VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK -Delta-hotel" te Haamstede wordt reeds met Pasen in gebruik genomen Bruinisse en het streekplan Schouwen-Duiveland DE WRAAK VAN GRIJZE BEER ZIERIKZEESCHE IVIEUWSBODE dondekdag 25 jastuabi i9«2 No. 19114 „OSTOERIO" ONTVOUWT ZIJN PLANNEN Doel gericht op oecumenische gemeenschappen UTRECHT, 23-1. De oecumenisch 1 Leden van alle kerkgenootschap- georiënteerde stichting „Ostoerio" j pen met inbegrip van de Rooms- (Onderlinge Stichting tot Opzet en katholieke Kerk, zullen in de ho- Exploitatie van Recreatiecentra) te tels en vakantiebedrijven, die door Rotterdam heeft het plan om nog 1 „Ostoerio" worden gesticht, bijbel- dit Jaar aan Rijksweg 12 (Utrecht- besprekingen, zondagmorgendien- Arnhera) een motel te bouwen met sten en avondsluitingen kunnen een „drive-in"-kerk. Zoals gemeld I volgen .Het principe getuigenis ligt heeft deze stichting het „Delta"- hotel" in Haamstede, dat vorige week werd verkocht voor f 280.000 aan de heer P. Bleüenberg uit Roo sendaal, gekocht voor t 350000,-. Met Pasen zal het hotel in gebruik worden genomen als oecumenisch hotel, zo heeft de heer Th. J. Rijks uit Driebergen, voorzitter en alge meen directeur van de in decem ber 1961 opgerichte stichting, te genover het A.N.P. verklaard. „Ostoerio" is opgericht na de in New Delhi gehouden vergadering van de Wereldraad van Kerken, waar men een beroep op de leken heeft gedaan om zelf initiatieven te ontwikkelen in het zoeken naar eenheid. De heer Rijks, die tevens directeur is van het recreatiecen trum van de Nederlandse Her vormde Kerk „Het Grote Bos" te Driebergen, verklaarde, dat men de oecumenische gedachte wil ver wezenlijken door de stichting van recreatiecentra. Volgens hem is er nauwelijks een betere „oefen plaats" denkbaar in de oecumeni sche gezindheid dan een recreatie centrum. De principes .getuigenis, dienst en eenheid in gemeenschap vormen de ideële basis, waarop de centra rusten. hieraan ten grondslag. De dienst verlening wil men gestalte geven door het organiseren van lekespe- len, volkszang, volksdans, handen arbeid, excursies, etc. Alen hoopt dat hierdoor oecumenisch gerichte gemeenschappen ontstaan. Het „Deltahotel" kan, zo meent de heer Rijks, van internationale betekenis worden door zijn ligging Het ligt binnen „weekend-bereik" van 90 miljoen mensen uit de randstad Holland, het Ruhrgebied en de Belgische grote steden. Het bestuur van de stichting heeft plannen om dit jaar nog twee be drijven te kopen en deze te gaan exploiteren, voorts zal men zelf twee bedrijven bouwen. Men heeft een aanvraag ingediend voor de bouw van vakantiehuisjes; in af wachting van de vergunningen zal men caravans en tentenkampen plaatsen. Wat de plannen op langere ter mijn betreft, denkt men aan de stichting van ongeveer twintig be drijven, verspreid over geheel het land. De combinatie motel-drive-in kerk zal onder deze bedrijven een belangrijke plaats innemen. De stichting heeft inmiddels een be roep gedaan op de exploitanten GEEN GROTE VERLIEZEN IN 1961 Jaarvergadering varkenshoudersvereniging te Bruinisse BRUINISSE, 24-1. De varkens- houdersvereniging „Onderlinge Hulp" te Bruinisse hield onder voorzitterschap van de heer L. Stoel in het café „Centrum" een vrjj goed bezochte jaarvergadering De voorzitter wees in zijn ope ningswoord op het grote sociale nut dat de vereniging nog altijd voor de dorpsgemeenschap bete kent. De heer Stoel herinnerde aan de dreiging van het mond- en klauwzeer, welke ziekte elders in het land zoveel slachtoffers onder de varkens heeft gemaakt. Het is daarom maar gelukkig dat over heid en veeartscnijkundige dienst paraat zijn om uitbreiding van de ziekte naar deze streek te voorko men, aldus de voorzitter. De voorzitter memoreerde voorts dat de vereniging het afgelopen jaar voor grote verliezen gespaard is gebleven, hetgeen mede te dan ken was aan dierenarts Scheuer- man, die steeds bij eerste oproep bereid was de helpende hand