DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVERVALLEN EN AANSLAGEN IN ALGERIJE NEMEN HAND OVER HAND TOE Het zit nog niet geheel rond met Frans-Algerijns akkoord Kennedy nu niet naar Rusland Ark van Noach Toch nog sneeuw Nederlandse regering beschouwt vloottreffen als een incident Belangrijke bespreking te Middelburg over Oosterschelde-brug Australië en Nieuw-Guinea ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijt per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 118e Jaargang No. 19118 ZIERlKZEESWmiEUWSBODG WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, te). 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nu overeenstemming in de lueht hangt ALGIERS, 31-1. Een serie van zes gewapende overvallen heeft woensdag in Algiers aan bankrovers een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden opgeleverd. Men gelooft, dat deze overvallen zijn geor ganiseerd door de geheime Franse legerorganlsatie O.A.S., in een poging deze organisatie te versterken vóór de algemeen spoedig verwachte Frans-Algerijnse overeenstemming. De eerste aanslag werd woens dag gepleegd op de Algerijnse Bank in Algiers, waar drie gewapende mannen er met ruim 180.000 gul den vandoor gingen. Een half uur later beroofden gewapende man nen de kassier van een tabaksfirma van ongeveer honderddertigduizend gulden, waarna in het centrum van Algiers de kassier van een bank onder bedreiging van vuurwapens ruim zestigduizend gulden werd afgedwongen. Later op de dag werden nog twee overvallen op banken gepleegd, waarbij ruim ne gentigduizend gulden werd buitge maakt. De zesde overval op een spaarbank in een buitenwijk van Algiers leverde de twee bankro vers ongeveer veertigduizend gul den op. De politie in Algiers maakte woensdag bekend, dat zij enkele dagen tevoren een geheime radio zender in beslag had genomen. Hierbij werden verscheidene per sonen gearresteerd die verantwoor delijk worden geacht voor clandes tiene O.A.S.-uitzendingen. Gespannen toestand Geruchten, dat een overeenstem ming tussen Frankrijk en de voor lopige Algerijnse regering op het punt staat verwezenlijkt te worden, hebben de toestand in Algiers en Oran gespannen gemaakt. In deze steden zijn woensdag weer tal van aanslagen gepleegd. Twee Europeanen en een Alge rijn werden in Oran op straat neer- Februari nog een kritieke maand PARIJS, 31-1. - Kringen, die in nauwe relatie staan met president De Gaulle hebben woensdag tegen over een correspondent van Reuter In Parijs verklaard, dat tot dusver, ondanks de verlengde geheime be sprekingen tussen de Franse rege ring en de zogenaamde voorlopige Algerijnse regering, de laatste zich nog op geen enkel punt definitief heeft vastgelegd. De situatie is volgens deze krin gen thans zo, dat Frankrijk alles waartoe het bereid is om Algerië vrijelijk te laten beslissen over zijn eigen politieke bestemming en al les wat Frankrijk kan en wil doen om met een toekomstig onafhanke lijk Algerië samen te werken heeft duidelijk gemaakt. De beslissing hierover i9 thans geheel aan Alge rië zelf. zo verklaarden zij. In officiële kringen wordt fe bruari beschouwd als de kritiekste maand in de periode van de afge lopen drie jaar, waarin president De Gaulle de kwestie van een on afhankelijk Algerië onder handen heeft gehad. Men is van mening, dat Frankrijk alle kaarten op tafel De leiders van de 173.000 Brit se PTT-ambtenaren hebben woens dag de nu reeds een maand duren de stiptheidsactie doen beëindigen, om onderhandelingen over de loon eisen met de directeur-generaal van de PTT, Reginald Bevins, mo gelijk te maken. heeft gelegd en dat, wanneer de andere partij de Franse voorstellen thans nog onaanvaardbaar acht, de Franse regering niet anders zal kunnen doen dan een nieuw be wind in Algerië te vestigen zonder aktieve medewerking van de op standelingenbeweging. ÉÉN VERLOOR EVENWICHT Acrobatengroep verongelukt DETROIT, .31-1. - Een ongeluk met de „Wallenda's in een circus in Detroit, waarbij een menselijke piramide op een draad op een hoog te van tien meter ineenstortte en twee acrobaten een dodelijke val maakten en drie werden gewond, is veroorzaakt door het