4 i Oude romantische haven verdween Sociale verzekeringswetten COS WAT tlQT D£ BILT z.v.u. Micro-korfbalcompetitie - Nieuwerkerk De Nieuw-Guinea- raad (Van onze redakteur) De haven van Bruinisse komt nogal eens in het nieuws. De grootte van die haven is een teer punt en geeft gesprekstof op de raadsvergaderingen, en over de meerpalen is ook al het een en ander te doen geweest. Maar de oude haven, de „old faithful" (de oude getrouwe) is weggegleden, in de mist van het verleden, al heeft dat staat wel vast de historie rond deze oude vissershaven een web van romantiek geweven, waarvan nog iets valt te bespeuren op een oude plaat, die ons bij toe val in handen kwam. Een plaat uit 1920, 1919, 1918 of misschien nog iets vroeger, maar niet veel volgens de Bruse „insiders", die wij onverhoeds de oude foto onder de neus hebben gelegd. Die tijd dus, waarvan het uiterlijk aspect, ook het uiterlijk havenaspect zich nog wat dieper in de twintiger jaren handhaaf de. Een enkele motorboot was er al, maar de „kaai van Bru" lag nog vol met houten zeilsche pen, aan de masten waarvan on veranderlijk het vivante vaantje, met het in de wind kwispelend eindstuk je, symbool van een ge moedelijkheid die zijn stempel drukte op een tijdperk. Op de plaat een tamelijk volle kaai, met staande op de dijk kijkers en Schouwen-Duivelandse boeren karren, voorbestemd eenmaal te worden weggedrukt door de ka rakterloze bandenwagens. Verder op het plateau een lantaarn, ge kroonde sierlijkheid uit de 19e eeuw. Veel lantaarn dus en wei nig licht. In de haver mond (wei nig meer is thans nog van de oude haven gebleven), komt de Bru zoveel met slappe zeilen over het Grevelingenwater huis toe aandrijven. De mannen in de roeiboot hebben het hevigst de fotograaf ontdekt, die het op de haven had gemunt. Twee zitters aan de riemen en vijf staanders „om er goed op te komen", stil, zelf verzekerd, gepet en zorgvuldig in Engels leer verpakt. En de havenoutillage? Wat had die meer om het lijf dan de bijna artistiek wanordelijk neergezette afmeerpalen? De oude haven van Bruinisse, met in de buurt het originele historische „Beusje" biedt - zij het op een plaatje - nog een vertederend beeld, dat „ergens" identiek wil zijn met hetgeen ons nog aan jeugdher innering te binnen wil schieten. De oude haven was een andere haven, een bijna vergeten haven, maar misschien juist daarom een boeiende, want de tijd doet iets aan de dingen. De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering is voor 1962 vastgesteld op 4,8 pet. De helft hiervan komt voor rekening van de werknemer, dus 2,4 pet. De loongrens bedraagt f 8000. Is een werknemer op 1 januari 1962 verplicht verzekerd, dan blijft hij het gehele jaar verplicht ver zekerd, ook al overschrijdt zijn loon (bij dezelfde werkgever) tij dens de duur van de dienstbetrek king in de loop van 1962 genoem de loongrens. Verandert men van dienstbetrek king, dus als men bij een andere werkgever in dienst treedt en gaat men daar meer dan f 8000 verdie nen, dan is men niet meer ver plicht verzekerd. De premies A.O.W. en A.W.W. bedragen, gerekend van 1 januari 1962 af, in totaal 7 pet. De premie wordt geheven over een loon van maximaal f 8250. Dit betekent dus, dat de maximale inhouding per maand f 48,12 bedraagt, of per jaar f 557,50. Zoals wij reeds eerder berichtten zijn thans door de regering de juis te bedragen vastgesteld, voor de ouderdoms- en de weduwen en we zenpensioenen. De nieuwe bedragen zijn inge gaan op 1 december 1961 en zullen in januari (uiterlijk februari) wor den uitbetaald (tussen haakjes de oude bedragen). A.O.W. Ongehuwden Gehuwden A.W.W. Weduwen zonder kinderen en tijdelijke uitkeringen f 1578, Weduwen met kinderen f 2293, Wezen jonger dan 10 jaarf 510, Wezen van 10 tot 16 jaarf 768, Wezen van 16 tot 27 jaarf 1002, per jaar f 1182,— (1134,—) f 1872,— (1794,—) per jaar (1512,—) (2196,—) 486,-) 732,—) 960,—) per maand E 98,50 94,50) t 