GRIEP! Wester schouwen wil eigen dienst in kader van C.D. ChefarineA p__ n,ruw of schraal Probeer eens STAD EN PROVINCIE Gemeente neemt deel aan eilandelijke reinigingsdienst KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Inlrede ds. J. van Vliet te Sirjuiislaud HAAMSTEDE, 27-1. Op de jong- wordt Oude Stoofweg en de Noord- j grond hier al beplanten toelakt. straat in Serooskerke wordt Dorps huisstraat. 3. Haamstede en Renesse bezitten beiden een Lindelaan. Lindelaan Renesse wordt Ligusterweg. 4. De Achterweg komt voor in Burgh, Renesse en Serooskerke. Wethouder Van der Klooster gaf Achterweg Renesse wordt Achter- eerste instantie een overzicht pad; Achterweg Serooskerke wordt ste raadsvergadering, onder voor zitterschap van burgemeester jhr. K. J. H. Q. Küell, Is als tweede be langrijke agendapunt de status van de Centrale Dienst Noord-Zeeland aan de orde gekomen. van het zeer vele goede werk, dat door de Centrale Dienst kort na de oorlog werd verricht. De deelnemende gemeenten in de Centrale Dienst waren toen „part ners van gelijke grootte", doch hier is nu geen sprake meer van. In de Westhoek wordt nu eenmaal veel meer gebouwd dan in de andere gemeentes. Een oplossing voor op heffing stuit op grote moeilijkhe den. „Bovendien doe ik dit met ge mengde gevoelens, want toezicht blijft nodig", zeide de wethouder, die hier nog aan toe voegde dat het voor de Westhoek zeer aantrekke lijk is om het zelf te gaan doen. Een kracht voor Westerschouwen die ook Middenschouwen er ge deeltelijk bij zou nemen is ook mo gelijk. Er is in de Westhoek werk voor drie, doch er is er maar één", aldus de wethouder. Ook de voor zitter heeft geen bezwaar tegen mogelijke diensten van een West- hoekse kracht aan Middenschou wen. Westerschouwen betaalt nu een derde van de totale kosten. De heer Goossens is voor een eigen dienst, doch houdt nog een klein achterdeurtje open. Handhaven Van de top was de opmerking van .de heer De Boer, voor moeilijke be slissingen en adviezen. Er is de laatste jaren zoveel werk bij ge komen in dé Westhoek, dat split sing in gemeentewerken en bouw en woningtoezicht dringend nood zakelijk is. De heer Hendrikse acht de a- en b-voorstellen van de Cen trale Dienst onaanvaardbaar. Het is voor wethouder Vis onmogelijk om de gemeentewerken te blijven leiden zoals nu het geval is. Wet houder Van der Klooster voegt er nog aan toe dat Middelburg een uittreden zou tegenwerken. „Dan is de chaos in de Westhoek niet te overzien", aldus de wethouder. De heer Steur meent dat de opheffing alleen bij meerderheid van stem men kan en dan ligt de stemming niet gunstig omdat bijvoorbeeld het eiland Tholen voor zal stemmen. Het voorstel van b. en w.: een ei gen dienst, mits in de Centrale Dienst hierin voorzien wordt wordt met algemene stemmen aangeno men. De eilandelijke reinigingsdienst Het laatste agendapunt behelsde een voorstel van b. en w. om deel te nemen aan de eilandelijke rei nigingsdienst. De voorzitter licht een en ander toe en zegt dat dus het raadsbesluit van 28 juli 1961 wordt ingetrokken. Hierin lag op gesloten om een eigen dienst te be ginnen. In de nieuwe regeling blijft de firma J. Rademaker uit Haam stede echter de Westhoekse dienst verzorgen. Weer is het wethouder Van der Klooster die hier het een en ander aan toevoegt. Hij noemt het een moeizaam tot stand geko men ontwerp. De dienst Duiveland was reeds aktief, doch als alles vlot verloopt, dan kan reeds voor het zomerseizoen begonnen worden De rommelauto i9 zo goed als klaar Vele vuilnisbakken enz. zullen nog aangepast moeten worden aan de nieuwe auto, doch de nu in ge bruik zijnde gemeente-emmers