VERDIEN 24 CT OPELK DUBBELGROOT PAK Vergadering Alg. Ziekenfonds „Schouwen-Duiveland" Geslaagde judo-wedstrijden en -demonstraties te Zierikzee Vondsten bij Plompetoren herinneren aan geschiedenis van Koudekerke BUISMAN ZEERIKZEESCHE IYIEUWSBODE dinsdag 30 januari 1902 No. isn? RENESSE Algemene kostenstijging als (ei)landelijk probleem In de afgelopen week hield het Algemeen Ziekenfonds „Schouwen -Duiveland" in de bovenzaal van het Dorpshuis te Renesse haar al gemene ledenvergadering. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dr. J. H. Motmans, het niet te we ten of de geringe belangstelling op gevat moet worden als een compli ment aan het adres van het Zie kenfonds. Mogelijk gaat men ook wel van de veronderstelling uit dat alles tóch landelijk wordt gea regeld. Veel waardering had de voorzitter voor het werk van de besturen, die veel werk hebben verzet. In 1959 vond de algemene ver gadering voor de eerste maal plaats buiten de plaats van vesti ging, n.l. te Oosterland. Deze maal was Renesse in de Westhoek van het eiland als vergaderplaats uit gekozen. Bij het bestuur ligt het in de bedoeling in de toekomst ook op andere plaatsen vergaderingen te beleggen. De voorzitter schonk vervolgens aandacht aan de zaken welke in het afgelopen jaar wer den afgewikkeld. De dagelijkse zaken gaven wei nig of geen moeilijkheden te zien. Door het aanvaarden van een ambtelijke functie door dokter P. W. J. Vogelaar (schoolarts), is in de loop van het afgelopen jaar een wijziging gekomen in de groep van medewerkers. De voorzitter zei er niet dieper op in te willen gaan of het aanvaarden van een ambtelijke functie wellicht een te ken aan de wand zou kunnen zijn. In een onlangs gepubliceerd kran tenartikel werd de veronderstel ling geuit, dat in de toekomst de stijging van het aantal practise- rende artsen niet evenredig zou zijn aan de bevolkingsaanwas. Tandarts H. K. Michaëlis heeft wegens zijn hoge leeftijd zijn prak tijk neergelegd. Voor de school- tandheelkunde waar tandarts Mi chaëlis intensief aan heeft mede gewerkt, heeft dit vertrek de no dige konsekwenties medegebracht. Hoewel vele pogingen werden on dernomen is men er niet in ge slaagd in deze vacature te voor zien. Noodgedwongen is men moe ten overgaan naar het zoeken van en aanvaarden van een noodoplos sing. Saneringskaar t voor schooljeugd De schoolkinderen, welke reeds aan de schooltandverzorging deel nemen, zullen in het bezit worden gesteld van een saneringskaart, terwijl de kinderen uit de eerste klas een introduktiekaart krijgen. Getracht zal worden een volks busje in te schakelen voor het be zoek van de kinderen aan de tand arts. Circulaires, die hierop be trekking hebben zullen via de schoolhoofden worden uitgereikt. Een grote verbetering is geko men met het vestigen van een pa thaloog-anatoom in Zeeland, waar door het mogelijk is geworden di rect tijdens een operatie over te gaan tot onderzoek van weefsels. In de loop van 1961 beëindigde de vroedvrouw te Oosterland haar werkzaamheden. Dit wordt nu op dezelfde wijze geregeld als elders op Schouwen-Duiveland. Binnen kort zal voor het personeel van het ziekenfonds een contactavond ge organiseerd worden. De kostenstijging Een probleem is de algemene kostenstijging welke in het gehele land en ook op Schouwen-Duive land speelt. Ten aanzien van het verhaalsrecht haalde de voorzitter een uitspraak aan van een onlangs door een rechterlijke instantie ge dane uitspraak, waarbij het ver haalsrecht werd erkend. Hij noem de dit een probleem met vele ha ken en ogen, waardoor momenteel door de ziekenfondsen nog veel schade wordt geleden. In de eerste plaats ligt hier een taak voor de federatie die er naar moet stre ven een jurist aan te trekken. Men zou dan de beschikking kun nen krijgen over