DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANSE REGERING NEEMT NIEUWE MAATREGELEN TEGEN „GEHEIME LEGER" Dienstplicht in Oost-Duitsland 0e Thant's pogingen inzake Nieuw-Guinea Geen steun meer aan Nederland inzake Nieuw-Guinea De Britse wapenleveranties aan Indonesië De houding van Engeland en Australië in kwestie Nieuw-Guinea DONDERDAG 25 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19114 ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uit gave; N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Aanzienlijke schade bij aanslagen in Parijs PARIJS, 24-1. De Franse regering heeft woensdag, na een kabinets vergadering, aangekondigd, dat voortaan elk blad, dat een communiqué, vlugschrift of radio-uitzending publiceert van de geheime legerorga- nisatie O.A.S., in beslag zal worden genomen en dat de leiding ge rechtelijk zal worden vervolgd op grond van steunverlening aan een klandestiene organisatie. Voorts zal een aantal politiemaatregelen worden getroffen. „Bijzonder heden hierover zullen binnenkort worden bekendgemaakt", aldus een regeringswoordvoerder. Dit is een van de nieuwe maat regelen van de Franse regering, strekkende tot intensivering van de strijd tegen het geheime leger. Voorts is bekend gemaakt dat president De Gaulle zich op maan dag 5 februari via radio en tele visie zal richten tot het Franse volk in het moederland en in Algerije. Aanslagen Woensdagmiddag zijn in Parijs zeven kneedbommen ontploft. Er werd aanzienlijke schade aange richt. De woningen van twee jour nalisten, Michel Droit, hoofdredac teur van het weekblad „Figaro Lit teraire", en mevr. Giroud, hoofd redactrice van het linkse weekblad „L'Express", waren het doel van kneedbom-plaatsers. Een andere bom ontplofte voor de woning van prof. Maurice Duverger, die artike len schrijft voor het onafhankelijke dagblad „Le Monde". Voorts wer den de huizen van een conservatief parlementslid en van een luitenant van het Franse leger door kneed bommen beschadigd. Later op de middag ontplofte een bom voor de woning van de direc teur van „Le Monde", Beuve-Mery. Ook het huis van een vroegere links-socialistische minister, Alain Savary, was het doelwit van een aanslag. ALGIERS, 24-1. Woensdag is te Algiers van Franse officiële zyde medegedeeld, dat de politie aldaar het „kantoor voor politieke en voor lichtingszaken" van de ondergronds BERLIJN, 24-1. De oost-Duitse Volkskamer (parlement) heeft woensdag eenstemmig een wets voorstel aanvaard volgens hetwelk Oostduitse mannen van achttien tot zes-en-twintlg jaar voor mili taire oefening gedurende anderhalf jaar kunnen worden opgeroepen. Volgens dezelfde wet kan reser ve-dienst voor een periode tot drie ^maanden per jaar worden opgelegd aan alle andere mannen tot 35 jaar en voor een periode tot twee maanden per jaar voor de man nen tot 50 jaar, of wat officieren betreft tot 60 jaar. De feitelijke vaststelling van tijdstip en duur van de militaire dienst wordt ver der aan de minister van defensie overgelaten. werkende uiterst-rechtse organisa tie van het geheime leger (O.A.S.) heeft ontdekt. Het bevond zich in een villa in een buitenwijk van Algiers, die op naam stond van ex-kolonel Yves Godard, voormalig hoofd van de Algerijnse veiligheidsdienst, die be schouwd wordt als de O.A.S.-man voor de „organisatie van de mas sa". In de villa werd een grote hoe veelheid wapens, ammunitie en documenten aangetroffen. Het hiervoor genoemde wordt medegedeeld in een officieel rap port over het optreden in Algerië, in de periode van 11 tot 22 dezer tegen de O.A.S. Er werden ook verscheidene ar restaties verricht. „Herdenking barricadenopstand" Aan de oproep van de O.A.S. om als teken van rouw op de herden kingsdag van de barricadenopstand van twee jaar geleden, van 17.00 tot 18.00 uur te staken, is in Al giers vrij algemeen gevolg gegeven. Vele inwoners van de stad sloten de luiken voor hun ramen en in winkels en hotels doofde men een kwartier de verlichting. Enkele uren daarvoor hadden duizenden Europeanen om een met kransen behangen boom Algerië is Frans" geroepen. Op alle plaatsen in de stad, waar bij de barricadenopstand Europese burgers om het leven kwamen, werden openlijk kransen gelegd. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gewaarschuwd, dat de O.A.S.-activiteit de volgende paar dagen in hevigheid zal kunnen toe nemen. Hij achtte het de plicht van de pers een gevoel voor verhoudin gen te bewaren en aan te tonen, dat zelfs als er vijfhonderd bomplaat- sers zijn, dit aantal niet genoeg zal zijn om het fascisme in Frankrijk veld te laten winnen. VER. NATIES, 24-1. De waarne mende secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft woensdag zijn po gingen voor een vreedzame beslech ting van de kwestie Nieuw-Guinea, voortgezet. Hy pleegde afzonderlijk overleg met resp. mr. Schürmann en Sukardjo Wirjopranota, de Ne derlandse en Indonesische afge vaardigden in de V.N. Uit gewoonlijk betrouwbare bron vernam Reuter, dat Oe Thant er niet op uit is overhaast te werk te gaan met het tot stand brengen van 'n rechtstreeks gesprek tussen de Indonesiërs en de Nederlanders onder zijn auspiciën. Oe Thant wenst een rechtstreeks gesprek eerst als er gegronde vooruitzich ten zijn voor een regeling der kwestie. De afzonderlijke bespre kingen met beide partijen zullen De pokkengevallen in Engeland BRADFORD, 25-1. Gevreesd wordt dat er twee nieuwe pokken- gevallen in Groot-Brittannië zijn. Een 77-jarige man is woensdag na bij Bradford in het noorden van Engeland geïsoleerd omdat men vermoedt dat hij pokken heeft. In de avonduren werd gemeld dat een twaalfjarige jongen in een zieken huis nabij Bradford om dezelfde reden is geïsoleerd. Drie personen, die meer dan een week in afzondering zijn gehou den omdat men dacht dat zij pok ken hadden, zijn woensdag vrij van pokken verklaard. Een beeld van de oefening „West Irian" welke in Djakarta is gehouden door leden van de plaatselijke militia als een demonstratie van hun pa raatheid. Op het Banteng-plein, waar deze foto werd gemaakt, houden militairen vijandelijkesoldaten in bedwang. voorlopig worden voortgezet. WASHINGTON, 24-1. De Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft woens dag gezegd de juistheid van de be richten over een koerswijziging van de Australische politiek ten aan zien van Nieuw-Guinea te betwij felen. Hij zei door de berichten ver rast te zijn. Dr. Van Roijen legde deze ver klaring af na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball. 1Vaar aanleiding van de arrestatie van enkele leiders van het Nationaal Front is het in Iran tot ongeregeldheden gekomen. - Op de bijgaande foto, welke in Teheran werd gemaakt, zien we hoe politie met behulp van de gummistok een groep demonstranten uit elkaar slaat. Twee Oostduitsers via Rotterdam naar West-Duitsland ROTTERDAM, 24-1. Twee Oost- geholpen. Maandag al ontvingen zij duitse matrozen hebben met een grote boog om het „ijzeren gordijn" hun weg naar West-Duitsland ge vonden: via Rotterdam. Het zijn de 22-jarige Gehrke en diens even oude collega Conrads, beiden onge huwd en beiden opvarenden van de Oostduitse „Gera", die van Port Sudan op de thuisreis was naar Rostock. De mannen zijn zondagnacht hei melijk van boord gestapt en meld den zich op het politiebureau Char- loi-i-M Rotterdam-zuid. Daar ver klaarden zij uit vrije wil naar West-Duitsland te willen reizen. Zij volgden daarmee het voorbeeld van hun scheepsarts, die enkele dagen tevoren in de Britse kust plaats Avonmouth, bij het Kanaal van Bristol, aan wal was gestapt. Omdat dit soort gevallen geen formele asielaanvraag betreffen, konden de matrozen snel worden Gooit Australië politieke roer om? MELBOURNE, 24-1. De corres pondent van de Melbourne Herald in Canberra schrijft, dat het nu zeker is dat Australië Nederland niet zou steunen by een afreke ning met Indonesië inzake weste lijk Nieuw-Guinea. De regering heeft haar politiek gewijzigd om de volgende redenen: „duidelijk bewijs dat Engeland en Amerika niet geestdriftig zijn over de Nederlandse aanspraken en dat zij