- Uiteindelijke doel: in normale behoefte voorzien door ongesubsidieerde bouw Ontmoeting met ijsvogel op Schouweti'Duiveland Een van die onvergetelijke sub tropische septemberdagen! Stra lende zon ,de ganse lieve lange dag. Aan het eind van het korte, belommerde laantje opeensals een openbaring, de grote bos vijver, badend in een zee van gouden zon licht. Een enkele schrede'nog maar en danboven het onbewogen vijvervlak een flonkering van het blauw-groen, een lichtflits, heel even, en foetsie!De ijsvogel! Hij is er dus weer. Na acht lange jaren, dat ik hem niet éénmaal zag, ondanks ijverig naspeuren en na vragen in herfst- en wintergetij. Hoe kon het zijn, geregelde trek en wintergast in onze contreien, al die vole jaren voordien? In sep tember 1953 nota bene, had ik hem in de vijver vlak naast mijn wo ning. Maar onmiddellijk daarop komt januari 1954 met zijn, welis waar korte maar uiterst strenge vorstperiode, terwijl twee jaar la ter de winter van 1956 alle records van de laatste decenniën slaat. Deze twee winters dan hebben de sastreus onder de ijsvogels huisge houden. Een enquête, hoewel zeer onvolledig, door een vogelvriend ingesteld bij de voornaamste pre parateurs in ons land wees uit, dat in 1954 meer dan tweemaal zo veel ijsvogels ter preparering wer den ingezonden dan in 1952 en '53 bij elkaar. Wanneer ik nu zeg, dat ik in het tijdsverloop van acht jaren geen enkele ijsvogel zag, dan mag daar uit niet geconcludeerd worden, dat gedurende die tijd geen enkele van deze vogelsoort op Schouwen- Duiveland zou zijn geweest. Ik wil er alleen mee te kennen geven, In nevenstaand artikel be schrijft de heer J. Vijver berg zijn ontmoeting met een ijsvogel, ook alweer een uiterst schaarse ver schijning op Schouwen- Duiveland. Alleen 1961 kreeg een kleine invasie te zien! hoe uiterst schaars deze in die ja ren voorkwam. Toch herstellende Gelukkig vernamen we uit de lectuur, dat de gedupeerde vogelsoort gedurende de laat- ste jaren zich gaandeweg aan het herstellen is. En dan op eens, in 1961, juli en augustus, hebben we, zou 'k haast zeg gen, zo'n kleine invasie. In juli wordt hij al in Dreischor gezien, twee Engelse ornithologen zien er twee keren twee tegelijk boven de gracht te Brouwersha ven, de dag daarop weer twee ver schillende langs de Slotgracht te Haamstede. En dan, op die mooie dag in september, schiet hij me daar met sneltreinvaart uit de vij ver in het bos, op vijftig pas van mijn huisdeur. Wij schrijven „ijsvogel", de Duit ser „Eisvogel". Eis heeft in het Duits ook de betekenis van blauw, zulks naar de schitterend blauw groene verenpracht van de vogel, vnl. op- de rug en vleugels. De kas- tanjerood-oranje onderzijde valt bij de vliegende vogel niet op. Schuwe vogell De ijsvogel, die zeer schuw is en daardoor niet vaak opgemerkt wordt, geeft zich in wintertijd, bij veel ijsgang wel vaak bloot bij wakken op het ijs, om, als in hoofd zaak vis-eter, daar nog wat te bik ken te krijgen en te trachten aan de dreigende hongerdood te ontko men. Men vraagt zich wel af, of daaraan in onze taal de schrijf- Jwijze ,ij s-vogel toe te schrijven zou zijn. Zijn reputatie van prachtvogel dankt de ijsvogel uitsluitend aan zijn tropische kleurenpak. Overi gens komt hij er maar sobertjes af: onevenredig grote kop en lange snavel, gedrongen lichaamsbouw, zeer korte pootjes en een staartje als geen. Voor zijn voeding is hij uitslui tend aangewezen op vaarten en plassen. In een slotstukje volgen nog enige bijzonderheden van de ijs- vogel, een wel bijzonder gevederde. BUIS Toen de (vlijtige) werklieden nu toch eenmaal