iemand die zich geheel op deze materie kan inwer ken, terwijl het ook nog voordeli ger zou zijn. De voorzitter was de mening toegedaan dat er zelfs voor twee juristen wel een dagtaak te vervullen zal zijn. In het afge- pen jaar zijn er twee verstrekkin gen door het ziekenfonds bijgeko men, met name gehoorapparaten, v/aaraan een bijdrage van f 200,- wordt gegeven en een bydrage in de kosten voor de wettelijk verze kerden voor de verpleging in te huizen. Hierbij wordt er nog op gewezen, dat dit niet geldt voor de gewone huizen voor ouden van dagen. Gedurende één jaar zal hierop een bijdrage worden ver strekt van f 7,50 per dag. Na een wachttijd zal het eventueel moge lijk zijn gedurende een bepaalde periode nog eens een dergelijke bijdrage te genieten. De opname in deze tehuizen be treft mensen waarvoor opname in het ziekenhuis niet direct noodza kelijk is, hoewel zij toch verple ging nodig hebben. Op Schouwen- Duiveland is een dergelijk ver pleeghuis nog niet aanwezig. Een bedrUfspensioen Mede door de federatie is men er voor het personeel in geslaagd een bedrijfspensioen in het leven te roepen. In vergelijking met de partikuliere instelling waarbij men voorheen was aangesloten bete kent dit een grote verbetering. Door de federatie wordt thans ge tracht enige uniformiteit te stich ten bij de ziekenfondsen ten aan zien van de aanvullingsfondsen, daar de verstrekkingen en heffin gen hiervan nogal uiteen lopen. Tengevolge van diverse loonrondes medicamenten, verbandartikelen, enz. is er sprake van een aanzien lijke kostenstijging bij het zieken fonds. Als vergelijking wees de voorzitter op de verpleegprijzen in het toenmalige ziekenhuis Noord- gouwe. In 1943 waren deze f 3,- en in 1948 f 5,- per dag. Momenteel is deze prijs in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee geste gen tot f 18,- per dag. De uitgaven van het ziekenfonds „Schouwen- Duiveland" bedroegen voor de wettelijk verzekerden in 1958: f 920.063,58, in 1959: f 908.752,24, in 1960: f 985.227,64 en in 1961: was dit f 1.010.200,- (naar schatting). Voor de vrijwillig verzekerden be droegen deze cijfers in 1958: f 282.278,29, in 1959: f 310.465,61, in 1960: f 327.551,26 en in 1961: f 358.000,- (naar schatting). Uit het aanvullingsfonds van het zieken fonds „Schouwen-Duiveland" werd in 1958: f 29.799,08, in 1959: f 20.644,36, in 1960: f 30.266,76 en in 1961: 140.300,- betaald. Dooi de vergadering werden vastgesteld de jaarcijfers van 1958 tot en met 1960. Verder werden goedgekeurd enige redactionele wijzigingen in statuten en reglement. De premie voor de vrijwillig verzekerden in 1962 werd vastgesteld op f 2,52 en f 0,08 voor het aanvullingsfonds in de week. De voorzitter noemde in dit verband de bedragen die in enige andere plaatsen door de vrij willig verzekerden moeten worden betaald, n.l.: Goes f 2,10, Zwijn- drecht f 2,35, Vlissingen f 2,66, Middelburg f 2,75 en Dordrecht 'f 3,50. Nadat dr. H. J. Simons bij de rondvraag de vraag had gesteld over het verhaalsrecht onder se cundaire arbeidsvoorwaarden van de arts, hield het bestuurslid M. C. Verheijen een warm pleidooi voor het aanstellen van een jurist door de federatie. P. de Vlieger kampioen oranjebanden 1962 ZIERIKZEE, 29-1. In de „Graan- beurs" te Zierikzee werden zater dag j.l. diverse wedstrijden gehou den voor de school-kamploenschap- pen van judoschool J. C. Peetcrs uit Breda. De gele en oranje ban den leverden des middags In een aantal voorronden harde strijd. Bij de gele banden wisten zich in de finale te plaatsen de heren Nico Beije en K. Hogerheijde. Na een felle strijd bemachtigden P. de Vlieger, F. Oosse, J. Wesdorp en C. Moonen een plaats in de finale oranje-banden. Zaterdagavond hadden ontmoe tingen plaats tussen teams uit Bre da, Etten, Bergen op Zo om