kunnen normaal gebruikt worden. De prijs voor het vuilophalen gaat ongeveer f 12,50 per emmer per jaar kosten, dit naar aanleiding van een vraag van de heer Hen drikse. Dezelfde vragensteller vraagt of deze dienst ook het zo merseizoen volledig aan kan, wat wethouderVan; der Klooster doet opmerken dat er 'nog ruimte in zit. Met 't voorstel gaat de raad even eens akkoord. Bij de notulen feliciteert de voor zitter de heer Goossens met zijn 25-jarig huwelijksfeest. Tevens wenst hij de heer Westhoeve die met zijn echtgenote voor operatief ingrijpen in het zfekenhuis is op genomen, van harte beterschap. Geen enkel bezwaar'-lieeft de raad tegen een .wijziging in de bouwverordening. Wijziging straatnamen Ook gaat zij akkóord met de wij ziging van een aantal straatnamen omdat sommige namen tot twee- of driemaal in de gemeente voorko men. 1. De Bremweg komt voor te Haamstede en Renesse. Die in Re nesse wordt Westerenbanweg. 2. De Noordstraat komt voor te Haamstede, Noordwelle en Seroos kerke. Die naam in Noordwelle Ingezonden mededeling V/er middelen In één labiel werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1,60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Dorpspad. 5. Ook de naam Moolweg komt in Haamstede en Renesse voor, reden om de in Renesse gelegen Moolweg te wijzigen in Oude Mool weg. 6. Het weggetje lopende vanaf de Oude Moolweg te Renesse naar het motel „De Zeeuwse Stromen" heeft nog geen naam. Dit krijgt de naam Zeedenweg. 7. Te Haamstede en het gedeelte van Ellemeet komt de benaming Zandweg voor. Zandweg Ellemeet wordt de Oude Zandweg. de heer Goossens bedenkelijke be zwaren in een dergelijke oirbare kern als Renesse. Het streepje van de burgemeester, verwerkt in Zee denweg, brengt hier duidelijke uit komst!). De secretaris, de heer J. de Jon ge somt dan een noodzakelijk aan tal gemeentebegrotingen op waar mede de raad akkoord gaat. Ook het voorstel van b. en w. om een verhoging van de keurlonen in te voeren en tevens de rechten ge bruik noodslachtplaatsen vast te stellen vindt bij de raadsleden in stemming. (Bij de naam Zeedenweg krijgt Het laatste punt een voorstel van b. en w. om een' wijziging aan te brengen in de verhuursvoorwaar- den van grond aan de sportvereni ging Burgh ontmoet eveneens geen tegenkanting van de zijde der raadsleden. Bij de verder voorkomende za ken deelt de voorzitter mede dat bouwgrond aan de W. G. Bootlaan te Burgh is verkocht aan mevrouw Van Mierlo, de heer Schiettekatte uit Haamstede en de heer Donkers uit Rotterdam. Weg aan Hogczoom Verder komt nog een pas bin nengekomen verzoek van de heer W. J. v. d. Maas betreffende het aanleggen van een weg aan de Hogezoom achter de schuur van de voormalige boerderij van de heer L. Hanse, aan de orde.' De heer Hendrikse heeft bezwaren tegen het te laat indienen van het ver zoek. „Iedereen kan maar wegen aanleggen", aldus de heer Hen drikse. De voorzitter zegt hierop dat deze weg al in het uitbreidings plan vast staat. De heer Hendrikse wenst geacht te worden om prin cipiële redenen tegen te hebben gestemd. De andere raadsleden gaan akkoord. Bij de rondvraag komen eerst pannen van de woningen Dijkweg 1 en 2 te Serooskerke ter sprake. De heer Geluk wordt tevreden ge steld, want er komen klemmen op het dak. De heer Padmos vraagt naar de beplantingsmogelijkheden rond het rioolwaterzuiveringsinstallatie te Renesse. Juist volgende week wordt een beplantingsrit door b. en w. gemaakt. Wethouder Vis betwijfelt het echter of de struktuur van de Ingezonden mededeling 'vragen Hcimea-Gelei.Tube95ri BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Zierikzee; gelet op de