in huis doende wa ren, wees mevrouw op het onbe stemde stuk buis aan de gang muur, dat daar nu al jaren als een langgerekte ontsierende puist een smet op de muur had gewor pen. Men had er wel een kwast witte verf aan gewaagd, maar een buis is maar een buis en als men nu toch aan het breken is. De werklieden hadden oren naar het voorstel van mevrouw om die buis meteen maar mee te pakken en straks als een grillig ijzerkronkel tje op de hoop afval buiten te smijten. Ze zouden het straks wel even doen en ze deden het ook die werklieden. De breekbeitel ging tussen buis en muur op het mo ment dat mevrouw in haar knus keukentje aan een dito bakje troost begon te werken. Ze hoorde in de gangverte wat kraken en en kele onbestemde mokerslagen en toen ineens wild geroep alsof een mens in nood verkeerde. Dat was vreemd en behoorde niet bij het wegslaan van een overtollig stukje buis. Voor dat geroep was intussen wel reden, want de (vlijtige) werk man, die het klusje even klaren zou, was al buisbrekend te werk gaande, plotseling oog in oog komen met een gaatje in de buis, waaruit een treiterend straaltje water te voorschijn spoot. Echt water, leidingwater, om het nog duidelijker te zeggen en deze on verwachte ontsnapping van aqua krana paste helemaal niet in het kader van het buis-wegbreekwerk. ,,'t Is een echte buize", schreeuwde de' onthutste man, waarmede hij feitelijk bedoelde te zeggen met een funktionele buis te dóen te hebben, zoals dat deftig Heet in rapporten van deskundigen. Jarenlang stroomde er al water door die buis, maar de huisgeno ten hadden het nimmer geweten. De man die het ontsnappVAgsgat had geschapen, deed als het be kende jongetje dat water zag sij pelen door een dijkgaatje. Hij duwde er zijn duim tegen aan en hield aldus het ondergrondse wa terleidingnet in bedwang. Werklieden hebben weer wel huismiddeltjes om zo'n gaatje te dichten. Een beetje kit misschien of een lasje, dat is niet zo bekend. De buis was al wat verfomfaaid, maar is ook weer recht geklopt, en ontsiert nog altijd de muur. Toen de mannen aantraden voor de koffie, vroeg mevrouw of het lelijke buisje weg was. „Nee", zeiden de mannen, „want anders had U geen koffiewater gehad". Mevrouw begreep het niet en ze hoorde op van het verhaal. Gelijk begrijpelijk is! EILANDMAN. SPORT VOETBAL K.N.V.B. MEVO II-WIK I 4-2 In een aardig gespeelde wedstrijd is het de Mevo-reserves geheel te gen de verwachting in gelukt be slag te leggen op de puntjes. WIK telde een drietal invallers, terwijl Mevo volledig binnen de lijnen verscheen. WIK lanceerde de eer ste aanvallen, waarbij doelman Huurling door tijdig uitlopen enige malen de bezoekers het scoren wist te beletten. Aan de andere kant laat doelman Kort zich evenmin verrassen door enige verre schoten welke op zijn heiligdom worden afgevuurd. Als er 20 minuten zijn gespeeld zet Mevo over links een uitstekende aanval op, waarbij 1. buiten v. d. Welle een verrassend schot lost dat hoog in de touwen verdwijnt (1-0). De vreugde in het kamp van de thuisclub is evenwel maar van korte duur, daar even later de WIK-r. buiten Matthijsse over de voor zijn doel opgestelde Huurling heen het leder in het Mevo-doel liet verdwijnen (1-1). Met een fraai schot was het 'we derom v. d. Welle die er in slaagde Mevo na een half uur spelen weer de leiding te geven (2-1). 