feit dat een nieuwe man in de groep zijn even wicht verloor. De 23-jarige Dieter Schepp, die twee maanden geleden met zijn 17-jarige zuster Jana uit Oost-Duitsland was gevlucht, had moeite met zijn evenwichtsstok die hij niet goed in de palmen van de hand had. Hij werd moe en gooide daarom de stok iets omhoog om hem beter te kunnen vastpakken. Toen hij dit deed verloor hij zijn evenwicht, viel en vond de dood. De gehele piramide van zeven acrobaten stortte ineen. Drie leden van de groep, die in 1874 in Duitsland werd opgericht, wisten op de draad te blijven. Schouwen's Westhoek is door het Streekplan Schouwen-Dulveland weer eens extra in de belangstelling gekomen. Bij alles wat van de „kop van Schouwen" te zeggen valt, dient ook opgemerkt dat het deel uitmaakt van het west-Europees heg genlandschap, een landschapstype, dat door deskundigen wordt getypeerd als het hoogst ontwikkelde land- schapscultuurtype en mitsdien ook het oudste. Binnenkort hopen wij in een artikel een en ander over deze materie te publiceren. Het heg- genlandschap kenmerkt zich door weg- en perceelsafscheidingen door middel van al of niet begroeide walletjes, die het landschap een bij zondere intimiteit geven. geschoten. Sinds 1 januari van dit jaar zijn in deze stad bij aanslagen 187 doden gevallen. Het aantal ge wonden sedert deze datum be draagt hier 389. De staking van onderwijzers in Algiers is woensdag geëindigd, doch de staking en langzaamaan- acties van havenarbeiders, gevan genbewaarders, belastingontvan gers en douanepersoneel duurt hier nog onverminderd voort. WASHINGTON, 31-1. President Kennedy zal geen bezoek brengen aan de Sowjet-Unie zolang er geen ontspanning in de Amerikaans- Russische betrekkingen is ingetre den. Hij verklaarde dit op een woensdag in Washington gehouden persconferentie. Een dergelijk bezoek zal, zolang er geen sprake is van een wijzi ging ten goede in de betrekkingen tussen de twee landen, door beide partijen waarschijnlijk als nutte loos worden beschouwd, aldus Ken nedy. De president zei, cj,at de Ver enigde Staten gaarne een regeling zouden zien van de belangrijkste kwesties waarin beide landen van mening verschillen. LISSABON, 31-1. Degenen die voorzorgsmaatregelen willen nemen tegen de rampspoed van een nieuwe zondvloed, die door Indi sche profeten wordt voor speld, kunnen plaats be spreken aan boord van een nieuwe ark van Noach. In een groot Lissabons dag blad komt namelijk de vol gende advertentie voor: „Zondvloed op 4 februari. Plaats bespreken op de ark van Noach. Brieven aan dit blad". De werkloosheid in de Ver. Staten WASHINGTON, 31-1. In januari is het aantal werklozen in de Ver enigde Staten met 572.000 tot in totaal 4.633.000 toegenomen. Deze toeneming was echter kleiner dan men had verwacht, zo heeft de Amerikaanse minister van arbeid, Arthur Goldberg, bekend gemaakt. „Wij bevinden ons thans midden in een periode van krachtig econo misch herstel", aldus Goldberg, „maar de werkloosheid op lange termijn is nog steeds een zeer ern stig vraagstuk". Leider van O.A.S.- aanslagen aangehouden PARIJS, 31-1. In Parij9 is dins dagavond Philippe Castille aange houden, die de leider van de aan slagen met kneedbommen door de O.A.S. in Frankrijk wordt genoemd Hij zou in de nacht van 17 op 18 januari zeventien van dergelijke aanslagen hebben georganiseerd. Castille werd aangehouden in een café aan de Place de L'Opera. Laos en Zuid-Vietnam blijven zorgenkinderen WASHINGTON, 31-1. President Kennedy heeft woensdag op een persconferentie in Washington ver klaard, dat wanneer de vijande lijkheden in Laos worden hervat, alle moeite die men zich de afge lopen maanden in vredesonderhan delingen heeft getroost vergeefs zal zijn geweest. Hij zei dat de Ver enigde Staten beide partijen heb ben gewezen op het grote gevaar, dat door hervatting der vijande lijkheden zal ontstaan. De toestand in Zuid-Vietnam baart ons grote zorgen, zo ver klaarde de president verder. Vo rige week waren daar bijna vijf honderd incidenten en wij achten de toestand buitengewoon ernstig, zo zei hij. Vooral de jeugd zal ingenomen zijn met de sneeuw, die eindelijk dan toch nog is gekomen