verordening op de heffing en invordering ener belasting op honden in de gemeen te Zierikzee; maken bekend: k c - 1. dat ieder, wié"'een 'aangiftebil jet is uitgereikt, verplicht is dit duidelijk, volledig en naar waar heid. in te vullen en dit aan- giftebiljet uiterlijk op de veer tiende dag na de datum van uitreiking, ingevuld en onder tekend terug te bezorgen ter geméente-secretarie van Zierik zee; 2. dat houders van honden, die in de loop,van januari geen aan giftebiljet hebben ontvangen, verplicht iijn vóór 15 februari 1962 ter gemeente-secretarie aangifte te doen door invulling en ondertekening van een al daar kosteloos verkrijgbaar aan giftebiljet; 3. dat de verplichting tot het doen van aangifte ter gemeente-se cretarie mede bestaat voor hen, die in de loop van het belasting jaar 1962 belastingplichtig wor den; alsdan moet aangifte ge schieden binnen veertien dagen na het tijdstip waarop de be lastingplicht is ontstaan; 4. dat hij, die in de loop van het belastingjaar door vermeerde ring van het getal honden of (en) door honden te houden, waarvoor een hoger tarief geldt, meer belasting is verschuldigd, dan waarvoor hem een aanslag is of wordt .opgelegd, daarvan binnen veertien dagen, nadat de genoemde omstandigheden zijn ontstaan, aangifte moet doen ter gemeente-secretarie. Zierikzee, 30 januari 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester De heer Padmos meent van wel. Een en ander zal bekeken worden. Vuil aan de Kampweg De heer Goossens vraagt aan dacht voor de steeds maar groter wordende vuilnisrommel aan de Kampweg. Wethouder Vis ant woordt hierop dat deze plaats bin nenkort geëgaliseerd wordt. Over het streekplan maakt de heer Hen drikse nog de opmerking om een concreet plan op te stellen indien de P.P.D. toestemt in een gezamen lijke vergadering. De burgemeester meent dat het nog niet zo verbis. Dezelfde vragensteller vraagt naar de naschade aan woningen in .Noordwelle. Hier wordt dit voor jaar aandacht aan besteed. De heer Steur vraagt inlichtingen over de rioolzuiveringsinstallatie te Noord welle. De voorzitter zegt dat het wachten op de rijksgoedkeuring is. Dan pas kan G.S. goedkeuren en het plan opgemaakt worden. Juist als de heer Steur naar de plannen over het nieuwe gemeentehuis vraagt, waarover de voorzitter nog niets kaïf mededelen, valt van de muur eon'laag kalk naar beneden. Hierna sluiting. Ingezonden mededeling andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U toch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlug kal meren, U rustiger stemmen en fa zenuwen meester doen blijven. R. VAN OMMEREN, secretaris5-14. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Drcischor I-Renesse I 0-4 De met spanning tegemoet ge ziene wedstrijd tussen Dreischor en Renesse is ditmaal voor de blauw-witten op een teleurstelling uitgelopen. De eerste tien minuten van de wedstrijd wist Dreischor een klein overwicht aan de dag te leggen, doch dit overwicht wist men niet in doelpunten uit te drukken. Bij een aanval op het Dreischor- se doel liet doelman Braai de bal los. P. de Meij kreeg toen een uit stekende kans om de duinbewo ners de leiding te geven, maar hij schoot hoog over. Even later redde achterspeler Jaap Slager door een reeds ingeschoten bal nog juist voor de doellijn terug in het veld te zenden. Dreischor gaf nu weer geruime tijd de toon aan, maar, het ontbrak de voorhoede aan de no dige stootkracht. Na een half uur schoot Hans Klompe goed in, maar doelman De Vrieze stompte het schot uit zijn doel. Uit een voorzet van Piet Jonker schoot Goossens juist naast. De aanvallen van Renesse werden weer talrijker, maar goed