'Kort voor het verstrijken van de eerste helft kreeg van IJsseldijk nog een fraaie kans, toen hij de gehele verdedi ging was gepasseerd, de belans in evenwicht te brengen ,maar in plaats van het leder kalm in het verlaten doel te plaatsen schoot hij keihard over de lat. In de twegde helft kwamen de partijen toch weer naast elkaar toen Hendrikse een kans kreeg, die hij uitstekend wist té benutten (2-2). Na dit;doelpunt kreeg WIK een groot yeldoverwicht, waarbij de voorhoede, evenwel niet over voldoende stootkracht bleek te be schikken om hiervan te profite ren. Bij een uitval van Mevo kwam de productieve v. d. Welle weer in goed schietpositie voor het doel, wat 3-2 betekende. Na dit doelpunt was het met het WIK-overwicht gedaan en ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd. Met nog twee minuten te spelen maakte v. d. Welle aan alle onzekerheid een eind door doelman Kort voor de vierde maal het nakijken te geven (4-2). BUSSUM. De 44-jarige houthan delaar A. van Bruggen uit Baarn is op rijksweg 1 onder Naarden bij een ernstige aanrijding veronge lukt. De heer van Bruggen zat naast de 44-jarige bestuurder D. J. Bos uit Soest. ZEIST. Het Nederlandse Padvind- stersgilde heeft zijn algemene ver gadering gehouden in „Boschlust" te Zeist. Kritiek op Sociale Zorg niet ontvankelijk verklaard Gemeenteraad van Bruinisse zet punt achter U zaak „Muro Padau' BRUINISSE, 19-1. Op de jongste gemeenteraadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester C. H. v. d. Linde, is een brief be handeld van de kerkeraad der her vormde gemeente, waarin bezwa ren worden gemaakt tegen de wü- ze van voorziening in de gemeen telijke instelling van Sociale Zorg. De heer Hoogerheide spreekt zijn misnoegen uit over de toon waar in deze brief is gesteld. De voor zitter en wethouder van Gilst on derschrijven dit en zijn van me ning dat de kerkeraad ten onrech te meent minder juist behandeld te zijn. De heer S. A. Jumelet zegt dat b. en w. hun fout moeten erkennen die zij door het verzoek aan de diakonie om kandidaten te stellen voor een volgens hen vacerende functie hebben gemaakt. Hadden zij niet om kandidaatstelling ver zocht, dan was er ook niets ge beurd. De heer van Gilst is van mening dat ook in het verleden de diako nie van de Hervormde gemeente onjuist handelde tegenover de Dienst voor Sociale Zorg. Aan de kerkeraad zal worden bericht, dat moeilijk meer kan worden terug gekomen op de genomen beslissing, die bovendien met de grootst mo gelijke meerderheid werd genomen. De zaak „Muro Padau}' r Van het advocatenkantoor, dat voor de gemeente Bruinisse het proces voert tegen de Amsterdam se Ballast Mij., over de zaak van het breken van het sleepschip „Muro Padau" in de gemeenteha ven in 1953 is bericht ingekomen, dat de gemeente in het ongelijk is gesteld. Het advocatenkantoor ad viseert in hoger beroep te gaan, maar b. en w. stellen voor, gezien de ervaring van een periode van acht jaar om achter de zaak „Muro Padau" een punt te zetten en te berusten in het vonnis. Aldus wordt besloten. Geen bezwaar wordt gemaakt tegen de verhoging, van de keur lonen, zoals die regionaal worden voorgesteld. Besloten wordt tot het maken van een materialenberg- plaats op de algemene begraaf plaats. De door het Rijk voorge stelde salarisverhoging van de ambtenaren ad 4 pet. wordt toege staan. Besloten wordt de voorstellen door de Centrale Dienst, zoals die vervat zijn in het zg. plan A af te wijzen. Brandweergarage Aangehouden wordt het voorstel om het pand eertijds in gebruik als onderwijzerswoning voor de open bare lagere school, te verbouwen tot brandweergarage. Ten slotte is ingekomen een schrijven van de heer D. van Tuijl te Bruinisse, waarin deze zijn te leurstelling uitspreekt over het aanvaarden van het ontwerp-uit- breidingsplan. Hij acht zich daar door in zijn belangen