DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kernstopconferentie te Genève opnieuw vastgelopen De moordpartijen in noord-Katanga DINSDAG 30 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19117 ZIERlkZEESOnNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Russische delegatie terug naar Moskou Dame z\fn is aangeboren. Violist Fritz Kreisler overleden NEW YORK, 29-1. De Ameri- kaanse violist Fritz Kreisler is maandag op 88-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New York over leden. Volgens zijn dokter overleed Kreisler, die sedert 13 januari in een ziekenhuis lag, aan een hart aanval. Fritz Kreisler is in Wenen gebo ren. In de eerste wereldoorlog streed hij in het Oostenrijkse leger. Kort voor de tweede wereldoorlog kreeg hij de Franse nationaliteit. Hij vestigde zich in de Verenigde Staten toen de Duitsers in 1940 Frankrijk binnenvielen. In 1943 werd hij Amerikaans staatsbur ger. Hij trad in 1950 in een radiopro gramma voor het laatst in het openbaar op. Na zijn eerste concertreis op 25- jarige leeftijd, verwierf hij ver maardheid over de gehele wereld. Hij componeerde en arrangeerde vele werken voor de viool. Amerika en West-Europa WASHINGTON, 29-1. De vroe gere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, hoofd van twee organisaties die zich ten doel stellen de Atlantische eenheid te bevorderen, heeft op een pers conferentie gezegd dat een politie ke unie tussen Amerika en west- Europa vrijwel onvermijdelijk is na een nauwer aanhalen van de handelsbetrekkingen. Senegal weigert visa KAAPSTAD, 29-1. Senegal heeft de Zuid-Afrikaanse delegatie naar een bijeenkomst in Dakar van de internationale vereniging voor te lecommunicatie, een inreisvisum geweigerd. De vergadering is op 22 januari geopend. Dit werd maan dag bekend gemaakt door het Zuid- Afrikaanse ministerie van buiten landse zaken. Het ministerie ver klaarde, dat het de secretaris-ge neraal van de vereniging verzocht heeft een krachtig protest in te dienen bij het Senegalese ministe rie van buitenlandse zaken. Ouders reeds twee dagen gestorven Kinderen wisten het niet BRUSSEL, 29-1. Kinderen van een gezin in Namen hebben ruim twee dagen in de veronderstelling geleefd, dat hun- ouders sliepen, terwijl zij in werkelijkheid waren overleden. Pas nadat de kinderen aan omwonenden hadden verteld, dat zij hun ouders al voor de derde dag niet hadden gezien, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de ouders met het jongste kind uit het gezin door kolendampvergifti ging om het.leven waren gekomen. Een arts stelde vast, dat de dood al 54 uur eerder was ingetreden. De vader van het gezin van vijf kinderen genoot een oorlogspensi oen. Een 14-jarige dochter had de zorg voor het gezin, waarvan de moeder gebrekkig was. De kinde ren waren sinds de vorige week donderdag normaal naar school ge gaan, nadat hun ouders waren gaan slapen. Zondag werd het 14-jarig dochtertje aangesproken door een buurvrouw, die de moeder van het gezin al enige dagen niet had ge zien. Smaldeel I naar Middellandse Zee DEN HELDER, 29-1. Zonder enig ceremonieel zijn maandag rond het middaguur de schepen van smal deel I van de Koninklijke Marine de haven van Den Helder uitgeva ren voor een oefenreis naar de Middellandse Zee. Het smaldeel be staat uit de kruiser Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. jagers „Gelderland" en „Overijssel", Hr. Ms. fregatten „De Bitter" en „De Zeeuw" en Hr. Ms. onderzeeboot „Walrus". De onderzeeboot Hr. Ms. „Zwaardvis" vertrekt uit Rotter dam. Engeland is voornemens voor eind 1963 voor maximaal 12 mil joen dollar aan VN-obligaties te kopen. Dit is in het Lagerhuis mee gedeeld door de onderminister van buitenlandse zaken, Edward