DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Onderhandelingen met Indonesië volmaakt uitgesloten" De priestermoord in Kongo „Bemande" ruimtevlucht niet voor donderdag Staatsgreep in Ceylon mislukt Geschakeerde kritiek op het plan in gemeenteraad van Westerschouwen MAANDAG 29 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19116 ZIERlKZEESWlSNIElIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dr. Van Roijen (voor overleg in Nederland): Soebandrio: „Grote druk tot vergelding" SCHIPHOL, 28-1. By zyn aankomst uit de Verenigde Staten heeft dr. J. H. van Ro(jen, ambassadeur van Nederland in Washington, zon dagmiddag op Schiphol in antwoord op een desbetreffende vraag ge zegd: „Het is volmaakt en ten enenmale uitgesloten, dat Nederland met Indonesië zal gaan onderhandelen zolang de Indonesische regering als prealabele voorwaarde blyft stellen, dat Nederland eerst capituleert voor de partijen om de tafel kunnen gaan zitten. En met dat „capituleren" doelde dr. Van Roijen - naar hij zelf ver duidelijkte - op de Indonesische eis dat Nederland er om te beginnen mee instemt uitsluitend te zullen spreken over de wijze waarop Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. De ambas sadeur voegde daar aan toe: „Die eis is onaanvaardbaar". Dr. Van Roijen bevestigde uit Den Haag een oproep te hebben ontvangen om zich voor consultatie met de regering naar Nederland te begeven. „Ik vermoed dat men wil weten hoe de V.S. staan tegenover de problematiek betreffende Nieuw Guinea", zei hij. Hij had geen en kel commentaar op de verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, dat Oe Thant's bemiddelingspogin gen zonder resultaat zouden zijn gebleven, om de eenvoudige reden dat hij naar hij zeide niets van die verklaring afwist. In bilaterale besprekingen tussen Nederland en Indonesië op ambas sadeurs-niveau zei dr. Van Roijen geen heil te zien. Hij acht de aan wezigheid van een derde partij („en Oe Thant zou een gelukkige keuze zijn geweest") noodzakelijk. Overigens noemde hij de secreta ris-generaal der V.N. „zeer vol hardend" en hij vermoedde dat de ze zyn bemiddelingspogingen niet zou opgeven. Jani en Soebandrio NEW YORK, 28-1. Generaal Ah mad Jani heeft in een televisie programma dat zondag in New York werd uitgezonden, gezegd dat Indonesië „in de nabije toekomst de patrouille-aktiviteit in het ge bied van westelijk Nieuw-Guinea zal uitbreiden. Hij zei tegen een correspondent van de American Broadcasting Company in Djakar ta dat het grootste deel van de be loofde militaire hulp van het Rus sische blok ter waarde van 500 mil joen dollar reeds was verstrekt en dat „de wereld nooit onze kracht moet onderschatten". Aan minister Soebandrio werden ook vragen gesteld voor dit pro gramma. Op de vraag of hij een vreedzame regeling met de Neder landers nog mogelijk achtte, voor al na de marinebotsing, antwoord de hij: „Om oprecht te zijn, op dit ogenblik is het moeilijk. Ik geloof dat wü onze emotie en veront waardiging binnen de grenzen moe ten houdenals er een moge lijkheid is voor een vreedzame re geling zal onze regering deze mo gelijkheid onderzoeken". Dr. Soebandrio zei dat er „grote druk" was uitgeoefend tot Indone sische vergelding en van sommige kanten tot oorlogverklaring aan Nederland. „Onze schepen zijn aangevallen 25 mijl van de kust van West-Irian maar aan de andere kant, als er nog een mogelijkheid is voor een vreedzame oplossing dan zal onze regering natuurlijk deze mogelijk heid niet negeren. Zij zal zelfs deze mogelijkheid onderzoeken". Mr. Schürmann Ook waren vragen gesteld aan de Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N., mr. Schürmann. Deze Géén