Royco Omdat Royco smaaKt Uw soep zo goed/-; is De Westhoek krijgt een broodfabriek te Burgh Ijsvogel... herfst en winter gast o p Schouw en-Du iv eland ADVERTENTIE (Slot) In het eerste deel van het arti kel over de ijsvogel hebben we al enkele bijzonderheden opgesomd, maar er valt nog veel meer te ver tellen over deze bijzondere vogel. Hij leeft in grote hoofdzaak van visjes, waarop hij zich vanaf een verhevenheid neerstort en ze feil loos grijpt. De Engelsen noemen hem kingfisher koning visser), Hij weet z'n kostje op te scharre len in brak- zowel als in zoet wa ter, zelfs in het zoute zeewater. Voor zijn nest graaft hij met po ten en snavel aan de waterkant een vrijwel horizontaal lopende gang van soms een meter lang met aan het eind de nestkom. De als regel zes eieren zijn wit; de jongen worden gevoerd met vis, zodat de nestbodem allengs be vloerd wordt met rottende visgra ten, die in de nestgang en uitmon ding een vieze stank verspreiden. Wat Schouwen-Duiveland betreft moeten we de ijsvogel beschouwen als herfst- en wintergast, die in juli en augustus, ook later nog, verschijnt, verder trekt of de win ter over blijft hangen tot einde maart. Nog in 't begin dezer eeuw moet hij vrij geregeld gebroed heb ben aan de vijveroevers van de buitens op Schuddebeurs. Een en kel broedgeval werd nog geen kwarteeuw geleden hier geconsta teerd, terwijl in 1952 een broedsel uitgevlogen zou zijn aan de vaart langs de Kadeweg onder Zierikzee. De eerste voor de lens Mijn eerste ijsvogel kiekte ik in oktober 1912 op een der buitens te Schuddebeurs. Op een zonnige morgen zie ik, van de weg af, op een paaltje aan de vijverkant een vogelfiguur staan wat kleiner dan een spreeuw. Maar het silhouet is onmiskenbaar dat van de ijsvogel. „Hij komt daar geregeld", zegt de tuinjongen. Wel zo, een uitgezochte gelegenheid dus, om hem daar te kieken. De jongen is al op weg, om mevrouw te vragen, of ik de vogel mag foto graferen. De toestemming wordt grif verleend. Graag zelfs. Want mevrouw houdt meer van haar goudvisjes in de vijver dan van die „lelijke" vogel, die haar favo rieten komt weghalen. Ze staat hem zelfs naar het leven. Als haar ergernis weer eens te groot wordt, komt op het paaltje een scherpge stelde klem te liggen. En dan! Dus, zegt ze verder; laat meneer z'n tijd maar aan dat akelige beest verknoeien. Die tent en dat fto- gedoe zullen het daar wel vandaan houden. Een zolang tenminste zijn mijn visjes veiligJawel, dat denkt ze maar! Nog geen uur zit ik achter mijn doekje, of daar ploft de kleurige gast nota bene op de camera zelf neer, vandaar op het paaltje. Nog vóór het middaguur heb,ik twee opnamen, 'k Laat het daarbij. De Kakkersweel Als ik dan, jaren later, weer eens aandacht schenk aan de ijsvogel, haal ik een hele serie mooie nega tieven weg bij het heultje aan dat onvolprezen Kakkersweel. En wat later vind ik een nieuw arbeids veld bij het zg. Balkengat vlak bij Zierikzee, aan een uitloper van wat het aloude Dijkwater nog restte en aan de oprit van de stenen dijk. Maar hier begin ik van voren af aan (1950). Want middelerwijl is de fotografie in natuurlijke kleu ren binnen mijn bereik gekomen. Dus gauw op de ijsvogel af! Want van kleuren gesproken, wat zal er boven die van de ijsvogel gaan? Eén kleur, al kleur, op en top tropisch. Hij zou immers, met de wielewaal en de hop met de laatste ijstijd als - toen hier - tropische vogel zijn blijven hangen! Wel, dank zij een zo vele jaren lange ervaring met wit-zwart op namen, was de tropee - geslaagde kleuren-dia van de ijsvogel - vlug vermeesterd, in veelvoud nog wel. Evenwel, 't kan altijd nog mooier, de serie nog meer gevarieerd. En dus, september 1961, maar weer aan de slag. Twee paaltjes' in de vijveroever geslagen, een voor de ijsvogel, het andere, een kleine meter er achter voor de camera, als statief. Schuil- tent overbodig! De elektrisch wer kende sluiter laat het gebruik toe van een snoer van onbepaalde lengte, zodat ik me een viertal meters kan terugtrekken