DE ZIERIKZEE|CHE COURANT Afrikaanse eenheid bepleit op topconferentie te Lagos Bulgaars vliegtuig spioneerde boven Italiaans gebied Nederland en Indonesië komen moeilijk tot elkaar 16-jarige bekent moord op meisje VRIJDAG 26 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19115 ZIERIKZEESOIMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijj 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-225' Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Casablanca.landen" nemen niet deel Dit nummer bestaat uit 8 pagina's LAGOS, 25-1. Keizer Haile Se lassie van Ethiopië en de gouver neur-generaal van Nigerië, Aziki- we, hebben donderdag te Lagos op de topconferentie van twintig lan den, gepleit voor Afrikaanse een heid. Men zei het te betreuren dat de Casablanca-landen - Ghana, Gui nee, Mali, Marokko en Egypte - niet aan de conferentie deelnemen. Deze vijf landen zijn weggebleven omdat de Algerijnse opstandelin genregering niet werd uitgenodigd. De minister-president van Nige rië, Tafawa Balewa, heeft een welkomstwoord uitgesproken. Azikiwe heeft felle kritiek ge uit op zekere aspecten van het be leid van de Casablanca-landen. Hij verweet deze landen dat zij nog steeds geen verklaring hebben af gelegd over het onvervreemdbare recht van Afrikaanse staten op zelfbeschikking, op veiligheid voor inmenging In de vorm van „onder mijnende activiteit op touw gezet door landen waarvan men ver moedt dat zij vriendschappelijk gezind zijn" en de onschendbaar heid van hun grondgebied. Meningsverschillen Waarnemers hebben erop gewe zen dat dit de eerste keer is dat zo duidelijk in het openbaar mel ding is gemaakt van meningsver schillen tussen de Casablanca-lan den en de gematigder Monrovia- landen. Keizer Haile Selassie zei de af wezigheid van de Casablancalan- den niet te beschouwen als een te ken van een fundamentele en on herstelbare kloof tussen de Afri kaanse landen. Over bevordering van de een heid in Afrika zei htf, dat één van de beste middelen hiervoor, op richting van een permanente or- CONCLUSIE NA ONDERZOEK ganisatie van de Afrikaanse sta ten is. De keizer bepleitte ook bestude ring van de gevolgen voor Afrika van de Europese economische ge meenschap, die zowel een grote uitdaging als een groot gevaar voor Afrika is. De opzienbarende resul taten van de E.E.G. waren voor hem een reden aan te dringen op een soortgelijke organisatie voor Afrika. ROME, 25-1. Het Italiaanse mi nisterie van defensie heeft donder dag in een communiqué meege deeld, dat alle gegevens die tot dusver zijn bijeengebracht over het zaterdag in zuid-Italië neergeko men Bulgaarse straalvliegtuig, de veronderstelling steunen dat het hier gaat om een zuiver geval van spionage uit de lucht. Binnen enkele dagen, als het huidige onderzoek is afgelopen, kan men de eindcofrelÜsie ver wachten .aldus het communiqué. Het is echter aan de gerechte lijke autoriteiten een besluit in deze zaak te nemen. Volgens het communiqué heeft het eerste onderzoek tegenstrijdig heden aan het licht gebracht, die de verklaring van de piloot van de straaljager, volgens welke hij naar Italië was gekomen om daar om politiek asyl te verzoeken, ontze nuwen. DE KWESTIE NIEUW-GUINEA WASHINGTON, 25-1. De Indo nesische ambassadeur te Washing ton, Zairin Zain, heeft in antwoord op de vraag of onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië dichterbij zijn gekomen, gezegd dat er nog veel meer gedaan moet wor den om zover te komen. Hij zei dit na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, Harriman, op het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Washington. Hij en Harriman had den nagegaan of er mogelijkheden of geen mogelijkheden zijn. Tot nu toe is het