156,— (149,50) per maand f 131,50 f 191,30 f 42,50 f 64,— f 83,50 (126,—) (183,-) 40,50) 61,-) 80,-) Het gemeenschappelijk adminis tratiekantoor heeft bepaald, dat in de ziekenwet lopende werknemers nu thuis moeten zijn vóór 10 uur, van 12 uur tot 14.30 uur, 's avonds na 18 uur in de maanden oktober t.m. februari en 's avonds na 20 uur in de overige maanden (maart t.m. september). Huishoudelijk personeel, dat in wonend is, moet altijd opgenomen worden in de verplichte zieken fondsverzekering. Niet inwonende dienstboden of werksters zijn verplicht verzekerd als zij in een bepaalde week op tenminste drie dagen werkzaam zijn bij dezelfde werkgever. Het is niet noodzakelijk, dat dit personeel drie gehele dagen werkt; voldoende is dat het op tenminste drie dagen per week in dienst is, al is het 3 maal 1 uur per dag. Een verplichte ziekenfondsver zekering komt niet automatisch tot stand als men in loondienst treedt. Om verzekerd te zijn dient betrok kene zich aan te melden bij een erkend ziekenfonds. Leger des Heils-kapiteiii A. van Engelen naar Evaugelisatiepost te Leiden Wü vernemen dat kapitein A. van Engelen van het Leger des Heils te Zierikzee met ingang van 1 febru ari a.s. is benoemd bfj de Evange- lisatiepost van het Heilsleger te Leiden. Tot z(jn opvolger te Zie rikzee is benoemd de kapitein J. Vulperhorst. In de samenkomst van zondagavond 28 januari a.s. zal afscheid worden genomen van kapitein en mevrouw van Engelen. Kapitein van Engelen kwam in oktober 1959 naar Zierikzee en heeft in enkele jaren op zeer suc cesvolle wijze gewerkt aan de uit bouw van „De Lichtboei" als ty pisch christelijk jeugdcentrum. In zijh hoedanigheid heeft hij honderden jongelui aan zich ver plicht. Geassisteerd door zijn echt genote wist hij de weg te vinden naar het hart der jongeren en hij schuwde niet de modernste midde len te gebruiken om het beoogde doel te bereiken. De jongste kerstfeestvieringen waren nog sublieme voorbeelden vari zijn organisatietalent, dat hij met groot enthousiasme aanwend de. Het vertrek uit Zierikzee komt voor het echtpaar van Engelen uiterst onverwachts en reeds vele banden binden hen met Zierikzee en Sehouwen-Duiveland. Ze moe ten plotseling worden afgebroken, hetgeen beiden wel betreuren, maar uiteraard wacht ook in Lei den weer boeiend werk. Zierikzee bewaart goede herinneringen aan deze enthousiaste jeugdman in op tima forma, die de gemeenschap zonder twijfel node ziet vertrekken De Britse kroonprins Charles zal, als hij deze zomer van de la gere school van Cheam ten wes ten van Londen afkomt, naar de school van Gordounstoun in noord oost Schotland gaan, aldus is door het paleis van Buckingham meege deeld. Concert Theo Olof en Willem Hielkema Op donderdag 1 februari komen de vermaarde Nederlandse toon kunstenaars Theo Olof (viool) en Willem Hielkema (piano), onder auspiciën van de Z.V.U. concerte ren in de Concertzaal. Zij hebbèn een zorgvuldig „elck-wat-wils"- programma samengesteld, dat als volgt luidt: Sonate voor viool en piano F gr. t. - Georg Friedrich Handel (1685- 1759): Adagio, Allegro, Largo, Alle gro. Sonate in A gr. t. voor viool en piano - César Frank (1822-1890): Allegretto ben moderato, Allegro, Recitativo, Fantasia, Allegretto poco mosso. Pauze. Tambourin Chinois - Fritz Kreis- ler (geb. 1875). Perpetuum mobile - Ottokar No- vacek (1866-1900). Romanza Andalouza - Pablo de Sarasate (1844-1908). Tzigane - Maurice Ravel (187-5- 1937). Op het programma hoopt Willem Hielkema, tijdens het concert een korte toelichting te geven. DE BESPARINGEN IN 1961 AMSTERDAM, 25-1. Blijkens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd jaarover zicht van de besparingen bij spaar banken en handelsbanken is het spaarverschil gestegen van f 1248,9 min. per eind 1960 tot f 1271,4 min. per eind 1961. (Het spaarverschil is het bedrag der stortingen ver minderd met het bedrag der te rugbetalingen). Uit de cijfers blijkt dat 't