tot ach ter de meidoornhaag langs de bos rand, onzichtbaar voor alle ogen boven de vijver. Op een aange sleepte driepoot zit ik daar dan maar weer, zuigend op mijn sigaar, door de takkenwirwar te gluren naar dat paaltje, al maar naar dat paaltjetot de kleine pronker er op neerploft. Even gewacht op de gewenste houdingeen druk op de knopen hij staat er op. Een troostprijs Vaak laat de ijsvogel me uren lang wachten en word ik met al m'n vele geduld toch lichtelijk on geduldig. Dan wil een nieuwsgie rig roodborstje al eens voor de zo zeer gewenste afleiding zorgen. Als uit de lucht gevallen staat het plots op mijn paaltje, onbeweeglijk, als uit steen gehouwen, de donkere ogen, vol achterdocht, strak in mijn richting. Verrukkelijke pose! En zo karakteristiek! De vingers jeu ken me. Wat zal ik doen? 't Gaat om de ijsvogel! Heb roodborsten dia's genoegaltijd nog meer te bekomen. Maar 'k neem hem toch! Als troostprijs dan maar. Voor 't lange wachten! J. VIJVERBERG. SPORT VOETBAL K.N.V.B. J uniorencompetitie Dreischor B I-Renesse B I 0-12 In de eerste 20 minuten van de wedstrijd zag het er niet naar uit dat de bezoekers een dozijn doel punten bij elkaar zouden scoren. De duinbewoners vertoonden ge durende deze periode wel aanzien lijk beter voetbal dan de thuisclub zonder dit evenwel in doelpunten tot uitdrukking te kunnen bren gen. Na 20 min. spelen slaagde M. Moermond er in zijn club de lei ding te geven (0-1), waarna M Everaerts en F. de Vrieze met doelpunten in de 25e en 28e minuut gescoord de ruststand op 0-3 brachten. In de tweede helft stonden de bezoekers door Hans Simons al spoedig op 0-5. Hierna schoot M. Everaers driemaal raak (8-0) en mikte H. Simons daarna tweemaal in de roos (0-10). Tenslotte werd het door de debuterende Dick de Rijke 0-11 en H. Simons 0-12. MICRO-KORFBAL W.I.K. III-Unitas II 1-10 Op een vooral zwak schietend WIK hebben de Unitas-reserves een gemakkelijke overwinning we ten te behalen. Door Carla Koper wisten de Zierikzeeënaars de lei ding te nemen (0-1) waarna Leen Boer de balans weer in evenwicht bracht (1-1). Na "de vakverwisse ling kwam de WIK-verdediging onder zware druk te staan. B. Ver- kaart wist zijn club weer spoedig een voorsprong te geven, welke door Annie v. d. Schee werd opge voerd tot 3-1. Door de snelle Rinus v. d. Schee werd de ruststand op 1-4 gebracht. Na de hervatting had dezelfde speler al spoedig weer succes (1-5). Ondanks deze achterstand bleven de Kerkwervenaren goed tegen stand bieden, waarbij zij zich zelf ook nog wel goede scoringskansen wisten te scheppen, die echter alle door te lang te wachten of slor dig schieten verloren gingen. In tussen ging Unitas aan de andere zijde rustig voort met de voor sprong nog op te voeren. Door A. Koper werd het 1-6, waarna mevr. Nolet het leder in de korf depo neerde (1-7). Met een afstandschot maakte mej. C. Koper er 1-8 en uit een doorloopbal Han Viergever 1 van. Nog juist voor het verstrijken van de speeltijd bracht A. Koper de eindstand in de dubbele cijfers (1-10). DUIVENSPORT De kampioenschappen op Schouwen-Duiveland 1961 Op Schouwen-Duiveland zijn de kampioenschappen voor het jaar 1961 bekend geworden, zulks naar aanleiding van de in 1961 gelever de prestaties. Kampioen werd: Hok kampioenschappen: Vitesse Hok: W. Dalebout, Zierikzee. Mid- fond Hok: W. Dalebout, Zierikzee. Fond Hok: T. Dalebout, Nieuwer- kerk. Jonge Duiven Hok: A. de Koning, Bruinisse. Duif kampioenschappen: le Vi tesse duif: J. Kaaisteker, Zierikzee Ie Midfond duif: W. Dalebout, Zie rikzee. le Fond duif: T. Dalebout, Nieuwerkerk. le jonge duif: A. de Koning, Bruinisse. Generaal kampioen in rayon A (Schouwen-Duiveland) werd de heer Ph. J. Steketee te Bruinisse met 2774 punten. Dit is het tweede achtereenvolgende jaar dat de heer Steketee dit kampioenschap be haald. De heer A. de Koning behaalde met zijn jonge duiven in de afde ling Zeeland nog een 5e kampioen schap. SCHAKEN Schaakvereniging „Zierikzee" Van de op dinsdagavond ge speelde