driehoeksspel voortgezet, aldus Zain. Hij doelde hierbij op de gesprekken van hem en de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, op het mini sterie van Buitenlandse Zaken. Soortgelijk contact via de waar nemende secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, wordt te New York onderhouden. Een regeling is moeilijker gewor den door wat hij noemde de aanval van Nederlandse oorlogsschepen op Indonesische torpedoboten. Hij zei nogmaals dat de Nederlanders wa ren begonnen met schieten. Rondetafelconferentie in juli? PARAMARIBO, 25-1. Naar te Paramaribo wordt vernomen heeft de regering der Nederlandse An tillen de Surinaamse regering voorgesteld om de rondetafelcon ferentie in juli voort te zetten. Van Surinaamse zijde was de suggestie gedaan reeds in februari weer bij een te komen, doch dit tijdstip komt de Antilliaanse regering zeer ongelegen in verband met de ko mende verkiezingen in maart. In Venezuela zijn 820 personen gearresteerd na de onlusten die zich de afgelopen dagen, tijdens betogingen tegen de interameri- kaanse conferentie te Punta del Este, hebben voorgedaan. Alleen al in Caracas zijn 354 arrestaties ver richt. Snelle telefoon De New York Times, die dit jaar een editie voor de westkust van de V.S. be gint, zal bij die gelegenheid een overbrengingsstelsel ge bruiken waardoor via de telefoon duizend woorden per minuut kunnen worden overgezonden. Dit gaat door middel van een geperfo reerd bandje dat een code overbrengt die aan de an dere kant automatisch ge decodeerd wordt. Het gede codeerde bandje levert te gelijk werk aan vijftien zet machines. Frankrijk gaat leden van O.A.S. steviger aanpakken PARIJS. De Franse minister-pre sident, Debrp, heeft donderdag me degedeeld dat krijgsraden hun procedures zullen versnellen en dat veel meer mensen die lid zijn van of sympathyseren met de onder grondse O.A.S., zullen worden ge ïnterneerd. Hij zei dit op een lunchbijeen komst met Gaullistische leiders te Parijs nadat hij overleg had ge pleegd met president de Gaulle en de belangrijkste ministers. De berechting te Nimes van een man die ervan wordt beschuldigd te Orlansville in Algerië 'n kneed- bom te hebben geplaatst, is uitge steld. Juryleden hadden een dreig brief ontvangen die was onderte kend met de initialen O.A.S. Drie juryleden zeiden bij de eedsafleg ging onder dwang te zweren. De president van de rechtbank ver oordeelde de drie juryleden tot veertig gulden boete, omdat zij iets aan de voorgeschreven eeds formule hadden toegevoegd en stelde de behandeling uit. EMIGRATIE BLIJFT NODIG DEN HAAG, 25-1. Vele leden van de commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot vaststel ling van de begroting 1962 voor het departement van sociale zaken en volksgezondheid, zijn van oor deel dat een positief - zij het voor zichtig - emigratiebeleid geboden blijft. Dit blijkt uit het door de commissie uitgebrachte voorlopig verslag. Deze leden betwijfelen of de rijksarbeidsbureaus nog langer mede als emigratieorgaan moeten optreden. De Britse kustvaarder „Gladonia" zit nog steeds) hopeloos vast in het zand van de Maasvlakte in de Noordzee bij Hoek van Holland. - Foto: de „Gladonia" in haar benarde positie. Links bij de achtersteven de reddingboot „President Jan Leis". Een helikopter haalt een man van boord. VAN 1 TOT 4 FEBRUARI Uitgebreid programma bij Koninklijk bezoek aan Amsterdam AMSTERDAM, 25-1. Het konink- ljjk paar, dat van 1 tot 4 februari een bezoek aan de hoofdstad des lands zal brengen, wordt op don derdag 1 februari om 12 uur aan de gemeentelijke grens bij Diemen verwacht. 