Moeder"KJSSS opruiming Gebr. Thien Bfonchï letten Burghse jeugd kreeg werkkapitaal voor de naaste.... ■SSSsSSr®11, Voor 60 jaar.... Bedroevend resultaat van woningbouw in overheidssector in gemeente Duiveland Laatste week DE WRAAK VAN GRIJZE BEER Grote vraag naar uien SUCCESJES Ingezonden mededeling Als in de Gelijkenis der Talenten BUHGfï, 28-1. Het zal maar zelden gebeuren, dat bij de uit gang van een kerkgebouw geld wordt uitgereikt. Zondagavond zagen we dat echter gebeuren bij het uitgaan van de kerk te Burgh. Aan een tafeltje hadden twee mensen plaats genomen, die guldens en rijksdaalders uitdeel den. Een en ander is gauw ver klaard: Er had zo juist een jeugdsa- inenkomst plaatsgevonden in het kader .van de „10 10"-actie. Een bijeenkomst die Beëindigd werd met een opdracht om te Ingezonden mededeling Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor^ Dit doosje betekent: protektie tegen infektie BRUINISSE. De Bruinisser vis serijvereniging heeft zich met een adres tot de raad gewend, om te komen tot vergroting van de haven OOSTERLAND. Wegens de zach te winter zijn twee landbouwers in deze gemeente reeds begonnen met het uitzaaien van uien. ZIERIKZEE. In de Concertzaal hield het Middelburgs Comité voor Algemeen Kiesrecht een openbare vergadering. NOORD-SCHOUWEN. Tijdens een hevige sneeuwstorm is een zijwand van een stoomschip op het noorderstrand bij de Oude Hoeve geworpen NIEUWERKERK. De begroting voor het jaar 1902 van de Ned. hervormde gemeente alhier is vastgesteld op 1305,85. BRUINISSE. De zangvereniging „Euphonia" hield een zanguitvoe ring, waarvan de opbrengst be stemd is voor de vrouwenkampen in Zuid-Afrika. HAAMSTEDE. De bloembollen vereniging „Westelijk Schouwen" hield een vergadering. ZIERIKZEE. Op het plein aan de Nobelstradt werd door de uit Beieren afkomstige heer Siegel een paar denmonstering gehouden. BROUWERSHAVEN. De rijks politie ontdekte op de Veermans plaat in de Grevelingen een knaap, die tot zijn middel in het water stond. Hij was afkomstig van een hoogaars en zou zeker verdronken zijn als hij niet tijdig ivas opge merkt. NOORDWELLE. In de gemeen teraad is een vakature ontstaan, daar één der leden naar Amerika is vertrokken. gaan werken voor de nood in de wereld. Ds. Boerma van Haam stede had de jongelui bepaald bij het helpen. Wij worden ge roepen „naaste" te worden van de mens in nood. Wij behoren tot de kleine groep van bevoor rechten in de wereld, die geen honger kennen, een goede medi sche verzorging krijgen, een hoge leeftijd bereiken en een goed in komen hebben. Twee van de drie mensen op aarde hebben honger en sterven aan ondervoeding. Aan deze nood mogen wij niet voorbij lopen. Ds. Don van Burgh wees er vervolgens op dat de Heer dei- Kerk van de mensen vraagt Zijn taak in de wereld te behartigen. Hij legt deze in de handen van Zijn gemeente. Dit is uitgedrukt in de gelijkenis der talenten. Ta lenten zijn al die dingen die we ontvangen hebben en die we mo gen beheren in opdracht van de Heer. Daarom werden er aan de uitgang guldens en rijksdaalders- uitgereikt als werkkapitaal. De jongeren gaan met dit geld wer ken voor het lenigen van de nood in de wereld. De opbrengst zal geheel bestemd zijn voor de „10 10"-actie. In totaal werden dertig rijksdaalders en twintig guldens uitgereikt, waarmee de jongeren zes weken lang zullen werken. Ieder mag zelf zien wat hij er mee doet om het kapitaal te vermeerderen. Zo zullen dus eeii aantal jon gelui op de een of andere wijze door eigen initiatief en vinding rijkheid bezig zijn voor hun me demensen. Het is wel onnodig te zeggen dat zij daarbij graag re kenen op aller steun. Wij hoor den reeds dat er middenstanders zijn, die belangeloos hun „klein handelaren'" van goederen zullen voorzien. Daarom, wie dit ook leest, helpt de jongeren helpen! Ingezonden mededeling I OLIE - ZEEP Financiën en Economie Rotterdamsche Bank N.Y, 12 procent dividend ROTTERDAM. 