volledige overeenstemming over bouw C.A.O. AMSTERDAM, 26-1. Het is niet juist dat werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers volledige overeenstemming hebben bereikt over de nieuwe landelijke C.A.O. voor het bouwbedrijf. Aldus heeft de heer C. Brandsma, voorzitter van de by het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Bouwbe- drijfsbond, aan het A.N.P. mede gedeeld. „Over de materiële inhoud be staat inderdaad overeenstemming, maar over enkele andere naar onze mening belangrijke punten zijn we het nog niet eens", zo zei de heer Brandsma, die enigszins verwon derd was over de mededelingen die ir. H. D- Prins, voorzitter van de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf, tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie zou hebben gedaan. Volgens de heer Brandsma be staat met name geen overeenstem ming over het vraagstuk van de strafbaarheid van werknemers die meer loon in ontvangst nemen dan het bovenwettelijke, de werktijd verdeling en het systeem van de prestatiebeloning. AMSTERDAM. Ongeveer 1500 belangstellenden hebben zaterdag middag een „nationaal vredescon gres" bijgewoond van de „Neder landse Vredesraad" in Krasnapols- ky te Amsterdam. Mevrouw dr. M. B. Minnaert-Colingh hield een toe spraak over „De strijd voor het be houd van de vrede", waarin zij on der meer eiste: onderhandelingen met Indonesië over de overdracht van Nieuw Guinea. Tevredenheid over winstcijfers in jaarverslag Rotterdamsche Bank ROTTERDAM, 27-1. De winstcij fers van de Rotterdamsche Bank N.V. over 1961 stemmen commis sarissen tot tevredenheid. Ook stemt het hun tot voldoening dat de integratie in de belangen ge meenschap met de Nationale Han delsbank N.V. goede voortgang vindt. Biykens het jaarverslag is de nettowinst, ondanks een sty ging van de kosten, toch nog gestegen met f 807.936. De directie acht dit zeer verheu gend. De goede conjunctuur in Ne derland heeft h.i. hiertoe ongetwij feld bijgedragen. Juist daarom baart de snelle stijging van de kos ten haar grote zorgen, voor het ge val bij een eventuele conjunctuur omslag de inkomsten sterk zouden verminderen. De inkomsten uit rente en wis sels namen toe van f 36,94 tot f 39,35 miljoen, die uit provisie van f 22,67 tot f 23,75 miljoen en die uit effecten en syndicaten van f 1,89 tot f 2,61 miljoen. De be- drijfsonkosten stegen van f 33,33 tot f 36,73 miljoen. Voorgesteld wordt f 5 miljoen toe te voegen aan de onder crediteuren geboekte reserve voor eventuele risico's. Ter verdeling resteert een winst saldo van f 9,77 miljoen (v.j. f 7,46 miljoen). Voorgesteld wordt twaalf procent dividend (onveranderd). „In 1961 is meer gelezen dan ooit" AMSTERDAM, 26-1. Het afgelo- pen jaar is er meer gelezen dan ooit tevoren aldus het verslag over 1961 van de openbare leeszaal en bibliotheek te Amsterdam. Het aantal boeken dat deze bibliotheek met haar vier filialen in het ver slagjaar heeft uitgeleend steeg met bijna 100.000 tot ruim \Vz miljoen, nl. 1.537.845. Als lezers waren in geschreven 50.116 volwassenen en kinderen (vorig jaar 48.928), zij hadden de beschikking over 389.830 boeken, 26.000 meer dan het voor afgaande jaar. Het bezoek aan de lees- en stu diezalen, dat zich de laatste jaren in dalende lijn bewoog, is in 1961 weer toegenomen; met 181.591 be zoekers werd het hoogste aantal genoteerd sinds 1945. herhaalde hel Nederlandse rege ringsstandpunt dat de Papoea's de gelegenheid moeten krijgen zelf over hun toekomstige status te be slissen. „Als zij bij Indonesië wil len, is dit uitstekend wat ons be treft. Maar zij moeten dit zelf zog gen". Hangbrug o over de Rijn DUSSELDORF, 26-1. De grootste hangbrug van