geschaad. De raad begrijpt de houding van de heer van Tuijl in deze niet. Juist op zijn verzoek zijn in het plan een aantal wijzigingen gebracht. De heer Jumelet vraagt voor de heer van Tuijl alle mogelijke me dewerking. De voorzitter, gesteund door b. en w. zeggen toe, niets lie ver te zullen doen dan. de heer van Tuijl alle mogelijke medewerking te verlenen. In verband met de ziekte van de heer A. Kik, ambtenaar van de Burgerlijke Stand, wordt met al gemene stemmen benoemd als on bezoldigd ambtenaar van de Bur gerlijke Stand de heer J. van den Berge.' De voorzitter doet mededelingen aan de raad over de te houden verkiezingen en over de samenstel ling van de stembureaus. Verkoop pand in Kerkstraat Het'-voorstel om het pand Kerk straat 5 te verkopen aan de heer H. Kik Sz. wordt met algemene stemmen genomen. De heer de Koning zegt, dat vol gens de toelichting drie personen dit huis wilden kopen. Had men er bekendheid aan gegeven dat het verkocht zou worden, dan waren zeker nog wel meer gegadigden verschenen. Ook de andere leden spreken in dezelfde geest. De heer Jumelet vraagt zich af, of de weg die het gemeentebestuur nu opgaat, wel sociaal verantwoord is. Als er in het vervolg gemeente- eigendommen c.q. huizen verkocht zullen worden, dan is ook hij een voorstander van algehele be kendmaking. Maar dit zal in de praktijk er toe leiden, dat beter gesitueerden altijd voor een hoger bedrag zullen kunnen inschrijven dan minder kapitaalkrachtige per sonen. Dat betekent dus ook dat een grote categorie mensen nooit meer een premiewoning zullen kunnen betrekken als huurder. Woningwetwoningen worden gezet om te worden verhuurd en niet om te worden verkocht, aldus de heer Jumelet, maar de andere leden van de raad voelen de bezwaren van Jumelet niet aan. Met het toekennen van een .ver goeding voor kledingtoelage ad f 125 wordt tegefnoet gekomen aan de wensen van de heren van de Velde en Jurnelet in vorige verga deringen geuit. Het besluit wordt met algemehe- stemmen genómen. Voor de chr, school zal een hand- "vverkkast worden aangeschaft als mede enige leermiddelen voor het geven van verkeersonderwijs, alles in gevolge- art. 72 van de Lager Onderwijswet. Geen Dorpshuis Met algemene stemmen wordt besloten om de voormalige burge meesterswoning. Havenkade 7. te verkopen aan de tegenwoordige bewoner, de heer W. M. Feijtel. De heer M. J. van de Velde (arb.), zou de opbrengst van dit pand aange wend willen zien als startkapitaal voor een te bouwen Dorpshuis, waaraan volgens de heer van de Velde, grote behoefte bestaat. De voorzitter zegt dat het voor stel van de heer van de Velde on uitvoerbaar is, omdat uit de veiV koop van het huis de boekwaarde niet geheel gedekt is. De prijs waarvoor het huis is verkocht is lager dan de boekwaarde. Maar hij deelt ook de mening van de heer van de Velde niet over de noodzakelijkheid van een dorps huis. Er is een verenigingsgebouw en de geschiedenis leert dat twee gebouwen in een gemeente onher roepelijk tot exploitatieverlies leidt. Het wordt dan een blok aan het been. En tenslotte, het gemeente lijk verenigingsgebouw is ver bouwd tot huishoudschool, maar komt als verenigingsgebouw weer beschikbaar zodra vergunning is verkregen tot het bouwen van een nieuwe huishoudschool. Sterkste lichtbron ter wereld Als onderdeel van een ruimte simulatorproject toordf in North Carolina een strijklicht installatie gebouwd die een 6 m. brede lichtkolom 20! opleveren met een lichtsterkte groter dan die van de zon. De 150 xenon-boog strijklichten, elk met een lichtsterkte van 12.000 kaars, zullen door