26-1. In een ge houden vergaderingvan commis sarissen der Rotterdamsche Bank N.Y. is besloten aan de aandeel houdersvergadering, te houden op 14 februari aaristaande. voor te stellen over 1961 een dividend van 12 procent in contanten (onv.) uit te keren. Als opvolger van de in november overleden voorzitter van commisr sarissen, dr. H. M. Hirschfeld werd gekozen de heer W. N. H. van der Vorm, tot dusver secretaris van het college. Tot secretaris werd be noemd de heer A. L. Van BeekHzn. Nieuwjaarstoespraak burgemeester A. A. vau Eeteu Grootste probleem: migratie halt toeroepen NIEUWERKERK, 29-1. In de maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Duiveland, heeft burgemeester A. A. van Eeten in een nieuwjaarstoespraak een overzicht gegeven van hetgeen in de achterliggende periode in de gemeente is bereikt. Burgemeester Van Eeten zag zijn overzicht als een soort balans van een eerste jaar van samenwerking. Onze mening daarbij is - aldus de burgemeester - dat die samenwerking zeker niet onvruchtbaar geweest is. Bepaalde zaken, die de draagkracht van de kleine gemeenschappen ver te boven gingen, konden nu tot stand komen of staan nog op uit voering te wachten. Burgemeester Van Eeten stelde vast dat dit toch zeker wel als een winstpunt voor de sïtinenvoeging van de drie ge meenten, waaruit de nieuwe gemeente Dujveland gevormd is, kan wor den aangemerkt. Een van de eerste taken die na de samenvoeging moest worden verricht was het ontwerpen van nieuwe verordeningen, die aan de goedkeuring van de raad werden onderworpen. Een zeer omvangrijk werk was het opmaken van vier gemeenterekeningen en twee reke ningen van het woningbedrijf in Oosterland. Gehoopt wordt dat wat de nieuwe verordeningen betreft in de loop van dit jaar een alge hele aanpassing aan de nieuwe toe stand zijn beslag zal kunnen wor den gegeven, zoals een nieuwe al gemene politie-verordening, bouw verordening en kampeer verorde ning. Het financiële beeld De nieuwe regeling financiële verhouding rijk en gemeenten is voor Duiveland niet zeer gunstig uitgevallen. In het verleden waren die uitkeringen vrij hoog maar ons is gebleken, aldus burgemeester Van Eeten, dat de gemeente met de verlaagde uitkering toch nog wel' soulaas geboden wordt, mits zich geen bijzondere omstandighe den voordoen. In 1961 werden de buitengewone middelen besteed aan het bouwen van drie bejaar denwoningen in Nieuwerkerk, het maken van een rioolzuiveringsin stallatie te Oosterland, het bouwen van een bushalte te Oosterland, egalisatie Dorpsplein Ouwerkerk, aanleg van een wandelpad te Ou werkerk, verbreding en verharding wandelpad Sirjansland, aankoop trekker-manschappenwagen brand weer Nieuwerkerk. Burgemeester Van Eeten noemde het een bedroevend resultaat dat er in 1961 in de overheidssector slechts drie bejaardenwoningen ge bouwd konden worden. Met deze voortgang is het eind van de wo ningbehoefte in Duiveland in geen jaren te zien. Te betreuren achtte de burgemeester het ook dat in de ze omgeving de bouw van premie- woningen maar niet op gang wil komen. In dit verband ondervindt de gemeente wel de nadelige in vloed in de direkte nabijheid van een recreatiegebied te liggen omdat het bouwen van recreatie-wonin gen attractiever schijnt tc zijn. Burgemeester Van Eeten week er voorts op dat het uitblijven van toewijzingen voor' woriingbouwi;tot gevolg heeft dat 'de vektigingstno- gelijkheden in de gemeente uiter mate beperkt zijn. Daarnaast deelt ook'Duiveland in'het algemeen ver schijnsel van veroudering van de bevolking. Onder, allerlei motieven vertrekken jonge mensen, naar el ders. Verder zijn' er de pendelaars. Burgemeester Van Eeten zei niet te weten of het argument1 „in eigen omgeving geen werk te kunnen vinden" wel opgaat omdat ondanks de mechanisatie in de landbouw de gemeente praktisch geen ar beidsreserve kent en dat de zich in het nabije Zierikzee gevestigde industrie niet in staat is alle ar beidsplaatsen bezet te krijgen. Weinig bevredigend is het over zicht omtrent de loop der bevol king over het afgelopen jaar waar uit op te maken valt dat Duive land te maken heeft met een ver- trekoverschot van 45 personen, een aantal dat hoger ligt dan het al gemeen gemiddelde ,voor de pro vincie