Australië niet zullen steunen bij hulp aan de Nederlanders. Vele ministers zijn het er nu over eens dat de huidige positie waarin westelijk Nieuw-Guinea door een kleine staat aan de andere kant van de wereld wordt bestuurd, niet kan voortduren. Erkenning dat voortdurende steun aan de Nederlandse aanspraken door Australië de Australische be trekkingen met het gehele gebied in het westelijk deel van de Stille Oceaan bedreigt. De Australische advisieurs voor defensie verklaren met nadruk dat de Nederlandse souvereiniteit geen belangrijke factor voor de verdedi ging van Australië is". LONDEN, 23-1. Volgens diplo matieke kringen heeft Engeland meegedeeld dat het een verbod heeft afgekondigd voor verdere wapenverkopen aan Indonesië. Maar, zo werd gezegd, er zyn geen belangrijke wapenleveranties meer uit te voeren en het verbod zou op dit ogenblik dus weinig prak tische betekenis hebben. De Britse regering wachtte met het verbod tot de laatste twee van een order van 18 Fairey Gannet- vliegtuigen vorige week naar In donesië werden overgevlogen. De Nederlandse ambassadeur in Londen, baron Bentinck Schoon- Bromfiets met post stukken gestolen ALMELO, 24-1. Woensdagmor gen kwart voor acht is een brom fiets met poststukken van een P.T.T.besteller in de Bornestraat in Almelo gestolen. De besteller had zijn vervoermiddel even tegen een winkelpui geplaatst om van daaruit te voet brieven in de buurt te bezorgen. In de tassen bevonden zich nog enkele poststukken. heten, heeft dinsdag de Britse on der-minister van buitenlandse za ken, Heath, bezocht. Volgens een Nederlandse woordvoerder werden evenwel alleen kwesties van de ge meenschappelijke markt besproken Jongetje verdronken ZUTPHEN, 24-1. Woensdagmid dag is een 4-jarig zoontje van de familie Nijhuis van een brug in de omgeving van de Vispoortgracht gevallen en in het water terecht gekomen. Na enige uren dreggen heeft de politie het lijkje gevonden. Man reed tegen locomotief UTRECHT, 24-1. Op een niet be- veiligde overweg in de Berg- en Bosweg over het spoorlijntje Apel- doorn-Het Loo (een lijntje dat al leen voor goederenverkeer wordt gebruikt) is woensdagavond de 73- jarige heer F. R. Turkstra uit Apel doorn met zijn fiets tegen een loco motief van een goederentrein gere den. De man heeft een hersen schudding opgelopen. De locomo tief reed met de voorgeschreven snelheid van dertig km. per uur. van het Westduitse consulaat in Rotterdam voorlopige reisdocumen ten en nog dezelfde dag werden zij door de Vreemdelingendienst naar de grensplaats Emmerik gebracht. Nu de vluchtkansen door de maatregelen van de Oostduitse autoriteiten veel kleiner zijn ge worden, gebeurt het wel meer dat zeelieden in een vreemde haven plaats aan wal stappen. Maar in Rotterdam was dat in de laatste maanden toch niet voorgekomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Benijdenswaardig is htf, die geluk met zijn kinderen heeft. Twee vrouwen verdronken PURMEREND, 24-1. Woensdag morgen is uit het Noordhollands kanaal bij Purmerend het stoffelijk overschot opgehaald van de 68-ja- rige mej. J. C. Koopman uit Pur merend. In de middaguren haalde men het stoffelijk overschot op van de twee jaar oudere zuster, A. G. Koopman. De dames, beiden on gehuwd, woonden al vele jaren in het Rooms-katholiek verzorgings tehuis „Sint Liduina". Zij verlie ten 's morgens vroeg het tehuis, zonder te zeggen waarheen zij gingen. Brand in het Louvre PARIJS,25-1. Kort na midder nacht in de nacht van woensdag op donderdag is brand uitgebroken in het bekende Parijse museum het Louvre. De brandweer werd gewaarschuwd door voorbijgangers die vlammen zagen lekken uit een raam op de vierde verdieping. Ver scheidene brandweereenheden zijn uitgerukt. Naongeveer anderhalf uur was de brand geblust. Het blijkt dat een grote kamer en een deel van het dak van het „Flora-paviljoen" zijn verwoest. Het betrokken ge deelte van dit paviljoen wordt mo menteel verbouwd. LONDEN, 24-1. De Engelse am bassadeur in Djakarta, sir Lesly Fry, heeft in een onderhoud met