en Zie rikzee. Uit Breda waren drie team: aanwezig, onder leiding van de zwarte band eerste dan W. Kob ben. Het eerste team uit deze stad behaalde kortgeleden de derde plaat9 bij de Zuid-Nederlands( kampioenschappen zodat een ster ke Bredase tegenstand op de mal werd verwacht. In het team van Etten zagen we onder meer opgesteld de in Zierik zee wel bekende Anton Roks (brui ne band), assistent van de heer Peeters. Het eerste team dat voor Zierikzee uitkwam werd samenge steld uit J. Wesdorp, F. Oosse, H. v. d. Sande, C. Moonen en K. Holm. Het tweede team bestond uit B. Wesdorp, G. v. d. Kroeze, H. van Geesbergen, W. Kik en P. de Vlie ger. Na de voorstelling van de teams volgden enige valoefeningen en worpen, gedemonstreerd door een zestal jeugdige judoka's. De heer Peeters wist hiervan een amusante wedstrijd te maken. De heren Pee ters en Kobben demonstreerden vervolgens het eerste Kata, een on derdeel van het zwarte-band exa men. De diverse heup- en schou derworpen en sutemi's werden met grote aandacht gevolgd. De heer Kobben uit Breda liet met één van zijn leerlingen zien hoe een jiu-jitsuer zich kan verde digen tegen diverse aanvallen, wur gingen en dergelijke. De hierbij ge bruikte worpen, klemmen en ate- mi's zullen iemand zich wel twee keer laten bedenken alvorens hij een op deze wijze „bewapend" per soon lastig zal durven vallen. Dit zelfde geldt overigens voor datge ne wat de heer Peeters drie leerlin gen had bijgebracht op het gebied van de zelfverdediging. De dames A. de Hooge en G. Kosten lieten zien wat ze zullen doen als ze wor den lastig gevallen: de man maakt in de kortst mogelijke tijd kennis met de straatstenen. Wat de zelf verdediging betreft toonden de da mes aan „hun mannetje te staan". De tcamontmoetingen De teamontmoetingen waren verdeeld over twee poules, name lijk poule A met Zierikzee I, Breda II en III en Bergen op Zoom. Pou le B: Zierikzee II, Etten, Breda I. De resultaten waren als volgt: Poule A: Zierikzee I-Breda III 42-5; Zierikzee I-Breda II 40-10; Zierikzee I-Bergen op Zoom 22-25 f Breda III-Breda II 20-30; Breda III-Bergen op Zoom 22-25; Breda II-Bergen op Zoom 25-25. Winnaar Bergen op Zoom. Poule B: Zierikzee II-Etten 40- 10; Zierikzee II-Breda I 5-45; Et- ten-Breda I 0-47. Winnaar Breda I. Finale-wedstrijd: Breda I-Bergen op Zoom 45-5. In beide poules eindigde Zierik zee op de tweede plaats, wat men als een fraai resultaat mag be schouwen. In de finale voor de jeugd van 11-12 jaar werd Tob.v Visser kampioen na een partij met de finalist G. v. d. Bijl. In de finale 13-15 jarigen hadden zich geplaatst Hirda v .d .Laan, Dick de Rijke, Jan Otte en Peter v. d. Hulle. In deze klasse werd Dick de Rijke kampioen. De jeugd van 7 tot 10 jaar had reeds des morgens de wedstrijden afgewerkt. Hier was Paul Bezuijen als kampioen uit de bus gekomen. In de halve finale oranje-banden won P. de Vlieger van C. Moonen op beslissing van de scheidsrechter. Bij de partij van J. Wesdorp en F. Oosse moest eveneens de scheids rechter beslissen, maar eerst nadat de normaal twee minuten durende partij met één minuut was ver lengd. De finale oranje-banden ging tussen P. de Vlieger en F. Oosse. Geen van beiden kon echter een heel of half punt in de wacht sle pen, zodat opnieuw de scheidsrech ter (D. Kobben), moest beslissen. De rappe en technisch goed spe lende De Vlieger werd als winnaar aangewezen en daarmee kampioen oranje banden 1962. In de algemene klasse (alle cate- goriën) ging de kwartfinale tussen F. Oosse-C. Moonen, G. v. d. Kroe- ze-P. de Vlieger, A. Jumelet-J. Wesdorp, W. Kik-H. de Waal. Hier van gingen naar de halve finale: C. Moonen, J. Wesdorp en W. Kik (allen oranje-band) en G. v. d. Kroeze (bruine band). Als finalis ten bleven over C. Moonen en J. Wesdorp. C. Moonen werd