Zeeland. Naar deze maatstaf gerekend zou dit aantal voor de gemeente Duiveland niet hoger dan 36 mogen zijn. Op 31 december 1961 bedroeg het aantal inwoners van de gemeente 3.819. Burgemeester Van Eeten achtte het grote probleem voor Duiveland en trouwens'voor geheel het eiland mogelijkheden te bedenken aan de ze migratie een halt toe te roepen. In dit verband meende de burge meester dat er voor Duiveland geen andere mogelijkheid te onderken nen valt dan die van het zoeken naar meer werkgelegenheid in de tuinbouw. Burgemeester Van Ee ten vroeg daarom de bijzondere aandacht van de raad om daar, waar zulks mogelijk is, ook ge durfde beslissingen te nemen. Ingezonden mededeling Profiteert hiervan Zierikzee DEN HAAG. De Nieuw-Guinea- Raad is een volwaardige volksver tegenwoordiging in de eigen sfeer van Nederlands Nieuw Guinea. Minister Toxopeus gaat van dit standpunt uit in zijn imemorie van antwoord op de begroting voor Nieuw-Guinea 1962. 30. Aram, die in het hulpgeroep de angstige stem van Rode Èloem herkent, werpt de dode slang op de grond en dringt zich tussen de Indianen door. Daar staat Rode Bloem, vastgebonden aan een paal. met naast haar de medicijnman. „Neer die fakkel!" schreeuwt Aram woedend en hij duwt het oude opperhoofd, dat zich tussen hem cn dc medicijnman wil plaatsen, driftig terzijde. Met cén sprong is hij bij de medicijnman cn een felle slag van zijn hand doet de brandende fakkel door de lucht vliegen. „Wat zijn dat voor praktijken", bijt hij de onthutste Indiaan toe. „Maak dat arme meisje los, onmiddellijk!" Er valt een gespannen stilte op het dorpsplein. „Vooruit, geef mij een mes, dan snij ik zelf de boelén door!" schreeuwt' Aram opnieuw. Dan treedt het oude opperhoofd naar voren. „Snij haar los!" beveelt hij de medicijnman. „Zij beiden blijven mijn gevan genen, tot ik weet of de Osagen werkelijk vrede willen". Spreker achtte het in het slot van zijn rede niet wenselijk nader in te gaan op de plannen die het college voornemens is in de loop van dit jaar aan de raad voor te leggen. Wel sprak hij de hoop uit dat het dit jaar zal mogen geluk ken gereed te komen met de ver bouw en inrichting van het leeg staande gemeentehuis te Nieuwer kerk, met het verplaatsen van een hinder veroorzakend bedrijf uit de kern van Nieuwerkerk, met de aanleg van het hertenkamp te Ou werkerk en met de verwerking van de zoutschade en algehele restau ratie van de beide lagere scholen in Oosterland. Na de nieuwjaarsrede dankte de heer Van Dienst als oudste raads lid de burgemeester voor diens beste wensen voor 1962 en wenste hem namens de raad wederkerig een goed jaar toe. Ingezonden mededeling Hoestdrarik in tabletvorm.SSd- KERKNIEUWS Collecte voor internationale hulpverlening UTRECHT, 29-1. Zondag aan staande zal onder de leden van ne gen Nederlandse kerken een col lecte worden gehouden voor de in ternationale hulpverlening. Behal ve de Unie van Baptisten Gemeen ten, de Doopsgezinde Broeder schap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Nederlands Hervormde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Re monstrantse Broederschap, nemen nu ook voor het eerst de Evange lische Broedergemeente en de Vrije Evangelische Gemeente aan deze jaarlijkse inzameling deel. Het geld wordt door de stichting Oecumenir sche Hulp aan Kerken en Vluchte lingen gebruikt voor het verschaf fen van werkgelegenheid aan vluchtelingen, voedsel voor slacht offers van rampen, hulp aan tal van kleine kerken en voor onder- derwijs en medische verzorging in ontwikkelingslanden. Radio-Amman heeft dinsdag morgen om zes uur (Nederlandse tijd) de geboorte bekend gemaakt van een Jordaanse kroonprins, die Abdoellah is genoemd. DEN HAAG, 29-1. - Reeds vele weken i9 er een zeer grote vraag naar Nederlandse uien op de West-. Europese markten. Het aanbod, was nog steeds vrij groot, maar gaat nu minder worden en dientengevolge is de prijs de laatste weken regel matig aangetrokken. De voor ex port geschikte middelkwaliteit doet op het ogenblik tussen 35 en 37 ct per kg. Dat is ongeveer 10 ct per kg meer dan omstreeks