minister Soebandrio verklaard, dat er Engeland veel aan gelegen is, dat het geschil over Nieuw Guinea niet zal uitlopen op een oorlog. Dit is te Londen gezegd door een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken. Deze deelde verder mee, dat de ambassadeur een uitleg heeft ge geven van het tijdelijk stopzetten van Engelse wapenleveringen aan Indonesië. Engelse ambtenaren te Londen hebben gezegd, dat deze stopzet ting haar oorzaak niet vindt in anti-Indonesische gevoelens, maar alleen is ingegeven door de wens, niets te doen wat de toestand kan verslechteren. Diplomatieke waarnemers te B loemenmeisjes naar Londen HAARLEM, 24-1. Vijf Haarlemse bloemenmeisjes zullen zondag 18 februari per boot naar Engeland vertrekken, waar ze een Neder landse manifestatie in een Londens warenhuis zullen bijwonen. Deze manifestatie wordt daar gehouden op initiatief van „De Keukenhof", de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, enkele verkeersmaatscliappijen en industrieën. In de etalage van het Londense warenhuis zal onder meer reclame worden gemaakt voor de aanstaande Frans Hals tentoonstelling. Verdwenen Belgisch meisje vermoord BRUSSEL, 24-1. Aan de onze kerheid over het lot van het 9-ja- rige Belgische - meisje Magda de Bruyne is woensdagmiddag een triest einde gekomen. Door een toeval is het lijkje van het sinds 23 december vermiste kind op 300 meter van het ouderlijke huis in Kortrijk ontdekt. Een buurmeisje was woensdag middag met een bal aan het spelen bij een huis, dat tijdens de oorlog door een bom is vernield. Achter het huis ligt een verlaten tuin, gro tendeels verscholen achter grote reklameborden. De bal rolde de tuin in en het kind ging op zoek. Tot haar ontsteltenis zag zij plot seling, dat uit een hoop stenen een been stak. Door haar geschreeuw gealarmeerd, ontdekte men onder de stenen het lijkje van het ver dwenen dochtertje van bakker de Bruyne. Londen zetten uiteen, dat Engeland zich niet heeft verbonden tot hulp aan Nederland tegenover Indonesië voor het behoud van Ned. Nieuw Guinea. Naar hun mening is de po litiek van Australië in overeen stemming met die van Engeland, namelijk in het geschil om Nieuw Guinea geen partij te kiezen. Bejaarde automobiliste te water UTRECHT, 24-1. De 76-jarige mevrouw N. de Bruin-van Ark uit Doorn is woensdagmiddag ternau wernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Zij parkeerde haar auto langs de Catharijnesingel in Utrecht maar terwijl zij nog bezig was met het aantrekken van de handrem, schoof de wagen het water in. Dank zij het snelle optreden van een 38-jarige bedrijfsdeskundige uit Soestdijk, de heer J. R. van Poppelen, kon zij echter weer snel op het droge worden gebracht. De redder gooide zich op zijn buik aan de waterkant en wist door het geopende portier het been van me vrouw de Bruin te pakken, zodat hij haar uit de singel kon trekken. Desondanks is zij kopje onder ge weest en men heeft haar dan ook voor de zekerheid naar het beade mingscentrum van het academisch ziekenhuis in Utrecht gebracht. Nieuwe Nederlandse speelfilm AMSTERDAM, 23-1. De filmre- gisseur Charles Huguenot van der Linden is naar Stockholm vertrok ken om in samenwerking met een Zweedse scenarist de laatste hand te leggen aan het draaiboek voor een nieuwe Nederlandse speelfilm, met name de film „De wilde jaren" gebaseerd op een roman van de Vlaamse auteur Piet van Aken, met wie hij tot overeenstemming kwam over de verfilmingsrechten. Het ligt in de bedoeling van de filmer dadelijk na zijn terugkeer, over enkele weken, te beginnen met de voorbereiding van deze film, die in eigen productie ter hand zal worden genomen. PARAMARIBO, 24-1. Dinsdag ochtend deed een man bij de poli tie te Paramaribo aangifte van een beroving. De man, als chauffeur in dienst bij de algemeen ontvanger en betaalmeester, verklaarde te zijn overvallen door twee mannen, die hem beroofden van een ver zegelde zak, die bankbiljetten be vatte ter waarde van f 175.000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1