hier winnaar en daarmee kampioen al gemene klasse (alle categoriën) '62. Bij de gele banden werd N. Beije kampioen na zijn partij met K. Ho gerheijde. De organisator de heer J. C. Pee ters kan intussen weer terugzien op een goed geslaagde avond. Voor allen die van judo houden was het een interessante avond, waarvoor jammer genoeg weinig publieke belangstelling bestond. Dit in te genstelling dus met de enorme be langstelling die vorig jaar bestond voor de demonstraties op het Ha venplein. Ingezonden mededeling Een monument aan Schouwen's zuidkust Vredig dorp verdween in zestiende eeuw in de golven (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 29-1. Een luttel aantal jaren geleden zo ongeveer in het laatste kwart van het herver- kaveiingsproces liepen rond de Plompetoren mannen, gewapend met spaden en stond een klein be richtje In de krant: „Beenderen gevonden by Koudekerke". Uiteraard waren ook de historisch geïnteres seerden present, maar hoe het allemaal precies zat heeft men toen niet vernomen, hetgeen mogeiyk ook wel kan worden toegeschreven aan een verzuim van de krantenmakende gemeente, die wellicht weer door de krantenmakende gemeente, die wellicht weer door andere actuele zaken was geoccupeerd. Een foto die de oude toestand rond de Plompetoren weergeeft, moge aanleiding z\jn enkele feiten uit de geschiede nis mede te delen. Meteen wordt dan ook duidelijk waarom uitgerekend op deze plaats de aandacht van de arceologen op de grond rond het gebleven rudiment van het verdwenen Koudekerke was gefixeerd. Voor 450 jaar Een 450 jaar geleden zag het er op deze plaats van Schouwen's zuidkust heel anders uit. De toren stond toen nog een halfuur land inwaarts en keek neer op een kerk en op een kring van huizen en verspreide boerderijen aan de zuidkant van zijn voet, samen vor mend een vredig Koudekerke, dat echter in zijn rust werd gestoord in de 16e eeuw, die met name be rucht was door de felle aanvallen, diefde zee deed op het land van Schouwen. De dorpen Sint Ja- cobskerke, Zuidkerke en Bries- kerke werden het eerst door de zee aangepakt en toen kwam de beurt aan Koudekerke. In 1581 had de zee zich diep landinwaarts gevre ten, zodat door het dorp Koude kerke een dijk moest worden aan gelegd, die rakelings langs de kerk ging. Meteen was het duidelijk dat het dorp ten dode stond opge schreven, want de grootste helft van het dorp was al buitendijks ge bied. De laatste pastoor verliet de parochie in 1572, het jaar waarin Schouwen aan 's Prinsen zijde kwam en nadien geraakte de kerk buiten gebruik, om in 1583 te wor den afgebroken. Het uitkomende houtwerk werd te Zierikzee geveild en bracht slechts f 60,op. Zo kwam de to ren alleen te staan en men mag aannemen dat de klok reeds in 1572 werd uitgenomen toen veel geschut en metaal nodig was voor de verdediging van Zierikzee. Schedels en beenderen op deze plaats - ook in 1922 werd reeds 'n Km groot aantal aangetroffen - behoe ven dus geen grote verwondering te wekken, want zonder enige twij fel had men hier te doen met het voormalig kerkhof van Koudeker ke. In 1922 werden trouwens, op een diepte van 70 80 cm. bene den het maaiveld, ook funderings- resten van de oude kerk aange troffen. Intussen is de ouderdom van Koudekerke niet precies be kend geworden, al was het stellig 13e eeuws, volgens de Vos. Als ambachtsheerlijkheid had Koude kerke zolang dezelfde heren als Haamstede, dat het tenslotte als het ware daarmede versmolt. Op de oudste „steenrol" be-oosten Schelde van 1600 komt het dan ook niet meer al9 afzonderlijke heerlijkheid voor. De 17e en 18e eeuwse bezitters van Haamstede noemden zich echter nog heren en vrouwen van Koudekerke. De voormalige kerk De kerk was gewijd aan Sint Maarten en bezat enkele altaren, o.a. die van het Heilige