Heath. Een recente foto van H.K.H. Prinses Beatrix, die op woensdag 31 januari haar 24ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot). AANVAL „DAAD VAN ZELFVERDEDIGING" Soekarno wil „bloedbank" voor komende gevechten DJAKARTA, 29-1. Indonesië is nog steeds van plah westelijk Nieuw-Guinea voor het einde van dit jaar aan de Nederlanders te ontworstelen, zo heeft president Soekarno gezegd. Soekarno, die de eerste steen legde voor een gebouw van het In donesische Rode Kruis, zei dat een Indonesische invasie in Nieuw- Guinea een daad van zelfverdedi ging zou zijn. Hij deed een beroep op de bevol king bloed voor het Rode Kruis te geven. Hij zei dat een omvangrijke „bloedbank" nodig is voor gevech ten die zouden kunnen uitbreken in de kwestie Nieuw-Guinea. Hij zei voorts, dat de betekenis van zijn „commando" van 19 de cember voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea in 1962, een vreedzame oplossing is, geba seerd op overdracht van hét gebied aan Indonesië. Als de Nederlanders dit weiger den zou Indonesië zijn eigen mid delen gebruiken, wat niet meer zou zijn dan de verdediging van zijn belangen. Visserij-oefenschip voor Den Haag DEN HAAG, 29-1. Overeenkom- stig het voorstel van b. en w. heeft de gemeenteraad van Den Haag besloten, om van de sleephelling- maatschappij „Scheveningen" het motorloggerschip Sch. 14 Oceaan aan te kopen en dit schip te laten verbouwen en inrichten tot tijde lijk visserij-oefenschip. Hiervoor werd een krediet van f 105.000 be schikbaar gesteld, namelijk f 50.000 voor de aankoop van het schip en f 55.000 voor de verbouwing en in richting er van. AMSTERDAM. Twee organisa ties, het „NIVON"-jeugd- en jon gerenwerk en de stichting „Katho lieke Instuif Nederland" zijn toe getreden tot de Nederlandse Jeugd gemeenschap. Het aantal jeugdor ganisaties en instellingen dat aan de samenwerking deelneemt, be draagt thans 50. Felle brand bij Hille te Zaandam ZAANDAM. Een felle brand rond het middernachtelijk uur heeft voor circa een ton schade aangericht in het drie verdiepingen hoge fa briekspand van de N.V. koek- en beschuitfabriek voorheen G. Hille en Zoon aan de Oostzijde te Zaan dam. De gehele Zaandamse brand weer nam aan het blussingswerk deel. Zij had het vuur spoedig on der de knie. Doordat de brand weerlieden met veel moeite tien zuurstofcylinders uit het branden de pand wisten te verwijderen, kon het gevaar voor explosies worden bezworen. Verzekering dekt de schade. Nieuw tijdschrift van de N.V.S.H. DEN HAAG, 29-1. Verschenen is het eerste nummer van .Symbiose', een nieuw driemaandelijks tijd schrift van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming (N.V.S.H.). Volgens de formulering van de N.V.S.H. is de bedoeling van dit blad, „allerlei vragen, die raken aan het mens-zijn, maar vooral aan het man- en vrouw-zijn, zoals zich dat maatschappelijk en cultureel manifesteert, zo breed mogelijk te behandelen". De redaktie bestaat uit: Hella S. Haasse, schrijfster, P. Hans Frank- further, filmproducent, Piet Heil, journalist, Sam Segal, bioloog, Cor E. Vervoort, socioloog en Joost van Roon, redaktie-secretaris. SLIEDRECHT. De gereformeer de gemeente in hersteld verband te Sliedrecht heeft toelating tot het kerkverband van de christelijke gereformeerde kerken in Neder land gevraagd. Heel de kerkeraad, alsmede het overgrote deel van de gemeente, staan achter dit verzoek. De nieuwe televisie-toestellen in oost-Duitsland kunnen geen westelijke t.v.