verdedi gen van Dreischor stond doelpun ten in de weg. Vooral Jan Smits jr. gaf Jonker geen schijn van kans en greep steeds kordaat in. Met dubbel blanke stand brak de rust aan. In de tweede helft zag het er naar uit dat Dreischor wel spoe dig aan een doelpunt zou komen. Toen een van de achterspelers van Renesse te zacht op zijn keeper te rug speelde kreeg Jan van den Bos een uitstekende kans otn Dreischor de leiding te geven, doch de keeper greep goed in. Renesse werd nu veel sterker en doelpun ten konden dan ook niet meer uit blijven. Na een kwartier, kreeg Goossens een goede kans, die hij van dichtbij benutte (0-1). Na een aarzeling in de Renesse-achterhoe- de kreeg Kor van der Werve een uitstekende kans, maar hij schaet naast. Toen. Goossens de achterspeler Slager' al gepasseerd was, schoot hij keihard,, tegen de paal. Toch was het deze Goossens - ëën sym pathieke sportman - die er 10 mi nuten later-0-2j:Van maakte. Kort hierna bracht linksbuiten Boersma de stand met ëè'fi hard schot op 0-3. Dreischor kwam er nu maar weinig aan te pas en Renesse bleef het initiatief behouden. Kort voor het' einde bi-acht Piet de Meij na flink-1 doorzetten de stand op 0-4, waarmee het einde kwam en waarin Renesse verdiend gewon nen had en zich nu practisch al kampioen .kan noemen van de le klasse B. BADMINTON Badmintonclub Zierikzee- B.C. „Happy Smashers" (Bergen op Zoom) 5-14 HerendubbelG. v. d. Tholen, -3j v.' Vossen-Nijpels, van Dam (15-13, 15-6). D. v. d. Doel, B. Wijsman-Nijpels, Crommers: 1-2 (12-15, 15-2, 10-15). Damesdubbel: mevr. Wierin^a, mej. de Vries-mej. Kuipers, mevr. Marits: 0-2 (8-15, 3-15). Mevr. Hage, mej. A. Korsten- mej. Asselberg, mej. Verhage: 0-2 (2-15, 4-15). Gemengd dubbel: mevr. Wierin- ga, dhr. J. v. Vossqn-mej. Kuipers, dhr. Daim: .0-2 (6-15, 9-15). Mej. de Vries, - dhr. Wijsman- mej. Verh'age, dhr,. Crommers: 0-2 (10-15, 11-15). - Mej. Korsten, dhr. V. d. Tholen- mevr. Marits, dhr. Nijpels: 0-2 ()3-18, 15-18). Mevr. Hage, dhr. v. d. Doel-mej. Asselberg, dhr. Crommers: 2-1 (.12-15, 15-2, 10-15). Herenenkel: J. v. Vossen-dbr. Daim: 0-1 (9-15). Eindstand Z.zee-Happy Smashers: len, tf. n: 240 Het was voor de Hervormde ge meente van Sirjansland een blijde dag. toen ds. J. van Vliet, emeritus predikant van Ommeren, zich zon dagmiddag als hulpprediker aan de gemeente verbond. De belangstel ling voor de intrede was buitenge woon groot, ongeveer 200 kerkgan gers hadden in de kerk een plaats je gevonden. Onder de aanwezigen bevonden zich de ring predikanten en de vroegere predikant ds. Boer met hun echtgenoten. Voorts de heer M. Krijger uit Bruinisse, de heer W. G. de Jonge uit Twello, alsmede burgemeester A. A. van Eeten, wethouder Stoutjesdijk met hun echtgenoten, de gemeentese cretaris de heer Steketee en dokter en mevrouw de Putter. Uit Haam stede waren er vele belangstellen den. In die gemeente is ds. van Vliet vroeger predikant geweest. Na votum en zegengroet werd Ps. 123 1 gezongen en gelezen Ps. 2 en Openbaring 1. De tekst voor de prediking was Openb. 1 17b: „Vrees niet. Ik ben de eerste en de laatste". Na de met grote aandacht gevolgde prediking volgden de ge bruikelijke Ibespraken. Namens dé' prov. kerkvergade ring van Zééland wenste ds. Be- zemer ds. en mevr. van Vliet geluk bij hun terugkomst op Schouwen- Duiveland. Ds. Westerhof sprak namens de classis en het breed- ministerie te Zierikzee. Ds. Wester hof sprak hierbij zijn dankbaar heid uit voor- het feit .dat Sirjans land nu weer een predikant heeft. Ds. Westerhof zei het werk dat hij als consulent verricht heeft met genoegen aan ds. van Vliet over te dragen, waarbij hij zijn dank