te bieden. Door tijdig van ziekte aan gifte te doen kunnen de leden zelf meewerken het verlies van var kens te voorkomen. In het afgelopen jaar werden 65 varkens aangegeven, waarvan er 8 werden ziek gemeld. Er ging echter slechts één varken, een big, verloren, waarvoor een bedrag uit gekeerd werd van f 54,-. De ver eniging telt momenteel 51 leden. De inkomsten bedroegen aan contributies f 489,-, de uitgaven f 455,30, zodat f 22,70 aan het ba tig saldo kon worden toegevoegd, waardoor dit steeg tot f 1.938,23. Voor 1962 werd de contributie vastgesteld op f 1,- per maand, de contributie voor mesters en n iet- mesters (inleg per jaar) op f 1,50. Dit n.a.v. opmerkingen van de heer W. v. d. Have in een vorige ver gadering. De in 1962 toe te kennen vergoedingen bij verlies worden als volgt samengesteld; voor één big tot 30 kg. 90 °/o van de aan koopprijs; voor één varken 90 van de marktprijs Rotterdam (ge noteerd in de Zzeesche Nieuws bode). Voor zover er thans geen notering is wordt deze gesteld op f 1,70 per kg. De aftredende bestuursleden F. v. d. Berg en A. M. Bal werden herkozen. Tijdens de rondvraag deelde de voorzitter nog mee, dat iedere big voorzien dient te zijn van een ge zondheidscertificaat. Zolang de maatregelen i.v.m. het mond- er klauwzeer van kracht blijven wor den biggen zonder een dergelijk certificaat niet in het varkensfonds opgenomen. De verkoudheid In het nummer van 13 ja nuari van het Journal of the American Medical As sociation komt een artikel voor, waarin enkele docto ren van het National Insti tute of Health mededelen dat vermoedelijk de ver wekker van de verkoud heid is gevonden. De schul dige werd geïdentificeerd als een virus - Coxsackie A-21 - dat normaliter aan wezig is op de slijmvliezen hij de mens. Het virus werd verkregen uit de keel van zeesoldaten, die aan ver koudheid leden in Camp Lejeune, North Carolina. Indien dit virus de verwek ker is van de verkoudheid bestaat de mogelijkheid een vaccine te ontwikkelen ter voorkoming van deze ziek te. Deze ontdekking wordt in een hoofdartikel van het tijdschrift „een belangrijke ontdekking" genoemd, en waarbij wordt vermeld dat het niet onwaarschijnlijk is dat ingewandsvirussen een belangrijk aandeel hebben in deze lastige kwaal. van ongeveer 600 vakantiebedrij ven in Nederland om consulent te worden van „Ostoerio", met be houd van eigen zelfstandigheid. Dit houdt in dat de eigenaren materi aal beschikbaar zullen stellen voor het houden van liturgische dien sten, toespraken, etc. In de stichting „Ostoerio" parti ciperen onder andere enige Rot terdamse zakenlieden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND LONDEN. De internationale tar- weraad zegt in zijn jongste over zicht over de tarwesituatie in de wereld, dat er wat de vooruitzich ten voor 1961-'62 aangaat aanwij zingen zijn voor een zekere verbe tering, dat de handel waarschijn lijk een recordomvang zal berei ken en dat de voorraden voor het eerst sedert 1956 aanzienlijk zullen afnemen. PARIJS. In Frankrijk zijn door de politie invallen gedaan bij 400 personen, die ervan verdacht wor den rechtse „activisten" te zijn. BRADFORD. In Engeland is de zevende pokkenpatiënt overleden sinds het uitbreken van de ziekte omstreeks kerstmis voor het eerst werd ontdekt. De overledene is een 37-jarige patholoog, die in een zie kenhuis in Bradford lag. PARIJS. De echtgenote van de vermoorde Russische communis tenleider Leon Trotsky is dinsdag in Corbeil, een voorstad van Pa rijs, overleden. Trotsky werd in 1940 in Mesico vermoord. LA PAZ, Bolivia. In de Bolivi aanse hoofdstad La Paz zijn 30 mensen gewond geraakt bij een treffen tussen 4.000 aanhangers van Fidel Castro en andersdenken den. De moeilijkheden begonnen toen tegenstanders van Castro de anderen met stokken en stenen aanvielen. MIZSERFA. Bij een ontploffing in een mijnschacht te Mizserfa in de streek van Nograd in noord- Hongarije zijn acht mijnwerkers om het leven gekomen en twee ge wond aldus meldt M.T.I. WENEN. De Oostenrijkse rege ring heeft het crematorium van het voormalige kamp Melk bij het concentratiekamp Mauthausen tot „openbaar gedenkteken" verklaard. CARACAS. Zestien mensen, van wie vier politiemannen, zij gedood en bijna 80 werden gewond bij de incidenten van dinsdag in Caracas. Gedurende de gehele dag hebben zich in de buitenwijken van de stad botsingen voorgedaan tussen uiterst linkse demonstranten en de politie. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Bea trix heeft, vergezeld door de chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, luitenant-generaal- vlieger H. Schaper, een bezoek ge bracht aan het defensie-studiecen trum te Den Haag en aldaar een lezing bijgewoond. Het ligt in het voornemen van de prinses nog en kele soortgelijke lezingen bij te wonen. Provincie Zeeland heeft „Bureau ontwikkeling" MIDDELBURG, 23-1. Alle werk zaamheden van de Provinciale Griffie van Zeeland, die verband houden met de ontwikkeling van deze provincie worden behandeld door een speciaal daarvoor opge richt „Bureau Ontwikkeling". Tot hoofd van dit bureau is benoemd drs. K. L. Lindenberg. H(J zal zijn werkzaamheden op 1 maart be ginnen. Dit hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland vandaag bekend ge maakt naar aanleiding van vragen bij het afdelingsonderzoek naar de ontwerpbegroting 1962. Drs. Lindenberg is thans nog in dienst van het Centraal Instityut voor Industriële Ontwikkeling, waar hij in het bijzonder is belast met onderzoek. Hij werd in 1924 in Groningen geboren en studeerde aan de Rijks universiteit aldaar. Hij was o.m. werkzaam bij de K.L.M. en bij de Stichting Kom- gronden in Arnhem, waar hij zich bezig hield met niet-landbouwkun- dige ontwikkelingsvraagstukken. „Politieke" vlaggen in Algerije ALGIERS, 24-1. Duizenden rood- wit-blauwe vlaggen hingen woens dag in Algiers uit ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de mislukte opstand van Europeanen tegen de politiek van de Gaulle. Het geheime leger had de bevol king tot het vlagvertoon opgeroe pen. In het centrum van de stad was vrijwel ieder huis bevlagd. Vlucht van groep Oostduitsers BERLIJN, 24-1. Een groep van 28, in hoofdzaak uit arbeiders sa mengestelde groep oost-Duitsers, is er in de nacht van dinsdag op woensdag in geslaagd naar de Franse sector van Berlijn uit te wijken. De groep, die bestond uit personen van acht tot 71 jaar, heeft de prikkeldraadversperringen op de plaats, waar zij zijn uitgeweken, doorgesneden. Men meent dat zich onder de uitgewekenen een dozijn vrouwen en drie kinderen bevin den. Spaans hotel ingestort Negen doden BARCELONA, 24-1. In Pineda del Mar, waar dinsdag een hotel in aanbouw is ingestort, zijn een architect, een opzichter en een aan nemer aangehouden, zo wordt in de Spaanse pers gemeld. Een twee de architect zou worden gezocht. Zeker negen mensen zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Het aantal gewonden is ongeveer veertig. Nog ernstige bezwaren tegen Mammoetwet DEN HAAG, 24-1. De commissie uit de Tweede Kamer ter onder zoek van de wet ter regeling van het voortgezet onderwijs heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat zij, ondanks ernstige bezwaren welke bij een aantal leden zijn blij ven bestaan besloten heeft te ver klaren, dat de openbare behande ling van het onderhavige wetsont werp naar haar mening voldoende is voorbereid. Ingezonden mededeling Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal ZATERDAG 27 JANUARI JUDO-DAG Om de Zierikzeese judo-kampioenschappen ZIERIKZEE, 24-1. Wjj vernemen dat op zaterdag 27 januari a.s. de Zierikzeese judokampioenschappen zullen worden gehouden. Hierbij gaat het om de individuele wed strijden in de gele en oranje ban den, t.w. individuele wedstrijden voor de jeugd in de leeftijdsklas sen 8 tot en met 10 jaar, 10 tot en met 12 jaar en 13 tot en met 15 jaar. Bovendien vinden team-ontmoe tingen plaats tussen twee teams uit Zierikzee ,twee uit