middel van speciale lenzen op een reusachtige reflector worden geworpen, die een enorme bundel licht zal zenden naar een experi menteel ruimtevaartuig dat zich bevindt onder omstan digheden, zoals zich die in de ruimte voordoen. De „lampen" worden vervaar digd door de General Elec tric Company. Sclieepvaartberichten Ampenan, 24-1 te Chittagong ver wacht. Esso Amsterdam (t), 19-1 van Fawley naai' Mena al Ahmadi. Tegelberg, 22-1 van Osaka naar Nagoya. Ingezonden mededeling «\*-e Depressie in aantocht Aanvankelijk opklaringen, later weer zwaar bewolkt met tijdelijk regen; vannacht afnemende weste lijke wind, geleidelijk krimpend naar zuidwest tot zuidoost en daar na weer tot stormachtig toene mend; hogere temperaturen over dag. 24 jan. Zon op 8.33, onder 17.12. Maan op 21.14, onder 10.14. 25 jan. Zon op 8.32, onder 17.14. Maan op 22.18, onder 10.36. Laatste kwartier: 29 jan. te 0.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 jan. 5.28 v.m. 25 jan. 6.02 v.m. BROUWERSHAVEN 17.57 n.m. 18.32 n.m. 24 jan. 25 jan. 5.08 v.m. 5.43 v.m. 17.21 n.m. 17.54 n.m. Springtij: 23 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-J.. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de zuidelijke flank van een boven zuid Noorwe- gen gelegen lagedrukgebied wordt door krachtige tot stormachtige winden polaire lucht naar west Europa gevoerd. In deze lucht ko men flinke opklaringen en slechts weinig buien voor. Een rug van hoge druk strekt zich uit van Spanje tot west-Ier- land. De rug beweegt in oostelijke richting, waardoor in onze omge ving de windkrachten verder zul len afnemen en de komende nacht de temperatuur in het oostèn van het land tot dicht bij het vriespunt zal dalen. In de loop van de nacht zal echter al weer bewolking bin nendringen, die behoort bij het warmtefront van een volgende oceaandepressie. Deze zal boven dien de wind naar het zuidwesten doen krimpen, waarna morgen weer zachtere lucht zal worden aangevoerd. NOORDWELLE Het jubileum van de Plattelandsvrouwenbond Aanvullend op het verslag van de viering van het vijfjarig bestaan der afdeling Noordwelle van de Plattelandsvrouwenbond zij nog gemeld dat op het toneelstuk „On weer" een toelichting werd gege ven door de regisseur de heer Dok man te Zierikzee. De rollen bleken uitstekend te zijn ingestudeerd en de tonelisten wisten het publiek zeer te boeien. Woorden van lof werden na afloop gesproken door mevr. Elenbaas-Kik. In de pauze vond een verloting plaats. Na'" af loop volgde een gezellig bal, onder leiding van de „Melody Stars". Toekomstbeeld vau de woningbouw DEN HAAG, 22-1. - De minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid heeft in zijn memorie van antwoord inzake de ontwerp-begro- ting voor 1962 van zijn departe ment een en ander aan de Tweede Kamer medegedeeld over de toe komst van de woningbouw. Als uiteindelijk te bereiken doel stelt hij, dat de ongesubsidieerde bouw in een normale woningbe hoefte zal voorzien en dat de wo_- ningsubsidies beperkt zullen wor den tot de echte sociale woning bouw op voet van de woningwet. Dit einddoel is thans zeker nog niet bereikt, zegt hij. Voorshands zal nog een belangrijk aantal ge subsidieerde woningen moeten ge bouwd worden. Hoewel de ontwik keling van de ongesubsidieerde bouw reeds bewijst, dat tallozen in hun woningbehoefte kunnen en willen voorziep zonder subsidie van de overheid én dat veel woningen tot stand komen met relatief lage huren, moet deze sector van de woningbouw toch worden beperkt, omdat de gesubsidieerde bouw niet in het gedrang mag komen. Bij teruglopen van de