frankrijk zelf als in Algerië uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen tegen eventuele acties van de rechts-cxtremistische orga nisatie van het geheime leger. Ongeveer 28.000 politiemannen en militairen, versterkt met tanks en pantserwagens, staan in het ge bied van Parijs gereed om in te grijpen. Automobilisten en voet gangers zijn aangehouden en on derzocht op wapens en ontplofbare stoffen. De 15.000 politiemannen en militairen in Algiers zijn in het weekeinde met 5.000 man versterkt. Zoals bekend hebben hoge ambte naren in Parijs gewaarschuwd dat men geen spectaculaire bekendma kingen van de president moet ver wachten. Intussen duren de aan slagen in Algerië en Frankrijk voort. In Algerië kwamen zondag 16 mensen om het leven en werden 20 gewond bij aanslagen van de rechtse extremisten en de Algerijn se opstandelingen. Elf der doden en twaalf der gewonden waren mohammedanen. De meeste aan slagen kwamen voor in Oran en Algiers. In Grenoble in het zuiden van Frankrijk werden de deuren van de prefectuur door een ontploffing vernield. In de nabijheid lagen pamfletten van de O.A.S. In Mont- pellier werden twee aanslagen met kneedbommen gepleegd die geen slachtoffers eisten maar wel mate riële schade aanrichtten. Twee doden door weggladheid ENSCHEDE, 2-2. - Eind vorige week is de reserve eerste luitenant arts K. P. S., die gelegerd was op de vliegbasis „Twenthe" en afkom stig uit Groningen, met een mili taire personenauto op de Olden- zaalsestraat in Enschede tengevolge van de gladheid geslipt en tegen een boom gereden. Het slachtoffer moet vrijwel op slag dood zijn ge weest. De arts was ongehuwd. Op de Roomweg in Enschede heeft zich eveneens een dodelijk ongeval voorgedaan. De 12-jarige jongen E. van der S., die per fiets een auto wilde passeren kwam door de gladheid van de weg te vallen. Met vrij ernstige hoofd wonden werd hij naar het rooms- katholieke ziekenhuis in Enschede overgebracht. Daar is hij enige tijd later overleden. HOLLANDIA, 4-2. Zondagmor gen zijn op Biak 110 Nederlandse militairen aangekomen. Van mili taire zijde werd verklaard, dat deze militairen en de dertig anderen, die onlangs met de geregelde lijndienst van de K.L.M. zijn aangekomen, geen versterkingen zijn van de troepenmacht in Nieuw-Guinea, doch aflossingen. Amerika en de kwestie Nieuw-Guinea WASHINGTON, 2-2. De woord- voerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft op een pers conferentie geen mededeling willen doen over de kwestie, of de Ver enigde Staten landingsrechten zul len verlenen voor de Nederlandse vliegtuigen, die^ militairen voor Nieuw-Guinea aan boord hebben. Hij zei dat de Amerikaanse hou ding van neutraliteit in het geschil om westelijk Nieuw-Guinea „geen jota is gewijzigd". De woordvoerder sprak nogmaals de hoop uit, dat Nederland en In donesië samenkomen en een vreed zame oplossing tot stand brengen. Spaanse bouwvakarbeiders in Rotterdam ROTTERDAM, 2-2. Het vroegere marinekamp van de onderzeeboot- dienst aan de Rotterdamse Waal haven heeft zijn eerste nieuwe be woners gastvrij ontvangen. Met de D-trein uit Parijs arriveerde name lijk om enkele minuten voor acht op Rotterdam C.S. een groep van 37 Spaanse bouwvakarbeiders, het eerste contingent van de 250 ge schoolde werkkrachten uit streken rondom Orense en La Coruna, waarmee de Maasstad het perso neelsprobleem in de bouwsector enigermate hoopt op te lossen. Oost-Duitsland achter prikkeldraad BONN, 4-2. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor zaken betreffende geheel Duitsland heeft meegedeeld, dat de Oost- duitse autoriteiten op verschillende delen van de grens tussen Oost- en West-Duitsland vijf parallel lo pende prikkeldraadversperringen hebben doen aanleggen. De totale lengte dezer versperringen bedraagt 31 kilometer. Een overzicht van de werkzaamheden in de enorme bouwput in het Haringvliet waar, in het kader van de Deltawerken een enorm sluizencomplex wordt aan gelegd, dat behalve uit een schutsluis, zal bestaan uit een complex van afwateringssluizen met zeven tien openingen van 56,50 meter elk, gescheiden door zestien pijlers. Over de sluizen komt een betonnen brug met een breedte van 22 meter en een hoogte van 12 meter, welke in doorsnee de vorm krijgt van een gelijkzijdige driehoek, met een punt naar bene den. De zeventien brugdelen, die een gewicht hebben van elk 7.000 ton worden op de vloer van de bouw put in gedeelten vervaardigd en met een reuzen- kraan op hun plaats gezet ONBILLIJK GEWORDEN IN DEZE