de jaarwis seling voor de goede kwaliteit Ne derlandse uien werd betaald. De telers welke hun produkt hebben bewaard' zitten dit jaar wel zeer goed, want het is de laatste jaren nimmer voor gekomen dat de uien- prijs een dergelijke hoogte bereik te. Overigens zijn dit seizoen de meeste uien verkocht toen de prijs van de export geschikte kwaliteit tussen 10 en 20 ct per kg lag. Voor de telers is een gelukkige omstan digheid dat de kwaliteit van de uien dit jaar zeer goed is. De wekelijkse export ligt thans boven 6 miljoen kg. In de derde week van januari bedroeg de tota- le uitvoer van Nederlandse uien volgens het uitvoer controle bureau voor tuinbouwprodukten 6.725 ton. Daarvan ging 2.655 ton naar West- Duitsland; 2.480 ton naar Enge land; 494 ton naar Frankrijk; 632 ton naar Afrika; 220 ton naar Bel gië en Luxemburg en kleinere hoe veelheden naar, Zweden, Italië, De nemarken, West-Indië,, Zwitserland en diverse andere landen. België en Luxemburg hebben be kend gemaakt dat met ingang van 1 februari de invoer van uien in deze landen onbeperkt mag plaats vinden, wat Inhoudt dat voor Ne derland dan ook geen heffing meer opgelegd kan worden. Te koop gevraagd: Metalen verstelbare muziek standaard, al of niet opvouw baar. - Aanbiedingen: Maris- straat 22, Zierikzee. Diversen: Doet uw voordeel! Prima kof fie per pak van f 1,48 nu voor f 1,01; thee van f 0,90 nu voor f 0,59. Sigarenm. N. v. d. Bout, Appelmarkt, Zierikzee. Boekh. W. de Vries Rz„ Zie rikzee. - „Sellotape" kleef band in smal en breed, vanaf 25 ct per rol. Per bus, rollen a 33 m vijf procent korting. „Alabastine", voor duizend-en- één karweitjes! - „Verf en Kleur", Meelstr. 40, Zierikzee. Tuin-, bloem-, gazongraszaad; bestrijdingsmiddelen; Asef- korrels uit voorraad leverbaar. W. van Sluijs, tel. 437, Haam stede. Boekh. W. de Vries Rz., Zie rikzee. - Enveloppen met pe permuntsmaak, per doos a 50 stuks 90 cent. Zware kwaliteit, prima gegomd. Staat ter dekking: Witte VI. ram 12 pond). W. Regoort, Balie 6, Zierikzee. Uit voorraad leverbaar: vruchtboom-carbolineum, bij elke hoeveelheid. W. v. Sluijs, tel. 437, Haamstede. Prachtige echt kristallen as bakken en niet duur, bij Sig.- magazijn D. C. Viergever, Kraanplein, tel. 2273, Zierikzee „Vapo" onze natuurpermanent geeft voldoening; zit steeds patent! Kapsalon Murk, tel. 2767. Verf of hout glad afschrap pen? Met de Skarstenschraper werkt U gemakkelijk; de mes sen zijn verwisselbaar. Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierik zee. Voordelige kleine restanten behang. Mol, Nieuwe Boogerd straat, Zierikzee. Sclieepvaartberichten Kelletia (t.), 28-1 te Punta Cardon verwacht. Korenia (t.), 29-1 van Puerto Mi- rando naar Stanlow. Philippia (t.), 29-1 ter hoogte van Lissabon naar Fawley. DEN HAAG. De ambassadeur van India en mevrouw R. K. Tan don, hebben maandagavond in. hun residentie een receptie gehouden ter gelegenheid van de „Dag van de republiek" in India. Amerika en de Sowjet-Unie be ginnen op 31 januari in Washing ton onderhandelingen over een nieuw akkoord voor culturele uit wisseling, zo deelt het State De partment mee. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft maandag de scheidende Hon gaarse gezant, de heer Istvan Beek op het paleis Soestdijk in audiën tie ontvangen. DEN HAAG. - Heden (dinsdag) heeft de spoorwegongevallênraad vergaderd. Hoewel dat aanvanke lijk wel in de bedoeling lag, heeft de raad nog geen besluit kunnen nemen over de datum waarop het openbaar onderzoek naar de spoor wegramp bij Harmeien zal begin nen. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zulieh het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE Ingezonden mededeling APOTHEEK :rs), legist* MEENIGS POEDERS helpen! Er zijn' Mecnk's Poeder^Qk hoofdpijn, kies pijn, hoest, gri«p, Marrhee, influenza, rhcumatiek, koortsjflïeid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in: een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEE! m|y_ rheumaftek, koörtsigncioou gevattcTcou.i «h.i;.. unic<pr(TUccv

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3