1-ïét koninklijk paar zal direct naar het paleis op de Dam gaan. In het begin van de middag zul len de koninklijke gasten in het havengebouw een bijeenkomst met de Amsterdamse gemeenteraad bij wonen .waarbij een uiteenzetting van de positie van de haven zal worden gegeven. Na het gebruiken van een koud buffet zal het gezel schap de rederij Goedkoop en het graanoverslagbedrijf bezoeken. Des avonds wordt in het paleis een di ner gegeven. Op vrijdag 2 februari zullen verschillende objecten in de stad worden bezichtigd, o.a. het Carthe- siuslyceum in de Pieter Mondri- aanstraat. Hare Majesteit bezoekt 's middags o.a. het burgerweeshuis en de volksmuziekschool. Prins Bernhard zal zich dan naar enkele bedrijven begeven, o.a. het ge meenschappelijk administratiekan toor. 's Avonds is er een cocktail ontvangst in het paleis, waarna het hele gezelschap naar het stedelijk museum gaat, waar het filmmu seum een korte voorstelling zal verzorgen. Speciale ontvangst Zaterdagochtend staat een spe ciale ontvangst ten paleize op het programma. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen de middag besteden om enkele recreatie-ge legenheden in Amsterdam te be zoeken, o.a. de Jaap Eden IJsbaan en het jeugdroeien op de Amstel. Terwijl de koningin vervolgens een tocht zal maken door het Amster- damse bos, zal de prins naar de manege gaan. Zaterdagavond zal door 't gemeentebestuur een gala voorstelling in de Stadsschouw burg worden aangeboden. De Ne derlandse Comedie voert dan Shakespeare's „Een Midzomer- nachtsdroom" op. Zondagmorgen zal het koninklijk paar in Amster dam ter kerke gaan. Receptie in Amsterdam Donderdag heeft het Nederlands koninklijk paar in het paleis op de Dam in Amsterdam een receptie gehouden t.g.v. het nieuwe jaar voor de leden van het corps di plomatique. Foto links: de ambassa deur van Korea arri veerde zo vroeg, dat de loper nog niet eens hele maal was uitgelegd toen hij de trappen opliep Foto rechts: het konink lijk paar groet het vaan del van de voor het pa leis opgestelde erewacht. Een kus, die het hart niet raakt, verveelt alleen de mond Kamerlid J. M. Peters omgekomen door auto-ongeluk SITTARD, 25-1. In het R.K. zie- kenhuis in Sittard is overleden het lid van de Tweede Kamer, de heer J. M. Peeters. Zoals bekend, werd de heer Peters in de vorige nacht gewond bij een auto-ongeluk. Jan Mathijs Peters was op 11 oktober 1908 te Roosteren geboren. Hij bezocht de kweekschool en be haalde de hoofdakte. Daarna stu deerde hij philosophie aan de R.K. leergangen te Tilburg. Hij was on derwijzer aan een R.K. lagere school en leraar aan een cursus voor de hoofdakte. De heer Peters vervulde tijdelijk het burgemees terschap van Roosteren .Hij werd in 1956 gekozen tot lid van de Tweede Kamer ,waar hij deel uit maakte van de K.V.P.-fraktie. De heer Peters was nationaal hoofdbestuurder van de Stichting „Het vierde Prinsenkind". Voorts was hij voorzitter van de afdeling Limburg van „Steun Wettig Ge zag". Hij had zitting in het hoofd bestuur van het Nederlands on derwijzersplan en in het dagelijks bestuur van de K.R.O. Ook was hij voorzitter van de werkgemeen schap Limburg. De thans overle dene was ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde. Geen „dubbele moraal" voor V.N. NEW YORK, 26-1. De Ameri- kaanse permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Ste venson, heeft donderdag in de al gemene vergadering van de volke renorganisatie gezegd dat het ge bruik van geweld in koloniale kwesties niet meer gerechtvaardigd is dan in welke andere kwestie ook. Een dubbele moraal moet de ge hele structuur van de Verenigde Naties ernstig in gevaar brengen, Elke staat die zijn toevlucht neemt tot geweld, moet rekenen op krach tig verzet van de zijde van de Ver enigde Staten, aldus Stevenson. Amerika en de E.E.G. WASHINGTON, 