TIJD Eerste Kamerleden laken personele belasting DEN HAAG, 2-2. Verscheidene leden van de Eerste Kamer vinden, blijkens het voorlopig verslag op de begroting van financiën 1962, de personele belasting onbillijk. Naar hun oordeel is een nieuwe, onbevangen benadering van de problematiek van het gemeentelijk belastinggebied geboden, waarbij niet wordt voorbij gezien aan de ontwikkelingen, welke zich in het maatschappelijk leven hebben vol trokken. Zij achten de personele belasting in de huidige situatie een onbillijke bestedingsbelasting, welke mede treft een groot deel van de Nederlandse bevolking, dat ten gevolge van de woningnood heeft moeten berusten in een huur prijs, welke zich ongunstig ver houdt tot het inkomen. Een ander deel van de bevolking aldus deze leden, verkeert in de tegenovergestelde situatie. Velen dergenen, die wonen in woning wetwoningen of in goedkope oude woningen, genieten een inkomen, dat hen in staat zou stellen een nieuwe woning te betrekken, waar van de huurwaarde beter overeen komt met hun maatschappelijke en financiële positie. Gezien deze om standigheden is de personele be lasting als bestedingsbelasting thans ongeschikt. CAUSERIE OVER KENNEDY Soort overeenstemming tussen Oost en West waarschijnlijk DEN HAAG, 2-2. Prof. Denis W. Brogan, hoogleraar in de weten schap van de politiek te Cambrid ge, heeft in een lezing in Den Haag gezegd in de loop van dit jaar één of andere vorm van overeenstem ming tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie waarschijnlijk te achten. Het was voor president Kennedy een grote teleurstelling geweest toen hij vorig jaar tijdens zijn ge sprek met premier Chroesjtsjef te Wenen merkte, dat met de Russi sche leider geen overeenkomst over Berlijn mogelijk was in een ge sprek van man tot man. De presi dent ziet thans in dat een gesprek alleen zin heeft als er een agenda is en als van te voren vast staat dat er een redelijke kans van sla gen is. 4 w Andere teleurstellingen Prof. Brogan, die voor het Ne- derlandsch Genootschap voor in ternationale zaken sprak over de Verenigde Staten onder het presi dentschap van Kennedy, zei dat de president ook andere teleurstellin gen te incasseren heeft gekregen, zoals de inmenging in Cuba. Hij leerde dat zijn geheime dienst niet goed werkte. Eén van de grote moeilijkheden waarmee de jonge Kennedy en zijn medewerkers te kampen hebben, is Oecumenisch concilie: elf oktober VATICAANSTAD, 2-2. De elfde oktober aanstaande is vastgesteld als datum van opening van het aangekondigde oecumenische con cilie van de rooms-katholieke kerk aldus staat in een vrijdag gepubli ceerd „Motu Proprio" van paus Jo annes XXIII. het feit dat er in het Congres de oude mannen domineren die wei nig ontvankelijk zijn voor nieuwe ideeën, zoals bijvoorbeeld de plan nen van Kennedy tot bevordering van de handel tussen de Verenigde Staten en Europa. Uitkering ten onrechte AMSTERDAM, 2-2. Mede- deling van de rekenmachi ne aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden „Tot mijn spijt moet ik u mededelen dat de thans aan de orde zijnde voor u bestemde uitkering ad 100 gld. ten onrechte is vastgesteld. Het in aanmer king genqmen dagloon wijst namelijk op een overschrij ding van de loongrens. Het zal mij echter een groot ge noegen zijn de betaling in dit speciale geval niettemin goed te keuren indien u er mede kunt instemmen dat het bedrag in het Prins Bernhard Fonds wordt ge stort". Deze tekst verscheen op de papierstrook van een rekenmachine voor een verbaasde prins, luttele se conden nadat hij op de knoppen van deze ingewik kelde apparatuur had ge drukt tijdens zijn bezoek aan het gemeenschappelijk administratiekantoor. De president-directeur van het G.A.K., mr. B. A. van Schaik, overhandigde de prins een envelop met het bedrag. Deze gaf h&t cou vert, „onder getuigen" zo merkte hij lachend op, aan zijn secretaris. V.S. bestuderen kwestie-Albanië WASHINGTON, 4-2. De onder minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, George Ball, heeft zondag tijdens een vraaggesprek voor de televisie ge zegd, dat de Verenigde Staten de mogelijkheid van het verlenen van diplomatieke erkenning van Alba nië „zorgvuldig bestuderen". Later in het gesprek zei hij dat de Verenigde Staten positie moeten kièzen met betrekking tot Albanië en dat de zaak bestudeerd wordt in die zin, dat iedere mogelijke koers op het gebied van de buiten landse politiek doorlopend wordt bestudeerd. „Albanië blijft een doorn in het vlees van de