Europa zal in 1965 aanslui ting over de Rijn geven met de autoweg naar Ober- hausen via Emmerik en Kleef. Het werk aan deze brug, die 803 meter lang wordt en nog een oprit over land van 380 meter krijgt, begint in mei aan staande. De kosten zijn ge raamd op veertig miljoen mark. De brug komt aan twee masten te hangen die nog zestig meter boven het - voorlopig dierbaans - bruggewegdek zullen uit steken. De doorvaartope- ning voor schepen wordt vijfhonderd meter breed en ook bij de hoogste water stand zal de doorvaart- hoogte nog twaalf-en-een- halve meter zijn, bij ge middelde waterstand 21 meter. Triest relaas van enige overlevende LEOPOLDSTAD, 26-1. De enige Belgische R.K. missionaris die de moordpartij van nieuwjaarsdag in Kongolo (noord-Katanga) heeft overleefd, is in Leopoldstad aan gekomen. De uit Luik afkomstige missio naris, Jules Darmont, reisde in ge zelschap van een Britse V.N.-offi- cier, majoor Lawson. Deze heeft op de plaats van de moord een on derzoek ingesteld, waarover bin nenkort een rapport te verwach ten is. Lawson vermoedt dat er 22 gees telijken zijn vermoord - drie meer dan eerder door een ooggetuige is bericht. De stad Kongolo is bijna geheel verwoest. De bewoners zijn de bossen in gevlucht. Volgens de majoor zijn de Kongolese militai ren die zich aan de moord en ook aan plundering hebben schuldig gemaakt, merendeels 17 of 18 jaar oud. Hun officieren trachten vaak met gevaar voor eigen leven de troep onder discipline te krijgen, maar zonder veel 2*esultaat. De gebeurtenissen in Kongo LEOPOLDSTAD, 28-1. De Britse majoor Lawson die verbonden is aan het Nigeriaanse hoofdkwartier in Loeloeaburg in Kongo, heeft zon dag gemeld dat alle blanke nonnen en priesters veilig uit noord-Ka tanga zijn geëvacueerd. Hij zei in een rapport aan het hoofdkwartier van de Ver. Naties te Leopoldstad in dit weekeinde de missieposten van Kongolo en Mboeloela in noord -Katanga en die van Kasongo in Kivoe te hebben bezocht. Majoor Lawson was vergezeld van de enige geestelijke die het bloedbad van Kongolo heeft over leefd, Pater Darmont. De Britse majoor zei dat op de andere posten geen slachtoffers zijn. De priesters en nonnen van Sola zijn door Katangaanse troe pen naar Boudewijnstad aan het Tanganjikameer gebracht. Oostduitse grenswachten heb ben zondag traangasgranaten ge worpen naar een groep Westberlij- ners, die naar de Franse sector grens war engekomen om vrien den en familieleden in oost-Berlijn te groeten. De Westberlijnse politie was snel ter plaatse en antwoord de met soortgelijke granaten. Nie mand werd gewond. STREEKPLAN EN RECREATIE De gemeenteraad van Westerschouwen heeft uitvoerig gesproken over het streekplan Schouiuen-Duiveland, dat vooral voor het West- hoekse recreatiegebied verregaande konsekwenties heeft. Knelpunt bij dit plan immers is de vraag hoe de steeds groeiende stroom toeristen op te vangen en gelegenheid tot ontspanning te bieden, zonder dat de eigen streekbelangen worden geschaad. CAPE CANAVERAL, 27-1. - De V.S. zullen niet voor 1 of 2 februari een nieuwe poging doen om een man in een baan om de aarde te brengen, zo heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) zaterdagavond bekend ge maakt. Eén woordvoerder zei dat de Amerikaanse marine had laten we ten ,dat zij dan met dezelfde onder delen de proef zal kunnen steunen. Hij voegde hieraan toe, dat zich noch met de raket, noch met de ruimtecabine bepaalde problemen hadden voorgedaan, toen zaterdag v/erbesloten de vlucht uit te stel len. „Toen het 09.30 uur (15.30 uur Nederlandse tijd) was geworden, hetgeen betekende dat het slechts een vlucht van tweemaal om de aarde zou kunnen worden, dachten