spaar verschil bij de Rijkspostspaarbank in 1961 is gedaald en wel van f 203,6 min. tot f 168,7 min. Daar entegen is het toegenomen bij de algemene spaarbanken, onder wel ke verreweg de voornaamste plaats wordt ingenomen door de Bonds spaarbanken, waarvan het spaar verschil is gestegen van f 250,8 min. tot f 277,5 min. (Bondsspaar banken zijn die algemene spaar banken, die zijn aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, in clusief zes niet onder de „Wet toe zicht kredietwezen" vallende ge meentelijke Bondsspaarbanken), krachtige stijging in het spaarver schil laten ook de Boerenleenban ken zien. Bij de Boerenleenbanken welke aangesloten zijn bij de cen trales der landbouwkredietinstel lingen in spaarverschil stegen van f 360,1 min. tot 479,7 min. De Londense Times is van me ning dat Indonesië waarschijnlijk niet gereed is voor een invasie in Nederlands Nieuw Guinea, zo blijkt uit een artikel in de editie van donderdag. Brouwershaven-Nieuwerkerk 2-5 Deze week werden er in groep 1 van de microcompetitie van de S.D.K.B. weer een viertal wedstrij den gespeeld. Het programma werd geopend met de ontmoeting tussen Brouwershaven en Nieu werkerk, waarbij de blauw-zwar- ten zich onbetwist de sterksten tooiden. Nadat vanDijk tot twee maal toe een schot van hem uit de korf had zien terug springen, wist hij met een uitstekende vol ley Nieuwerkerk de leiding te ge ven. Door goed verdedigen van Brouwershaven brak met deze stand ook de rust aan. Direct in de tweede helft kreeg van Popering een kans, welke hij op onberispe lijke wijze wist te benutten (0-2). Met een verrassend schot bracht Cora Trijselaar de achterstand te rug tot 1-2, waarna Nieuwerkerk weer uitliep tot 1-3 door J. de Jonge. In de beginopstelling werd het door L. v. Popering 1-4 uit een doorloopbal. Brouwershaven slaag de er hierna in door Tannie van Beveren tegen te scoren, waarna tenslotte mevr. van Dijk de eind stand op 2-5 bracht. Burgh-Unitas 11-6 In de eerste helft een gelijk op gaande strijd met wisselend kan sen. Na de hervatting toonde Burgh zich het produktiefst waar door het er in slaagde een ruime zege, op het zich uitstekend verde digende Unitas, te behalen. Nadat Burgh een strafworp had gemist kwam Unitas door treffers van mevr. Nolet en M. v. d. Schee met 2-0 voor te staan. Na de vakwis seling kwam Burgh onstuimig op zetten. Door A. v. d. Weele en mevr. Krijnse Locker-v .d. Weele werd de stand gelijk, waarna J. Hanse Burgh een 3-2 voorsprong wist te geven. M. v. d. Schee bracht de balans weer in even wicht (3-3), maar door schoten van M. Hanse en Tonny Flohil kon Burgh met een 5-3-voorsprong gaan rusten. Na de hervatting be nutte J. Hanse een strafworp (6-3) Unitas kwam hierna door M. v. d. Schee en mevr. van Ruiswijk-Bil terug tot 6-5. Burgh nam hierna het initiatief in handen. Door A. v. d. Weele en J. Hanse (2 maal) lie pen zij snel uit tot 9-5. Unitas kon hierna nog wel tegen scoren door N. de Jong (9-6) maar Burgh kreeg toch het laatste woord door mej. T. Flohil en M. Kloet, waarmee zij de eindstand op 11-6 brachten. Nieuwerkerk-W.I.K. 10-7 Een wedstrijd van twee gelijk waardige ploegen waarbij de gro tere schotvaardigheid van de Nieu- werkerkers uiteindelijk de door slag gaf. Nieuwerkerk nam de lei ding door L. Stoutjesdijk, waarna WIK terug kwam door Marijke de Jonge (1-1). Nadat J. de Jonge de thuisclub weer aan een voorsprong had geholpen (2-1) zette WIK een offensief in waardoor zij door treffers van J. Kort en J. Hage- stein met 3-2 voor kwamen .Door de produktieve L. Stoutjesdijk kwamen beide ploegen naast el kaar (3-3). De WIK-verdediging kwam hierna onder zware druk te staan, waardoor de thuisclub nog voor de pauze door van Dijk, J. de Jong en L. Stoutjesdijk kon uit lopen tot 6-3. Na de hervatting wist L. Stoutjesdijk weer spoedig de korf te vinden (7-3). Uit een strafworp scoorde J. Kort tegen (7-4). Na goed aangeven werd het door mevr. van