Sowjet- Unie. Wij bestuderen de kwestie uiterst zorgvuldig". Bij een edelsmid in Genève is een grote hoeveelheid edele meta len en kleinodiën gestolen ter waar de van ongeveer 300.000 Zwitserse frank. Men vermoedt, dat de die ven zich hebben laten insluiten. De Belgische minister-president, Th. Lefèvre, heeft het afgelopen weekeinde in Brussel verklaard, dat „het oplossen van problemen in België steeds moeilijker wordt door de golf van onverdraagzaam heid, die zich in het gehele land voordoet". Ball zeide, dat ondanks de po gingen van de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Thompson tot het vinden van een basis voor onderhandelingen inzake Berlijn, bij zijn besprekingen met de Sow- jetrussische minister van Buiten landse Zaken, Gromiko, er „zeer ernstige punten overblijven, waar mee hij indirect de mening beves tigde dat deze besprekingen de im passe inzake Berlijn niet hebben kunnen doorbreken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Gelijk de akker döor onkruid bedorven wordt, zo de mens door zijn begeerten. Russische kruiser voor Indonesië? LONDEN, 4-2. Een Engels blad, de „Sunday Telegraph", bevatte het bericht, dat zich op de Rus sische vlootbasis te Wladiwostok zeshonderd Indonesische zee-offi cieren en minderen zouden bevin den om een Russische kruiser over te nemen. De kruiser zou aan Indo nesië worden geleverd als onder deel van het Russische bijstands plan voor Indonesië ten bedrage van f 1 miljard. De „Sunday Tele graph" noemde westelijke diplo matieke kringen als bron van het bericht. Kustvaarder „Gladonia" vlot gekomen HOEK VAN HOLLAND, 4-2. De Engelse kustvaarder „Gladonia", die bij zeer hoog water op 23 janu ari j.l. op de Maasvlakte bij Hoek van Holland is gestrand, kon zon dagmiddag omstreeks half drie vlot komen. Het was toen spring vloed. Het bergingsvaartuig „Bruinvis" heeft de „Gladonia" gesleept naar Rotterdam. De schroef en het roer zijn stuk en ook de machines zijn ontzet. ROTTERDAM. 3-2. De directie van de R.T.M. maakt bekend, dat in verband met baggerwerkzaam- heden het vervoer van auto's en andere vervoersmiddelen met de veerdienst Zjjpe-Anna Jacobapol- der op dinsdag 6 februari van 18.00 uur af gestremd zal zjjn en wel tot het einde van de dienst. Bazen boos op IJmuidense visknechten IJMUIDEN, 2-2. Op een buiten- gewone algemene ledenvergadering heeft de Nederlandse zeevisgroot- handelsvereniging te IJmuiden de handelwijze afgekeurd van de IJ muidense visknechten, die besloten hebben met ingang van vorige week niet meer op zaterdag te werken. De zeevisgroothandelaren namen met verontwaardiging kennis van deze stap, waarmee de drie erken de vakorganisaties hebben inge stemd. De zeevisgroothandelvereni- ging acht dit geen vorm van over leg en stelt de maatregel van de knechten en bonden gelijk met een officieel geproclameerde staking. Prinsessen bezochten tentoonstelling UTRECHT, 3-2. De prinsessen Beatrix en Margriet hebben een bezoek van anderhalf uur gebracht aan de tentoonstelling „De kunst der Hethieten" in het centraal mu seum te Utrecht. Zij werden rond geleid door de directrice van het museum, mej. dr. M. E. Houtzager. Edward Kennedy, de jongste broer van de Amerikaanse presi dent, zal bij een rondreis door Europa over ongeveer twee weken een particulier bezoek aan Polen brengen, zo hebben Amerikaanse ambtenaren zaterdag te Warschau meegedeeld. WASHINGTON, 2-2. Uit gewoon lijk betrouwbare kringen in Was hington is vernomen, dat de am bassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, Llewellyn Thompson, bij zijn tweede bijeenkomst op 12 januari met de Sowjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, een dokument met voor stellen heeft ontvangen die niet veel verschillen van de vroegere pogingen tot het verkrijgen van de erkenning van Oost-Duitsland en het afsnijden van West-Berlijn van West-Duitsland. Voorgesteld zou zijn van West- Berlijn een stad-staat te maken en deze nieuwe staat tegelijk met Oost- en West-Duitsland het lid maatschap van de Verenigde Naties te verlenen. Wanneer dit juist is, zou dit voorstel een herhaling van de „theorie van de drie Duitslan- den" in zeer duidelijke vorm bete kenen. Een van de onaanvaardbare kan ten van dit voorstel is het feit, dat hierdoor de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland invloed zouden krijgen op de gang van zaken in West- Berlijn, wat de westelijke mogend heden en West-Duitsland steeds hebben verworpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1