wij dat het niet de moeite was om verder te gaan", aldus de woord voerder. Hij zei dat kolonel Glenn de te genslag „zeer filosofisch" had op gevat en dat zijn stemming goed was. De kolonel had een weinig lichaamsgewicht verloren tenge volge van transpireren in de ruim tecabine, waarin hij tevergeefs vijf uur en een kwartier had doorge bracht. De lange wachttijd van de kolonel was, volgens de woord voerder, ook een factor geweest voor. het besluit tot uitstel. Toen kolonel Glenn uit de ruim tecabine klauterde zei hij: „Wel, er zal nog wel een dag komen". Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Wie veel praat weet meestal weinig te bewijzen. NIEUW DELHI, 28-1. De rege ring van Ceylon heeft meegedeeld, dat zij een staatsgreep heeft weten te voorkomen. Er zijn acht arres taties verricht: hoge politiefunktio- narissen en militairen. Al tien maanden lang is er on rust en spanning in het land. Sinds april vorig jaar leven de ruim ne gen miljoen inwoners in een door de overheid afgekondigde noodtoe stand. Volgens politieke waarnemers in Nieuw Delhi is de poging tot een staatsgreep voortgevloeid uit de strijd tussen linkse en rechtse groe peringen binnen en buiten de re gerende vrijheidspartij van me vrouw Sirimavo Bandaranaike, de premier. Vluchtelingenkinderen weer terug DUISBURG, 28-1. Na een ver- blijf van tien weken in Nederland se pleeggezinnen zijn zondag 550 kinderen uit gezinnen die van oost- naar west-Duitsland zijn uit geweken, teruggekeerd in het Ruhrgebied. De kinderen verklaar den drie tot vijf pond te zijn aan gekomen. De meesten waren door de tijdelijke pleegouders nieuw in de kleren gestoken. Voor het verblijf in Nederland waren alleen kinderen uitgekozen, die met hun ouders nog in kam pen en barakken woonden. HET STREEKPLAN DE WESTHOEK Aan areaal verdroogde boomgaarden werd niet gedacht WESTERSCHOUWEN, 27-1. Hoewel er op de raadsagenda van de gemeente Westerschouwen, die zaterdagmorgen op het gemeentehuis werd afgewerkt, maar een gering aantal punten stond, waren er toch enkele van zeer groot belang. In deze vergadering was de heer West hoeve wegens ziekte afwezig, terwijl de heer Van Oord na de behande ling van het streekplan de vergadering verliet wegens ziekte in huise lijke kring. Eindeiyk is dan het veel besproken streekplan Schouwen-Duiveland, waarin vooral voor de Westhoek alles zit wat in de toekomst met re creatie te maken heeft, verschenen. Ged. Staten vroegen de mening van de raad. De voorzitter zegt hierover dat reeds gedurende een zestal jaren is aangedrongen op klaar maken van dit streekplan, opdat ook het uitbreidingsplan Westhoek voortgang kan maken. Het streekplan dekt niet geheel het gebied van het uitbreidingsplan. N.a.v. dit streek plan is door het Stedebouwkundig Adviesbureau Schut een rapport cpgemaakt, waarna b. en w. hun zienswijze aan dit rapport koppelden. Over het plan voert eerst de heer M. den Boer het woord. Spreker noemt het teleurstellend dat de op stelling van het streekplan zo lang heeft geduurd, zodat de gemeente niet op tijd heeft kunnen zijn met de uitbreidingsplannen. Zoals het er nu uitziet zullen in 1964 de vaste verbindingen met Schouwen klaar zijn, terwijl er hier niets gereed zal zijn. Met de grondgedachte kan de heer Den Boer zich verenigen, te weten de sparing van het na tuurschoon, „dat door oude West hoekers niet meer wordt gezien", maar elke vreemdeling weer ver rast doet staan. Als dit plan door belanghebben den zou zijn opgemaakt dan bleef er van het natuurschoon niets over zeide de heer Den Boer, die de op merking maakte dat de gebieden rond van Damme en Mulock Hou wer niet in hun funktie van re creatieve