en hier en daar fraaie effekten in stad en land heeft teweeg gebracht. Zierikzee kreeg ook een plukje sneeuw mee VERKLARING OVER NIEUW-GUINEA DEN HAAG, 31-1. De Nederland se regering heeft het gewapend treffen bij Nieuvv-Guinea als een incident beschouwd. Zij heeft zich hierdoor niet laten afbrengen van haar streven naar een vreedzame regeling van het geschil met Indo nesië. Dit schrijft de minister-pre sident prof. dr. J. de Quay in een brief aan de Tweede Kamer. De Nederlandse premier zegt voorts, dat hij naar aanleiding van partikuliere contacten heeft mee gedeeld, dat hij bereid is een In donesische ambassadeur, tezamen met de minister van Buitenlandse Zaken in Nederland te ontvangen, deze ccn verzoek daartoe zou doen, teneinde deze ambassa deur de gelegenheid te geven de regering in kennis te stellen van de Indonesische inzichten ten aan zien van het probleem Nederlands- Nieuw-Guinea. Dit gesprek heeft niet plaats gehad, aangezien men van Indonesische zijde niet tot een dergelijk verzoek is overgegaan. Ondanks deze opvatting, zo staat in de brief, laat de regering zich niet van haar plicht en voornemen afhouden om leven en eigendom van allen, die in Nederlands Nieuw Guinea leven en werken daadwer kelijk, zo nodig met wapenen, te beschermen en hiertoe aan de om standigheden aangepaste noodza kelijke maatregelen te nemen. Zij wil en mag zich niet door bedrei ging met militair geweld van deze plicht ontslagen rekenen. Zij i9zich haar verantwoordelijkheid te de zen ten volle bewust en zal in over eenstemming daarmee handelen. MIDDELBURG, 31-1. - Gedepu teerde Staten van Zeeland zullen 16 februari in Middelburg een na dere bespreking hebben met hoofd ambtenaren van de verschillende departementen over de bouw van een brug over de Oosterschelde. Dit hebben zy medegedeeld tijdens een tweedaagse vergadering van de Provinciale Staten van Zee land. Vele statenleden verzochten Gedeputeerde Staten diligent te blijven ten aanzien van een brug- verbinding over de Westerschelde. Aan het begin van de statenzitting deelde de commissaris van de ko ningin mede, dat nog voor 1 juni een speciaal daartoe te beleggen bijeenkomst met de statenleden zal worden gehouden waar dan uit voerige informaties over de stand van zaken met betrekking tot de bouw van een brug over de Oos terschelde zullen worden verstrekt. Namens G.S. van Zeeland deelde de heer M. J. van Poelje mede, dat G.S. de minister opnieuw zullen benaderen om toestemming te ver krijgen voor het uitbreiden van de zondagsdienst op het veer Kruinin- gen-Perkpolder, omdat naar de me ning van G.S. het onvoorstelbaar is, dat het zo belangrijke gebied van Zeeuws-Vlaanderen op zondag slechts één keer in de twee uur te bereiken is. Onderzocht zal ook worden, de zondagsdienst op het veer Zierikzee-Kats, het provinci aal veer, uit te breiden. Het bloembollencorso te Lisse LISSE, 31-1. Op zaterdag 28 april zal het bloembollencorso ge houden worden, zo heeft het „Cen trale comité Bloembollencorso" te Lisse b'esloten. De hierbij te volgen route voert van Sassenheim-Zuid naar Lisse en Hillegom tot Benne- broek en vandaar langs dezelfde weg terug. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is even belangrijk good- will te kweken b\j uw perso- neel als bij uw klanten. Punt achter Staphorster „mestkargericlit" DEN HAAG, 31-1. De minister van justitie deelt aan de Tweede Kamer mede, dat de slachtoffers van het Staphorster „mestkarge- richt" geen aangifte willen doen en geen strafrechtelijk gevolg wen sen. Plaatselijke notabelen achten vervolging van tot dusver onbe kende daders van bepaalde straf bare feiten weinig zinvol. De officier van justitie te Zwolle en de procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem delen dit standpunt, zowel gelet op het per soonlijk belang van beide slacht offers als op de overweging, dat het algemeen belang niet bepaald gediend zou zijn met een vervol ging. De minister is tot de conclu sie gekomen, dat voor nadere be moeiing zijnerzijds geen aanleiding bestaat. De politie ter plaatse is medege deeld, dat incidenten als een zoge naamd „volksgericht" onduldbaar zijn en dat bij