premie sector zou de mogelijkheid moeten blijven bestaan tot het verlenen van overheidssteun in een of ande re vorm ter bevordering van het eigen-woningbezit. De minister denkt hierbij aan het verstrekken van overheidsgaranties1 voor rente en aflossing van geldleningen. Hij zal deze gedachte in studie nemen en acht het niet onmogelijk: een eventuele nieuwe regeling in 1963 te doen ingaan. De minister verwacht, dat de to tale woningproduktie in afzienbare tijd niet ^ejangrijk beneden het voor 1962 aapgenomen ^eil'.zal da len. Dit zal!/ een zware eis blijven stellen aaru.^e bouwmarkt. Er zal dan voorshands niet te ontkomen zijn aan een voortzetting van de regulering van de bouwmarkt. Voorts zal zoveel mogelijk gedaan moeten worden om het bouwvak voor de arbeiders aantrekkelijk te doen blijven en om -de produktie- capaciteit van 'de bouwnijverheid op te voeren. Ongesubsidieerde woningbouw Begin juli 1961 bleek, dat d^et aantal ongesubsidieerde woningen, waarvoor gemeentelijke bouwver gunningen waren afgegeven, on danks de beperkende maatregelen van april 1961 was opgelopen tot ruim 23.000. Dit was de aanleiding tot de invoering van de rijksgoed keuring voor de gehele ongesubsi dieerde sector. Dat het aantal bouwvergunningen, gelijk bleek in oktober 1961,'. verdgi' was opgelopen tot ruim 41-.000 moet worden toe geschreven aan het feit, dat de desbetrefféhde bouwvergunningen voor een zeer groot aantal wonin gen reeds voor 18 juli 1961 warén verleerid, doch geruime tijd na 'de datum van het besluit werden, ge meld bij het Centraal Bureau Voor de Statistiek. Sinds 20 april 1961 tot einde no vember 1961 is slechts voor 381 wo ningen een rijksgoedkeuring ver strekt. De voorraad aanvragen is tot half december 1961 aangegroeid tot 20.734 woningen. In de eerste maanden van 1962 zal de afgifte van rijksgoedkeuringen voor onge subsidieerde woningbouw nog sterk worden beperkt, waarna, naar mag worden aangenomen, het evenwicht zich zal herstellen. Het grote aantal afgegeven bouwvergunningen zal een aanzienlijke produktieovcrloop van 1961 naar 1962 in de woning bouw tot gevolg hebben. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Rode Kruis-collekte De in de bioscoop-Concertzaal gehouden Rode Kruis-collekte heeft opgebracht f 69,09, De collek- te in bioscoop Bom te Haamstede bracht f 25,07 op. Aan de christelijke ulo-school al hier is met ingang van 1 juli aan staande benoemd tot leraar, de heer D. P. van Wijck, vroeger te Zierikzee, thans in gelijke betrek king te Alblqsserdam. Vissersvereniging „Helpt Elkander" In „Het wapen van Zeeland" vindt op vrijdag 26 januari a.s. de jaarvergadering plaats van de vis sersvereniging „Helpt Elkander". Het jaarverslag zal door de voor zitter worden uitgebracht, ANNA JACOBAPOLDER Ontspanningsavond in Dorpshuis Zaterdagavond bracht de mu ziek- en amusemenlsclub „De Mi- randelli's" uit Steenbergen een show in „Ons Dorpshuis". Het ge heel stond onder leiding van de heer v. d. Riet. De conferencier, Kees Damen. kweet zich in het eerste gedeelte van het program ma op uitstekende wijze van zijn taak. Het programma bestond uit gitaar- en accordeonmuziek met zang, dat na de pauze werd afge wisseld met een viertal schetsjes, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen. HAAMSTEDE „Toerist in de Sowjet-Unie" Voor het Nutsdepartement ITaam- stede-Burgh, spreekt Woensdag avond in hotel Bom de .heer H. v. d. Leeuw over: „Als toerist in de Sowjet-Unie". De heer v.' d. Leeuw hoopt een en ander tc verduidelij ken met kleurendia's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2