doelstelling zijn opgeno men. Ook de boomgaarden die door droogte en wateroverlast hebben te lijden en gelegen zijn aan de Vertonsweg, zou spreker er graag bij zien opgenomen. Hjj zou gaarne de mogelijkheid onder ogen willen zien om Se- rooskerke en Noordwclle ook in de recreatie te betrekken. De levensvatbaarheid van deze kernen zou er veel door ver groten. Spreker vroeg zich ver der af of er geen gelegenheid is te Serooskerke voor 'n kam peerterrein. Over beide grote toegangswegen, de Zuid- en de Noordweg, gaat spreker met het eerste tracé ak koord. Het Noord-tracé zou op de geplande manier te veel versnij dingen tengevolge hebben, vooral aan het Hogezoom-gebied. De heer Den Boer zag dit tracé gaarne de Armenhoekseweg volgen. Streekplan te laat De heer C. A. v. Oord dankte al lereerst voor de mogelijkheden om tesamen met b. en w. in een com missievergadering dit plan dieper te bekijken. De snelle maatschap pelijke ontwikkelingen in ons land worden gekenmerkt door verschui vingen. Zo gaan veel arbeidskrach ten die vroeger in de open lucht werkten, nu de sombere vier mu ren van de industrie binnen. Daar door is de recreatie een concreet economisch belang geworden. Daar ons land maar krap in de recrea tie-gebieden zit, moeten we hier zuinig mee omspringen. Het streek plan komt zes jaar te laat op tafel. „Wie de schuldige is weet ik niet, doch het is wel zeker dat de ont wikkeling van de Westhoek jaren lang stagneerde, terwijl tevens de schuldigen de Zeeuwse en speciaal de Schouwse ontwikkeling hebben geschaad. Ze komen nu wel met een brug over de Oosterschelde, waar niemand om vraagt", zei de heer v. Oord. Spreker zeide verder dat hij wel bedenkingen had tegen het plan. Dit plan hield de ontwikkeling van de tijd niet bij. „Onaanvaardbaar is het, als de kampeerders nergens hun tenten op kunnen slaan en als er bijna nergens parkeerterreinen aangelegd kunnen worden. Aktie op korte termijn is dringend nood zakelijk, daar de huidige maat schappij nieuwe methodes eist voor een ruimere recreatie. Een „misbaksel" Zij die het plan opmaakten heb ben geen begrip voor: a. struktu- rele karakter van de rekreatie; b. plaatselijke bedrijven die nu moe ten verdwijnen en c. voor de 50 ha verdroogde boomgaard die er niet aan toegevoegd zijn. „Ik betreur het dat na zovele jaren een onrijpe vrucht, een misbaksel, een misgeboorte tot stand is gekomen", aldus de heer v. Oord. Hij voegde er nog aan toe dat, wanneer kamergeleerden enz. hier regeren het tot dergelijke toestan den komt. Beter ware het geweest de gemeente dit zelf te laten doen, dan was dit stukje echt Zeeuws natuurgebied de Schouwse West hoek met al zijn schoons zo geble ven. We moeten komen tot een harmonische ontwikkeling, waarin de belangen van iedereen verant woord zijn. „Ik blijf echter opti mist", besloot de heer v. Oord zijn beschouwingen over het streekplan P. v. d. A.-standpunt Wethouder v. d. Klooster be treurde het in verband met het te laat uitkomen van dit streekplan ook de hand in eigen boezem te moeten steken. „Hadden in het verleden de gemeentes de hoofden bij elkaar gestoken, dan was er misschien iets anders uit de bus gekomen", meende de wethouder, die vervolgens zei: „Voor mij is het plan aanvaardbaar met be hoorlijke correcties". Vooral een betere verdeling van kampeerterreinen en terreinen voor villagebouw vroeg de heer v. d. Klooster, die er nog aan toevoegde: „De zon de zee, het duin en de bossen zijn voor iedereen". De gronden rond de duinen moesten aangekocht zijn voor parkeerter reinen. Ze moeten nu losgemaakt worden uit partikulier bezit". (Zie vervolg op pagina 3)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1