uit sprak voor de goede en prettige samenwerking met kerkeraad en anderen. p Haamstede en Sirjansland Ds. Boer gewaagde van de band tussen Haamstede en Sirjansland en hoopte dat ds. van Vliet in zijn nieuwe gemeente met evenveel geestdrift als in Haamstede zijn werk zal mogen verrichten. Burgemeester van Eeten richtte zijn gelukwensen tot de kerkeraad. De burgemeester trok een vergelij- Een weldoener Een onbekend gebleven vreemdeling is in het nabij Hof, in west-Duitsland, ge legen dorpje Langenbach als weldoener opgetreden. Hij kwam zondag jl. onop gemerkt Langenbach bin nen en wist in de plaatse lijke bakkerij een lijst te krijgen met de hamen en adressen van gezinnen, die het niet breed hebben. Daar bezocht hij deze gezinnen één voor één en overhan digde de verbaasde echte lieden een bedrag van der tig tot zestig mark, met de woorden „Neem dit en koop iets voor uzelf en de kinde ren". De onbekende heeft naar schatting duizend mark in Langenbach rond gedeeld. ZIERIKZEE De nieuwe Leger des Heils-kapietin Tijdens een samenkomst, die ge houden wordt op donderdag 1 fe bruari aanstaande (7.30 uur) zullen de nieuwe officieren van het Leger des Heils kapitein en mevrouw J. Vulperhorst worden verwelkomd. .Op het te 's-Gravenhage ge houden examen ter verkrijging van het diploma A Scheepswerktuigr kundigeslaagde o.m. onzestadge noot de heerJ. Blok Phzn. Afdeling Bijentelersvereniging Op zaterdag 3 februari a.s. wordt in „Concordia" de jaarvergadering gehouden van de 'afdeling Schouf wen-Duivelamd der Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt- in Ne derland. Op deze vergadering vindt een bestuursverkiezing- plaats i.v.m, het periodieke aftreden van de he ren C. A. Hartog, St. J. Piemis en J. Fluijt. Afscheid zal worden ge nomen van de voorzitter de heer C. A. Hartog. OOSTERLAND De verkeerscursus De verkeerscursus, die op woens dag- én vrijdagavond 31 januari en 2 februari zal worden gehouden, zal niet meer plaats hebben in het Herv. Verenigingsgebouw, maar in de Conferentiekamer. De aanvang is bepaald op 8 uur. De volgende weken zal er alleen vrijdagsavonds worden gedoceerd. NIEUWERKERK Culturele Vereniging Dr. Huese sprak interessant over Afrika Op vrijdag j.l. heeft dr. Huese voor de culturele vereniging alhier een lezing over zijn verblijf in Afrika gehouden. Het was voor de voorzitter, de heer J. J. van Dijk, prettig om deze spreker in te lei den, want er bestond voor deze avond een zeer grote belangstel ling. Ongetwijfeld heeft de naam van deze spreker hier veel toe bij- king hoe enerzijds zeer veel geld bijeen wordt gebracht voor de uit wendige zending, terwijl er voor zover hem bekend, geen enkele in stantie is die zich bezighoudt met de kleine gemeenten. Burgemees ter v. Eeten hoopte dat de nieuwe predikant in zijn arbeid te Sirjans land rijkelijk gezegend mag wor den. Tenslotte wees ouderling L. Klink namens kerkeraad, colleges en ge meente op de belangrijkheid van deze dag, zowel voor ds. en mevr. van Vliet als voor Sirjansland. Hij heette hen hartelijk welkom en sprak de wens uit voor een rijk gezegende arbeid. Dank bracht de heer Klink aan de consulent ds. Westerhof, ringpredikanten, de he ren de Jonge en Krijger, alsmede het college van b. en w. voor alle ondervonden medewerking. Na beantwoording van de spre kers beëindigde ds. van Vliet hier na deze intrededienst. gedragen, dr. Huese is immers voor ons eiland geen onbekende. De ou deren onder ons herinneren hem als chirurg van het voormalig zie kenhuis te Noordgouwe. We zagen dan ook veel publiek van buiten de gemeente. De voor zitter maakte van de gelegenheid gebruik om de Nieu werker