Kruis en de Heilige Maagd. Uit de periode 1405-1568 zijn de namen der pas toors bewaard gebleven. Er waren gilden in het voormalige Koude kerke en het dorp had ook een molen. In 1543 waren slechts 26 huizen van het dorp aangeslagen in de belastingen, waaruit wel blijkt dat Koudekerke niet groot kan zijn geweest. De kerk kan uit het midden der 15e eeuw gedag tekend hebben. Het dorp had een aanzienlijke jaarmarkt. De reste rende Plompetoren heeft lange tijd gediend als baken voor de scheep- KOFFIE HOE OOK GEZEI... ALTIJD BETER MET (ook als 'I poederkoffie is) „De moeilijkheden die bepaalde Russische joden ondervinden bij hun pogingen om naar Israël te emigreren, zijn niet alleen de hun ne. Het'Is thans voor elke Sowjet- burger moeilijk om vergunning tot emigratie te verkrijgen", aldus ver klaarde de Sowjet-Russische luite nant-generaal David Dragoenski in Wenen. Vergadering Gemeenteraad Brouwershaven De gemeenteraad van Brouwers haven komt op donderdag 1 febru ari a.s. om 3 uur 's middags in openbare vergadering bijeen in het Plaatsenhuis te Dreischor. In deze vergadering zullen de geloofsbrie ven worden onderzocht van de heer M. Matthijsse, die benoemd verklaard is tot lid van de gemeen teraad in de vakature van de heer J. Bom en inmiddels heeft bericht deze benoeming te zullen aanvaar den. Met deze raadszetel comple teert de heer Matthijsse de P.v.d.A. fractie. Als bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat voor de P.v.d.A. in de nieuwe gemeente raad nu weer zitting hebben de zelfde personen als van de socia listische fractie van de oude raad. Verder zal de raad behandelen de vaststelling regeling tegemoet koming in studiekosten, verlenen van eervol ontslag aan mevr. J. Bo- lijn-Catshoek, als leidster belast met de waarneming van de funktie van hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Dreischor; vast stelling van een beheersverorde- ning voor de alg. begraafplaatsen; tijdelijk verhuur voormalig ge meentehuis te Noordgouwe; toe treding tot de gemeenschappelijke regeling Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland; vaststelling veror dening op de keurlonen en veror dening op de rechten voor het ge bruik van de noodslachtplaats; be handeling ontwerp Streekplan1 Schouwen-Duivelandvaststelling 10e wijziging der begroting 1961 en aanbieding gemeentebegroting en bedrijfsbegrotingen 1962. O Vier onderzeeboten die Indone sië van Rusland heeft gekocht heb ben de Poolse haven Gdynia verla ten en zijn op weg naar Indonesië. vaart. Een plaatwerk van 1743 toont de Plompetoren en daaruit blijkt dat de vorm sindsdien wei nig of niet veranderd is. Door res tauraties veilig gesteld, staat de toren daar nog altijd als een be wonderenswaardig fraai monument uit het verleden en het stemt tot diepe vreugde, dat het bouwwerk tijdens de ramp van 1953 voor on dergang werd bewaard. OORSCHOT. - Maandagmorgen omstreeks zeven uur is op Rijks weg 63 onder de gemeente Oorschot buurtschap de Kattenberg een ver keersongeval gebeurd, waarbij een militair werd gedood, een militair werd gewond en een vrachtauto chauffeur zwaar werd gewond. GROOT LEGAAT DEN HAAG, 27-1. Aan de hervormde gemeente van Den Haag is door een niet- stadgenoot voor haar dia- konie gelegateerd een be drag van ruim twee mil joen gulden, niet vrij van successierechten. De diako- nie moet uit dit legaat en kele andere legaten uitke ren, terwijl uitdrukkelijk bedongen werd, dat het kapitaal bested moet wor den binnen het raam van een op te richten stichting en onder aanwijzing van een twetal executeuren- testamentair. Zowel over de schenker als over de aard van de op te richten stichting konden geen an dere inlichtingen worden verstrekt. Ingezonden mededeling Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5