wedstrijden van de Zie- rikzeesche Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt: Groep I: A. J. Hendrikse-M. J. Enzlin 0-1. Groep II: C. F. v. Overbeke-O. E. Vleeshouwer 0-1; M. M. de Raat- C. Nolet 0-1. Groep III: J. Bevelander-D. Kleinendorst 0-1; F. Nauta-A. Kooij 1-0. KORFBAL S.D.K.B. S.K.N.W.K. uit Nieuwerkerk naar Utrecht Naar wij van de Schouwen-Dui- velandse Korfbalbond vernemen zal door de vereniging S.K.N.W.K. uit Nieuwerkerk worden deelge nomen aan het micro-korfbalkam pioenschap voor zaterdagclubs. Dit tournooi zal op zaterdag 3 febru ari a.s. in de Prins Bernhardhal te Utrecht worden gehouden. S.K. N.W.K. zal het in eerste instantie op moeten nemen tegen de sterke Middelburgse eersteklasser „Swift" en de tweedeklasser „Achilles" uit Almelo. In totaal zijn drie afdelin gen gevormd. In afdeling B zijn Soep doet U goed. Soep is lekker, ROYCO is héél lekker. Royco is vriesvers. Meer smaak, meergeur, meer „goeds"! Vriesvers. Royco's eigen compositie (primeurgroenten mals vlees zeldzame kruiden) komt beter uit dan ooit tevoren. Vriesvers. Alleen Royco is dat. Vriesvers. Voor U, die weet dat lekkere soep extra eetlust geeft. En warmte. En gezelligheid. Royco vriesvers, wees er gul mee! WAT IS, WAT DOET vriesvers* Vriesvers... sprong voorwaarts! onder lage temperatuur wordt water aan voedsel onttrokken, waardoor smaak, geur en kleur heerlijk vol en fris blijven. Zelfs vitaminen worden behouden. Alleen Royco past vriesvers toe voor soep... Royco houdt de natuur voor U vast vriesvers... een wonder van smaak! ingedeeld Altius uit Hilversum, Wit-Blauw uit Kampen en het Zeeuwse Tjoba uit 's-Heer Hen drikskinderen, dat in Zuid-Holland speelt en koploper van de derde klasse is. Tjoba werd in 1961 lands kampioen. In afdeling C treffen we aan. Amicitia uit Vriezenveen, Odilo uit Eindhoven en Z.K.C. uit Zaandam. De Nieuwerkerkers zul len het ongetwijfeld zwaar te ver duren krijgen daar de blauw zwarten allemaal tegenstanders zullen ontmoeten welke in de K.N. K.B. uitkomen. Niettemin is het prijzenswaardig dat de Duivelan ders hun krachten met sterkere clubs uit het land gaan meten. Nieuwerkerk II-WIK II 5-1 In een sportieve en aantrekke lijke wedstrijd demonstreerden de WIK-reserves een ontstellend ge brek aan produktiviteit. In het veld waren de groen-witten geenszins de mindere maar eenmaal in de buurt van de korf gekomen was het totaal mis. Er werd in een snel tempo gestart, waarbij al dadelijk bleek dat de Nieu werkerkers door •hun schoten veel gevaarlijker wa ren. Met een verrassend en fraai afstandsschot gaf Wim Stoutjesdijk de blauw-zwarten de leiding. WIK stelde hierna alles in het werk om de kansen te doen keren, zonder daarbij, hoewel het enige goede kansen kreeg, daarin te slagen. Aan de andere kant had Nieuwer kerk meer succes toen Wim Stout jesdijk wist door te breken en de voorsprong op 2-0 bracht. Na de vakverwisseling bleven de Nieu- werkerkers gevaarlijker. Door me vrouw Janny Dalebout-Zanddijk werd het 3-0, waarna dezelfde speelster de ruststand op 4-0 bracht Na de pauze kwam Nieuwerkerk op 5-0 door Leen Stoutjesdijk. De onproduktiviteit van WIK trad nog eens overduidelijk aan het licht toen het kort na elkaar een drie tal strafworpen kreeg toegewezen welke allen werden gemist. Door knap verdedigingsspel slaagde de WIK-verdediging er in Nieuwer kerk het verdere scoren te belet ten. Kort voor tijd was het A. Ver- hage die het genoegen smaakte de eer voor WIK nog te redden (5-1). Mogelijk reeds komende zomer in gebruik BURGH, 24-1. Op een dinsdag middag ten huize van bakker, de heer Kommer te Burgh is, in bij zijn van de Rijksmiddenstandscon- sulent voor Zeeland, de heer P. Korstanje, besloten tot de oprich ting van de broodfabriek voor de Westhoek. De deelnemende bak kers. zijn de heren M. Kommer en N. van Dongen te Burgh en G. A. Felius te Haamstede. De broodfa briek wordt gebouwd op een ter rein te Burgh naast cafétaria „De Westhoek" en krijgt een grote en een kleinere oven. De