25-1. In de Ame rikaanse hoofdstad is men van mening dat de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) over de „tariefont wapening" tegen de helft van 1962 zouden kunnen beginnen, indien het wetsontwerp dat president Kennedy bij het Congres heeft in gediend, nog dit jaar wordt aan genomen. De president hoopt Europa be langrijke tegemoetkomingen te kunnen aanbieden, teneinde te be reiken dat de buitentarieven van de E.E.G. worden gebracht op een peil, dat voor de Amerikaanse ex porteurs te dragen is. KORTRIJK, 25-1. De zestienjarige Serge de Beers, die de politie van Kortrijk, in België, woensdag j.l. had meegedeeld, het lijkje van de vermoorde negenjarige Magda de Bruyne te hebben gevonden, heeft donderdag bekend zelf het kind te hebben vermoord. De jongen was aangehouden om nader onder vraagd te worden. Hij heeft nu bekend het kind in dertijd naar een verlaten terrein aan de Bloemistenstraat in Kort- rijk te hebben meegelokt, waar hij zich aan" haar wilde vergrijpen. Magda verzette zich, waarna hij haar de keel dichtkneep en sla gen op het hoofd toebracht. Toen het kind dood was .heeft hij het lijkje in de kelder van het gebom bardeerde huis, waar het woensdag j.l. is aangetroffen, onder een hoop steengruis en stukken steen ver borgen. De pokken in Engeland LONDEN, 25-1. In Woolwich, zuid-oost Londen, is een nieuw ge val van pokken vastgesteld. Thans zijn er in Groot-Brittannië tien mensen die aan pokken lijden. Vermist knaapje dood gevonden TILBURG, 25-1. Na een nacht en een ochtend zoeken en dreggen heeft de politie te Tilburg donder dagmiddag tegen half één het lijkje gevonden van de 6-jarige Cornells Verhagen, die sinds woensdagavond 6 uur werd vermist. Het jongetje woonde aan de Beekse dijk in Til burg, zijn lichaam werd, half in het water, gevonden in het Ley- park in Tilburg op aanwijzingen van een politiehond. De sectie door dr. Zeldenrust zal moeten uitwijzen of hier sprake is geweest van een misdrijf. „EET MEER BROOD" Bakkers willen omzet van brood vergroten TIEL, 25-1. De gezamenlijke bakkers willen in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten een actie on dernemen om de broodomzet, die volgens hen dalende is, weer op te voeren. Alvorens hiertoe wordt overge gaan zal in Tiel een proefactie ge houden worden. Dit is in Tiel tij dens een persconferentie medege deeld.. Tijdens de actie, die van maart tot en met de maand mei wordt gehouden en waaraan alle bakkers alsmede de coöperaties in Tiel zul len deelnemen .zullen verscheidene activiteiten worden ontwikkeld. Buizen in de lucht AMSTERDAM, 25-1. Vele bewo ners van Amsterdam hebben zich donderdagmiddag ongetwijfeld af gevraagd wat er boven hun stad vloog. Het bleek geen afvaardiging van Mars of Venu9 te zijn, zoals sommigen dachten. Het „gevaarte" was afkomstig uit Enkhuizen en bestond uit een helicopter met daaronder twee 70 meter lange (11 cm doorsnee) plas tic buizen, die verticaal in de lucht bengelden. In totaal zullen op deze merk waardige manier tien buizen van Enkhuizen naar Amsterdam wor den overgevlogen. Zij worden ge bruikt bij de bouw van de Coen- en IJtunnel. Een internationaal bungalowpark ARNHEM, 25-1. Het plan van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten om in Doorwerth een perma nent internationaal bungalowpark te stichten, is in een meer gevor derd stadium gekomen nu het des betreffende uitbreidingsplan is goedgekeurd. Voor de verwezenlij king van het plan heeft het bouw fonds contact opgenomen met zus terinstellingen in België, Duits land, Zweden, Denemarken, Enge land, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Joegoslavië en Finland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1