kers op te wekken toch vooral lid te wor den van de vereniging. Op een aangename en humoristi sche wijze vertelde dr. Huese over zijn verblijf in Afrika. Hij bekriti seerde boeken en tijdschriften, die vaak over deze gebieden een mis leidende lectuur geven. Mensen die werkelijk Afrika kennen, ergeren zich hieraan vaak. Praatjes over allerlei heldendaden die jagers en dergelijke verricht zouden hebben tegen wilde dieren zijn louter ver zonnen. Alle dieren zijn bang voor de mensen. Slechts onverschillig heid en onvoorzichtigheid kunnen iemand in gevaar brengen. Dr. Hu ese heeft eerst als chirurg gewerkt in de Kongo en daarna in Tangan- jika en Kenia, het gebied waar onze oude dorpsgenoot de heer W. Heijboer zijn werk vindt. Na deze uitgebreide inleiding werd er een uitgebreide, prachtige collectie kleurendia's en enige kleu renfilms vertoond, waarbij men 'n duidelijke indruk kreeg van het leven der vele wilde dieren in dit gebied. Aan het eind van de avond was de voorzitter dan ook zeker de tolk van allen toen hij de spre ker dankte voor het vele moois dat hij over Afrika heeft laten ho ren en zien. BURGH Jonge lammetjes Was het vorige week Duiveland dat de primeur met de eerste lam metjes afsnoepte, ook de Westhoek heeft ze nu. Op de 24e januari wer den er twee geboren bij de heer C. B. Noordhoek te Burgh. Ze ver keren in blakende welstand en huppelen reeds alsof ze er altijd geweest zijn door de weide. In de buurt laten de Turkse tortels zich ook reeds horen. Het komt de laat ste jaren nog al eens voor dat on- ingewijden de koekoek i-eeds in februari horen. Het geluid dat deze tortels maken, gelijkt van verre afstand wel op de roep van de koe koek. Voorlopig blijft het echter bij lammeren en Turkse tortels. KERKNIEUWS Herv. en Geref. kerkeraad te Zonnemaire vergaderden gemeenschappelijk Op 25 januari j.l. is er weer een gezamenlijke vergadering geweest van de kerkeraden van de Neder landse hervormde en, de gerefor meerde kerk alhier. Het onder werp van besp^èking was: „Wat ons samen bindt en wat ons scheidt". Op eeil inl'éidend woord van ds. Q. Huijser volgde een am pele' bespreking van het onderwerp en werden de diverse, verschilpun ten onder de loep genomen. Er zijn veel dingen duidelijk geworden in een levendige discussie. Omdat de ze gezamenlijke besprekingen in een behoefte voprzien zal binnen afzienbare tijd weer een vergade ring belegd worden. De hoop werd uitgesproken, dat de gemeentele den van beide kerken ook aktief aan het gesprek zullen gaan deel nemen. Hierna besloot ds. W. Du- vekot met dankgebed. SPORT DAMMEN Zierikzcc-Anna Jacobapoldcr 17-7 Zaterdagmiddag vond te Zierik zee de return-wedstrijd tussen de beide verenigingen plaats. Ook dit maal kwam Zierikzee als de sterk ste uit de bus. Er werd aan twaalf borden gespeeld. De uitslagen wa ren: K. B. Hogcrland-J. Bolier 1-1; F. Harthoorn-J. v. d. Velde 1-1; J. P. Geleijnse-L. v. d. Velde 1-1: W. Stoutjesdijk sr.-J. Bolier 2-0; J. M. Kostense-J. Quist 1-1; H. Kouijzer- G. van Herk 1-1; F. Roggeband en Moerland 2-0; J. P. Willemsc- M. Nelisse 2-0; Jac. de Vrieze-A. Verhage 2-0; J. C. Koster-A. Goud zwaard 2-0; W Stoutjesdijk jr-C. Overbecke 2-0; P. Coppoolsc-T. Quist 0-2. VORST Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking; vannacht ma tige, hier en daar strenge vorst, morgenmiddag overwegend lichte vorst; zwakke tot matige, langs de Waddenkust later vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. 31 jan. Zon op 8.23, onder 17.25. Maan op 3.50, onder 13.06. 1 febr. Zon op 8.22, onder 17.27. Maan op 4.58, onder 13.49. Nieuwe maan: 5 febr. te 1.10. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 jan. 10.34 v.m. 1 febr. 12.01 n.m. 23.29 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 31 jan. 10.19 v.m. 1 febr. 11.38 v.m. Doodtij: 31 jan. 23.08 n.m. n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 30-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijwel geheel Europa is thans overspoeld door de koude lucht uit Scandinavië en Rusland. In Zweden en Finland vroor het de afgelopen nacht 25 tot 30 gra den, in Polen werd 10 tot 15 en plaatselijk in West-Duitsland, Ne derland en België werd 10 tot 11 graden vorst gemeten. Ook in Ita lië en Spanje vroor het 2 tot 5 gra den. Alleen zuidwest-Engeland, Ier land, Schotland en de kust van Noorwegen bleven vrij van vorst. In de huidige winterse weerstoe- stand komt de komende zesender tig uur nog weinig verandering. Het hogedrukgebied boven Scandi navië verplaatst zich slechts lang zaam naar hel zuiden en breidt zich bovendien verder over Rus land uit. Er ontstaat daardoor een langgerekte gordel van hoge druk, die zich uitstrekt van de Oeral via onze streken tot de Bermuda-ei landen. Ten noorden van deze gor del heerst een levendige depressie- aktiviteit, waarbij de ene oceaan storing na de andere in de richting van de noordelijke IJszee trekt. KOE Excuus voor het verzuim tot nu toe, maar er moet hier iets ver teld worden over een historische koe. Hoe ongeloofwaardig het ook mag klinken, maar dit unieke rund heeft als enige van zijn geslacht een bezoek gebracht aan de Kram merplaat. Het zou anno 1962 een wereldprimeur zijn, zo'n koe heel alleen op een uitgestrekt zandpla- teau, geheel omgeven door het Grevelingenwater, maar in 1902 maakte men er niet zoveel drukte over. De historische feiten intussen staan vast. De stoomboot Schelde op weg van Zierikzee naar Rotter dam, vervoerde destijds koebees ten, waarvan er één zich zinloos en onverklaarbaar afsplitste van haar lotgenoten en ter hoogte van de Krammer de plomp inging. De koe maakte na de plons snel zwembewegingen, had maling aan het onthutste publiek aan boord en ging er ijlings vandoor. De „men", aan boord liet het er echter niet bij zitten; de bemanning streek een sloep, die overigens zo lek als een mandje bleek, hetgeen de ontsnap pingskans van de koe aanmerkelijk verhoogde. Het beest oriënteerde zich in de zoute zee en koerste snel in de richting van de Krammer plaat, die zij weldra bereikte. Zij hees zich aan de wal en daar stond zij dan, nat, eenzaam en windom- huild. Intussen was van een sleep bootje in de buurt de wonderlijke escapade van de melkschenkster eveneens opgemerkt en men voer ter Krammerplaat, zonder succes evenwel, want het dier vond één winterse zwempartij per dag vol- doende. De dag vergleed, de avond en de nacht braken aan en nog altijd was daar de koe, die zo nu en dan si renestoten vi de richting van het vasteland uitzond. Eerst de volgen de morgen voer een Bruse schipper er op uit om nog eens een poging te wagen en deze edele man ge lukte het de koe uit haar netelige positie te bevrijden. Hoe intussen ook, lang, heel lang voordat de Deltakranen en dragli nes de Krammerplaat bestormden, is er een levend wezen geweest op deze eenzame, wateromspoelde zandbxdt. Mochten op gindse plaat thans nog resten wordeii' gevonden van een (vermeende) yoortijdse vee teelt, laten de archeologen dan We ien dat zij hier met een juist rèog 20ste eeuwse koe te doen hebben, die dwalend en badend eens een nacht buitendijks doorbracht, in gezelschap van een handvol mosse len, wier stomme aanwezigheid geen troost zal hebben geboden aan deze kletsnatte verdoolde. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2