winkels der bakkers blijven uiteraard bestaan, maar de verschillende bakkerijen verdwynen. Indien het wat vlot loopt met de vergunningen, kan de fabriek de komende zomer reeds in gebruik zijn. Reeds enige maanden geleden hadden enkele bakkers de hoofden bijeen gestoken om de mogelijk heid onder ogen te zien gezamen lijk een broodfabriek te stichten, waardoor veel economischer ge werkt zou kunnen worden. Dit slaat dan voornamelijk op het veel gemakkelijker kunnen werken in het vreemdelingenseizoen. Het ge beurt dan immers bijna dagelijks, dat de bakkers reeds -des avonds om elf uur hun bakkerswerkzaam heden moeten gaan beginnen om de andere dag aan de grote vraag te kunnen voldoen. Dat dit op den duur niet in hun koude kleren blijft zitten was elk jaar in de laat ste weken van september de bak kers goed aan te zien, want ze wa ren vermagerd en overwerkt. De bezorging Bovendien is het bezorgen ook altijd nog een geldverspillerij, want het kan voorkomen dat bij voorbeeld bij een tiental huizen vijf verschillende bakkers komen. De werkzaamheden in en rond de bakkerij kunnen belangrijk worden vereenvoudigd en een mid del daartoe is een centrale bak kerij, die men tegenwoordig een broodfabriek noemt. Een dergelij ke fabriek voorkomt ook 't nacht- gesjouw der bakkers, omdat in een ploegenstelsel kan worden gewerkt DE PROVINCIE EN DE ZEEUWSE RECREATIEGRONDEN MIDDELBURG, 23-1. Gedepu- teerde Staten van Zeeland zullen binnenkort met verscheidene in stanties besprekingen voeren over moeilijkheden, die zich voordoen rond het verwerven van gronden voor recreatiedoeleinden, met na me rond het Veerse Meer. Gedeputeerden stellen vast, dat de provincie niet de middelen be zit om met enige dwang grond in eigendom te verwerven. Indien dit wel het geval was, zou de provin cie de plaats innemen, die de wet heeft voorbehouden aan de ge meente, welke met behulp van uit breidingsplannen kan bevorderen, dat gronden een bepaalde bestem ming krijgen. Dit hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld naar aanleiding van opmerkingen van een aantal leden van de Provinciale Staten. Tijdens het afdelingsonderzoek van de begroting voor 1962 hebben leden van Provinciale Staten ge wezen op moeilijkheden in de re creatiegebieden, omdat eigenaars in de verwachting dat de prijzen zullen oplopen .weigeren hun gron den te verkopen. AMSTERDAM. De verkoop van nieuwe personenauto's heeft in 1961 weer een record bereikt. Er werden namelijk 120.196 kenteken bewijzen afgegeven tegen 100.156 in het jaar daarvoor. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hontenisse (Z.): E. Gramsbergen te Dendermonde (België); te Hallum: A. le Cocq te Beerta. Aangenomen naar Eemnes-Bin- nen (toez.): D. J. van Dijk tc Nieu werkerk a. d. IJssel-; naar Krim pen a. d. IJssel (2e pred, pl.) (toez.): G. E. Bakker te Heeze; naar Be verwijk-Heemskerk (6e wijkgem. in wording) (toez.): J. A. Don, voorheen predikant in Zuid-Afrika thans bijstand in het pastoraat al daar. Bedankt voor St.-Annaland; P. J. Bos te Sprang. Beroepbaarstelling: ds. C. Knijff, predikant te Essen-Schonnebeck (Did.), stelt zich beroepbaar. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Examens: Aan de Theologische Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het propaedeutisch examen de heer P. D. Dekker to Groningen Geref. Gemeente in Nederland Tweetal te Rotterdam-Zuid: F. Mallan te Veenendaal en Chr. van de Woestijne te Barneveld, van wie eerstgenoemde is beroepen. Bedankt voor Rotterdam-West en voor Tcrneuzen: F. Mallan le Veenendaal. ROTTERDAM. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben bericht ontvangen dat de regering haar goedkeuring verleent aan de aanleg van directe verbinding voor weg- en tramverkeer tussen de Willefnsbrug en de Blaak, in het centrum van Rotterdam. Dit pro ject vergt een bedrag van 4.415.000 gulden. Het. zal bijdragen lot be tere verbindingen tussen de beide Maasoevers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6