Breda, 1 uit Etten, 1 uit Roosendaal en 1 uit Bergen op Zoom. De Zierikzeese teams zijn als volgt samengesteld: 1. Jan West dorp, 2. Fr. Oosse, 3. H. v. d. Zande 4. C. Moonen en 5. K Holm, Tweede team: 1. P. de Vlieger, 2. B. Wesdorp, 3. G. v. d. Kroese, 4. H. van Geesbergen, 5. N Beije. Bovendien worden judo- en jiu jitsu-demonstraties gehouden en daaraan werken mee: A. Knoppers (le dan), Roosendaal, W. Cobben (le dan), Breda, en de dames G. Kossen en A. de Hooge en de Zie rikzeese judojeugd. De algehele leiding is in handen van de heer J. C. Peeters (3e dan N.J.J.B.). Kosten uitbreiding haven voorshands te hoog BRUINISSE, 20-1. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse is een advies ter sprake gekomen, uitgebracht door het stedebouwkundig adviesbu reau Schut te Middelburg, betref fende de belangen van de gemeen ten t.o.v. het ontwerp Streekplan Schouwen-Duiveland. Geattendeerd zal worden op die gevallen waarin de belangen van de gemeente door het streekplan worden doorkruist. De heer de Koning vindt er niets in over het strand dat in de toe komst langs de Grevelingendam en op de Krammerplaat zal ontstaan. Ook hierop zal worden geatten deerd in een schrijven aan de be voegde instanties. Wanneer de jaarrekeningen van verenigingen niet tijdig worden overgelegd zal de subsidie die van de gemeente ontvangen wordt, ingetrokken. B. en w. stellen voor betreffende de reorganisatie Reinigingsdienst Duiveland, het verschil tussen het oude en het nieuwe tarief, zijnde bijna f 3, voor rekening van de gemeente te nemen. Dit betekent dat voor de aangeslotenen het ta rief niet wordt verhoogd en op die uitdrukkelijke voorwaarde wordt de reorganisatie van de dienst, waardoor de Reinigingsdienst het gehele eiland, uitgezonderd Zierik zee zal gaan bedienen, goedgekeurd De heren W. van Gilst, J. Kos- tense, M. C. van Weele en H. Pet ter worden herbenoemd als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. In de plaats van de heer A. Kik, die geen kinderen meer op school heeft, wordt be noemd de heer P. J. Willemse. Ingevolge artikel 103 6e lid der Lager Onderwijswet wordt aan de chr. school een voorschot beschik baar gesteld van f 6337,90 (f 51,95 per kind). 27. „Wees nu maar stil, de slang is doodje hoeft niet bang meer te zijn", sust Wanata het meisje ,dat luidkeels brult van het huilen. Maar zijn woorden klinken zo driftig, dat het druipnatte kind nog harder begint te, schreeuwen. „Oef, straks komen de Shoshonen op dit geschreeuw af en dan zijn we verloren", zucht Wanata benauwd. „Wat moeten we beginnen, Aram?" Aram grinnikt als hij de stoere Indiaan zo wanhopig met het hullende kind in zijn armen ziet staan. „Jij bent niet bang meer, hè?" zegt hij lachend tot het jongetje. „Kom maar mee, dan gaan we naar het dorp om ons avontuur te /vertellen". „Aram! Wat ga je doen?!" roept Wanata verschrikt. „Kom terug, ze zullen je gevangen nemen!" Maar Aram heeft de dode slang gegrepen, neemt het jongetje bij de hand en loopt vastberaden op het Shoshonen-dorp toe. Misschien had hij zich wel bedacht, als hij had kunnen zien, wat zich op dat moment in het dorp af speelde Aan de Gereformeerde Gemeen te te Bruinisse wordt het pand Schoolstraat 4 verkocht en een krot sectie F 436 in de Beekmans- buurt. Aan de heer J. C. Kesteloo een ander huisje in die buurt, bei de met de verplichting deze huis jes af te breken. Niemand heeft bezwaar tegen verhuur van een strookje grond aan de heer C. Padmos, achter zijn woning in de Prinses Margriet straat. Uitbreiding van de haven Over de uitbreiding van de ha ven en de noodzakelijkheid de los- wal te verlengen ontstaat een uit gebreide discussie. De kosten worden voorshands te hoog geacht (f 60.000) en niet in verhouding tot het nuttig rende ment dat van deze verlenging ver- kreg enwordt. Wel een winstpunt is dat door de suikerfabrieken, die hun bietenafvoer via de haven van Bruinisse laten lopen, aan de voor zitter is toegezegd dat in de bie tencampagne