-uitzendingen meer ontvangen, aldus blijkt uit brief wisseling van een inwoner van Sonneberg in Thüringen met een groothandel in hout in Suhl, aldus meldt het informatiebureau „West" Antillen willen eigen O luchtvaartmaatschappij SCHIPHOL, 29-1. De mogelijk heid is groot dat de Nederlandse Antillen nog dit jaar over een eigen luchtvaartmaatschappij zullen be schikken, die in de plaats zal ko men van het West-Indisch be drijf van de K.L.M. Twee leden van een Antilliaanse luchtvaart commissie, die maandagmiddag op Schiphol zijn aangekomen zullen in Den Haag met de regering en met de directie van de K.L.M. in de komende week nagaan of de nieuwe Antilliaanse luchtvaart maatschappij het gehele West-In dische bedrijf van de K.L.M., in clusief de 6 DC-6 machines en de twee Convairs 340, kan en zal over nemen en zo ja tegen welke condi ties. Zij zijn de heer C. O. Yraus- quin, hoofd luchtvaartdienst van de Nederlandse Antillen, en mr. W. Fraenkel, juridisch adviseur. Een ontploffing heeft maandag in Algiers een villa in een puin hoop herschapen. Naar verluidt waren in het huis tegen de O.A.S. opererende politiemannen onder gebracht. Volgens de eerste berich ten kwam één man om het leven en werden verscheidene gewond. Nationaal songfestival te Bussum HILVERSUM, 29-1. Op 27 februari wordt in „Concordia" te Bussum het nationale songfestival gehou den. In volgorde treden op: 1. Rita Corita met het liedje „Carnaval; 2. de Padre Twins (Hein en Wim Vader) met „Katinka"; 3. Joke v. d. Burg met „Het is voorbij"; 4. Ella Raya met „Heb je nog die ou de grachten"; 5. Ger Timmermans met „Niets"; 6. Conny v. d. Bos met „Zachtjes; 7. Pat Berry met „Wees zuinig op de wereld". DODELIJKE ONGELUKKEN VLAARDINGEN. Bij het trans- porteren van balen in een fabriek van de „Deltachemie" in Vlaardin- gen is de 19-jarige arbeider M. J. van E. uit Sint Willebrord bekneld geraak. Als gevolg hiervan over leed hij ter plaatse. APELDOORN. De 68-jarige land bouwer M. J. uit Loenen (Veluwe) is om het leven gekomen, toen hij per rijwiel een voorrangsweg wilde oversteken. HEERLEN. Op de Altaarweg te Schinnen is de 66-jarige oud-mijn werker P. P. uit Heerlerheide ver ongelukt. Op zijn bromfiets is hij in botsing gekomen met een per sonenauto. De man kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht en overleed ter plaatse. DEN HAAG. In de „Ursulakli- niek" in Wassenaar is overleden de 82-jarige mevrouw H. I. D. uit Den Haag. Op 24 januari werd ze aangereden op het kruispunt van Alkemadelaan-Willem Witsenplein in Den Haag. ROTTERDAM. De 63-jarige schil der C. J. van C. uit Rotterdam, die donderdag 18 januari bij werk zaamheden bij het benzinestation aan het Marconiplein van een stel ling viel, is in het ziekenhuis ,Dijk- zigt' aan zijn verwondingen over leden. DOETINCHEM. De 43-jarige J. H. uit Lengel (gemeente Bergh) is toen hij per rijwiel de Medzestraat te 's-Heerenberg wilde oversteken, door een passerende personenauto, bestuurd door de heer H. W. uit Zeddam, aangereden. Zwaar ge wond werd hij naar het Sint Jo- sephziekenhuis te Doetinchem over gebracht waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. GENEVE, 29-1. Het hoofd van de Russische afvaardiging naar de kernstopconferentie te Genève, Tsarapkin, heeft na de vergadering van maandag meegedeeld, dat de conferentie voorbij is en dat h\j naar Moskou terugkeert. Een westelijke woordvoerder zei dat de conferentie voor onbepaalde tijd is verdaagd, omdat men het niet eens is over een basis voor de onderhandelingen. Tsarapkin zei dat er geen com muniqué na de laatste vergadering zou worden uitgegeven, omdat de afgevaardigden het niet eens heb ben kunnen worden over wat er gebeurd is. Een Britse woordvoerder zei dat de toestand zo is, dat het tijdstip van de volgende bijeenkomst zal worden vastgesteld door overleg van de drie afgevaardigden. Verdaagd De conferentie is voor onbepaalde tijd verdaagd, nadat Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten de Sowjet-Unie hadden voorgesteld het drie-mogendhedenoverleg te verdagen totdat men weer een ge meenschappelijke basis voor de on derhandelingen zal hebben gevon den. Men heeft meer dan drie jaar onderhandeld. In die tijd zijn 353 vergaderingen gehouden. Britse majoor maakte twee reizen naar dit gebied LEOPOLDSTAD, 29-1. De Britse majoor Lawson, die tweemaal naar noord-Katanga is gereisd om te trachten de daar bedreigde missio narissen te evacueren, heeft maan dag tijdens zijn eerste officiële persconferentie in Leopoldstad en kele bijzonderheden verteld van zijn tweede tocht naar dit gebied. Hij zei, dat hij en zijn begeleiders in Mboeloela waren geslagen door Katangaanse militairen en vluchte lingen toen hij enkele Europese nonnen en geestelijken wilde eva cueren. Het missiegebouw in Mboeloela, waar zich geestelijken en nonnen bevonden, die uit Sola waren ge vlucht en zich daarna enkele we ken in de bossen hadden schuilge houden, bleek omsingeld te zijn door soldaten en burgers uit nabu rige dorpen. Het merendeel van hen waren vluchtelingen uit Kongolo, aldus Lawson. Verdovende sigaretten Toen de geestelijken en het ge zelschap van Lawson het gebouw wilden verlaten werden zij door de menigte aangevallen. Zij werden gestompt en met geweerkolven ge slagen en men trachtte hen naar de stad te sleuren. Op dit moment grepen officieren van de gendar merie in, die het gezelschap wisten te ontzetten. Volgens majoor Lawson was de moord op de missionarissen in Kongolo gepleegd door vijf dron ken Kongolese militairen, die on der invloed van verdovende siga retten stonden. De radiopropaganda in de wereld LONDEN, 30-1. De communisti sche landen zijn in de afgelopen tien jaar het westen voorbijge streefd wat de hoeveelheid radio propaganda betreft, aldus wordt gezegd in het jaarboek 1962 van de British Broadcasting Corporation (B.B.C.). In 1960 zonden Oosteuropese zen ders 1.104 uur per week propagan damateriaal uit naar andere lan den. De Sowjet-Unie stond boven aan de lijst met 994 uur, gevolgd door communistisch China met 687 uur, de stem van Amerika met 640 uur en de B.B.C. met 589 uur. In 1950 was de verhouding: B.B.C. 643 uur, de Sowjet-Unie 533 uur, de stem van Amerika 497 uur, de Europese communistische landen. 412 uur en communistische China 66 uur per week. Politie grijpt gevaarlijke ontsnapte uit Zalk Gepakt in café b\j Dalfsen IJSSELMUIDEN, 29-1. De politie heeft de 24-jarige M. O. uit Zalk, die zondagavond uit zijn cel in IJs- selmuiden is ontsnapt, nabij Dalf sen aangehouden. De arrestatie van O. geschiedde maandagmiddag omstreeks 5 uur. Hij bevond zich in een café in de buurtschap Lenthe bij Dalfsen. Men had hem daar herkend van de foto, die in de kranten was ge publiceerd. Door drie man rijks politie uit Dalfsen werd O. daarop ingerekend. De man liet zich zon der verzet meenemen. Hij werd naar IJsselmuiden gebracht om te worden verhoord en in de loop van de avond naar het Huis van Bewa ring in Zwolle. De ontsnapte en intussen weer gegrepen O. heeft volgens zijn zeg gen na de vlucht uit zijn cel door weilanden en over sloten zijn weg gezocht naar Hasselt en via Frank huis bij Zwolle naar Wijthem, waar hij uit een werkkeet een regenjas en een paar laarzen stal. Verder nam hij in Lemelerveld f 20,uit een boerderij weg. Zwolse vierling wordt negentien De Zwolse vierling: Riny, Dorothé, Elly en Han Kiffers (v.l.n.r.) viert op 6 februari a.s .zijn negentiende verjaardag. Zoals gebruikelijk bete kende dat poseren voor de fotograaf. Elly en Riny werken op een kan toor, Dorothé is jeugdleidster en Han hoopt dit jaar eindexamen te doen aan de Ulo-school die hij bezoekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1