herhaling daartegen met kracht dient te worden opge treden, terwijl in deze grote waak zaamheid dient te worden betracht. De veerverbinding met Goeree-Overflakkee DEN HAAG, 31-1. Inzake moei lijkheden bij de veerverbindingen tussen Goeree-Overflakkee en de vaste wal, heeft het-, lid van ge deputeerde staten van Zuid-Hol land de heer A. C. A. Deerenberg, medegedeeld, dat binnenkort tus sen het provinciaal bestuur, de R. T.M. en de rederij van der Schuyt besprekingen worden gevoerd. Het vervoer moet zo efficiënt mogelijk worden gemaakt. Onlangs werd de veerboot Gorcum V aangekocht om de veerverbindingen in Zuid-Hol land soepel te maken. Toen een der boten van de R.T.M., de „Gre- velingen" ten gevolge van schade bij ijsgang uitviel, wilde men de Gorcum V niet gebruiken. „Hier aan konden wij niets doen", aldus de heer Deerenberg. Maatregelen tegen mond- en klauwzeer DEN HAAG, 31-1. In de Staats- courant van woensdag is een be schikking opgenomen van de mi nister van landbouw en visserij in zake een verlenging van de maat regelen genomen in verband met de mond- en klauwzeer. In deze beschikking is opnieuw het besluit vastgelegd tot het schorsen van de varkensmarkten in het gehele land en tot het ver bieden van de verkoop, keuring en het tentoonstellen van varkens. In de beschikking, die heden (donderdag) in werking treedt, is het varkensvervoersverbod ver lengd tot 1 maart 1962. DEN HAAG, 31-1. In antwoord op een vraag heeft een woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld dat de Nederlandse ambassadeur te Can berra, dr. J. G. de Beus, een on derhoud heeft gehad met de Au stralische minister van Buitenland se Zaken, sir Garfield Barwick. Deze heeft daarbij de verzeke ring gegeven dat er geen wijziging is gekomen in de Australische po litiek ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea. De Australische po litiek blijft gebaseerd op de ver klaring van de minister-president Menzie9 van 12 januari j.l. Lyceum brandde af AMSTERDAM, 31-1. Gisternacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het christelijk ly ceum Buitenveldert aan de Am- stelveenseweg in Amsterdam, Toen de brandweer korte tijd later arri veerde stond het houten gebouw reeds volop in brand. Aan blussen viel niet meer te denken. Het ly ceum dat 800 leerlingen heeft is totaal afgebrand. PLAN VOOR AMERIKAANSE LANDBOUW Poging om toeneming van overschotten te voorkomen WASHINGTON, 31-1. President Kennedy heeft aan het Congres voorgesteld de produktie en afzet van Amerikaanse voedergranen te beperken teneinde de toeneming van overschotten te voorkomen. In zijn wetsvoorstellen voor alle landbouwprodulcten hoopt Kenne dy, dat de kosten voor de rege ringssteun aan produkten in de komende vier jaar met vijf miljard dollar verminderd kunnen worden. Zonder scherpere controle zullen de kosten van het federale steun programma ongeveer twaalf mil jard dollar bedragen. Onder het nieuwe programma voor voedergranen zal dé landbou wers de gelegenheid worden ge geven areaaltoewijzingen en afzet- contingenten voor tarwe, graan en gerst voor veevoeder, menselijke voeding, zaden, industrieel gebruik en voor uitvoer te aanvaarden. Rogge zou aan het programma kun nen worden toegevoegd. De minister van Landbouw zou de toewijzingen en de contingenten vaststellen waarbij hij als basis periode voor de oogsten 1963-1965 de jaren 1959 en 1960 zou gebrui ken. Voor de daaropvolgende jaren zouden de twee meest recente ka lenderjaren waarvoor statistieken beschikbaar zijn als basis worden gebruikt. Volgens de regeringsfunktiona- rissen zou dit een minimum steun- peil van tussen 65 en 90 procent van de pariteitsprijs opleveren, waarbij een steunprijsminimum van ongeveer 1,20 dollar per bus hel wordt overwogen. In een landbouwboodschap aan het Congres heeft president Ken nedy medegedeeld, dat de Verenig de Staten te veel voedsel produce ren en te veel land voor de land bouw gebruiken. De president schat dat de Verenigde Staten over twin tig jaar vijftig miljoen acres (twin tig miljoen ha) oogstland minder nodig zullen hebben dan zij thans gebruiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1