Dijk 8-4, waarna L. Stoutjesdijk de score verhoogde tot 10-4. In de slotfase slaagde WIK er nog in door J. Kort, mevr. Hagestein-v. Nieuwenhuize en HOLLANDIA, 24-1. De heer Kaisiepo, vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea-Raad, heeft op de bijeenkomst van de raad de opvat tingen uiteengezet van 't nationaal comité (dat op 19 oktober werd op gericht). Het comité vraagt het Pa poea-vrijwilligerskorps uit te brei den, het betreurt dat de Papoea student Kirihio zich tot instrument van de Indonesiërs heeft laten ma ken, het dringt er bij de Neder landse regering op aan dat de V.N. als bemiddelaar optreden. Voorts wofdt er op aangedrongen dat mis sies uit de raad naar he't buiten land gaan om het standpunt van West-Papoea bekend te maken. Bidsprinkhanen verdweneninAmsterdam AMSTERDAM, 24-1. Zondagmid dag of maandagmorgen vroeg zijn, naar eerst thans met zekerheid kon worden vastgesteld, uit het in- sectarium van Artis drie volwas sen mannetjes en drie larven van de grote bidsprinkhaan gestolen: De dieren hadden juist enkele da gen daarvoor hun intrede in Artis gedaan. De entomoloog van het zoölogisch museum, de heer D. Piet die tevens is belast met de zorg van het insectarium, had de bid sprinkhanen meegebracht van een dienstreis naar Egypte. Hij had ze met moeite verzameld en met nog grotere moeite levend vervoerd, Artis was bijzonder ingenomen met deze voor hét insectarium kostbare aanwinst. In lange tijd waren deze bidsprinkhanen, waar van speciaal de mannetjes moei lijk zijn te verkrijgen, niet meer in de collectie geweest. Men hoopt dat de dader tot andere gedachten zal komen en de dieren naar Artis al terugbrengen. Overbeke de achterstand nog in te lopen tot 10-7. Unitas-Brouwershaven 2-4 Geheel tegen de verwachting in slaagde Brouwershaven er in zijn eerste overwinning te boeken. Unitas bleek in de wedstrijd tegen Burgh teveel van haar krachten te hebben gevergd, waardoor zij er bij lange na niet in slaagde het spelpeil, wat in deze ontmoeting werd vertoond, te benaderen. Uni tas wist door P. Wansink de lei ding te nemen (1-0). Brouwersha ven liet zich hierdoor niet uit het evenwicht brengen en nog voor het verstrijken van de 1ste helft wist M .v. d. Weele de gelijkmaker te scoren. In de tweede helft werd het door M. v .d. Weele 1-2, K. van Ruiswijk bracht Unitas nog op 2-2, maar Brouwershaven kreeg het laatste woord door M. v. d. Weele en Henny van Beveren, die de zege veilig wisten te stellen (2-4). Speurhond terug uit Peru SCHIPHOL, 24-1. RoyRoland.de vier jaar oude Duitse herder, die anderhalve week geleden ulings met zijn baas, de Amsterdamse Tsjech R. J. Tosman, naar Peru vloog, om daar met ztfn scherpe neus aan te wijzen waar zich onder de dikke laag van modder, steen en ijs nog slachtoffers bevinden, is woensdagmiddag op Schiphol te ruggekeerd. Het trouwe dier daalde met zijn baas de trap af en voldeed in de nieuwe conferentiekamer feilloos alle bevelen die hij kreeg. „Roy heeft helaas niemand meer het leven kunnen redden", vertelde Tosman, oprichter van de Neder landse Reddingshonden Brigade en eigenaar van ettelijke hondenken nels in Nederland, „want toen wij zaterdag 13 januari op de plaats van de ramp aankwamen, waren de ruim 4.300 slachtoffers al dood. Wel heeft Roy op het hoogste punt langs de rand van de vallei aange wezen waar zich lijken onder het puin bevonden. In totaal heeft men op die manier 138 slachtoffers snel kunnen bergen". Vliegtuig in zee gestort DEN HAAG, 24-1. In de omge ving van het lichtschip „Noordhin- der", gelegen voor de monding van de Westerschelde, is een één-moto- rig vliegtuig, van het type „Bea ver", in zee gestort. Van het vlieg veld Valkenburg is een S 2-F.L. „Tracker" opgestegen, teneinde bij de opsporing van het verongelukte vliegtuig behulpzaam te zijn. Een veerboot uit Zeebrugge (België) is onderweg naar de plaats waar het vliegtuig in zee is terecht gekomen. Vanaf de „Noordhinder" is een reddingsvlot gestreken. Meisje loopt onder auto Woensdagmiddag omstreeks kwart over drie is het 6-jarig dochtertje van de familie van den Biggelaar uit de Zoestraat te Meerveldhoven bij het oversteken van de straat door een auto gegrepen en op slag gedood. Het kind speelde met vriendin netjes in de Mereveldstraat, waar ze zo in haar spel opging dat ze pardoes voor een passerende auto terecht kwam. Plaatselijk mist Verwachting tot vrijdagavond: Bewolkt met plaatselijk mist en slechts hier en daar wat motregen; zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest; in het al gemeen iets lagere temperaturen. 26 jan. Zon op 8.30, onder 17.16. Maan op 23.22, onder 10.56. Laatste kwartier: 29 jan. te 0.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 jan. 6.34 v.m. 19.05 n.m. BROUWERSHAVEN 26 jan 6.15 v.m. 18.28 n.m. Doodtij: 31 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisterochtend ten westen van de Britse eilanden lag, is over Schotland naar de Noordzee getrokken, nam daarbij sterk in diepte af en beweegt nu verder Duitsland in. De fronten er van hebben overal in Nederland regen gebracht, het meest in de provincie Utrecht, Gelderland en een deel van Overijssel, waar plaat selijk tussen 10 en 20 mm viel. Achter de depressie komt een rug van hogedruk tot ontwikkeling. Deze zal de komende nacht ons land passeren en morgenochtend al boven West-Duitsland aankomen. Daarna komt Nederland opnieuw binnen het bereik van een zuid westelijke luchtstroming. Deze wordt in stand gehouden door een zeer diep depressiegebied nabij Groenland en IJsland enerzijds en een hogedrukgebied tussen de Azo- ren en Spanje anderzijds. Het bin nendringen van de warme lucht gaat gepaard met veel bewolking en enige regen. De Duitse begroting BONN, 24-1. Op een persconfe rentie heeft de Duitse minister van financiën, dr. H. Starke, verklaard, dat de recordbegroting van de Bondsrepubliek voor 1962 door de algehele politieke toestand en door de afsluiting van oost-Berlijn op 13 augustus jl. is bepaald. De mi nister kondigde krachtige maatre gelen aan indien mocht blijken, dat de toestand internationaal gezien ernstiger wordt en de defensie nog meer zou vereisen. Voor de dekking van het bedrag van 1.8 miljard D.M. op de buiten gewone begroting zullen een lang lopende lening van 1 miljard D.M. en kredieten met middellange loop tijd in de vorm van kassa-obliga ties en niet-rentedragend schat kistpapier word enopgenomen. Dr. Starke acht dit mogelijk. F. C. Hause biljartkampioen Sehouwen-Duiveland Na spannende strijd is F. C. Hanse er in geslaagd bij de te Nieuwer kerk in het clublokaal van O.K.K. gehouden wedstrijden beslag te leg gen op het kampioenschap van het district Sehouwen-Duiveland der K.N.B.B. drie banden. Vier spelers beëindigden dit tournooi met tien winstpunten. Om de kampioen aan te wijzen was een barrage partij tussen F. C. Hanse en A. Brand noodzakelijk. Daar Hanse deze partij met 25 caram boles tegen 14 in winst wist om te zetten, kon hij beslag op de titel leggen waarmee hij tevens in het bezit kwam van een door de vereni ging O.K.K. beschikbaar gestelde beker. De prijsuitreiking vond plaats door de districts-voorzitter de heer A. Brand. De heer Hanse bracht namens de spelers dank aan de organiserende vereniging voor de uit- stekendb organisatie, waarbij hij aan de lokaalhouder bloemen aan bood. De uitslag was: F. C. Hanse, Concordia, Zierikzee 10 161 303 4 0.925 0.531 A. Brand, Concordia, Zierikzee 10 159 325 5 0.862 0.484 R. P. Hogerheijde, Concordia, Zierikzee 10 160 332 6 0.625 0.482 J. Sinke, Concordia, Zierikzee 10 144 327 5 0.806 0.440 D. Verburg, Concordia, Zierikzee 8 161 312 6 0.694 0.516 W. Kcsteloo, O K.K., Nieuwerkerk 6 144 371 5 0.510 0.388 F. de Groot, pers. lid KNBB Scharendijke 2 137 357 4 0.521 0.383 M. Lems, O.K.K., Nieuwerkerk 0 109 307 4 0.512 0.355

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2