twee losbruggen op de haven zullen worden geplaatst, waardoor de schepen minder zullen moeten verhalen. De havenbeweging zal nauwlet tend worden gevolgd opdat zo dat nodig is, op korte termijn kan wor den ingegrepen, als blijkt dat ook buiten de bietencampagne de los- wal niet voor alle lossende of la dende schepen ligplaats biedt. De rondvraag Bij de rondvraag zegt de heer Jumelet dat nog geen gevolg is ge geven aan het in een vorige ver gadering genomen besluit om de lichtmast in de Dorpsweg te ver plaatsen tot naast de ingang van het dokterserf „Het Hof". B. en w. menen dat het verplaat sen van de paal op moeilijkheden stuit omdat het verdeelschema dan in de war komt. Ook zij zien het grote belang van goed licht bij de ingang van „Huize 't Hof" in, maar zij menen dat nu het betreffende punt voorzien is van een lamp van 80 watt, de ingang eveneens nog goed verlicht is en verplaatsing niet meer urgent. Een onderzoek daarnaar zal worden ingesteld. Een uitspraak in het beroep van de heer Griep die tegen zijn aan slag in de rioolbelasting heeft ge reclameerd, is er volgens b. en w. nog niet, als antwoord op een des betreffende vraag van de heer Ju melet, die ook dringend aandacht vraagt voor stratenherstel. Het lichten van diverse putten in de bestrating wordt zeer urgent. Na een regenbui wordt het aantal plassen dat op de rijweg blijft staan steeds talrijker. De heer M. J. van de Velde vraagt of b. en w. nog een onder zoek hebben ingesteld naar de si tuatie bij de woning van de heer Labeur in de Prinses Wilhelmina- laan. Hier zal een muurtje worden geplaatst. De heer van de Velde heeft ver der een afschrift van een brief die de heer H. Okkerse aan het ge meentebestuur heeft geschreven en waarin hij er op wijst, dat hij niet in aanmerking is gekomen voor het leveren van laarzen voor de brandweer. De klacht van de heer Okkerse wordt juist geacht en be trokkene zal bij de leveringen in het vervolg worden ingeschakeld. Hierna sluiting. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Duiveland II-Brihaven III 0-11 Een met 10 man uitkomend Dui veland kon in deze wedstrijd niet optornen tegen een oppermachtig Brouw. Duiveland wist met een 3-mans voorhoede de Brouwdefen- sie slechts éénmaal in gevaar te -brengen, maar toen stond doelman v. d. Schelde op de juiste plaats. Het was al na 10 minuten dat v. d. Weele voor het eerst doel trof. Even later gevolgd door doelpun ten van Rhoon, Duinhouwer en nogmaals v. d. Weele. De verre schoten waarmee de D.-achterhoe- de hun voorhoede aan het werk trachtte te zetten, werden alle on derschept door spil Slager. Wurth ondernam enkele solo-rushes, die echter alle op niets uitliepen. Quist redde enkele malen uitstekend, maar moest toch toestaan dat v. d. Weele en Rhoon de ruststand op 6-0 brachten. Na de rust hetzelfde beeld: een oppermachtig Brouw en een fel verdedigend Duiveland. Een hard schot van Rien de Boer werd van richting veranderd en Quist was kansloos. Bij 'n corner beoordeelde hij de bal verkeerd en het was 8-0. De Boer miste een penalty, maar herstelde zich even later (9-0). Rhoon en Duinhouwer bepaalden de eindstand op 11-0. MARKTBERICHTEN Uienveiling Steenbergen Bonken f 34. Grof f 34,60. Mid del f 35,30-35,42. Drielingen f 38,30. Picklers f 43,74. Geveild 60 ton. Zes ton stek f 8,20. Het aantal kijkers en luisteraars DEN HAAG. 23-1. Op 1 januari 1962 bedroeg het aantal aangege ven televisietoestellen 1.039.858 te gen 1.018.776 op 1 december jl. (t.m. 22 januari 1.061.409), zo deelt de P.T.T. mede. In 1961 werden 238.410 (1960: 216.683) nieuwe t.v.-toestellen ge registreerd, waardoor het aantal t.v.-ontvangers in dat jaar met bij na 30 procent toenam. Er waren op 1 januari 1962 2.586.656 - geregistreerde - radio toestellen tegen 2.587.639 op 1 de cember 1961. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 januari 1962 477.287 tegen 477.551 op 1 de cember van het vorig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5